TOP-BABY RAIS GEEN ACTIE ISRAEL VERWACHT Gewichtige patiënt de PZC vandaag Stroomverbruik neemt flink toe 2 1 Lubbers schrijft Reagan over supervezel Akzo Bij aanslag W enen was vierde terrorist betrokken D vrijdagkrant Jeep met 170 ghurka-soldaten Het orakel bij nieu wj aar-1986 Lichte dooi 229e jaargang no. 2 Irijdag 3 januari 1986 rn MORGEN ZAT. 4 JAN. VEILINGHAL - GOES Open: 9.00 tot 17.00 uur. Reactie Israël Overvallen 36 uur Gas paar schoenen halen prijs betalen FEENSTRA'S SCHOENENHUIS Traangas moet vrouw in leger beschermen Veel bewolking en perioden met re gen. Later op de dag overgaand in sneeuw. Maximum temperatuur rond twee graden. Later toenemende noor delijke wind. O O* PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VIOSKOU/NEW YORK (AFP/AP) - Een Hongaars echtpaar heeft zijn iochtertje Raissa-Nancy genoemd, ïaar de vrouw van de Russische jartijleider en de echtgenote van de Amerikaanse president, berichtte donderdag de Pravda in Moskou in :en bericht van de Hongaarse journa- ist Laszlo Bokor. 3e baby is in november geboren, op het tijdstip van de topconferentie in Genève van Michail Gorbatsjov en Ronald Reagan. De ouders hebben volgens de Pravda uitdrukking willen geven aan hun optimisme en geloof in het vreedzaam naast-elkaar-bestaan van staten met verschillend maat schappelijk stelsel. Verscheidene televisiestations in de Verenigde Staten zeggen telefoontjes van boze kijkers te hebben ontvan gen, die kwaad waren dat de nieuw jaarsprogramma's woensdag enkele minuten werden onderbroken voor een toespraak van de Russische par tijleider Michail Gorbatsjov. De telefonist van het tv-station WDIV in Detroit, Elton Buskirk, zei een vijftal mensen aan de lijn te hebben gehad die vroegen waarom 'die Rus' op het scherm was. Een telefonist van het station WSPA in Spartanburg, South Carolina, zei ook vijf klagers te woord te hebben gestaan. Eeln meneer wilde per se geen Rus op zijn tv zien. Hij zei dat als hij een Rus op zijn tv wilde zien, hij wel een Russische tv zou kopen". West-Europa beducht voor terreur Libië PARIJS/JERUZALEM (AFP) - Enkele Westeuropese landen hebben concrete maatregelen genomen tegen Libië in ver band met mogelijke aanslagen door Libische commando's of door Palestijnen die sermoedelijk financiële steun van Tripo li krijgen. De verklaring van de Libische leider van woensdag dat Israëlische repre sailles tegen Libië zullen leiden tot een „onbegrensde oorlog" heeft het beeld van zijn land niet verbeterd in tal van Westeuropese landen die hem er van verdenken dat hij het interna tionale terrorisme steunt. Zo schrijft een Oostenrijkse krant dat de ambas sade van Libië directe betrekkingen onderhoudt met de groep van Abu Nidal, wat de politie van dit land op het vermoeden heeft gebracht dat de terroristen van vorige week vrijdag hun wapens gekregen kunnen hebben van medeplichtingen in Wenen. Al in oktober 1984 nam de Weense politie wapens in beslag die zich in een auto bevonden die volgens de chauffeur op weg was naar de Libische ambassade. Ook in Spanje heeft Libië het verkor ven: Madrid heeft drie medewerkers van de Libische ambassade uitgewe zen op de beschuldiging dat zij een aanslag voorbereidden. In haast alle Westeuropese landen hebben de auto riteiten de anti-terrorismecampagne opgevoerd wat tot aanhoudingen in Frankrijk en België heeft geleid. De drie niet-diplomatieke medewer kers van de Libische ambassade in Madrid moeten naar huis omdat Spanje hen verdenkt van het beramen van een aanslag op een leider van de buitenlandse oppositie tegen kolonel Gaddafi. Verder heeft de Spaanse regering de Libische leider er herhaal delijk van beschuldigd dat hij de Baskische afscheidingsbeweging ETA financieel steunt. In Frankrijk zijn zondag twee Portu gezen en een Egyptenaar gearres teerd. Zij hebben verklaard dat zij uit naam van de (onbekende) Palestijnse organisatie „Christelijke revolutie te- KASSEL (AFP) - Er moest een takel wagen aan te pas komen om een 320 kilo wegende patient naar een zieken huis in de Westduitse stad Kassei over te brengen. Pogingen om hem met veel mankracht via de trap van zijn huis naar buiten te krijgen waren vergeefs. Men liet toen een takelwagen aanruk ken, hees de bedlegerige man in een broek die anders wordt gebruikt voor het opvijzelen van door hun benen gezakte paarden en takelde hem via een raam naar buiten. Bij het ziekenhuis herhaalde zich de procedure, want hij moest naar een hoger gelegen etage. Toen de zwaar- geioicht eenmaal binnen was deed zich onmiddellijk een volgend pro bleem voor. de ziekenhuisbedden wa ren niet op dergelijke gasten bere kend. De patient ligt nu op twee tegen elkaar geschoven bedden. TRIPOLI De Libische leider Gaddafi waarschuwt op een persconferentie dat Israëlische vergeldingsacties tegen zijn land oorlog zullen betekenen. gen joodse vijanden" een bom hadden willen plaatsen bij de synagoge in de Rue Copernic, waarop in 1980 ook een bloedige aanslag gepleegd is. In België heeft de politie twee Arabie ren en een Belgische medeplichtige gearresteerd. In de woning van de Belg trof men wapens en explosieven aan. De Arabieren waren zaterdag uit Athene in Brussel aangekomen. De kans lijkt intussen niet groot dat Israël op korte termijn militaire re presailles tegen Libië treft na de bloedige aanslagen van vorige week op de luchthaven van Rome en We nen, waarbij 19 mensen omkwamen en 105 personen gewond raakten. De Libische leider liet woensdag we ten dat een Israëlische vergelding voor de aanslagen in Rome en Wenen zou leiden tot oorlog in het Middel- landse-Zeegebied, het Midden-Oosten en in de hele wereld. Israël en de Verenigde Staten hebben nog niet op de uitlatingen van kolonel Gaddafi gereageerd. Maar waarnemers in Jeruzalem me nen dat de Israëlische regering de dreigementen van de Libische leider serieus neemt. Zijn land beschikt met bijna 600 vliegtuigen over de sterkste luchtmacht van de Arabi sche wereld, terwijl de landstrijd krachten bestaan uit 73.000 man schappen. Deze hebben de beschik king over 2.900 gevechtswagens voor al van Sowjet-makelij en 960 stuks artilleriegeschut. De Libische marine omvat onder meer zes onderzeeërs van de F-klasse en 23 vaartuigen die met raketten zijn uitgerust. LONDEN Een röntgenassistent in een Londens ziekenhuis maakt een röntgenfoto van de 1900 jaar oude mummie van een baby die werd geboren in het door de Romeinen bezette Egypte. De mummie werd 'doorgelicht' op verzoek van een antiekhandelaar. Het aantal overvallen in Neder land stijgt verontrustend, vooral het aantal op banken was specta culair. PAGINA 3 De Industriebond FNV wil met de werkgevers praten over een ge middelde werkweek van 36 uur. PAGINA 5 De Nederlandse Gasunie heeft in het afgelopen jaar 7,3 procent meer gas verkocht dan in 1984. PAGINA 7 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Sport: 13 Provincie: 9, 10 en 11 De Efteling, het grootste pret park Vrije tijd: dammen, scha ken, bridge, postzegels, koken Zuinig met energie Hypotheken Autonieuws: sturen en radio- luisteren Elektronica en compu ter Kunst Cultuur: tentoon stellingen, films, concerten en theater. PAGINA 15, 16, 17, 19, 20, 21 (Advertentie) Koopcentrum Groenendijk Vlissingen ARNHEM (ANP) - De gemiddelde jaarlijkse groei van het elektrici teitsverbruik in ons land zal in de tweede helft van de tachtiger jaren aanzienlijk groter zijn dan ongeveer een procent, zoals tot nu toe werd aangenomen. Het verbruik lag vorig jaar bijna drie procent ho ger dan in 1984. Vooral onder invloed van de zich weer herstellende economie zal het stroomverbruik ook de komende jaren nog fors blijven groeien. Dat zei de directeur van de „Arnhemse Instellin gen" ir. J. Wijmans, donderdag in Arnhem in zijn nieuwjaarstoe spraak voor het perso neel van deze instellin gen: de KEMA (het on derzoeksinstituut van de stroombedrijven), de Vereniging van Exploi tanten van Electrici- teitsbedrijven in Neder land (VEEN) en de Ge meenschappelijke Kern energiecentrale Neder land (GKN: exploitante van de kerncentrale in Dodewaard). Volgens Wijmans is het stroomverbruik in ons land weer terug op het niveau van eind zeventi ger jaren. Sinds 1980 is dat verbruik gestadig gedaald, totdat in 1984 weer een groei kon wor den geconstateerd. Die groei gold overigens ook de tarieven: de prijs van fossiele brandstoffen (kolen, gas en olie) ver dubbelde in de afgelo pen jaren. Belangrijke ontwikkeling is volgens Wijmans, dat naast de verwachte stijging van het verbruik de brand stofprijzen nu weer da len, waardoor elektrici teit weer goedkoper zal kunnen worden. Jihad dreigt - De islamitische ter reurorganisatie Jihad („Heilige Oor log") heeft vanuit Libanon gedreigd in 1986 nog meer Amerikanen te zullen ontvoeren of doden. Ook zal de strijd worden opgevoerd tegen Israel en Turkije, door de Jihad „instrumenten van het Amerikaanse imperialisme in het Midden-Oosten" genoemd. HONGKONG (AFP) - Het wereldre cord 'meeste aantal mensen in een jeep' is woensdag in Hongkong gebro ken, toen 170 ghurka's van het Britse leger zich binnen 51 seconden in zo'n terreinwagen lieten persen. Ze deden dat voor een liefdadig doel. Het vorige record werd volgens het Britse leger gevestigd door 153 Britse soldaten, die er in november 1984 tijdens een televisie-uitzending één minuut voor nodig hadden. Als het goed is, komt het nieuwe record in het wereldrecordboek van Guinness. DEN HAAG (ANP) - Premier Lub bers heeft de Amerikaanse presi dent Reagan een brief geschreven waarin hij zijn bezorgdheid uit spreekt over de gevolgen die het conflict tussen de chemische con cerns Akzo en Dupont kan hebben voor de handelspolitieke relaties tussen Europa en de Verenigde Staten. Het conflict gaat over een Ameri kaans invoerverbod voor de arami- devezel van Akzo. De beide con cerns hebben ongeveer in dezelfde periode een gelijksoortige, zeer sterke, vezel ontwikkeld die van groot belang is voor de militaire-, de ruimtevaart- en de luchtvaart industrie. Het gaat om een kunststof die lichter en sterker is dan staal en waarop zowel Akzo als Dupont een aantal Amerikaanse octrooien heeft. Eind 1985 heeft de Interna tionale Handelscommissie in de Verenigde Staten (ITC) bepaald dat Akzo het octrooirecht van Du pont heeft geschonden. Op grond daarvan heeft de commissie de invoer in de Verenigde Staten van het Akzo-produkt verboden. De ITC heeft daarbij echter geen aan dacht geschonken aan de beschul diging van Akzo dat Dupont een octrooirecht van Akzo heeft ge schonden. Buitenlandse ondernemingen kun nen bij deze beroepsinstantie ech ter geen klacht indienen. Akzo heeft zich - met steun van de Nederlandse regering - inmiddels bij de Europese Commissie be klaagd over handelsbelemmme- ring door de Verenigde Staten. Het concern won onlangs een zaak waarin gevraagd werd Dupont te verbieden zijn supervezel op de Nederlandse markt te brengen. Nederland wil dat Reagan - die vóór 25 januari moet besluiten of de uitspraak van de ITC gehand haafd blijft - ten gunste van Akzo ingrijpt, omdat de maatregel 'een zijdig' zou zijn. e eerste dagen van het Chef-staf generaal Moshe Levy van het Israëlische leger (tweede van rechts) bekijkt in het grensplaatsje Shakra een vanuit Zuid-Libanon afgevuurde raket. steeds de voorspellers aan. Opvallende en gezagheb bende verschijning onder hen is prof. dr. F. W. Rutten. secreta ris-generaal van het ministerie van economische zaken. Van tijd tot tijd komt hy in de publiciteit als het orakel over de ontwikkeling van de economie in Nederland. En in het nieuwjaarsnummer van het blad Eco- nomisch-Statistische Berichten (ESB) geeft hij nu al weer enige jaren achtereen een vooruitblik op wat ons land in economisch opzicht te wach ten staat, waar de zwakke plekken zitten en welke maatregelen nodig zijn om de zaak gezond te krijgen. De analyses van Rutten worden steeds met aandacht gevolgd omdat hij een sleutelpositie heeft in de advisering van het kabinet, maar er van blijk heeft gegeven zich tegelijk onafhanke lijk en tamelijk gedurfd op te stellen. Met de kamerverkiezingen van mei op reukafstand waagt Rutten zich dit maal aan een inkijkje in een complete nieuwe kabinetsperiode. Zijn bevin dingen zijn zeker niet pessimistisch. De Nederlandse economie herstelt zich beter dan ruim een jaar geleden mocht worden verwacht, de economi sche groei zet in versneld tempo door, maar er komen nog een paar moeilijke jaren .voordat er echt zicht op is dat we uit de moeilijkheden zijn. Ruttens kijk op de gang van zaken in de Nederlandse economie tus sen nu en 1990 heeft voor gemengde reacties gezorgd. Hij hamert sterk op voortgezette loonmatiging en verla ging van het overheidstekort, bestem pelt 1987 als een 'zwaar jaar' (omdat dan de baten uit het aardgas belang rijk zullen teruglopen) en kondigt aan dat er nog stevig bezuinigd zal moe ten worden. In 1988 ziet hij wat meer lucht. Pas dan zal het mogelijk zijn de koopkracht in Nederland te bevorde ren. Met lastenverlichting voor de burger is het dus in de ogen van Rutten voorlopig nog niet zover. Bo vendien moet een dergelijke verlaging van de collectieve lasten (sociale pre mies en belastingen) volgens Ruttens recept gepaard gaan met een drasti sche herziening van het gehele stelsel van heffingen en overdrachten tussen de collectieve en de particuliere sec tor. Gevraagd naar zijn verwachtin gen over de daling van de werkloos heid was de secretaris-generaal van het ministerie van economische zaken nogal voorzichtig. De doelstelling van de vakbeweging - de werkloosheid in de komende periode terug naar 500.000 - noemde hij 'tamelijk ambi tieus'. En daarmee gaf hij met zoveel woorden aan dat het maar zeer de vraag is of de situatie op de arbeids markt de kans krijgt om wezenlijk te verbeteren. De hardnekkige werkloosheid blijft ook in de vrij zonnige vooruitzich ten van Rutten op de gang van zaken in de Nederlandse economie tot 1990 het vraagstuk waarover de grote slag schaduw blijft hangen. Dat is een teleurstellend en somber gegeven. Te leurstellend omdat het zelfs in een duurzame opleving van de economie kennelijk niet mogelijk blijkt de in strumenten te vinden die nodig zijn om sneller en doeltreffender dan tot nu toe banen te creëren. Somber omdat het economisch beleid, zoals door de topman van het ministerie van economische zaken geadviseerd, de indruk wekt dat het probleem van de werkloosheid wordt doorgescho ven naar de toekomst. De vooruitblik van Rutten in deze eerste dagen van het nieuwe jaar onderstreept opnieuw dat herverdeling van werk in de ko mende jaren harder nodig zal zijn dan ooit. Er zijn met dit wapen tegen de werkloosheid tot nu toe enkele erva ringen opgedaan. Om over te juichen waren ze nog niet. Arbeidstijdverkor ting over de hele linie levert veel organisatorische problemen op en herbezetting als netto-resultaat ervan is nog niet een begin van een succes te beschouwen. Het zal er vooral op aan komen die herverdeling van de be schikbare arbeid langs gevarieerde wegen te bereiken en daarvoor de fantasie goed te gebruiken. Niets is namelijk gevaarlijker dan met het vraagstuk van de werkloosheid dood lopende wegen te blijven inslaan. Rut tens nieuwjaarsorakel-1986 is in dit opzicht een duidelijke waarschuwing. vdM. TEL AVIV/DAMASCUS (DPA/Reuter) - Israël heeft don derdag met harde vergeldingsmaatregelen gedreigd na een reeks raketaanvailen op het noorden van het land. In totaal sloegen woensdag in het Israëlische Galilea ten minste 11 „Katjoesja"-raketten in, die vanuit Zuid-Liba non werden afgevuurd. Volgens officiële mededelingen werd daarbij slechts materiële schade aangericht. De Libanese president Amin Gemayel is donderdag onder strenge veiligheidsmaatregelen in Syrië aangekomen. Hij zal daar besprekingen voeren met zijn Syrische collega Hafez al-Assad over het onder Syrische bemiddeling gesloten Libanese vredesakkoord. WENEN ROME (AFP DPAUPLREU TER) - Bij de aanslag op het vlieg veld van Wenen, waarbij vorige week drie mensen omkwamen en 39 perso nen gewond raakten, waren vier ter roristen betrokken en niet drie zoals eerder aangenomen werd. Van hem is tot nu toe geen spoor teruggevonden. Dit heeft de Oostenrijkse minister van binnenlandse zaken donderdag voor de televisie verklaard. Uit politie-onderzoek is gebleken dat de vier mannen, hoogstwaarschijnlijk allen Arabieren, op de ochtend van de aanslag ontbeten hebben in een luxe hotel in het centrum van Wenen. Personeel van het hotel heeft de drie personen geïdentificeerd, van wie al eerder vaststond dat zij bij de aanslag betrokken waren. Van hen werd er één in de vertrekhal van de luchthaven doodgeschoten, terwijl de andere twee na de terreurdaad ontkwamen. Zij werden later buiten de hoofdstad gearresteerd. Maar uit een in het hotel gevonden rekening blijkt, dat er vier personen ontbeten hebben. De vierde man is waarschijnlijk de leider van de ter reurgroep. Vanaf het hotel vertrok één van de terroristen in een taxi naar het vliegveld, terwijl de andere twee de bus namen. De vierde bleef nog korte tijd in het restaurant van het hotel, waama hij verdwenen is. De Oostenrijkse politie neemt aan dat de vierde man de drie leden van het (Slot zie pagina 3 kolom 6) TEL AVIV (DPA) - Jonge vrou welijke Israëlische soldaten krij gen vanaf volgende week de be schikking over een nieuw per soonlijk wapen in de vorm van een spuitbus met traangas, zo heeft een Israëlische woordvoer der bekendgemaakt. Het besluit werd door het opper bevel van de strijdkrachten ge nomen na een reeks van aanval len op jonge vrouwen in uniform in de afgelopen twee jaar. Daar bij werd een aantal van hen verkracht en werden drie vrou wen vermoord. De maatregel geldt voor soldaten die vaak onderweg zijn of liftend reizen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 1