Vorig jaar minder woningbouw 'Leefbaarheid bewoners stad en streek stelt z 'n grenzen Voor 8,5 mille buit bij inbraak in woning Goes Vele honderden bij crematie van journalist G. A. de Kok TICHTING OPGERICHT Middelburg gegroeid met 136 ingezetenen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Driekoningenspel in Middelburg tankpas en geld lit woning in tenesse gestolen rereedschapskist [uit bestelauto in Zierikzee gestolen Afwijzing BURGEMEESTER ZIERIKZEE OVER TOERISME: 'HAAGSE PERIODE HOOGTEPUNT IN WERK' PAGINA 9 MIDDELBURG - Enkele particulieren gaan proberen om Seeland alsnog aan een computertomograaf te helpen, nu Itaatsecretaris van volksgezondheid drs J. P. van der Reyden, lille medewerking weigert. Zij hebben de Stichting Kanker- breventie Zeeland (SKZ) opgericht, met als eerste doel het berwerven van fondsen voor de zo begeerde moderne appara tuur voor röntgenonderzoek. Klapper Prima Donna houdt bijeenkomst in Goes f ZEELAND" VRIJDAG 3 JANUARI 1986 (IDDELBURG - In Zeeland zijn vorig jaar 1710 wonin- en gebouwd, bijna 100 minder dan in 1984. Het aantal |lannen liep met 16 op tot 260, de gemiddelde plangroot- was 6,5 (tegen 7,7 in het voorgaande jaar). Dit blijkt uit Ijfers van de Directie Volkshuisvesting in Middelburg. de provincie werden in 1985 in totaal 895 panden lerbeterd, verdeeld over 47 plannen met een gemiddelde llangrootte van 19. fan de Zeeuwse woningproduktie bestond vorig jaar het merendeel (629) uit woningwetbouw. Premiehuurwonin gen en -eenheden kwamen met 554 eenheden op de tweede plaats, gevolgd door Vrije Sector met een bijdrage (197). premiekoop A (196) en premiekoop B (102). In 1984 werden er 1806 huizen gebouwd, in 1983 1608. verdeeld over 163 plannen met een gemiddelde grootte van 9,9. De Directie Volkshuisvesting maakt melding van een 'toegenomen werkdruk'. Die houdt verband met de groei van het aantal plannen. 'articuliere actie omputer-tomograaf Bet initiatief werd donderdag bekend lemaakt door ing R. van der Meulen, lirecteur van de volkshuisvesting in feeland. Het idee werd geboren nadat liens echtgenote, bij het begin van de louwwerkzaamheden in het midden gedeelte van het Middelburgse Geere- lebied, een geldbedrag (500 gulden) Intving van de Woningbouwvereni ging Middelburg. Het echtpaar Van Eer Meulen besloot dit bedrag als Itartkapitaal voor de stichting te be- Ichouwen. Zan der Meulen vertelde donderdag pat inmiddels een voorlopig dagelijks bestuur gevormd is, waarin behalve pij en zijn vrouw ook het Middelburg- Ie raadslid mevrouw S. Boersma- Bmitkamp zitting heeft. Dezen nemen net voortouw en het is de bedoeling Bat hun plaatsen op korte termijn poor anderen worden ingenomen. De neer Van der Meulen zei verder dat de stichting een echte breed samenge stelde Zeeuwse zaak moet worden, let is de bedoeling dat er ook een ^lgemeen bestuur komt met vertegen- voordigers uit alle regio's. Inmiddels /LISSINGEN - Leraren van de Vrije School Zeeland in Middelburg geven (op 7 januari een openbare uitvoering van het Oberuferse Driekoningenspel. De voorstelling begint om 20.00 uur in de school aan de Willem Arondeus- ktraat in Middelburg. Dit midde leeuwse Driekoningenspel laat de ptrijd zien tussen de hemelkrachten die het pasgeboren Jezuskind behoe den en de demonische krachten die liet bedreigen. IENESSE - Uit een woning aan de J. Frisoweg in Renesse is dinsdag een aankpasje en 450 gulden ontvreemd. De eigenaar deed hiervan donderdag aangifte bij de rijkspolitie. De dader(s) kwam(en) waarschijnlijk met een val ise sleutel door de achterdeur binnen en doorzocht(en) het hele huis. ZIERIKZEE Uit een bestelauto van M. J. C. van H. uit Dreischor is tussen zondag en donderdag een ge reedschapskist ter waarde van vijf honderd gulden gestolen. Toen Van H donderdagmorgen wilde gaan werken, miste hij de kist en deed aangifte bij de politie. De kist is waarschijnlijk tijdens werkzaamhe den in Zierikzee onder de voorstoel weggehaald. Een nagekomen bericht over de jaarwisseling. Vanuit Borssele meldt men ons, hoe een vrouw haar man kort na middernacht een vliegenvanger - zo eentje, die je uittrekt en waar dan zo'n stroperige sliert uit tevoor schijn komt - in de hand druk te. „Steek die ook nog maar af', zei ze. En ja hoor. Hij trapte erin. In een nabijgelegen zandbak ging hij hem aansteken. Een manier van nieuwjaar vieren, die we voor de hele provincie van harte aanbevo len. Heerlijk rustig. heeft de heer R. van Ommeren, oud gedeputeerde van volksgezondheid, al toegezegd daarin zitting te zullen nemen. Verder zal er een raad van advies worden gevormd. Elf promi nente vertegenwoordigers uit de Zeeuwse geznheidszorg hebben daar voor inmiddels hun medewerking toe gezegd. Nadere bijzonderheden over het ini tiatief wilde de heer Van der Meulen gisteren nog niet bekend maken. Vol gende week woensdag komt het dage lijks bestuur in Middelburg bijeen en daarna worden de verdere plannen naar buiten gebracht. Met een computer-tomograaf kunnen dwarsdoorsneden van het menselijk lichaam worden gemaakt. Daardoor is snelle opsporing van afwijkingen en tumoren mogelijk. Zeeuwen zijn voor deze voorziening tot nu toe aangwezen op de apparatuur in Bre dase, Dordtse en Rotterdamse zieken huizen. De Zeeuwse ziekenhuizen dienden verleden jaar een aanvraag in die staatssceretaris Van der Rey den afwees. Hetzelfde gebeurde bij eerdere aanvragen. Zeeland probeert al tien jaar vergeefs voor de apparatuur in aanmerking te komen. De bewindsman wil echter één tomograaf per 3s0.000 inwoners. Dat houdt in dat er volgens hem in Nederland plaats is voor 42 tomogra- fen, terwijl er nu vijftig zijn. Van der Reyden is verder van mening dat de Zeeuwen voorlopig hun heil maar in Rotterdam moeten zoeken, waar een overcapaciteit is. Hij is hooguit bereid Zeeland op z'n vroegst in 1988 tege moet te komen. Voorwaarde is dan wel dat de capaciteit in Rotterdam verkleind wordt. Het provinciebe stuur en de Zeeuwse gezondheidszorg vinden echter dat Zeeland genoeg inwoners heeft voor een eigen tomo graaf en dat de provincie in feite wordt gediscrimineerd. De muziekkapel 'De Lamsoren' uit Lamswaarde woensdagavond per bus naar Praag, waar het gezelschap deelneemt aan een meerdaags muziekfestival. LAMSWAARDE - De bevolking van Lamswaarde liep op nieuwjaarsavond uit om de plaatselijke muziekka pel 'De Lamsoren' uit te zwaaien. Het Oost-Zeeuws- Vlaamse blaasensemble vertrok die avond per bus naar Tsjechoslowakije. In Praag neemt het gezelschap de komende dagen deel aan het jaarlijkse 'Nationale Musik und Theaterfestival 'Trager Winter'. Voor het vertrek verzamelden de muzikanten en supporters zich in zaal 'De Vier Jaargetijden' in Lamswaarde. Daar werden de instrumenten ingepakt en werd afscheid genomen. Dirigent Th. Kindt ontving uit handen van raadslid J. Joossen een gebrandschil derd glas-in-loodraam met daarin verwerkt het ge meentewapen en -huis van Hontenisse. Het geschenk wordt in de Tsjechische hoofdstad aangeboden aan de organisatoren van het festival. „Ik hoop dat uw optreden een muzikale bijdrage zal leveren in de verbetering van de verhoudingen tussen Oost en West", zei Joossen bij het afscheid. Overigens leek het er eerst op dat 'De Lamsoren' zonder een geschenk naar Oost-Europa moesten afrei zen. Het gemeentebestuur van Hontenisse was in eerste instantie niet bereid een gemeentelijk aanden ken beschikbaar te stellen. Het standpunt van het dagelijks bestuur van de gemeente werd door het muziekgezelschap met grote teleurstelling ontvangen. Door toedoen van enkele gemeenteraadsleden, onder wie Joossen, gingen b. en w. toch overstag en konden de muzikanten afreizen met in de bagage het glas-in- loodraam. MIDDELBURG - Het aantal inwo ners van Middelburg is het afgelopen jaar met 136 toegenomen en bedroeg per 31 december 39.066. Deze groei is vrijwel het dubbele van die in 1984. toen de aanwas 76 personen bedroeg. De cijfers maakte burgemeester mr C. G. 3* Rutten donderdagavond be kend tijdens de nieuwjaarsreceptie. De groei is onder meer het gevolg van het feit dat er 126 meer mensen gebo ren werden dan er overleden (ge boorteoverschot). Bovendien vestig den zich in Middelburg tien personen meer, dan eruit wegtrokken (vesti gingsoverschot). Daardoor wordt de neergaande lijn van 1984 doorbroken toen zich in de Zeeuwse hoofdstad 1767 mensen vestigden terwjl er 1843 vertrokken. De heer Rutten sprak zijn ongenoe gen uit over de onrustige viering van de jaarwisseling in het centrum van de stad. Enkele tientallen jongeren richtten in de nacht van dinsdag op woensdag schade aan waarbij onder meer een tiental grote winkelruiten sneuvelde. Verder waren er opstootjes in de kern Nieuw- en Sint-Joosland. De burgemeester kondigde stappen aan om herhaling te voorkomen. „Het is volstrekt niet te accepteren dat men zich afreageert op de wijze zoals nu gebeurd is. Dit is niet te tolereren, of het nu uit stoerheid, verveling, onvrede met de maatschappij of over matig drankgebruik voorkomt", al dus Rutten. Hij zei verder dat het gemeentebestuur naar middelen zoekt om irritante overlast van knal- en vuurwerk vóór 30 december (de eerste dag waarop het afsteken toege staan is) 'de kop in te drukken'. Ook ging hij in op de traag op gang gekomen gladheidsbestrijding in Middelburg. De burgemeester zei dat daarover veel klachten binnengeko men zijn. Volgens hem is een samen loop van omstandigheden de oorzaak geweest van 'deze vormen van klaarblijkelijke overlast'. B en w proberen de gladheidsbestrijding voortaan in betere banen te leiden, zo zegde de heer Rutten donderdag toe. De nieuwjaarsreceptie werd door on geveer driehonderd personen bezocht, ongeveer honderd minder dan in 1985. De burgemeester wenste allen, aan wezigen en niet-aanwezigen. een geze gend 1986 toe. Hij hoopte dat alle ingezetenen rekening met elkaar zul len houden in het belang van het gemene (algemene) en individuele ge luk van iedereen. Ing. R. van der Meulen ZIERIKZEE - „Ook Zierikzee ziet met belangstelling de ontwikkeling van een publiekstrekker met een mil joen bezoekers op Neeltje Jans tege moet. Dit zal zeker zijn uitstraling hebben naar de Schouwse centrum gemeente. Maar of dit tot ieders vreugde zal zijn, daar zet ik nog een vraagteken bij. Want ook de leefbaar heid voor de bewoners van stad en streek stelt zijn grenzen". Burgemeester Th. de Meester van Zierikzee zei dit donderdagavond in zijn nieuwjaarsrede, waarin hij met name commentaar leverde op de on langs in een regionaal nieuwsblad verschenen visie van de Zeeuwse ge deputeerde J. D. Ventevogel, van on der meer recreatie en toerisme. Daarin gaf de gedeputeerde onder meer als zijn mening dat Zierikzee GOES - Bij een inbraak in een woon huis aan de Wijngaardstraat in Goes is voor een gezamenlijke waarde van 8500 gulden aan sieraden en geld gestolen. Het ongewenste bezoek kwam in de vroege avond van nieuwjaarsdag bin nen via een geforceerd keukenraam aan de achterkant van het huis. De bewoners waren op het tijdstip van de inbraak niet thuis. Zij ontdekten de diefstal om ongeveer elf uur 's avonds. Over de identiteit van de dader(s) tast de politie nog in het duister. Burgemeester Th. de Meester 'meer moet doen met het fraaie stad huis' en ook het overig historisch bezit meer moet uitbuiten. Burge meester De Meester: „Deze uitspra ken bevreemden ons zeer. De steun van het provinciaal bestuur stellen we op hoge prijs en we staan graag open voor opbouwende kritiek. Maar die moet dan wel reëel en behoorlijk onderbouwd zijn". De Meester onderstreepte dat Schou- wen-Duiveland vooral gediend zou zijn met een tolvrije Zeelandbrug. „De regio is in hoge mate gebaat met een toeristisch-vriendelijke bijdrage in de vorm van afschaffing of verlaging van de toltarieven. Maar in plaats daar van zijn de tarieven voor toeristen per 1 januari met vijftig cent verhoogd". Verder merkte hij op dat velen zich erover verheugen dat de lang bepleite veiligheid voor de bevolking met de officiële opening van de stormvloed kering in de Oosterschelde komend najaar een feit zal zijn. Maar een negatief aspect is dat dit voor de middenstand wellicht ook koopkrach tafvloeiing naar Walcheren zal bete kenen, aldus De Meester. In dit ver band vond hij de op stapel staande aanleg van het winkelerf Mol-Schuit- haven, aanpassing van het Haven plein en omgeving, en de aanleg van het parkeerterrein Baden Powellweg een goede zaak. „De verzorgingsfunc tie van Zierikzee als streekcentrum krijgt hierdoor voor de eigen bevol king en de toeristen een positieve impuls". De Meester, die zoals gemeld per 1 september vervroegd met pensioen gaat, hield zijn vijftiende (en laatste) nieuwjaarstoespraak als burgemees ter van Zierikzee in de jaarwisselings bijeenkomst van het gemeenteperso- neel in de trouwzaal van het stadhuis. GOES - Prima Donna, de werkgroep van lesbische vrouwen in Zeeland, houdt vandaag (vrijdag) de eerste café-avond van het nieuwe jaar. Op de bijeenkomst worden plannen ge maakt voor een video-band. Vanaf 20.00 uur zijn alle geïnteresseerde vrouwen welkom in het vrouwenont moetingscentrum Jet aan de Zuster straat in Goes. S HEER ARENDSKERKE - Het nieuwe jaar is in bejaardencen trum Poelwijck in 's-Heer Arends- kerke begonnen met de verjaar dag van een zeer krasse bewoner. De heer M. de Wilde, die pas sinds november in het tehuis vertoeft, bereikte donderdag de leeftijd van 101 jaar. De jarige heer De Wilde werd toe gesproken door directrice me vrouw M.J. van de Woude-Schout. Uit handen van medebewoners ontving de heer De Wilde een bloemstuk en een overhemd met bijpassende stropdas. De heer De Wilde is afkomstig uit Heinkenszand, waar hij zijn hele leven heeft gewoond, de laatste jaren bij één van zijn dochters. In het arbeidzaam deel van zijn leven was hij boer. De 101-jarige heeft zes kinderen (twee zonen en vier doch ters), 18 kleinkinderen en vier ach terkleinkinderen. De heer De Wilde geniet nog een redelijk goede gezondheid, al wil het de laatste tijd met lopen en horen niet meer zo vlotten. De verjaardag van de heer De Wilde werd 's middags en 's avonds met de kinderen en kleinkinderen in huiselijke kring verder gevierd. (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Vele honderden men sen hebben donderdagmiddag in het Haagse 'Ockenburgh' de crematie bij gewoond van de journalist G.A. de Kok, hoofdredacteur van de Haag- sche Courant, Rotterdams Nieuws blad en Goudsche Courant en oud- hoofdredacteur van de PZC. De grote aula van het Haagse crematorium kon de belangstellenden nauwelijks bevatten: er moesten meer mensen staan dan er konden zitten. De zoon van de overledene. Janwillem de Kok duidde aan, dat voor Den Haag als plaats van crematie gekozen is, om dat zich daar „in vele opzichten het hoogtepunt in het werk van vader zich daar heeft afgespeeld, al was en bleef hij Zeeuw, waar hij zijn wortels had en later ook sporen in de slik trok". Janwillem de Kok haalde aan hoe voor 'de club van De Kok', de familie, de journalistiek in zekere zin te verge lijken was met het dominees-ambt: „Het gezin werd gedomineerd door de roeping van vader: ik herinner me hoe ik als 11-jarige voor het eerst met hem meemocht naar een concert en er een groot deel van het concert een lege stoel naast me stond, Kennedy was vermoord en vader moest, vlak nadat het concert begonnen was, naar de krant". Hij liet weten hoe de Haagse periode van G.A. de Kok ook in het gezinsleven een hoogtepunt was; hoe hij ook vóór de Haagse periode de kinderen stimuleerde en inspireerde en hoe „in de club van De Kok lange, vruchtbare discussies werden ge voerd, die zonder uitzondering wer den onderbroken voor het nieuws van acht uur". De 'Zeeuwse gemeenschap' nam tij dens de bijeenkomst voor de crematie afscheid van de De Kok bij monde van drs. M.C. Verburg. Hij onder streepte hoe de journalist De Kok bijdroeg aan de acceptatie van de veranderingen in Zeeland na de ramp van '53, in gang gezet met het Delta plan, door industrialisatie, de Zee land-route en de massa-recreatie: „In het traditionalistische Zeeland stuit ten deze veranderingen aanvankelijk op verzet. Jij, Gommert, behoorde zelf ook tot die actoren en hielp mede dit verzet te doorbreken doordatje met je heldere en overtuigende voorlichting de mensen bij het gebeuren betrok". Verburg wees erop, dat met name De Kok's commentaren in de Haagsche Courant „de beste van het land" werden geacht. „Ik denk dat dit zo is, omdat je artikelen niet technisch- specialistisch waren, maar generali serend en van vlees en bloed". Hij noemde de stijl n de journalist De Kok „moraliserend, zonder het ge bruikelijke toontje van de columnist, en dikwijls was het erfgoed van de taal van Valerius, Datheen en de Statenbijbel erin herkenbaar". Tot de familie zei Verburg: „Elly en ook de kinderen, jullie hebben je in grote mate opgeofferd en het Gom mert mogelijk gemaakt het leven te leiden dat zoveel vruchten voor de Zeeuwse en later de Haagse gemeen schap en daarbuiten heeft opgele verd". Mr. K. J. de Bruin, mede-hoofdredac teur van Sijthof Pers, noemde De Kok „een gaaf collega en een vriend van vrijwel iedereen op de redactie". Van de heer H.A.M. Hoefnagels, lid van de raad van bestuur van Sijthoff Pers kwam over het werk van de overleden hoofdredacteur de opmerking: „Ik denk niet dat één hoofdredacteur zul ke breed opgezette, in historisch per spectief geplaatste hoofdartikelen schreef van een zo constante kwali teit". Namens het Genootschap van Hoofdredacteuren wees voorzitter A. J. Abram erop hoe dit genootschap in de periode van het voorzitterschap van G. A. de Kok meer profiel kreeg. Hij noemde de journalist De Kok „scherpzinnig en erudiet, maar nooit elitair; principieël, maar niet onver zoenlijk; geestig en ironisch, maar zonder te kwetsen; afstandelijk, maar ook emotioneel en diep menselijk". Namens de familie sprak de heer W. Jansen, ds. H.M. Strating ging voor in gebed en las enkele bijbelgedeelten. De honderden belangstellenden bo den na afloop van de bijeenkomst in de aula de familie condoleances aan; onder hen waren onder meer verte genwoordigers van de regering (mi nister E. Brinkman van wvc), het provinciaal bestuur van Zeeland, de Nederlandse Vereniging van Journa listen en voorts vele bekenden en vrienden van de heer De Kok uit Zeeland. De 101-jarige heer M. de Wilde

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 23