PZC oud nieuw VARIATIE GENOEG 1 35 ierde fase lord hulp behoefte frasen vrij jan jongschaap n het gebied van de Westeren Ban van Schouwen - Brabers bevinden zich de oudste ewoningssporen van Zeeland: ifderzettingssporen uit het leolithicum, de brons- en jzertijd, de Romeinse tijd en de liddeleeuwen. De ouderdom an deze woonomgeving heeft r natuurlijk niets mee te laken. Maar opmerkelijk feit sdat Westerschouwen samen iet Bloemendaal het nieuwe aar 1986 intreedt als 'de meest ergrijsde gemeente van ederland'. )e Schouwse kustgemeente telt ond de jaarwisseling uimschoots duizend ijf-en-zestigplussers, op een otale bevolking van ongeveer 100: een percentage van 20,3 Bloemendaal: 20.4). En van het ergrijzende deel van de Ichouwenaren wonen er meer an 800 niet ver van Brabers: in buitengebieden en de kernen lurgh en Haamstede. Westerschouwen neemt echter luidelijk afstand van het wel als lejaardenreservaat' mgeduide Bloemendaal, (ruim 7.000 inwoners). Want in die emeente sterven jaarlijks emiddeld 150 mensen méér an er geboren worden. En esterschouwen maakt aelding van 43 geboorten tegen 9 overledenen in 1982, 42 eboorten en 63 sterfgevallen in 983, en 51 geboorten en 57 verledenen in 1984. (og afgezien van deze cijfers naakt burgemeester J. L. iemants verdriet-Leenheer, evens voorzitster van rusthuis )uinoord in Haamstede en de dichting Welzijn Ouderen chouwen-Duiveland, zich een zorgen over de groei van iet aantal ouderen. „Dat is ;ewoon een realiteit waar we nee te maken hebben. We noeten het natuurlijk niet agatelliseren, maar er nderzijds geen probleem van naken". n burgemeester iemantsverdriet wil daar met ndere woorden mee aangeven: Er zal naar omstandigheden ehandeld moeten worden", ij stelt vast dat veel elders «pensioneerden vanwege de nooie woonomgeving hun ierde levensfase in de Kop van ichouwen willen beleven. „De Ierde levensfase wordt voor ze mensen steeds elangrijker. En mensen lebben blijkens het Verdrag an Rome het recht om te ronen waar ze willen. Het zou lan ook niet eerlijk zijn te ggen 'je mag hier je rust niet loorbrengen', of 'je mag niet in zelf verdiende woning wonen >e grote concentratie van uderen in Haamstede - zo'n eshonderd - wordt mede in de land gewerkt door het ;ortgeleden grotendeels erbouwde en uitgebreide erzorgingsoord Duinoord aan le Kloosterweg (92 bewoners) n de nabijgelegen 24 nieuwe orgwoningen, met een eertigtal zoals dat heet lelfstandig functionerende luderen. Maar het nieuwe luinoord heeft ook een «langrijke wijkfunctie voor Ie ouderen van iurgh-Haamstede en mgeving, en de bewoners van Ie zorgwoningen. „Er wordt leeds meer een beroep op onze aciliteiten gedaan. En iuinoord staat open voor edere oudere", vertelt lirectrice C. E. M. Engelman. Dat betekent voor het >ersoneel wél harder lopen om le bewoners niet te kort te loen". De directrice •nderstreept hiermee dat Duinoord het 48 leden tellende lersoneelsbestand met ten ninste twee krachten wil (itbreiden, mede in het kader 'an de herbezetting krachtens le arbeidsduurverkortende naatregelen. „Het is hard nodig lat de directies van 'ej aardenoorden de mogelijkheid krijgen om dit zelf te regelen". Voor de bewoners en de vijfenzestigplussers van Burgh en Haamstede en wijde omgeving worden in Duinoord allerlei activiteiten gehouden, zoals bezigheidstherapie, volksdansen, beter bewegen, bijbellezingen, handenarbeid (welfare) en natuurlijk de vaste tweewekelijkse soosmiddagen. De directie vindt de belangstelling voor een en ander heel redelijk, in tegenstelling tot een elders wel gesignaleerde verminderende animo, in het bijzonder voor het soosgebeuren. Directrice Engelman heeft onlangs een kijkje genomen in een verzorgingshuis in de Verenigde Staten. (Californië). Haar indruk: „Het is eigenlijk ongelooflijk hoeveel beter de zorg voor ouderen hier in elkaar steekt. Maar de zorg in Nederlandse tehuizen is dan ook niet voor niets de laatste fotografie: wim riemens oudste woongebied en sterkste vergrijzing jaren heel wat intensiever en een stuk zwaarder geworden". „Ouderen moeten in staat worden gesteld zolang mogelijk in de vanouds vertrouwde omgeving te blijven wonen". Ex-politicus prof. dr. I. A. Diepenhorst met name heeft zich voor deze stelling sterk gemaakt op een onder het motto 'De toekomst wordt steeds ouder' gehouden congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, (VNG). In een vervolgpublikatie van de VNG wordt als 'terecht' aangemerkt dat oud-zijn geen directe relatie met hulpbehoevendheid hoeft te hebben. „Slechts een beperkt deel van de ouderen is aangewezen op zorgverlening door anderen. Veel minder ouderen dan algemeen verondersteld wordt". De zeer vele nog altijd in hun door prof. Diepenhorst aanbevolen 'vanouds vertrouwde omgeving' wonende oudere Schouwenaren zijn, wanneer langdurige hulpverlening dan tóch geboden is, aangewezen op de gezinshjipsters bij bejaarden, en de gediplomeerde bejaardenhelpsters en -bejaardenverzorgsters van de federatie Maatschappelijke Dienstverlening Noord-Zeeland Op aanvraag van de oudere, familie, huisarts, wijkverpleegster, kerk of ziekenhuis worden de helpsters en verzorgsters ingezet: wanneer psychische of lichamelijke klachten de betrokkene tijdelijk verhinderen de dagelijkse beslomeringen zélf af te handelen. De zogeheten traditionele hulp wordt deze dagen geboden aan een vijftigtal zelfstandig wonende ouderen in Burgh en Haamstede, en aan een dertigtal in Renesse, Noordwelle en Serooskerke. De helpsters en verzorgsters nemen vooral het zwaardere huishoudelijke werk voor hun rekening, maar bieden zo nodig ZATERDAG 28 DECEMBER 1985 ook de helpende hand bij het schrijven van een brief, aldus de leidster van de gezinsverzorging bij bejaarden in Westerschouwen, Andrea Pols-Kruis. Een goed ingeburgerd onderdeel in het hulpaanbod van de instelling voor gezinsverzorging is ook de 'alphahulp' geworden. In de Schouwse kernen is gemiddeld een vijftiental alfahulpen bij ouderen aan het werk, (helpsters in dienst van de mensen zelf, met subsidie van en bemiddeling door de maatschappelij ke dienstverlening). Ze verschijnen vooral bij ouderen die in staat zijn zélf leiding aan deze eenvoudiger vorm van hulpverlening te geven. Op Schouwen zit er intussen volop beweging in de bejaardenhulp, vervolgt Andrea Pols. Zij noemt met name het in 1984 begonnen experiment met aangepaste hulp een geslaagde ontwikkeling. De instelling is ermee begonnen naar aanleiding van toenemende hulpaanvragen, die zowel ten aanzien van de hulpverlening als de wijze van inzet van de hulpverleners ver uitgaan boven de 'normale' gezinsverzorging. Andere overwegingen zijn de groeiende belangstelling voor de zorg in de thuissituatie, de toenemende vergrijzing en de accenten op de eerstelijnszorg. De morgelijkheid is ook geopend voor hulp 's avonds en in de weekeinden, en andere 'ongebruikelijke tijden', zoals 'I.:.. Een kamer in 'Duinoord'. bij het opstaan, wassen, ontbijten en het naar bed gaan. Aangepaste hulp krijgen bejaarden die geïndiceerd zijn voor opname in verpleeghuis of verzorgingscentrum, uit het zieken- of verpleeghuis ontslagen patiënten, mensen die zich in de laatste levensfase bevinden en hulpbehoevenden wanneer de vaste verzorgster tijdelijk uitvalt. Ook is een slaapwachtvoorziening ingesteld voor gevallen van plotselinge ziekte en wanneer de partner bijvoorbeeld een tijdje in het ziekenhuis moet worden opgenomen. De aangepaste hulp voorziet in een behoefte en wordt verder uitgebouwd, aldus Andrea Pols. „Er is sprake van een gunstige ontwikkeling. Het betekent wél dat de hulpverlening steeds meer verzorgend wordt. En hoewel het huishoudelijk werk natuurlijk erg belangrijk blijft: de instelling is géén uitleenbureau voor werksters". Bij het invullen van de zorgbehoefte van de oudere komt tevens een op de toekomst gerichte samenwerking met het verzorgingshuis op gang, waarbij reeds de mogelijkheid is geopend een zieke bejaarde tijdelijk in de ziekenafdeling van Duinoord op te nemen. En het open bejaardenwerk kan voor bijvoorbeeld werkbesprekingen eveneens gebruik maken van een ruimte in het tehuis. De leidster van de gezinsverzorging bij de ouderen in Westerschouwen is ervan overtuigd dat een en ander voor de mensen 'een heel stuk rust' betekent, me^ie gelet op de nauwe samenwerking met de wijkverpleging en een nog op stapel staande viereft twintigsuur bereikbaarheid van de instelling. Want in het kader van de 'aangepaste hulp' wordt óók bekeken hoe buiten de kantooruren op de behoeften kan worden ingespeeld. Andrea Pols stelt overigens vast dat veel bejaarden nog moeten leren 'een beroep op iemand te doen'. „Nogal te vaak krijg je te horen: Ik kan niet vragen. Maar eigenlijk is dat geklets". Waar is grijs al wit geworden? De oudste gemeente van Zee land is Westenschou- wen, met de kernen Burgh en Haamstede, men woont er graag, mooi en vertrekt niet zo gauw. Vandaar. In Westerschouwen bestaat sinds enige tijd óók een vrijwillige hulpdienst. Doel is tijdelijke hulp te bieden in situaties waarin een instelling, familie of bekenden niet direct kunnen voorzien. Maar de vraag blijft grotendeels achterwege, en de activiteiten beperken zich voornamelijk tot begeleiding bij ziekenhuisbezoek en dergelijke. En de contacten met de beroepskrachten zijn matig, zo blijkt uit het jaaroverzicht van de algemene hulpdienst Westerschouwen. „Veel mensen denken dat onze hulp aan een kerkelijke gezindte gebonden is. Maar dat is een misvatting, want iedereen kan onze hulp vragen", aldus vrijwilligster Miep Spee. Zij noemt allerlei eenvoudige karweitjes in en om het huis, boodschappen halen, ziekenbezoek en 'samen koffie drinken'. Maar de bekendheid van de hulpdienst moet nog groeien". Terugkijkend op het VNG-congres 'De toekomst wordt steeds ouder' noemt burgemeester Niemantsverdriet het onlangs opgezette alarmeringssysteem op Schouwen-Duiveland en Sint-Philipsland een goede zaak. Er zijn 999 aansluitingen mogelijk, maar het aantal ouderen dat van het systeem gebruik maakt is tot dusver niet meer dan dertig. „De zorg van de overheid is erop gericht dat ouderen zo lang mogelijk zelfstandig blijven. Daarbij moet het niet bij mooie frasen blijven. En het rijk moet zich er in de eerste plaats van bewust zijn dat er aan dit streven óók een prijskaartje hangt", betoogt Niemantsver driet. De burgermoeder van Westerschouwen maakt duidelijk zélf sinds kort oma te zijn. En ze prijst zich gelukkig, ondanks dat op zich heuglijke feit, in het bezit te zijn van een kapsel waarin de vergrijzing nog niet, zoals bij één op de vijf medeburgers, onomkeerbaar heeft toegeslagen. Wat de vele 'randstadgepensioneerden' in de Kop van Schouwen betreft hecht Niemantsverdriet-Leenheer er aan uit te leggen dat er zich daaronder zeer velen bevinden die de uitdrukkelijke behoefte hebben vrij te willen zijn, en met rust gelaten te willen worden. „En je moet die mensen, zomin als jezelf natuurlijk, geen behoeften aanpraten. Want het zijn met name deze 65- tot 70-jarigen die nog met beide benen in de maatschappij staan en meestal een liefhebberij beoefenen. En het is niet terecht, op deze vijfenzestigplussers het stempel 'bejaard' te drukken". Niet een gepensioneerde randstedeling, maar een in Kapelle geboren Zeeuw is voorzitter van de Bewonerscommissie Duinoord. De heer Pieter van de Kreeke (84) gewaagt met groot genoegen van mooie wandelmogelijkheden nabij het verzorgingshuis. „Variatie genoeg", zegt Van de Kreeke. „Een ommetje naar 't dorp. Over de Hoogezoom en Breedsteweg. Of de duinkant op, richting Vertonsweg". Hij verheelt intussen niet dat de bewoners een stuk minder te spreken zijn over de oversteek Kloosterweg, vanuit het eigen wandelpark naar het wandelbos aan de overkant, en al evenmin over het fletsverkeer op het wandelpad richting dorp. „Ten behoeve van de bejaarden zijn de verkeerslichten op de kruising verderop overigens al zó vertraagd afgesteld, dat de wachtende automobilisten er over klagen. Maar het oversteken naar 't bos voor Duinoord blijft een gevaarlijke onderneming. Dat moet nodig eens bekeken worden".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 35