SPELEN 1992 PZC/ week-in 31 zeldzaam heepsrecht verf kwast je ambitieus veiligheid voordeel gerrit jan hoek rob van den dobbelsteen ZATERDAG 7 DECEMBER 1985 ij de onlangs gehouden marathon van New York wreven de toeschouwers gs de route hun ogen uit van verbazing, der de duizenden deelnemers derscheidden zich twee lopers, die ruim kilometer lang een immens spandoek ar de finish sleepten. Op die originele, Jaar nogal vermoeiende manier n obeerden twee Catalaanse architecten, cl anislao Roca en Joan Puich Reu, de ndacht te trekken van de Amerikanen Hi or de kandidatuur van hun stad I ircelona voor de organisatie van de I [ympische zomerspelen van 1992. Het I .eetal wilde niet achterblijven bij de T tie van veertien Catalaanse alpinisten, ie deze zomer de olympische vlag van rcelona '92 in hun bagage meenamen jdens hun expeditie naar de Himalaya. aar ook in Spanje zelf is de olympische orts uitgebroken. Tijdens de laatste reldkampioenschappen van moderne i ■mische gymnastiek in Valladolid werd de I irgemeester van die stad door een I B mutenlange staande ovatie onderbroken, hij in zijn openingsspeech Barcelona I luk toewenste bij de toewijzing van de 1 merspelen van 1992. Zelfs aartsrivaal f Ri al Madrid heeft de historische rancune gen Catalonië overboord gezet door het bf sluit op de sportshirts het embleem van Barcelona '92 te dragen. Qr organisatie van de Spelen wordt tl schouwd als een zaak van nationaal tflang. Het parlement heeft inmiddels een solutie aangenomen, waarin unaniem de Kandidatuur van Barcelona wordt dersteund. De centrale regering in Madrid, anders nogal terughoudend om ff dsen aan het autonome Catalaanse stuur over te dragen, heeft dit keer haar y# ledige medewerking en financiële hulp tl egezegd. En ook op de Spaanse koning J§ in Carlos (zelf een fervent ortliefhebber en deelnemer aan de elen van 1972 van München) kan rcelona rekenen, getuige de inscriptie de monarch in het gastenboek van het tropisch bureau. t collectieve enthousiasme en de alom 'staande unanimiteit (een zeldzaam omeen in het traditioneel verdeelde anje) is een van de solide argumenten, de organisatoren aandragen om de ielen van 1992 in de wacht te slepen, ritiek op onze kandidatuur is er amper", rklaart Jordi Serra, directeur en lordinator van het olympisch buro, •vestigd in een betonnen bunker aan de I iet van de Montjuic-heuvel, waar rl iniatuurvliegtuigen en dieselmotoren van 1« staatsbedrijf INI in allerijl plaats h bben moeten maken voor de maquettes e posters van de kandidatuur van B arcelona. „Aanvankelijk waren er wat r serves van de kant van bijvoorbeeld de I iurtraden, die zich afvroegen of het geld 1 m de Spelen niet beter voor andere, I iciale doeleinden kon worden aangewend. 'aar dat is een valse discussie. Want z mder de Spelen zijn er geen inkomsten, v aarmee de verbetering van de infrastructuur kan worden gefinancierd". aar ook om historische redenen vindt en in Catalonië, dat Barcelona moreel cht heeft op een wat langer verblijf van olympische vlam dan de vluchtige ssage van het olympisch vuur in 1968 op eg naar Mexico. Want al drie keer eerder •1 eed Barcelona een vergeefse gooi naar de I roerspelen. In 1924 ontnam Pierre de Q oubertin op het laatste moment de J lusies van Barcelona, door de Spelen van I at jaar aan Parijs te gunnen. Barcelona I wam er bekaaid af met een erepenning I an olympische verdienste. Ook de Spelen I an 1936 gingen aan de neus van de I atalanen voorbij. Een delegatie van het B )C, die Barcelona in het voorjaar van 1131 bezocht, vaardigde een negatief dvies uit. Kopschuw gemaakt door de I olitieke onrust en de rellen in de I eginfase van de lie Republiek, die twee eken daarvoor was uitgeroepen, koos het |9C voor Berlijn. 1965 werd een derde poging ondernomen, aar in dit geval ging 'drie keer heepsrecht' niet op. Het Spaanse Olympische Comité prefereerde Madrid als kandidaat, waardoor voor Barcelona niet meer overbleef dan de 'kruimel' van het zeilevenement. Veel maakte dat overigens niet uit, omdat het IOC niet van zins bleek het Franco-regime een propagandistische dienst te bewijzen. De Olympiade van 1972 ging uiteindelijk naar München. „Zoveel Olympische trouw, beleden in de afgelopen 60 jaar, moet eens gehonoreerd worden", oordeelt Serra. „Daarbij komt nog, dat het IOC altijd de spreiding van de Spelen over zoveel mogelijk continenten en zoveel mogelijk Maquette van het olympisch centrum in Barcelona. landen gepropageerd heeft. En Spanje is het enige grote Europese land, dat nog nooit de Olympische Spelen heeft georganiseerd, terwijl andere landen zoals Frankrijk, Nederland en Engeland al een of meerdere keren de Spelen toegewezen hebben gekregen". En alsof die argumenten nog niet voldoende zijn, wijst hij op een overweging van historisch-sentimentele aard: in 1992 wordt ook het feit herdacht, dat 500 jaar geleden in 1492 de Spanjaard Christoffel Columbus Amerika ontdekte. Barcelona was er vroeg bij om zijn kandidatuur te stellen. Al in 1981 opperde de toenmalige burgemeester Narcis Serra het idee om Barcelona zetel van de Spelen te maken, elf jaar voordat die Spelen gehouden zullen worden. De Catalaanse stad verwierf zich daarmee een voorsprong op de andere kandidaten, die hun projecten veel later indienden. Maar die voorsprong heeft ook een nadeel in de ogen van de huidige burgemeester van Barcelona en onvermoeibaar promotor van de kandidatuur van zijn stad, Pasqual Maragall. „Het is net als met een wielrenner, die uit het peloton is ontsnapt. De achtervolgers moeten maar zien de vluchteling in te halen. Maar de ontsnapte coureur heeft wel het nadeel, dat hij alleen tegen de wind moet vechten". Maar zo zwaar tilt men in Barcelona nu ook weer niet aan dat veronderstelde bezwaar. Immers, Barcelona kan schermen met het argument, dat 70 procent van de noodzakelijke installaties al gereed is of slechts een kleine ingreep vereist. Van de 46 benodigde sportinstallaties hoeven er nog maar 12 helemaal nieuw gebouwd te worden. Een voordeel van Barcelona is bovendien, dat de vier centra, waar de belangrijkste sportmanifestaties gehouden worden, betrekkelijk dicht bij elkaar liggen. Lange reistijden zullen uit den boze zijn. IOC-voorzitter Juan Antonio Samaranch. Barcelona is klaar voor de Olympische Spelen van 1992. Achter de olympische schermen, waar de 'lobby' tot een kunstvorm verheven is, zijn de Spanjaarden al sinds 1981 actief om de Spelen van 1992 binnen de eigen landsgrenzen te laten plaatsvinden. Insiders, onder wie de Nederlandse staatssecretaris Joop van der Reijden, beweren dat Barcelona koploper is in de olympische race met Amsterdam als goede tweede. De voorsprong van Barcelona is gemakkelijk te verklaren. Amsterdam heeft Johan Cruyff en Anton Geesink, Barcelona weet zich gesteund door koning Juan Carlos (in '72 deelnemer tijdens de Spelen in München) en IOC-voorzitter Juan Antonio Samaranch. Barcelona beroept zich daarnaast op het feit dat er nog nooit Olympische Spelen in Spanje gehouden zijn. Bovendien zijn de accommodaties in de Catalaanse hoofdstad nauwelijks een probleem te noemen. Barcelona gaat aan kop. Pasqual Maragall, burgemeester van Barcelona een een fervent promotor van de Spelen in zijn stad, ziet daar echter geen voordeel in. „Het is net als een wielrenner die ontsnapt is uit het peloton. De achtervolgers moeten maar zien de vluchteling in te halen. Maar de ontsnapte coureur heeft wel het nadeel, dat hij alleen tegen de wind moet vechten". De centrale kern is de 'Ring van Montjuic'. Op deze heuveltop ligt het hart van het olympische complex. Van het uit 1929 daterende Olympisch stadion blijft de historische buitenkant overeind, maar het interieur wordt momenteel ingrijpend gerenoveerd om de capaciteit op 70.000 comfortabele plaatsen te brengen. De bouw van het sportpaleis is toegewezen aan de Japanse architect Arata Isozaki, terwijl de rest van de 'Ring' gemodelleerd zal worden aan de hand van projecten van Catalaanse architecten. Verder zullen de hallen van de Jaarbeurs, gelegen aan de voet van de Montjuic, opgekalefaterd worden om daar onder meer het perscentrum in onder te brengen. Op het complex van Montjuic zullen de belangrijkste evenementen plaatsvinden zoals atletiek, boksen, schermen, gymnastiek, gewichtheffen alsmede de finales van basketbal, zaalhandbal en volleybal. Op iets meer dan een kilometer afstand van Montjuic bevindt zich de kern van Diagonal. De installaties van FC Barcelona met het immense stadion Nou Camp met een capaciteit van 120.000 toeschouwers, het Ministadion, dat plaats biedt aan 16.000 bezoekers en het Sarria-stadion van Espanol (43.000 plaatsen) zijn bij de WK voetbal van 1982 al zodanig gemoderniseerd, dat er hoogstens een verfkwastje over heen zal moeten om als een vorstelijk decor voor de olympische voetballers te dienen. Bovendien bevinden zich op het complex van de Diagonal de installaties, waar tennis, hockey, basketbal, judo en het concours hippique zullen worden georganiseerd. Iets verder weg, aan de rand van de heuvels aan de NW-kant van de stad, ligt het complex van Vall d'Hebron. Vorig jaar werd daar ter gelegenheid van de WK wielrennen een splinternieuw wielerstadion in gebruik genomen. De enige technische bezwaren, die tegen die wielerpiste aangevoerd kunnen worden, zijn, dat de capaciteit voor het olympische evenement aan de magere kant is (3800 toeschouwers, met enkele noodgrepen uit te breiden tot 6200) en dat de lengte van de baan slechts 250 meter bedraagt. Andere projecten, die voor Valle d'Hebron op stapel staan, zijn een baan voor het boogschieten en een paviljoen voor het volleybal. Het enige sportonderdeel, waar nog geen lokatie voor is aangewezen, is het zeilen. Maar gezien de karakteristieken van de Costa Brava met zijn talloze jachthavens en van Mallorca, zal die keus niet al te moeilijk te maken zijn. Op dit moment zijn er al een tiental gegadigde dorpen, die dolgraag de organisatie van het zeilen op zich willen nemen. Het meest ambitieuze onderdeel van het olympische project is evenwel het Olympisch dorp. Dat is geprojecteerd in Poble Nou, een stadsdeel ten noorden van de haven, dat nu nog een troosteloos industriegebied is met haveloze gebouwen en ruines. Zeer recentelijk heeft Barcelona het ontwerp van de Catalaanse architect Oriol Bohigas goedgekeurd, dat Poble Nou een volledige metamorfose moet laten ondergaan. Op een gebied van 35 hectare staan onder meer de huisvesting voor de 14.000 atleten gepland, de aanleg van een aantal grote hotels (het enige, waar volgens de organisatoren Barcelona een groot gebrek aan heeft om de stroom bezoekers op te vangen) en een hypermodern congrescentrum, gelegen op een kunstmatig schiereiland. Om de atleten, gasten en bewoners van Poble Nou toegang te verschaffen tot het strand, zal zelfs de spoorlijn naar Frankrijk volledig omgelegd moeten worden en grotendeels ondergronds worden aangelegd. Over de wijze om het Olympische project te financieren, is in brede kring maanden van gedachten gewisseld. Uiteindelijk heeft men gekozen voor een tussenweg tussen de overheidbemoeienis van München '72 en het volledige particuliere initiatief van Los Angeles '84. De totale geschatte kosten, inclusief de nodige investeringen, maar exclusief het Olympische dorp, belopen intussen al 1,7 miljard gulden. Ongeveer de helft daarvan zal gedekt worden met inkomsten uit entreegelden, munten, postzegels, totogelden en tv-rechten. Deze laatste zijn op de begroting aan de lage kant gehouden met ongeveer 650 miljoen gulden. De opbrengst zal aanzienlijk hoger uitvallen, in aanmerking genomen, dat in Seoel al onderhandeld wordt over een bedrag van meer dan 1 miljard gulden. Het Olympisch buro heeft wel een aardige opsteker gehad met het initiatief van een groep sympatiserende ondernemers, verenigd in de Olympische Vereniging '92. In amper drie maanden tijd wist dit Comité meer dan 80 bedrijven te porren om ieder een donatie van ongeveer 2 ton te geven. Met de totale opbrengst, bijna 16 miljoen gulden, is het grootste deel van de kosten van de promotie van Barcelona '92 gedekt. Het enige punt, dat nog niet in de begroting is opgenomen, is het thema van de veiligheid tijdens de Spelen. Die veiligheid gaat de organisatoren bijzonder ter harte. Al toont Jordi Scerra zich nogal sceptisch over de vragen, die van her en der worden gesteld over dit onderwerp. „Er bestaat een curieuze tendens om het terrorisme, dat zich elders in Spanje voordoet, met name in Baskenland en Madrid, te projecteren op Barcelona. De laatste twintig jaar is Barcelona vrijwel gevrijwaard geweest van aanslagen. Bovendien zijn er andere Europese hoofdsteden zoals Parijs of Rome, waar het terrorisme zich de laatste jaren veel nadrukkelijker heeft gemanifesteerd". Maar ook Serra moet toegeven, dat München voor 1972 niet bepaald het doelwit van terroristische activiteiten was. „We hebben er inderdaad rekening mee te houden, dat internationale terroristische organisaties de Olympische Spelen aangrijpen voor hun 'exhibitionisme'. Vandaar dat we ook uitgebreide veiligheidsmaatregelen zullen nemen, waarbij naar schatting zo'n 14.000 agenten zullen worden ingezet. Maar we zullen er daarbij naar streven een compromis te bereiken. De atleten stellen het namelijk niet op prijs om gewapende politie in het olympisch dorp te zien of iedere keer als ze naar binnen willen uitvoerig gefouilleerd te worden. Om die reden zullen we kiezen voor een bewaking, die diskreet en niet lastig voor de deelnemers is, maar waarbij de veiligheid toch optimaal gegarandeerd is". Over ongeveer een jaar, op 17 oktober 1986, zal het IOC in Lausanne definitief een keus maken welke stad in 1992 met de organisatie van de Spelen gaat strijken. Velen, onder meer de burgemeester van Parijs, Chirac, hebben min of meer openlijk geinsinueerd, dat Barcelona een grote streep voor zou hebben omdat de voorzitter van het Internationale Olympische Comité, Juan Antonio Samaranch, afkomstig is uit Barcelona. In plaats van de bewering tegen te spreken, onderschrijft Serra deze volledig. „Ik geloof, dat het feit dat Samaranch uit Barcelona komt, in het voordeel van onze kandidatuur is. Zij het niet om de redenen, die Chirac gesuggereerd heeft. In de eerste plaats is Samaranch een exponent (en geen toevalstreffer) van de sportieve instelling van Barcelona. En daarnaast ben ik van mening, dat veel leden van het IOC mogelijkerwijs hun dankbaarheid willen tonen jegens Samaranch voor de inzet en de impuls, die hij aan de olympische beweging heeft gegeven. Maar het is een grove leugen, om te insinueren, dat Samaranch hen onder druk zou zetten om in 1986 voor de kandidatuur van Barcelona te stemmen". Over de mogelijke kansen van Barcelona en 'e andere kandidaten op grond van de krachtsverhoudingen binnen het 92 leden tellende IOC wil Serra zich op dit moment niet uitlaten. Van sentimentele steun van leden uit Latijns-Amerika wil hij op voorhand niet uitgaan. Evenmin staart hij zich blind op de openlijke steun voor Barcelona van de invloedrijke Braziliaan Joao Havelange, voorzitter van de wereldvoetbalbond FIFA of van de loftuitingen van de voorzitter van het organisatiecomité van Los Angeles, Peter Ueberroth, die recentelijk in Oost-Berlijn verklaarde, dat de planificatie van Barcelona die van los Angeles overtreft. „Als de leden van het IOC zich openlijk voor een bepaalde kandidatuur uitspreken, geef ik er natuurlijk de voorkeur aan dat ze voor Barcelona kiezen. Maar daar gaan we niet van uit. Tot 17 oktober kan er nog veel veranderen en we kunnen nu niet op onze lauweren gaan rusten". Tot die datum gaat Barcelona onvervaard verder met het werken aan zijn promotie en aan de projecten, die (toewijzing of niet) doorgaan. Het enige wat telt is klaar te zijn, als volgend jaar oktober de beslissing valt, en alle eventuele lacunes en gaten in Dali's symbolische 'Kosmische Discuswerper' tijdig te dichten. Serra: „Iedereen kan er van overtuigd zijn, dat wanneer op 17 oktober 1986 de keuze in ons voordeel uitvalt, op 18 oktober de pikhouwelen de grond in gaan'. bulgarije lonkt naar de winterspelen Bulgarije lonkt naar de organisa tie van de Olympische Spelen |992. Géén concurrentie voor Am- erdam, want de Bulgaren azen op Ie Winterspelen. Het land speelt an wel geen rol van grote beteke- lis in de wintersporten, zijn verte genwoordigers en vertegenwoordig sters zijn er wel altijd bij in de peeste disciplines. Jlaar ook zonder grote internationa le successen leeft toch het nodige Snthousiasme onder de bevolking an de Bulgaarse wintersportgebie den. Ze willen ook wel eens in het onnetje van de grote wereldbelang- Itelling staan en stralen hetzelfde tinderlijke verlangen uit naar een jportief feest, dat ook Serajewo ken merkte in de voor-olympische perio- Alleen, Sofia is nog niet zover. De stad, met op de achtergrond de be sneeuwde toppen van de Vitosha, is alleen nog maar kandidaat, zoals ook Amsterdam alleen nog maar kandidaat is. Ivan Slavkov, de president van het Bulgaarse Olympische Comité, is echter een groot optimist. En met enige trots toont hij de maquettes en tekeningen van de olympische ge bouwen, pistes en ijsstadions. Sera jewo, de vergeten hoek in de repu bliek Bosnië in Joegoslavië is voor de Bulgaren het inspirerende voor beeld. De stad kreeg publiciteit en moderne accommodaties en hield er nog een aardige cent aan over ook. Bulgarije heeft voldoende bergen met sneeuwzekere pistes. De Vitosha wordt de belangrijkste plaats van ontmoeting, want daar gaat het ski- gebeuren zich afspelen. Dit bergge bied ligt op ongeveer 8 kilometer van de hoofdstad Sofia, maar de toe gangswegen naar deze berg zijn smal. Dat heeft dit gebied overigens gemeen met meerdere plaatsen waar De skipistes van Aléko liggen wat verder op in het brede Vitosha-berg- gebied, dat als een mooi winters decor de hoofdstad Sofia omsluit. Daar komen ook jaarlijks de paar duizend Nederlandse toeristen, die hun skivakantie willen aanvullen Winterspelen zijn gehouden en als het moet zal ook daar wel weer een oplossing gevonden worden. Daar waren ze in Lake Placid en Serajewo ook sterk in. De meeste deelnemers zullen daar overigens geen last van hebben,, want die worden ondergebracht in speciaal te bouwen appartementsge bouwen aan de voet van de Vitosha. met de totaal andere sfeer van een Balkanland. Duidelijk is wel, dat de Bulgaren er alles aan willen doen om meer geld uit het wintertoerisme te halen. De infra-structuur aan liften en hotels is de laatste jaren gemoderniseerd en daar steekt ook wel wat buiten lands geld in. Fransen mochten er de liften aanleggen en de Japannes bleken bereid te investeren in hotel accommodatie. De Fransen, dezelfden die het ski oord Les Arcs uit de grond stampten, verzorgden de warme cabinelift, die de skiërs van 1670 naar 2190 meter hoogte brengt. Het Vitosha-gebied telt zeven liften, die samen een capaciteit hebben van 4500 personen per uur. Dat is in ieder geval in de weekeinden onvoldoen de, wanneer heel Sofia lijkt uit te lopen om een dagje te gaan skiën. Vooral de pistes omsloten door grote dennebosen zijn aantrekkelijk voor beginnende skiërs. Gemiddeld valt er in de Bulgaarse winter in het Vitosha-gebergte 3,5 meter sneeuw. De temperaturen lig gen doorgaans ongeveer acht graden onder nul. In het berggebied liggen drie hotels direct aan de skipistes. Interessanter is het wellicht om acht kilometer verder in Sofia te logeren, om tege lijk te profiteren van het moois dat de Bulgaarse hoofdstad te bieden heeft. Verder van Sofia, op 70 kilometer, ligt de wintersportplaats Borovez. Het is de thuispiste van de Bulgaar se top-skiër Pétar Popanghélov. Zijn vader was Bulgarije's eerste topskiër in de jaren tussen 1950 en 1960. Een cabinelift met een capaciteit van 1200 personen per uur brengt de skiërs hier naar een hoogte van bijna 2400 meter. Deze zes-persoons cabi nelift is ook modem en comfortabel, wat niet van alle oude sleepliften in het gebied gezegd kan worden. Met vijf verschillende sleepliften kan de skiër nog hoger komen om dan aan 3 tot 4 kilometer, voornamelijk door het bos lopende, afdalingen te beginnen. In totaal beschikt Borovez over 14 liften. De hotels liggen aan of vlak bij de pistes. Niet alle Neder landse touroperators organiseren reizen naar Bulgarije. Veelal zijn de minder goede organisaties van de transfers en de kwaliteit van de huurski's ter plekke er de oorzaak van dat Bulgarije geschrapt werd uit de reisgidsen. De slechte organisatie geldt voor wel meer Oostbloklanden. Wie er heen gaat zal zich erop moe ten instellen en deze ervaringen moe ten afwegen tegen de toch wel aparte bekoring van een land als Bulgarije met zijn heel eigen cultuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 31