Bedrijven in gevaar door mestvoorstellen 'Schuttevaer' verbijsterd PZC/ provincie TEL A SHOARMA Pantser Belgen Horeca Lachertje DISCOTHEATER EN SCHOOL Disco HOOFDBESTUUR NCB: 15 MER DAG 28 DECEMBER 1985 MMEMBHBI Op strooptocht gaan voor een kersthout is een hekend verschijnsel. Oesters weghalen voor het oude jaarsavondmenu niet. Er zijn Belgen die zich daarin hebben gespecialiseerd. Die stelen het zeebanket op bestelling. Zo af en toe loopt er eens een tegen de lamp. En die lacht dan hartelijk om de magere rekening die hij door politie en justitie krijgt gepre senteerd. Daar willen ze best nög wel een keertje voor op rooftocht gaan! Want oesters gappen voor het horecawezen in het zuiderbuurland is een lucratieve handel. OESTERS DIEVEN YERSEKE - Oesters. Hapt zo heer lijk weg, zal de watertandende lief hebber onmiddellijk in STER-spot- termen uitdrukken. Gapt zo heerlijk weg, zou je daar ook aan kunnen toevoegen bij het lezen van krante- berichten die de laatste tijd ver schijnen rond diefstallen van die stevig verpakte zilte lekkernijen. De daders zijn veelal Belgen. Zeker weten, zulle! Oesters, dat zijn bijzondere weekdie ren. Meer dan welk ander eetbaar wezen ook is de oester omgeven door een sfeer van romantiek en erotiek. De auteur Philip Mechanicus heeft het allemaal eens op een rijtje gezet. Afrodisiaca heten de voedingsstoffen die geacht worden de liefde op te wekken en haar des te beter in stand te houden. De oester mag van ouds her gelden daarbij voorop te staan. Een beroemd minnaar stond er zelfs op slechts oesters te nuttigen door ze voorzichtig op te slurpen vanuit de geheimzinnige holte tussen de sa- mengeprangde borsten van een be geerlijke jonge vrouw. En voor een verder overigens anoniem gebleven maarschalk uit het leger van Napo leon was het onmogelijk zich in de strijd te storten als hij niet vóór het ontbijt een klein voorspel van hon derd zilte oesters genoten had. Over die consumptie hebben we het dus hier. Oesters, daar moet je wél van hou den. Persoonlijk lusten wij er wel pap van, maar je zou de mensen niet de kost moeten geven, die alleen al bij het noemen van de naam een vies gezicht trekken en met de handen een afwerend gebaar maken. Zo was daar laatst iemand die zich op een receptie toch had laten verleiden tot het leeg-slurpen van een met zo'n weekdier gevulde schelp. Maar eenmaal in de mond bleek de hap in het geheel niet te bevallen. Vele kwellende minuten heeft de man er toen mee rondgelopen, quasi- geïnteresseerd luisterend naar wat een andere receptieganger met wie hij in contact was geraakt, intussen verholen speurend naar een gelegen heid om snel even een toilet in te schieten teneinde zich daar van de rauwe eiwitrijke hap zeebanket te kunnen ontdoen. Oesterweigeraars blijken overigens in de beste families voor te komen. Het bericht komt niet eens uit de roddelpers, maar uit de mond van een hoogst betrouwbare serveerster van de provinciale griffie in Zeeland, die tijdens het serveren van Zeeuwse oesters bij enkele koninklijke ont vangsten heeft vastgesteld, dat ko ningin Beatrix beleefd doch beslist afzag van het consumeren van een oester. Maar bij prins Claus mocht de Zeeuwse serveerster zelfs nog een keer met de schaal terugkomen, want die genoot er zichtbaar van. lijk uit naar de Zeeuwse oesters, die nog onderling in grootte kunnen variëren. Dat wordt aangeduid met nullen. Zes nullen is de grootste soort. Een mondvol. Belgen, toch bij uitstek liefhebbers van zeebanket, mogen zich graag op Zeeuwse oesters trakteren. Zij be zoeken daarvoor onder meer eta blissementen in bijvoorbeeld Yerse- ke, waar ten gerieve van het buiten landse bezoek, dat op thuisreis gaat, al midden in het dorp wegwijzers richting Antwerpen wijzen. Maar ook in eigen omgeving kunnen ze zich tegoed doen aan de Zeeuwse oesters, die royaal worden geëxpor teerd en via de handel in de restau rants en bij de particulieren op het bordje komen. De laatste tijd is er ook nog een illegaal circuit waarlangs de oesters het Vlaamse land bereiken. Dat loopt via een gespecialiseerd gilde met de lange vingers. Mensen die praktisch op bestelling oesters weg pikken uit een sinds de laatste jaren nogal rijkelijk voorzien Grevelingen- meer. En als dat nu nog ging om een maaltje voor eigen gebruik of des noods om ook de buren te plezieren, dan zou dat allemaal zo'n vaart niet lopen, maar er wordt gestolen bij het leven. En in grote hoeveelheden. Zeker nu de maand december op de laatste benen loopt en het sterk op uitgaan gerichte Belgische publiek de inwendige mens trakteert op al lerlei lekkernijen is het spitsuur voor de h.h. oestergappers. Want naast achter je dicht te trekken. Maar het werk wacht. In de contreien van Blankenberge en Oostende zouden ze zitten, de mannen van de groot scheepse oester-gapperijen, voor een deel zelf gebonden aan het horecawe zen, zodat het bij voorbaat al goed zit met de afzetmogelijkheden. Bij duikersclubs moest ik het vooral zoeken, zo was me gebleken na uitla tingen van de rijkspolitie op Schou wen. Vooral leden van een onderwa- 'tersportvereniging in Blankenberge duiken steeds meer op tussen de aangehouden personen, was erbij ge zegd. Een Belgische collega wist wel een contactperoon van een duikers club te noemen. Een vrouw die werkt op het stadhuis van Blankenberge. Mogelijk dat zij kon verwijzen naar collega-duikers die wel eens op oes terstrooptocht gaan. „Nee, zij is ziek", verkondigt de man aan de balie van het stadhuis. „Maar hierneven om de hoek bij de politie werkt haar man". Om de hoek geïn formeerd. Meneer van mevrouw blijkt verlof te hebben. Op zijn huisa dres in een buitenwijk van de door toenemende regenval nog mistroos- tiger ogende badplaats staat de poli tieman me kort te woord. „Nee, wij duiken nooit in Zeeland. Te koud en te donker daar. Wij zijn meer salon duikers, gaan altijd voor onze sport naar de Middellandse Zee. Maar er is wel een duikclub die wekelijks traint in het zwembad van Wenduine. Die gaan vaak naar ginder. Vraag daar eens verder". Deur dicht. Regen. Veel regen zelfs. In de zwemkom van Wenduine ver wijzen ze me weer terug naar Blan- Voor één keer werd een transport onderschept. Hoe vaak gaat het goed? Daar kan de politie alleen maar naar gissen. Maar ze hebben wel ernstige vermoedens. „Wat wij boven water krijgen is maar het topje van een ijsberg", zeggen ze bij de rijkspolitie op Schouwen. En die kunnen het weten. In de afgelopen weken hebben ze een dertigtal oes terstropers te grazen kunnen nemen. Werkgebied van die stropers is het door twee Deltadammen omsloten Grevelingenmeer. In mindere mate worden er ook wel partijen oesters uit de Oosterschelde gestolen. De Grevelingen is een echt paradijs je voor de stropers. Op sommige plaatsen liggen de oesters zo voor het oprapen. Als je tenminste over een duikuitrusting met bijbehoren de ervaring beschikt. En wanneer iemand een vergunning heeft mag die rustig duiken in de Grevelingen. Weet de politie veel wat daar onder water allemaal gebeurt. Een tijd geleden gebeurde het nog wel eens dat men op het stelen van oesters werd betrapt, waarbij dan de duik uitrusting in beslag werd genomen. Samen met de auto's. Maar de link- miechels worden vindingrijker. Ze gaan nu, vaak onder dekking van het duister, voorzien van hun duik uitrusting te water, verzamelen er gens een eind onder de waterspiegel de oesters in speciaal voor dat doel meegebrachte manden of "netten en deponeren ze vervQlgens een meter of wat uit de kant op een borsthoge diepte. De volgende dag komen ze terug om de oogst op te halen en af te voeren naar zuiderbuurland. „Er wordt gewoon grof geld mee verdiend", zegt adjudant Lenselink van de rijkspolitie op Schouwen- Duiveland. Hij maakt even een re kensommetje naar aanleiding van de laatste vangst. Dat betrof een hoe veelheid van vierduizend oesters. „Vermenigvuldig dat maar eens met twee gulden. Dan heb je toch in een ritje zo'n achtduizend gulden te pak ken. Nou, er zijn dagen bij dat ik niet zoveel verdien. En u waarschijnlijk ook niet", zo schat de adjudant mij voorzichtig maar op juiste wijze in. Het gebeurt ook wel - tenminste, dat is weer een recente ontwikkeling - dat duikers de oesters op grote diep te wegnemen en naar geringere diep te brengen, waarna die oesters al van tevoren worden doorverkocht aan derden. Die halen het spul op, beta len aan de duikers een gulden per oester en verkopen het zeebanket weer voor twee gulden tot een rijks daalder door aan de horeca. Dat oesters in Nederland weinig worden geconsumeerd is niet in zoveel gevallen terug te voeren tot de vaststelling dat een breed pu bliek ze met geen mogelijkheid door de keel kan krijgen. Het zal ook wel nauw verband houden met de om standigheid dat die krengen zo moeilijk open te krijgen zijn. Dat is naast de niet onbeduidende prijs - op zichzelf al een forse drempel tot het consumeren van een ostrea edu- lis, de zondagse naam voor een oester. Het gepantserde onderkomen, waar in het weekdier beschutting heeft gezocht, bestaat uit een bolle kant, waarmee de oester zich vasthecht en een platte kant dient als deksel. Een bijzonder krachtige sluitspier houdt het hele zaakje hermetisch gesloten. Wie zo'n mosselachtig wezen rauw wenst te nuttigen dient, wanneer de oester niet open wordt geserveerd, zich eerst toegang te verschaffen tot het interieur. Dat kan door een steekbeweging te maken tussen de schelphelften waardoor de sluitspier kan worden doorgesneden. Daar be staan speciale mesjes voor. Wie het met een gewoon mes wil proberen wacht een heel getob en gemartel met als mogelijk uitzicht een open gehaalde hand, een vermorzelde oes ter en een hap schelpschilfertjes als onappetijtelijke toevoeging. In de tijd die daarmee heen gaat heeft een niet oester-eter heel smakelijk een bord capucijners met spek veror berd. Er zijn oesters en oesters. Zo zijn er verschillende soorten te onderschei den: de zogenaamde 'belon' of vrij platte, mooi gevormde oesters en de exemplaren die verpakt zijn in ruwe vervormde, langwerpige schelphelf- I ten. De zogenaamde 'creuses'. De liefde van de Belgen gaat voorname- kreeft en eendelever staat er in veel restaurants een half dozijntje oesters als voorgerecht op het traditionele oudejaarsavondmenu. Dat blijkt tenminste uit een kleine expeditie langs een reeks Belgische kustplaatsen, waar veel van die in de Grevelingen verdonkeremaande oesters terecht komen. Daar in die langs de waterkant opge trokken muur van flatgebouwen be vinden families vanuit het Belgische binnenland zich gedurende de feest dagen in hun tweede onderkomens. En die moeten allemaal gelaafd en gespijzigd worden. Dat gebeurt voor een belangrijk deel in de reeks aan eetgelegenheden in de badplaatsen. Restaurant THuitrière' nabij de jachthaven van Blankenberge heeft zelfs een heuse oesterbar, in de vorm van een scheepsboeg. Daar kost een half dozijn oesters zeshonderd frank. Gelegenheid tot consumeren is er niet op dat moment. Weliswaar prijkt er in neonletters de medede ling 'open gans het jaar' voor het raam, maar daaronder maakt een ander bord weer restricties: 'gesloten maandagavond en dinsdag'. „Zeeuwse oesters, ah ja, die worden hier zeker met oudejaar goed gege ten", zegt de eigenaar-kok van 'Le Pot au feu' in een zijstraat van het Blankenbergse stadhuis. Hij betrekt de oesters van de groothandel. „Ze zijn meer geliefd dan de creuzes uit de Atlantische Oceaan. Die leven veel wilder, zijn teveel geïodeerd. Nee, met Zeelandse oesters zijn de mensen hier meer content. Ik serveer ze van vier nullen. Kleinere neem ik niet, want ik serveer ze warm en dan zouden ze door krimpen te klein worden. En vijf en zes nullen zijn met 40 frank per stuk te duur.Daar komt ook nog 25 procent btw bij". Aan de vooravond van die drukte heeft de neerslachtigheid het Belgi sche kustland in de greep. Toeris tisch Blankenberge en Wenduine heeft de rolluiken neergelaten. Dat veroorzaakt een spookachtig beeld. Vele gebouwen ogen verlaten, alsof de bewoners zojuist op de vlucht zijn geslagen voor een atoomaanval. Veel neringdoenden hebben hun winkels gesloten. Voor het raam van een flatgebouw verwijst een pam flet naar de mogelijkheid om een appartement te huren in het Spaan se Benidorm. Aan de Playa Levante nog wel. Daar kun je ook tien keer beter zitten, bedenk ik huiverend in mijn dungevoerde jack. In de weinige tea rooms die open zijn aan de kale boulevard zitten enkele voor hun gevorderde leeftijd nogal overdadig opgemaakte madammen kleunend en pralines verorberend bijeen. Bui ten valt de regen bij vlagen. Typisch weer om zelf een poosje in een oester te kruipen en die vervolgens stevig kenberge. Daar woont de secretaris van de duikclub. Misschien dat die iets meer weet. De secretaris blijkt restauranthouder en afwezig. Zijn wekelijke verlofdag, zoals uit een bordje op de deur valt op te maken. Dan maar even bij de groothandel binnengewipt. De verdeler, zoals ze in het Vlaamse land zeggen. „Ik dacht dat het wat minder was met dat oesters stelen", zegt de man van het oesterpark achter de boule vard. „Een poosje geleden konden we het wel aan onze omzet merken, maar nadat ze er vier hadden gepakt, liepen de bestellingen van de restau rants meteen weer een stuk hoger op. Bij de mensen die ze toen pakten waren een cafébaas, een restaurant houder en een garcjon, zo weet de bedrijfsleider van het oesterpark. „Dus allemaal mensen die wel weg weten met die oesters. En restau rants nemen ze graag af als ze er op zo'n manier aan kunnen komen. Dat scheelt ze op z'n minst al vijfentwin tig procent aan btw". Het is niét minder met dat oesters stelen. Dat blijkt de volgende dag bij terugkeer in Zeeland. De politie heeft dan vijf mannen uit Oostende betrapt tijdens het vervoer van hun illegale oestervangst. Vijfhonderd veertig kg zeebanket. Wetende dat voor de politie inmid dels elke auto met een Belgich ken teken die in de nabijheid van het Grevelingenmeer wordt aangetrof fen verdacht is, wordt er nu ook gebruik gemaakt van in Zeeuwsch- Vlaanderen gehuurde auto's, waar mee de bijeen gestolen oesters naar België worden gebracht, waarna zo'n wagen weer keurig netjes bij het verhuurbedrijf wordt afgeleverd. Ook worden er oude vehikels ingezet en houden handlangers zich op na bije afstand gereed om in geval van onraad zo'n oud wrak te laten voor wat het is om in een snellere particu liere wagen de wijk te nemen. De door overhaast vertrokken stropers achtergelaten kneusjes blijken bij nadere inspectie speciaal te zijn in gericht op het vervoer van het zee banket. Met speciale goten voor het lekwater, extra schokdempers en een polyester bekleding, zodat de oesters zo in de wagen kunnen wor den gestort. Het zijn allemaal bewijzen hoe lu cratief de handel is. Daarom horen dit soort activiteiten volgens de politie ook eigenlijk niet meer thuis onder het hoofdje van de overtre ding van de visserijwet, maar val len ze veel eerder aan te merken als economische delicten. De mannen die zijn aangehouden zijn voor 95 procent Belgen die zonder uitzondering direct of in de familie of kennissenkring relaties hebben met de horeca. Voor een deel gaat het om bijstandstrekkers, 'dop pers' zeggen de Vlamingen, die op die manier een leuke cent bijverdie nen. „We hebben zo langzamerhand wel de indruk dat sommige Belgi sche duikverenigingen niet bepaald legaal bezig zijn", meent politieman Lenselink. Het gros van de Belgische duikers mag dan wel voor ogen staan dat ze gaarne de onderwaterflora en fauna wensen te bekijken van het Grevelin genmeer, het aantal sportievelingen dat kopje onder gaat om de eigen portemonnee te spekken begint ech ter zorgekijke vormen aan te nemen. „Daarbij gaat het gewoon om crimi neel gedrag", zegt de adjudant van politie. „En ze gaan nog professio neel te werk ook". Voor een belangrijk deel hebben de stropers vrij spel, want dat speuren naar oestergappers is een arbeidsin tensieve aangelegenheid. En dat pos ten door de politie kan na een paar uur weer onderbroken worden wan neer de surveillancewagen wordt weggeroepen voor een inbraak of een ongeval. Lenselink: „We moeten het nu nog zuiver hebben van steekproe ven". Wildwest-taferelen als ten tijde van de levendige botersmokkel over de Belgisch-Nederlandse grens komen niet voorbij de jacht op oesterstelers. De mensen zijn ook niet agressief in de richting van de politie, ook al staan ze" niet te dansen van plezier dat hun vangst in beslag wordt geno men en er proces verbaal wordt opgemaakt. „Er is geen sprake van bedreigingen of zoiets. Ze hebben er alleen maar de pest in dat ze zijn gesnapt". Politiemannen met op oesterdieven heroverde buit. Komt de politie mensen tekort om eens flink op te treden tegen die oesterdiefstallen, ook speelt een rol dat de bestraffing van de daders eigenlijk niet meer dan een lacher tje is. Dat kan niet anders, omdat de praktijken niet worden aangemerkt als een economisch delict maar als een overtreding van de visserijwet. Op de zitting van de kantonrechter levert dat een geldboete op van honderdvijftig gulden met voor elke kg vijf gulden erbij. Zo blijkt het stelen van oesters een aardige risicodekkende bezigheid. Op die manier kun je voor tien keer uit stelen gaan best de kans lopen om eens een keertje te worden ge pakt. De in beslag genomen oesters worden weer teruggezet in het water, waarbij het er nauw op let, dat Oosterschelde-oesters ook weer in de Oosterschelde terechtkomen en oes ters uit de Grevelingen naar hun eigen plaats van herkomst gaan, dit ter voorkoming van een bepaalde ziekte. Gaat het om kleine partijen dan worden bewoners van Schouwse bejaardenhuizen wel eens op een gratis maaltje oesters vergast. Hoe wel zich daar niet zoveel potentiële oestereters plegen te bevinden. Want dat aparte voortbrengsel van de zee blijft een ver uiteenlopende waarde ring houden. Voor de een is het een tongstrelende delicatesse, een lek kernij om te stelen. En een ander staat z'n portie gaarne aan Fikkie af. Politieman Lenselink behoort tot de laatste categorie. Hij moet niks van oesters hebben. „Als ik dat drillerige spul zo zie, staat het me al tegen", bekent hij. „Net snot". Jacques Cats Plan gebied veiling Goes GOES - Het Goese gemeentebestuur maakt - zij het nog voorzichtig - plannen voor de invulling van het gebied rond de veiling aan de. Fruitlaan in Goes-Zuid. De voorlopige plannen behelzen de reservering van een flinke oppervlakte voor de uitbreiding van een bedrijf in bakkerijgrondstoffen, de vestiging van een discotheater en de nieuwbouw van de rijks middelbare agrarische school. De gemeente denkt voorts aan een voorziening met een 'beursachtig' karakter. Dit zei wethouder L. H. de Leeuw van ruimtelijke ordening vrijdag naar aanleiding van een gemeentelijke 'zoektocht' naar een geschikte plaats voor een groot discotheater. Voor het merendeel gaat het in dit stadium nog om toekomstplannen, want de veilinggebouwen zullen de eerste tijd nog in gebruik blijven. Als het nieuwe veilingcomplex bij de Smockelhoek gereed is blijven ook de bestaande koelcellen voorlopig nog in Goes staan. De plannen om een deel van het veilingterrein te reserveren voor de uitbreiding van een bedrijf nemen al wel concrete vormen aan, nu de veilingvereniging een strook grond van zevenduizend vierkante meter verkocht aan bakkerij grondstroffen- fabriek Carels bv. Het bedrijf is evee- neens aan de Fruitlaan gevestigd. Voor de nieuwbouw voor de agrari sche school heeft de gemeente de groenstrook aan de Van Hertumweg op het oog. Samen met het aangren zende weiland zou dat voldoende ruimte bieden aan een schoolgebouw. De Van Hertumweg biedt het voor deel dat de nieuwe school vlak bij het station zou komen te liggen. De rijks school groeit in zijn huidige locatie aan de Ravelijn de Groene Jager uit zijn jasje. De gemeente heeft inmid dels contact met de rijksgebouwen dienst over de aangeboden ruimte. De plannen voor de vestiging van een groots opgezet discotheater verlopen wat moeizamer. De uitbaters van de op stapel staande voorziening, de ge broeders Veerhoek uit Renesse, had den aanvankelijk het terrein van de firma Franken aan de M. A. de Ruy- terlaan op het oog. Zij wilden daar een koepelvormig gebouw neerzetten, dat plaats kan bieden aan 1200 tot 1500 bezoekers. Het zou niet alleen als discotheek kunnen dienen, maar ook als centrum voor verschillende cultu rele evenementen, van modeshows tot de gebruikelijke theateractiviteiten. Toen de gemeente gehoor gaf aan de bezwaren van omwonenden, die over last vreesden, zagen de gebroeders van die locatie af. De gemeente staat welwillend tegen over de komst van een dergelijk discotheater. „De voorziening vol doet in een behoefte", meent wethou der De Leeuw. Ook verschillende werkgroepen in de culturele raad van Goes adviseren positief over het theater en bepleiten vestiging op het veilingterrein. Nu er overleg is over de vestiging van de agrarische school aan de Van Her tumweg valt vestiging op die open plek echter af voor het theater. Wet houder De Leeuw ziet wat betreft het veilingterrein alleen nog maar plaats op één van de bestaande accommoda ties van de veiling. Daarnaast onder zoekt de gemeente of er elders - bijvoorbeeld op één van de industrie terreinen - ruimte is voor het theater. De heer W. C. Veerhoek, die samen met zijn broer de plannen voor het discotheater ontwikkelde, heeft be langstelling voor ruimte op het vei lingcomplex. Er kan echter geen spra ke van zijn dat het theater in één van de bestaande loodsen wordt gebouwd, stelt hij. De gebroeders Veerhoek hou den vast aan de bolvormige bouw. Bovendien willen ze geen jaren wach ten totdat de veilingvereniging hele maal uit Goes weg is, beklemtoont Veerhoek. „De gemeente oppert het industrieterrein als mogelijkheid. Dat kan alleen, als het niet te ver is van het centrum en van het openbaar vervoer. Anders zullen we uit moeten wijken naar een andere gemeente". Het veilingcomplex in Goes. GOES - De normen die de ministers Braks en Winsemius hebben gesteld in hun voorstellen over de mestproblematiek zijn dermate strak dat het voortbestaan van een aantal bedrijven in gevaar komt. Tot die conclusie komt het hoofdbestuur van de Noordbrabantse christelijke boerenbond (NCB) in een reactie op de mestvoorstellen die onlangs de tweede kamer zijn aangeboden. In de laatste vergadering van het NCB-hoofdbestuur is flinke kritiek op die mestvoorstellen geformuleerd. Zo worden grote problemen voorzien met de kwaliteit van de mest en de ten aanzien van het opslaan van deze mest. Veel bedrijven beschikken niet over voldoende opslagcapaciteit en het vergroten daarvan zou, afgestemd op de normen die de ministers hebben gesteld, binnen enkele jaren een in vestering vergen van 90 miljoen gul den. Dit kunnen, volgens de NCB, de landbouwers niet opbrengen. Voorts vindt deze boerenorganisatie dat de heffingenregeling - en met name de overschotheffing - te star is. Daarin wordt te weinig rekening gehouden specifieke regionale situatie ten aan zien van het mestoverschot. „Voor de intensieve veehouderij én met name de pluimveehouderij zal het toepas sen van de regeling onverantwoord ingrijpen, terwijl voor alle sectoren geldt dat door het heffingenstelsel uitbreiding en nieuwvestiging wordt bevroren en de bedrijfsovername nog moeilijker wordt", aldus het NCB- hoofdbestuur. Verder vindt de NCB dat de overheid financieel moet bij dragen aan het oplossen van de mest problematiek. Slot van pagina 13 jaar aan de dag legde; in de aanpas sing van de vaarwegen werd niet meer dan ongeveer 40 miljoen geïn vesteerd. „Een lachertje," noemde De Meijer dat. De komende jaren komt er meer beschikbaar, ook al vanwege de beëindiging van de Oosterschelde- werken. De Meijer noemde een verho ging naar 200 miljoen per jaar 'niet meer dan billijk'.„Want laten we hier toch wel even vaststellen dat de vaarwegen de afgelopen jaren achteruit gevlogen zijn. De binnen vaart heeft onevenredig veel moeten inleveren voor prestigezaken als de Oosterscheldewerken -waarvan we toch wel zeer duidelijk de dupe zijn geworden- terwijl we ook hebben moeten inleveren voor wegenaanleg en dijkverhogingen. Nu 'Den Haag' ons een wat positiever beeld voor de toekomst heeft beloofd, is het zaak de vinger aan de pols te houden. Het mag niet meer voorkomen dat geld bij de binnenvaart wordt wegge haald om problemen elders op het ministerie op te vangen. Het wordt tijd dat de binnenvaart nu zelf eens kan gaan oogsten." Afdelingsvoorzitter C. van de Broek dacht er al niet anders over. Hij klaagde steen en been over het beleid van rijkswaterstaat en wees in dat verband op een aantal stremmingen, waarmee de binnenvaart onder meer op het Kanaal door Zuid - Beveland en (tegelijkertijd) op het Kanaal door Walcheren werd geconfronteerd, het afgelopen jaar. Wat dat betreft stelde Van de Broek vast dat er niet eens kon worden gesproken van een 'slecht' beleid. „Dit was gewoon hele maal géén beleid." Hij noemde nog een voorbeeld- :„Laatst was de oude brug van Sou burg aan de beurt voor een reparatie. Die kon worden uitgevoerd terwijl de brug openstond voor de scheepvaart. Edoch, iedere dag passeren daar plus minus 6000 voetgangers en fietsers. Wat doen we dus: we repareren de brug in dichte stand en stremmen dus doodleuk de scheepvaart voor de duur van een week. Terwijl een luttele paar honderd meter verderop een mooie, nieuwe brug ligt te pronken." Van de Broek stipte ook de steeds groter worden problemen rond de sluizencomplexen in Hansweert en Wemeldinge aan. Het Kanaal door Walcheren noemde hij 'geen alterna tief. Advertentie MAGDALENASTR. 6 GOES, 01100-30830 ELKE DAG OPEN, OOK OM MEE TE NEMEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 53