Jeugd Kloetinge won zaalvoetbaltoernooi Goedkeuring bouw appartementen in oud legermagazijn 'Ik wil gewoon voor m'n gezin zorgen...' Middelburg wil starters lokken met gericht beleid PZC/ Streek 328 Starters: 383, verdwenen: IN SPORTCENTRUM GOES Zeven auto's door gladheid van de weg C. Marijs voert lijst SGP in Arnemuiden aan VLISSINGS PLAN Nieuw kerkhof in Heinkenszand Schieting WILLEM SCHIEBAAN HAALT HET WEL Doordouwer 'INTERESSE ACHTER BIJ INWONERTAL' Detailhandel Samen kan je de hele wereld aan. C. J. van Liere nam afscheid van drukkerij Aquariumkeuring van 'Vuurneon' Basketbaltoernooi voor basisscholen Je huis in de krant brengt mensen over de vloer. Eenzaam zijn is niet uniek Het overkomt u, uw buurvrouw en nog anderen in uw buurt of dorp. Wie de bonte drukte van de binnenstad heeft verwisseld voor de grijze eentonigheid van de slaap steden, wordt er mee geconfronteerd. Wie verhuist van stad naar uithoek kan er over meepraten Wie een drukke baan plotseling vervangen ziet door een rustig bestaan in een stille driekamerflat, eveneens. Iedereen is weieens eenzaam. Dat 't niet altijd leuk is, is een tweede. Maar wat doe je er aan? Als u om te beginnenbeseft,dat'die-mevrouw-van-hiemaast" in dezelfde situatie verkeert, geeft dat al een minder eenzaam gevoel. Als u haar eens opzoekt, komt u wellicht samen tot iets. Wat dacht u van tennissen, creatief koken een vormingscursus natuur en milieu volgen of samen twee ochtenden in de week'n aantal baantjes schoolslag trekken? En wat vindt u van samen boeken kaften voor de schoolbibliotheek of presenteren bij de ziekenomroep? Het zijn maar suggesties. Iedereen doorbreekt de eenzaamheid tenslotte op zijn eigen manier. De een pakt een boek De ander belt een verre vriendin U zoekt het in de buurt en als u ideeën op wilt doen belt u het nummer van de Telefonische Hulp dienst op de achterzijde van het telefoonboek Of u draait het centrale nummer 030-942424, waar men u de weg wijst naar de dichtstbijzijnde hulp dienst. Zo komt u aan alle informatie over de moge lijkheden in uw woonplaats. DONDERDAG 2 JANUARI 1986 GOES - De junioren van voetbalver eniging Kloetinge zijn tegenwoordig moeilijk te verslaan door Bevelandse tegenstanders. Dit bleek weer eens tijdens het drukbezochte Goese zaal voetbaltoernooi voor de jeugd, dat traditioneel rondom kerst en nieuw jaar wordt gehouden door de vereni- RENESSE - Op de Rampweg tussen Renesse en Scharendijke zijn dinsdag zeven auto's van de weg geraakt door de gladheid. Enkele ervan belandden in de sloot en andere kwamen onder aan de dijk terecht. Persoonlijke on gelukken deden zich daarbij niet voor. Sommige voertuigen liepen aanzien lijke schade op. Een strooiauto heeft het wegdek in de loop van de dag beter berijdbaar gemaakt. ARNEMUIDEN - Het huidige raads lid C. Marijs is lijstaanvoerder voor de SGP in Arnemuiden bij de komen de raadsverkiezingen. Zijn collega P-W. van Leerdam bezet de tweede plaats en wethouder P. J. Bos de derde. De verdere samenstelling van de lijst: 4. A. C. van de Voorde, 5. Bertus Siereveld, 6. M. van Asselt, 7. Bart de Ruiter, 8. Bastiaan de Ridder, 9. A. Wondergem, 10. W. van Belzen Jzn, 11. J. van Belzen Pzn, 12. P. A. Baayens, 13. D. Caljouw, 14. A. Marteyn, 15. P. Janse, 16. Jac. Schroevers Jzn, 17. A. de Ridder Jzn, 18. J. van de Bosch, 19. M. Meulmeester Lzn en 20. W. Joosse. GOES - Na een dienstverband van ruim 37 jaar heeft C. J. van Liere op oudejaarsdag afscheid genomen van drukkerij/uitgeverij Oosterbaan Le Cointre BV in Goes. Tijdens een receptie in de kantine van het bedrijf kwamen relaties, collega's, oud-collega's en de directie lay-out- man Van Liere de hand drukken. In een toespraak roemde directeur J. M. Smit de manier waarop de heer Van Liere met mensen om gaat. Namens de collega's bood P. Valk een cadeau aan. Het Oosterbaan-mannenkoor bracht een passend lied ten gehore. Van hoofdboekhouder C. W. Bras kreeg Van Liere zijn laatste loonzakje. gingen Apollo, Goes, Kloetinge, Ro- bur, SSV en Wolphaartsdijk. Kloetin ge eindigde namelijk zowel bij de B-junioren als bij de A-jeugd op de eerste plaats tijdens finalewedstrij den op oudejaarsdag in het sportcen trum van de Ganzestad. Bij de B-junioren kwam Kloetinge bijzonder sterk naar voren, omdat twee van de drie deelnemende teams van deze vereniging in de finalewed strijden eindigden vóór alle andere finalisten. Winnaar Kloetinge 1 stond slechts een gelijkspel toe, tegen het vierde team van hun eigen vereniging, en scoorde dertien keer. Het als twee de geëindigde Kloetinge 3 trof zelfs nog twee keer vaker doel, maar het verloor al in een vroeg stadium met 3-2 de achteraf beslissende wedstrijd tegen hun clubgenoten van het eerste team. SSV 2 werd derde bij de B- junioren, ondanks het feit dat het zich net als het tegenvallende Goes pas na plaatsingswedstrijden voor de eind strijd kon kwalificeren. Bij de A-junioren deed Goes het aan merkelijk beter. Het door vele insiders als winnaar getipte Goes 1 rolde zijn tegenstanders met groot gemak en met grote cijfers op. Het kon echter opponent Kloetinge 1 in de beslissen de fase niet van de eerste plaats afhouden. In de onderlinge krachtme ting namen de Kloetingenaren al snel een 2-0 voorsprong door een keiharde vrije trap en een strafschop. Toen de ploeg er vlot combinerend vijf minu ten voor tijd een derde treffer aar. toevoegde leek er geen vuiltje meer aan de lucht, temeer omdat twee schoten op de paal al hadden bewezen dat Kloetinge tegenstander Goes he lemaal in de tang had. Toch zorgde Goes nog voor een spannend slot door vlak voor het eindsignaal plotseling tweemaal tegen te scoren, maar de Kloetingenaren trokken desondanks met 3-2 aan het langste eind. Donderdag worden in het sportcen trum vanaf 's morgens vroeg tot 's middags laat de finales van de C- junioren en van de drie categorieën pupillen afgewerkt. De uitslagen van dinsdag zijn als volgt. Bij de B-junioren: 1.Kloetinge 1, met 9 punten 2.Kloetinge 3, 6 punten 3.SSV 2, 5 punten 4.Goes L, 5 punten 5.Kloetinge 4, 4 punten 6.Robur 2. 1 punt. A-junioren: l.Kloetinge 1, met 10 punten 2.Goes 1, 8 punten 3.Goes 2, 6 punten 4.Apollo 1,4 punten ö.Kloetinge 4, 2 punten 6.Kloetinge 5, 0 punten. VLISSINGEN - De gemeente Vlissin- gen mag vijftien appartementen bou wen in het voormalige legermagazijn aan de Wijnbergsekade/Paarden- straat in Vlissingen. De beschikking daarvoor werd dinsdag afgegeven door de hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting in Zeeland R. J. van der Meulen. Het totale project vergt een bedrag van 2,5 tot 3 miljoen gulden. De gemeente Vlissingen verwierf het pand, dat tot dan toe dienst had gedaan als opslagruimte voor een groot warenhuis, geruime tijd gele den. Het ontwerpen van een bouw plan heeft volgens de Vlissingse wet houder van onder meer volkshuisves ting W. Wisse nogal wat voeten in aarde gehad door de aparte bouw vorm van het magazijn. Bovendien moest bij de plannen rekening worden gehouden met het feit dat het gebouw een monument is. De ministeries van WVC en VROM verstrekken in het kader van de werk- verruimende maatregelen een subsi die van 750.000 gulden in het project. De gemeente, die bij dit project als opdrachtgeefster optreedt, steekt er nog eens een ton in. Het werk zal volgens Wisse 'zo snel mogelijk in januari beginnen'. Het project wordt uitgevoerd door aanne mingsbedrijf Van der Straten uit Eindhoven. Dat bedrijf bouwt ook de woningen in het voormalig militair hospitaal aan de Korenstraat. Het ontwerp voor de woningen in het voormalige legermagazijn is van het Vlissingse architectenbureau Wisse, Tuinhof, Slemmer. Bij de bouw van de woningen krijgt het aannemingsbedrijf ook te maken met de vervuiling van de grond van het naast het pand gelegen speeltuin terrein. De muren aan die zijde zijn plaatselijk verontreinigd met cyani- den. De vervuilde delen zullen worden vervangen. HEINKENSZAND - De nieuwe be graafplaats aan de Noordlandseweg in Heinkenszand wordt met ingang van 1 januari in gebruik genomen. De begraafplaats is aangelegd omdat op de oude aan de Kerklaan steeds min der ruimte beschikbaar was. Vanaf het begin van 1986 zullen aan de Kerklaan geen overledenen meer worden begraven, met uitzondering van ter aarde bestellingen in reeds gereserveerde graven. Het onderhoud van de oude begraafplaats en de gra ven erop zal op oude voet worden voortgezet. KAPELLE De aquariumvereniging 'De Vuurneon' uit Kapelle hield een huis-keuring van aquariumhouders. De uitslagen: speciaal aquaria: J. Lindenberg (Yerseke) met een Oostersehelde-aquarium 123,5 punten. C. Burger (Kapelle) met Malawi Chicliden 124,5 punten; gezelschapsaqua ria: P. Hoogstrate (Kapelle) 126 punten: C. Spruit (Biezelinge) 125; A. Oele (Kapelle) 124; J. Ton (Wemeldinge) 121,5; S. Hansma (Yerseke) 120,5; M. van de Driest (Biezelin ge) 116; C. Polderman (Yerseke) 115,5. De wisselbeker is evenals vorig jaar gewon nen door P. Hoogstrate uit Kapelle. Hij zal samen met de heren Spruit, Lindenburg en Burger 'De Vuurneon' vertegenwoordigen op de districtskeuring, die in februari zal worden gehouden. KAPELLE De basketbalvereniging De Smokkelhoek houdt morgen, vrij dag, een basketbaltoernooi voor leer lingen van basisscholen uit De Beve- landen. Het toernooi begint om negen uur in sporthal Groene Woud in Ka pelle. Het sportgebeuren eindigt rond drie uur. WOLPHAARTSDIJK De hand boogvereniging Jacoba van Beieren hield bij de heer P. J. van Ossewaarde in Wolphaartsdijk een schieting op de liggende wip. Er waren 53 schutters. Uitslag eerste wip: hoofdvogel J. Harinck Diana Yerseke; eerste zij vogel H. Goetheer Juliana Oudelande; tweede zijvogel en eer ste bovenkal Jac. Vermuë Jacoba van Beie ren Goes; tweede bovenkal K, Schipper St.-Andries Wemeldinge; eerste onderkal Gert-Jan van Steenbergen Willem Teil Ove- zande; tweede onderkal na loting H. Moison Eensgezindheid 's-Heerenhoek; eerste klep P. Boonman Willem Teil; tweede klep J. Harinck Diana; derde klep Joh. Rentmees ter Cz. Willem Teil; meeste kleine vogels (6) J. de Jonge Doen naar Hoger Wolphaarts dijk. Uitslag tweede wip: eerste hoofdvogel G. Haasdonk Willem Teil; tweede hoofd vogel J. Harinck Diana; eerste zijvogel J. Schip per St.-Andries; tweede zijvogel C. Voet Soranus 2 Heinkenszand; derde zijvogel C. Haasdonk Willem Teil; vierde zijvogel N. Schouwenaar Juliana; eerste kal G. Voet Soranus Heinkenszand; tweede kal J. van de Guchte Zorgvlied Ellewoutsdijk; derde kal C. Westdorp Eensgezindheid; vierde kal A. van Loo Doel naar Hoger, beide laatsten bij loting; meeste kleine vogels (5) C. Baas Juliana; de vliegende vogelprijzen waren voor W. Remijnse Edele Handboog Oude lande en J. Kosten Doel naar Hoger. MIDDELBURG - In Middelburg zijn tussen '81 en '84 383 bedrijven opgericht en 328 opgeheven of ver huisd. De meeste beweging zit er in de middenstand: 140 starters en 108 verdwijners of verhuizers. Dit blijkt uit cijfers van de Kamer van Koophandel voor Midden- en Noord-Zeeland in Middelburg. Van de nieuwkomers, die werden ingeschreven, zaten er voorts 61 in de zakelijke dienstverlening, 53 in de persoonlijke dienstverlening. 52 in de groothandel en 35 in de indus trie. Het zijn ook sectoren, die hoog scoren bij opheffingen en verplaat singen: 62 bedrijven in de sfeer van de zakelijke dienstverlening, 53 groothandels, 39 firma's in de sfeer van de persoonlijke dienstverlening en 27 industriële ondernemingen. Het meest recente cijfermateriaal dateert van '84. Toen schreef de kamer van koophandel 106 starters in en werden er 87 opheffingen en verplaatsingen geregistreerd. Willem Schiebaan bij één van zijn bouwprojectenWeken met het idee rondgelopen..." MIDDELBURG - Hij is er - als gelovig christen - „biddend mee bezig geweest", daar wil hij geen doekjes om winden. Maar Willem Schiebaan (42) uit Middelburg heeft het als beginnend onderne mer dus wél gehaald waar zoveel collega's faalden. Zijn bedrijf in kozijnrenovatie met als vast perso neel de oprichter en zijn vrouw en daarnaast een uitzendkracht voor de montage van kunstofkozijnen ziet '86 met vertrouwen tegemoet. Wat heet: een aardige orderporte feuille, geld om te investeren en de belasting te betalen, een tevreden huisbankier en een jongensdroom - „wonen tussen de Zeeuwen" - die uitkwam. Kozijnrenovatie Schiebaan (kunst- of-, aluminium- en hardhouten ra men, deuren en schuifpuien, isole rende beglazing, rolluiken en zon wering) is één van de 106 'starters', die zich in '84 lieten inschrijven bij de Kamer van Koophandel. Een deel verdwijnt weer even snel of blijkt niet eens levensvatbaar. „Dat zijn dan misschien mensen die zeg gen: ik zou wel eens een bloemen- zaak of een friteszaak willen begin nen", veronderstelt Schiebaan. „Maar zonder goede voorbereiding - een behoorlijk ondernemingsplan - wordt het niks. En je vrouw moet voor de volle honderd procent ach ter je staan. Anders kun je 't ook vergeten". Zijn verhaal begint in 1980, als hij vanuit Eindhoven naar de Zeeuwse hoofdstad komt om er de isolatie afdeling van een schildersbedrijf in Vlissingen te runnen. In '83 loopt de zaak spaak en staat hij - begin '84 - op straat: „want ik was het duurste jongetje". Een schok, reconstrueert hij. „Ik was gewend 60, 70 uur per week te werken. Als je dan stilvalt is dat een verschrikking. Met geen pen te beschrijven. Ik heb nu een maal geen zitvlees". Sollicitaties leveren niets op: Willem Schiebaan wordt met z'n 41 jaar een 'ouwe zak' gevonden, jongeren gaan voor. Op zondagmiddag, in de kerk, krijgt hij een inval: waarom begin ik niet voor mezelf? Lachend: „Ik durfde dat aanvankelijk niet tegen m'n vrouw te zeggen, heb er wéken mee rondgelopen. Toen ik het eindelijk vertelde, zei ze: joh, waarom niet? Nou -dat was het startsein". Het klinkt in de huiskamer aan de mistige Buitenhovelaan (de nieuwe onderneming koos kantoor op de slaapkamer van één van de drie kinderen) simpeler dan strookt met de praktijk van alledag. Willem Schiebaan, terugkijkend: „Ik wist aanvankelijk totaal niet wat me te wachten stond. Ik had werkelijk geen cent. Ja, een WWV-uitkering en een huis, dat zwaar onder de hypotheek zat". Na contact met de Kamer van Koophandel („die is me heel erg ter wille geweest") maakt hij een ondernemingsplan: een blauwdruk van hoe hij zijn bedrijf ziet en wat de winstverwachtingen zijn. Dan stuit de aspirant-onderne mer op de eerste hinderpaal. Het Regionaal Dienstverleningscen trum Kleinbedrijf (RDK), dat het project doorlicht om vervolgens de gemeente Middelburg te adviseren, die Schiebaan's uitkering de eerste drie maanden zou moeten doorbe talen, zodat hij althans enig be drijfskapitaal heeft, adviseert nega tief. „Ze zeiden: vergeet het maar. U heeft geen geld, het bedrijfje lijkt ons niet levensvatbaar". „Voor de eerste keer in mijn leven ben ik toen als 'n hondje met de staart tussen m'n benen weggegaan", herinnert hij zich. „Ik was óók verrekte kwaad. Dacht: jullie hebben niet door wat ik wil doen". Hij besluit door te zetten, neemt een accoun tant in de arm en vindt een medelid van zijn kerk bereid om hem een lening te geven. Daarop krijgt hij bij de AMRO-bank een rekening-cou rantkrediet. Het is inmiddels juli '84. Het RDK blijft het plan afwijzen. Schiebaan: „Toen heb ik gezegd: ik wil 'n gesprek. U komt deze week maar bij mij langs. Uiteindelijk kreeg ik het voordeel van de twijfel. Het RDK vond me zo'n doordouwer. Dat hoort bij startende onderne mers, zeiden ze. Middelburg betaal de vervolgens drie maanden WWV. Dat was de vlag uit. Op 1 septem ber zijn we begonnen". Hij schat zijn werktijd op minstens 70 uur per week. Zijn vrouw doet de administratie en neemt de telefoon aan, als hij op pad is. „Het gaat wonderbaarlijk -'k had het nooit gedacht". Kozijnrenovatie Schie baan houdt zich voornamelijk bezig met particuliere renovatieprojecten op Walcheren en de Bevelanden. Mondreclame leverde het jonge be drijf een groot deel van de opdrach ten. Schiebaan gelóóft in zijn kunst- stofkozijnen en weet bovendien waarover hij praat. Dat is zeldzaam, ondervond hij onlangs op een bouw- beurs in Utrecht. „Een heleboel fabrikanten hebben zelf niet door wat ze verkopen. Maar ach, voor mij is 't ook een hobby". Inzet, vakmanschap, een gat in de markt (onderzoekers verwachten dat tegen 1990 50 tot 60 procent van de kozijnen uit kunststofexempla ren bestaat) - helpen ze Kozijnre novatie Schiebaan over de drempel van '90? Hij is ineens opvallend bescheiden. „Ik durf nog niet te zeggen dat we 't al hebben gehaald. Dat lijkt me gevaarlijk. Je moet minstens vier jaar draaien, denk ik. Maar ik zie het niet somber in. Groot hoef ik niet te worden, hoor. Ik wil gewoon voor m'n gezin zor gen zonder mijn hand te hoeven ophouden". MIDDELBURG - Middelburg is minder in trek bij beginnende on dernemers dan op grond van het inwoneraantal mag worden ver wacht. Slechts 14,5 procent van de starters in midden- en noord-Zee land kiest voor de Zeeuwse hoofd stad, die wél goed is voor 15,6 procent van het inwoneraantal. Van de mislukte initiatieven con centreert zich 16,9 procent in Mid delburg. Nieuwe bedrijven, die sla gen, leveren gemiddeld 5,3 nieuwe arbeidsplaatsen op. De meeste werkgelegenheid wordt geschapen in de sectoren detailhandel, hore ca, industrie en zakelijke dienst verlening. Dit blijkt uit een onderzoek van de Kamer van Koophandel voor Mid den- en Noord-Zeeland en de vak groep economische geografie van de Katholieke Universiteit in Nijme gen onder nieuwe bedrijven, die in '70, '75 en '80 werden ingeschreven. Niet minder dan 86,3 procent van deze categorie komt voor rekening van starters. Zij zorgen op hun beurt voor 72,1 procent van de nieuwe arbeidsplaatsen en zijn daarmee belangrijker voor de werk gelegenheid dan nieuwe vestigin gen van bestaande firma's, in de meeste gevallen ondernemingen uit Zuid-Holland en Noord-Brabant. Voor b en w van Middelburg is het onderzoeksmateriaal -dat staat af gedrukt in de nota Gemeentelijk Werkgelegenheidsbeleid- aanlei ding om via een 'gericht beleid' starters ruimte te geven voor het ontplooien van initiatieven. Daarbij wordt ondermeer gedacht aan het inrichten van een bedrijfsverzamel gebouw, waar een aantal jonge on dernemers onderdak en voorzienin gen vindt. B en w willen verdere uitbreiding van het winkelbestand 'tot een minimum beperken', schrijven ze, gelet op de groei van de afgelopen jaren en de noodzaak om de 'cily' te beschermen. Begin '86 verschijnt er een nota over het detailhandels- beleid, waarin -om starters een kans te geven- ook aandacht zal worden besteed aan (relatief) goed kope vestigingsmogelijkheden, de zogenaamde C-lokaties, waar de huurprijzen van winkelruimte 200,-per m2 per jaar bedragen. Op A-lokaties gaat het om bedra gen van circa 500,-op B-lokaties om gemiddeld 350,-. De huurprij zen van kantoren lopen in Middel burg uiteen van 80,- tot 180,- per m2 per jaar, de grondprijs voor dergelijke vestigingen varieert van 175,- tot 200,- Mogelijkheden voor detailhandelsvestigingen zijn overigens royaal beschikbaar in nieuwbouwprojecten als Graven straat, Beenhouwerssingel en Gee- regebied. Voor bedrijfsverplaatsingen hand haven b en w een promotiebeleid, dat is gericht op ondernemingen in de regio. Buiten het eigen gebied willen ze de aandacht richten op Zuid-Holland en Noord-Brabant. „Van promotie in het buitenland moet weinig verwacht worden", al dus de nota. En de makelaar weet van w anten en kranten. SS? JSCs m p-a.pfssjys* fesSSS iSSSSS* iSSïm SSSSSs JJSSSSSSSSSSSSSSS SSSSSSSS «SSSS88S siissxs] SÜ8 -C:J sssssssssk M v: jjaH teas Vaak zit er slechts een schuurtje tussen eenzaam zijn of samen naar het zwembad. CTDU OlItL

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 17