'Mantelzorg voor ouderen kan worden uitgebreid' =1 'Systeem vrachtverdeling binnenvaart moet beter' PZEM-winst aanwenden voor gas in de onrendabele gebieden PZC/ provincie TRANSPORT VIA HAVEN VLISSINGEN-OOST Vader en zoon veroordeeld voor poging tot afpersing Ontdek het voordeel van de unieke premiekeuze bij 2H\f. ïevelands waterschap vergadert )pium Misbruikt Grote sluis in Veere gestremd INSPECTEUR BEJAARDENOORDEN IN OVEZANDE: Geschokt I Vlissingse kapitein <ietsster (72) niet schuldig aan lan verwondingen brand vrachtschip mgeluk overleden A. A. M. van Loon nieuwe directeur Ten Anker Tholen Opnamen NIEUW ONDERKOMEN BEURS TERNEUZEN Jubileum COMMISSIE OOSTBURG: Kerncentrale 11 ÏIDDELBURG - Tegen drie mannen die verdacht worden lan betrokkenheid bij een grootscheepse marihuanasmokkel |ia de haven Vlissingen-Oost zijn vrijdag op de zitting van de echtbank in Middelburg straffen van één tot vier jaar geëist. |r wordt hun ten laste gelegd dat zij een partij van 3800 kilo Jennep, afkomstig uit Nigeria, Nederland wilden binnen- ïokkelen. Op korte termijn of lange duur, op elke leeftijd zit u goed bij ZHV. Vergelijkt u dit voorbeeld eens van on ze unieke premie-keuze voor 3e klas ziekenhuis+poliklinische hulp+ huis arts geneesmiddelen alternatieve geneeswijzen bij eigen risico gezin f 1000,- per jaar. (Intrede onder 40 jaar.) Dubbele Vergelijkingsbon. pzc 7.12 In envelop zonder postzegel sturen aan ZHV Antwoordnummer 76, 4460 VB Goes voor informatiepakket. Adres Postcode/plaats: Tel.nr.: Leeftijden verzekerden:. Bel ZHV voor een dubbele offerte! Geef ons uw verzekeringswensen en ge gevens door via de telefoon: 01100-31333, en u ontvangt een per soonlijke offerte voor zowel de Stappen- Premie als de ContinuPremie. Plus het vrijblijvende en kompleet duidelijke ZHV informatiepakket. Ontdek waarom al 130.000 Nederlanders voor ZHV kozen. Eerlijk voordeel duurt 't langst \TERDAG 7 DECEMBER 1985 traffen tot 4 jaar geëist oor smokkel marihuana deze zaak moeten voor de Alkmaarse rechtbank verschijnen. E.'s rol in deze transactie was het middel aan afnemers in Nederland te Advertentie Jit voornemen werd verijdeld door at douane-ambtenaren de container laarin het spul verscheept was aan [n onderzoek onderwierpen omdat met de ladingspapieren was ge- noeid. Aanvankelijk had daarop lamburg als bestemming op gestaan, laar dat werd gewijzigd in Vlissin- bn. Verder was het gewicht op papier fet twintig ton verminderd, foen de douane de container had eopend bleken de kisten erin geen Dormateriaal te bevatten, zoals de Pachtbrief aangaf, maar dichtgelaste tikken met gedroogde hennep (ma- fhuana). Na de ontdekking werd de pntainer weer gesloten en opnieuw erzegeld en voortdurend door doua- en politie in de gaten gehouden, lp 24 juli kwam een vrachtwagen van bn Schiedams transportbedrijf hem phalen. De chauffeur bleek na ver oor niets met de smokkel te maken hebben. Het spoor leidde echter aar een zich 'Becker' noemende man [ie de opdracht voor het transport ad gegeven. Kort daarna werd bij et transportbedrijf de 43-jarige F. E. [it Spijkenisse gearresteerd, die on er deze naam geopereerd zou hebben die volgens officier van justitie mr f. H. W. Stein het brein achter de ndememing is. lerder speurwerk leverde op dat de B-jarige G. van B. uit Muiderberg bij zaak betrokken was. Hij verklaar- tegenover de politie dat hij in april Amsterdam met een Nigeriaan in ontact kwam die hem vroeg te be- hiddelen bij de verzending van de parihuana. Hij schakelde op zijn eurt de Muidenaar F. van W. (26) in, [ie op zijn verzoek een bedrijf RRO prichtte om de zending in ontvangst nemen. RRO stond geregistreerd jls een zaak die onderhoud aan be- rtjfsmachines verrichtte. [olgens Van B. zou E. het grootste andeel in de winst krijgen: 400 gul- en per kilo ofwel rond de anderhalf biljoen gulden. Hijzelf zou een half (ïiljoen opstrijken en Van W. moest enoegen nemen met 250.000 gulden. [e totale verkoopwaarde van de hen- ep werd door de officier op minstens [s miljoen geschat. zwaarste straf, vier jaar, werd bëist tegen E., die door de officier als m zware jongen wordt beschouwd. [oewel hij nog niet eerder is veroor- eeld voor drugshandel stelde mr |tein dat hij de laatste jaren constant ras bezig geweest drugs in Nederland linnen te brengen. Er wordt hem ook pn laste gelegd dat hij in oktober 984 178 kilo marihuana uit Jamaica |ia Schiphol binnensmokkelde. [olgens de officier is hij ook mede- [lichtig aan een poging om opium te aporteren. Eind mei werd een kilo Ipium, die was verstopt in een zen- fing pneumatische hamers uit Da- aascus, op Schiphol ontdekt. Het [ereedschap moest naar een bedrijf Castricum, dat het eerder als 'de- aonstratiemateriaal' naar Syrië had [erstuurd. De andere betrokkenen in leveren. Overigens dachten de hande laars dat zij heroïne hadden gekocht, maar hun leverancier had hen in plaats daarvan een mengsel van opium en cafeïne gezonden, waarvan de werking enigszins op die van heroï ne lijkt. Van B. wordt naast de zaak van deze zomer ook nog verkoop van zo'n 40 kilo hasj naar Duitsland in 1983 ten laste gelegd. Hiermee was een bedrag van 50.000 DM gemoeid. Voor beide feiten hoorde hij tweeënhalf jaar te gen zich eisen. Van B. werd al eerder voor handel in hennepprodukten ver oordeeld. Mr Stein schilderde Van W. als ie mand die in een labiele situatie door VEERE - In verband met onder houdswerkzaamheden aan de grote sluis te Veere wordt het scheepvaart verkeer enige tijd gestremd. Die stremming is dinsdag 17 december en woensdag 18 december. Indien het weer de werkzaamheden die dagen belemmert, wordt het werk naar de twee daarop volgende dagen verscho ven. Gedurende de tijd dat de grote sluis buiten bedrijf is, wordt de kleine sluis bediend. anderen werd misbruikt. Hij kwam nog nooit eerder met de justitie in aanraking. De eis tegen hem luidt één jaar waarvan vijf maanden voor waardelijk. Van W. zat al bijna drie maanden in voorarrest, maar werd half oktober vrijgelaten. De twee anderen zitten nog steeds vast. Volgens de raadsvrouw van E., mr J. A. C. van de Poel-De Roy van Zuyde- wijn, waren er meer personen bij de import betrokken en had E. geen andere taak dan het inklaren van de container. Ze bepleitte vrijspraak op alle fronten. De verdediger van Van B., mr K. P. T. G. Flos, zag in zijn cliënt ook beslist niet de organisator en financier van de transactie. „Hij deed niets anders dan de ladingspapieren aan E. ge ven", aldus de raadsman. Mr M. W. Dieleman, die Van W. verdedigde, vroeg hem niet opnieuw naar de ge vangenis te verwijzen. Hij heeft intus sen weer werk en de reclassering acht kans op herhaling uitgesloten. De rechtbank doet 20 december uit spraak. De vrijwilligers die zich in Borsele met de warme-maaltijdvoorziening voor ouderen bezighouden, werden vrijdag in Ovezande in het zonnetje gezet. OVEZANDE - De zogenaamde man telzorg voor ouderen (buren- kennis sen- en familiehulp) kan in Zeeland nog best uitgebreid worden, ook al wordt er op dat gebied in deze pro vincie al erg veel gedaan. Dat zei de Advertentie MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft vrijdag de 50-jarige P. van der L. uit die stad tot 21 maanden gevangenisstraf veroor deeld voor een poging tot afpersing van een eveneens in de Zeeuwse hoofdstad wonende zakenman. De officier had twee weken geleden twee jaar tegen hem geëist. Zijn 24-jarige zoon K. van der L. werd voor zijn aandeel in de zaak conform de eis tot zes maanden veroordeeld. Van der L en zijn zoon hadden het slachtoffer vorig jaar december in de garage bij zijn woning opgewacht. Toen hij met zijn auto thuiskwam stapten zij bij hem in en dwongen hem onder bedreiging met alarmrevolvers door Middelburg te rijden. Er werd hem gezegd de volgende dag 200.000 gulden van zijn bankrekening op te nemen en dat geld op een nog nader aan te wijzen plaats neer te leggen. Op het Molenwater verlieten de Van der L.'s de auto. De dagen daarop volgend werden het bejaarde slachtoffer en zijn vrouw voortdurend door uiterst bedreigende telefoontjes lastig gevallen. Tenslotte kwam er opdracht het geld in de nabijheid van het Jacob Roggeveen huis neer te leggen. De beide mannen roken onraad en durfden het niet op te halen. Overigens bevatte het pak ket slechts papieren servetjes. De ter plaatse aanwezige politie no teerde het autonummer van Van der L. junior en dat leidde kort daarop tot de arrestatie van vader en zoon. De rechtbank nam bij de straftoeme ting in aanmerking dat de rechtsorde door het misdrijf ernstig was ge schokt en dat de slachtoffers door de brute werkwijze van de daders groot geestelijk nadeel ondervonden. De vader werd het zwaarst gestraft om dat hij het initiatief tot de afpersing nam. Verder hield de rechtbank er rekening mee dat Van der L. senior door de psychiater sterk verminderd toereke ningsvatbaar werd geacht. Ook de zoon werd zijn daad niet ten volle aangerekend omdat hij volgens het psychiatrisch rapport verminderd toerekeningsvatbaar was toen hij het delict pleegde. onder 27 27-30 30-35 ZHV StappenPremie ZHV ContinuPremie Maandpremie 1985 Naam:_ Onderlinge Ziektekosten verzekerings maatschappij ZHV u.a., Postbus 16, 4460 AA Goes, tel. 01100-31333. ZIEKTEKOSTENVERZEKERINGEN IERIKZEE De 72-jarige mevrouw J. G. van Wijke-de Rijke uit Zierik- ee is vrijdag overleden aan verwon ingen die zij had opgelopen bij een anrijding met een personenauto. )m 7.45 uur fietste mevrouw Van Vijke in de Julianastraat in Zierikzee. ij de kruising met de Kleine Zelke- reg wilde zij linksaf slaan. Een perso- enauto, bestuurd door F. A. F. uit ierikzee, kwam haar achterop en robeerde haar te ontwijken. De auto n de fietsster kwamen met elkaar in otsing, waarbij mevrouw Van Wijke iel en met haar hoofd tegen de auto erecht kwam. Zij werd overgebracht laar het Zweedse Rode Kruiszieken- uis in Zierikzee en later vervoerd laar Bergzicht in Goes, waar zij aan laar verwondingen overleed. DES - De algemene vergadering an het waterschap Noord- en Zuid- leveland komt woensdag 18 decem- er bijeen voor het vaststellen van de egroting voor 1986. Op de agenda taan verder enkele voorstellen tot iet verkopen en aankopen van stuk en grond. )ok spreekt de algemene vergadering ver de uitbreiding van het terrein an de rioolwaterzuiveringsinstallatie e Kortgene. Die grond is nodig om- at het terrein momenteel te krap is hi er goed te kunnen werken. Verder loet de algemene vergadering de leffingsverordening verontreiniging ppervlaktewateren van het water- chap vaststellen. Aan het eind van le vergadering wordt afscheid geno- nen van hoofdingland A. D. J. Dees 'oor de ongebouwde eigendommen, 'ie zijn werkzaamheden in verband net het bereiken van de pensioenge- echtigde leeftijd neer zal leggen. De ergadering wordt gehouden in het ebouw van het waterschap te Goes n begint om 9.00 uur. VLISSINGEN - Kapitein J. M. van Luijk uit Vlissingen heeft geen schuld aan de brand die op 29 augus tus uitbrak aan boord van het Neder- Ïands-Antilliaanse motorschip 'Car- liner'. Dat stelt de Raad voor de Scheepvaart in de uitspraak in het onderzoek dat de raad naar de ge beurtenissen heeft ingesteld. Hoofd werktuigkundige G. Kralt uit Kat wijk heeft wel schuld aan het ont staan van de brand en wordt dan ook door de raad berispt. De brand aan boord van de 'Carliner' (4292 brt en eigfendom van Shipping Company Transpulp NV uit Curasao) ontstond in een van de ruimen door het afbranden van sjor-ogen die op het luikhoofd waren gelast. De 'Carli ner' was op dat moment op weg van Egypte naar Libië met een lading constructiemateriaal, auto's en auto banden. Kapitein en hoofdwerktuigkundige hadden besloten dat tijdens de reis naar Libië de sjor-ogen met behulp van een slijptol zouden worden verwij derd. De tweede werktuigkundige, G. van der Garde uit Leersum, werd met dit karwei belast. Toen bleek dat doorslijpen van de ogen een tijdro vend karwei was, besloot de tweede werktuigkundige in overleg met de hoofdwerktuigkundige gebruik te ma ken van een snijbrander. De kapitein was daarvan niet op de hoogte. Tijdens de snijwerkzaamheden is het luikhoofd dermate verhit, dat - zo bleek later uit inspectie door een verzekeringsexpert - gloeiende staal- druppels op de lading in het ruim vielen, waardoor brand ontstond. Dat gebeurde omstreeks half tien 's mor gens. De bluswerkzaamheden zouden tot na twee uur in belag nemen. Doordat de kapitein niet op de hoogte was van het feit dat met een snijbran der werd gewerkt, treft hem geen schuld aan het ontstaan van de brand. De hoofdwerktuigkundige daarentegen is volgens de Raad voor de Scheepvaart wel mede-schuldig, evenals tweede werktuigkundige Van der Garde. Ten aanzien van de laatste laat de raad het bij die constatering. Een disciplinaire maatregel blijft ach terwege in verband met zijn geringe ervaring. THOLEN - Met ingang van 1 januari 1986 is de heer A. A. M. van Loon benoemd tot directeur van ht bejaar dencomplex 'Ten Anker' in Tholen. Hij neemt de plaats in van mevrouw N. Koole-de Bourgraaf, die vanaf die datum om gezondheidsredenen haar werkzaamheden neerlegt. Van Loon zal tijdens een informele bijeenkomst met bewoners en personeel van 'Ten Anker' worden geïnstalleerd. Deze bij eenkomst wordt dinsdag 10 december gehouden en begint om 14.00 uur. inspecteur voor de bejaardenoorden in Zeeland, H. Sul, vrijdagmiddag op een bijeenkomst van de stichting welzijn voor ouderen in Borsele. De ze bijeenkomst in Ovezande was be doeld om de vrijwilligers die zich in Borsele bezighouden met de warme- maaltijdvoorziening voor ouderen in het zonnetje te zetten. Sul doelde met zijn uitspraak op het feit dat vooral 'jonge' bejaarden vaak nog tot veel in staat zijn en zich best verdienstelijk kunnen maken ten be hoeve van hoogbejaarden of hulpbe hoevenden van hun eigen leeftijd. Hij ging ook in op enkele ontwikkelingen in de ouderenzorg. Zo sprak Sul de hoop uit dat de Zeeuwse provinciale staten snel werk zullen maken van hun belofte om 100.000 gulden extra te besteden aan het gecoördineerd ouderenwerk. Dat geld is vooral be doeld om gemeenten, die op dat ge bied nog een achterstand hebben, wat te helpen. Het gecoördineerd oude renwerk is in Zeeland nog een lappen deken, aldus de inspecteur. De ene gemeente krijgt veel geld en de ande re weinig. Hij gaf ook aan dat zich een tendens aandient in de richting van steeds meer opnamen in een verpleeghuis. In het verleden was juist sprake van een dalende vraag. Verder worden er in Zeeland steeds meer zogenaamde aanleunwoningen gebouwd, waarin ouderen min of meer zelfstandig kun nen wonen. In voorkomende gevallen kunnen die mensen een beroep doen op de voorzieningen van een bejaar- deninstelingen waar de woningen bij zijn gebouwd. De secretaris van de stichting Welzijn voor Ouderen Borsele, W. Remijn, sprak in een welkomstwoord zijn waardering uit voor het vele werk dat de vrijwilligers van de warme-maal tijdvoorziening in Borsele verzetten. Hij was vooral vol lof over de vertrou wensrelatie die in de loop van de tijd is ontstaan tussen de vrijwilligers en de mensen die een warme maaltijd krijgen. Remijn herinnerde er aan dat de gemeenteraad in het verleden wel eens twijfels heeft gehad over het nut van een dergelijke voorziening, maar de praktijk heeft nu duidelijk uitge wezen dat er ook in Borsele behoefte aan is, aldus Remijn. Hij stelde vast dat de vrijwilligers een onmisbare schakel vormen in het functioneren van de warme-maaltijdvoorziening. Temeuzense schippers (rechts) overhandigen cadeaus aan de jubilerende beursmeester F. van Gelderen, (links met echtgenote en kinderen). TERNEUZEN - Er moet snel een punt worden gezet achter de eindeloze discussies over het voortbestaan van de systeem van evenredige vracht verdeling. Het is nu tijd om te praten over de vormgeving en verbetering van het systeem. Met die boodschap opende drs. J. de Groot inspecteur- generaal van het verkeer vrijdagmid dag het nieuwe onderkomen van de schippersbeurs in de benedenverdie ping van het gewestelijk arbeidsbu reau aan de Rosegracht in Terneuzen. Volgens De Groot moet alle aandacht gericht zijn op het goed functioneren van het systeem. Dat het rijk daarbij het goede voorbeeld wil geven, blijkt volgens hem uit het feit dat alle beurzen in Nederland inmiddels opge knapt en vernieuwd zijn. Terneuzen is daarvan sinds deze week een goed voorbeeld, meende hij. „Het systeem van evenredige vracht verdeling heeft z'n levensvatbaarheid in 50 jaar tijd bewezen. Het systeem garandeert een boterham voor de schippers en de continuïteit van het vervoer. Ik geloof dat de overheid de schippers en bevrachters van Delfzijl tot Terneuzen en van Maasbracht tot Ijmuiden daarom beter moet gaan bedienen. Dat kan door het doorvoe ren van automatisering en door het vereenvoudigen van de binnenvaart- wetgeving. Twee zaken die op dit moment op stapel staan", sprak De Groot de aanwezigen - onder wie een groot aantal vertegenwoordigers uit de schipperswereld en een deel van het Temeuzense college van b en w.- toe. Tegelijkertijd met de opening van het nieuwe beursgebouw vierde beursmeester F. van Gelderen zijn veertigjarig ambtsjubileum, rijks hoofdinspecteur dr. F. van Vroenho- ven, van het district Zuid-West van de rijksverkeersinspectie overhan digde de jubilaris namens het perso neel van het district, een enveloppe met inhoud. Van Vroenhoven merkte in zijn toe spraak op dat Van Gelderen (die in 1970 beursmeester werd) vooral in conflictsituaties altijd de juiste stap pen onderneemt om te voorkomen dat de zaak uit de hand loopt. Van Gelderen werd vervolgens toegespro ken door het hoofd van de afdeling goederenvervoer van het district, de heer Brouner. Bestuurslid G. Veuger van de Toerbeurtvereniging Noord- Zuid (die al tien jaar gastvrijheid van de rijksverkeersinspectie geniet) over handigde de jubilaris een barometer. Van Gelderen werd gistermiddag be dolven onder de cadeaus. Ook de Temeuzense schippers waren hun beursmeester -„Aan wie je altijd de meest onmogelijke vragen kunt stel len"- niet vergeten. Namens hen boden de schippers J. Bootsgezel, D. van Leuven en D. de Bruijne de jubilaris onder meer het boek 'De Ark van Noach' van Rien Poortvliet aan. Daarna volgde een druk bezochte receptie, waarbij men tevens in de gelegenheid was het nieuwe beursgebouw te bekijken. De nieuwe beurs werd in de loop van deze week in gebmik genomen en is in de plaats gekomen van een 'te krap' pand in de burgemeester Geillstraat. OOSTBURG - De winst van de PZEM moet voor een belangrijk deel gebruikt worden om de onren dabele gebieden van gas te voor zien. Het ziet er naar uit dat de winst van de elektriciteitsmaat schappij - dit jaar op meer dan 20 miljoen gulden geschat - structu reel is, zodat er ook jaarlijks een extra bedrag voor gasaansluitin- gen op het platteland kan worden uitgetrokken. „Dan maak je ook eens een solidair gebaar naar de mensen die nog steeds duur moe ten stoken." Dat zei A. Rosendaal (vvd) vrijdag tijdens de vergadering van de fi nanciële commissie in Oostburg. Zijn voorstel kreeg brede steun, zodat de gemeentelijke vertegen woordiger het onderwerp in de aan deelhoudersvergadering van de PZEM zal aansnijden. Alleen de PvdA-vertegenwoordigers zagen geen heil in het liberale plan. De winst kan volgens hen beter in een reservefonds opzij worden gezet voor de toekomstige ontmanteling van de huidige kerncentrale in Borssele, die rond het jaar 2000 wordt voorzien. Ook de 10 miljoen gulden, die de PZEM wil reserveren voor de bouw van een nieuwe kern centrale zou daarvoor gebruikt moeten worden. „De ontmanteling van een centrale is een enorme operatie. In Amerika wordt er met bedragen rekening gehouden in de orde van grootte van 1500 miljoen gulden. Op dit moment hebben we 39 miljoen gulden in de reservepot voor de ontmanteling. Dat bete kent voor mij dat nu elke winst voor opbouw van die reserve moet worden gebruikt," aldus De Vries. Commissievoorzittter (wethouder) J. Thomaes oordeelde dat de socia list de ontmantelingskosten te hoog schatte: „In Amerika mag dat misschien zo zijn, maar dollars zijn geen guldens. Je moet dat niet verwarren." De andere fracties ver weten De Vries een weinig solidaire houding. Ten aanzien van het collegevoor stel om geen bezwaar tegen de bouw van een kerncentrale in Borssele aan te tekenen vormden PvdA en D en T een gezamenlijk front. I. de Hullu (D en T) herinner de aan de raadsuitspraak van maart dit jaar, toen er steun werd betuigd aan een motie van de gemeente Vlissingen. Daarin werd gesteld dat het kernafvalprobleem moet worden opgelost vóór er ver der wordt gebouwd. De D en T-er wilde aan die uit spraak vasthouden. De Vries be toogde dat het van weinig fatsoen getuigt nu van standpunt te wijzi gen. WD en CDA zagen daar geen probleem in. Zij onderschreven het collegestandpunt dat als er toch een kerncentrale moet komen, dat die dan maar het best in Zeeland kan worden gebouwd. Voorzitter Thomaes wees op de honderden arbeidsplaatsen, die met het pro ject zijn gemoeid. En ten aanzien van een dreigende fusie van de PZEM met de Noordbrabantse en Limburgse elektriciteitsmaat schappijen merkte hij op: „Als er geen centrales komen, dan bete kent dat zeker het einde van een zelfstandige PZEM."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 37