Gs willen bijdrage Forum-manifestatie Evangelisch congres in Burgh-Haamstede succes De kroon op het Deltaplan: boek over stormvloedkering Broedseizoen dwergsterns de werkeilanden is mislukt op Maak kans op f150.000,- öf deVerrassingsprijs. Dat kan alleen bij Telelot PZC/ provincie SCHADE BEDRAAGT ETTELIJKE TONNEN Rabobank Q Nieuwjaar met Nieuwe Muziek Baha'i-gemeenschap houdt conferentie in Oostkapelle Symposium over bedrijfsleven en arbeidsmarkt 'Luctor Renesse' nieuwe beheerder Zeeuwse Stromen UIT WELZIJNSFONDS Auto botst tegen gevel in Hulst Gent handhaafde vorig jaar peil goederenomzet Kunstkring hield een concert in galerie Freshens Korfbaltoernooi sportcentrum Goes MENSEN GROOTSTE BOOSDOENERS voor scholieren 14 Oorzaak EXPLO '85 VIA SATELLIET VAN PZC-JOURNALIST RINUS ANTONISSE Geen inleiding Zangvogels DONDERDAG 2 JANUARI 1986 Brand legt deel villa bij Koudekerke in de as KOUDEKERKE - Een felle uitslaande brand heeft tijdens de jaarwisseling de zolderverdie ping van villa 'Albertine' aan de Vlissingsestraat in Koudekerke volledig in de as gelegd. Verschillende kamers op de eerste verdieping brandden uit. De rest van de woning liep zware waterschade op. stichting wordt volgens hem 'niet gonnen met het onderzoek naar de direct gedacht'. Een mogelijk oorzaak oorzaak, zou een storing in de centrale verwar mingsinstallatie op de zolder kunnen De brandweer zette, daarbij gadege- zijn. Vast staat in ieder geval wel dat slagen door burgemeester drs W. J. de brand op zolder is begonnen. De Plomp van Valkenisse, in totaal acht rijkspolitie is woensdagmorgen be- stralen in. Er waren 35 brandweerlie- De bewoner van de villa, voorganger W. J. Lentink van de Pinkstergemeen te in Vlissingen, was thuis toen de brand uitbrak en wist zich in veilig heid te stellen. De schade, die nog niet precies is vast te stellen, bedraagt enkele honderdduizenden guldens. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Het korps Koudekerke van de brand weer van Valkenisse was even na elf uur als eerste ter plaatse. Op dat moment sloegen de vlammen al uit het dak, zodat onmiddellijk groot alarm werd gegeven. Behalve de korp sen van Biggekerke en Zoutelande, werden ook de ladderwagen van de Vlissingse brandweer en het hulpver leningsvoertuig van de regionale brandweer te hulp geroepen. Aanvankelijk probeerde de brand weer het vuur ook langs de binnen kant te bestrijden, maar moest die pogingen al spoedig staken. ,,De man nen waren nog maar net binnen toen de kap begon in te storten", aldus commandant P. Boogaard van de brandweer van Valkenisse, „Ook een poging om van een andere kant het vuur de benaderen mislukte en we moesten terugtrekken". Dat had tot gevolg dat de brandweerlieden moes ten volstaan met nat houden van de buitenkant. „Je kunt dan weinig meer doen dan blussen wat je ziet en de boel nat houden. Pas nadat de kap was ingestort konden we er weer goed bij", aldus Boogaard. Even na middernacht maakte een instortende schoorsteen de weg vrij voor het bluswater. Daarna zou het nog bijna een uur duren voor het sein 'brand meester' kon worden gegeven. De nablussingswerkzaamheden duur den echter nog tot negen uur in de morgen van nieuwjaarsdag. Later op de dag moest de brandweer een keer terugkeren om nog smeulende resten af te blussen. den bij de blussingswerkzaamheden betrokken. De schade is volgens Boogaard nog niet precies vast te stellen. De kap van de kapitale villa is volledig vernield en enkele kamers zijn uitge brand. In welke mate de brand de bouwkundige constructie van het pand dat al geruime tijd te koop staat heeft aangetast moet nog worden onderzocht. Duidelijk is wel dat een eventuele restauratie enkele tonnen zal kosten. Hoeveel schade het interieur heeft opgelopen was al evenmin bekend. De oorzaak van de brand laat zich volgens commandant Boogaard op dit moment slechts raden. Aan brand- OOSTKAPELLE - De Nederlandse Baha'i-gemeenschap houdt tot zater dag in het CNV-vakantie-oord in Oostkapelle haar jaarlijkse conferen tie. Aan deze winterschool nemen meer dan vierhonderd Baha'i's deel uit alle hoeken van het land. De Middelburgse gemeenschap van de Baha'i's houdt vrijdag een thema avond over Wereldvrede. Deze heeft de titel 'De sleutels van de wereldvre de' meegekregen en wordt gehouden aan de Volkerakstraat 53 in Middel burg, aanvang 20 uur. GOES - Ter gelegenheid van de derde Zeeuwse beroepenmanilestatie (van woensdag 29 januari tot en met zater dag 1 februari in de veilinghallen te Goes) houdt het Samenwerkingsver band voor Keuzebegeleiding en On- derwijs-Arbeidscontacten SKOA een symposium. Dat gebeurt op donder dag 30 januari. Het thema is: 'De ontwikkelingen in bedrijfsleven en arbeidsmarkt in relatie tot beroeps opleidingen'. Het symposium wordt 's morgens om 10.30 uur in Goes geopend. Vervol gens gaan de deelnemers naar hotel Britannia te Vlissingen, waar na de lunch inleidingen worden uitgespro ken door M. Brusasco-MacKenzie, coördinerend projectleider bij de Commissie van de Europese Gemeen schappen, ir H. Vredeling, lid van de adviescommissie inzake de voortgang van het industriebeleid (de zogenaam de commissie Wagner), drs R. C. E. Barbë, gedeputeerde voor economi sche en onderwijszaken en J. W. Weug, directeur van De Schelde in Vlissingen. Tenslotte zal van gedach ten worden gewisseld met een forum, waarin naast de laatste drie inleiders ook drs B. Kamps, secretaris van de raad voor beroepskeuzevoorlichting, zitting heeft. RENESSE - De anonieme man die maandagmiddag ruim tien miljoen gulden bood voor het hotel De Zeeuwse Stromen aan het Duinwek- ken in Renesse, handelde in opdracht van een vennootschap. Luctor Renes se BV, een onderdeel van de vennoot schap, zal het hotel gaan beheren. Dit maakte de voormalige eigenaar van De Zeeuwse Stromen, M. Breekweg, dinsdagmorgen bekend. De heer Breekweg verklaarde desge vraagd dat hij in dienst zal blijven als manager van het hotelcomplex. De werkgelegenheid van het 35 man ster ke personeel is ook gewaarborgd, al dus Breekweg. Het hotel gaat boven dien onder dezelfde naam verder. De Kamer van Koophandel in Middel burg weet vooralsnog niets af van het bestaan van Luctor Renesse BV. De BV heeft nog geen opgaaf gedaan, aldus een woordvoerster van de Ka mer van Koophandel. Een nieuwe vennootschap moet zich in de regel binnen acht dagen inschrijven in het handelsregister. De kap van de kapitale villa aan de Vlissingsestraat in Koudekerke werd door de brand volledig vernield. MIDDELBURG - Gedeputeerde sta ten willen de Forum-manifestatie van najaar '86 mede mogelijk maken door een beroep te doen op het wel- zijnsfonds. De stichting - die zich bezighoudt met eigentijdse kunstvor men in de breedste zin van het woord - kan ook rekenen op een provinciale bijdrage voor de evenementen van komend voorjaar. Dit blijkt uit een mededeling aan de statencommissie welzijn. Forum had oorspronkelijk 50 mille gevraagd voor een manifestatie rond de Franse kunstenaars Anne en Pa trick Poirier, afgelopen herfst. Door dat de subsidie van het ministerie van WVC door allerlei oorzaken pas eind september werd toegezegd en er op die termijn geen afspraken met kun stenaars konden worden gemaakt en lokaties gereserveerd, besloot het be stuur het gebeuren te verschuiven naar de periode 8 tot 12 februari met een uitloop van 3 weken voor Wandel- kerk en Abdij. Gs vinden de argumenten voor het uitstel redelijk, zo blijkt uit het voor stel aan de statencommissie. Wel kan de subsidie van de provincie niet zonder meer worden doorgeschoven en is het dagelijks bestuur van de provincie genoodzaakt voor '86 een nieuwe bijdrage toe te zeggen. „Een en ander heeft wel gevolgen voor de budgetten voor 1986. Immers in het najaar van 1986 zal er wederom een Forum-manifestatie plaatsvinden, waarvoor dan naar verwachting geen middelen beschikbaar zullen zijn. Het niet-gebruikte subsidie gaat evenwel grotendeels naar het welzijnsfonds", schrijven gs. HULST - De Belg G. de S. uit Stekene reed op oudejaarsavond met zijn per sonenauto tegen de gevel van de voormalige vishandel Van Dijk in de Grote Bagynestraat in Hulst. De poli tie trof de man kort na het ongeval in een café op de markt. Uit een bloed proef bleek dat hij veel te diep in het glaasje had gekeken. De auto werd zwaar beschadigd, het rechtervoor wiel brak af. De schade aan de gevel viel mee. (Van onze correspondent GENT - De goederenomzet in de haven van Gent heeft zich in het afgelopen jaar gehandhaafd op het peil van 1984. Dat heeft het gemeente lijk havenbedrijf dinsdag meege deeld. De resultaten zijn gebaseerd op defi nitieve cijfers van januari tot en met november en een raming voor decem ber. In 1985 liepen in de Gentse haven 4.732 zeeschepen binnen. In 1984 wa ren er dat 4.786. De bruto-registerton- nenmaat wordt geraamd op 22,7 mil joen ton tegenover 21,6 miljoen ton in 1984. Dat is een stijging van 4,8 pro cent, wat erop wijst dat grotere sche pen Gent hebben aangedaan. De tota le goederenoverslag bleef nagenoeg gelijk. Het totaal wordt geraamd op 26.570.000 ton tegenover 26.591.000 ton in 1984. Gent deed het vorig jaar goed als exporthaven. De uitvoer nam met 12,3 procent toe van 6,1 miljoen tot 6,9 miljoen ton. Het afgelopen jaar werd een aantal arbeidsintensieve trafieken aangetrokken, wat een gun stige weerslag had op de werkgelegen heid. Schepen (wethouder)van de haven F. Verheeke heeft aangekondigd volgen de week meer toelichting te zullen verstrekken op de jaarresultaten. BURGH-HAAMSTEDE - De vier dagen durende evangelisatie bijeen komst in het ontmoe tingscentrum De Burght in Burgh-Haam- stede is ten einde. De ongeveer honderdveer tig Nederlandse deelne mers aan 'Explo '85', een evangelisch congres via satellietverbindin gen op honderd plaat sen over de hele wereld, kijken met tevreden heid terug op de lezin gen, studies en keuze workshops. In het evangelisch cen trum waren voorname lijk studenten bijeen, uit elf verschillende naties. Mede daarom was het programma gesplitst in een Frans- en een Neder landstalig gedeelte. Pre dikant B. Krol van het Instituut voor Evangeli satie uit Doorn, de Ne derlandse tak van orga nisator Campus Crusa de for Christ, spreekt van een congres met po sitieve reacties dat bij zonder gewaardeerd werd door de deelne mers. In totaal hebben naar schatting tussen de 600.000 en 700.000 men sen deelgenomen aan 'Explo '85'. Vooral in De Derde Wereld bleek de behoefte aan een derge lijk congres groot. De belangstelling uit Euro pa viel enigszins tegen. Volgens de heer Krol heeft dat te maken met de algehele malaise in het geloof en het feit dat het om een zwaar pro gramma ging. Éen van de deelnemende studen ten uit Zaïre, die in Bel gië studeert, schreef de malaise toe aan het Ne derlandse groepsgebeu ren, omdat daar te wei nig 'spirit' in zit. Krol denkt niet dat 'Ex plo '85' een jaarlijks te rugkerend evenement zal worden. Daarvoor zijn de kosten te hoog. Hij verwacht echter wel dat er een vervolg zal komen op deze unieke vorm van bijeenkom sten. „Ik kan me niet voorstellen dat dit het einde is. Het congres voorziet duidelijk in een behoefte". De vier satel lietuitzendingen zijn, ondanks de sneeuw buien van de afgelopen dagen, zonder proble men verlopen. De deel nemers kregen beelden te zien uit Kenia. Korea, Berlijn en op de laatste middag uit Californië. BRESKENS De leden van de Kunstkring Breskens hielden op de eerste dag van het nieuwe jaar een concert in galerie 'Raiffeisen' in Breskens. Het concert duurde onge veer één uur. De aanwezigen konden genieten van vioolspel en klanken van een gitaar. Basil de Visser (viool) en Margo Fon- teijne (viola da gamba), beiden afge studeerd aan het conservatorium in Amsterdam, brachten een vierdelige sonate van Willem de Fesch ten geho re. Tonny Blaakman speelde een pré lude in d-mineur van de componist J. S. Bach, een studie in e van Sor en een aantal andere bekende en minder bekende werken. De presentatie van de uitvoerenden viel bij het publiek in de smaak. Gezien het succes van deze middag zullen de leden van de Kunst kring trachten om in de loop van het jaar nog een aantal van dergelijke evenementen te verzorgen, zowel op literair als op muzikaal gebied. Naast deze luisteravonden zal ook weer een aantal exposities in het jaarprogram ma worden opgenomen. VLISSINGEN In het Vlissingsi Vestzaktheater werd woensdag eet nieuwjaarsconcert gehouden vat Nieuwe Muziek. Het concert begot om 16 uur met een optreden vat pianist Harry de Wit (foto) en danse res Pauline Daniels. Vervolgens traden op Jasper van Hof, piano; het Steve Lacy trio en hei Willem Breuker kwartet. Tussen de optredens, die van vier uur 's middags tot ongeveer middernacht duurden, werden enkele pauzes ingelast. Vooi het concert bestond een redelijke pu blieke belangstelling. Vandaag, donderdag, is er een tweede concert Nieuwe Muziek in de Klove' niersdoelen in Middelburg met een optreden (om 20.30 uur) van het strijk trio Ernst Reijseger, gevolgd door de violiste Vera Beths en pianist Rein- bert de Leeuw. Om 22.30 uur wordt het concert afgesloten met nog een optreden van het strijktrio Ernst Reij seger. VLISSINGEN - De kroon op het Deltaplan, is de passende titel voor het onlangs bij Elsevier uitgeko men boek over de stormvloedke ring in de Oosterschelde. Zaterdag 4 oktober 1986 zal koningin Beatrix het grootste waterbouwkundige werk in gebruik stellen dat ooit door mensenhanden is gemaakt. Met de bouw van deze gigantische waterkering wordt het Deltaplan in uitvoering gekomen na de watersnoodramp van 1953 afge rond. In De kroon op het Deltaplan worden alle deltawerken nog eens op een rijtje gezet en wordt uiter aard uitvoerig aandacht geschon ken aan de stormvloedkering en alles wat zich daar omheen op politiek en technisch gebied heeft afgespeeld. De kroon op het Deltaplan is veel meer een kijkboek dan een lees boek, hoewel PZC-journalist Rinus Antonisse heel wat tekst heeft gele verd. Antonisse komt met een gede gen stuk verslaggeving: zakelijk en met oog voor details. De hoofdstuk ken zijn chronologisch opgebouwd. De eeuwige strijd tegen het water, culminerend in de stormramp van 1953 vormt de logische aanloop tot een de beschrijving wat het Delta plan nu precies inhoudt. Om te weten waar het in en om de Ooster schelde allemaal om gaat, plaatst Antonisse zijn onderwerp in het brede kader van de maatschappelij ke ontwikkelingen gedurende de afgelopen kwart eeuw. Dat tilt het boek boven de middelmaat uit. Een beschrijving van technische hoog standjes bevredigt ongetwijfeld het gevoel van menig Nederlander van 'dat hebben we toch maar weer mooi geflikst', maar het zijn juist de dingen die er omheen gebeuren die voor de toegevoegde waarde zorgen. Antonisse laat wat dit aspect be treft geen belangrijke gebeurtenis onvermeld. De lezer wordt meege voerd in de wereld van de (Haagse) politiek, hij krijgt inzicht in de economische en milieutechnische belangen en de gehele strijd voor een Open Oosterschelde wordt op nieuw tot leven gebracht. Finan cieel is de bouw van de stormvloed kering volstrekt uit de hand gelo pen. Antonisse volgt de debacles op dat terrein vrijwel op de voet, zodat de lezer zelf de conclusie kan trek ken dat én de veiligheid én het milieu duur moeten worden be taald. De tekst wordt ondersteund door een groot aantal foto's in kleur en zwart-wit), tekeningen en kaarten, die pas goed duidelijk maken welk een enorm werk in de Zeeuwse delta tot stand is (wordt) gebracht. Alle facetten van de afsluiting van zeearmen in de delta en van de bouw van de stormvloedkering worden uitgebreid in beeld ge bracht. De kroon op het Deltaplan kan worden beschouwd als een naslagwerk, dat nauwelijks te ver vangen is. In dit opzicht hebben de schrijver en de uitgever in de roos geschoten. Een enkel woord van kritiek kan niet uitblijven. De naar de tijd qemeten chronologische volgorde van de hoofdstukken is zeker niet onlogisch, maar juist in dit geval zou een inleiding niet hebben mis staan. De titel is veelbelovend, maar van de 'kroon' is de eerste honderd bladzijden niets te be speuren. Terwijl de samenvatting in Engels, Frans en Duits aan het slot van het boek als toegevoegde waarde kan worden gekwalifi ceerd, ervoeren wij het ontbreken van een inleiding als een gemis. Het uitgebreide fotomateriaal is van wisselende kwaliteit. Een aan tal foto's, met name in kleur, vol doet niet aan de gemiddelde kwali teitsnorm. Dat is jammer, want pa pier en druk voldoen wel aan hoge kwaliteitsnormen. Een storend ele ment is de herhaling van de tekst in de foto-bijschriften. Kennelijk is er bij de lay-out vanuit gegaan dat elke foto door de nodige regels tekst moest worden begeleid. Die filosofie heeft tot gevolg gehad, dat hele zinnen uit de tekst vrijwel woorde lijk in de foto-bijschriften zijn terug te vinden. Enige bijsturing vooraf had dat kunnen voorkomen. Tenslotte de prijs: f. 69,50 is een fors bedrag, dat niet iedereen met het zelfde gemak uit de beurs haalt. Men hoeft het boek slechts ter hand té nemen om te constateren dat het een duur(zaam) produkt is. Bijna zeventig gulden moge kostprijs- technisch gezien dan ook niet te veel zijn, gevolg van de hoge prijs is wel dat het boek niet binnen bereik van een groot publiek komt. En dat is jammer, want De kroon op het Deltaplan is een uniek boek gewor den dat een brede belangstelling verdient. Dieleman De kroon op het Deltaplan Uitgave: Elsevier-Amsterdam/Brussel Auteur: Rinus Antonisse Uitvoering: Gebonden Prijs: f 69.50. Een deel van de stormvloedkering in de Oosterschelde in het sluitgat Schaar van Roggenplaat. luchtfoto Lex de Meester) GOES - Scholieren van het voortge zet onderwijs op de Bevelanden, Wal cheren en Zeeuwsch-Vlaanderen tre den voor de twaalfde maal aan voor een grootscheeps zaalkorfbaltoer- nooi. De organisatie is in handen van korfbalvereniging TOGO uit Goes. Het toernooi, dat morgen, vrijdag, begint, wordt gespeeld in de beide hallen van het sportcentrum in Goes. In totaal 25 teams nemen dit jaar deel aan dit sportieve evenement. Het toernooi begint 's morgens om half negen en duurt tot ongeveer drie uur 's middags. De leerlingen worden naar leeftijd verdeeld over drie divisies. Voor elke divisie is een wisselbeker beschikbaar. Alle deelnemers ontvan gen bovendien een herinneringsvaan tje. De wisselbekers werden vorig jaar gewonnen door De Waayenburg en het Goese Lyceum. ZIERIKZEE Het broedseizoen voor de dwergsterns op de werkei landen in de monding van de Ooster schelde is dit jaar mislukt. Volgens het tijdschrift 'Sterna', van de na- tuur- en vogelwacht Schouwen-Dui- veland en de vereniging voor natuur- en landschapsbescherming Goeree- Overflakkee, heeft in mei, evenals in vorige jaren een geleidelijke vesti ging plaatsgehad van de dwergstern op het 'sternenstrandje' op het werkeiland Neeltje Jans. „Maar in juni waren alle dwergsterns weer plotseling verdwenen". De vogel werkgroep Schouwen signaleert als voornaamste oorzaken: verstoring door zilvermeeuwen maar vooral door mensen. Weinig geluk had ook het paartje boomvalken dat vorig jaar nog met succes in de Zeepeduinen bij Haam stede broedde. Want de boom waarin het nest zat waaide om, zo bericht Sterna. Volgens de Schouwse vogelwerkgroep zal het waarschijnlijk niet lang meer duren dat de kramsvogel als vaste broedvogel in de Westhoek verwel komd zal kunnen worden. Want het broedbiotoop, in Nederland windsin- gels rond boomgaarden en bosranden, is er voldoende aanwezig. (Advertentie) Van 2 januari t/m 7 februari 1986 bij AVRO's Wedden dat met Jos Brink. Vergunning onder nr. LO 640/073/150 d.d. 8 juli 1985 te koop bu*. Potentiële broedvogels in met name de boswachterij Westenschouwen blij ken ook de kruisbek en sijs te zijn. De zangvogels op Schouwen hebben dit jaar een redelijk broedseizoen ge had, aldus Sterna. „Maar willen we de rijke broedvogelstand in de Westhoek behouden dan zal ervoor moeten wor den gezorgd dat voor 'natuur' niet slechts plaats in enkele reservaten is. Want het is juist het totale natuurlijke duingebied dat zo'n hoge natuur-his- torische waarde heeft". Sterna signaleert een toename van het aantal zangvogels rond kreken en welen op Schouwen-Duiveland. De ransuilenstand zowel in het Dijkwa- ter als in het krekengebied Ouwer- kerk is gezond. Rond Ouwerkerk broedden er dit jaar zelfs vijf. En ook met echte bosvogels als de wielewaal gaat het volgens de Schouwse vogel werkgroep goed. Bij Zierikzee werd geconstateerd hot veelzijdig een broedvogelstand ron< een stad kan zijn. Want hier kwamei dit jaar tenminste vijfenveertig ver schillende broedvogelsoorten voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 14