Groenboek geen oplossing voor EG landbouwprobleem Zeeuws Jeugdorkest brengt zondag een nieuwe repertoire SPORTDUIKERS Belgen willen van slechte naam af Opleiding proces-techniek KMBO Terneuzen opgeheven PZC/ provincie :LM- VOORZITTER A. J. G. DOELEMAN: TEL A SHOARMA Zeeuwse Culturele Jaad bijeen over ;ubsidieverzoeken Superheffing WEGENS NIJPEND TEKORT AAN LERAREN Drie militairen in Middelburgse kazerne beëdigd Kans geven Gespreksgroep FNV )ijeen in Oostburg VTERDAG 7 DECEMBER 1985 teeds meer concurrentie n Europese Gemeenschap ilIDDELBURG - De agrarische ondernemers in de verschillende landen van de Europese gemeenschap dreigen steeds meer eikaars concurrenten te worden. De produktiebeperkende laatregelen die zijn genomen (de suikercontingentering en de superheffing op melk) en die in |e toekomst nog getroffen zullen worden (bijvoorbeeld voor graan) zijn daarvan de oorzaak, loorzitter A. J. G. Doeleman van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) gewaagde in lijn jaarrede tijdens de algemene ledenvergadering van de boerenorganisatie in Middelburg }an de toenemende concurrentie en verdeeldheid binnen de EG. et huidige quotumstelsel voor de Iroduktie van melk en een mogelijke uropese melkopkoopregeling, de oorstellen van de Europese Commis- e voor de beperking van de graan- verschotten en ook de spanningen lp de wereldmarkt bevorderen die 1 nderlinge concurrentie. Doeleman I telde dat de land- en tuinbouw con- Itructief moet meedenken over de I plossing van het overproduktie pro- lleem en bouwstenen moet aandra- len voor een ander beleid en een ■ndere bedrijfsvoering. Ook landelijk I ïoeten volgens hem de ontwikkelin- len in de verschillende regio's op I Ikaar worden afgestemd. „Elkaar be- I oncurreren levert alleen maar verlie- ers op", betoogde hij. linder dan in het verleden zullen de federlandse agrarische ondernemers unnen werken in de luwte van het Europese landbouwbeleid. „Wij zullen onze koers moeten bijstellen nu wat dat betreft een andere wind waait", aldus Doeleman, die daarbij aangai dat de boeren sterk afhankelijk blij ven van nationale en internationale economische en maatschappelijke ontwikkelingen. Hij legde er de na druk op dat de land- en tuinbouw de HDDELBURG - De Zeeuwse Cultu re Raad (ZCR) komt donderdag in ergadering bijeen en buigt zich dan ver een groot aantal subsidieverzoe- ;en. De bijeenkomst begint om 14.00 mr in het gebouw van Stichting eeland aan Dam 31 in Middelburg, ip de agenda staat een subsidiever lek van het Zeeuws Kunstenaars- ntrum voor literaire activiteiten in Het gaat om een bedrag van ■530 gulden. Daarbij inbegrepen is I ;n lezing van de Leidse onderzoeker I rs J. Boestoen over Johannes Rade- I lacher, die ruim drie eeuwen geleden I e eerste spraakkunst van de Neder- I indse taal publiceerde. Het originele handschirft van deze studie werd vo- I g jaar aangetroffen in kasteel Ter I hoge in Middelburg. I erder staat een vooorstel op de agen da om 25.000 gulden beschikbaar te stellen voor het tentoonstellingspro- amma in de Middelburgse Vleeshal, e sectie beeldende kunst van de R adviseert positief over dit ver- ek. Tenslotte wordt de raad ge- aagd in te stemmen met steun aan t poppenfestival dat de Nederland- sfe Vereniging voor het Poppenspel 9 en 10 mei volgend jaar in Zierikzee op touw wil zetten. Het gaat om een bedrag van zestienduizend gulden. Op het programma staan acht profes- s onele poppenspelvoorstellingen, aarnaast zes voorstellingen van in n buiten Zeeland opererende pop entheaters, die door een driekoppige ïry op hun kwaliteit beoordeeld wor- len. Dat sluit aan op de gewenste waliteitsverbetering van het pop- enspel in Zeeland, één van de doel- tellingen van het festival. lOSTBURG - De werkgroep Uitke- ihgsgerechtigden FNV in West- eeuwsch-Vlaanderen houdt dinsdag december een gespreksmiddag ver de stelselherziening sociale ze erheid. De bijeenkomst begint om 4.00 uur in café Victory op de Markt Oostburg. A.J.G. Doeleman afgelopen jaren belangrijke bijdragen aan de vaderlandse economie heeft geleverd. Weinig waardering kon hij daarom opbrengen voor het beleid van het kabinet Lubbers voor de verbetering van de maatschappelijke positie van kleine zelfstandigen, waar toe de land- en tuinbouwers behoren. „Juist van dit kabinet hadden wij meer begrip mogen verwachten voor het gezinsbedrijf', zei de ZLM-voorzit- ter. „Het beleid is evenwel duidelijk gericht op grote ondernemingen en de werkgelegenheid. Verschillen in de soaciale omstandigheden tussen de gezinsbedrijven en andere groepen in de samenleving nemen toe". De voorzitter van de ZLM was het niet eens met de constatering van landbouwminister Braks dat de pro bleemgevallen in de superheffing vrijwel allemaal zijn afgehandeld. Hij wees erop dat het nadeel en het gevaar van de quotumstelsel kan zijn dat een verstarring van de totale melkproduktie en -verwerking ont staat. „Veel bedrijven zijn om uiteen lopende redenen nog niet toegeko men aan vernieuwing", zei hij. „Indi vidueel wordt gezocht naar mogelijk heden tot uitbreiding. Dat leidt naar onze mening tot onverantwoorde ho ge prijzen van grond waarop melk rust". Verder vestigde Doeleman de aan dacht op de problemen voor rundvee- mesters, die met lagere prijzen te maken krijgen nu melkvee als gevolg van de superheffing wordt afgestoten. Bovendien wijken melkveehouders op de betere gronden uit naar akker bouwgewassen of grove tuinbouw. Op het gebied van de mestproblema tiek is naar het oordeel van Doeleman sprake van een chaotische situatie. Hij vreesde grote problemen in de praktijk door de geringe opslagcapa citeit en de korte perioden dat de mest mag worden uitgereden. Bij de oplossing van het mestprobleem dient de overheid een belangrijke fi nanciële rol te spelen. De ZLM-voor- zitter onderstreepte dat de belang stelling van de akkerbouwers voor mest sterk afhankelijk is van prijs en kwaliteit. Er wordt weliswaar gezocht naar mogelijkheden om het fosfaatge halte in de drijfmest te verminderen, maar voor de akkerbouw kan deze mest daardoor minder aantrekkelijk worden. Bij kwaliteitverbetering moet het gaan om vergroting van het 'gehalte aan droge stof en terugdrin gen van de hoeveelheid zware meta len. Het onderzoek daarnaar komt, aldus Doeleman, te langzaam op gang. Over zuiveringsslib was hij heel beslist: „Dat is afval. Gebruik in de land bouw moet worden verboden, tenzij kan worden aangetoond dat de kwa liteit aan scherpe eisen voldoet". (Advertentie) MAGDALENASTR. 6 GOES, 01100-30830 ,ELKE DAG OPEN, OOK OM MEE TE NEMEN MIDDELBURG - Het Groenboek biedt geen realistische oplossing voor de huidige problemen van de land en tuinbouw in de vergrote Europese Gemeenschap. Het ver schaft boeren en tuinders geen toe komstperspectief - dat geldt des te sterker voor jongeren - en het zal bovendien zeer nadelige gevolgen hebben voor de EG als geheel. Zo vatte C. Floris, voorzitter van de groep algemene experts van de over koepelende organisatie van Europese landbouwers COPA, tijdens de alge mene ledenvergadering van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) zijn kritiek op het werkstuk van EG-landbouwcommissaris mr F. Andriessen samen. Het Groenboek geeft een aantal mo dellen voor de toekomstige ontwikke ling van het EG-landbouwbeleid. Flo ris had er weinig waarderende woor den voor over. Hij miste bijvoorbeeld een koppeling van het landbouwbe leid met andere economische secto ren. Zijn oordeel was dat Groenboek gedurende verscheidene jaren een be perkend landbouwmarkt- en prijsbe leid beoogt dat op termijn zal resulte ren in een forse druk op de inkomens vorming in de landbouw, zonder dat via de begeleidende maatregelen veel zal kunnen worden goedgemaakt. Het COPA ziet meer in een toekom stig EG-beleid dat gericht is op een samenhangend pakket van onlosma kelijk verbonden maatregelen en ac ties die leiden tot een marktgerichte aanpak. Herstel van het markteven wicht, veiligstelling van een redelijk landbouwinkomen en evenzeer rede lijke leef- en arbeidsomstandigheden moeten de land- en tuinbouw een, zoals Floris het noemde, 'werkelijke toekomst' bieden. Een onderdeel van het door hem bepleitte pakket moet de verdere ontwikkeling zijn van de Europese integratie door de toepas sing van gemeenschappelijk beleid op andere terreinen dan de landbouw, zoals economisch, monetair, fiscaal en sociaal beleid, alsmede onderzoek en ontwikkeling. Ook moet een beter evenwicht worden bevorderd tussen de verschillende produktiesectoren en gebieden in de EG. Voorkomen moet worden dat een verschillende aanpak wordt ontwikkeld voor de zuidelijke landen van de Gemeen schap en de noordelijke. Het COPA is verder voor handhaving van het markt- en prijsbeleid, gekoppeld aan een goed werkend structuurbeleid dat is gericht op verbetering van de pro- duktie, verwerking en afzet en bevor dering van vrijwillige bedrijfsbeëindi ging. „Gelet op de marktsituatie voor een aantal belangrijke produkten, zo als granen, rundvlees, melk en suiker, zal dat neerkomen op een gematigde, zo niet zeer gematigde vraagprijs voor 1986/87, als onderdeel van het samen hangende pakket van maatregelen en acties", zei Floris. Bij die acties hoort de verdere ontwik keling van de markt binnen de EG, waardoor het gebruik van landbouw- produkten wordt bevorderd. Dat kan door de verschillende regelingen voor de gezondheid van mens, plant en dier op elkaar af te stemmen en bijvoor beeld de hoge accijns op wijn in het Verenigd Koninkrijk af té schaffen. De teelt van andere produkten moet ook worden bemoedigd. De COPA- medewerker noemde oliezaden, plantaardige eiwitten en plantaardige vezels, waaraan in de EG een tekort bestaat. Nieuwe toepassingen voor landbouwprodukten kunnen niet al leen voor de landbouw maar ook voor de Gemeenschap als geheel van bete kenis zijn. De verwerking van land bouwprodukten tot bijvoorbeeld ethanol en afbreekbare plastics schept namelijk werkgelegenheid in de industrie, draagt bij aan de verbe tering van het milieu en is voorts van betekenis voor de plaats van de EG in de internationale handel. Floris zei veel belang te hechten aan goed overleg tussen de belangrijkste landen die landbourprodukten expor teren. Dat overleg kan de ineenstor ting van wereldmarktprijzen voorko men. Zo'n ineenstorting zou volgens hem 'de wet van de jungle' tot gevolg hebben. Er moet worden gestreefd naar stabilisatie van aanbod en prij zen van de belangrijkste produkten op de wereldmarkt. Francois Desmet: >rAis een Belg over regels hoort wil hij daar meteen onderuit proberen te komen". Als je alleen Belgen controleert of ze de regels naleven dan is het logisch dat je alleen Belgen pakt als die regels eens een keer overtreden worden. En wat het stropen van oesters en kreeften betreft, naturlijk zijn er Belgen die dat doen. Maar ook de Nederlanders laten zich niet onbetuigd". Francois Desmet uit Antwerpen kan er uren over praten. Over de slechte reputatie die zijn sportduikende landgenoten de afgelopen jaren in Zeeland hebben opgebouwd. Hij kan het ook weten. Zo is hij al men gehad". Desmet constateert ongeveer 25 jaar in de zomermaan- dat 10.000 sportvissers nu eenmaal den in Zeeland te vinden voor het beoefenen van zijn hobby. Daar naast vervult hij verschillende func ties in de Belgische duikwereld. Desmet is instructeur, mede-oprich ter van de Antwerpse duikvereni- ging Amphora en voorzitter van de Belgische brevettencommissie. „Het begon eigenlijk al zo'n 20 jaar geleden. Ik kwam toen zelf veel naar Tholen om te duiken en daar hoor den we al dat de inwoners zich aan ons doen en laten stoorden. Niet in de laatste plaats omdat we ook op zondag bezig waren. Toen eigenlijk begon men de duikers een slechte reputatie te bezorgen". Dat werd enkele jaren later nog eens versterkt, door wat Desmet 'duikerslatijn' noemt. Dat waren de eerste verhalen over de kreeften die in de Oosterschelde zaten en daar zomaar voor het oprapen lagen. Desmet: „Als je die verhalen moest geloven was de ene kreeft nog gro ter dan de andere. En aan de bar vertelden de duikers fantastische verhalen over de spannende avon turen die ze beleefd hadden met het vangen van een kreeft van 5 kilo. Wel, dat zijn grote uitzonderingen, want de meeste duikers waarmee ik onder water ben geweest durfden niet eens naar een kreeft van een kilo of 3 te gaan, omdat ze bang waren voor de scharen. Meestal was het zo dat de mensen met de meeste verhalen nooit een kreeft mee naar boven namen. De mensen die er hun mond over hielden, die moesten we in de gaten houden. In die tijd - 10 tot 15 jaar geleden - zijn er trou wens al leden uit duikverenigingen gezet wegens het stropen van kreef ten. Maar de verhalen over de Belgi sche stropers waren niet uit te roeien". Een ander probleem waar de sport- duikers mee te maken kregen was de relatie met de sportvissers. Des met: „De verhouding tussen sport- duikers en sportvissers schijnt per definitie slecht te moeten zijn. Dat levert altijd conflictsituaties op. Of nu de duikers de aanleiding zijn of het gedrag van de vissers, dat is vaak onduidelijk, maar de proble men zijn er steeds. En dat is raar, want zelf heb ik nog nooit proble- een luidere stem kunnen laten ho ren dan 1000 duikers, dus ook op die manier ging de reputatie van de Belgische duikers als een lopend vuurtje door de provincie. Nu is het een feit dat zich bij voorbeeld onder de daders van oesterdiefstallen uit de Grevelin- gen opvallend veel Belgen bevin den. En ook de sportduikers die langs de Oosterscheldedijk vanaf Kattendijke tot aan Stavenisse op de bon gaan, wegens overtreding van een reglement, zijn nogal eens van Belgische afkomst. Desmet heeft voor dat laatst wel een ver klaring. Volgens hem komt dat door het politie-optreden: „Als de politie langs de Oosterscheldedijken gaat controleren, vooral op Zuid-Beve land en Tholen, dan is het logisch dat vooral Belgen bekeurd worden, want daar zitten nauwelijks Hollan ders. Die duiken vooral in het Gre- velingenmeer". Ten aanzien van de oesterstroperijen merkt hij op dat weliswaar de Belgen een bekeuring krijgen, maar dat ook Hollanders grote hoeveelheden oesters illegaal uit het water halen. Dat heeft hij zelf meermalen gezien. „En wat te denken van de palingvisser die ver gunning heeft voor 2 of 3 fuiken, maai' er onder water wel een stuk of 10 heeft staan. Dat zien wij als duiker ook, maar daar wordt niets van gezegd", aldus Desmet, „Ik kan me trouwens toch niet helemaal aan de indruk onttrekken dat de politie tegen Belgische duikers ex tra streng optreedt. En mede daar om zie je ook al dat veel Belgische duikers niet langer meer naar Zee land komen, omdat ze al die strenge controles beu zijn". De Belg is ook lid van de provin ciale commissie Zeeland die zich bezig houdt met het functione ren van de Zeeland verordening. In die verordening staat wat duikers moeten doen en laten als ze in de Zeeuwse wateren willen springen. Naast Desmet maken andere des kundigen en enkele ambtenaren deel uit van die commissie. „Belgen zouden dat nooit doen; een Nederlander vragen om in een Bel gische commissie te komen zitten., Ik dacht aanvankelijk ook dat ik alleen maar mocht luisteren en dat er niet naar mij geluisterd zou wor den. Maar dat is gelukkig heel an ders, ik word als een volwaardig lid van de commissie beschouwd en dat is iets waar ik en andere Belgi sche duikers veel respect voor heb ben", vertelt hij. Ten aanzien van die Zeeland-veror dening vinden de Belgische sport duikers dat er sprake is van een rechtsongelijkheid, vergeleken met de sportvissers. Ze staan op dat punt op één lijn met de Nederlandse duikers. Desmet:,, Wij moeten onge veer 50 gulden betalen voor een vergunning om te mogen duiken in Zeeland. En het is ons verboden planten of dieren uit het water te halen. Dat laatste is terecht denk ik. Maar we zien dat een sportvisser voor een paar tientjes een sportvi sakte kan kopen en vervolgens ki lo's vis uit het water mag halen. Dat is niet erg eerlijk". Nu zijn er vanuit België al suggesties gekomen in de sfeer van: laat ons 500 gulden voor een duikvergunning betalen en geef ons dan de mogelijkheid om een bepaald maximum aantal kreeften of andere zaken uit het water te halen. Achter dat idee sta ik zelf niet, maar ik vind wel dat er wat aan die rechtsongelijkheid ten op zichte van de sportvissers moet worden gedaan". Een groot aantal Belgen zal toch naar Zeeland blijven komen. Voor namelijk omdat de Oosterschelde een prachtig gebied is om te duiken en voor de Vlamingen op korte afstand van de woonplaats gele gen. De overgrote meerderheid komt voor de mooie onderwaterflo ra en -fauna. Desmet: „De meesten realiseren zich dat ze zich in een gastland bevinden en zich daar ook naar moeten gedragen. Een min derheid kan het echter snel voor iedereen verpesten. En als Belgen horen dat ze met regels te maken krijgen, dan denken ze meteen: hoe kunnen we daar onderuit komen. Dat zit nu eenmaal in onze aard". René Schrier MIDDELBURG Onder leiding van ie nieuwe dirigent Mathieu Meys iresenteert het Zeeuws Jeugdorkest ondag zijn nieuwe reportoire, uitge- 'oerd door een deels nieuwe bezet ing. Het concert vindt plaats in de Middelburgse Concert- en Gehoor- :aal en begint om 14.00 uur. Bij die (elegenheid verzorgt ook het Zeeuws Irkest een optreden. In het kader ^an het jaar van de muziek en het aar van de jeugd zijn bovendien wee jonge Zeeuwse solisten uitgeno digd: de 24-jarige Niek de Groot contra-bas) en de 17-jarige pianiste Marianne Boer. hek de Groot speelde vroeger in >eide Zeeuwse orkesten, studeerde tan het conservatorium in Den Haag tntrad onder meer op met het Euro- >ees Jeugdorkest. Marianne Boer is tvenmin een onbekende. Zij debuteer- ie op 10-jarige leeftijd tijdens een iptreden met het Zeeuws Jeugdor kest, trad enkele malen op voor radio :n televisie, en volgt op het moment ten vooropleiding aan het Swéelinck Conservatorium in Amsterdam. Sinds het aantreden van dirigent Meys in september van dit jaar wordt teoefend op een nieuw repertoire: klassieke, vroeg-romantische werken 'an A. E. M. Grétry, L. von Beetho- 'en, A. Dvorak en Vanhal. De dirigent itelde het pakket samen in overleg net het bestuur van het orkest. „Het Óng er daarbij om dat de werken op ten voor ons orkest uitvoerbaar ni- 'eau lagen: We hebben namelijk nog- 8 wat nieuwe leden die voor het eerst n orkest-verband spelen. Ook moes- en de nieuwe stukken op het moment orgineel' zijn. Daarmee bedoel ik dat :e door geen enkel ander Nederlands irkest uitgevoerd worden." TERNEUZEN De afdeling proces techniek van het Kort Middelbaar Beroepsonderwijs (KMBO) in Ter- neuzen heeft haar deuren definitief gesloten. De sluiting is het gevolg van een tekort aan bevoegde leer krachten in de regio Zeeusch-Vlaan- deren. In september leek het er nog op dat de opleiding, die pas in 1984 gestart is, door zou kunnen gaan, omdat een Belgische leraar was aan getrokken. Deze gaf de directie van het KMBO echter te kennen dat hij elders een functie had aanvaard. „We hebben in samenwerking met de lts en de mts driftig geadverteerd, maar reacties bleven uit", vertelt di recteur G. P. Maas van de Terneuzen- se school. „Overigens wordt het pro bleem van het vinden van bevoegde leerkrachten in het technisch onder wijs steeds groter", licht hij toe. De directeur signaleert voorts dat de lage salarissen in het onderwijs het voor wel bevoegde en bekwame mensen, die een baan in het bedrijfsleven hebben gevonden, niet erg aantrekke lijk is geworden om voor de klas te gaan staan. „Iets wat jaren terug nog wel voorkwam", aldus Maas. Ook het isolement van Zeeuwsch-Vlaanderen speelt volgens de KMBO-directeur een zekere rol. Ook M. Nieuwdorp, directeur van de Middelbare Technische School (MTS) in Terneuzen, kan over dit probleem meespreken. „Wij hadden aan het begin van dit schooljaar twee vacatu res. Gelukkig konden we er op het allerlaatste moment in voorzien, zo dat we niet in moeilijkheden zijn gekomen", vertelt hij. „Doet zich ech- MIDDELBURG - Drie korporaals zijn vrijdag beëdigd in de generaal-ma- joor Berghuijskazerne in Middel burg. Dat gebeurde door luitenant kolonel mr W. Thomson, de comman dant van het in de kazerne gevestigde OCMA (Opleidingscentrum Militaire Administratie). De eed werd afgelegd door korporaal hulpadministrateur M. H. P. Pepers en de korporaals administratieve za ken H. Ekkel en G. W. Vos. De com mandant ging in een toespraak in op de inhoud van de eed, die bestaat uit het zweren van trouw aan de Konin gin, gehoorzaamheid aan de wetten en onderwerping aan de krijgstucht. De Koninklijk Militaire Kapel zette de plechtigheid luister bij. ter volgend jaar hetzelfde voor, dan kan ik alleen de hoop uitspreken dat we op tijd iemand vinden". Het ge brek aan onderwijskrachten in deze technische sector is, volgens Nieuw dorp, mede te wijten aan het ontbre ken van een leraren-opleiding in dit vakgebied. „De mensen die wij, voor scholen als de onze, zoeken zijn af komstig van de technische hogescho len of hts-sen. Deze mensen kiezen echter vanzelfsprekend niet voor het onderwijs, omdat ze in het bedrijfsle ven veel beter aan de kost kunnen komen". „De opleiding proces-techniek heeft zeker toekomst", legt de directeur uit. „Op het moment hebben we zo'n tachtig leerlingen in opleiding. De groep die dit schooljaar haar oplei ding voltooit, is bijna zeker van een baan. Sommige leerlingen weten dit al in mei of april". Collega Maas van de andere Temeu- zense school verwacht dat de hele ontwikkeling in de nabije toekomst leidt tot maatregelen van rijkswege. „Dat moet gewoon gebeuren", stelt hij. „Zeker nu de economische activi teiten, ook in deze regio, wat aantrek ken. De vrees, dat het bedrijfsleven straks heel moeilijk aan goedge schoolde vakmensen komt, is dan ook niet geheel ongegrond". De orkest-leider zegt 'zeer tevreden' te zijn over de prestaties van de jonge muzikanten. Het orkest telt op het moment 52 leden. Volgens bestuurslid J. de Groot is het 'runnen' van een dergelijk orkest beslist geen sinecure. „Vooral niet in Zeeland, met die moei lijke verbindingen. Altijd zitten we met vervoersproblemen. Je stopt een cello of een contra-bas nou eenmaal niet zomeezomaar in de koffer van de auto. Dus ben je aangewezen op open baar vervoer, en dat betekent impro viseren. Zondagochtend, bijvoor beeld, moeten we voordat het concert begint een podiumrepetitie te hou den. Er rijden vanuit Schouwen-Dui- veland dan nog geen bussen, dus moeten we zelf iets huren." Bij de wekelijkse repetitie speelt het zelfde probleem: „Met moei kunnen we de club op vrijdagavond anderhalf uur bij elkaar krijgen." Bij het orkest gaat het er volgens De Groot niet op de eerste plaats om de jonge muzikanten een 'opstapje' te geven voor een latere muzikale carri- re: „Het is onze doelstelling om jon geren de kans te geven met elkaar te laten musiceren." „Want", valt diri gent Meys hem bij, „dat geeft een kick." Gemiddeld concerteert het orkest vier keer per jaar. Het vinden van een zaal met een juiste akoustiek is vol gens het tweetal daarbij een pro bleem: „Eigenlijk is in Zeeland alleen de Concert- en Gehoorzaal geschikt. In de overige zalen komt het geluid niet optimaal tot zijn recht." Vogend jaar viert het Zeeuws Jeugd orkest zijn twintigjarig bestaan. Vol gens De Groot ligt het in de bedoeling dan de provinciegrenzen te overschrij den en bijvoorbeeld eens in Limburg te spelen.„We overwegen ook om naar België te gaan." Het Zeeuws Jeugdorkest

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 39