PZC oud nieuw HET GAT IN DE MARKT diepvries reageerbuis 25 \oedergeliik baringscontract diepvrieswezen aapmensen erfelijkheid stopcontact ben rogmans et jaar 1978, Bourn Hall, Engeland: geboren Louise Bon n, de eerste geerbuisbaby ter wereld, levisiecamera zoomt in: tse arts met kind op de arm). 1: de eerste buistweeling o in de krant: artsen met e kinderen op de arm), in 3 de eerste drieling (foto in f krant: artsen met drie deren op arm), in 1984 de ste vierling (artsen met vier ideren). Er zijn momenteel |er dan duizend geerbuisbaby's op de |reld. Een veel groter aantal deren is ter wereld gekomen kunstmatige inseminatie: uitkomst voor echtparen arvan de man onvruchtbaar esbiënnes die een kind len zonder met een man te eten vrijen, en M-moeders. Verder dragen ds meer vrouwen een kind |>r een ander: gratis of tegen aling voor een kinderloos tpaar, een mannelijk no-paar, een BOV-vader of onvruchtbare zus of ëndin. mogelijkheden om een kind Bemachtigen, zijn door al ;e nieuwigheden aanzienlijk :root. De technische kennis de medici is behoorlijk ;eschroefd, de samenleving ijkt met spermabanken en toryo-laboratoria en het ordenboek aangevuld met men als draagmoeder, ïmoeder. huurmoeder, nsouders, in vitro fertilisatie, pvrieswees en ngscontract. ortplanting in de twintigste iw. Laten we in dit verhaal nkenstein. Brave New irld, 1984 en Joseph Mengele ar buiten beschouwing laten: een beschrijving van wat er enwoordig allemaal gebeurt, ben we hen niet meer nodig. Jibryohandel voor de duktie van huidcrème, dische operaties aan bryo's, diepvriesweesjes, ty aan heroine verslaafd, y met AIDS, zwarte baby |i blanke ouders. Science ion is werkelijkheid en alles it we kunnen bedenken, zal hieden. deren krijgen mag weer. De uv,e rage dringt de grote reldproblemen naar de pitergrond: een jaar of tien eden was het nog egoistisch onverantwoord om een kind deze wereld te zetten, enwoordig heeft de Bolderwagen het spandoek drongen. stal zal het een vaste vriend elfs echtgenoot zijn, die op Bproefde wijze het zaadje bij eitje brengt. Maar als dat t kan (lesbiënnes, homo's, eenstaanden) of geen iultaat oplevert |uchtbaarheidsstoornis), trekt loievaar een doktersjas aan. n tot twintig procent van de tparen is onvrijwillig iderloos: heeft te kampen I chtbaarheidsstoornissen bij n of vrouw. Gelukkig voor is er de wetenschap, die met |)rtvarendheid het rtplantingsmechanisme Rafelt en storingen vaak kan helpen. Lukt dat niet, dan is log de mogelijkheid tot ptie of het huren van de Be moeder van een ander voor periode van negen maanden. |t verhaal over voortplanting |pe twintigste eeuw is een 'haal over reageerbuisbaby's, bryodiepvriezers, dbanken en babyhandel. Jiische normen vervagen en politiek loopt als vanouds terop: bij het irtplantingsonderzoek doet h het verschijnsel voor dat grens pas getrokken kan fden als hij reeds is rschreden. De bandeloze tenschap duikt slechts in het in de markt en maakt een hnachtige ontwikkeling or: huiveringwekkend en nkzinnig als je ervan uit gaat alles wat technisch mogelijk ooit in werkelijkheid wordt gevoerd. beginnen simpel, met de d- of spermabank. Zaad van electeerde, vruchtbare, evenwichtige, intelligente mannen (in Utrecht: géén homo's), zonder erfelijke ziekten of andere afwijkingen, wordt bij zeer lage temperaturen bewaard. Vrouwen kunnen zich tot de zaadbank wenden als ze via kunstmatige inseminatie in verwachting willen raken. In Oakland (Calif.) hebben feministische vrouwen een aparte zaadbank opgericht voor lesbiënnes en BOM-moeders. Sommigen daarvan besluiten in hun domheid - uit principiële overwegingen zeggen ze zelf- om de identiteit van de vader onachterhaalbaar te maken door verschillende potjes sperma te mengen. Als één donor twee vrouwen van zaad voorziet, is het mogelijk dat twee van zijn kinderen ooit een relatie met elkaar aanknopen. De generatie 'zaadbank-kinderen op zoek naar hun vaders, halfbroers en halfzussen' komt eraan. Over twintig jaar krijgen ze een aparte rubriek bij de kleine advertenties in de kranten. In Escondido (Calif.) bestaat een zaadbank waar sperma van Nobelprijswinnaars wordt bewaard. Een vergelijking met de prijsstieren in de veehouderij dringt zich op. Maar waarom zou een vrouw die toch zaad nodig heeft, niet meteen het beste van het beste nemen? (Foto in de krant: trotse arts met toekomstige nobelprijswinnaar op arm). Het bedrijf Xytex verstuurt sperma per postorder. We zien de catalogus al voor ons: 'Dit zaad is van een bijzondere kwaliteit. De donor heeft blond haar en blauwe ogen. Lengte: 1.85 meter. IQ: 140. Atletisch gebouwd. Geen erfelijke afwijkingen'. Het is te hopen dat op de verzendafdeling van Xytex geen fouten worden gemaakt. Dat gebeurde wel bij een Britse zaadbank, waar twee buisjes verwisseld werden en een blank echtpaar een zwart kind kreeg. En vóórdat de ziekte AIDS een volksvijand werd, zijn enkele tientalen baby's door hun biologische vaders via de zaadbank besmet met deze ziek te. Zaadbanken zijn handig voor vruchtbare vrouwen. Bij onvruchtbare vrouwen moet er meer gebeuren. In veel gevallen wordt de vruchtbaarheidsstoornis veroorzaakt door verkleefde eileiders. Een euvel dat, zo bleek onlangs uit Nederlands onderzoek, veroorzaakt kan worden door de intense wil om een kind te krijgen. Via 'laparoscopic' worden rijpe eitjes van hun stokken geplukt en in een glazen doosje bevrucht met sperma van de partner van de vrouw, of, als die er niet is, met donorsperma. Een dergelijke bevruchting noemt men 'in vitro fertilisatie', IVF, bevruchting onder glas, in de volksmond de reageerbuis. De bevruchte eitjes, embryo's dus, worden ingevroren en in series van vier in de baarmoeder van de vrouw ingeplant, net zolang totdat er een zwangerschap optreedt. Het was een ware race tussen wetenschappers wie 's werelds eerste reageerbuisbaby zou produceren. De Britten wonnen met Louise Brown in 1978. Daarna volgden de VS, Australië, Nieuw-Zeeland, Nederland, België, Hongarije, Tsjechoslowakije en India. Alsof ze in dat laatste land met een tekort aan kinderen zitten. We gaan een stapje verder: de eitjes van de onvruchtbare vrouw zijn niet goed, evenmin als het zaad van haar partner. Dan kan in de buis een donor-eicel bevrucht worden met donorsperma, waarna inplanting volgt en negen maanden later de bevalling. (Foto in de krant: trotse arts met eerste baby uit donoreicel en donorzaad op arm). Het wordt ingewikkelder: man is onvruchtbaar, eicellen van de vrouw zijn onvruchtbaar en Saterdag 28 december 1985 haar baarmoeder staat innesteling van een embryo niet toe. Dan is een donormoeder en een donorvader nodig. In de praktijk komt het voor dat vrouw nummer één de eicel levert, man nummer twee de zaadcel en vrouw nummer drie het kind draagt, dat na de geboorte wordt geleverd aan de afnemers: een alleenstaande man of vrouw, een lesbisch of homopaar of een ongewenst kinderloos echtpaar. (Foto in de krant: vijf volwassenen, de 'ouders'. Trotse arts in het midden met kind op arm). In dat geval is de voortplanting niet alleen een verhaal over donors, maar ook van draagmoeders, leenmoeders of huurmoeders: vrouwen die een kind voor een ander baren, al dan niet tegen ruime betaling. In de meeste gevallen wordt een 'baringscontract' opgesteld, waarin de financiële vergoeding en de leveringsvoorwaarden worden geregeld. Desondanks is het al gebeurd dat een huurmoeder een besteld kind niet wilde afstaan en dat 'afnemers' een kind niet wilden nemen omdat het zwaar gehandicapt was. Je zal zo'n kind maar wezen. De wetenschap vaart wel bij al dit gerommel met de voortplanting. Grenzen vervagen, wetten zijn er (nog) niet. Ethische codes zijn misschien belangrijk in ons modderige calvinistische landje aan de Noordzee, maar niet in de Sowjet-staatslaboratoria of Amerikaanse priv-klinieken. Wat gebeurt er bijvoorbeeld met de ingevroren embryo's die overblijven als een inplanting geslaagd is? In medische kringen wordt geschat dat deze embryo's vierhonderd jaar 'vers' blijven bij een temperatuur van 180 graden onder nul. Veel aandacht kreeg het geval van het steenrijke echtpaar dat bij een vliegtuigongeluk om het leven kwam, terwijl in een diepvries in Sidney hun embryo's op inplanting wachtten: de eerste diepvrieswezen. Ze zijn vernietigd en een stiefzoon is er met de erfenis vandoor. Maar in Oostenrijk verhandelt een bedrijf embryo's voor de produktie van huidcrème. Hoe verder de embryo's ontwikkeld zijn, hoe hoger de prijs. In Engeland mogen medische experimenten verricht worden op de overgebleven embryo's. Eén van die experimenten is het opkweken van een embryo in een soort intensive-care couveuse. Als het misgaat staat de cosmetica-industrie met rammelende buidel klaar. Wie weet zal het ooit lukken het proces van bevruchting tot geboorte in een laboratorium na te bootsen. We zien de foto's van de artsen alweer vóór ons: kind op de arm, doorbraak in de wetenschap, een uitkomst voor vrouwen die een zwangerschap niet zouden overleven of gewoon lastig vinden: er zal altijd wel een markt voor te vinden zijn. Niemand kan ons verzekeren dat de medische onderzoekers hun ongezonde nieuwsgierigheid binnen de perken kunnen houden. Er zijn nauwelijks regels of wetten die hen voorschrijven wat er met overtollige embryo's moet gebeuren. Er wordt eigenlijk maar raak geëxperimenteerd. Bij bepaalde Baringscontract: contract waarin wensouders en huurmoeder de zakelijke kant van de overdracht van een kind regelen. Bom-moeders: bewust ongehuwde moeders, meestal alleen staande vrouwen die via kunstmatige inseminatie zwanger raken. Bo-ouders: Bewust ongehuwde ouders Bov-vaders: Bewust ongehuwde vaders. Komen meestal aan hun kind van vrouwen die wel nog eens zwanger willen zijn, maar niet nog een kind willen en het daarom, na de bevalling, aan de man afstaan. Bov's zijn meestal (via K.l. of vrijen) ook de biologische vader van hun kind. Diepvrieswees: embryo in diepvries waarvan de verwekkers zijn overleden. DNA-manipulatie: veranderingen aanbrengen in de DNA-struc- tuur van chromosomen, waardoor de erfelijke eigenschappen van een organisme beinvloed kunnen worden. Donorsperma: sperma van donor. Draagmoeder: Vrouw die een kind draagt om het na de bevalling af te staan. Draagmoeders doen dat meestal pro deo, in andere gevallen spreken we eerder van huur- of leenmoeders. Embryo-transplantatie: in baarmoeder ingenesteld embryo wordt eruit gehaald en in andere baarmoeder ingeplant. Huurmoeder: Vrouw die tegen betaling kind baart voor anderen. Hybriden: kruising tussen twee soorten organismen. In vitro fertilisatie: bevruchting in glazen doosje. Klieven: het in twee of meer stukken snijden van een jong embryo, in de hoop dat de afzonderlijke delen zich toch tot volwaardige wezens zullen ontwikkelen. Klonen: ongeslachtelijke voortplanting van een volwassen orga nisme (plant of dier). Het bijzondere aan klonen is dat er erfelijk materiaal van slechts één organisme voor nodig is. Voor zover bekend bij zoogdieren nog nooit gelukt. Wel worden soms in eierstoktumoren resten van haar en tanden gevonden, een aanwijzing dat een of meer eicellen zijn gaan uitgroeien. Kunstmatige inseminatie: sperma wordt met spuit in baarmoeder gebracht. Laparoscopie: eicellen worden van eierstok gehaald om buiten het lichaam van de vrouw bevrucht te worden. Leenmoeder: Vrouw die embryo dat door anderen verwekt is, draagt en het na de bevalling afstaat. Reageerbuisbaby: Baby die 'verwekt' is in glazen doosje in laboratorium. Spermabank: bewaarplaats voor sperma Wensouders: onvruchtbare ouders die een kind willen Zaadbank: zie spermabank vruchtbaarheidsproeven voor mannen worden hamster-eitjes bevrucht. Wat doen ze daarmee? In de veehouderij is het verschijnsel van de hybride wezens bekend: een paard en een ezel maken een muilpaard. Een schaap en een geit maken een scheit. En zo is het mogelijk om een mens met een aap te kruisen. (Foto in de krant: ape-trots artsenteam met aapmens-kind op arm). Deze aapmens zal een zeer intelligent dier zijn, dat getraind kan worden om zware, onaangename of gevaarlijke taken te verrichten. Als kannonnevlees bijvoorbeeld. In de veefokkerij is men al veel verder met het ontheiligen van de voortplanting. Het begon met kunstmatige inseminatie. Hierboven schreven we over kruisingen tussen verschillende diersoorten. Een andere techniek, ook reeds bij mensen toegepast, is de embryo-transplantatie. Een vrucht wordt uit de ene baarmoeder gehaald en in een andere ingeplant. We kennen in Nederland de ETH, de embryo-transplantatie handelsvereniging. Dat er gehandeld wordt in sperma van superstieren, is allang bekend. Maar 'embryo-veilingen' voor rundvee, daar hadden we nog nooit van gehoord. Een door een superstier bevruchte superkoe, met in haar baarmoeder een hele reeks ingenestelde embryo's wordt verhandeld. De koper spoelt de embryo's uit en plant ze één voor één bij normale koeien in, die na verloop van tijd superkalfjes baren. Als het te veel geld kost om de koe te vervoeren, dan worden de superembryo's onmiddellijk na de verkoop uitgespoeld, ingeplant in de baarmoeders van konijnen, per vliegtuig naar een andere plek op de wereld gebracht, weer uitgespoeld en ingeplant bij normale koeien, die na verloop van tijd superkalfjes baren. De wetenschap staat voor niets. Een nieuwe techniek die bij dieren ontwikkeld wordt, is het klieven van embryo's. Een vrucht van enkele dagen oud wordt doorgesneden, waarop de twee helften zich ontwikkelen tot normale dieren. Omdat eicellen van superkoeien en sperma van superstieren duur zijn, is het voordelig om met één bevruchting twee kalfjes te krijgen. Of vier. Of acht of zestien... Het klieven is eigenlijk het op kunstmatige wijze verwekken van een één-eiige meerling. Het klieven wordt door veel mensen - ten onrechte - aangezien voor klonen. Over klonen zijn veel angstaanjagende boeken en films gemaakt. De jongens van Brazilië van Ira Levin gaat over het klonen van Hitier. De wetenschap is er (nog) niet in geslaagd om menselijke klonen te maken. Althans: wij weten er niks van, wat niet hoeft te betekenen dat klonen niet bestaan. Een tak van wetenschap die wel met rasse schreden voorwaarts gaat is het sleutelen aan het erfelijk materiaal van bacteriën en planten, in de toekomst ongetwijfeld aan dat van dieren en mensen. Elke cel bevat een verzameling chromosomen. De chromosomen bestaan uit DNA. De techniek heet DNA-manipulatie. Het DNA geeft de code voor het bouwplan van elk levend wezen en zorgt ervoor dat een hond hondjes baart en een mens mensjes. Door aan dat bouwplan iets te veranderen, is het bijvoorbeeld mogelijk om onschuldige bacteriën aan te zetten tot de produktie van geneesmiddelen. Een nobel streven, uiteraard, net als het helpen van onvruchtbare ouders en het kweken van een supertarwe of super-runderen. Het probleem is echter dat de wetenschappelijke kennis die met al dergelijke experimenten wordt opgedaan, ook voor allerlei andere doeleinden gebruikt kan worden. Naarmate het uiterst gecompliceerde proces van erfelijkheid, celdeling en voortplanting meer en meer ontrafeld wordt, groeit de mogelijkheid om in te grijpen samen met het gevaar dat dat met boze bedoelingen gebeurt. Wetenschap is internationaal. Het heeft geen enkele zin om in Nederland wetten te maken die bepaalde experimenten verbieden, omdat ze dan elders wel worden gedaan. Desnoods in een of ander dictatoriaal geregeerd land, waarin de (zogenaamde) Westerse ethiek niet meespeelt. De ontwikkeling is niet te stuiten. Seksuele voorlichting gaat in de toekomst niet meer over pappie en mammie die met elkaar vrijen, maar over glazen schaaltjes en diepvriezers. Het zaad en de eicellen van sporthelden, Nobelprijswinnaars en regeringsleiders zullen bij opbod verkocht worden. Wat dacht u van embryo's van Den Uyl en Thatcher? Van Rob Druppers en Els Vader? Of liever André van Duin en Mieke Telkamp? Op zekere dag wordt de wereld wakker in een nachtmerrie die de verhalen van Mengele, Brave new world, 1984 en Frankenstein doet verbleken. Aapmensen werken in fabrieken of voeren oorlog, nazaten van Nobelprijswinnaars ontwerpen de nieuwste computersystemen en de rest van het volk wordt op twaalf-jarige leeftijd gesteriliseerd om te voorkomen dat ze zich ongecontroleerd kan voortplanten. Wie houdt het tegen? De politiek heeft het druk met verkiezingen. De kerk waarschuwt voor monokini's, condooms en openbaar onderwijs, maar slaat bij het zoeken naar de satan de laboratoria over. In de diepvriezers van de wetenschap wachten duizenden Rosemary's baby's op een baarmoeder. En in de broedplaatsen van het kwaad wordt verder en verder geëxperimenteerd, worden steeds weer nieuwe grenzen overschreden: steeds nog vóórdat ze door de politiek of ethica getrokken zijn. Wie trekt de stekker uit het stopcontact?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 25