Gasprijs grootverbruikers gaat met vier cent omlaag VERLIES POST EN GIRO Nederlander weigert dienst in Z.-Afrika de PZC vandaag Winnie Mandela op weg naar Soweto weer gearresteerd Om vijf ton chocola levend begraven Jongen raakt hand kwijt door vuurwerk PTT: 3000 banen erbij Gironummer: 12 12 21 Rabobank: 38 93 42 270 NEGENTIG DAGEN CEL 'Aanslag' Aids 1985: jaar van hoop en vrees Koude oudejaarsdag 228e jaargang no. 307 Dinsdag 31 december 1985 Zeeland helpt de kinderen van Gdansk! Wraak Boeren Bedrijven Sluis Eerst enkele opklaringen en plaatse lijk mist. Vanmiddag toenemende be wolking en vannacht mogelijk wat sneeuw. Middagtemperatuur min één graad. Een matige aan de kust krach tige zuidelijke wind. GRONINGEN (ANP) - In het eerste kwartaal van 1986 zal de aardgasprijs van grootverbruikers met vier cent worden verlaagd. In plaats van 40,7 cent per kubieke meter gaat de gemiddelde grootverbruiker vanaf 1 januari 36,7 cent per kubieke meter voor het aardgas betalen. De prijsdaling is een gevolg van de daling van de stookolieprijzen - waar de gasprijs voor grootverbrui kers aan is gekoppeld, in de laatste maanden van dit jaar. Een en ander werd maandagmiddag in Groningen bekend gemaakt door de Nederlandse Gasunie. Door de prijsdaling komen de tarieven voor de grootver bruikers weer op het niveau van eind 1983. De prijsdaling geldt ook voor de gemiddelde Nederlandse tuinder. De Nederlandse tuinders gaan vanaf 1 januari per kubieke meter iets meer dan 37 cent betalen. Al eerder dit jaar werd de prijs voor het aardgas voor grootverbruikers verlaagd. Dat was per 1 oktober toen de daling acht cent per kubieke meter bedroeg. Grootverbruikers zijn afne mers die jaarlijks 170.000 kubieke meter aardgas of meet verbruiken. Bij na milj ar d winst voor PTT DEN HAAG (GPD) - De PTT verwacht over dit jaar een winst te maken van 965 miljoen gulden, ruim 100 miljoen meer dan in 1984. Dit resultaat is vooral te danken aan de afdeling Telecommunicatie die een winst maakt van ongeveer 1030 miljoen gulden. Daarentegen boekt de Postgiro een verlies van 27 miljoen gulden en zit de Post met 35 miljoen in de rode cijfers. De resultaten van de PTT houden in dat de afdeling Telecommunicatie 150 miljoen meer winst maakt dan vorig jaar. Het verlies van de Postgiro steeg van 9 tot 27 miljoen en dat van de Post ging met 21 miljoen omhoog. De directeur-generaal van de PTT, ir C. Wit, maakte maandag in zijn jaar lijkse nieuwjaarsbericht dit bedrijfsre sultaat bekend. Daarbij noemde hij ook de verwachte winst van de Rijks postspaarbank (RPS): 468 miljoen gulden, 250 miljoen minder dan vorig jaar. De RPS en de Postgiro worden volgend jaar ondergebracht in de nieuwe en zelfstandige Postbank. Daarvoor zullen veel postkantoren worden verbouwd. Wit zei dat de winstverbetering van de PTT vooral is te danken aan de groei van de economie met twee procent. Dat heeft een gunstige in vloed gehad op met name het post- en telefoonverkeer. Voor 1986 houdt hij rekening met een verdergaande eco nomische groei. Volgend jaar zal al leen de postzegel duurder worden. Het binnenlandse postverkeer nam met bijna 3 procent toe. De partijen- post groeide met hetzelfde percenta ge. Een deel daarvan werd veroor zaakt door de introductie van het fiscaal nummer en het volkspetition nement. Wit meldde dat ongeveer 95 procent van de briefpost is voorzien van de postcode. Het aantal poststukken naar het bui tenland steeg met ruim 45 procent. Dat was te danken aan een beperkt aantal grote verzenders. Wit toonde zich in zijn nieuwjaarsbericht heel tevreden over de Express Mail Service (EMS), een snelle internationale koe riersdienst. Het EMS-verkeer groeide met 50 procent. Het aantal landen dat aan EMS deelneemt breidde zich dit jaar sterk uit. Nu doen 60 landen mee. Vorig jaar waren dat er nog 18. Het binnenlandse telefoonverkeer steeg met 4 procent, het internationa le zelfs met 10 procent. Het ziet er volgens Wit naar uit dat het aantal gevoerde telefoongesprekken dit jaar de grens van 6 miljard zal overschrij den. Dat levert de PTT 2,5 miljard gulden op. Ook het gebruik van de meiddiensten, zoals het weer, ANP- nieuws en de Geinlijn, neemt toe. Alleen wordt steeds minder de tijd gebeld. De verkoop van apparatuur door de afdeling Telecommunicatie liep ook goed. Er is veel vraag naar vooral bedrijfstelefooninstallaties, telextoe stellen, autotelefoon en semafoon. Bij de particuliere telefoonapparatuur was de ontwikkeling bescheidener, aldus Wit. Volgend jaar komt er een nieuwe telefooncel, waarbij betaald kan worden met een strippenkaart. De eerste cellen van dit nieuwe type komen op de Wadden-eilanden en langs de hele kuststreek. Strippen kaarten kunnen niet alleen op post kantoren worden gekocht, maar ook bij de VVV en sommige gevallen bij campinghouders. De kaarten kosten 5, 10, of 25 gulden. De PTT gaat diepgaand bekijken of losse post nog op tijd wordt bezorgd. Aanleiding is onder meer een eigen onderzoek van een Rotterdamse krant, het Rotterdams Nieuwsblad. Daaruit bleek dat in en om de Maas stad gedurende één week 35 procent van alle brieven te lang onderweg was. Bij metingen die de PTT zelf het hele jaar verricht komt steeds naar voren dat 96 procent van alle binnenlandse post, die op maandag, dinsdag, woensdag en donderdag tijdig in de PTT-brievenbussen is gedepondeerd, de volgende dag wordt bezorgd. SAALFELDEN (ANP) - Terwijl prins Bernhard en prinses Margriet vanonder een paraplu toekijken, houden prins Maurits middenen prins Pieter Christiaan rechtszich bezig met de Oostenrijkse variatie op het spel curling. De kleine prins Floris en mr. Pieter van Vollenhoven (tweede van rechts) geven aanwijzingen. DEN HAAG (ANP) - De 19-jarige Nederlander Erik van Hoekelen is in Zuid-Afrika veroordeeld tot 90 dagen gevangenisstraf wegens afwezigheid zonder verlof uit militaire dienst, zo heeft een woordvoerder van de Anti- l_ DEN HAAG (ANP) - Het effect van de aantrekkende econo mie en herbezetting van atv- dagen is bij de PTT merkbaar geworden in een stijging van de personeelsbezetting met circa 3.000 personen tot ruim 105.000. Ondanks de prblemen die de PTT heeft met het aanwerven van voldoende hbo'ers en aca demici waren de meeste nieuwkomers uit die groepen afkomstig. Dit blijkt uit het maandag verschenen jaarbe- richt van de PTT. De ambtenarenbond AbvaKa bo heeft met instemming ken nis genomen van de ontwikke lingen bij de PTT op het ge bied van de herverdeling van werk door middel van arbeids tijdverkorting, zo heeft een woordvoerder van de bond maandagmiddag meegedeeld. De AbvaKabo is het met de directeur-generaal eens dat de atv in een aantal sectoren een positieve werking heeft gehad. De bond deelt echter niet de scepsis van de PTT over een verdergaande atv, al moet er volgens de AbvaKabo wel een aantal problemen overwonnen worden specifiek voor de hoge re rangen en specialistische en leidinggevende functies. De bond is hier echter optimis tisch over. Apartheidsbeweging (AABN) in Am sterdam meegedeeld. Van Hoekelen heeft zowel de Nederlandse als de Zuidafrikaanse nationaliteit. Hij wil nu proberen zijn Zuidafrikaans staatsburgerschap op te zeggen om zodoende onder de dienstplicht uit te komen. Volgens de AABN is Van Hoekelen in januari 1985 opgekomen voor militai re dienst, maar kreeg hij na enkele weken bezwaren tegen de rol van het leger in Zuid-Afrika. Zo werd hij tij dens zijn opleiding ingezet bij de bewaking van een groep "terroristen" in Kimberley. In augustus deserteer de hij en dook onder. Enige tijd later werd hij gearresteerd en voorgeleid voor de krijgsraad. Van Hoekelen is niet berecht wegens desertie, maar voor het lichtere vergrijp van on geoorloofde afwezigheid. Daarop staat doorgaans drie tot zes maanden gevangenis. Hij verblijft nu bij zijn moeder in Durban in afwachting van de verdere gang van zaken. Een zegsman van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag be vestigde dat de Nederlandse ambas sade in Pretoria zich met de zaak-Van Hoekèlen bezighoudt. JOHANNESBURG - Winnie Mandela wordt gearresteerd, nadat haar wagen op de snelweg naar Johannesburg door de politie was klemgereden. (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - Winnie Mande la, de vrouw van de tot levenslang veroordeelde ANC-leider Nelson Mandela, is maandagmiddag op nieuw gearresteerd. Haar arrestatie vond plaats op de M2-snelweg die ten zuiden van het stadscentrum van Johannesburg naar de zwarte woon wijk Soweto loopt. Winnie Mandela kwam om twee uur op het vliegveld Jan Smuts aan na een bezoek van een week aan Kaap stad, waar zij vijf keer haar man in de Pollsmoor-gevangenis mocht bezoe ken. Bij haar aankomst op het vlieg veld verklaarde Winnie tegenover de massaal aanwezige internationale pers, dat zij van plan was om naar haar huis in Soweto terug te keren. Op zaterdag 21 december kreeg zij van de Zuidafrikaanse regering een nieuwe banningsorder uitgereikt, die inhoudt dat zij zich niet zonder toe- stemmming van de autoriteiten in Soweto, Johannesburg of het aan grenzende juridische district Roode- poort mag ophouden. Maar nog de zelfde avond ging ze terug naar haar huis in Soweto, waarop ze gearres teerd werd en overgebracht naar een hotel bij het vliegveld. Ondanks de banningorder besloot ze evenwel op nieuw naar Soweto terug te gaan, waar ze de volgende dag werd aange houden. Maandag kwam ze reeds voor de rechter in Johannesburg, die haar zonder borg weer vrijliet, maar haar wel sommeerde op 22 januari opnieuw voor het gerecht te verschijnen. Sindsdien was ze in Kaapstad. Toen de lange stoet auto's van jour nalisten, camerateams en veilig heidspolitie maandagmiddag het vliegveld Jan Smuts verliet, werd door een onbekende vanaf een brug over de snelweg een steen of een ander hard voorwerp geworpen. Dit voorwerp trof de auto van een van de drie advocaten van de familie Man dela, Osman. Deze verklaarde dat hij „er geen twijfels over had wie ver antwoordelijk was voor deze aan slag". Enige kilometers verder werd de stoet opnieuw gedwongen stil te houden, toen de auto waarin Winnie Mandela samen met een aantal familieleden zat, door agenten in burger van de weg af werd gedwongen. Een veiligheidsagent in burger vroeg Winnie Mandela om haar toestem- mingsbewijs zich in Johannesburg op te houden, en toen ze dit niet kon overhandigen, arresteerde hij haar. Met geweld werd door een vrouwelijke agent haar kleinzoon Zonba van haar arm afgenomen. In de consternatie van de arrestatie, die door talrijke buitenlandse televi sie-teams werd gefilmd, viel een aan tal harde woorden. Mevrouw Mandela schreeuwde de agent onder meer toe, dat hij zijn handen van haar af moest houden, „omdat zij er niet zeker van was dat hij geen aids had". Eerder op de dag had de politiecom missaris van Soweto, brigadier Johan Coetzee, reeds verklaard dat Winnie Mandela gearresteerd zou worden als zij naar Soweto zou terugkeren. Hij beschuldigde haar van „het zoeken naar een confrontatie met de politie en internationale aandacht". Na haar arrestatie verdween de auto met Winnie Mandela met grote snel heid in de richting van het politiebu reau van Krugersdorp, op ongeveer 35 kilometer van Johannesburg. APELDOORN (ANP) - De 20-jarige E. R. J. S. uit Apeldoorn verloor maan dagavond één van zijn handen bij het afsteken van vuurwerk. Een zoge noemde striker explodeerde vroegtij dig en ging af in de handen van de jongen. In een Apeldoorns ziekenhuis wordt geprobeerd om de hand alsnog aan te zetten. Dat heeft de Apeldoorn- se politie maandag bekend gemaakt. In Utrecht brandde zaterdag de bo- venetage van de familie Swagers ge heel uit nadat in de kamer van hun 10-jarig zoontje een doos met 500 stuks vuurwerk was ontploft. De scha de wordt geraamd op ongeveer 50.000 gulden. De Verenigde Staten hebben een militaire wraakactie over wogen na de terreuraanslagen in Rome en Wenen. PAGINA 3 Een onderzoek van het Land- bouw-Economisch Instituut heeft uitgewezen dat hulp aan boerenbedrijven meestal geen effect heeft. PAGINA 5 De ontwikkeling bij het be drijfsleven in Noord- en Mid den-Zeeland is in 1985 achter gebleven bij de landelijke re sultaten. PAGINA 11 De nieuwe sluis in het kanaal door Zuid-Beveland bij Hans- weert moet zo spoedig moge lijk in gebruik worden geno men. PAGINA 13 Binnen- en buitenl.: 2 en 3 Financiën, economie: 5 Radio, tv en kunst: 9 Varia: 7 Provincie: 11, 13, 14 en 15 Sport: 17 WARSCHAU (AFP) - Een Poolse vrachtrijder is levend begraven door een „chocoladebende" die hem van zijn lading van vijf ton chocola beroofde. Dit heeft het Poolse persbureau PAP maandag meegedeeld. Chocola is een zeld zaam consumptiegoed dat, net als vlees, in Polen nog op de bon is. Op 9 september reed Andrzej N., (24), van Warschau naar Tarnobr- zeg, dat 200 kilometer ten zuiden van de hoofdstad ligt. De vracht wagen en zijn chauffeur zijn nooit op de plaats van bestemming aan gekomen. Een maand later werd de vrachtwagen in een open veld leeg teruggevonden. Een gedeelte van de lading, waarvan de waarde op ruim 50.000 gulden wordt ge schat, werd door de politie terug gevonden in een appartement in Tarnobrzeg. De politie arresteerde drie mannen. Het lijk van de chauffeur werd na de arrestaties teruggevonden in een bos dicht bij een parkeerplaats op de weg van Warschau naai' Tarnobrzeg. De lijkschouwing wees uit dat de vrachtwagenchauf feur levend begraven was. 'V* Baskenland - Vermoedelijk Baski- sche guerrillastrijders hebben maan dag een voormalig lid van de Guardia Civil, de Spaanse paramilitaire poli tie, doodgeschoten. De man was hoofd-beveiliging van de Franse ban denfabriek Michelin in Lasarte, een stadje in de buurt van San Sebastian, aldus de politie. Met 19Ö5 eindigt vandaag een jaar van hoop en -3-^C vrees. Hoop op minder oor- - log en bewapening. Hoop op J meer respect voor vrijheid en mensenrechten. Hoop op een menswaardiger bestaan voor miljoe nen die daar nog lang niet aan toe zijn. Vrees voor golven van geweld en onderdrukking. Vrees voor een ver dergaande verruwing van de samenle ving. Vrees voor een verscherping van de tegenstellingen tussen arm en rijk, kansloos en bevoorrecht, vriend en vijand. Van de goede wensen en het kleurige vuurwerk in de oudejaars nacht naar de nuchtere werkelijkheid van een jaar dat erop volgt, is vaak een traject van veel ontgoocheling en spaarzame momenten van voldoening en rust. Wie de gebeurtenissen van een jaar aan zich ziet voorbijtrekken schrikt van 1985: het terrorisme sloeg brutaler en bloediger om zich heen dan ooit, natuurrampen teisterden vele duizenden in alle werelddelen, vliegtuigongelukken eisten een re cord aantal slachtoffers. Daartussen door waren er lichtpuntjes die een beetje moed gaven: het tapgesprek tussen Reagan en Gorbatsjov in Ge- nève, de langzame opleving van de economie na een periode van ernstige terugval en grote werkloosheid. De informatiemaatschappij van vandaag brengt een jaar wereld nieuws hard, direct en onverbloemd in vrijwel iedere huiskamer. Of het nu van verre continenten komt, uit eigen land of van een paar honderd meter verderop in de straat. De feiten van de dag zijn daardoor steeds erg dichtbij. Dat zorgt voor een nauwe betrokken heid bij wat er gebeurt in tumulteus en gespleten Zuid-Afrika, in een be hoeftig Polen, in een verdroogde Sa- hel-gordel, in politiek ruziënd Den Haag en op de inspraakavond over een tweède kerncentrale in Borssele. Maar het stompt ook af. De gebeurte nissen van een jaar volgen elkaar zo snel op dat ze vaak even snel verva gen als ze zich aandienen. De opwin ding over de RSV-enquête in de Twee de Kamer, de voetbalwaanzin in het Brusselse Heizelstadion, de bomaan slag op het Greenpeace-schip Rain bow Warrior, de aardbeving in Mexi- co-Stad en het bezoek van Paus Pau- lus II aan Nederland, - het zijn nog alleen maar flitsen uit een herinnering die eigenlijk verder terug lijkt dan het afgelopen jaar. Doodeenvoudig om dat ze stuk voor stuk door nieuwe, even schokkende als curieuze feiten van de dag zijn opgevolgd. Bovendien zorgt de dagelijkse stroom van nieuws dat veraf en dichtbij wordt 'gemaakt' voor een proces van gewenning aan de gewelddadige, bedreigende en schok kende elementen daarin. Een herha ling in terugblik, op oudejaarsdag bijvoorbeeld, schept soms meer af stand dan herkenning. Toch heeft het in veel opzichten verwarrende jaar 1985 naast alle spectaculaire en schokkende nieuws feiten ook een aantal gebeurtenissen opgeleverd met een duidelijke samen hang. Het was het jaar van de herden kingen. Veertig jaar geleden het einde van de Tweede Wereldoorlog, de atoombommen op Hiroshima en Na gasaki, de oprichting van de Verenig de Naties. Een generatie en meer in de tijd opgeschoven zonder dat er nog echt vrede is gekomen, zonder dat de kemwapenwedloop is afgeremd, zon der dat er sprake is van een werkelijke internationale dialoog. Op de laatste dag van"het jaar sleept in Nederland de discussie over de plaatsing van kruisraketten op de vliegbasis Woens- drecht zich nog steeds voort. En dat zal in het nieuwe jaar niet anders zijn. Op de laatste dag van het jaar wordt in Zuid-Afrika opnieuw Winnie Man dela gearresteerd, 'symbool van hoop voor de zwarte bevolking' in dit apart- heidsland, zoals het Amerikaanse weekblad Newsweek haar noemt. Het besef dat er echt een eind moet komen aan de gevaarlijke, op scherp gestelde Oost-West-verhouding, dat de in bloed gedrenkte Palestijnse kwestie in het Midden-Oosten steeds bedrei gender wordt voor de gewapende vre de, dat onrecht en discriminatie al leen met internationale druk bevoch ten kunnen worden, - dat besef is in 1985 duidelijk gerijpt. Een nieuw jaar staat vandaag ach ter de klok van twaalven te wach ten om binnengehaald te worden met goede wensen en vrome voornemens. De leiders van de Sowj et-Unie en de Verenigde Staten hebben aangekon digd op eikaars televisieschermen te verschijnen. Het tapgesprek moet na de eerste, hoopgevende ronde van anderhalve maand geleden worden voortgezet. Met de toetreding van Spanje en Portugal wordt de Europe se Gemeenschap opnieuw groter, in de verwachting dat er niet alleen op papier maar ook in de praktijk van alledag samenwerking van wezenlijk belang ontstaat. Nederland gaat een jaar van (tweemaal) verkiezingen te gemoet. En de kiezer moet ervan kunnen uitgaan dat het in de race om de stembus zal draaien om de werkelijke politieke problemen die dit land beroeren. En ieder persoonlijk passeert de grens van het jaar in de hoop dat gezondheid, vrijheid, respect voor de medemens, veiligheid en we derzijds begrip ondanks alles leven en welzijn mogen bepalen. Als het even kan met méér hoop dan vrees, met méér vertrouwen dan zwartgalligheid: 1986 moet een faire kans krijgen. vdM.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1