I A L Evangelisch congres in Burgh begonnen Sluiting ziekenhuis Hulst nu definitief Consumentenbond wil onderzoek naar Stichting Studentenreizen OOR BRUGGEN KANAAL ZUID-BEVELAND Papieren bij gevaarlijke lading moeten duidelijker Meisje (9) in haven Tholen verdronken PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Met gedoofd licht bij avond op de weg: drie auto's vernield VOORZITTER SCHUTTEVAER: Strenger Instinct BESTUUR REST NOG KROONBEROEP Cruiseschip zc ZE ZATERDAG 28 DECEMBER 1985 l'RGH-HAAMSTEDE - In het evangelisch ontmoetingscentrum 'Dc Burght' Burgh-Haamstcde is vrijdagmiddag een evangelisch congres begonnen. hetzelfde moment kwamen naar schatting een half miljoen gelovigen [er de hele wereld bijeen om deel te nemen aan 'Explo 85', een conferentie lorganiseerd door Campus Crusade for Christ. De deelnemers zijn verspreid [er 100 conferentiecentra, die via een satelliet met elkaar worden [rbonden. In Nederland is naast 'De Burght' (waar 150 deelnemers zijn) ook In zaal in 'De Flevohof afgehuurd. Lel van de conferentie, die tot en met 31 december duurt, is het voorbereiden j evangelisatie en discipelschap. Het Instituut voor Evangelisatie in Doorn, J Nederlandse tak van Campus Crusade, verzorgt het Nederlandse gedeelte. Iirspronkelijk was het de bedoeling één groot congres te houden, maar de [sten daarvan bleken te hoog. Bovendien zou een massale deelname dan niet Iegelijk zijn. Een groot aantal nationale bijeenkomsten bleek een betere en - Idanks de satellietverbindingen - een goedkopere oplossing. Alle nationale conferenties zijn tijdens het congres elke dag twee uur met elkaar verbonden rond een centraal satellietprogramma. Daaraan werken onder andere mee: Billy Graham, Luis Palau en de leider van Campus Crusade, Bill Bright. Het Nederlands programma bestaat onder meer uit bijbelstudies door de evangelist B. Hoekendijk, Youth for Christ-directeur N. van Exel en J. Kits. Naast werkcolleges over gebed, evangelisatie en gesprekskringen, verzorgen Oswin en Marleen Ramaker een serie studies over 'Getuige zijn in en vanuit het gezin'. Op 'De Burght' en in 'De Flevohof wordt op hetzelfde moment een conferentie gehouden voor Belgische en Nederlandse studenten met onder andere dr ir E. Schuurman, ds Bram Krol en dr G. Winston, jarenlang directeur van het bijbelinstituut België. Men wil onder meer plannen ontwikkelen voor evangelisatie onder studenten in plaatsen waar op dat terrein nog niet veel gebeurt. Ook komen zaken als het beginnen en begeleiden van bijbelstudie groepen en geloofsopbouw aan de orde. chuttevaer 'verbijsterd' ver plannen Smit-Kroes ERNEUZEN - De koninklijke schippersvereniging 'Schuttevaer' is verbijsterd over de lannen van minister van verkeer en waterstaat N. Smit - Kroes op het laatste moment toch og haar zin te willen doordrijven ten aanzien van de bouw van nieuwe bruggen over het anaal door Zuid-Beveland. 'Schuttevaer' en het provinciaal bestuur van Zeeland hebben ij herhaling gepleit voor beweegbare bruggen. Hoofdbestuurslid W.G. de Meijer vrijdag- ond tijdens de jaarvergadering van de afdeling Terneuzen:„Wij eisen dat de plannen, zoals ie destijds zijn aangenomen, voor de volle honderd procent worden uitgevoerd. En wel innen de gestelde tijd." Meijer, die nog maar eens vaststel dat de binnenvaart de laatste jaren el erg nadrukkelijk de dupe is ge- orden van alle mogelijke bezuinigin- n, had geen goed woord over voor, at hij noemde, 'het gesjoemel' van minister. ,,Het is uitermate wrang m, op een moment dat waterstaat en et waterschap moeten besluiten om soort 'noodplan' voor de ouwe jizen bij Hansweert en Wemeldinge p te stellen, de minister doodleuk esluit de binnenvaart keihard voor et blok te zetten. Het gesjoemel met nieuwe kanaalbruggen is op ons iterst negatief overgekomen. Maan- len geleden nog wekte de minister de ïdruk dat met haar best te praten viel over ofwel de keuze voor beweeg bare bruggen of voor vaste bruggen, al liet ze al direct doorschemeren dat zijzelf het meest voelde voor die goed kopere bruggen. En nu tovert ze plot seling weer een hele nieuwe truc uit de hoed: er kan een ruiltje worden ge pleegd in die zin dat wij onze beweeg bare bruggen tussen Hansweert en Wemeldinge kunnen krijgen als we het Kanaal door Walcheren opoffe ren." Het hoofdbestuurslid van 'Schutte vaer' had ook zo z'n twijfels over het G. de Meyer. SINT-ANNALAND Fabrikanten van ge vaarlijke stoffen moe ten hun produkten ten behoeve van de ver voerders voorzien van duidelijke begeleidende papieren. Dat zei voor zitter Ph. J. de Rijke van de afdeling Stave- nisse/Sint-Annaland van de koninklijke schippersvereniging Schuttevaer vrijdag middag tijdens de alge mene ledenvergadering in Sint-Annaland. Volgens De Rijke weten binnenvaartschippers vaak niet wat voor stof fen zij precies aan boord hebben en hoe er gehan deld dient te worden als zich een calamiteit voor doet. Hij stelde dat de gene die een gevaarlijke lading ter vervoer aan biedt, op een begrijpelij ke manier moet aange ven om welke stoffen het gaat en hoe die behan deld moeten te worden. Eén van de aanwezige schippers onderstreepte het belang van goede documenten. Hij zei dat fabrikanten van gevaar lijke stoffen hun produk ten wel vergezeld doen gaan van begeleidende papieren, maar dat die vaak te ingewikkeld zijn voor de schipper, die de lading vervoert. Het punt kwam aan de orde naar aanleiding van een mededeling van secreta ris B. van Oudenaarde, die de aanwezige leden van Schuttevaer liet we ten dat in 1989 voor het vervoer van gevaarlijke stoffen over binnenwa teren een vakbekwaam heidsdiploma verplicht zal worden gesteld. Voorzitter De Rijke voegde daar nog aan toe dat het niet te vermij den is dat de overheid komt met strenge regels voor het transport van gevaarlijke produkten. Hij pleitte er voor om geen verzet te bieden tegen dergelijke maat regelen, omdat die ook in het belang van de schippers zijn. „Als er eens wat fout gaat, zijn zij tenslotte wel dege nen die er het dichtst bij zijn", aldus De Rij ke. Hij vroeg zich af of de schippers zelf niet met voorstellen moeten ko men als het gaat om maatregelen met be trekking tot het vervoer van gevaarlijke stoffen. „Dan hebben we ten minste nog enige in vloed, anders worden de regels gewoon van bo venaf opgelegd", zei de voorzitter van de afde ling Stavenisse/Sint An- naland van Schutte vaer. De Rijke deelde verder nog mee dat 1985 voor zijn afdeling een rustig jaar is geweest. „Voor de vaart zelf misschien wel wat te rustig", aldus de voorzitter. Het jachtinstinct van de op vijf haren na gitzwarte Europese korthaar Doezel - die sinds enkele maanden dat Middel burgse huisgezin verrijkt - is onlangs ontwaakt. En zo geraakte de bijna vierja rige Sander vorige week zéér onder de indruk van het dra ma dat zich plots voor z'n pretoogjes ontrolde: een tuin- tafereeltje van ronddwarre lend gevederte dat had toebe hoord aan een inmiddels ziel togende lijster, die enkele mi nuten nadat ze in de klauwen van de jonge kater was geval len het kopje voorgoed neer- vleide op de kille betonvloer van het belendend schuurtje. Krachtig ingrijpen van San der's ouders belette Doezel z'n prooi te verschalken: ze beslo ten het gebeuren in een op voedkundig kader te plaatsen door het vogeltje in Sander's bijzijn met gepaste soberheid ter aarde te bestellen. Daarna werd het grafje ter nagedach tenis gemarkeerd met enig schaars voorhanden groen. Intussen lag de moordenaar, knus opgerold en tevreden spinnend, op de bank in de woonkamer z'n poezelige pootjes in onschuld te wassen. Maar Sarider was er nog niet klaar mee. Met pasjes die enige drift ver rieden, liep hij op de bank toe en sprak, een wijsvingertje on bedoeld bevallig opgestoken, het zwarte monstertje aange daan toe. „Doezel", sprak-ie met stem verheffing, Doezelik ga jou in de moeilijkste boom zetten die er bestaat, een héle hoge, waar je nóóit meer uitkunt". HULST Het Sint-Liduina-ziekenhuis in Hulst moet, als het aan staatsse cretaris drs J. P. van der Reijden ligt, zijn deuren sluiten. De bewindsman heeft bestuur en directie van het ziekenhuis eerder deze week schriftelijk op de hoogte gesteld van zijn standpunt. In het schrijven wijst de staatssecreta ris nadrukkelijk op de laatste mogelijkheid die het ziekenhuisbestuur nog rest om de sluiting te voorkomen, namelijk een beroepsprocedure bij de Kroon. Van der Reijden meldt verder dat de bouwvergunning voor het nieuw te bouwen centrum-ziekenhuis in Ter- neuzen alleen wordt afgegeven, als er voor het personeel van het Liduina- ziekenhuis - circa 250 mensen - goede rechtspositionele maatregelen wor den getroffen. De brief, die net voor de Kerstperiode in de bus viel, betekende voor veel personeelsleden een domper op de feestvreugde. Verpleegkundig-direc teur G. H. J. RaOaekers: „In feite betekent dit schrijven een bevestiging van het voornemen tot sluiting. Tot nu toe werd er altijd gesproken over 'een voorgenomen sluiting'. Nu is er dan een besluit genomen. Een beslis sing waar we niet blij mee zijn". Teleurgesteld is eveneens drs A. Koopmans, lid van de werkgroep 'Breed Platform'. De gang van zaken rond de ziekenhuisaffaire is, volgens de woordvoerder van de werkgroep, die sinds begin van dit jaar heeft geijverd om het ziekenhuis voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen te behouden "helemaal beïnvloed". Koopmans duidt hiermee op de wijze waarop gedeputeerde staten van Zeeland met hun advies tot sluiting van de Hulster voorziening aan de staatssecretaris tijdsbestek waarin de verdere moder nisering van het Kanaal door Zuid- Beveland kan worden uitgevoerd. Uit financieel oogpunt wil Smit - Kroes de werkzaamheden (bouw tweede sluis Hansweert en aanpassing van het noordelijk deel van het kanaal) pas in '87 laten starten, een jaar later dan gepland. Maar, beloofde de minister de Tweede Kamer onlangs, aan de datum van oplevering (1993) wordt niet getornd. De Meijer twijfelde daar vrijdagavond in Terneuzen ernstig aan en voegde er waarschuwend aan toe: „Er moet een einde komen aan het gemarchandeer rond het kanaal. Het is maar een opmerking terzijde, maar het heeft er alle schijn van dat de minister de vaarweg naar België via het Kanaal door Zuid-Beveland en naar Duitsland via de Oranjesluizen zo ongunstig mogelijk houdt, ten voordele van Rotterdam en de vaart via de Rijn." De Meijer stelde gelaten vast dat de schippers ook het afgelopen jaar weer uitgebreid door 'Den Haag' zijn ge raadpleegd over de meest uiteenlo pende nautische zaken. Dat wel. Maar hij voegde er direct aan toe:„Leuk, dat meepraten. Tenminste, als het allemaal resultaat zou opleveren. Maar helaas hebben we toevallig geen invloed op de gelden, die beschikbaar worden gesteld voor onderhoud en verbetering van het vaarwegennet. En dat is voor de binnenvaart toevallig wel een van de belangrijkste zaken." Hij herinnerde aan de bezuinigings drift die Smit - Kroes het afgelopen (Slot zie pagina 15 kolom 6) :,'Q - 'MS*: Sneeuwpret voor mens en dier in een Vlissings park. VLISSINGEN— Nét geen witte kerst. De weerkundigen zagen de bui al dagen hangen en donderdag nacht kwamen de voorspellingen uit; het zuid-westen van Neder land was grotendeels bedekt met een laag(je) sneeuw. Behalve de nodige ijspret leverde het ook overlast op. Vooral voor het ver keer: in Zeeland gleden donder dagnacht vijf auto's in de sloot en raakten er drie in een slip. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. De politie wijt de meeste ongeluk ken aan de gladheid. Ze deden zich voornamelijk voor op Schouwen- Duiveland. Daar reden maar liefst vier auto's van de provinciale weg de sloot in: twee bij de afslag Kerkwerve, en twee in de buurt van Serooskerke. Op rijksweg 18 bij Nieuwerkerk kon een automobilist uit Dirksland zijn auto niet meer in bedwang houden en raakte in een slip. De politie zette het voertuig weer terug op de weg. Aan de Strandweg bij Bruinis- se botste een Duitser met zijn auto tegen een lantaarnpaal. Zowel de auto als de lichtmast werden zwaar beschadigd. Bij Terhole in Zeeuwsch-Vlaande ren gleed een auto van de rijksweg in de sloot. In Westkapelle botste een auto in de Zuidstraat tegen een boom. Op veel plaatsen in Zeeland werd op de doorgaande wegen sneeuw geruimd en pekel gestrooid. Volgens het KNMI in Vlissingen was de sneeuwlaag in Zeeland niet dikker dan twee centimeter. Op sommige plaatsen zoals in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen was het nagenoeg 'schoon'. Buiten de pro vincie viel meer sneeuw. Zo mat het KNMI in De Bilt 9 centimeter sneeuw. THOLEN Op tweede kerstdag is de negenjarige Esther Homoet uit Tho len in de oude haven van Tholen verdronken. Dit heeft de rijkspolitie vrijdag meegedeeld. Het meisje had 's middags omstreeks één uur het ouderlijk huis verlaten. Ze was in de oude haven gaan spelen op aangemeerde boten, iets dat zij wel vaker deed. Later op de middag is zij nog gezien door voorbijgangers. Tij dens het spelen moet het meisje, dat niet kon zwemmen, in het water ge raakt zijn. De vader vond zijn dochter om kwart over acht 's avonds op de drooggevallen Slikke in de oude ha ven. Hij was toen al geruime tijd op zoek naar zijn dochter, die hij al veel eerder thuis had verwacht. MIDDELBURG - Drie personenauto's werden vrijdagavond omstreeks kwart over zes bij een aanrijding op de Nieuwe Vlissingseweg bij de ver keerslichten ter hoogte van de Greve- lingestraat in Middelburg zodanig beschadigd dat ze moesten worden weggesleept. Een van de bestuurders liep daarbij mogelijk inwendige kneuzingen op, zodat hij voor onderzoek naar het ziekenhuis werd overgebracht. Inleiding tot de kop-staart-botsing vormde de Belgische automobilist H. J. de S. uit Knokke-Heist, die met gedoofde lichten voor het rode stop licht stond te wachten. Hierdoor werd hij te laat opgemerkt door J. de B. uit Middelburg, die zodoende achterop de Belg reed. Toen het licht op groen sprong, meen de de automobiliste M. B. uit Vlissin gen, die evenals de anderen uit de richting Middelburg kwam, dat de rij auto's wel zou optrekken, niet weten de dat haar twee voorgangers inmid dels lelijk in de kreukels zaten. Deze verkeerde inschatting had tot gevolg dat zij tegen de auto van De B. botste, die daarmee een tweede klap kreeg te verwerken. De S. en mejuf frouw B. bleven ongedeerd, maar De B. werd op advies van de politie voor onderzoek naar het ziekenhuis over gebracht. De brandweer moest er aan te pas komen om de weg te reinigen van uit de auto's gelekte olie. zijn gekomen. Een advies dat, zoals uit het schrijven blijkt, in de beslis sing van de staatssecretaris een rol van betekenis heeft gespeeld. Overi gens is Koopmans, evenals verpleeg kundig-directeur Ramaekers, blij met de voorwaarde die aan het verlenen van de bouwvergunning voor het Ter- neuzense ziekenhuis is gekoppeld. De woordvoerder van het 'Breed Plat form' verwacht dat zowel gemeente bestuur als ziekenhuisbestuur het ad vies van Van der Reijden, om in beroep te gaan, niet onbenut zullen laten. Ramaekers heeft het personeel van het Sint-Liduina eerder deze week op de hoogte gebracht van het schrijven. „De brief is door het merendeel van het personeel vrij rustig geaccepteerd, voor zover je natuurlijk van accepte ren kunt spreken". Op bestuurlijk niveau is de beslissing van de staats secretaris nog niet besproken. Ramaekers: „Na de kerstperiode zal het bestuur de brief uitgebreid be spreken en zal ook het definitieve standpunt over een eventuele be roepsprocedure worden ingenomen". Geen der bestuursleden was vrijdag bereikbaar voor commentaar. VLISSINGEN De consumenten bond in Den Haag heeft de economi sche controledienst verzocht een onderzoek in te stellen naar de praktijken van de vanuit Vlissin gen opererende Stichting Studen tenreizen. Deze stichting zou niet voldoen aan de vestigingsvoor waarden, terwijl toch het reisbu reau wordt uitgeoefend. De consu mentenbond heeft redenen tot arg waan omdat men over aanwijzin gen beschikt dat een van de mensen die bemoeienis heeft met die stich ting, eerder in Brabant tientallen particulieren heeft gedupeerd door de door reislustigen gestorte voor schotten voor een verre buitenland se trip ten eigen bate aan te wen den. De Stichting Studentenreizen ope reert vanuit een nagenoeg geblin deerd pand aan de Walstraat in Vlissingen. Volgens advertenties in de landelijke en regionale pers gaat het hier om 'het voordeligste reisbu reau voor iedereen, met meer dan vijfhonderd bestemmingen'. Be stuurder, voorzitter, secretaris en penningmeester van de stichting is de 25-jarige Goesenaar Gustaaf van den E. Maar degene die namens het bureau de zaken pleegt af te hande len is veelal Hans van de V., een 34-jarige Brabander, die vorig jaar in Tilburg een aantal mensen finan cieel benadeelde. Dat gebeurde toen Van de V. in de Tilburgse Tuinstraat een' eenmans zaak exploiteerde onder de naam 'International Air Service'. In juli vorig jaar vertrok de man met de noorderzon, met medeneming van al het aanwezige kasgeld, zonder aan de verplichtingen jegens een dertig tal kopers van reizen te voldoen. Bij elkaar ging het om meer dan een halve ton. Dat waren gelden van particulieren die voor reizen naar verre oorden als het Zuidafrikaanse Johannesburg en Toronto in Cana da al een belangrijk bedrag of zelfs de gehele som hadden vooruitbe taald. Naar een ticket konden ze echter fluiten. De meest ernstig gedupeerde was de stichting 'Jeugd met een Opdracht' in Heerde, die met een betaling voor zeventien vliegreizen naar Curagao het schip in ging. Van de V. kon aan een straf ontkoi men omdat flessetrekkeij niet be wezen werd geacht. Flessetrekkerij moet te maken hebben met goede ren en in dit geval betrof het dien sten. Wel werd hij in staat van Het 'kantoor' van de Stichting Studentenreizen in de Walstraat in Vlissingen. faillissement gesteld. Mr. C. J. de Wit uit Vlissingen werd aangesteld tot curator. Hij kon een nieuw te ontplooien activiteit van Van de V. in Vught, onder een andere naam en onder de bedrijfstitel 'Reisbureau Intercontinental', in de kiem smo ren. Omdat Van de V. als gefailleerde onvoldoende zijn verplichtingen na kwam gelastte de rechtbank in Mid delburg vorig najaar zijn gijzeling. De in verzekere bewaringstelling werd daags nadien om onduidelijke redenen weer ongedaan gemaakt. Van de V. had zich inmiddels in Goes gevestigd om daar in korte tijd een grote reeks van uiteenlopende activiteiten te ontwikkelen, zelfstan dig of samen met Gustaaf van den E. De Goese politie maakt op het ogen blik een inventarisatie van de han delingen om te kunnen nagaan in hoeverre er sprake kan zijn van strafbare feiten. Op diverse plaatsen in het land vinden er in het kader van het onderzoek verhoren plaats. De activiteiten die vanuit verschil lende adressen in Goes werden ge start door ondernemingen met in drukwekkende namen, betroffen on der meer die van J. en H. Internatio nal, gericht op bezitters van dure jachten en op beleggers. Zij kregen aantrekkelijke belastingvoordelen voorgespiegeld. Het onderzoek in die zaak loopt nog en de uitslag daarvan is bepalend voor de vast stelling of er sprake is van oplich ting. J. en H. International ging in april van dit jaar geruisloos over in World Line Cruises Inc., opererend vanuit het Schuttershof in Goes. In een prospectus werd gewag ge maakt van een project rond de ms Santa Cruz, een luxe cruiseschip dat Vlissingen als vaste thuishaven zou krijgen. Liefhebbers met enig grof geld achter de hand werden uitgenodigd om te investeren in een van de 146 hutten. Een belegging met - zo werd voorgesteld - uitzicht op een zeer hoog rendement. Bij de politie in Goes leeft de veron derstelling, dat deze truc nauwelijks is opgegaan en dat er weinig beleg gers stappen hebben ondernomen om met World Line Cruises in zee te gaan. Volgens naspeuringen van de politie was er ook een hoop onduide lijkheid over het schip in kwestie. Het vaartuig dat enigszins aan het signalement voldeed was een welis waar onder de naam 'Santa Cruz' varend maar inmiddels verkochte veerboot die voer tussen verschillen de eilanden in de Canarische Archi pel. Een boot die nooit in aanmer king zou kunnen zijn gekomen voor een nieuw leven als cruiseschip. World Line Cruises is zich later gaan toeleggen op de verkoop van Incor poraties in de Amerikaanse staat Delaware. Van den E. en Van de V. hebben voorts in Goes een blauwe maandag een bar gehad, die na een paar weken geopend te zijn geweest door diverse leveranciers successievelijk weer werd uitgekleed omdat de be taling van de goederen achterwege was gebleven. Van den E. verdween daarna volgens de onderzoekingen van de politie even uit beeld. Hans van de V. ging onder de naam P. en H. Interrecreatie door, een investe- rings-, beheer- en exploitatiemaat schappij. Daarmee had Van de V. zich als verkoopkantoor binnenge drongen in het bungalowproject 'De Schelphoek' te Wolphaartsdijk. Zijn activiteiten strandden op een ge brek aan medewerking van de kant van de notarissen. Bij de onderneming van het tech nisch bemiddelingsbureau Bico gaan de sporen ook weer naar P. en H. Interrecreatie, omdat de bank en het bankrekeningnummer hetzelfde blijken te zijn. Dan is er voorts sprake van een onderneming onder de titel 'P. en H. Belastingadviseurs' en van wat eerdere datum dateert de onderneming Air Services Inter national,'een vanuit het Walcherse Serooskerke opererend kantoor dat vanaf de Nederlandse Antillen de boekingen van stoomcursussen vliegen verzorgde. Bij elkaar een indrukwekkende reeks van activiteiten die overigens op zich maar hooguit voor enkele maanden standhielden. „Er werd zo vaak van vel verwisseld, er is geen kameleon die dat tempo bij kan houden", zegt een woordvoerder van de Goese politie. „Maar de opzet is telkens hetzelfde: diensten aanbie den en daar voorschotten voor vra gen". Het politieonderzoek duurt voort. En het dossier wordt almaar dikker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 13