motel goes Uitblijven akkoord met NS houdt nieuwbouw PTT in Groningen op Chileense vrouwen betogen Advocaat vraagt stembureaus 'Neerlands Herstel' te weren HONDERD JAAR GETROUWD I RLL U Schoo geeft Sri Lanka mogelijk extra steun voor vluchtelingen Kruiswerk kan na '86 weer groeien Bhagwan wil commune in de Fiji-archipel VS ZOUDEN BEZWAREN HEBBEN TEGEN 'KLEIN LAND' Onderzoek naar mogelijk tippen videotheekhouder door politie Miljardenorder voor Boeing uit Japan 'DOEL NSB-IDEALEN TE LATEN HERLEVEN' 2 Plannen op nieuwjaarsdag?? ZATERDAG 28 DECEMBER 1985 PZC/ birmen-buitenland LONDEN <DPAi Hoewel de Britse koningin Elizabeth in haar kerstbood schap juist had gewezen op het belang van positieve berichten naast de aanhoudende stroom van rampspoed in de media, moet de enige Engelse krant die zich specialiseerde in goed nieuws nu de verschijning staken. De redactie van "First the good news" liet de lezers weten dat ze het niet langer kan bolwerken. De goed nieuws-krant. gevestigd in Heanor, in het graafschap Derbyshire, werd vooral uit advertenties bekostigd en die zijn drastisch teruggelopen. Het blad had een oplage van 3.500. De 12.000 inwoners van Heanor moeten het nu doen met de "Ripley and Heanor News", die het kerstnummer opende met een klaagzang over de groeiende reeks inbraken in de Streek. Nederland: Lubbers naar top in Tokio namens EG DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat er van uit dat premier Lubbers, als vertegenwoordiger van het land dat het voorzitterschap van de Europese Gemeenschap bekleedt, zal deelnemen aan de economische wereldtop die in mei in Tokio wordt gehouden. Dit heeft een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) vrijdag in Den Haag verklaard naar aanleiding van berichten dat de Verenigde Staten zich tegen de komst van premier Lubbers verzetten. Het is de eerste maal dat een econo mische wereldtop wordt gehouden in een periode dat een klein land het voorzitterschap van de EG bekleedt en Lubbers zou daarom de eerste De Amerikaanse regering zou van mening zijn dat de EG al voldoende is vertegenwoordigd door de voorzitter van de Europese Commissie, het „da gelijks bestuur" van de Gemeen schap. De betrekkingen tussen de VS en het Europa van de Tien worden gekenmerkt door steeds scherper wor dende handelsconflicten. De RVD-woordvoerder verklaarde dat inderdaad de vraag is gerezen hoe de Gemeenschap in Tokio moet zijn vertegenwoordigd. Wie van de deelne mers aan deze top - de VS, Japan, Canada. Frankrijk, Engeland, West- Duitsland en Italië - deze vraag heeft opgeworpen wilde hij niet zeggen. premier van een klein EG-iand zijn die deze top zou mogen bijwonen. Tot nu toe zijn alle topconferenties belegd in perioden dat één van de vier grote EG-landen - Frankrijk, Italië, West- Duitsland en Engeland - voorzitter was. Nederland heeft zich er jarenlang te gen verzet dat de grotere EG-landen, in „onderonsjes" met de VS, Canada en Japan, probeerden namens de Ge meenschap bepaalde zaken te „bedis selen". Met steun van België en Luxemburg is het er ten slotte in geslaagd een indirecte aanwezigheid, door de voorzitter van de Europese Commis sie, te verzekeren. BREDA (ANP) - De districtscomman dant van de rijkspolitie te Breda onderzoekt of het waar is dat één of meer functionarissen van het groeps- bureau van de rijkspolitie te Ruc- phen videotheekhouder P. de Jong in Sint-Willebrord hebben getipt dat er bij alle videotheekhouders in de ge meente Rucphen in december een inval gedaan zou worden. De commandant heeft dit vrijdag des gevraagd bevestigd. Bij de invallen op 19 december jongst leden nam de rijkspolitie bij vier videotheekhouders in de gemeente Rucphen ongeveer 800 illegale video banden in beslag met een waarde van -circa 160.000 gulden. Bij De Jong werd niet één illegale band aangetroffen. Volgens een plaatselijke krant be schuldigen - niet met name genoem de - verdachte videotheekhouders de politie er nu van De Jong getipt te hebben. In de krant wordt ook een anonieme politieman aangehaald die hetzelfde beweert. Volgens dit verhaal waren meerdere politiemensen vaste klant bij De Jong. SEATTLE (RTR/UPI) De Ameri kaanse vliegtuigbouwer Boeing heeft van de Japanse luchtvaartmaat schappij All Nippon Airways op dracht gekregen voor de levering van vijftien vliegtuigen van het type 767- 300S voor een bedrag van 1,05 mil jard dollar (bijna drie miljard gul den). Bovendien heeft All Nippon Airways een optie genomen op nog eens tien van dergelijke vliegtuigen, waarmee het totale orderbedrag zou komen op 1,76 miljard dollar, zo heeft een woord voerder van Boeing bekend gemaakt. De levering van de vliegtuigen begint in 1987. De voornaamste concurrent voor de order was Airbus Industrie, een consortium van Europese vlieg tuigbouwers. Boeing maakte donderdag bekend dat dit jaar voor een recordbedrag van 13,5 miljard dollar aan nieuwe orders werd binnengehaald. Er wer den in totaal 364 nieuwe vliegtuigen besteld, twee maal zoveel als in 1984. (Advertentie) op deze dag serveren wij een grandioos nieuwjaarsmenu Cocktail 'Happy Newyear garnalencocktail met verse ananas en sinaasappel overgoten met tuinkruiden saus Potages aux Lintelies lichtgebonden linzensoep Medaillon de Pore aux Fruits de Passion varkensoester met een saus van passievruchten, witte wijn en room Dessert 'Jour de l'An' appel- en bananenbeignet geserveerd met abrikozensaus en suiker Cafe et Friandises f 39.00 p.c. reserveer tijdig! I Anthony Fokkerstraat 100 Goes tel 01100-31510. telex MOTGS 55039 l|illli 'l| GRONINGEN (ANP) - De nieuwbouw voor de centrale directie van de PTT in Groningen zal tenminste een half jaar later beginnen dan de bedoeling was. De NS en PTT zijn reeds ruim anderhalf jaar aan het onderhandelen over een grondtransactie, maar zijn het nog niet eens geworden. De bedoeling was geweest dat in maart 1986 de eerste paal de grond in zou gaan voor het nieuwe PTT-complex dat ongeveer zeventig miljoen gulden kost. Volgens burgemeester mr. A.A.M.F. Staatsen, wordt het nu wel september van het volgend jaar voordat het zover is. In januari zal verder worden gesproken over deze grondtransactie, waarbij dan niet alleen de NS en de PTT om de tafel zullen gaan zitten, maar ook de gemeente Groningen. „Niet als onderhandelaar maar wel als derde belangheb bende", aldus de heer Staatsen. Hij zegt het „maatschappelijk een schandaal" te vinden dat „twee overheidsbedrijven er kennelijk niet in zijn geslaagd tussen mei 1984 en nu deze transactie, ook al is die dan een ingewikkelde, tot stand te brengen". De heer Staatsen is hierover vooral teleurgesteld, omdat de bouw van het PTT-complex op korte termijn werkgelegenheid zou opleveren, wat gezien de slechte situatie op de arbeidsmarkt in de stad Groningen zeer welkom zou zijn. Ook vanuit Groningen ondernomen pogingen om via de minister van verkeer en waterstaat Smit-Kroes, onder wie beide overheidsbedrijven ressorteren, nog niet tot concrete resultaten hebben geleid. Staatsen meent dat in deze kwestie gekozen zou kunnen worden voor een oplossing door middel van arbitrage. „In afwachting van die uitspraak zou dan tenminste toch met de bouw kunnen worden begonnen". tel. 01189-1900. b.g.g. 1965. Reserveringen: diners - partijen - koffietafels a la carte vlees- en visspecialiteit SANTIAGO (AP) - Bij een demonstratie in de Chileense hoofdstad Santiago tegen het militaire bewind zijn donderdag zeven vrouwen gearresteerd. Hier worden vier betogers door agenten in een politiewagen gewerkt. De politieman links heeft nog twee trangasbussen in zijn hand. ARNHEM (ANP) - De Arnhemse advo caat mr. K. Peper heeft de stembu reaus in Arnhem en Rheden gevraagd de registratie van „Neerlands Her stel" voor de gemeenteraadsverkie zingen van volgend jaar te weigeren. Volgens Peper is de weigering van deze mede door de weduwe van NSB- voorman Rost van Tonningen opge richte partij op grond van de kieswet mogelijk, omdat daartoe „redenen die verband houden met de openbare orde of goede zeden" aanwezig zijn. „Neerlands Herstel" wil in Arnhem en Rheden aan de gemeenteraadsverkie zingen deelnemen. Peper wees vrijdag in Arnhem op de beginselverklaring van de partij en op tal van andere officiële stukken, waaruit volgens hem blijkt dat „Neerlands Herstel" De 119-jarige Ilyas Jafarov (links) en zijn vier jaar jongere vrouw Khatyn vieren met een dansje hun 100e huwelijksfeest. De bijzondere gebeurtenis vond plaats in een dorpje in de Sowjet-republiek Azerbaidzjan tegen de Iraanse grens. Het echt paar heeft in totaal zo'n 200 afstammelingen en woont in bij de oudste zoon. (AP). zich schuldig maakt aan rassendiscri minatie en aanzet tot haat en geweld tegen buitenlanders. In zijn brieven aan de stembureaus in Arnhem en Rheden kondigt hij aan bij de Raad van State in hoger beroep te zullen gaan indien de bureaus toch overgaan tot registratie van „Neer lands Herstel" in het kiesregister van beide gemeenten. „Er mag geen misverstand over be staan dat we zorgvuldig dienen om te springen met fundamentele rechten van de democratie, zoals het recht op de vrijheid van politieke partijvor ming. Er moet echter een afweging gemaakt worden tussen dit recht en de noodzaak om discriminatie tegen te gaan", aldus Peper. Bestudering van pamfletten en ande re publikaties van „Neerlands Her stel" leert volgens Peper dat de activi teiten van de partij tegenstellingen tussen groepen Nederlanders op grond van hun herkomst in het leven roepen, danwel verscherpen. Volgens de advocaat hebben de op richters van „Neerlands Herstel" het doel om de oude NSB-idealen te doen herleven. Doodvonnis „Grijze Wolven" - Een Turkse militaire rechtbank heeft vrijdag zeven leden van de extreem rechtse organisatie „Grijze Wolven" ter dood veroordeeld. In hetzelfde proces kregen 86 andere verdachten celstraffen, die uiteenlopen van één tot 36 jaar. De veroordeelden werden schuldig bevonden aan „terroristi sche activiteiten" in de noordwestelij ke stad Bursa, voordat de militairen in september 1980 de macht overna men in Turkije. In een uitvoerige notitie aan de stei bureau's in Arnhem en Rheden ov de activiteiten van „Neerlands B stel" en de leden van die partij conc! deert de advocaat, dat het optred van deze groepering strijdig is elementaire beginselen van openba orde en goede zeden. „Toelating v „Neerlands Herstel" tot de gemeen raadsverkiezingen zal een soort o ciële legitimatie van vreemdelinge haat betekenen", aldus Peper. J. Zwart, voorzitter van „Neerlan Herstel" en rechterhand van vrouw Rost van Tonningen, zei dag in een reactie de ontwikkeling „met een gerust hart" tegemoet zien. „Hij heeft geen poot om om staan", aldus Zwart. De beschuldiging dat „Neerlan Herstel" aanzet tot discriminatie i vreemdelingenhaat, wordt do Zwart ontkend. De 70-jarige Rost van Tonningen wi gerde elk commentaar. De wedui werd in oktober wegens beledigt van Joden tot vier weken voorwas delijke gevangenisstraf veroordeel (Advertentie) lljiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiHiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiii!» I RUT0fTlRTI5ERin0 1 .00EE wenst u een voorspoedig 1986! 1 .JRWEL, RLL UJELL! I 0UD0-R1BD0 IREH3 miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiimiiiiiiniiiiiiiiiimiiiiiimiiiHH MANALI (DPA) Bhagwan Shree Raj- neesh heeft zijn oog la ten vallen op een tro pisch eiland van de Fiji- archipel in de Stille Zuidzee. Dit zegt hij vrijdag in een vraagge sprek met de Indiase krant „Indian Express". Na de 'onaangename er varingen' met de Ameri kaanse en Indiase rege ring wil hij zich nu op een onbewoond eiland in de Stille Zuidzee te rugtrekken. Door wil hij voor de laatste maal proberen een permanen te commune te vormen, zo deelde hij de „Indian Express" mee. Vorige maand werd de goeroe de Verenigde Staten uitgezet na te zijn veroordeeld wegens overtreding van de im- migratiewetten. Hij keerde terug naar zijn vaderland India, waar hij zich aan de voet van de Himalaya in de win tersportplaats Manali vestigde. Bij aankomst in New Delhi verklaarde hij dat hij India „nooit meer" zou verlaten. Inmiddels heeft India laten blijken weinig in genomen te zijn met de terugkeer van Bhag wan. De tijdelijke verblijfs vergunningen van tien van zijn naaste med werkers (onder wie zi lijfarts, secretaress kok en verpleegste werden niet verleng Zij hebben inmiddels dia verlaten, zoc Bhagwan moederziel leen is achtergeblevi in een luxe hotel in vallei der goden", zoa de streek ter plek) wordt genoemd. Eerder deze week de< de de sekteleider dat hij uitnodiging* van twee Zuidamei kaanse landen best deerde om zich daar vestigen. Hij weigeri te zeggen welke landi het waren. DEN HAAG (ANP) - Minister Schoo (ontwikkelingssamen werking) overweegt Sri Lan ka extra steun te geven voor het opvangen van Tamils en Singalezen die in het noorden van het land hun toevlucht hebben gezocht in kampen, zo heeft haar woordvoerder meegedeeld. De minister, die eerder deze week een bezoek aan Sri Lanka heeft beëindigd, heeft enkele van deze kampen be zocht en in Colombo de toekomstige ontwikkelingssamenwerking bespro ken met de minister van financiën, De Mei. Sri Lanka is één van de tien zogenoemde programmalanden waar op de Nederlandse ontwikkelingshulp is geconcentreerd. Jaarlijks ontvangt het tussen de 40 en 60 miljoen gulden. Minister Schoo werd vergezeld door de ambassadeur in algemene dienst van het ministerie van buitenlandse zaken, Henri Wijnaendts. Deze heeft eerder een rapport over de situatie van de Tamils in Sri Lanka gepubli ceerd dat met name van de oppositie in de Tweede Kamer met de nodige kritiek is ontvangen. Volgens minister Schoo's woordvoer der vinden in het noorden van tijd tot tijd nog botsingen plaats maar is de situatie in het zuiden onveranderd rustig. Nederland verwacht dat hulp voor de hervestiging en rehabilitatie van vluchtelingen, eventueel te ver strekken via de Europese Gemeen schap, de verzoening tussen Tamils en Singalezen kan bevorderen. Wijnaendts, die volgens Schoo mee reisde om zijn rapport „te actualise ren", zou volgens de woordvoerder tot de conclusie zijn gekomen dat „in de situatie in het zuiden geen veran dering is gekomen. Het is daar rus tig". De ambassadeur zelf was niet voor commentaar bereikbaar. •In het noorden en oosten van het eiland, waar de hinduistische Tamils 18 procent van de totale bevolking) in de meerderheid zijn, woedt al enige jaren een guerrillastrijd voor een onaf hankelijke Tamil-staat. Deze strijd heeft aan vele honderden mensen, hoofdzakelijk burgers, het leven ge kost en heeft geleid tot een grote vluchtelingenstroom van Tamils naar de Zuidindische deelstaat Tamil Na- du en naar West-Europa. Ondanks vredesbesprekingen vinden er nog steeds gewelddadige botsingen plaats tussen de etnische groepen. „Zowel de Tamil-burgerbevolking als de Singhalezen hebben daaronder te lijden", aldus de woordvoerder. Indien minister Schoo besluit tot het verlenen van extra steun voor de vluchtelingen zal deze in de eerste plaats worden verleend via de Srilan- kaanse particuliere organisaties Se- dec (rooms-katholiek) en Sarvodaya (neutraal). Beide organisaties waren in het rap- port-Wijnaendts aanbevolen voor de hulpverlening aan vluchtelingen. In hoeverre het overleg met hen is gevorderd kon de woordvoerder niet zeggen. DEN HAAG (GPD) - Het kruiswerk zal in 1987 vier procent in omvang mogen groeien. Voor 1986 is de stijging van het uitgavenvolume bij deze hulpverleningsorganisatie tot twee procent beperkt nadat jarenlang de groei steeds op zes, later vier, procent werd bepaald. Dit blijkt uit mededelingen van mevrouw Hannie van Leeuwen, voorzit ter van de Nationale Kruisvereniging. In het tijdschift MGZ van deze organisatie schrijft zij dat uit een gesprek met staatssecretaris Van der Reijden (WVC) duidelijk is geworden dat de verminderde groei tot 1986 zal blijven beperkt. Althans, dit geldt voorzover dit kabinet een uitspraak kan doen voor een periode waarin het al is verdwenen, zo voegt mevrouw Van Leeuwen daaraan toe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 2