Kemkers laat EK schieten Lobby Nederlandse ambassade in Washington voor Spelen '92 VERMUNT WIL NIET PRATEN Protest tegen vervroeging schaakduel BILJARTENM DRAAÏBRlJlïlI PZC/sP°rt GEEN DISCRIMINA TIE VAN ZA TERDA GCL UBS MET ACCENT OP POLITIEKE STABILITEIT Becker wil ontslag bondscoach Chris Riemens met oranje naar China funioren Swift Oefenwedstrijd A MÏÏTlf llfSpIiill rAliiLtt BIJ Verdienstelijke start van EMM op jetigdtoernooi De Rijke naar Nieuwland 19 Vederopstanding Lariekoek TIMMAN-JOES OEPO V Kasparov weigert Twee stemmen ATERDAG 28 DECEMBER 1985 GRONINGEN/INZELL - Voor Gerard Kemkers is het toernooi om de Europese schaatstitel van de baan. Het jonge Drentse talent heeft, na het inwinnen van allerlei adviezen, geen trek in een selectiewedstrijd op 11 en 12 januari in Davos en valt daarom af. Het viertal Yep Kramer, Robert Vunderink, Emiel Hopman en Egbert Post, die als enige gewestelijke rijder is uitgenodigd, strijdt in de Zwitserse wintersportplaats om twee EK-plaatsen. Hein Vergeer en Frits Schalij zijn sinds de interland in Gothenburg al zeker van het EK, op 25 en 26 januari in Oslo. Gerard Kemkers was alleen bereid buiten de selectieprocedure om aan het EK mee te doen, maar daar is de BCK (Begeleidings Commissie Kernploegen) op tegen. Dit college wil niet van de schriftelijk vastgelegde normen afwijken. „Ik zit er niet echt mee", laat Kemkers weten vanuit Inzeil, waar hij momenteel met de nationale jeugdselectie verblijft. „Met Davos er bij zou ik zeven belangrijke toernooien hebben in negen weken. Dat is gewoon te veel. Ik merk op het ogenblik al dat de lust om wedstrijden te rijden niet erg groot is. Ik train hard door om me voor te bereiden op de toernooien later in het seizoen". In de landenstrijd met Noorwegen en Zweden eindigde Kemkers met miniem verschil achter Schalij, waardoor de 18-jarige Eeldenaar automa tisch was aangewezen op de herkansing in Davos. Bondscoach Henk Gemser heeft er alle begrip voor dat Kemkers daar vanaf ziet. Ron Groenewoud Ron Groenewoud: ook amateurs hebben recht op vlaggeschip )E BILT (GPD) - Het Nederlands amateurelftal moet zich behelpen met één of twee loogtepunten in het jaar: het traditionele Vierlanden-toernooi en - als het even mee zit - een erre trip naar een 'ontwikkelingsland' op voetbalgebied. Voor deze onbezoldigde categorie Iragers van het Oranje-shirt, is er geen Europees of wereldkampioenschap weggelegd. Dat betekent geen kwalificatie-cy- ilus, geen groots internationaal toer- ïooi waarnaar je kan toeleven", zegt ?on Groenewoud spijtig. De bonds- oach van de amateurs kwam er on- angs tijdens een congres in Oosten- ijk weer eens achter dat er, behalve (ederland, vrijwel geen natie in Euro- te vinden is waar er geselecteerd ïordt op pure liefhebbers. „Ja, de Scandinavische landen en het Oost- jlok. Maar dan krijg je weer te maken net een soort nationale B-ploeg, spe- ers die uitkomen in de hoogste afde- ing van hun land. In naam bestaat er die landen immers geen profvoet bal". Zeist meent men niettemin dat ook amateurvoetballers recht hebben op hun vlaggeschip. „We hebben een A-ploeg, een Olympisch elftal, een «am onder 23, onder 21, een x-aantal jeugdploegen, een dames-selectie en een nationaal zaalvoetbalelftal. Ie dere categorie heeft zijn Oranje-tricot, het zou toch te dwaas zijn als de amateurs het zonder moesten stel en?", vindt Groenewoud, die zijn ge- ijk ziet bewezen door de interesse die bestaat voor zijn selectie. „In Utrecht zal het niet direct 'leven', in die stad is er ook nog een FC Utrecht, dat een amateurvereniging als Elink- ijk overschaduwt. Maar wat denk je 10e de mensen reageren in Heerjans- am of in Emmeloord als er één van lun jongens uitgenodigd wordt door Zeist? Dan staan de kranten er bol an, hoor?" De 48-jarige oefenmeester, die een aar of vier terug een vaste arbeids- vereenkomst aanging met de bond mijn hoofdjob is coördinator van de trainersopleidingen, maar ik ben )lij dat ik het amateurelftal er bij leb gekregen"), is daarom blij met de ederopstanding van het Neder- ands amateurteam. „Door die toe- landen rond de Olympische Spelen in Los Angeles raakte het amateurelf tal op een dood spoor. Tijdens de kwalificatiewedstrijden hebben we met drie verschillende teams ge speeld, omdat de FIFI en het IOC plotseling de regels verruimden. Eerst voetbalden we met pure ama teurs, vervolgens met zogenaamde 'koelkastspelers' en ten slotte met profs, die overigens niet een EK en WK-kwalificatiewedstrijd achter de rug mochten hebben. Het verhaal is bekend: we haalden Los Angeles niet". Omdat de bepalingen voor Seoul '88 nog meer verruimd zijn (alleen profes sionals die ooit een kwalificatieduel voor een wereldkampioenschap heb ben gespeeld worden uitgesloten, voor de rest bestaan er geen beperkin gen) zullen de amateurs ditmaal hele maal niets merken van een Olym pisch toernooi. Leo Beenhakker zal in het najaar '86 wanneer de kwalifica tiereeks begint, ongetwijfeld een be roep doen op een soort B-ploeg van beroepsspelers. „Het enige wat ons rest", legt Groe newoud uit, „is dus het Vierlanden- toernooi en het accepteren van zo veel mogelijk uitnodigingen in het - meestal verre - buitenland. In landen als Indonesië, Singapore, Irak en nu dus China zien ze ons graag komen". Is de keuze voor het betaalde Oranje beperkt tot de 18 eredivisieclubs en bij hoge uitzondering een eerste divi sionist, de bron waaruit Groenwoud kan putten is daarmee vergeleken onmetelijk. „Toch geloof ik, dat we sinds een jaar het best denkbare systeem hebben uitgedokterd. Alle zes districten hebben hun eigen coör dinator, die in contact staan met de trainers van hun winkeltje en naar de andere kant toe met mij overleg ple gen. Zelf ben ik iedere zaterdag en zondag op bezoek bij een wedstrijd. Waterdicht zal deze selectieprocedure natuurlijk nooit zijn, maar ik ben ervan overtuigd dat ons maar weinig ontgaat". De lijst geselecteerden voor 'China' natrekkend kom je uit op elf spelers uit de hoofdklasse zondag, vijf man uit de eerste klasse van het zaterdag voetbal en maar één voetballer (Rini de Groot van Wilhelmina uit Den Bosch), die uitkomt in de eerste klas se van de zondag. „Misschien loopt er in een derde of vierde klasse ook wel een voetballer rond, die zo mee kan komen met het nationale team", geeft Groenewoud toe. „Maar de praktijk leert dat de beste voetballers óf wor den gescout door de topclubs óf zelf kiezen voor spelen op het hoogste niveau. Toch heb ik twee namen in mijn achterhoofd zitten van jongens die spelen in de tweede klasse district Zuid II, Een serieuze tip treken we natuurlijk wel na". Een opvallend detail is voorts dat ditmaal de spelers van IJsselmeervo- gels (opnieuw koploper in de eerste klasse B) ontbreken. Groenewoud: „Het verwijt dat het zaterdagvoetbal wordt gediscrimineerd is lariekoek. Je hebt gewoon te maken met een groter aanbod op de zondag, in het zuiden bestaan er bij voorbeeld nau welijks zaterdagclubs. Ik kies ge woon voor de beste spelers, een on derscheid tussen zaterdag- en zon dagvoetballer maak ik beslist niet". „Wat IJsselmeervogels betreft ligt het ook dood simpel. Je zit met het pro bleem, dat die jongens niet op zondag willen spelen en toen we een jaar terug naar Singapore gingen moesten we toch ook op die dag aan de bak. Ik heb destijds van Jaan de Graaf, Jan Vedder, Jan Muys en later ook van Henk de Graaf begrepen dat ze eigen lijk helemaal geen trek meer hebben om te worden geselecteerd". Overigens werd Ron Groenewoud ook nu geconfronteerd met twee afzee- gers. De Elinkwijker Jan Godée (ook geblesseerd) en Martin Beuk van Heeijansdam voerden privé-redenen aan om af te schrijven. „Daar maak ik geen punt van. We zijn twee en een halve week van huis, de meeste jon gens nemen bij hun baas verlofdagen op. Ik kan me voorstellen dat niet iedereen zo maar de uitnodiging ac cepteert. Het zijn volwassen kerels, ik heb dat te respecteren". LISSINCEN Chris Riemens, de speler van Serooskerke, vertrekt 4 anuari met het Nederlands amateur- Iftal naar de Volksrepubliek China, oor Riemens heeft de trip lange tijd aan een zijden draad gehangen om dat hij begin november geopereerd iverd aan een meniscus. Bondscoach Groenewoud heeft me oen van de selectie afgevoerd omdat bet te lang ging duren, maar vorige week dinsdag werd ik gebeld met de vraag hoe het er voor stond. Ik was oen juist speelklaar en een dag later hebben we in Zeist een zaaltraining ;ehad, waaraan ik vol heb meege daan. Onmiddellijk daarna ben ik medisch gekeurd en honderd procent in orde bevonden", aldus de opgeluch- Riemens, momenteel speler van :aterdag eersteklasser Flevo Boys. Hij maakt daardoor de reis naar Chi na mee, waar het Nederlands elftal vijf oefenwedstrijden zal spelen. De „ste- denploegen" van Wuhan, Hubai, hongoing, Yunnan en een Chinese ieugdploeg zijn de tegenstanders, londscoach Ron Groenewoud selec teerde zeventien spelers, ie 17 geselecteerden zijn: Marco Robijn AFC), Leo Rontberg (DHC), Hans Suiker DHC), RenéHendriks (EDO), Hans Wer- dekker (EDO), Chusi Reglero (Elinkwijk), ïené Versteeg (Elinkwijk), Anno de Kleine Geldrop), Rob Meulendijks (Geldrop). Rini van Trigt (NSW), Gert Fidder (Nunspeet), Gerard Molenaars (Oranje Nassau), Floor van Duyn (Quick Boys), Robert Verbeek Unitas), Rini de Groot (Wilhelmina Den Bosch), Johan Neuteboom (Zwolsche Boys) Chris Riemens (Flevo Boys). VLISSINGEN Wanneer de terrei- aomstandigheden dat toelaten speelt zaterdag eersteklasser Oostkapelle 'anmiddag (zaterdag) een oefenwed strijd tegen Arnemuiden. De ontmoe ting begint om 14.30 uur. EINDHOVEN Zwaaiend naar belangstellenden vertrok Jan de Rooy gisterochtend uit Eindhoven in zijn dubbel gemotoriseerde truck, die goed is voor bijna 1000 paardekrachten. De Rooy neemt met die wagen deel aan de rally Parijs-Dakar, die volgende week woensdag nieuwjaarsdagvan start gaat en duurt tot en met 22 januari. Er wachten hem twintig etappes met een totale lengte van bijna 14.000 kilometer door Algerije, Niger, Mali, Guinee, Mauretanië naar Senegal. MIDDELBURG Waar de Swift- unioren in de competitie niet in slagen lukt ze in vriendschappelijke toernooien kennelijk wel: in het voornamelijk met hoofdklasseploe- Sen bezette kerstzaalkorfbaltoernooi van GKV Gorinchem eindigde de Middelburgse A-ploeg als derde. Na poulewinst op HKC (5-2) en gelijke spelen tegen DVO Bennekom (de late- toernooiwinnaar) en Samos Utrecht (1-1 en 5-5) werd de strijd om de derde plaats van GKV met 6-0 gewonnen. In dit gezelschap een pri- na resultaat, en mogelijk een opste ker voor de competitie. WASHINGTON (ANP) - Nederland probeert de Amerikaanse sportwe reld voor de Olympische Spelen van 1992 in Amsterdam te winnen. Met dat doel maakt de Stichting Olympi sche Spelen Amsterdam 1992 in de Verenigde Staten propaganda. Ook andere ambassades in het buitenland werken mee aan activiteiten om een meerderheid te krijgen voor de keuze van Amsterdam als organisator van de Spelen over zeven jaar. De 92 leden van het Internationaal Olym pisch Comité moeten in oktober 1986 kiezen uit een aantal kandidaten, waarvan Barcelona, Parijs en Am sterdam als kanshebbers gelden. Als één van de belangrijkste sportlan den heeft Amerika een belangrijke stem in het kapittel. De lobby-activi teiten verlopen in de Verenigde Sta ten via de vijf consulaten-generaal en worden gecoördineerd door een lid van de ambassade in Washington. „Nederland is politiek stabiel en rus tig", zegt de functionaris. Hij gelooft dat na de Spelen in Moskou, Los Angeles en Seoel het zaak is een land te kiezen dat politiek minder gevoelig ligt. Dat is ook het voornaamste argument tijdens zijn gesprekken met Amerika nen. Gesprekspartner was in de eerste plaats Julien Roosevelt, evenals de beroemde president van Nederlandse afkomst, een voormalig Olympisch zeilkampioen en lid van het Ameri kaanse Olympische Comité. Verder is een sleutelfiguur in Amerika Robert Helmick, voorzitter van het Ameri kaanse Olympische Comité en Her man Rickerhof, de vertegenwoordiger van Porto Rico. Naar de mening van de ambassade functionaris steekt de politieke rust in Nederland met name gunstig af tegen Spanje, waar de kans van ter reur groter is, onder meer als gevolg van Baskische activiteiten. Ook Frankrijk wordt internationaal wat controversiëler geacht dan Neder land. Terreuraanslagen vallen volgens de functionaris in Nederland niet te vre zen. Dat vertelt hij ook zijn Ameri kaanse gesprekspartners. Sinds de gijzelingsacties van de Molukkers nu acht jaar geleden heeft Nederland geen terreur gekend, en de aanpak van deze acties gelden ook in de Verenigde Staten volgens de functio naris als een voorbeeld van bestrij ding van terrorisme. Nederland heeft nog meer voordelen VLISSINGEN Het is gisteravond niet meer tot een gesprek gekomen tussen trainer Kees Vermunt en hel bestuur van de voetbalvereniging Vlissingen. Voor deze avond was een bijeenkomst vastgesteld in verband mei de beslissing van Vermunt om aan het eind van dit seizoen de Zeeuwse eerste klasser te verlaten. Vermunt toonde zich geschokt en verbaasd over de uitlatingen van voorzitter Piet de Jong en vice-voorzitter Aad de Koster in de PZC van gisteren. „Na dat artikel had ik geen enkele behoefte meer aan een gesprek. Door die uitlatingen van het bestuur was iedere basis voor een gesprek weggeno men", aldus Vermunt. In de nabije toekomst wil Vermunt overigens wel op deze zaak terug komen. „We moeten er natuurlijk wel over praten". Ook voorzitter Piet de Jong wil dat er binnen afzienbare tijd een gesprek komt tussen de trainer en het bestuur. „We kunnen deze zaak niet in de doofpot stoppen. Je kunt bij een club niet langs elkaar heen blijven lopen". Kees Vermunt laat er overigens geen twijfel over bestaan: „Ik zal het seizoen bij Vlissingen zeker afmaken. We zullen de opgaande lijn continueren en ik zal zorgen dat er een goed fundament zal zijn voor mijn opvolger, wie dat ook mag zijn. Maar ik houd vol dat er met dit bestuursbeleid geen stabiel fundament aanwezig is voor de toekomst. Op zo'n manier kan ik volgend seizoen niet verder werken bij de vc Vlissingen". Elftalleider Philip Krant stelde ook dat door het artikel in de PZC van gisteren 'voor Vermunt de deur voor een gesprek was dicht gegooid'. Philip Krant is er echter van overtuigd dat deze zaak voor Kees Vermunt juist een uitdaging is om er nu voor tweehonderd procent tegenaan te gaan. Gister avond trainde Kees Vermunt wel met de eerste selectie van Vlissin gen en daarbij maakte hij ook de spelersgroep duidelijk door te gaan tot aan het eind van dit seizoen: „Ik heb een uit uitsteken de verstandhouding met de spe lersgroep en de andere leden van de technische staf', zei Vermunt nog. De Vlissingse trainer maakt zich er overigens niet druk om dat voorzit ter Piet de Jong stelde dat Ver munt zich bij tijd en wijle gedraagt als een verwend kind. „Ik ben zeker niet verwend, ik heb overal voor moeten vechten. Bij Vlissingen vraag ik niets voor mezelf, maar wel voor de eerste selectie, dat kan niemand mij kwalijk nemen". HILVERSUM (GPD) - Florencio Campomanes, voorzitter van de wereld schaakbond, heeft zich de ergernis op de hals gehaald van Jan Timman, de KNSB en het organisatiecomité van Tilburg dat de tweekamp Timman- Joesoepov toegewezen heeft gekregen. Campomanes heeft laten weten dat die match niet op 22 januari, maar een week eerder dient te beginnen. De KNSB heeft daartegen protest ingediend maar nog geen reactie gekregen. Een kleine week geleden kreeg de Rus Joesoepov kan worden be- verzekeringsmaatschappij Interpolis van de FIDE te horen dat de halve finale van de kandidatenmatches tus sen Jan Timman en Arthur Joesoepov op 22 januari in Tilburg kon worden begonnen. Een datum die zowel voor de organisatie als voor Timman nog net acceptabel was in verband met de voorbereiding die het evenement vergt. Er diende alleen nog een for meel ja-woord vanuit de Sowjet-Unie te komen. Naar nu is gebleken, heb ben de Sowjets hun voorkeur uitge sproken voor 15 januari. En die wens is onmiddellijk zonder overleg met de Nederlandse organisatoren en Tim man door de wereldschaakbond geho noreerd. Jan Timman meende dat de poging tot vervroeging van zijn duel met de schouwd als een vorm van koude oorlog door de Russische schaakauto riteiten. „Ze willen me kennelijk dwars zitten door mij een zo kort mogelijke voorbereidingstijd te gun nen". Gari Kasparov heeft in een vraagge sprek met het persbureau Tass beves tigd een nieuwe tweekamp tegen de vroegere wereldkampioen schaken, Anatoli Karpov, te weigeren. Het persbureau van de Sovjetunie publi ceerde het interview zonder enig com mentaar. Dat feit wordt door waarne mers in Moskou gezien als stap in de richting van officiële erkenning van Kasparovs standpunt. die Amerika aanspreken: een volk dat zijn vreemde talen beter spreekt dan de Fransen en Spanjaarden en verder een goede infra-structuur. De ambas sade beoogt niet alleen de Ameri kaanse sportwereld voor Amsterdam te winnen, maar ook een internationa le sportorganisaties, die hun hoofd kwartier in de Verenigde Staten heb ben. Het land heeft in het Internationale Olympische Comité twee stemmen. Tot op heden hebben de Amerikanen geen voorkeur uitgesproken. Behalve de stemmen van de Verenigde Staten zelf is het de vraag hoe groot de invloed daarvan op andere landen is. In de internationale politiek is die aanzienlijk. DRAAIBRUG Dat de biljarttriath- lon, die gisteren in Draaibrug de derde speeldag inging, na een sensa tionele start ook verder nog spekta kel zou opleveren was voorspelbaar. Dat deze Zeeuws- Belgisch-Vlaamse biljartconfrontatie tussen topspelers voor de organisatie een panieksitua tie zou opleveren verwachtte nie mand. De paniek was gisteravond echter compleet, toen de jonge Belg Ben Bijlemans eerste geplaatst in de B-poule zijn tweede verliespartij (tegen Theo Platjouw) opliep en met een daarop de organisatoren liet we ten het toernooi verder voor gezien te houden. Na beraad met de spelers werd besloten de resultaten van Bijle mans te laten staan. Wie hem verder in het toernooi nog zou ontmoeten krijgt twee winstpunten. Sensationeel was ook de winst van MIDDELBURG Het internationale jeugdhandbaltoernooi van de Mid delburgse handbalvereniging EMM is gisteren gestart. Vanwege het overvolle programma op zaterdag en zondag de sporthal aan de Nassaulaan in Middelburg, door de uitbreiding van het toernooi, werden enkele duels al op vrijdag afgewerkt. De optredens van de dames- en heren- juniorenploeg van EMM waren ver dienstelijk. De uitslagen; heren junioren poule C: EMM-EDH 5-9, EMM-Loreal 10-10; dames poule A: DSO-EMM 3-7, Iason-DSO 4-5. NIEUWLAND Hans de Rijke wordt volgend seizoen de trainer van Nieuw land. De Rijke volgt bij die club Paul Telussa op. Hij is momenteel trainer van derdeklasser Veere. Louis Dallinga tegen Jean Paul de Bruin (4-2), waardoor de kansen van de jonge Hulstenaar om in de finale ronde te komen een gevoelige tik kregen. Vandaag en morgen gaat het toernooi in Tramzicht vanaf 12.00 uur verder. De slotpartij begint zondag omstreeks 20.00 uur. BONN (Reuter/DPA) - Wimble- don-kampioen Boris Becker wil dat Wilhelm Bungert ontslagen wordt als coach van het West- duitse Davis-beker team. De jonge Westduitser ziet de plaats van Bungert graag ingenomen door zijn persoonlijke trainer Günther Bosch. In een interview met het blad Bild" zegt de 18-jarige Becker, dat Bungert van weinig nut was voor de spelers in de finale van het toernooi om de Davis-beker, die de Bondsrepubliek afgelopen zondag in München tegen Zwe den met 2-3 verloor. Becker, die zijn twee enkelspelen in winst omzette: „Bungert was een spe ler, Bosch is een trainer. Er is nu een maal een wereld van verschil tussen spelers en trainers. Bosch ziet dingen, die je als speler gewoon niet opmerkt." Volgens Becker zou met de adviezen van Bosch Michael Westphal de be slissende enkelspelpartij tegen Stefan Edberg hebben gewon nen. Boris Becker kreeg vrijdag al gedeeltelijk zijn zin. Claus Stau- der, de voorzitter van de West- duitse tennisbond, verklaarde in West-Berlijn, dat Günther Bosch voortaan bij de begeleiding van het Davis Cup-team betrokken zal worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 19