almanak DGSM onderzoekt 'verboden route' van Duitse gastanker Eindelijk vaste stek voor carillon De Boer Ijskoude nieuwjaars duik OOK NIEUW- EN ST JOOSLAND ONRUSTIG PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vrachtschip vast bij Borssele ZEEUWSE Wensen Schouwen Z-Vlaanderen MIDDELBURG - Nieuwjaarsvierende jongeren hebben dinsdagnacht in het centrum van Middelburg voor tienduizenden guldens schade aangericht. Er werden minstens tien winkelruiten vernield. Ook ontstonden er brandjes. De politie hield zes jongelui aan. Ze zijn na verhoor vrijgelaten. De onrust begon kort na middernacht in Nieuw- en Sint Joosland. Politie en brandweer hadden daar handenvol werk aan het traditionele 'vreugdevuur' op de kruising Korteweg/Veerstraat, waar kerstbomen, autobanden en bouwmateriaal in vlammen opgingen. Een brigadier van de Middelburgse gemeentepolitie werd in de nek getroffen door een rotje van de 14-jarige J.A.B. De man moest worden afgevoerd naar het politiebureau. Ook B. zou daar een groot deel van de oudejaarsnacht doorbrengen. Goes Nou hadden we ons, goede lezer, zó voorgenomen, te stop pen met roken. Maar die vuur pijlen, die steekje eigenlijk het handigst aan het een sigaretje. En drank. Daar zouden we zeer matig mee worden. Maar al direct na de jaarwisseling werd ons een glas champagne in de hand gedrukt en rond twee uur verkeerden we in een staat van uitbundigheid, die wij met behulp van limonade I stellig niet hadden bereikt. Een paar kilo minder li chaamsgewicht, dat zou eigen lijk ook niet gek zijn. Maar ja. al die hapjes. Nee, goede lezer, de jaarwisse ling leent zich niet voor goede voornemens. Het is meer een moment voor wensen. Goede. Die we u gaarne doen toeko men. DONDERDAG 2 JANUARI 1986 In de Clijverstraat in Vlissingen was het vuurwerk niet van de lucht... in Hoek moest de brandweer een in brand gestoken sloopauto blussen. Middelburg 'uitschieter' in rustige jaarwisseling Omgetrokken marktpalen als stille getuigen van een rumoerie oudejaars nacht in de Middelburgse binnenstad. VLISSINGEN - De Duitse gastanker 'Immanuel Kant' heeft dinsdagmorgen via een voor dat schip verboden route zee gekozen. Het schip had in Antwerpen een lading ammonia gelost, maar was niet gasvrij gemaakt. Een intern onderzoek bij het directoraat-generaal voor scheepvaart en maritiem zaken (dgsm) in Vlissingen moet aan het licht brengen hoe een en ander heeft kunnen gebeuren. Omdat de 'Immanuel Kant' (12.170 brt) niet was ontgast, viel het schip in de categorie 'vergunningschepen'. België en Nederland zijn bepaalde voorwaarden overeengeko men waaraan dergelijke schepen moeten voldoen voordat zij de Westerschelde mogen bevaren. Een van die voor waarden betreft de route die schepen met gevaarlijke lading moeten nemen. Het Oostgat, de vaargeul voor de kust van Walcheren waarlangs de Duitse gastanker zee koos, is voor die schepen verboden. De gevolgen van een explosie aan boord van een gasschip zou tot in de wijde omtrek merkbaar zijn. Dgsm kon woensdag nog geen verklaring geven voor het gebeurde. ..Het zou kunnen dat de loods onvoldoende informatie heeft gehad", aldus een woordvoerder. Een andere mogelijkheid is volgens hem dat de 'erg ingewik kelde' regeling voor het vervoer van gevaarlijke lading op onjuiste manier is uitgelegd en toegepast. ..Het onderzoek zal dat allemaal aantonen en dan kunnen we maatregelen nemen", aldus de woordvoerder. De 'Immanuel Kant' had dinsdagmorgen wel een loods aan boord. Of het om een Belgische dan wel Nederlandse loods ging. kon de woord voerder niet zeggen. tijdens de jaarwisseling in 's-Graven polder in actie gekomen bij een vreug devuur op de kruising Langeweg-Goe- sestraatweg. Het vuur was aangesto ken met autobanden. Toen er later een auto bovenop werd gezet, oordeel de de brandweer dat het welletjes was en wilde gaan blussen. De omstanders vonden dat spelbederf en gaven uit drukking aan hun misprijzen door de brandweerlieden met vuurwerk te be stoken. Daarop greep kwam de politie tussen beide. Een groot vreugdevuur woedde ook op het Stengeplein in Heinkenszand, waar enkele autowrakken in vlam men opgingen. Dat leverde echter geen problemen op. Volgens de politie was het er gezellig en op nieuwjaars dag was de rommel weer opgeruimd. Met enkele vermanende woorden aan groepjes jongelui heeft de rijkspolitie in de gemeente Borsele een eind ge maakt aan klachten over hinder van vuurwerk. In Oudelande en Hoede- kenskerke werden rotjes tegen de ruiten van woningen gegooid. In het laatste dorp sneuvelde daarbij een ruit. Dat gebeurde ook in de gemeente Kapelle, maar afgezien van een enkele omver gegooide glascontainer werd de jaarwisseling er als bijzonder rustig gekenschetst. De rijkspolitie in Rei- merswaal liet zich in dezelfde bewoor dingen uit. In Scherpenisse werden twee brievenbussen met vuurwerk op geblazen. Nog vervuld van goede voornemens raakten in de eerste uren van het nieuwe jaar enkele personen slaags op de Markt in Tholen. X V— het Minstens tien winkelruiten Middelburg ontgelden. v waaronder deze van een elektrozaak moesten 'nieuwjaarsgeweld De rijkspolitie op Schouwen-Duive- land had met de ervaringen uit het verleden in het achterhoofd dertien politiemensen in dienst tijdens de nieuwjaarsnacht. Achteraf stelde een woordvoerder vast dat twee man ruimschoots voldoende was geweest. Een paar kleine branden vormden het enige vermeldenswaardige feit. De brandweer moest aan de Nieuwe Haven in Zierikzee een brandende container blussen. Op het Doeleman- plein ging een kloek aantal kerstbo men in vlammen op. VLISSINGEN - Ongeveer zestig mensen hebben woensdag in Vlis singen deelgenomen aan de tradi tionele nieuwjaarsduik in de Wes terschelde. Dankzij het vrij rustige weer, zagen de meeste deelnemers kans het 900 meter lange parcours zonder al te grote problemen af te leggen. De nieuwjaarssnorkel tocht, georga niseerd door het Duikteam Zeeland, trekt ieder jaar belangstellenden uit heel Nederland en België. Dat er dit jaar sprake was van een wat tegen vallend deelnemersaantal, is vol gens de organisatie onder meer te wijten aan de sneeuwval van de laatste dagen en de daarmee ge paard gaande slechte berijdbaar heid van sommige wegen. Met name de Belgische deelnemers zouden het om die reden hebben laten afweten. Dat nam echter niet weg dat de zestig die wel naar het badstrand in Vlissingen waren gekomen, zich met veel enthousiasme in het ijs koude water stortten. Ook dit jaar waren er verschillende deelnemers die zich op carnavaleske wijze had den uitgedost. Zo was bijvoorbeeld een zwemmer uitgedost als Mexi caan, compleet met sombrero, pon cho en gitaar. Na het volbrengen van de tocht wachtte de deelnemers in de kleedruimte een beker warme wijn. De nieuwjaarstocht werd be sloten met een bijeenkomst in het Strandhotel. Even nadat de Goese politie in de nacht van oud en nieuw tevreden had vastgesteld dat de jaarwisseling zon der meer rustig was verlopen, brak omstreeks vier uur op de Grote Markt een vechtpartij uit. Twee in zittenden van een auto, P. van T. uit Oosterhout en M. C. uit Vlissingen, ergerden zich aan het feit dat een groepje cafébezoekers rotjes naar hun voertuig gooiden. Daarop ont stond een vechtpartij met tien a vijftien personen, waarbij de 39-jari- ge Goesenaar C. M. messteken in zijn rechterhand en zijn achterhoofd op liep. Zijn verwondingen moesten in het ziekenhuis worden behandeld. Toen de politie op de Grote Markt arriveerde om de vechtpartij te beëin digen, reed Van T. haastig weg. Ver kwamen hij en C. evenwel niet. Op de hoek van de Westerstraat en de Nieuwstraat slipte de auto en ramde drie palen. De auto werd geheel ver nield en C. brak een arm. Het is onduidelijk of het bruuske einde van de autorit geheel aan de gladheid In het centrum van Middelburg moes ten ruiten van winkels in de Lange Delft, de Langeviele en de Graven straat het ontgelden toen een stroom -merendeels jonge- nieuwjaarsvier- ders zich in de loop van de nacht over het centrum verspreidde. Op het Damplein bekogelden ze een brand weerwagen met lege flesjes, toen die brandweerlieden brandbaar mate riaal wilde weghalen. Het voertuig werd licht beschadigd. De Middel burgse brandweer bluste vuurtjes op de Varkensmarkt -waar bij een ge vecht tussen omstanders enkele klap pen vielen- en voor het stadhuis. Daar ging de gemeentelijke kerstboom in vlammen op. De vijf jongelui, die in verband met de ongeregeldheden werden aangehou den, zouden te maken hebben met het ingooien van een winkelruit van een kledingzaak op de hoek van Burg en Lange Delft. Het zijn: E.M.S. (17) uit Krimpen aan den IJssel en de Middel burgers A.S. (15), E.A.L. (17), N.W.M. (17) en F.de J. (17). Het vijftal is na te zijn gehoord op vrije voeten gesteld. Of er uit de zakenpanden, waarvan de etalages werden vernield, ook is ge stolen, was woensdagavond nog niet bekend. De onrust in de binnenstad duurde tot onder de morgen. De Vlissingse politie hoefde rond de jaarwisseling, in tegenstellng tot hun Middelburgse collega's, in het geheel niet in actie te komen. moet worden geweten. Van T. bleek namelijk te hebben gedronken. Hij wordt er ook van verdacht de messte ken te hebben toegebracht. Tweeëntwintig autobezitters in Goes zullen woensdagmorgen allerminst van milde nieuwjaarsgedachten ver vuld zijn geweest toen ze ontdekten dat hun wagens de jaarwisseling niet onbeschadigd hadden doorstaan. Van zestien auto's waren één of meer ban den lek gestoken. Van zes andere auto's ontbraken zinvolle attributen als spiegels, antennes en ruitewissers. Van een boekwinkel in de Lange Vorststraat, een drogisterij aan de Grote Kade, een wasserij aan de Wijn gaardstraat en de Van Dusseldorp- school aan de Voorstad sneuvelden ruiten. De politie schat de schade aan auto's en ruiten op ongeveer 10.000 gulden. Bij een inbraak in een woning aan de Van de Boutstraat in de nieuw jaarsnacht zijn een kleurentelevisie, een wandkastje met porcelein en enig antiek gestolen. De telefooncel in Wil- helminadorp is zwaar beschadigd. Zo is de kiesschijf met behulp van rotjes grondig onklaar gemaakt. De rijkspolitie en de brandweer zijn VLISSINGEN - Het Noorse vracht schip Berge Big (140.628 brt) heeft dinsdagmiddag van half een tot om streeks kwart voor een vastgezeten op een zandbank in de Westerschelde ter hoogte van de kerncentrale bij Borssele. De sleper 'Fighter' van de Unie van Reddings- en Sleepdiensten trok het schip vlot. De Berge Big, die half geladen was, was onderweg naar de ankerplaats Everingen om brandstof te bunkeren. De oorzaak van het vastlopen is niet bekend. Het nieuwe jaar heeft in Zeeuwsch- Vlaanderen een rustige start gehad. Het kwam nergens tot ongeregeldhe den. In Terneuzen was het wel de hele nacht druk in de binnenstad. „Een gezellige drukte", vertelde een woordvoerder van de politie. In Zaam- slag werd het nieuwe jaar met het traditionele vreugdevuur op het plein begroet. Oude autobanden en afge werkte olie zorgden voor een sterke rookontwikkeling. De brandweer maakte na een kwartier een einde aan het 'feest'. In het anders rustige Hoek moest de brandweer ook uitrukken om een in brand gestoken sloopauto te blussen. Voor de plaatselijke jeugd was het een spannend half uurtje. In de overige Zeeuws-Vlaamse ge meenten moesten politie en brand weer niet in actie komen. „We hebben alle tijd gehad voor onze oliebollen", zei een woordvoerder van de rijkspo litie in Hulst. „De burgerij heeft zich rustig gedragen, precies zoals we ze het geleerd hebben". Eén van zijn collega's in Axel meldde zelfs een opmerkelijke rust. Voorgaande jaren wilde daar nog wel eens van lichte baldadigheid sprake zijn. AARDENBURG/DRACHTEN - Het carillon van de Fries Pieter de Boer krijgt eindelijk een vaste stek. Achter de voormalige klokkengieterij van Van Bergen in Heiliger- lee wordt een speciaal voetstuk geplaatst, waarop de klokken ten toon kunnen worden gesteld. De kosten van de installatie zijn nog niet bekend. Zeker is wel dat een belangrijk deel van de te maken kosten kunnen worden betaald met de 85.000 gulden, die de gemeente Aarden burg als afkoopsom aan De Boer heeft betaald. Mevrouw De Boer maakte de nieuwe ontwikkelingen in de carillonaffaire dinsdag bekend. Vandaag, donderdag, wordt het klokkenspel van Drachten naar Heiligerlee gebracht. Het carillon is een eerbetoon aan de Nederland se slachtoffers in de Eerste Wereldoorlog. Jaren lang hebben de klokken in de achtertuin van Pieter de Boer gestaan. Een poging om het 'monument' in een park in Drachten opgesteld te krijgen liep op het laatste moment spaak. In 1978 diende Aardenburg zich als kandidaat aan. Voor het symbolische bedrag van één gulden werd het carillon gekocht. Wel met de belofte dat de klokken een waardig plaatsje zouden krijgen. En dat laatste wilde nu niet lukken. Na hooglopende ruzies met de schenker, zelfs tot in de rechtszaal, zette Aardenburg de klokken terug op transport naar Friesland. De hele affaire, inclusief de afkoopsom van 85.000 gulden, heeft de gemeente meer dan anderhalve ton gekost. Het ziet er naar uit dat de carillongeschiedenis met de definitieve vestiging in Heili gerlee voorgoed uit de wereld is. Afgezien een fikse vechtpartij, verliep de jaarwisseling in Goes in vredige sfeer, getuige deze aanblik van dt Goese Markt kort na middernacht. Eén van de deelnemers aan de traditionele nieuwjaarsduik in Vlissingen was carnavalesk uitgedost als Mexicaan, compleet met sombrero, poncho en gitaar. ero.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 13