PAROCHIANEN BEZETTEN KERK IN BREDA Oud-hoofdredacteur PZC G. A. de Kok (61) overleden Drie doden bij slippartij in Clinge Scherpe reactie Moskou op nieuwe kernproef V S MALI ONTKENT BESTAND MET BURKINA FASO en Sneeuw voor wintersport autn adria ISRAEL DREIGT MET BESTRAFFING vandaag JAKOBSEN MEUBELEN KOMPLETER BETER! Vanaf a.s.vrijdag 6 weken lang Telelot bij AVRO's Wedden dat...? met Jos Brink! Cj<c Direktie en medewerkers van Jakobsen Meubelen. wensen u een bijzonder gelukkig en Jffr voorspoedig1986 DOE MEE EN KOOPTELELOTEN! IN 1978 NAAR DEN HAAG VERTROKKEN Causerietjes Vut I PZC sport" Hilbert kiest Verbroedering9 G. A. de Kok een markant Zeeuw Rabobank Q Zonnig en lichte dooi 228e jaargang no. 306 Maandag 30 december 1985 1500,- voordeliger Vanochtend. enkele mistbanken, maar later zonnige perioden. Weinig wind, middagtemperatuur net boven nul. Lichte dooi. nog 2 dagen 'n Ford Escort bij: westhavendijk 150 4463 AE goes 01100 20440 BREDA (ANP) - De Rooms- katholieke Heilig Hart Kerk aan de Baronielaan te Breda is zondagmorgen door een groep parochia nen bezet. De parochianen verzetten zich te gen het besluit van bisschop Ernst van Breda de kerk met ingang van 1 januari aan de eredienst te ont trekken. De bezetters vrezen dat de in 1900 gebouwde monumentale kerk uitendelijk plaats zal moeten maken voor een aantal apparte menten. Met de actie willen ze proberen de kerk zonder hulp van het bisdom en het kerkbestuur als gebedscentrum open te houden. Ongeveer vijftig parochianen heb ben zondagmorgen een gebeds dienst in de kerk gehouden. Daar in werd onder meer uitgelegd wat er tot nu toe is gedaan om sluiting van de kerk te voorkomen. Alle voorgaande acties hebben de bis schop er niet toe gebracht zijn besluit van eind april te herzien. Momenteel loopt nog een beroeps procedure in Rome. Oud-PZC-hoofdredacteur G. A. de Kok, die zaterdag op 61-jarige leeftijd is overleden. MIDDELBURG - In het Gast huis te Middelburg is zater dagmorgen overleden de heer G. A. de Kok, in leven hoofd redacteur van de Haagsche Courant, het Rotterdams Nieuwsblad en de Goudsche Courant, tevens oud-hoofdre dacteur van de Provinciale Zeeuwse Courant. Hij werd 61 jaar. Enkele weken geleden raakte de heer De Kok in coma tijdens een verblijf in Portugal, waar hij een vergadering zou bijwonen van het International Press Institute. Nadat hij enkele da gen later naar Nederland was ver voerd, wees een diepgaand medisch onderzoek in het Rotterdamse Dijk- zigtziekenhuis uit, dat hij aan een ongeneeslijke tumor in de hersenen leed. De crematie van de 9 mei 1924 in Goes geboren Gommert Abraham de Kok is vastgesteld op donderdag 2 januari 1986, 's middags om drie uur, in Ockenburgh Den Haag. De laatste acht jaar van zijn leven werkte de heer De Kok in Den Haag. De journalistieke loopbaan van de heer G. A. de Kok omvat een periode van bijna veertig jaar. Hij kwam in 1947 bij de Provinciale Zeeuwse Cou rant in dienst als verslaggever, werd er in 1955 adjunct-hoofdredacteur en in 1961 volgde zijn benoeming tot hoofdredacteur. Per 1 juni 1978 ver trok hij uit Zeeland in verband met zijn benoeming tot lid van de hoofd redactie van de Haagsche Courant, het Rotterdams Nieuwsblad en de Goudsche Courant. De Kok bekleed de, in en buiten de journalistiek, zowel in Zeeland als in Den Haag tal van functies. In de periode, dat hij hoofdredacteur was, schreef De Kok vrijwel dagelijks een commentaarkolom, die zowel in (Slot zie pagina 5 kolom 2) Vrees voor reeks nieuwe aanslagen ROME (REUTER/UPI/AP/GPD) - De enige overlevende terrorist van de aanslag op het vliegveld van Rome, heeft tegenover de Italiaanse justitie verklaard dat er meer aanslagen in Italië en elders in Europa zullen volgen. De man, de 19-jarige Mohammed Sarham, zei lid te zijn van een Palestijns zelfmoordcommando, dat deel uitmaakt van een groep die verbonden is met Abu Nidal, een Palestijnse voorman die zich fel verzet tegen de lijn van PLO-leider Jasser Arafat. Ook de twee overlevende daders van de aanslag in Wenen hebben gezegd dat zij lid zijn van die organisatie. Dat heeft de Oostenrijkse minister van binnenlandse zaken Karl Blecha zondag gezegd. De Israëlische regering heeft zondag gezegd dat de daders van de aansla gen in Rome en Wenen van vorige week vrijdag zullen worden gestraft. Dit ondanks een oproep van de Ame rikaanse president Reagan tot terug houdendheid om het kwetsbare vre desproces in het Midden-Oosten niet in gevaar te brengen. Op een brief die Sarham bij zich had stond dat de aanslag een vergelding was voor de Israëlische luchtaanVal op het PLO-hoofdkwartier in Tunesië begin oktober, waarbij 60 mensen om het leven kwamen. De brief die in het Arabisch was gesteld, was onderte kend met de woorden ,,De martelaars van Palestina". In de brief wordt erop gezinspeeld dat Italië de Israëliërs had geholpen bij de China-Vietnam - Hanoi heeft zon dag gezegd dat Chinese troepen on dersteund door zwaar artillerievuur Vietnam zijn binnengevallen. Volgens het officiële Vietnamese persagent schap VNA, dat werd opgevangen in Hongkong, heeft de Chinese artillerie zaterdag noordelijke provincies be stookt. Tegelijkertijd drong een Chi nees infanteriebataljon diep de pro vincie Cao Bang binnen. «PZC Freek meedogenloos, Seth ver rassend onderhoudend. De beide cabaretiers leveren ster ke oudejaarsavondconféran- ces. PAGINA 2 Steeds meer ambtenaren ma ken gebruik van de verruimde vut-regeling PAGINA 3 Hilbert van der Duim laat zich niet meer overhalen: hij zal niet meedoen aan de nationale schaatskampioenschappen en dus ook niet beschikbaar zijn voor de Europese en wereldti telstrijd. Het marathonschaat- sen heeft zijn voorkeur. PAGINA 9 Een verbroederingsfeest van supporters van Utrecht, Ajax en PSV ontaardde in rellen en chaos. Twee agenten werden gewond en vijftien mensen werden gearresteerd. PAGINA 9 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en Buitenl.: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9, 10, 11 en 13 aanval op het PLO-hoofdkwartier door de aanvallende vliegtuigen in de lucht bij te tanken. Italië en Israël hebben dit al eerder ontkend. Sarham vertelde dat zijn commando al sinds 6 december in Italië verbleef. Volgens de politie heeft de groep veel hulp gehad van medeplichtigen in Italië die mogelijk ook met eerdere aansla gen te maken hadden. De dreigementen in de brief van Sar ham, dat 'stromen bloed zullen vloeien' worden door de Italiaanse politie uiterst serieus genomen. Ook het hoofd van de Italiaanse veilig heidsdienst, admiraal Fulvio Martini, verklaarde zondag in een interview aan het Romeinse dagblad „La Repu- blica", dat er in de eerstkomende dagen nog meer aanslagen te ver wachten zijn, vermoedelijk op doelen elders in Europa. Op de Europese vliegvelden zijn ver scherpte veiligheidsmaatregelen ge troffen. De groep is volgens admiraal Martini via Damascus uit Iran geko men, waar zij hun opleiding zouden hebben ontvangen. Zaterdag is het dodencijfer van de aanslag in Rome gestegen tot vijftien door het overlij den van twee gewonden, een 30-jarige Amerikaan en een 67-jarige Italiaan se. De Israëlische regering boog zich zon dag over een uitgebreide rapportage over de gebeurtenissen van vrijdag in Rome en Wenen. Een functionaris zei echter dat men nog niet tot een conclusie gekomen was omtrent de achtergrond van de daders. Wel werd echter duidelijk de mogelijkheid open gelaten dat Israël alsnog zal optreden als die achtergrond eenmaal bekend Het wrak van de in Clinge geslipte auto wordt weggesleept. CLINGE Een verkeersongeluk in het Oost-Zeeuws- Vlaamse Clinge heeft zaterdagmiddag aan drie men sen het leven gekost. De drie uit de Belgische grensstreek afkomstige mannen waren in de berm hout aan het verzamelen, toen zij werden geschept door een ten gevolge van plaatselijke gladheid in een slip geraakte auto. De bestuurder van de auto, J. L. uit Hulst, werd zwaar gewond naar het ziekenhuis in Hulst gebracht. In het hele land hebben zich het afgelopen weekeinde ongelukken voorgedaan door de gladheid. Zondag avond waren volgens de rijkspolitie te Driebergen tussen de twintig en dertig auto's betrokken bij een slippartij op de Van Brienenoordbrug. De 44-jarige mevrouw A. de Weerd-Smid uit Groningen kwam zaterdag om het leven nadat de auto waarin zij reed aan het Hoendiep in Groningen te water raakte, vermoedelijk door de gladheid. In Groningen kwam zaterdag de 16-jarige Theresia ten Have uit Winsum (Gr.) bij een verkeersongeluk om het leven. Ze was passagier van een auto die door de gladheid slipte en tegen een boom botste. (Zie ook pagina 5) Het beraad dat het Israëlisch kabinet zondag over de aanslagen in Rome en Wenen voerde werd bijgewoond door de bevelhebber van de luchtmacht generaal-majoor Lapidot, die hier met een aantal opgerolde kaarten bij het regeringsgebouw aankomt. WASHINGTON/MOSKOU (AFP/DPA/ RTR/AP/ANP) - Een nieuwe Ameri kaanse ondergrondse kernproef die zaterdag in de Nevadawoestijn plaatsvond, heeft onmiddellijk kri tiek van Sowjetzijde ontlokt. Moskou riep Washington zondag ech ter tegelijkertijd opnieuw op zich als nog aan te sluiten bij de stop op alle ondergrondse kernproeven, die Mos kou naar eigen zeggen sinds 6 augus tus in acht neemt. Dit eenzijdige Sowjetmoratorium loopt per 1 januari af. De nieuwe Amerikaanse proef, de zestiende dit jaar, weerlegt volgens het Sowjetpersbureau Tass de verze kering door het Witte Huis dat de VS streven naar „een vermindering van het atoomgevaar". Volgens Tass werd de proef uitgevoerd in het kader van het Amerikaanse onderzoek naar ruimtedefensie volgens het Strate gisch Defensie Initiatief SDI van pre sident Reagan. Functionarissen in Washington hebben inderdaad beves tigd dat de proef werd gedaan in het kader van dit Starwars-onderzoek. Uit bronnen van het Amerikaanse ministerie van energie, dat de proef meldde, was tevoren vernomen dat de proef werd gehouden om na te gaan of kernexplosies met behulp van laser stralen kunnen worden ontdekt. De ondergrondse ontploffing van een waterstofbom had volgens een mede deling van dit ministerie een kracht van tussen de 20 en 150 kiloton. Het KNMI in De Bilt zei een kracht te hebben gemeten van tussen de 50 en 100 kiloton en 5,5 op de schaal van Richter. (Advertentie) ABIDJAN (AFP/AP) - De Malinese minister van buiten landse zaken, Alioune Blondin Beye, heeft zondagavond ontkend dat zijn regering een bestandsakkoord heeft gesloten met Burkina Faso. „In tegenstelling tot bepaal de berichten is er op dit moment geen akkoord", aldus de minister. Blondin Beye is momenteel in Abidjan, de hoofdstad van Ivoorkust, waar besprekingen worden gevoerd door zeven Afrikaanse landen over het grensconflict tussen Mali en Burkina Faso. Zowel Libië als Burkina Faso hadden zondagochtend bekendgemaakt dat een staakt-het-vuren was bereikt in de vier dagen eerder begonnen oorlog. Vrijdag en zaterdag waren ook berichten dat een be standsakkoord was gesloten door Mali tegengesproken. Er werd zondag overigens door geen van beide landen melding gemaakt van gevechtshandelingen. (Advertentie) (Wat ons betreft zal dat best lukken! Zie pagina 14) Buitenruststraat 20, Schroeweg, Middelburg, Tel. 01180 37840. Vrijdagavond koopavond, maandags gesloten. Met het overlijden van G. A. de Kok is een mar kant Zeeuw heengegaan, die tijdens zijn leven mede rich ting heeft gegeven aan de stormachtige ontwikkelingen in Zee land in de periode na de watersnood ramp van 1953. Onder druk en in moeilijke situaties was De Kok op zijn best. Zijn onuitputtelijke energie en zijn tomeloze werklust konden dan een uitweg vinden. Als journalist en hoofdredacteur van de PZC regi streerde en signaleerde De Kok niet alleen, hij gaf in zijn befaamd gewor den 'Kantlijn' de weg aan, die naar zijn oordeel moest worden gevolgd. De ontwikkelingen in Zeeland bege leiden en commentariëren was één van zijn vele sterke kanten als hoofd redacteur. Hoewel De Kok begin 1978 Middelburg voor Den Haag verruilde - hij werd hoofdredacteur van de Haagsche Courant, het Rotterdams Nieuwsblad en de Goudsche Courant - bleef zijn hart uitgaan naar Zeeland. Bijna elk weekend keerde hij samen met zijn vrouw terug naar zijn woning in Middelburg, want Zeeland, een oase van rust na een hectische werk week in het Haagse, bleef trekken. Daarnaast liet De Kok geen gelegen heid onbenut lezingen en spreekbeur ten te houden in de provincie, waarin zijn wieg had gestaan en die hij tot in alle facetten kende. Met dezelfde werkdrift en toewijding, waarmee hij zich langer dan een kwart eeuw inzet te voor de PZC en de Zeeuwse samen leving, gaf De Kok de afgelopen acht jaar zijn beste krachten aan de Haag sche Courant. Zijn dagelijkse com mentaarkolom, nu geschreven in de stad waar het politieke hart van Ne derland klopt, getuigde van zijn veel zijdigheid en zijn nimmer aflatende drang de politiek een spiegel voor te houden. Een doodsbericht komt altijd on verwacht. Gommert De Kok leek na zijn ziekte van vorig jaar weer helemaal hersteld, toen het onvermij delijke hem overkwam. Enkele maan den voor het bereiken van de VUT- gerechtigde leeftijd werd hij op een buitenlandse reis opnieuw getroffen door een ernstige ziekte, die hem ditmaal fataal is geworden. Gestorven in het harnas, zeggen we dan. De buitenlandse reis van De Kok, afgelo pen november, hield verband met een vergadering van het International Press Institute, de wereldwijde orga nisatie van hoofdredacteuren, die op komt voor de verspreiding van het vrije woord. De Nederlandse hoofdre dacteuren konden zich in IPI-be- stuurslid Gommert de Kok nauwe lijks een betere vertegenwoordiger wensen. De Kok had de democratie en het aan haar ontleende vrije woord lief. In de kolom onder de naam Kantlijn getuigde hij gedurende een reeks van jaren van zijn onwrikbaar geloof in de verworvenheden van de parlementaire democratie en de aan haar ontleende waarden. De Kok ge loofde in een samenleving, die geba seerd is op wederzijds begrip en res pect. In zijn Zeeuwse periode was de vertaling daarvan vooral regionaal gericht. Als De Kok in een zaak geloofde kon hij meteen worden gere kend tot haar vurigste verdedigers, waarbij hij argumenten pro en contra aandroeg om zijn lezers tot een gefun deerd oordeel te laten komen. Het belang van Zeeland, zoals hij dat ook liet vastleggen in het PZC-redactie- statuut, stond bij zijn handelen voor op, mits geen inbreuk werd gemaakt op zijn onafhankelijkheid als journa list. Die onafhankelijkheid woog zwaar bij een man als. De Kok. Gommert Abraham de Kok was een man van hoogstaande princi pes, wiens rusteloze geest altijd bezig was. Een man ook met bijzondere gaven: zijn bijna encyclopedische kennis van de meest uiteenlopende onderwerpen, zijn fenomenaal geheu gen en zijn grote belezenheid bestem pelden hem tot een uniek persoon. Meer dan de helft van de huidige PZC-redactie heeft het stempel-De Kok meegekregen. Als er één hoofdre dacteur in Nederland is geweest, die zijn redactieleden wist te motiveren en te stimuleren, is het Gommert De Kok. Als leider van een heterogeen samengesteld redactieteam slaagde hij er in een hechte eenheid te sme den. De kwaliteit van het werk stond bij De Kok voorop, maar altijd ook had hij aandacht voor de kleine en grote gebeurtenissen in het leven van de mensen die met hem samenwerk ten. Hun vreugde en hun verdriet konden hem tot in het diepst van zijn ziel beroeren. Die emotionele kant van Gommert de Kok kenden alleen diegenen, die in hun werk dicht bij hem stonden. Bij zijn redacties was De Kok een gerespecteerd en geliefd hoofdredacteur. Menig journalist be schouwt hem dan ook als zijn geeste lijke vader. Zijn dood laat een leegte achter, die nimmer kan worden opge vuld. Dim -AVRQJs Elke vrijdag Wedden dat...? 20.25 uur Ned. Vergunning onder nr. LO 640/073/150 d.d. 8 juli 1985. Teleloten te koop by: albert heljn I BERN (AP) - In de Zwitserse Alpen is zondag de wintersport goed op ganQ gekomen nadat ook in de lagere gebieden een pak sneeuw van ruim 30 cemtime- ter was gevallen. De skiliften die wegens gebrek aan sneeuw wekenlang geen dienst hebben gedaan waren zondag in de meeste gebieden in vol bedrijf. Door de plotselinge zware sneeuwval neemt ook het lawinegevaar toe. In Cha teau d'Oex werd een man door een schuivende sneeuw massa bedolven. Hij kon zonder noemenswaardig letsel onder de sneeuw vandaan worden gehaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1