IN DE VRUDAGKRANT: l\\\ Sinterklaasverkoop goed tot gigantisch EDERLAND BETREURT BRITSE STAP Massaal schoentje-zetten Big Ben opgeknapt r~ pr Anti-terreureenheid VS op basis Europa PZC Lagerhuis wil treintunnel KIJK! NIEUWE BRIL GOED IDEE! Atlas op compact-disc Diesel twee cent goedkoper Gesol met de Schorpioen Winden buien [28e jaargang no. 288 Vrijdag 6 december 1985 vrijdagkrant lap Stroomprijs Economie Winkels Schapers wm/ Kerken Opklaringen afgewisseld door enkele buien. Afnemend in de namiddag. Eerst nog krachtige wind uit west. Maximum temperatuur 7 graden. Elke vrijdag ander nieuws... ■■■■■■Hi HILVERSUM (GPD) - Ondanks een vrij late start is de Sinterklaasver koop voor het merendeel van de winkeliers een groot succes geworden. Ten aanzien van vorig jaar wordt landelijk een stijging van minstens 5 procent verwacht. Met name huiscomputers, videorecorders en speelgoed zijn dit jaar de toppers. De sector elektronika verwacht een stijging van ongeveer 300 procent te bereiken. De raad voor het midden- en kleinbedrijf in Den Haag meldt een stijging van verkopen over de gehele linie. „Vooral ambachtelijke produkten in speciaalzaken zijn goed verkocht", aldus woordvoerder Van der Maas. Woordvoerders van Maxis en het speelgoedpaleis Bart Smit zeggen ook meer dan tevreden te zijn. Woordvoerder Keizer van Bart Smit: „Het gaat bij ons echt om een gigantische verkoop. In onze 53 bedrijven in het land was het een ware optocht". ngeland verlaat 1 januari Unesco (Van onze correspondent) L,ONDEN - De Britse regering heeft definitief besloten uit de Unesco te stappen. Staatssecretaris Raison (ontwikkelingssamenwerking) maakte dat gisteren in het Lagerhuis bekend, en veroorzaakte daarmee een storm van protest van zowel Conservatieve politici als ie oppositie. Men jaar geleden liet de regering- hatcher de in Parijs zetelende Unes- :o, een organisatie van de VN die zich )ezighoudt met onderwijs, weten- ichappen en cultuur, weten aan op- itappen te denken. De Verenigde Sta- en hadden daar toen al definitief toe jesloten. Iet als de VS hadden de Britten itiek op de geldverslindende, weinig fficiënte manier van optreden van de rganisatie die onder leiding staat an directeur-generaal M'Bow. Ook NBe anti-westerse houding van de Bjnesco irriteerde de Britten. |K>e regering-Thatcher gaf Unesco een Jaar om zich anders op te stellen, en ■Jioewel er sindsdien in ieder geval énige maatregelen zijn genomen om de doelmatigheid van de organisatie jte vergroten, is dat in de ogen van de ritten onvoldoende geweest. lat betekent dat de Unesco nu een financiële klap te verwerken krijgt. Engeland gaf jaarlijks meer dan 20 biljoen gulden aan de organisatie, die een jaar geleden al een zware slag Advertentie opliep door het uittreden van de VS, die 25 procent van de totale begro ting bijdroegen. De Britse regering heeft lang geaar zeld voor zii haar beslissing nam de Unesco definitief te verlaten. Vanuit onder andere de Gemenebestlanden en een aantal EG-landen was druk op mevrouw Thatcher uitgeoefend om fif-ii t T/C toch maar in de Unesco te blijven. Volgens welingelichte bronnen is het uiteindelijk niettemin de premier zelf geweest, die op uittreden heeft aange drongen. Bekend is, dat zowel minis ter Howe (buitenlandse zaken) als staatssecretaris Raison vinden dat Engeland er beter aan zou doen in de Unesco te blijven, al was het alleen maar omdat de Britten nu geen enke le invloed op de organisatie meer hebben. (Van onze correspondent LONDEN - Als er een Kanaalverbinding wordt aangelegd, dan heeft een geboorde treintunnel de voor keur. Dat is de conclu sie van een rapport van een Lagerhuis-commis sie, waarin politici van alle partijen zitting hebben. Het rapport is uitgeko men aan de vooravond van een debat in het Lagerhuis over de Ka naalverbinding. Dat de bat wordt maandag ge houden, maar het zijn de Britse premier mevrouw Thatcher en de Franse president Mitterrand, die uiteindelijk in janua ri de knoop zullen door hakken. Van de tien plannen voor de aanleg van een verbinding die eind ok tober werden ingediend, maken twee de beste kans. Een is een in de bodem geboorde dubbele trein tunnel, de andere een aanzienlijk duurdere brug-tunnelcombinatie (brunnel) voor zowel treinen als auto's. Maar mevrouw Thatcher stond ook onder druk van de Verenigde Staten, die graag zagen dat Engeland het Amerikaanse voorbeeld zou volgen. Volgens de doorgaans betrouwbare krant The Guardian heeft president Reagan nog onlangs met de Britse premier gebeld om haar dat te vertel len. De Nederlandse regering betreurt het besluit van de Britse regering om uit de UNESCO te treden, zo heeft het ministerie van buitenlandse zaken donderdag meegedeeld. De Neder landse regering constateerde nog on langs in een brief aan de Tweede Kamer dat het hervormingsproces een overwegend opgaande lijn ver toonde. Zij signaleerde een aanzien lijke vooruitgang sinds juli 1984 toen een brief met hervormingsvoorstel len aan de directeur-generaal van de UNESCO werd gestuurd. Optica „H. KAMPMAN" Lange Vorslstraai 57 - Goes Telefoon 01100-30214 ZOETERMEER (ANP) -•Actievoerende studenten hebben donderdagochtend de verjaardag van Sint Nicolaas aangegrepen om minister Deetman nogmaals te laten weten dat zij zijn nieuwe studiefinancieringsplannen afwijzen. Voor de hoofdingang van het ministerie van Onderwijs in Zoetermeer zetten zij honderden schoenen, gevuld met wat stro voor het paard en een verlanglijstje met daarop een wens 'een goed beurzenplan voor ieder een'. Binnenstromende ambtenaren kregen het verlang lijstje ook in de hand gestopt. De commissaris van de konin gin van Noord-Brabant mr. Van Agt hoeft niet bang te zijn voor verhoging van de elektri citeitstarieven. PAGINA 5 Minister Van Aardenne van economische zaken voorspelt een forse groei van investerin gen in de industrie. PAGINA 7 De Zeeuwse middenstanders lijken niet erg enthousiast te rijn om hun winkels langer open te houden. PAGINA 15 Het Australische avontuur van Michiel Schapers is voor bij, in drie sets werd hij versla gen door de Zweed Edberg. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie: 4 Financiën, economie: 7 Varia: 9 Provincie: 11, 13, 14 en 15 Sport: 17 LONDEN - Big Ben, een van Londens bekendste gebouwen, is uit de steigers na een jarenlange opknapbeurt. De vier zeven meter grote wijzerplaten zijn nu weer duidelijk te zien en ook de rest van de toren ziet er piekfijn uit. Op de bovenste foto de Big Ben tijdens de restauratie, ingesloten door lappen plastic en steigers. De foto onder toont het resultaat van het vele werk. WASHINGTON (DPAUPI/REUTER) - De Amerikaanse regering over weegt een kleine voorhoede van de speciale anti-terreureenheid buiten de Verenigde Staten te stationeren. Landen die in aanmerking komen voor de thuisbasis van dit groepje zijn West-Duitsland en Italië. Ook denkbaar is dat ze permanent ge plaatst worden op een vliegdekschip van de Amerikaanse marine dat voortdurend in de Middellandse Zee kruist. Dit hebben medewerkers van de rege- ring-Reagan donderdag gezegd op voorwaarde dat zij anoniem zouden blijven. De „Washington Post" schrijft erover. Het groepje, dat slechts uit enkele personen gaat bestaan en geen deel uitmaakt van de uiterst geheime „Delta Force" die haar basis heeft in Fort Bragg (Noord-Carolina), zou tot KLM stopt reclame voor reizen naar Zuid-A frika GELEGEN HEIDS SS DC O KLEDING K r- «O J- DAN NAAR: S-i £jU UI a v> z u» JO DEN HAAG (GPD) - De KLM is, ondanks de brede discussie over eventuele sancties tegen Zuid-Afri- ka, niet van plan om de vluchten naar Zuid-Afrika te staken. Wel heeft zij voorlopig de promotie voor reizen naar dat land gestaakt. Dat heeft donderdag de woordvoerder van de nationale luchtvaartmaatschappij verklaard. De maatregel houdt in dat de KLM geen voorlichtingsavonden meer or ganiseert en ook geen reistips meer verstrekt aan reizigers. De vouw blaadjes met tips voor reizigers naar Zuid-Afrika zijn uit de circulatie geno men, aldus de woordvoerder. De hoofddirectie ontkent echter dat zij de maatregel heeft genomen onder druk van actiegroepen. „We krijgen wel regelmatig brieven van actiegroe pen, maar dat is niet de reden geweest om de promotie te beëindigen. De reden is de brede maatschappelijke discussie die over eventuele sancties tegen Zuid-Afrika wordt gevoerd", al dus de woordvoerder. Intertop Travel in Voorburg heeft deze week dreigbrieven ontvangen van actiegroepen om de reizen naar Zuid-Afrika te staken. Directeur IJs brandy zei desgevraagd geen gevolg te zullen geven aan de eisen. A-reizen in het Zuidhollandse Mij drecht heeft, na acties van anti-apart- heidsgroepen, wel de reizen naar Zuid-Afrika gestaakt. Enkele maan den geleden waren actievoerders het kantoor van het reisbureau binnenge drongen en hebben de muren met verf besmeurd en het archief vernietigd. „De internationale gemeenschap van Kerken moet nu handelen, want dit is de laatste kans op een nog enigszins vreedzame verandering. Als u nu niet naar ons luistert, breekt de hel los en dat zal echt vreselijk zijn". Deze emo tionele oproep klonk donderdag op de internationale conferentie van de We reldraad van Kerken in Harare (Zim babwe) uit de mond van woordvoer der van de zwarte Afrikanen, Jacob. De conferentie was bijeengeroepen om de druk op Zuid-Afrika te vergro ten. Met nadruk hield hij zijn gehoor van rond 100 afgevaardigden uit de hele wereld voor, dat kerkmensen al gauw tevreden zijn met het aannemen van goed ogende resoluties en dan de indruk hebben een revolutionaire daad te stellen. Die tijd is reeds verstreken, het gaat nu om actie die kerkelijke steun niet kan ontberen, aldus de ondertoon van de redevoe ringen, gehouden door tien kerklei ders uit Zuid-Afrika. ROTTERDAM (ANP) - De prijs van dieselolie gaat zater dag met twee cent omlaag. De gemiddelde prijs aan de zelf- tankpomp wordt dan 122,4 cent per liter. De prijsverlaging heeft te ma ken met het zakken van de noteringen voor gasolie op de internationale produkten- markt. Deze is de afgelopen tien dagen met 25 dollar ge daald. Hierdoor worden ook gas- en huisbrandolie twee cent goedkoper en komen dan uit op 98,8 cent per liter voor leveringen van 1500 liter, zo is donderdag in Rotterdam be kend gemaakt. Daarentegen zijn de gasnote- ringen omhoog geschoten, waardoor LPG 1,4 cent per liter duurder wordt. De prijs wordt 73,4 cent per liter. 'V* taak krijgen onmiddellijk in actie te komen als zich bij voorbeeld een vliegtuigkaping of andersoortige ont voering voordoet. Taak ervan zou niet zijn, met geweld op te treden om de kaping te beëindigen, maar communi catielijnen te leggen of afluisterappa ratuur aan te brengen en anderszins maatregelen te nemen ter voorberei ding van actief optreden van grotere anti-terreureenheden die later ter plekken zouden komen. Advertentie De stichting Ramschip Schorpioen heeft deze week een brief geschreven aan burgemeester en wet houders van Vlissingen die er niet om liegt. Het stichtingsbestuur van dit unieke museumschip-in-wor- ding is uiterst verbolgen over het gebrek aan medewerking van de kant van het Vlissingse gemeentebestuur. In niet mis te verstane bewoording heeft stichtingsvoorzitter H. van Son vóór 1 januari a.s. uitsluitsel gevraagd of er nu 'ja' of 'nee' op medewerking van het gemeentebestuur kan worden gerekend voor een vrije ligplaats in de Vissershaven en voor financiële en morele ondersteuning van het project. Drieëneenhalf jaar al wacht de stich ting tevergeefs op daadwerkelijke hulp van de gemeente. Terwijl andere gemeenten staan te dringen om het stuk historie binnen te halen dat het ramschip vertegenwoordigt, lijkt het de gemeente Vlissingen onverschillig te laten wat er met het schip gebeurt. Bedrijfsleven en particulieren hebben de afgelopen jaren tonnen op tafel gelegd om het ramschip in zijn oude luister te herstellen. De knip op de gemeentelijke geldbuidel bleef al die tijd angstvallig gesloten. De gemeen te wist het stichtingsbestuur ten lan ge leste alleen maar te vertellen dat het de ligplaatskosten en aanslui- tingskosten voor nutsvoorzieningen - samen zo'n tachtigduizend gulden - zelf maar moest betalen. Het argu ment dat de noodlijdende stichting daarvoor zelf geen geld heeft, bleek de gemeentebestuurders niet aan te spreken. In die situatie is het niet verwonderlijk dat het stichtingsbe stuur de financiële randvoorwaarden van de gemeente volstrekt onaan vaardbaar acht. Zo langzamerhand is niet ten onrechte het gevoel ontstaan bij het bestuur van de stichting, dat Vlissingen het museumschip liever kwijt dan rijk is. Het optreden van de Vlissingse gemeentebestuurders laat weinig ruimte voor een andere conclu sie. Vlissingen maakt geen gemakkelij ke tijden door; door allerlei om standigheden oefent de binnenstad onvoldoende aantrekkingskracht uit op een groot publiek. Enerzijds heeft dat te maken met de kwaliteit en kwantiteit van het winkelbestand, an derzijds is het gemeentelijk beleid voor de binnenstad door de jaren heen weinig dynamisch geweest. Dat wil geenszins zeggen dat het potentiëel niet aanwezig zou zijn. Nog onlangs heeft een adviesbureau dat werkte in opdracht van de provincie, in een interimrapport vastgesteld dat er wel degelijk sterke punten zijn in Vlissin gen. Het toeristisch speerpunt Vlissin gen, zoals voorzien in het provinciaal toeristisch beleidsplan, heeft volgens de voorlopige conclusie van de rap porteurs een goede toekomst als aan een aantal voorwaarden wordt vol daan. De binnenstad kan die nieuwe impulsen hard gebruiken. Het is zeker geen toeval dat het ramschip Schor pioen een rol is toebedacht in de toekomstige ontwikkeling. Het schip wordt gezien als een belangrijke pu bliekstrekker. En veel publiek in de (binnen)stad betekent nu eenmaal meer omzet voor de middenstad, die zich daardoor weer beter kan ont plooien. Een dezer weken liet de in Vlissingen woonachtige gedeputeerde Ventevogel - hij heeft recreatie in zijn portefeuille - duidelijk uitkomen dat er op dit moment slechts één Vlissings project serieus voor financiële steun van rijk en provincie in aanmerking komt: het ramschip Schorpioen. De faam van het schip is zelfs tot het Binnenhof doorgedrongen. De twee dekamerleden Eversdijk (cda) en Nij- pels (vvd) - beiden lid van het comité van aanbeveling van de stichting Ramschip Schorpioen - hebben mi nister Brinkman van wvc gewezen op de taak van zijn ministerie bij het behoud van het ramschip. Het minis terie beschikt over een goed gevulde pot voor scheepvaart-historische pro jecten, maar alvorens daaruit geld beschikbaar wordt gesteld moet ook de lokale overheid hebben laten zien dat zij financieel wil bijdragen. De Vlissingse gemeenteraad heeft een dergelijk signaal nimmer willen afge ven. Zoals de zaken er nu voorstaan dreigt een uniek project voor Vlissin gen verloren te gaan. Een project ook, dat op bescheiden schaal een bijdrage kan leveren aan het aantrekkelijker maken van de Vlissingse binnenstad. Het 'ultimatum' van ramschipvoor- zitter Van Son moet tegen die achtergrond worden gezien. Het moet pijn doen bij deze enthousiaste voor zitter en de andere leden van het stichtingsbestuur dat de gemeente Vlissingen zich afzijdig houdt. Bij her haling heeft de stichting de druk van buitenaf weerstaan om haar geluk met het ramschip elders te beproeven. Het schip hoort in de optiek van het stichtingsbestuur bij uitstek bij de uitrusting van een maritieme stad als Vlissingen. De verzuchting van stich tingsvoorzitter Van Son dat de ge meente de waarde van de Schorpioen als recreatieve elk-weer-voorziening onderschat, raakt de kern. De Vlissin- gers mogen van hun gemeentebestuur verwachten dat het zorgvuldig te werk gaat bij zijn oordeelsvorming. Er is immers geld van de gemeenschap mee gemoeid, dat niet lichtvaardig mag worden uitgegeven. In die belan genafweging heeft het ramschip het onderspit gedolven. Die beslissing ge tuigt van weinig vertrouwen in de toekomst. De Schorpioen is één van de opstekers, die Vlissingen nodig heeft om de leefbaarheid nieuwe im pulsen te geven. De stad kan zich eenvoudig niet veroorloven de gouden kans met de Schorpioen te laten schieten. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1