PZC oud nieuw HOPELOOS EN HULPELOOS? ...dementie is een ziekte, géén ouderdomsvarian t. geamputeerd wiilem j. van dam onvermijdelijk alzheimer moed Dementie. Rond de driehonderdduizend mensen boven de vijfenzestig jaar lijden aan die ziekte. En dat aantal zal de komende jaren doorde vergrijzing van de bevolking sterk toenemen. Na de hart en vaatziekten en kanker is dementie de grootste doodsoorzaak voor ouderen. En toch is er tot dusver weinig onderzoek gedaan naar de oorzaken van dementie. meer. Als je haar uit glas liet drinken, beet ze er een stuk uit. De bloemen op tafel at ze pp. Toen ze tegen ons allang niet meer praatte, kon ze nog steeds meedoen uit het gebedenboek. Als ze maar niet hoefde te denken dan ging het vanzelf. Nu staart ze vreselijk. Als je haar even door elkaar schudt is ze weer bij. Ik praat tegen haar alsof ze nog gewoon is. Ze vindt het fijn als je vriendelijk tegen haar bent. De kinderen zoeken haar niet meer op. Ze kunnen het niet aanzien. Ze zeggen: 'Dat is oma niet'. Bij ongeveer een kwart van de dementie-patienten blijkt de oorzaak echter buiten de hersenen te liggen: eenzijdige voeding, verstoring van de schildklierwerking, bloedarmoede, een gestoorde bloedtoevoer naar de hersenen, overmatig alcoholgebruik of het gebruik van te veel of verkeerde medicijnen. Ongeveer de helft van deze oorzaken kan - zegt Ter Haar met grote stelligheid - wèl weggenomen worden, waardoor genezing mogelijk is. En dan is er ook nog een grote categorie ouderen, die wel alle verschijnselen van dementie vertonen maar in feite helemaal niet dement zijn. Ter Haar: „Onze maatschappij zegt altijd: als je tachtig bent en je bent vijftig jaar getrouwd geweest, dan heb je een mooi leven om op terug te zien en moetje dankbaar zijn. Maar als je op je tachtigste weduwe wordt, dan wordt wel net dat stukje van je geamputeerd datje in alles kende; datje bril zocht zonder datje daar ook maar om hoefde te vragen. En als iedereen dan maar voortdurend blijft zeggen datje dankbaar moet zijn enzovoorts, is het gevolg dat zo'n vrouw haar verdriet niet goed kan uiten en niet kan verwerken. Daardoor zondert ze zich steeds meer af, ze komt de deur bijna niet meer uit, verliest het contact met de buitenwereld, kan niet meer mee, gaat alles om zich heen vergeten en komt tenslotte in een volledig isolement terecht. Ze lijkt dan dement, maar ze is het niet. Iedereen die daar ervaring mee heeft, weet dat sommige van die mensen helemaal beter worden, wanneer ze weer in de gemen gemeenschap komen". Het is een ruwe berekening. Maar als de toename van het aantal dementie-patienten niet kan worden afgeremd, zullen - zo becijfert Ter Haar - de bejaardenoorden en verpleeghuizen de komende vijftien jaar met zo'n twintigduizend plaatsen moeten worden uitgebreid. „We zullen ons in Nederland moeten realiseren dat we niet door kunnen gaan met iedereen maar in verpleeghuizen op te nemen. Dat is onbetaalbaar. Dat betekent, dat mensen die thuis kunnen blijven, ook thuis moeten blijven. Maar daar moeten wel mogelijkheden voor gecreerd worden. Het is onmogelijk om van de familieleden te eisen om altijd maar weer thuis te zijn, nooit eens met vakantie te gaan, omdat ze voor hun demente vader of moeder moeten zorgen". „De eerste jaren ging ik drie keer in de week naar haar toe. Later werd dat twee keer in de week. Nu ga ik nog maar een keer en ik mag ook wel eens een zondag overslaan van mezelf. Dikwijls rijd ik dan toch nog even op maandag heen en weer. Dat is meer voor mezelf dan voor haar. Ze weet immers van niks. Het is het idee, dat als je gebeld wordt dat ze overleden is, je toch die week nog geweest bent". (De cursief gedrukte gedeelten in dit verhaal zijn fragmenten uit 'Ze lacht nog wel als ze me ziet' van Mia Duijnstee. Het boekje - recentelijk verschenen bij uitgeverij Intro bevat gesprekken met familieleden van demente bejaarden. Prijs: 8,90. Verder is gebruik gemaakt van documentatiemateriaal van de Alzheimer Stichting, postbus 5 Oostermeer). Het speelde vanaf de dood van xijn vader. Daarna heeft ze het ooit meer helemaal kunnen inden in het leven. Tot het jatst toe heeft ze haar best edaan om bij te blijven. Als ze rnands naam vergeten was \an zat ze die later te repeteren; lat zag je aan haar lippen. Op <i gegeven dag zei ze: "Waar was toch. De knip zit al de hele •:eek op de deur', terwijl ik die ichtend nog bij haar op bezoek :as geweest. De buren gingen iellen dat ze op straat liep. tidden in de winter zonder jas net een tas aan haar arm met uidergoed en sinaasappels. We \ebben haar daarna in huis \enomen. 's Nachts stond ze op m de kinderen te zoeken. Er noest weer een hekje voor de rap net als vroeger toen de inderen nog klein waren". ■pvementie: een steeds meer ■-/voorkomende geestelijke fttoornis bij ouderen. Het zijn chattingen: in ons land lijden mgeveer driehonderdduizend nensen boven de vijfenzestig aar aan lichte tot ernstige erschijnselen van dementie en afbraak van het lersenweefsel), van wie er zo'n eventigduizend volledig mlpbehoevend zijn. Uleen al in een kleine irovincie als Zeeland moeten uim achtduizend bejaarden en of andere vorm van lementie hebben. En dat aantal al de komende jaren door de ergrijzing van de bevolking terk toenemen. logmaals: het zijn schattingen. Jaar volgens een ruwe >ecijfering moeten er (landelijk) ussen nu en het jaar 2000 wintigduizend plaatsen in 'erpleeghuizen en )ejaardenoorden bijkomen, om iet aantal ouderen met ernstige iementieverschijnselen op te tunnen vangen. Een niljardenkwestie. En alleen al •anuit dat - puur zakelijke logpunt bezien, is het meer dan ïoodzakelijk de 'geruisloze ;pidemie van de toekomst', :oals de ziekte al wordt ;enoemd, uit te bannen, lementie: een hopeloos ifbraakproces of een te genezen iiekte? Tot voor kort werd iementie beschouwd en vooral (eaccepteerd als een 'normaal' /erschijnsel, dat bij het dimmen der jaren hoort, iandacht voor de hele iroblematiek was er nauwelijks, daar het besef dat er in een lantal gevallen wèl iets aan te ioen is, groeit. Het onderwerp legint steeds meer in de lelangstelling te staan. En het vetenschappelijk onderzoek laar dementie komt - zij het angzaam - op gang. .Toen mijn vrouw net dement oas had ik geen idee dat het nog io erg zou worden. Het is heel ïeleidelijk gegaan; voetje voor loetje ben ik erin meegegroeid, loor de tijd heen werd ze steeds 'ergeetachtiger en ging ze iteeds minder dingen uit 'ichzelf doen. Vroeger wist mijn rouw altijd precies van wat en we, maar later was alles best, cat je ook voorstelde. Ze leeft nog heel lang zelf gekookt. Ip het laatst maakte ze iedere lag hetzelfde: rundvlees met loperwtjes of boontjes uit blik. lat hebben we twee jaar gege- en". Iementie is na de hart- en caatziekten en kanker de (rootste doodsoorzaak voor luderen. Rijst de vraag: hoe tomt het, dat er desondanks tot iusver zo weinig vorderingen 'ijn gemaakt met het (vetenschappelijk onderzoek laar de oorzaken van iementie? De arts H. W. Ter Haar: „Men leeft altijd, ook in medische dingen, gedacht: 'D'r is toch niks aan te doen'. Ouderdom wordt nog altijd beschouwd als ïen levensperiode, die mvermijdelijk gepaard gaat ®et gebreken. En ik denk, dat tót de reden is waarom deze -Pidemie zo stil verloopt en zo weinig aandacht trekt. Men heeft over het algemeen het idee tót geestelijke aftakeling een ouderdomsvariant is; zoals de één kaal wordt en de ander grijs, ZATERDAG 28 DECEMBER L fotografie: wim riemens heb je ook een aantal mensen dat dement wordt. Zo wordt er gedacht. Maar het is niet waar. Dementie is geen ouderdomsvariant, het is een ziekte. En een ziekte is behandelbaar en te genezen. Ja, dat kan misschien nog wel een paar jaar duren. Maar datzelfde hebben we gehad met kanker enzovoorts. In principe moet het mogelijk zijn". lang huisarts in Kapelle-Biezelinge. Werkte daar mee aan een landelijk opgezet onderzoek naar het geestelijk en lichamelijk functioneren van ouderen. Werd in '65 directeur van het psychogeriatrisch verpleeghuis 'Nieuw Toutenburg' in het Friese Noordbergum, waar vorig jaar ter gelegenheid van het vijfentwintig-jarig bestaan van dat instituut een symposium over dementie werd gehouden. Dat symposium resulteerde in de oprichting van de Alzheimer Stichting. De stichting houdt zich onder meer bezig met het stimuleren van wetenschappelijk onderzoek naar de oorzaken en mogelijke behandelingsmethoden van dementie. „Ze kleedde zich wel zelf aan maar de aantallen klopten nooit. De ene keer had ze twee jurken aan, de andere keer drie onderbroeken. Aan tafel speelde ze met haar gebit en op de wc gebruikte ze de handdoek in plaats van het papier. Als ze iets kwijt was zei ze dat wij het gestolen hadden en ze zei dat wij op haar geld zaten te azen". De stille epidemie van de toekomst. Het ziekteproces verloopt sluipend. Zaait eerst twijfel en onrust. Tenslotte verwarring, grote paniek en totale ontreddering. De eerste verschijnselen zijn doorgaans heel onschuldig. Het begint met het vergeten van hele kleine alledaagse dingen. Soms kan het maanden duren voordat de geheugenproblemen gaan opvallen. Maar na verloop van tijd wordt het steeds erger. Veel ouderen die aan een ernstige vorm van dementie lijden weten op den duur niet meer wie en waar ze zijn, verliezen alle besef van tijd, kunnen nauwelijks nog met gewone gebruiksvoorwerpen omgaan, hebben moeite de draad van een gesprek te volgen, worden soms agressief en achterdochtig, herkennen hun eigen familie niet meer. Ze worden een karikatuur van zichzelf, hebben steeds meer verzorging nodig. En maar al te vaak is opname in een verzorgings- of verpleeghuis de enige oplossing, omdat de situatie de familie volledig boven het hoofd is gegroeid. „Na verloop van tijd had ze steeds meer zorg nodig. Ze liep weg en werd incontinent. Op het laatst was ik alleen nog met haar bezig. Dag en nacht. Ik raakte doodop en droomde dat ik een kussen in haar gezicht drukte zodat ze stil zou zijn. Badend in het zweet werd ik wakker. Ik ging naar haar slaapkamer. Ze lag doodstil in 1985 bed. Ik ging twijfelen of ik het alleen maar gedroomd had. Toen ze haar ogen opendeed ben ik in huilen uitgebarsten. Ik kon niet meer ophouden" Ter Haar is er zeker van: voor een aantal dementiepatienten is - in tegenstelling tot wat altijd vrij algemeen wordt aangenomen - genezing mogelijk, mits tijdig hulp wordt gezocht. Maar wat heet tijdig? „Iets vergeten is volkomen menselijk. En dat je bij het ouder worden meer dingen vergeet, is ook volkomen normaal. Maar zodra je constateert dat iemand zaken begint te vergeten, die hij nooit zou willen vergeten, wordt het tijd om je zorgen te maken. Dan is het moment daar Ter Haar is directeur van een grote psychogeriatrische instelling en algemeen secretaris van de Alzheimer Stichting. Hij was tien jaar om naar de huisarts te stappen". Het is, zegt Ter Haar zonder het geringste spoortje van twijfel, de ergste ziekte die bestaat. Niet alleen voor de patient, die wel degelijk doorheeft wat er met hem gebeurt. Maar ook voor de familie. Want het is verschrikkelijk om van zo nabij het aftakelingsproces te mee te maken van iemand van wie je houdt. Op initiatief van de Alzheimer Stichting worden op een aantal plaatsen in Nederland bijeenkomsten gehouden voor naaste familieleden van dementerende ouderen. De bedoeling daarvan is hen te informeren over de verzorging van hun dementerende echtgeno(o)t(e), (schoon)vader of (schoon)moeder. Want ga er maar aanstaan: er is heel wat moed en doorzettingsvermogen voor nodig om voor iemand te blijven zorgen die overal zijn ontlasting deponeert, verdwaalt als-ie even om een doosje sigaren bij de sigarenwinkelier om de hoek gaat, onverklaarbare woedeuitbarstingen heeft of urenlang met een lege blik voor het raam naar buiten zit te staren. „Niet lang daarna is ze opgenomen in het verpleeghuis. Hoewel ik wist dat ik het niet meer op kon brengen en wist dat mijn gezin eraan onder doorging, kon ik het niet accepteren. Ik had zelf voor haar willen zorgen. Ik heb mijn man en kinderen verwenst in die tijd. Er gaat heel wat water door de zee voordat je je moeder naar een verpleeghuis brengt. Ik hoor haar nog gillen: 'Neem me mee, laat me toch niet in de steek". Voor het merendeel van de dementie-patienten is de weg naar genezing nog altijd geblokkeerd. De helft van de ouderen met dementieverschijnselen (ongeveer honderdvijftigduizend) lijdt aan de ziekte van Alzheimer, een hersenziekte genoemd naar de Duitse neuroloog Alois Alzheimer. Het is een aandoening, waarbij cellen in bepaalde delen van de hersenen hun functie verliezen. Het is de meest voorkomende oorzaak van dementie. De precieze oorzaak van de ziekte van Alzheimer is nog altijd niet bekend. Er bestaat een aantal theorieen over. Maar, zegt Ter Haar, dat zijn niet meer dan theorieen, bewezen is er nog niets. „Er wordt op dit moment nog veel te weinig onderzoek naar gedaan. Het begint maar net op gang te komen". Via het aanboren van fondsen probeert de Alzheimer Stichting dat wetenschappelijk onderzoek te intensiveren, 'want dat is absoluut noodzakelijk'. „Op het laatst wist ze van niets

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 37