Weinig rellen tijdens jaarwisseling UITSTEL TWEEDE TOP TOT SEPTEMBER «fePZC Gaddafi: oorlog als Israël wraak neemt Rutten: over 2 jaar grote hervorming collectieve sector Betico Croes in coma na ongeval op Aruba vandaag 'Pe (JfKf) Aanslag Bouterse Beenhakker PERES ROEPT OP TOT BOYCOT o(g 4oeste -t'poï /38 e/ Paus: vrede zonder grenzen STA TUS APARTE FEIT MET NIEUW KABINET RUIMT 50 KORTING OF MEER Wereldbevolking met 79 miljoen gegroeid Onbestendig 229e jaargang no. 1 Donderdag 2 januari 1986 Zeeland helpt de kinderen van Gdansk! Gironummer: 12 12 21 Rabobank; 38 93 42 270 MOSKOU/WASHINGTON (DPA/REUTER/UPI) - De Sowjet- Unie en de Verenigde Staten hebben vreedzame bedoelingen jegens elkaar. Dit hebben president Reagan en partijleider Gorbatsjov woensdag verklaard in nieuwjaarstoespraken die zij op hetzelfde moment hielden. Wonden b 'H. KAMPMAN' Oproep Wisselend bewolkt en af en toe regen of natte sneeuw. Maximum tempera tuur rond drie graden. De sterke zuidoostelijke wind draait later naar zuid en neemt af. DEN HAAG (ANP) - De jaarwisseling in ons land is over het algemeen vrij rustig verlopen. Een politiewoord voerder schreef dat onder meer toe aan de kou. In de meeste grote steden was het „uitzonderlijk rustig". Al leen in Den Haag n Groningen kwam het tot ernstige ongeregeldheden. In Den Haag kwam de mobiele een heid twee maal in actie: in de binnen stad en in Scheveningen. De politie verrichtte een groot aantal arresta ties. Op nieuwjaarsdag zaten nog 21 mensen vast. Zij hebben zich volgens de politie schuldig gemaakt aan on der meer vandalisme en diefstal. Vooral winkels waren het doelwit van de vandalen. De ruiten werden inge gooid en de etalages leeg gehaald. Ook in de stad Groningen werden richtten rondtrekkende groepjes jon geren veel vernielingen aan. Opnieuw moesten vooral winkels het ontgel den. Zes mensen zijn gearresteerd. Op hen zal snelrecht worden toegepast: ze moeten op 14 januari voor de rechter komen. In de wijk Helpman voerde de politie verscheidene char ges uit. Dat gebeurde door een soort vliegende brigades van tien politie mannen die zich snel met busjes ver plaatsten. In Hoorn moest de politie assistentie van andere korpsen vragen om jonge ren in bedwang te houden. Tot ernsti ge ongeregeldheden kwam het niet. In Alkmaar werden twee jongeren aan gehouden die stenen naar de politie zouden hebben gegooid. In Zwolle werden drie jongelui gearresteerd na schermutselingen met de politie waarbij één agent werd gewond. In 's-Graveland arresteerde de politie twee mensen die een telefooncel had den vernield. Onbekenden stichtten brand in het politiebureau van het Friese Dam- woude. In Leiden werden twee auto's vernield en twee beschadigd. Tiental len ruiten gingen aan diggelen door twee explosieven die waarschijnlijk van vuurwerk waren gemaakt. In Pur- merend brandde een auto uit, toen er een vuurpijl onder raakte. Mikhail Gorbatsjov tv-rede. tijdens zijn VS uitgezonden President Reagan televisie toe. spreekt het Russische Reagan en Gorbatsjov gelijktijdig op de tv EL$ 1§ -; A UN De toespraak van de Amerikaanse schappijen in de Verenigde Staten regionale conflicten uit de wereld te helpen en onderstreepte hij de waar den van de democratische samenle ving. Een mislukte aanslag op pre sident Gemayel van Libanon heeft tot zware strijd geleid in Beiroet. PAGINA 3 In een nieuwjaarstoespraak heeft legerleider Bouterse ge zegd dat Suriname openstaat voor hervatting van de betrek kingen met Nederland. PAGINA 3 Op initiatief van Rinus Michels heeft bondscoach Leo Been hakker besloten geen beroep te doen ov de spelers van Ajax voor de oefeninterland tegen Italië. PAGINA 17 Radio, tv en kunst- 3 Binnen- en buitenl.: 3 Varia: 5 Kunst en pop: 7 Provincie: 13, 14 en 15 Sport: 17, 18 en 19 president, de eerste van een Ameri kaans staatshoofd sinds die van presi dent Nixon in 1972, werd rechtstreeks uitgezonden in het televisiejournaal van 21 uur Moskoutijd. Naar schat ting 70 miljoen mensen in het Europe se deel van de Sowjet-Unie konden er naar kijken. Beider toespraak duurde ongeveer vijf minuten. Die van Gorbatsjov is door alle drie de grote televisiemaat- rechtstreeks uitgezonden. In de toespraken klonken licht de uiteenlopende opvattingen van de twee landen door. Zo legde president Reagan er de nadruk op dat de Ver enigde Staten streven naar een con centratie op verdedigingswapens, in welk kader hij het Strategische Defen sie-Initiatief verdedigde. Hij zei dat ook de Sowjet-Unie aan een dergelijk systeem werkt. Slechts in algemene zin verwees Reagan naar de noodzaak (Advertentie) BRILLEN CONTACTLENZE p OPTICA Lange Vorststraat 57 - Goes Tel. 01100-30214 VATICAANSTAD (CIC-EFE) - Paus Johannes Paulus 2 heeft nieuwjaarsdag, waarop in de Rooms-Katholieke Kerk we- reldvredesdag wordt gevierd, de mensheid opgeroepen te bouwen aan een vrede zonder grenzen. „Ieder mens en ieder volk moet zich veilig voelen. Achter het woord vrede mo gen zich nooit bedoelingen en activiteiten verbergen die daarmee in strijd zijn." De paus preekte tijdens een dienst op nieuwjaarsmorgen in de Sint Pieter. We/sldvre- desdag heeft dit jaar 'üs the ma: „Vrede, waarde zonder grenzen. Noord-Zvic'. Oost- West, een en dezofdë vrede." TRIPOLI (AFP/UPIJ - Als Israël wraak neemt voor de, terreurdaden van eind vorige week in Rome en Wenen door een actie te ondernemen tegen Libische doelen, roep ik „de oorlog in het Middellandse-Zeege- bied en het Midden-Oosten uit". Dit heeft kolonel Gaddafi woensdag ge zegd op een persconferentie in Tripo li'. De v ibische leider verklaarde dat Is raël „heu recht niet heeft om wraak te nemen" vou r de aanslagen in Rome en Wenen, waai-hij 18 doden vielen. Deze acties, waar\-QQj. igraël en de Verenigde Staten aam-qngers van de schimmige Abu Nidal verantwoorde lijk stellen, waren immers-, een vergel ding voor het Israëlische bombarde ment (in oktober) op het hoofdkwar tier van de Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie (PLO) in Tunesië, a^dus Gaddafi. Deze actie - waarbij 70 u0_ den vielen - was een vergelding -voo, de moord door een Palestijns com mando op drie Israëliërs op Cyprus. Gaddafi noemde de Verenigde Staten en Israël „de landen die de wereld de kant van oorlog op drijven." Als ie mand een aanval tegen Libië onder neemt, is dat het begin van het einde, en komt er een onbegrensde oorlog van, aldus de Libische leider die „alle beschuldigingen van terrorisme aan het adres van de Palestijnen catego risch van de hand wees". Gaddafi rechtvaardigde de acties van Nidal, zeggend dat „het Palestijnse volk miljoenen Abu Nidals telt". Nidal heeft zich sinds Hij in 1974 door de PLO werd verstoten verantwoordelijk gesteld voor een groot aantal terreur daden die tot doel hadden Arafat in verlegenheid te brengen. Premier Peres van Israel heeft woensdag de internationale gemeen schap opgeroepen Libië te boycotten en nauwer samen te werken bij de bestrijding van terreur. In een toespraak tot het Israëlische parlement over de jongste Palestijnse terreuracties op de vliegvelden van Wenen en Rome beschuldigde Peres de Libische leider Gaddafi ervan mis daad over de wereld te verspreiden. 'Libië, opder Gaddafi's leiding, is geen land wa^r misdaad heerst, maar een land dat in misdaad handelt', zei hij. Peres noemde Libië het operationele centrum van de Palestijnse guerrilla leider Abu Nidal. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken publiceerde gisteren een rapport van gelijke strekking waarin wordt gesteld dat 'de hoge Gorbatsjov sprak niet direct over het Amerikaanse SDI, maar hij wees op de noodzaak dat de twee landen een militarisering van de ruimte verhin deren. Hij herinnerde zijn Ameri kaanse toehoorders aan de omstan digheid dat in elke familie in de Sowjet-Unie oorlogswonden bestaan en dat de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie 40 jaar geleden zij aan zij stonden in de Tweede Wereldoor log. De twee leiders verbeelden niet dat zij op veel terreyhen rrft elkaar van mening verschillen, nflar president Reagan zei dijt de topcofferen&êvan* Genève een goede eerste j&lïzet heeft opgeleverd om het wede.'Zijdse wan trouwen te beteugelen. HU zei dat de Verenigde Staten „vastbesloten zijn in de komende maandfn en jaren verder te bouwen aan het gegroeide begrip". Gorbatsjov zei dat het drin gend geboden is iets te doen aan het bestaande tekort aan vertrouwen in de Sowjet-Amerikaanse betrekkin gen. Naar zijn meninel is de kloof tussen de twee landen (nog groot, en (Slot zie pagina 4 kolom 4) slot zie pagina 4 k\olom 4) Politiemensen - uitgerust met wapenstok - en brandweerlieden moesten in de nacht van oud op nieuw in Nieuw en Sint-Joosland in actie komen omdat kort na middernacht het traditionele 'vreugdevuur' uit de hand liep. MIDDELBURG - In Nieuw- en Sint-Joosland (gemeente Middel burg) en in het centrum van Mid delburg is de'jaarwisseling rumoe rig verlopen. In de Middelburgse binnenstad ontstond voor tiendui zenden guldens schade, onder meer door vernieling van winkelruiten. Ook werden brandjes gesticht, waarbij de gemeentelijke kerst boom voor het stadhuis in vlam men opging. Na de ongeregeldheden werden vijf jongelui aangehouden. De onrust was in Nieuw- en Sint-Joosland be gonnen waar politie en brandweer in actie moesten komen voor een uit de hand lopend vreugdevuur. Een 14-jarige jongen werd ingerekend nadat een politieman in de nek was getroffen door een rotje. In Goes ontstond dinsdagnacht een fikse vechtpartij, waarbij een 39- jarige Goesenaar messteken opliep. De vermoedelijke dader vluchtte met zijn auto voor de politie. De auto raakte echter in een slip, ram de drie palen en werd geheel ver nield. Een mede-inzittende brak een arm. De vechtpartij was ontstaan nadat cafébezoekers rotjes naar de auto hadden gegooid. In overig Zeeland is de jaarwisse ling, op enkele incidenten na, zeer rustig verlopen. (zie ook pagina 13) ORANJESTAD - Het wrak van de auto van Betico Croes tegxen een lantaarnpaal op de weg van Oranjestad naar St. DEN HAAG (GPD) - Wanneer de overheid nog twee jaar doorgaat met het saneren van haar uitgaven, ont staat in 1988 weer enige ruimte voor een hervormend, groeibevorderend beleid. Eerst moet echter de financië le 'hobbel' van 1987 worden genomen, wanneer de gasinkomsten voor de Staat sterk zullen dalen. Daarna zou 'een grote hervorming' van ons stel sel van collectieve lasten en over drachten plaats moeten vinden, al dus de secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken, prof. dr. F.W. Rutten, in zijn traditio nele nieuwjaarsartikel in het blad Economisch Statische Berichten (ESB). Rutten betoogt dat we de kansen op een hogere economische groei en een lagere werkloosheid de komende ja ren voor een belangrijk deel in eigen hand hebben. Uitgaande van een ge middelde groei van de EG-landen in de komende vier jaren van 2,5 pro cent, kan voor Nederland 'gehoopt' worden op een groei van 3 procent. Als gevolg van binnenlandse beleids keuzes kunnen de uitkomsten varië- Advertentie MODE op onze wintercollectie dames- en kindermode. Ooststraat 8 - Domburg ORANJESTAD (ANP) - De Antil liaanse politicus Betico Croes is dins dagavond zeer ernstig gewond opge nomen in het ziekenhuis na een auto ongeluk. Croes, leider van de MEP op Aruba, verkeert in coma. Zijn toestand is nog „zeer kritiek", zo heeft een arts van het Dr. Horacio Oduber Ziekenhuis op Aruba meege deeld. Vaststaat dat Croes ernstig hafsenlet- sel heeft opgelopen. Zijn rechterbeen is gebroken en hij heeft vele inwendi ge kneuzingen. Familieleden van Croes zeiden woensdag in de vroege ochtend rekening te houden rrtet „het efgste". Croes reed dinsdagavond met zijn auto in volle vaart tegen een lantaarn paal op de weg van Oranjestad naar zijn woonplaats Santa Cruz. Croes zou volgens zijn famiüeleden later die avond naar Oranjestad terugkereri om de ceremoniële viering van dh Status Aparte bij te wonen. Croes heeft jarenlang geijverd voor deze bijzondere positie van Aruba, maar .kwam door een verkiezingsne- ddttahg njet in de regering. t l af Gouverneur F.B. Tromp van Aruba heeft woensdag met het ingaan van de Status Aparte de eerste Arubaan se regering beëdigd in Fort Zoutman in Oranjestad. De nieuwe regering van Aruba wordt gevormd door vier van de vijf partijen in de Arubaanse Staten. Ze kan reke nen op 13 van de 21 Statenzetels. De vier partyen zijn: AVP, ADN, PDA en PPA Premier is Henny Eman van de AVP. Gouverneur Tromp aanvaardde eer der op de dag in een plechtige zitting van de Arubaanse Staten (parlement) zijn ambt.. In zijn toespraak zei Tromp dat Aruba moeilijke tijden doormaakt. Hij wees daarbij op de grote werkloosheid en de sombere financiële situatie van Aruba. De nieuwe gouverneur drong erop aan om „hand in hand" verder inhoud te geven aan de Status Aparte. Aruba heeft sinds woensdag de positie van land bmnen het Koninkrijk der Ne derlanden. NEW YORK (AFP) - De we reldbevolking is tussen half 1984 en half 1985 met 79 mil joen 1,7 procent) gegroeid en telde toen 4,842 miljard mensen. Dit blijkt uit door de Verenig de Naties gepubliceerde cij fers. Het Afrikaanse continent ken de in die periode de grootste groei. 3 procent. In Zuid-Ame- rika bedroeg de bevolkings aanwas 2,3 procent, in Azië 1,7 procent en Noord- en Midden- Amerika 1,5 procent. De laag ste groei deed zich in Europa voor, namelijk 0,4 procent. ren van 1,5 tot 3,5 procent. „Zo ook hangt het af van het te voeren beleid of de werkgelegenheid in ons land in de komende jaren zal groeien met 1 a 1,5 procent, respectievelijk weer zal gaan dalen". Over de indicaties van een lichte aarzeling in de economische groei van de afgelopen maanden is Rutten niet erg somber gestemd. Hij zegt te ver wachten dat deze van voorbijgaande aard zijn. Voorzichtiger dan enkele politici de laatste weken, rekent Rutten voor dat een versnelde groei door de werkloos heid in 1986 25.000 50.000 mensen lager uit kan komen dan op Prinsjes dag werd verwacht (765.000). Een meevaller op het gebied van de werkgelegenheid heeft ook een gun stige invloed op het financieringssal do van de collectieve sector. Vooral bij de sociale fondsen, want het finan cieringstekort van gemeenten en der gelijke kan mogelijk hoger uitkomen dan eerder was geraamd. Voor het tekort van de gehele overheid is het doelcijfer van 7,4 procent voor dit jaar volgens de topman van Economische Zaken echter binnen bereik. Voortgaande loonmatiging blijft een essentieel onderdeel van het bereiken van de gewenste economische groei. Zonder dat dit overigens in de komen de jaren een koopkrachtdaling in zou moeten houden, temeer niet als de belastingen en sociale premies na 1987 kunnen worden verlaagd. Ook in het huidige conflict rond ver dergaande afspraken over arbeidstijd verkorting (atv), tussen de sociale partners ziet Rutten meer punten van overeenkomst dan geschilpunten. In de komende twee jaren laat de ont wikkeling van de openbare financiën nog geen ruimte voor een verlaging van de som van belastingen en sociale premies. Rutten adviseert om, uit een oogpunt van economische groei, na de finan ciële hobbel van 1987 „een grote hervorming van ons stelsel van col lectieve lasten en overdrachten ten uitvoer te brengen". Hierbij moeten volgens de topambtenaar bijvoor beeld ook lagere tarieven van ven nootschapsbelasting. inkomstenbe lasting en investeringspremies wor den betrokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 1