Ir Spectaculaire vlucht uit de Bijlmerbajes KERST Hl flHOY' de PZC vandaag l/l/EEK-UIT \NEEK-IN JAKOBSEN MEUBELEN ONDERHANDELINGEN OP VLIEGVELD mmim Direktie en medewerkers van Jakobsen Meubelen wensen u bijzonder gÉÉg plezierige feestdagen. KOMPLLTLR LN BLIEK! EG-parlement voor hof gedaagd knzine goedkoper Bij PTT Post doen we er alles aan om uw Beste Wensen voor Kerst en Nieuw jaar op tijd te bezorgen. Doet vandaag of morgen uw kaar ten op de bus, dan zorgen wij dat ze iemand blij maken. En laten we eerlijk zijn: daar is 't ons toch allemaal om te doen? Vertrouwen in economie Wisselvallig Sigaretten Arrestatie Wegen Hormonen Schietend i voor minder dan de halve prijs EEN KAARTJE. KLEINE MOEITE,GROOT PLEZIER WÊÊÊÊÊÊÊÊBKÊKHm Veel bewolking en af en toe regen of motregen. Maximum temperatuur rond 10 graden. De zuidwestelijke wind is af en toe hard, aan zee stormachtig. ANJELIERSTRAAT 5 7 Telefoon 01100 16810 JbeddoLa eM,tzn een 'oo*isp ozcfoy. /9döf M .'Va. Er komt een hardere waarschu wing te staan op alle pakjes siga retten en shag. PAGINA 2 De rijkspolitie in Alkmaar heeft een van de grootste drugsbendes van Nederland opgerold. PAGINA 3 Vanaf 1 januari 1988 is het gebruik van alle hormonen in de veehoude rij in de EG verboden. PAGINA 5 Binnen- en buitenl.: 2 en 3 Financiën, economie: 5 Provincie: 9, II, 12, 13 en 15 Sport: 7 De problemen met het landbouw- verkeer op de Zeeuws-Vlaamse wegen zullen de komende jaren tot het verleden behoren. PAGINA 13 De zwervertjes van India en de actie Mensen in Nood: uitkomst gevraagd Letters Letteren: ("Van het) Reve en zijn portrettist Korte weg naar de Middeleeu wen Nieuw werk van de schrij ver-diplomaat Springer Pete Townshend als filmer en uitgever de Zuidelijke Schatkamers in Utrecht Willy van Hemert maakt nieuwe tv-serie Radio- en tv-pro- gramma's voor het weekeinde. PAGINA 17, 18, 19, 21 en 23. Zorgen om pleegkinderen in Domburg: wie wint? Bolbliksem, de energie van de toekomst? Greenpeace houdt schoonmaak actie in de Middellandse Zee Jacky Westdorp op weg naar de motortop. PAGINA 25, 27 en 29 (.4ATES - Geketend aan rechter Baelhache, verlaat de Franse gangster Georges Courtois rennend het \prechtsgebouw in Nantes, terwijl hij over de hoofden van politie en journalisten vuurt. aders gijzeling even zich over BRUSSEL (ANP) - De Europese mi nisterraad heeft vrijdag besloten de Europese begroting voor volgend jaar voor te leggen aan het Europese hof van justitie in Luxemburg. De voorzitter van het parlement, Pier re Pflimlin, zette woensdag zijn hand tekening onder het document, waar mee de Europese Commissie volgend jaar 83,3 miljard gulden mag gaan uitgeven. Dat bedrag is de ogen van de ministerraad 1,8 miljard gulden te hoog. De raad betwist het parlement het recht om eenzijdig de begroting te verhogen. De beslissing om het parle ment aan te klagen werd vrijdag genomen door de ministers van visse rijzaken, die in Brussel bijeen waren om de vangsthoeveelheden voor 1986 te bespreken. Italië, Griekenland en Ierland stemden tegen. Het Europees verdrag schrijft voor dat het percenta ge kan worden verhoogd door een akkoord tussen raad en parlement, maar hier heeft het parlement zich niets van aangetrokken, aldus de mi nisterraad. Het parlement stelt hier tegenover dat het geen andere keus had. De raad zou namelijk onvoldoen de geld beschikbaar willen stellen voor de aanstaande toetreding van Spanje en Portugal. (Van onze correspondent) 'ARIJS - Het gijzelingsdrama van Nantes kwam vrijdag- ivond kort voor negen uur tot een gelukkig einde. Na lange mderhandelingen op het vliegveld Chateau-Bougon, waar- ïeen de drie kidnappers zich met hun gijzelaars hadden laten vervoeren, gaven de gangsters zich ten slotte over. De leider van het drietal, Georges Courtois, legde nog een verklaring if, waarin hij zei zich met zijn maat te hebben overgegeven »m de Marokkaan Abdel Karim Khalki te redden. Dat was Segene die aanvankelijk het drama donderdagochtend om elf uur had geopend. ramannen van het derde televienet gedwongen had opnamen te maken van zijn verwarde betoog en van de verbijsterde gezichten van de gijze laars. ,Wij ruilen ons leven voor het zijne aldus Courtois, die meldde dat de ninister van binnenlandse zaken de ïodige garanties ten aanzien van Khalki gegeven zou hebben. De laat- ite woorden van Courtois, voordat hij ip zijn beurt geboeid werd afgevoerd, waren aan het adres van de omringen de journalisten gericht, die hij om- ÏOTTERDAM (ANP) - Super- en nor- nale benzine worden met ingang van naandag 23 december één cent goed- toper, zo is vrijdag in Rotterdam jekendgemaakt. Dit is met name een gevolg van de gedaalde internationale noteringen voor de olieprodukten. De meest voor komende (advies)prijzen voor super- en normale benzine zijn vanaf maan dag respectievelijk 1,73 gulden en 1,67 gulden per liter (zelftank). schreef als „haaien waarvoor ik geen geringe minachting heb". De laatste fase van de gijzeling in Nantes speelde zich vrijdagavond af in het duister op de startbaan van het vliegveld Chateau-Bougon. In de loop van de dag hadden de drie gangsters het grootste gedeelte van de gijzelaars vrijgelaten, dat wil zeggen de leden van de jury en de leden van de rechtbank, die donderdagmorgen bij een waren gekomen om Georges Courtois en Patrick Thiolet te berech ten. Vrijdagavond, toen de scene zich naar het vliegveld van Nantes had ver plaatst, had het drama ruim dertig uren geduurd. Sinds om 11 uur don derdagochtend de twee weken eerder uit de gevangenis ontslagen Marok kaan Abdel Karim Khalki de recht zaal was binnengestormd met een handgranaat in de hand en de politie had ontwapend, had het drama van de gijzelingsaffaire in Nantes zich ont rold. Het was wereldnieuws geworden nadat Courtois tot vijfmaal toe came- In de loop van vrijdag liet Courtois, die zich als de aanvoerder van het commando had ontpopt, de rest van de slachtoffers op vier na vrij. Het dramatische hoogtepunt kwam, toen hij op het bordes van het gerechtsge bouw verscheen terwijl hij zich had vastgeketend aan de president van het hof, daarbij wild schietend over de hoofden van het samengestroom de publiek en van de journalisten heen. Ook deze bizarre beelden wer den via de televisie over de hele wereld uitgezonden. Tegen vier uur vrijdagmiddag verlie ten de drie gangsters met de vier overgebleven gijzelaars, allen rech ters, in een autokolonne de stad in de richting van het vliegveld. De eis van Courtois luidde, dat hij gebruik zou mogen maken van het regeringstoe stel waarmee de geduchte commissa ris Broussard naar Nantes was geko men om de kidnappers ertoe te bren gen zich over te geven. De gesprekken tussen de commissa ris, die roem verwierf bij het bestrij den van de grote misdaad, en het drietal gangsters verliepen daarop in een bijna ontspannen atmosfeer. Er werden sigaretten uitgewisseld en er werd bier gedronken. Het resultaat van dit gepalaver was, dat nog eens twee gijzelaars op vrije voeten wer den gesteld. Daarna gaven de gang sters zich over. De ladder van de hoogwerker die werd gebruikt bij een ontsnapping uit de Bijlmerbajes. AMSTERDAM (ANP) - Uit de Bijl merbajes in Amsterdam zijn vrijdag middag op spectaculaire wijze twee gedetineerden ontsnapt. De vermoe delijk drie handlangers buiten de gevangenis maakten gebruik van ge stolen hoogwerker. De ladder van de wagen werd over het water rond de Bijlmerbajes boven de gevangenis muur geschoven. Aan de andere kant van de muur werd een andere ladder neergelaten op een luchtplaats. Ge detineerden en handlangers lieten de hoogwerker na hun actie achter. Buiten de gevangenismuur stond een gereedstaande auto met vermoedelijk drie handlangers klaar. Deze vlucht auto is later teruggevonden in een parkeergarage in Duivendrecht, dichtbij de Bijlmerbajes. Van de in totaal vijf mannen is er vermoedelijk een op de fiets weggere den, aldus de politie. Het overgeble ven viertal verdween waarschijnlijk in de richting Den Haag. Een helikopter van de Rijkspolitie is bij de opsporing ingezet, maar vergeefs. De ontsnapten zijn de 30-jarige A. B. en de 32-jarige H. P. S. Zij zaten in het huis van bewaring „De Weg", een van de torens van de Bijlmerbajes. Het tweetal is wegens overtreding van do opiumwet in hoger beroep veroor deeld tot ieder zeven jaar gevangenis straf. Zij zijn tegen van dit vonnis in cassatie gegaan maar de Hoge Raad moet hun zaak nog behandelen. Dit jaar ontsnapten uit Nederlandse gevangenissen en huizen van bewa- Advertentie I pracht kwaliteit pump met makkelijke hak Kleuren zwartlak, zwart, blauw en bruin Maten 36 t/m 41 Winkelpr. 69.95 Alléén vandaag voor minder dan de helft Middelburg - Markt 45 (naast de NMB) tel. 01180 - 29911 donderdag koopavond tot 21.00 uur (Advertentie) TROMT INDEBUS! ring in totaal 74 gedetineerden bij 42 vluchtgevallen. Hoeveel mensen daar na weer gepakt werden is niet bekend, aldus een woordvoerster van het Mi nisterie van Justitie. In 1984 ontsnap ten er 93. Een van de directeuren van de Bijl merbajes zei dat er uit dit gevangenis complex dit jaar vier mensen ont snapten, inclusief de twee gevange nen van vrijdag. Volgens een woordvoerdster van het ministerie is men „diep onder de indruk" van deze manier van ont snappen. Het gebruik van een hoog werker zou nog nooit eerder zijn voor gekomen. Overigens is het ontsnap pen uit een gevangenis of huis van bewaring niet strafbaar. Dat wordt het pas wanneer bijvoorbeeld bewa kers gegijzeld of bedreigd worden. (Advertentie) De barometer van de Ne derlandse economie is flink bijgetrokken. Nu het jaar zijn laatste week ingaat komen er zonnige berichten over de ontwikkelingen van 1985. En ook de vooruitzichten voor 1986 zijn hoopgevend, Het herstel van de we reldeconomie heeft stevig doorge werkt binnen de Nederlandse grenzen en begint nu een duurzaam karakter te krijgen. De afgelopen dagen waren daarvan enkele opvallende rapporta ges. De gebruikelijke enquête van de gezamenlijke kamers van koophandel heeft in tijden niet zo veel tevreden heid over het Nederlandse bedrijfsle ven uitgestraald. Er is sprake van opvallende groei van omzetten, duide lijke verbetering van resultaten en een beduidende sprong vooruit in investeringen. En niet uitsluitend in bepaalde sectoren, maar vrijwel over de gehele linie. Het aantal bedrijven dat nog kampt met verliezen is op nieuw enkele procenten minder dan het voorgaande jaar, een lijn die zich - naar stellige verwachting - doorzet. Ook de werkgelegenheid gaat in het bedrijfsleven eindelijk in de goede richting: een groei van 3 procent tegen een half procent in 1984. Inter nationaal gezien krijgt de Nederland se economie eveneens een goed kerst rapport. De OESO (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ont wikkeling, de club van 24 'rijke' lan den) heeft in haar halfj aarlij kse over zicht veel waardering voor de manier waarop ons land de ontwikkeling van lonen en prijzen in de hand houdt. Toch is er voor een echte hoera- stemming nog zeker geen ruimte. De groei van de wereldeconomie blijft een kwetsbare kasplant en verloopt (voornamelijk beïnvloed door ontwi- kelingen in de Verenigde Staten) nu al weer trager dan een jaar geleden. Voorspellers in economen-land zijn het zelden met elkaar eens. En zo kan het dus gebeuren dat er nogal wat variatie zit in de prognoses over het verloop van de werkloosheid. Werd er rond Prinsjesdag nog rekenening mee gehouden dat de werkloosheid stabiel zou blijven, sinds kort is er sprake van een daling in de werkloosheidscijfers. Maar intussen is wel duidelijk dat het om een bescheiden daling gaat. Zo bescheiden dat tot ver in de jaren '90 voor Nederland nog altijd een werk loosheid van een half miljoen mensen wordt voorzien. Uit de groei van de economie alleen zal dit 'probleem- nummer-één' van Nederland en een hele reeks andere westerse landen zeker niet op te lossen zijn. En iedere nieuwe onevenwichtigheid die het herstel van de economie aantast zal de aarzelende daling van de werkloos heid nu weer in gevaar kunnen bren gen. Intussen heeft de vrij drastische loonmatiging in Nederland van de afgelopen jaren sterk de aandacht getrokken. De 'schouderklopjes' die een organisatie als de OESO daarover richting Nederland uitdeelt zullen in Den Haag bepaald worden uitgelegd als een ondersteuning van het kabi netsbeleid. En tegelijk als een motief om ook voor de komende jaren loon matiging als hét smeermiddel voor de economie aan te prijzen. Maar het kabinet doet er goed aan het succes van de loonmatiging in het herstel proces, dat nu zijn eerste resultaten laat noteren, eerlijk te delen met de sociale partners. Vooral de bereidheid van de vakbeweging om aan de her verdeling van werk zo'n hoge voor rang te geven en daarvoor jaren van inleveren te accepteren krijgt nu in ternationale erkenning. Beter dan ruimte voor de lonen is verlaging van belastingen en sociale premies, is het devies van het kabinet-Lubbers. Met ingang van 1986 wordt in die richting een heel voorzichtige aanzet gegeven. Maar er zal méér nodig zijn op dit pad, wil de vakbeweging aan loonmatiging ook in de toekomst blijven meewer ken. Natuurlijk, de voorspellers zijn voorzichtig. Er heersen nog veel onzekerheden als het gaat om een antwoord op de vraag in welke mate en voor hoelang de zon in de economie de overhand kan houden. Maar de cijfers geven in ieder geval reden tot meer vertrouwen. En meer vertrou wen in de economie is goed voor de economie. Het afgelopen jaar zijn de binnenlandse bestedingen duidelijk toegenomen. Sinterklaas- en kerstin kopen spraken in dat opzicht voor zichzelf. Het gaat er nu om dat ver trouwen houdbaar te maken. vdM. (Advertentie) UTRECHT - Onder het motto 't Kan vriezen of dooien' zijn veel wintersportliefhebbers gisteravond toch afgereisd naar de - nu nog - onbesneeuwde wintersportcentra. Berichten over gebrek aan sneeuw wuiven deze meisjes op het Utrechtse centraal station weg. Immers, bij aankomst van de Bergland-expres in Oostenrijk of Zwitserland kan best een pak sneeuw liggen dat tijdens de reis uit de lucht is komen dwarrelen. DEN HAAG (ANP) - Niet eerder trokken zoveel vakantiegangers de grens over als in het afgelopen seizoen 1984-1985. Bij de twee miljoen buitenlandse wintervakanties nam vooral het aantal mensen dat wintersport ging (950.000) sterk toe. Het recordaantal zomervakanties naar het buiten land van 5,4 miljoen is vooral een gevolg van het feit dat men in grote getale naar zonniger bestemmingen in Zuid-Europa trok voor een kam peer- of strandvakantie. In samen hang daarmee steeg het aantal vliegreizen ten opzichte van vorig jaar met ruim 35 procent. Dit blijkt uit de jongste onderzoeksgegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het ministerie van Economische Zaken heeft die vrij dag bekendgemaakt. Het aantal zomervakanties in eigen land is in 1985 op vrijwel hetzelfde niveau gebleven (4,2 miljoen). Het aantal binnenlandse wintervakan ties is met 0,2 miljoen afgenomen. (Wat ons betreft zal dat best lukken! Zie pagina 32) Buitenruststraat 20, Schroeweg, Middelburg, Tel. 01180 37840. Vrijdagavond koopavond, maandags gesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1