IDVIES STA A TSSCOMMISSIE: de riê\ vandaag Aanslag CCC in Antwerpen Onderzoek wapensmokkel Zeebrugge-Zuid-Afirika Tweede Kamer nodigt Surinaamse politie uit ULTUREEL KKOORD IRD-DDR Temperatuur kan voor afwijking gasmeter zorgen Joseph Kennedy in de politiek Meer geld voor gemeenten met veel uitkerings gerechtigden ui •s H l£Ii POLITIE INVAL IN ROTTERDAM Europa: broze gezondheid v Regen en wind \28e jaargang no. 274 donderdag 5 december 1985 SWISSrtdXX Modaal burger Bezoek Melk Informatica Kerncentrale Geboorte McEnroe Opnieuw veel bewolking en vooral vanochtend regen. Zuiden wind toe nemend tot krachtig. In de namiddag zuidwest mogelijk hard. Middagtem- peratuur 11 graden. Beestenmarkt 12 Goes 01100-32213 Korte Delft 4 Middelburg 01180-33830 URANT tALLSTON, MARYLAND (REUTER)- Op de topconferen- le in Genève heeft president Reagan tegenover Sowjetlei- Ier Gorbatsjov geopperd dat ze hun onderlinge geschillen liel zouden vergeten als de aarde vanaf een andere Ilaneet zou worden aangevallen. Reagan vertelde woens- |ac7 over zijn science fiction scenario in een toespraak tot eholieren aan de Fallston High School in Maryland. tel je eens voor hoe gemakkelijk zijn taak en de mijne \>u zijn als er plosteling een dreiging voor deze wereld zou Ijn van een andere soort, van een andere planeet in het heelal", zei Reagan. Hij had zijn gesprekspartner voorge houden dat "we dan alle kleine plaatselijke geschillen snel zouden vergeten en eens en voorgoed zouden zien dat we echt allemaal samen menselijke wezens zijn op deze aarde. Hij vertelde niet hoe Gorbatsjov reageerde. In zijn toespraak zei Reagan dat hij Gorbatsjov had leren kennen als "een vastberaden man, maar wel bereid tot luisteren". Hij kenschetste hem als een "zeer intelligent man", die volledig gelooft in het communistisch systeem. nvoering recht p referendum ]>EN HAAG (GPD) - De invloed van de kiezer op besluiten [an het parlement moet worden vergroot door de invoering fan een volksstemming, het zogenaamde referendum. Tevens ïoeten de kiezers in de gelegenheid worden gesteld zelf wetsvoorstellen bij de Tweede Kamer in te dienen. Dat is het Idvies, dat de staatscommissie-Biesheuvel woensdag aan het jabinet heeft uitgebracht. is aanvaard, alsnog te verwerpen. In principe komen alle wetsvoorstellen, dus ook de begrotingen van de depar tementen, in aanmerking voor een referendum. Een uitzondering wordt gemaakt vpor wetsvoorstellen over het koningschap en het koninklijk huis, over de uitvoering van verdra gen van volkenrechtelijke organisa ties (bv. de NAVO) en over de salaris sen van personen in een openbaar ambt, zoals leden van het kabinet en van de Staten-Generaal. Wie over een bepaald wetsvoorstel een referendum wil houden, moet daartoe een verzoek indienen dat wordt ondersteund door 10.000 kies gerechtigde burgers. De indiener krijgt dan zes weken de tijd om de handtekeningen van 300.000 kiezers e politieke partijen hebben in eerste istantie zeer terughoudend gerea- |eerd op de voorstellen van de com- issie. Een meerderheid van de Twee- e Kamer lijkt het referendum af te ijzen. Het CDA, dat in het verleden einig enthousiasme had betoond, il de voorstellen eerst grondig bestu- eren. Binnen de WD-fractie is ver- |eeld gereageerd. De PvdA ziet niets een referendum. Alleen D66 is een itgesproken voorstander, ok het kabinet houdt zich voorlopig de vlakte. Volgens minister Riet- rk van binnenlandse zaken, die het pport uit handen van commissie voorzitter Biesheuvel ontving, wil de igering eerst de reacties uit de sa menleving afwachten. Het zal zeker ig enkele maanden duren, voordat t kabinet een standpunt inneemt, e invoering van het referendum, laartoe de commissie-Biesheuvel Inaniem heeft geadviseerd, biedt de (mogelijkheid om een wetsvoorstel at door de Tweede en Eerste Kamer d IkST-BERLIJN (DPA) - West- en I ost-Duitsland hebben na jarenlange onderhandelingen een cultureel ak- fciord gesloten. Een regeringswoord voerder in Bonn wilde niets over de fithoud zeggen omdat het akkoord fog officieel ondertekend moet wor- n en de datum waarop het in erking treedt nog niet vaststaat, olgens welingelichte kringen behelst t akkoord onder meer een uitwisse- g op het gebied van onderwijs, unst, wetenschap en sport. DEN HAAG (ANP) - Tempera tuurverschillen in de buurt van de gasmeter zorgen ervoor dat er meetverschillen tot drie pro cent kunnen optreden. Bij een gemiddeld verbruik van 2500 kubieke meter per jaar betekent dat in 1985 verschillen tot een waarde van circa vijftig gulden. De ene verbruiker zou door deze meetverschillen een voordeel van 25 gulden hebben, de ander een nadeel in dezelfde orde van grootte. Dat schrijft minister Van Aardenne (Economische Za ken) woendag aan de Tweede Kamer, naar aanleiding van vra gen van het PvdA-kamerlid Toussaint over deze verschillen. De bewindsman baseert zich op een onderzoek van het IJkwe zen, dat de resultaten overigens met de nodige omzichtigheid omkleedt: het temperatuuron- derzoek is niet representatief voor de gemiddelde meetom- standigheden in Nederland. Van Aardenne zal het IJkwezen vragen met een aanscherping van de nationale voorschriften ten aanzien van de meters te komen, in combinatie met een nieuwe controlemethode. De vereniging van exploitanten van gasbedrijven in Nederland (VEGIN) zei woensdag in een reactie: „De leveringsvoorwaar den van de gasbedrijven houden in, dat gaslevering aan kleinver bruikers geschiedt tegen heer sende temperaturen en druk. De geconstateerde temperatuurver schillen in de meter kunnen der halve nooit leiden tot een onjuis te afrekening". De vereniging voelt op grond van de kosten net als de minister niets voor invoering van meters met een temperatuurcorrector. BOSTON (UPI/AFP) - Joseph Kennedy, de 33-jarige oudste zoon van de in 1968 vermoor de senator Robert Kennedy, zal zich in januari kandidaat stellen voor de zetel die vol gend jaar wordt ontruimd door Thomas O'Neill, de voor zitter van de Democratische meerderheid in het Huis van Afgevaardigden. O'Neill nam hem in 1952 over van Joseph Kennedy's oom John, die overstapte naar de Senaat, en in 1960 president werd. Voor de zetel hebben nog minstens acht anderen belangstelling, onder wie Ja mes Roosevelt jr., een klein zoon van oud-president Franklin Delano Roosevelt. gMNft te verzamelen. Bij de volksstemming, die binnen vijf maanden moet worden gehouden, is het wetsvoorstel verwor pen als tenminste 30 procent van het totaal aantal kiezers (dus niet alleen van degenen die hun stem hebben uitgebracht) niet voor hebben ge stemd. Het referendum moet volgens de commissie ook op lager niveau wor den ingevoerd. De burgers zouden ook meer invloed moeten krijgen op de besluitvorming in Provinciale Staten en in de gemeenteraden. Hier voor geldt dezelfde procedure als bij het landelijk referendum. Het aantal handtekeningen wordt gerelateerd aan de kiesdeler in het betrokken gebied. Omdat de kiezers de gelegenheid krij gen een wetsvoorstel via het referen dum af te wijzen, moeten zij ook het recht hebben een wetsvoorstel in te dienen. De invoering van dit zoge naamde volksinitiatief wordt geadvi seerd door zeven van de twaalf leden tellende staatscommissie. Een min derheid vindt het volksinitiatief niet wenselijk, omdat op die manier wet ten kunnen worden gemaakt tegen de wil van de regering en het parlement in. Voor het indienen van een volksinitia tief gelden dezelfde voorwaarden als voor het referendum. Als de Tweede Kamer het wetsvoorstel van de kiezer met minder dan 4/5 van het aantal stemmen heeft verworpen of als de Eerste Kamer het voorstel afwijst, dient daarover een referendum te wor den gehouden. De helft van het aantal leden van de staatscommissie heeft ook voorge steld om op korte termijn het raad plegend referendum in te voeren. Dat is een vorm van volksraadpleging, waarvan de uitslag niet beslissend is. De uiteindelijke besluitvorming blijft in dat geval voorbehouden aan het parlement. DEN HAAG (ANP) - Gemeenten die kampen met grote aantallen uitke ringstrekkers zullen meer geld krij gen om een aangepast welzijnsbeleid te voeren, ten koste van gemeenten die tot dusver een „waterhoofd" van door het rijk gesubsidieerde wel zijnsvoorzieningen hebben opge bouwd. Minister Brinkman van WVC beves tigde die lijn, uitgezet in een motie van PvdA en CDA, woensdag tijdens een mondeling overleg over zijn Wel zij ns wetsontwerp. Op welke wijze die aanpak van de scheefgroei van welzijnssubsidies vorm zal krijgen staat nog niet vast. Staatssecretaris Van Amelsvoort werkt thans aan een verfijning van de normen voor de welzijnsuitkering aan de gemeenten, waarbij meer geld afkomt indien er sprake is van grote achterstandssituaties van de bevol king. DEN HAAG Het rapport van de staatscommissie relatie kiezers-beleidsvorming, dat woensdagmiddag zou worden aangeboden aan minister Rietkerk van binnenlandse zaken viel bijna in de koffie, toen koffiejuffrouw Yvonne bij het inschenken van een bakje voor de minister even in de fout ging. Yvonne schrok ontzettend, maar Rietkerk zag niet zo veel problemen. mm Het zwaarbeschadigde bankgebouw na de bomaanslag in Antwerpen. (Van onze correspondent) BRUSSEL - De Strijdende Commu nistische Cellen (CCC) hebben woensdag in Antwerpen hun volgens deskundigen tot nog toe zwaarste bomaanslag gepleegd. Doelwit was het gebouw van de Bank of America aan de Van Eycklei. Twee mensen raakten licht gewond door vallende glasscherven. De scha de was enorm. De linkse terreurorga nisatie had tevoren door middel van een telefoontje en pamfletten voor de aanslag gewaarschuwd. De bom zat verborgen in een koffertje dat met een ketting aan een verwar- ROTTERDAM (GPD) - De politie zoekt bewijzen van de betrokkenheid van Nederlanders bij een wapen smokkel vanuit het Belgische Zee- brugge naar Zuid-Afrika. In Rotter dam en Capelle aan den IJssel heeft de politie daartoe invallen gedaan in een kantoor en een woonhuis. De Rotterdamse officier van justitie mr. R. A. V. Gerding zei woensdag dat papieren zijn gevonden die mogelijk als bewijs kunnen dienen. De Belgi sche politie heeft tegelijkertijd huis zoeking gedaan in een plaatsje net over de Nederlandse grens. Volgens mr. Gerding is het vrijwel zeker dat de Nederlandse kustvaarder Reef Moon op 14 juni vanuit Zeebrug- ge naar Zuid-Afrika is gevaren met aan boord 400 kisten granaten. Die zouden op 21 juli in Durban aan wal zijn gebracht. Een van de opvarenden van het schip die zegt de kisten met de wapens met eigen ogen te hebben gezien, is inmid dels in ons land verhoord. Tijdens de reis zou het schip enkele keren van naam zijn veranderd. Be halve Reef Moon zou ook de naam Otter zijn gebruikt. Het schip voer toen onder de vlag van het Antilliaan se eiland St. Vincent. Eerder stond de Reef Moon in Malta geregistreerd. Waar het schip zich nu bevindt is mr. Gerding niet bekend. Zoals bekend zijn wapenleveranties aan Zuid-Afrika verboden sinds de VN in 1981 een wapenembargo tegen dit land instelden. In Nederland is een koninklijk besluit van kracht ter ondersteuning van de sanctiewet. Op grond hiervan kunnen de wapen smokkelaars worden aangepakt. mingsradiator was bevestigd. Het kof fertje explodeerde rond het midda guur, nadat het bankgebouw en de omliggende gebouwen waren ont ruimd. Volgens de waarschuwing zou de bom na een half uur ontploffen, maar in werkelijkheid gebeurde dat al na 20 minuten. De Antwerpse politie zette de hele omgeving af, omdat men vreesde dat nog een bom zou ontploffen. De mij- nopruimingsdienst van het leger blies de deur van een voor het bankgebouw staande auto open, omdat zich in die auto een verdachte tas bevond. De tas bleek echter geen explosieven te be vatten. De eigenaar kon pas later worden opgespoord. De politie kwam direct massaal in actie. Er werd een cordon rond de stad gelegd, waarbij alle auto's die de stad via de uitvalswegen verlieten, werden gecontroleerd en de kentekens wer den genoteerd. Deze actie leverde niets op, maar leidde wel tot een enorme verkeerschaos in Antwerpen. De CCC zijn met deze 26e aanslag sinds oktober vorig jaar pas voor de derde keer in het Vlaamse deel van België actief geweest. De meeste ex plosies vonden plaats in Brussel of Wallonië. Vorig jaar oktober ontplofte een bom in Gent voor het kantoor van de liberale partij PW, en vorige maand werd een aanslag gepleegd op een bankgebouw in Leuven. Sinds de CCC na vier maanden stilte op 8 oktober weer in actie kwam, zijn nu al acht aanslagen gepleegd, een per week dus. Zesmaal was een bank het doelwit, tweemaal een industrië le onderneming. Deze laatste serie aanslagen maken volgens de CCC- pamfletten deel uit van de 'Campag ne Karl Marx'. Minister Van den Broek zal eind januari als voorzitter van de EG-ministerraad een be zoek brengen aan de buurlan den van Zuid-Afrika. PAGINA 3 Doordat hun koeien meer melk hebben geproduceerd, zullen de boeren meer super heffing moeten betalen. PAGINA 4 In de komende vijf jaar zal in het hoger beroepsonderwijs (hbo) één miljard moeten wor den geïnvesteerd voor infor- matica-opleidingen. PAGINA 5 Voor de bouw van een nieuwe kerncentrale is Borssele 'rela tief het geschikst. PAGINA 9 In de reptielenzoo in Vlissin- gen wordt op het ogenblik met spanning de geboorte gevolgd van een vijftiental jonge vara- nen. PAGINA 9 De Joegoslaaf Zivojinovic heeft in de kwartfinale om de open Australische tennistitel verrassend John McEnroe in vijf sets verslagen. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Financiën, economie: 4 Kunst: 7 Provincie: 9, 11, 13 en 15 Sport: 17 Het blijft nog steeds tob ben met de gezondheid van de Europese Gemeen schap. De twaalf regerings leiders op de EG-top in Lu xemburg, begin deze week, zijn het maar gedeeltelijk eens kunnen wor den over de bestrijding van de kwalen en gebreken waaraan de Europese samenwerking nu al jaren mank gaat. Van echte tevredenheid na afloop kon dan ook geen sprake zijn. Hoogstens van opluchting dat pogingen om het Europa-van-de-toekomst meer le vensvatbaarheid te geven niet volle dig zijn mislukt, maar in ieder geval een kans hebben gekregen. Tenslotte stond er heel wat op het spel. De EG lijdt aan besluiteloosheid en gebrek aan slagkracht. En die innerlijke zwakte heeft ertoe geleid dat er van een echte Europese markt nog steeds niet kan worden gesproken. Het Euro pese bedrijfsleven heeft een fikse ach terstand opgelopen tegenover de Amerikaanse en Japanse concurren tie. Om daarin een keer in de goede richting te bereiken zullen de twaalf landen van de EG (per 1 januari treden Spanje en Portugal toe) met elkaar één grote Europese markt moe ten vormen zonder grensbelemmerin- gen in het handels- en personenver keer. Maar er was meer aan verbete ring toe: de samenwerking op het gebied van de buitenlandse politiek tussen 'de 12'. Tot op dit moment is die nog steeds veel te vrijblijvend en informeel. En dan was daar ook het nog altijd wat vleugellamme en wei nig serieus genomen Europese Parle ment in Straatsburg, dat hard toe is aan uitbreiding van bevoegdheden. Kortom, deze EG-top in Luxemburg was in feite beslissend voor dé vraag of een 'verenigd Europa' ooit nog een kans maakt werkelijkheid te worden öf dat het een eeuwig droombeeld zal blijven. Grootste probleem dat de (al maar groter gegroeide) Europese Ge meenschap met zichzelf heeft is het gebrek aan eensgezindheid. Keer op keer blijkt dat in het overleg nationa le belangen zwaarder wegen dan ge meenschappelijke. En dat wordt er niet eenvoudiger op nu het aantal deelnemende landen al het dubbele is van de zes pioniers bij de start in de jaren '50. Vandaar eerder dit jaar de afspraak tussen de regeringsleiders om de Verdragen van Rome (van 25 maart 1957) te herzien op een aantal punten. Bij belangrijke kwesties is volgens de verdragsregels van bijna dertig jaar geleden volstrekte eenheid van opvattingen nodig. Wat erop neerkomt dat elk land een vetorecht heeft. Wil er van een interne Europese markt iets terechtkomen (in 1992 zou het zover moeten zijn) dan is afschaf fing van dat vetorecht geboden. Ge beurt dat niet dan blijft de mogelijk heid aanwezig dat elk willekeurig land de besluitvorming over de geza menlijke markt uit puur eigenbelang kan blokkeren. Tegen wijziging van het verdrag op dit punt is tot het laatste toe veel verzet geleverd door vier landen: Denemarken, Grieken land, Groot-Brittannië en Ierland. Wat uiteindelijk is bereikt is een flin terdun resultaat: besluiten over de EG-markt van straks zullen met meerderheid van stemmen worden genomen, maar er zijn op die regel massa's uitzonderingen. Niet alleen over de vorming van de echte gemeenschappelijke Euro pese markt, maar ook over tal van andere brandende kwesties is het de afgelopen dagen in Luxemburg op de EG-top een moeizaam proces van geven en nemen geweest. De deelne mers aan het beraad hebben het elk aar doorlopend erg moeilijk gemaakt. In bloemrijke vergelijkingen, die uit gesproken teleurstelling over het ma gere resultaat moesten maskeren, hebben de regeringsleiders zichzelf na afloop de nodige moed ingesproken. Premier Lubbers hield het er maar op dat de Europese Gemeenschap 'een dood punt' is gepasseerd. En daarmee gaf hij aan dat Nederland er in het komende half jaar hard aan zal trek ken om de principe-akkoorden van deze week zo snel mogelijk in concrete maatregelen te 'vertalen'. Nederland is in de eerste zes maanden van 1986 voorzitter van de Europese Gemeen schap. Dat is steeds opnieuw een van de weinige kansen om als klein land daadwerkelijke invloed uit te oefenen op de gang van zaken binnen de gemeenschap. En in zo'n geval is een klein en mager resultaat van een EG-top natuurlijk altijd een betere start dan een volledige mislukking. Ervaringen die het in zichzelf verdeel de Europa er sedert 1957 ook heel wat heeft moeten registreren. Een vitaal Europa-van-de-toekomst is nog ver weg. Voorlopig teert de gezondheid van de EG op kleine oplevingen. vdM. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Ka mer zal een drietal vooraanstaande Surinaamse politici uitnodigen voor overleg. Het gaat daarbij om oud premier Arron (NPS), V.H.P. Lach- mon (VHP) en Soemita (KTPI). De buitenlandcommissie van de Tweede Kamer zal de uitnodiging vandaag formuleren, zo heeft CDA- buitenlandspecialist Gualthérie van Weezei woensdag gezegd. Het initiatief voor de uitnodiging is V afkomstig van het PvdA-kamerlid Knol. Hij werd daarin direct bijgeval len door zijn WD-collega Weisglas, maar het CDA had aanvankelijk nog bedenkingen. Het CDA was bevreesd dat een dergelijke uitnodiging moge lijk belemmerend zou werken bij de onlangs tot stand gekomen contacten tussen de drie politici en het regiem- Bouterse. Nadat Lachmon liet weten bereid te zijn op een uitnodiging in te gaan, heeft ook het CDA zijn aarzelin gen laten vallen, aldus Van Weezel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1