Proef acupunctuur verslaafden OLITIE IN STAA T VAN PARA A THEID M/EEK-UIT \NEEK-IN Prins Claus spant kort geding aan tegen Privé Woensdrecht werkt toch mee aan plaatsing autn adria de PZC vandaag Verdubbeling aantal vrouwen in krijgsmacht OUD PAPIER? Consument en winkelsluiting i modetopper - laagste prijs :RUSSEL-De hele Belgische politiemacht is vrijdag in staat van verhoogde waakzaamheid ebracht na bomaanslagen op een gerechtsgebouw in Luik en op een Navo-pijpleiding in de uurt van Gent. Bij de aanslag op het gerechtsgebouw in Luik viel één dode; drie anderen eerden gewond. De dode is een 23-jarige rechtenstudent. Bij een controle in Gent schoot de ijkswacht een onschuldige automobilist dood. Vissers Concurrentie Surinaamse minister bedreigt stakers Ongeluk NA PUBLIKATIE OVER KROONPRINS ZEEUWSE OUD PAPIER CENTRALE bv Onbestendig 28e jaargang no. 289 aterdag 7 december 1985 ford-centrum Westhavendi jk15CD. Goes. Tel.DTl00-20«4<40 IjEJV HAAG (GPD) - In het huis van bewaring in Rotterdam wordt deze maand ten onderzoek gestart naar de effecten van acupunctuurbehandeling op i erslaafden. Bekeken wordt of de problemen van heroine-ontwenning bij idetineerde verslaafden via acupunctuur kunnen worden verminderd. de proef kunnen 45 verslaafde gedetineerden op vrijwillige basis meedoen. Het project staat onder verantwoordelijkheid van de Rotterdamse GGD. Tijdens de behandeling worden bij de verslaafden, als aanvulling op de verstrekking van het ontwenningsmiddel methadon, naalden in hand en oor geplaatst. Het onderzoek wordt gehouden met toestemming van het ministerie van justitie. Twee bomaanslagen n België: één dode (Van onze correspondent) Tegen vissers die ondanks het vangstverbod toch schol en kabeljauw aanvoeren is hard opgetreden, in Vlissingen kre gen enkele vissers een waar- schuuring. PAGINA 3 De agrarische ondernemers in de landen van de EG dreigen steeds meer eikaars concur renten te worden. PAGINA 13 De Akropolis in de Nieuwe Kerk: onderzoek, behoud en herstel in beeld Letters Letteren: Dromen en Reizen: John Peereboom schrijft ver derKeriHulme endeBook- erprice Cees Nooteboom, makelaar in vergankelijkheid Oberst Redl, de film en het verhaal van een geparfumeer de spionagezaak Drie mil joen dollar voor het levensver haal van Reagan Rob Out over Veronica en Hilversum Radio- en tv-programma's voor het weekeinde. PAGINA 17, 18, 19, 21 en 23 Duiken, vissen én slepen: de beslissende zoekslag naar Nehalennia Max van den Berg en de breuk in het Har moniemodel FNV's Dick Visser breit verder (met een rooie draad) China en de landbouw Transplantaties blijven - nog - beperkt Barcelona nadrukkelijk kandidaat voor de Olympi sche Spelen Bulgarije heeft mooie sneeuw en claimt de Winterspelen. PAGINA 25, 27, 29, 31 Binnen- en buitenl.: 2 en 3 Financiën, economie: 5 Provincie: 9, 11, 13 en 15 Sport: 7 DEN HAAG/PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse minis ter van arbeid, Edmund Dan- kerlui, heeft donderdag op zijn ministerie stakende werknemers bedreigd met een vuurwapen. De bewindsman, die door actievoerders werd ontwapend, is door de recher che gehoord, maar kon daarna heengaan. Het incident deed zich voor toen stakende personeelsle den van de Stichting Produk- tieve Werkeenheden het secre tariaat van de minister bezet ten. Dankerlui, die nog niet op kantoor was, moest zich bij aankomst een weg door de actievoerders banen. Volgens de bewindsman werd hij daar bij gemolesteerd door de sta kers en trok hij een vuurwapen om hen schrik aan te jagen. Het is nog onduidelijk wie de aanslag in Luik heeft gepleegd. Men vermoedt dat de terreuractie het werk is ge weest van de Strijdende Communisti sche Cellen, CCC, die al 28 aanslagen op hun naam hebben staan. In tegen stelling tot eerdere CCC-acties werd deze keer niet vooraf gewaarschuwd voor de aanslag. De Strijdende Communistische Cel len hebben wel de verantwoordelijk heid opgeëist van de aanslag op de Navo-pijpleiding in Wortegem-Pete- gem, bij Gent. In pamfletten, die later op de dag in Brussel werden gevon den, niet ver van de plek waar een verdachte koffer werd aangetroffen en opgeblazen, schrijft de CCC dat zij de aanslag hebben gepleegd samen met een internationaal communististische groep in Frankrijk, vermoedelijk de Action Directe. Na de aanslag in Luik zijn over het hele land strenge veiligheidsmaatre gelen genomen. De meeste gerechts gebouwen worden bewaakt door zwaar bewapende politiemannen en rijkswachters, beschermd met kogel vrije vesten en gewapend met riot guns en Uzi-machinepistolen. Ook Navo-installaties worden zwaar be waakt. In het hele land zijn alle politiemannen en rijkswachters ge consigneerd. Personeel dat vrij was, is teruggeroepen. De aanslag op klaarlichte dag in Luik is al de derde deze week. Woensdag ochtend explodeerde een bom van de CCC in een gebouw van de Bank of America in Antwerpen. Er vielen geen slachtoffers, maar de schade was enorm. De explosie in het gerechtsgebouw in Luik gebeurde even na drie uur, een kwartier voor de plechtige vergade ring van de Jonge Balie (advocaten), waarbij 600 mensen werden verwacht, onder wie minister van justitie Jean Gol. De tweede verdieping van het gebouw stortte naar beneden. De mij- nopruimingsdienst van het leger heeft in de buurt van het zwaar geteisterde gebouw nog urenlang gezocht naar andere bommen. Op een persconferentie in Brussel is gisteren de oprichting bekendge maakt van een vereniging van nabe staanden van de slachtoffers die ge vallen zijn bij een reeks van bloedige aanslagen op warenhuizen in België. Van die aanslagen verdenkt men de „Bende van Nijver'. Het parket in Gent heeft vrijdagmid dag verklaard dat het neerschieten van een 45-jarige autobestuurder, in de nacht van donderdag op vrijdag, tijdens een rijkswachtcontrole in Gent per ongeluk is gebeurd. De Belg overleed in de loop van vrijdagmor gen in het Academisch ziekenhuis in Gent. Volgens het parket zag een rijks wachtpatrouille een bestelwagen met hoge snelheid door het stadscentrum van Gent rijden. Met veel moeite kon de wagen worden klem gereden. Een rijkswachter stapte met getrokken pistool op de bestuurder af. Deze bleek stomdronken te zijn en hij werd gesommeerd uit te stappen. Op het moment dat de politieman zijn wapen door het venster van de bestelwagen stak reed de automobilist weg. Het wapen ging hierdoor af, waarbij de man in het hoofd werd geraakt, aldus het parket. AMSTERDAM Deel van de voorpagina van het weekblad Privé. In dit nummer komt een artikel voor over de zoon van Prins Claus, Willem Alexander. AMSTERDAM (ANP) - Prins Claus wil dat een artikel in het weekblad Privé over zijn zoon Willem-Alexander die volgens dat blad onlangs met een blondine in onder andere een Amsterdams hotel is gesigna leerd, wordt gerectificeerd. De prins eist dat namens zijn zoon in een kort geding dat bij de Amsterdamse rechtbank tegen 'De Lage Landen', uitgever van Privé is aangespannen. Een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst heeft dat vrijdag bevestigd. Het geding dient dinsdag a.s. De beweringen en suggesties „dat prins Willem-Alexander in de pe riode van zaterdagavond tot en met zondagochtend ononderbro ken in gezelschap zou hebben ver keerd van een jong blond meisje, achtereenvolgens in de discotheek 'Juliana's', het Hilton-Hotel en een koffieshop, alle in Amsterdam" zijn volgens prins Claus onwaar. Deze beweringen staan in een arti kel dat op de voorpagina van de Privé van deze week is aankondigd onder de kop 'Eerste liefdesweek end: Willem Alexander met blondi ne in Hiltonhotel' en is geschreven onder de kop 'Willem-Alexander met blondine in Amsterdams ho tel'. De advocaat van de prins, mr. F. Salomonson uit Amsterdam, eist dat Privé in het eerste nummer dat verschijnt na de uitspraak in het kort geding de door hem in de dagvaarding omschreven rectifica tie plaatst op straffe van een dwangsom van 250.000 gulden voor iedere dag dat Privé niet aan dat vonnis voldoet. Het is de tweede keer dat een lid van het Koninklijk Huis een kort geding aanspant tegen een week blad. De eerste zaak diende tegen een Duits blad in verband met een publikatie over een abortus die prinses Irene na een buitenechte lijke zwangerschap zou hebben la ten plegen. Prins Bemhard, die namens zijn dochter het geding aanspande, won die zaak. Een woordvoerder van het week blad Privé wilde vrijdagavond geen commentaar geven. Britten doen mee aan Star-Warsproject VS LUIK Bij een bomaanslag op het gerechtsgebouw in Luik is een dode gevallen. Aan de buitenkant lijkt de schade meegevallen, maar binnen in een verdieping ingestort. WOENSDRECHT (ANP) - De gemeen teraad van Woensdrecht heeft vrij dagavond te elfder ure besloten toch maar mee te werken aan de voorbe reiding van planologische maatrege len, nodig voor de plaatsing van kruisvluchtwapens in de gemeente. Met negen stemmen voor en drie tegen (van twee PvdA-leden en één vanwege de kruisrakettenkwestie dis sident geworden CDA'er) werd een meerderheidsvoorstel van het college van B en W aangenomen, dat een voorbereidingsbesluit behelst voor het terrein van de vliegbasis. Het gemeentebestuur krijgt de opdracht, een zodanige wijziging van het be stemmingsplan voor te bereiden, dat op grond daarvan de nodige bouwver gunningen voor de benodigde bouw werken kunnen worden verleend. Met de rug tegen de muur schaart nu de vierkoppige fractie van het Alge meen Belang en één onafhankelijk raadslid, hoewel ze tegen kruisvlucht wapens blijven, zich achter het voor bereidingsbesluit. De twee PvdA'ers vinden dat nu hun partij de kruis vluchtwapens als inzet van de lande lijke verkiezingen heeft gemaakt, zij niet in Woensdrecht wel kunnen gaan meewerken. De dissidente CDA'er blijft principieel tegenstander. (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) - De Britse minister Heseltine (defensie) en zijn Ameri kaanse collega Weinberger hebben gisteren in Londen een verdrag gete kend dat Engeland een rol toekent bij de ontwikkeling van de Amerikaanse plannen tot ruimteverdediging, het Star-Warsproject. Engeland is daarmee de eerste bond genoot van de Amerikanen die zich nu formeel bereid heeft getoond mee te doen aan het Star-Warsproject. Ver wacht wordt, dat ook West-Duitsland en Italië hierover met de Verenigde Staten tot overeenstemming zullen komen. De Britten hebben lang niet alles gekregen wat ze willen. Minister He seltine heeft zich tot voor kort sterk gemaakt voor spijkerharde garanties waarbij Britse bedrijven voor 1,5 mil jard pond (ruim 6 miljard gulden) aan kontrakten zou moeten worden toege zegd. De Verenigde Staten waren hiertoe niet bereid, en in het gisteren geteken de verdrag staan ook geen bedragen of garanties vermeld. Britse bedrijven zullen wel kunnen meedingen naar kontrakten, waarbij prijs en kwaliteit de doorslag zullen geven. Heseltine zei gisteren dat het verdrag Britse bedrijven „uitstekende kansen geeft mee te doen aan projecten die betrekking hebben op het grensge bied van de menselijke kennis" Wein berger sprak van „potentieel enorme mogelijkheden" voor het Britse be drijfsleven. De Amerikaanse minister prees de bekwaamheden die op gebieden die voor het Star-Warsproject van belang zijn, in Engeland voorhanden zijn. Het verdrag noemt onder meer laser- en computertechnologie. Oppositieleider Neil Kinnock had gis teren grote kritiek op het verdrag, dat zijns inziens niets voor het Britse bedrijfsleven zal betekenen, maar hooguit zal leiden tot het naar Ameri ka trekken van de knapste Britse koppen. Minister Heseltine zei over de moge lijkheid van zo'n „brain-drain" dat deze in een vrije maatschappij in principe niet te vermijden is. „Maar nu Britse bedrijven kunnen meedoen, S 01100-15018 Haven industrieterrein Houtkade 38 Neem eens contact 4463 AC Goes op met de ook voor schroot, metaal lompen en plastic zal dat misschien niet gebeuren", zo opperde hij. De Sowjet-Unie heeft gisteren het verdrag direct bekritiseerd. Het offi ciële nieuwsagentschap Tass gaf een verklaring uit waarin van een „ge vaarlijke stap" van Engeland wordt gesproken die in strijd is met „de geest van Genève". (Advertentie) Koopmaand december brengt het publiek in veel steden meer dan nor maal in de gelegenheid om 's avonds te winkelen. Tegen sinterklaas is er een serie avonden met gezellige drukte in de winkelcen tra en rond kerst herhaalt zich dat verschijnsel. Over het algemeen is er een redelijke belangstelling voor deze mogelijkheid om in de avonduren inkopen te doen. Zoals ook al sinds jaren de wekelijkse koopavond opval lend ingeburgerd is. Verschuivingen in het koopgedrag van de consument hebben de tweede-kamerfractie van D66 ervan overtuigd dat het hoog tijd wordt om de regels van de Winkelslui tingswet te verruimen. Middenstand en grootwinkelbedrijf zouden het pu bliek tegemoet moeten komen door het sluitingstijdstip van zes uur 's avonds op zeven uur te stellen. D66 wil zelfs een initiatief-wetsontwerp in die richting indienen. Nieuw is het denkbeeld beslist niet. Al vaker zijn in de voorbije jaren pogingen onderno men om het strakke regime van de Winkelsluitingswet (daterend uit 1952) te doorbreken. Maar tot meer resultaten dan enkele sporadische uitzonderingen (hier en daar de moge lijkheid om winkels op zondag enkele uren geopend te houden) is het eigen lijk nooit gekomen. Middenstand en vakorganisaties van winkelpersoneel hebben aandrang om het sluitings tijdstip van winkels naar later in de avond te verschuiven steeds met suc ces weten tegen te houden. De Winkelsluitingswet is destijds in het leven geroepen om de (voornamelijk kleine) middenstander te beschermen tegen ongezonde con currentie, waartoe de economische leefregel 'de klant is koning' vroeger aanleiding gaf. Sociaal was de winke lier met de éénmanszaak overgele verd aan de grillen van het kopend publiek dat tot op de onmogelijkste uren van de dag op zijn wenken bediend wilde worden. Voor winkel personeel zijn de werkomstandighe den ook lange tijd slechter geweest dan voor werknemers elders. Vandaar dat in beide 'kampen' vaak weinig animo te vinden is om af te dingen op de bepalingen en de marges, veran kerd in de Winkelsluitingswet. Ten slotte garandeert de regeling, zoals thans van kracht, een werkbare eco nomische en sociale basis in de bran che van middenstand en grootwinkel bedrijf. Verruiming van openstelling van winkels wordt vaak voor de werk omstandigheden vpn het personeel als een teruggang ervaren en brengt kosten met zich, waarvan het nog maar de vraag is of die in verhouding staan tot het nuttig rendement. Aan al die aarzelingen gemeten is de dis cussie over veranderingen in de be staande regelingen van de Winkelslui tingswet tot nu toe een doodlopende gebleven. En tussen sociale partners (werkgevers en vakbonden) én in de politiek. Toch verdient het initiatief van D66 méér dan het onmiddellijk naar de prullenmand te verwijzen. Maat schappelijk is er in Nederland zoveel veranderd dat het koopgedrag van de consument vandaag al lang niet meer spoort met de dienstverlening in win kelcentra. Alleenstaanden, tweever dieners, pendelaars, werknemers in wisseldiensten: vaak worden ze ko pers op momenten dat de winkels sluiten, na zessen en tussen de mid dag. Er is sprake van een gedwongen gewenning voor wie boodschappen en inkopen moet doen op tijdstippen dat het lastig uitkomt. Het begrjp service vraagt tegenover deze gegroeide prak tijk om een andere uitleg. Zeker nu de economie weer aantrekt, de bestedin gen bij de consumenten groeien (zie de ervaringen bij de sinterklaasinko pen) en ook onder de middenstand sprake is van een duidelijke opleving, is er alle reden om het vraagstuk van de verruiming winkelsluiting met meer fantasie te benaderen dan de laatste jaren is gebeurd. Onregelmatige werktijden zijn in de tegenwoordige samenleving al lang geen uitzondering meer. In het buitenland worden hier en daar inte ressante experimenten gedaan met afwijkende uren van openstelling voor winkels en dienstverlenende instellin gen. Trouwens, wanneer we niet op passen, leidt verdergaande arbeids tijdverkorting ertoe dat ook de vrij dagmiddag steeds meer gesloten deu ren voor het pubhek oplevert. De eerste voorbeelden zijn er al van. Service lijkt af en toe een begrip dat wie het moet leveren liever maar niet in goed Nederlands vertaalt. Toch wordt de consument er steeds kriti scher op. En dat geldt ook voor geslo ten winkels. D66 moet maar eens even doorzetten met het gevecht tegen de Winkelsluitingswet. vdM. Advertentie DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris Hoekzema van defensie streeft naar een verdubbeling van het aantal vrouwen in het leger in 1989. Geïnteresseerde vrouwen kunnen kiezen uit twee soorten contracten: een kennismakingscontract, dat wat duur betreft vrijwel overeenkomt met de dienst plicht, of een tijdelijk contract van twee tot drie jaar. Het werk en het salaris zullen daarbij zo veel mogelijk moeten lijken op dat van de de mannelijke collega's. Deze plannen staan in de beleidsnota 'Vrouwen in de krijgsmacht' die volgende week naar de Eerste en Tweede Kamer wordt gestuurd. Het kabinet heeft de nota vrijdag goedgekeurd. Momenteel functioneren in de krijgsmacht ruim 1400 vrouwen, ofte wel 2,4 procent van het totale personeelsbestand. Bij de staf van de inspecteur-generaal van de krijgsmacht zullen drie vertrouwensvrouwen worden aangesteld, die klachten gaan behandelen over ongewenste intimiteiten. ECHT SUÈDE met lak 'Queenie'-enkellaarsje Kleur zwart. Maten 36 - 41 Winkelprijs 79.95 alléén vandaag voor minder dan de halve prijs I VBrBYCWWY Middelburg - Markt 45 Iptfffl"11,1 B BB i (naast de NMB) tel. 01180 - 29911 1 M Wm m. donderdag koopavond tot 21.00 uur Veel bewolking en perioden met re gen. Vanavond enkele opklaringen. Middagtemperatuur 9 graden. Een krachtige zuidwesten wind afnemend naar matig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1