>ENEN EN ITALIANEN D WARS Frans-Duits ontbijt De Ruiter: NAVO weet waar Nederland staat Weduwe Aquino presidentskandidate Meer atv in de metaal kan maar geeft meer problemen IN DE VRUMGKRANT: Westduits bedrijf bewaakt raketten VS Kabelkrant met lokaal nieuws en reclame Johan Friso afgekeurd voor dienstplicht de rU vandaag 'Auto-schoen wordt Ster-spot' WELZIJNSWET VERTRAAGD RUIMTEVEER GELAND PvdA wil meer mogelijkheden aanpakken fraude Mandela Onderwijs Laks Israël Rumoer rond Anglicaans armoede-rapport Philips Looneis Akzo Aanhoudend zacht 128e jaargang no. 273 Ifoensdag 4 december 1985 vrijdagkrant i BONN (REUTER) - Het Amerikaanse leger heeft een contract afgesloten met een Westduits particulier bedrijf voor de bewaking van drie Amerikaanse bases in de Bondsrepubliek met Pershing:-II-raketten. Dat heeft een Amerikaanse militaire woordvoerder dinsdag meegedeeld. Een bedrijf uit Neurenberg, Claus Wisser Management Services, zal de bewaking van de bases ten oosten van Stuttgart voor zijn rekening nemen. Volgens het Westduitse weekblad Stem is met het contract een bedrag van 5,2 miljoen mark per jaar gemoeid. De onderneming zal 210 personen inzetten om Amerikaanse soldaten te helpen bij het bewaken van in totaal twaalf Pershing-II-batterijen, van ieder negen raketten. De bewakers zullen gewapend zijn en krijgen honden. Zij hebben toestemming om in nood gevallen gericht te schieten. ager resultaat uropese top (Van onze correspondent LUXEMBURG - De regeringsleiders van de EG hebben linsdagavond laat een akkoord bereikt over de vernieuwing van de Europese Gemeenschap. Maar zowel op het punt van Je creatie van een echte Europese interne markt als de uitbreiding van de bevoegdheden van het Europese Parle- ïent is sprake van een mager resultaat. inister-president Lubbers noemde a afloop van de marathon-zitting in uxemburg de uitkomst van de top- onferentie 'toereikend'. Hij was niet Intevreden, gemeten naar de doelstel lingen die op de vorige topconferentie In Milaan (juni) waren gekozen. Ne- llerland had echter graag gezien dat I neer was bereikt. lie Italianen en Denen hebben hun I ireigement op tafel gehouden om het likkoord uiteindelijk toch te verwer- )en. De Denen omdat zij het veel te 'er vinden gaan, de Italianen omdat iet juist niet ver genoeg gaat. Ie Italiaanse premier Craxi heeft de Italiaanse instemming met het ak koord afhankelijk gemaakt van het ja-woord van het Europese Parlement volgende week woensdag. Wijst het Europese Parlement het akkoord af - wat met name op het punt van de grotere eigen bevoegdheden niet denkbeeldig is - dan zal Craxi het akkoord niet ter goedkeuring aan zijn eigen parlement in Rome voorleggen. De discussies over de interne markt en de rol van het Europese Parlement leverden tot het laatste moment de grootste problemen op. Bij de interne markt gaat het om het voor eind 1992 creëren van een volledig vrij verkeer van goederen, diensten, personen en kapitaal tussen de 12 landen van de Europese Gemeenschap. Tot nog toe moet over dat soort zaken bij unanimiteit worden beslist. De regeringsleiders hebben na een zeer moeizame discussie besloten dat voortaan op vrijwel alle terreinen die de interne markt betreffen bij meer derheid kan worden beslist. De pro blemen spitsten zich toe op de Britse en Ierse eis, dat uitzonderingen moge lijk moeten zijn op die nieuwe regel. jBENTVELD (GPD) - Het Bentveldse bedrijf Infokab begint in 1986 met een landelijke kabelkrant waarop 'behalve internationaal en nationaal Inieuws ook lokale en regionale be- jrichten te lezen zijn. De kabelkrant Jkost de aangeslotenen op het kabel- Inet niets, want zij wordt geheel be- taald uit de opbrengsten van recla- Ime. i.Het wordt een echte plaatselijke kabelkrant", zegt H. F. M. van der Heijden, bestuurder van de stichting ïlnfokab, een stichting die in januari jwordt omgezet in een besloten ven- jnootschap. ,,We hebben nu al met zo'n 43 gemeenten een principeakkoord jbereikt. Daarbij gaat het om 800.- a 1900.000 kabelaansluitingen. Als we 1,2 (miljoen aansluitingen hebben is de (kabelkrant, zo hebben we onderzocht, ^kostendekkend". De kabelkrant begint in de Haagse regio en in Leeuwarden. In de loop van '86 zullen dan vele gemeenten in het gehele land volgen, aldus Van der Heijden, die op dit moment in onderhandeling is met Casema, een bedrijf dat vele kabelnet ten met in totaal een half miljoen aansluitingen exploiteert. Volgens het hoofd netbeheer van Casema, G. Lieverse, verlopen de onderhandelin gen over de komst van de kabelkrant voorspoedig. ,Per tienduizend kabelaansluitingen betaalt iemand 35 tot 40 gulden voor tien seconden reclame", aldus Van der Heijden, die denkt dat het me dium kabelkrant daarmee ook voor de plaatselijke middenstand finan cieel aantrekkelijk is. De kabelkrant is 24 uur per dag in de lucht. Het nieuws wordt in blokken van 20 minuten uitgezonden. Van die 20 minuten is maximaal zes minuten "eclame. Advertentiei HEEFT HET WEL! Een prima verzorgd kerstdiner dansant op 1e kerst en een verras send kerstbuffet-dansant op 2e kerst. Voor reserveren: tel. 01185- 2510 een ZEELAND hotel Rond elf uur werd uiteindelijk een compromis bereikt, dat inhoudt dat de Europese Commissie (het dage lijks EG-bestuur) of een EG-land een lidstaat voor het Europese Hof van Justitie kunnen dagen, indien die staat niet bereid is zich te houden aan een bij meerderheid genomen besluit. Gezien de vele haken en ogen die aan een dergelijke procedure kleven wordt aan de effectiviteit ervan sterk getwijfeld. De Deense premier Poul Schluter dreigt overigens alle voorstellen af te wijzen, omdat het Deense parlement niets voelt voor meer bevoegdheden voor het parlement en een vrijere interne markt. Van het voorstel om in het gewijzigde EG-verdrag vast te leggen dat er een Economische en Monetaire Unie moet komen, bleef slechts een 'streven' naar zo'n unie over, dat bovendien slechts in de inleiding op het verdrag zal worden opgenomen. Verder werd men het eens over het opnemen in het te herschrijven ver drag van bepalingen over de milieu- hygiene en de samenwerking op tech nologisch gebied. Ook werden afspraken gemaakt over de steun door de rijke, noordelijke EG-landen aan de armere, zuidelijke, zoals Griekenland, Portugal en Italië. Voor die steun is echter geen extra geld beschikbaar, zodat ook daar voor een minimalistische oplossing is gekozen. LUXEMBURG - De Franse president Frangois Mitterand (l.) en Bondskanselier Helmut Kohl hebben samen ontbeten en tegelijkertijd de Europese problemen doorgesproken, die onderdeel waren van de topconferentie in Luxemburg van de Europese regeringsleiders. DEN HAAG (ANP) - Minister Brink man van WVC heeft de Tweede Ka mer dinsdag per brief laten weten dat de Welzijnswet niet per 1 januari 1986 in werking kan treden. Hij wijt dat aan de Kamer, die de behande ling van het op 24 april 1985 ingedien de wetsvoorstel niet bijtijds weet af te ronden. Brinkman stelt zich voor over de consequenties van uitstel vanmiddag al met de Kamer van gedachten te wisselen. Brinkman dringt er bij de Kamer op aan alsnog haast te maken met de behandeling van de Welzijnswet, op dat die in het voorjaar het Staatsblad kan bereiken. Als de provincies en gemeenten meewerken kan nu al wor den begonnen met de voorbereiding van de decentralisatie van het biblio theekwerk die in het wetsvoorstel wordt voorzien, aldus de minister. EDWARDS (AFP/UPI) - Het Ameri kaanse ruimteveer Atlantis is dins dagavond teruggekeerd van een reis van een week in de ruimte. De Atlan tis maakte een perfecte landing op de luchtmachtbasis Edwards, in Cali- fornië. De vlucht van het met zeven astro nauten bemande ruimteveer is pro bleemloos verlopen. Hoogtepunt vormde het experiment met het in elkaar zetten en weer afbreken van een structuur uit metaal en kunststof buiten het ruimteschip, waar twee astronauten langer dan 12 uur aan werkten. Het experiment diende als voorbereiding voor de bouw van een permanent ruimtestation in 1992. DEN HAAG (ANP) - Prins Johan Friso, de op een na oudste zoon van koningin Beatrix en prins Claus, is door de militaire geneeskundige dienst afgekeurd voor militaire dienst wegens een astmatische aan doening. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft dit dinsdag meegedeeld. Prins Johan Fri so is zeventien jaar. Zijn 18-jarige broèr Willem Alexander doet sinds enige maanden dienst bij de marine. MANILA - Corazon Aquino, de weduwe van de vermoorde Benigno Aquino, heeft dinsdag bekendgemaakt dat zij zich kandidaat stelt voor het presidentschap van de Filippijnen. De verkiezingen zullen op 7 februari a.s. worden gehouden. Hier de 52-jarige Cory (midden), zoals zij genoemd wordt, tijdens een persconferentie. DEN HAAG (GPD) - De PvdA vindt dat er op het gebied van fraudewet geving snel iets moet gebeuren. „Het Openbaar Ministerie heeft nog steeds onvoldoende mogelijkheden om fraude effectief te bestrijden en vooral om de leiding van een fraude rende onderneming aan te pakken", aldus het PvdA-Tweede-Kamerlid Vermeend gistermiddag in het NOS- radioprogramma Op de rand van het Recht. Hij zei dit naar aanleiding van een beschikking van de Hoge Raad. Dit hoogste rechtscollege heeft vorige week het Openbaar Ministerie terug gefloten, dat topmensen van Slaven- burg's Bank wilde vervolgen omdat zij feitelijk leiding zouden hebben gegeven aan onder meer zwart- geldtransacties. De fractie van de PvdA heeft over deze beschikking vragen gesteld aan minister Korthals Altes van justitie. Ze wil weten in hoeverre verdachten in fraudezaken nu moeilijker kunnen worden vervolgd. (Van onze correspondent) BRUSSEL - Minister De Ruiter heeft gisteren de NAVO-defensieministers in Brussel te verstaan gegeven dat het kabinet-Lubbers niet van plan is zijn besluit tot eenzijdig afstoten van kernwapentaken te „heroverwegen". Hoewel NAVO-secretaris-generaal Lord Carrington en de Amerikaanse defensieminister Weinberger gisteren de hoop niet wilden opgeven dat Nederland alsnog terugkomt op het schrappen van de nucleaire taken van de F-16 en die van de Orion, bleef De Ruiter op het standpunt dat van heroverwegen alleen sprake kan zijn wanneer Nederland in 1988 minder dan 48 kruisraketten behoeft te plaat sen. In de zgn. besloten ochtendzitting van het Defence Planning Comittee (DPC, waarin de defensieministers halfjaar lijks praten over de conventionele kracht van het bondgenootschap) le verden vooral de vier andere Europe se plaatsingslanden kritiek op De Ruiter. Ondanks de kritiek voelde de be windsman zich „toch wel prettig". De Ruiter: „Ik kon nu eindelijk vertellen waar Nederland precies staat." Kritiek op Nederland was er ook vanwege de plannen van het kabinet om de marine minder te laten groeien dan in de Defensienota '84 was voor zien. Er zullen in de jaren '90 geen 22 maar 20 fregatten in de vaart. De Ruyter heeft toegezegd terug te komen op het voornemen twee Oron- vliegtuigen voor de onderzeebootbe- strijding in de 'motteballen' te hou den - Hoewel de bondgenoten tevreden wa ren over de Nederlandse defensie inspanning in het algemeen, hebben zij toch aangedrongen op verhoging van de defensie-uitgaven met jaarlijks 3 procent reëel. De vergadering van de defensiemi nisters werd gisteren, een dag eerder dan was voorzien, afgesloten. Vol gens Lord Carrington waren er geen belangrijke besluiten genomen, maar ook geen belangrijke meningsver schillen geconstateerd. PZC ZOETERMEER (GPD) - In de metaal- en elektrotechnische industrie (300.000 werknemers) is verdergaan de arbeidstijdverkorting mogelijk. De vormgeving dient wel te worden afgestemd op de specifieke omstan digheden in de bedrijven. Een vol gende stap in het proces van atv - een 36-urige werkweek - zal naar ver wachting leiden tot meer herbezet ting (nieuwe werkgelegenheid), maar ook tot meer problemen. Dit is kort gezegd de slotsom van het onderzoek dat het organisatiebureau Berenschot heeft uitgevoerd naar de knelpunten en effecten van verdere arbeidstijdverkorting in de (groot)me- taal. Bij de presentatie van studie, gisteren in Zoetermeer, bleken metaalwerkge vers en vakbonden unaniem van me ning dat de studie een goed uitgangs punt vormt voor de onderhandelingen over een nieuwe cao, begin volgend jaar. Desondanks blijven de sociale partners sterk van mening verschillen over de vraag of een verdere verkor ting van de gemiddelde werkweek op grote schaal mogelijk is. De vakbonden erkennen dat een alge mene arbeidstijdverkorting in de me taal weliswaar problemen met zich meebrengt, maar voegen er onmiddel lijk aan toe dat daarvoor oplossingen te vinden zijn. De werkgeversorgani satie FME blijft op het standpunt staan dat arbeidsduurverkorting slechts op beperkte schaal mogelijk is. „Arbeidsduurverkorting kan lang niet voor iedereen. Voor mij ligt de grens van het haalbare nog steeds op de 38 uur", aldus FME-voorzitter ir. W. Ter Hart. Opvallend is dat deeltijdarbeid in de metaal- en elektrotechnische indus trie nauwelijks voorkomt. Dit heeft te maken met het feit dat in deze sector vrijwel uitsluitend mannen werken. Door centrale werkgeversorganisaties is deeltijdarbeid altijd aangeprezen als de meest geschikte vorm van arbeidsduurverkorting. Ook de vut, een ander 'stokpaardje' van de werk gevers, levert in de metaal nauwelijks werkgelegenheid op. De Industriebond FNV wil bij de komende cao-onderhandelingen bij het Philips-concern een verdere ar beidstijdverkorting van 5 procent afspreken, maar stelt geen enkele voorwaarde aan de vorm waarin het korter werken gerealiseerd moet worden. De arbeidstijdverkorting mag per week, per maand maar kan zelfs desnoods opgespaard worden tot een half jaar vrij na zeven jaar werken. „Een heel klein percentage" van de Philips-werknemers zou eventueel bij de atv buitenschot kunnen blijven. De Industriebond stelt voorlopig ook geen extra looneis voor het geval men het met Philips niet eens wordt over het korter werken. Industriebondbestuurder A. van der Veen heeft dat maandagavond in Eindhoven gezegd bij de presentatie van de cao-eisen van de vakbond. De Industriebond FNV zal bij Akzo een extra looneis stellen als het con cern niet bereid is om verdere ar beidstijdverkorting in te voeren. De looneis moet volgens de bond dienen als stok achter de deur om invoering van een nieuwe stap in het korter werken af te dwingen. Winnie Mandela, de vrouw van de gevangen ANC-leider Nelson Mandela, heeft op een begrafenis ruim 45.000 aanwe zigen toegesproken. PAGINA 3 Binnenkort begint er in ver schillende bussen tussen Utrecht en Arnhem een proef met video in de bus. PAGINA 5 De werkloosheid onder leer krachten in het basisonder wijs in Zeeland zal na 1986 afnemen. PAGINA 9 De Stichting Natuur en Milieu vindt dat Nederland veel te laks is met de veiligheid in de industrie. PAGINA 11 Rinus Israel, oud-speler van Feyenoord, is terug op het oude nest, hij volgt aan het einde van het seizoen Ab Fafié op. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 9, 11, 12 en 13 Sport: 15 De Ruiter LONDEN (ANP) - „Ik ontken met nadruk dat het rapport van de Kerk van Engeland over armoede en ver krotting van binnensteden zou zijn samengesteld door linkse rakkers of zelfs marxistische trekken vertoont". Deze verklaring legde aartsbisschop dr. Robert Runcie, primaat van de Anglicaanse Kerk van Groot-Brittan- nië, dinsdag af bij de officiële presen tatie van het lijvige boekwerk, dat al dagenlang de gemoederen in beroe ring brengt nadat delen ervan waren gepliceerd in de media. De aartsbisschop verklaarde dat de meeste aanbevelingen uit het rapport op de Kerk zijn gericht en dat er absoluut geen etiketten van rechts of links op kunnen worden geplakt. De door alles heen lopende rode draad is een theologische verklaring van wat christelijk handelen behoort te zijn in de beschreven omstandigheden. Dr. Runcie hoopt wel dat het rapport aanleiding zal geven tot een levendig debat, omdat het doel ervan is de gevoerde politiek om te buigen. De generale synode van de Angli caanse Kerk zal het rapport in fe bruari volgend jaar bespreken, nadat ook de rooms-katholieke bisschop penconferentie er in januari een oor deel over zal hebben gegeven op een speciale studiebijeenkomst. Veel bewolking en af en toe wat lichte regen. Zacht met een middagtempera- tuur van 12 graden. Vrij krachtige zuidwesten wind. Elke vrijdag ander nieuws...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1