Bevlieging Ajax werd blamage voor Twente 23 AANHOUDINGEN EVENARING RECORDZEGE: 8-1 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Jan Timman in Montpellier zonder bagage FEYENOORD WEGGESPEELD PAGINA 9 Afspraken Geld Gretigheid Nachtmerrie Strafexpeditie Wapenstilstand Openheid IJzersterk Positief PZC 1 'SPORTKRANT MAANDAG 2 DECEMBER 1985 MONTPELLIER (ANP) - Jan Timman begint maandag (van daag) de schaaktweekamp met de Rus Michael Tal met de zwarte stukken. Dat was het resultaat van de loting, die zon dag in Montpellier werd gehou den. De Nederlandse grootmees ter, die in de Zuidfranse stad zes partijen tegen Tal speelt voor de laatste plaats in de halve finales van het kandidatentoer nooi (tegen Joesoepov), kende op de vliegreis wat hindernis sen. De bagage van de Amster dammer, die zonder secondant naar de tweekamp is afgereisd, was per ongeluk in Parijs ach tergebleven. Timman toonde zich tevreden over het resultaat van de loting. „De laatste partij speel ik dan met wit. Dat kan zijn voordelen hebben", aldus Timman. Tal ar riveerde zondag in Montpellier met twee begeleiders: zijn vaste secondant Bagirov en de bonds- official Bejlin. Het speelschema schrijft partijen voor op maan dag, dinsdag, woensdag, vrijdag, zaterdag en nog eens maandag. Er wordt gespeeld van 15.00 tot 20.00 uur. Afgebroken partijen spelen zich af tussen 22.00 en 00.00 uur in de avond. HILVERSUM (ANP) - Nederland zal over een jaar een nationaal dopinginstituut hebben. Het rijk, de Nederlandse Sport Federatie (NSF) en het Nationaal Instituut voor de Sport Gezondheidszorg (NISGZ) hebben daarover volgens sportstaatssecretaris drs. J. van der Reijden overeenstemming be reikt. Dat zei hij zaterdagmiddag in het VARA-radioprogramma De Rooie Haan. „Ik zoek een startkapitaal van tweehonderdduizend gulden", vertelde Van der Reijden. „Ik denk dat ik wel weet, waar ik dat van daan moet halen". Voorzitter Van Dorst van de NSF, die de twee ton zeer redelijk noemde, bevestigde later het akkoord over het insti tuut. Van der Reijden denkt niet direct aan een eigen pand voor het dopin ginstituut. Hij heeft twee locaties op het oog - in Utrecht en Biltho- ven - waar de nieuwe organisatie onderdak zou kunnen vinden. „Maar het is goed mogelijk, dat we deskundigen inschakelen, die van uit hun eigen locatie te werk gaan". Volgens de staatssecretaris moeten in de nabije toekomst met de belangrijkste nationale sport bonden afspraken worden ge maakt over controles bij evene menten. „De CQntrole zou moeten geschieden op basis van de aan vraag door de bonden". Op de vraag of ook de voetballerij in aanmerking zou komen, gaf Van der Reijden een ontwijkend ant woord. Het door het Internationaal Olym pisch Comité (IOC) erkende do- pinglaboratorium van de Nij meegse professor Van Rossum zal volgens NSF-voorzitter Van Dorst pas in een later stadium bij het instituut worden betrokken: „Ik spreek geen waarde-oordeel uit over Van Rossums laboratorium. We moeten de zaken nu even strikt gescheiden houden, dat is alles. Waarschijnlijk zullen we op Nijmegen een beroep doen, als het nieuwe instituut daadwerkelijk van start is gegaan". Over de details van de taakverde ling tussen NSF, NISGZ en over heid zal volgens Van Dorst de komende maanden nog moeten worden gesproken. „Ook de finan ciering van de exploitatie is nog niet rond. We moeten afspreken, waar het geld vandaan komt. Ik denk, dat er zeker een deel over heidsgeld bij moet zitten en wel licht geld uit de sporttoto. Het instituut kan zichzelf nooit bedrui pen". EINDHOVEN (ANP) - Voor, tijdens en na de voetbalwedstrijd PSV- Feyenoord zijn zondagmiddag in Eindhoven 23 personen aangehouden. Het gaat om 13 aanhangers van Feyenoord en 10 van PSV. Een woordvoerder van de Eindhovense gemeentepolitie heeft dat zondag avond meegedeeld. De aanhoudingen werden verricht in verband met een groot aantal overtredingen, waaronder mishandeling, het in bezit hebben van vuur werk en het bij zich dragen van mesjes en dergelijke. Overigens had de wedstrijd een orderlijk verloop. De politie zag zich niet geplaatst voor grote problemen, aldus de woordvoerder. De voetbalwedstrijd werd bijgewoond door naar schatting 1500 tot 2000 aanhangers van Feye noord. EINDHOVEN (GPD) - De arbeidstijdverkor ting, die Willy van de Kerkhof deze week plot seling aanvroeg bij PSV, betekende een zorg minder voor tech nisch manager Hans Kraay en de redding van Ton Lokhof. Het aantrekken van de Deen Frank Arnesen had Lok hof normaliter zijn plaats gekost bij PSV, maar nu Willy van de Kerkhof besloot tot een versnelde aftocht speel de hij zondag gewoon in de basis bij PSV. In een gesprek met Hans Kraay diende de 34-jarige Van de Kerk hof donderdag zijn ver zoek in. „De uitschake ling voor Mexico met het Nederlands elftal heeft het proces ver sneld. Ik heb de laatste maanden veel gespeeld. Ik ben een beetje voet- bal-moe. Bij PSV heb ik nog anderhalf jaar te gaan en als dat nodig mocht zijn ben ik bereid op de bank plaats te nemen", aldus de oud- international. Het inwilligen van Van de Kerkhof s verzoek be tekende een koerswijzi ging voor Hans Kraay, die Arnesen in eerste in stantie op de plaats van Lokhof wilde zien spe len. Arnesen gaf zondag middag toe dat hij voor de rechtermiddenveld- positie aangetrokken was. Het vroegtijdige af scheid van Van de Kerk hof („de jeugd moet een kans krijgen") bracht Arnesen echter op de positie van middelste middenvelder. Valke nam zondagmid dag de oude stek van Van de Kerkhof over en speelde uitstekend op zijn favoriete plaats. Van de Kerkhof: „Hans Kraay noemde mijn be sluit een geschenk uit de hemel. Ik denk dat ik ook in het belang van het elftal heb gehan deld. Dit middenveld moet zo snel mogelijk ingespeeld raken". „Ik ben niet aan het afbouwen", benadrukte Van de Kerkhof. „Ik heb een stapje terug gedaan en daar heb ik geen moeite mee. Ik heb ten slotte al een prachtige carrière achter de rug". ENSCHEDE (GPD) - De lat voorkwam tenslotte maar net dat Ajax gistermiddag in Enschede de grootste overwinning van dit seizoen kon bijschrijven. Voor FC Twente was de blamage er niet minder om. Met cijfers (1-8) die voor zichzelf spreken herhaalde Ajax het kunststukje eerder in deze competitie bij Heracles en leed FC Twente daarmee de grootste thuisnederlaag in zijn historie. Wat in de vaderlandse punten- strijd ooit gold als een kraker van formaat, devalueerde gistermiddag tot een spel van kat en muis. Toch waren het nog niet eens zozeer de cijfers, doch veel meer de manier waarop FC Twente zich naar de slachtbank liet leiden die aangaf hoe diep de sub-topper van weleer is gezonken. Schrijnend in dat ver band was de opmerking na afloop van Johan Cruijff, die zijn verdedi gers na de rust bewust een tegen een had laten spelen „om de ploeg mentaal scherp te houden en op die manier het publiek nog wat te ver maken". Dat Ajax daar niet meer in slaagde en slechts twee treffers kon toevoegen aan het halve dozijn van het eerste part was echter niet de verdienste van FC Twente, maar eerder de zwakte van de Amster dammers. Immers, wanneer de regerende landskampioen in die periode de zelfde accuratesse en gretigheid aan de dag had gelegd als in de eerste helft, zou het aantal doelpunten de tien royaal zijn gepasseerd. Ajax vond het echter welletjes en toonde zich even clement als scheidsrech ter Jan Keizer, die Koopman op dubieuze gronden (overtreding Spelbos) in staat stelde kort voor afloop van elf meter raak te schie ten. Het was in feite de eerste en enige kans op een doelpunt die de thuisclub gistermiddag kreeg. Van een wedstrijd was in het schaars bezette stadion Diekman (11.300 toeschouwers) immers geen sprake. Alsof het een onbenullig oefenpartijtje betrof moet Ajax zich vanaf het begin in een speel tuin hebben gewaand en werd de tegenstander gedegradeerd tot een hulpeloze figurant. „Maar inzet en karakter", herinnerde Arnold Muh- ren zich zijn vroegere Twentse pe riode, „waren altijd de sterke pun ten van Twente. Die mentaliteit is totaal verdwenen. Dit Twente is voor mij onherkenbaar". Niet anders verging het Dick Schoe naker, die gistermiddag een abso luut dieptepunt in zijn loopbaan als voetballer meemaakte. „In al die jaren dat ik met Ajax tegen Twente heb gespeeld", keek hij vol afschuw terug op de nachtmerrie die de hernieuwde kennismaking met Ajax voor hem werd, „was deze ploeg altijd in staat mentaal iets meer te geven. Daarom hadden we het hier met Ajax altijd verschrik kelijk moeilijk". Het overkwam hem andermaal. „Dat was natuur lijk geen verrassing. Maar dat we zo afgemaakt zouden worden had ik nooit voor mogelijk gehouden". En dat mochten de spelers zich op de eerste plaats zelf verwijten. Te beginnen bij Vreijsen, die bij FC Twente de leidersrol ambieert, maar die naar het idee van trainer Fritz Korbach „vanmiddag met een zak aardappels op zijn rug liep" en die in de rust kon gaan douchen. „Het gaat mij echter te ver", nam Korbach naderhand iets van zijn kritiek terug, „om Vreijsen als de grote boosdoener aan te wijzen. Er waren er meer bij ons die vanmid dag geen tegenstander hebben ge zien". Met Vanenburg en Rijkaard voorop genoot Ajax er met volle teugen van en was de eerste treffer slechts een kwestie van tijd. Na een kwartier was het zover. Vanaf de middenlijn mocht Vanen burg ongehinderd oprukken en zocht hij beheerst de verste hoek uit. „Op dat moment was het in feite al met ons gedaan", doorzag Schoenaker het ongelijke gevecht. „Je weet tevoren dat Ajax kwalita tief aanzienlijk meer te bieden heeft, dus moet je een andere ma nier bedenken om die ploeg te be strijden. Maar met de instelling waarmee wij speelden ben je ge woon kansloos. Ajax was veel scher per en steeds eerder bij de bal. Als je tegen deze ploeg een kans wilt hebben, zul je twee keer 45 minuten heel geconcentreerd moeten blij ven. Want elke kans die Ajax krijgt is dodelijk". Het stuntelende FC Twente onder vond het voor de rust zes keer op rij, waarbij de ene Ajax-goal nog fraaier van makelij was dan de ander. Met open mond keken de Twentenaren toe hoe Van Basten, Mühren en De Wit (2) het schutters- festijn gestalte gaven. Behalve dan die ene keer, toen Koopman de voorzet van Vanenburg keurig met het hoofd achter z'n eigen doelman deponeerde. Na de rust nam Ajax duidelijk gas terug en volstond het met treffers van Van Basten (straf schop) en invaller Bosman. Maar ook in deze periode was het alles Ajax wat de klok sloeg en was FC Twente al lang blij dat de stra fexpeditie tot acht doelpunten be perkt bleef. „Ik schaam me diep", vatte Fritz Korbach de afgang naderhand sa men. Conclusies wilde hij er echter niet aan verbinden. „Daar is het veel te vroeg voor. Maar het is natuurlijk duidelijk dat de hele groep verantwoordelijk is voor deze afstraffing, ik niet uitgezonderd". „Het meest belangrijke is nu", liep Schoenaker op de zaken vooruit, „hoe de groep deze dreun mentaal verwerkt. Maar een leuke week zal het niet worden". FC Twente-Ajax 1-8 (0-6) 15. Vanenburg 0-1,23. Van Basten 0-2,25. Mühren 0-3,31. De Wit 0-4,41. Koopman 0-5 eigen doel), 45. De Wit 0-6, 67. Van Basten 0-7 (straf schop), 83. Bosman 0-8, 87. Koopman 1-8 strafschopScheidsrechter: Keizer. Toeschouwers: 11.300. Uitblinker Marco van Basten in duel met Michael Birkedal. Wraak van PSV was Door Koen Mijnheer) EINDHOVEN - Aan stemmingmakerij ontbrak het niet in de dagen voorafgaand aan PSV-Feyenoord. De gebaren waarmee Simon Tahamata vorige week in het bekertreffen tussen beide ploegen PSV kleineerde, zette kwaad bloed in Eindho ven, waar geschreeuwd werd om wraak. De revanche van PSV dondagmiddag in het volgepakte Philips-stadion was zoet. Zonder overmatig bloedvergieten werd Feyenoord met 5-0 te kijk gezet. De 'gebaartjes' kwamen nu van René van der Gijp, die de psychologische oorlogsvoering met een kinderlijke eenvöud meespeelde. Als 'man van de wedstrijd' kreeg de grillige aanvaller twee minuten voor tijd een zogenaam de applauswissel en bij het verlaten van het speelveld zorgde hij nog voor een laatste stunt. Van der Gijp zette een uit het publiek afkomstige pet op, waaraan twee handen bevestigd wa ren, die met een simpele ruk aan een koordje applaudisseerden. Foto onder: Gerard Meijer, de verzorger van Feyenoord, behandelt hier doelman Joop Hiele. De wond aan de lip van de Rotterdamse doelman moest zelfs gehecht worden. Hiele liep ook nog een enkelblessure op. Hoekstra kijkt toe. Het gebaar van Van der Gijp betekent een voorlopige wapenstilstand in de koude oorlog tussen PSV en Feye noord, die zondagmiddag een hoogte punt kende. In de PSV-stadionkrant werd Simon Tahamata, de boosdoe ner van vorige week, voor de wedstrijd al genadeloos onderuit gehaald. „Ach gut... die kleine Simon", luidde de kop van het tendentieuze verhaal, waarin onder meer gesteld werd dat de Mo- lukker vorige week het slachtoffer was van een overmatige sambalconsump tie. De spelers van Feyenoord en PSV toonden op het veld gistermiddag iets meer klasse. De botsing tussen de nummers een en twee van de huidige competitie was af en toe keihard, maar scheidsrechter Bep Thomas hield de scheidende partijen goed uit elkaar, hoewel hij de Feyenoorders Troost en Duut voor rust al moest vermaken met geel. Thomas werd verder geholpen door het scoreverloop, dat al snel hoog opliep in het voordeel van PSV. De duurste voetbalploeg van Nederland is zo langzamerhand ook uitgegroeid tot de beste formatie. Na het slipper tje vorige week tegen Feyenoord ging de kluisdeur in Eindhoven even open om de komst van oud-Ajacied Frank Arnesen te bezegelen en zondag boek te PSV de grootste zege op de Rotter dammers in de laatste tien jaar. week heeft het sfeertje van de grote revanche geheerst, maar wij wilden per sé voetballend winnen en dat hebben we ook gedaan. Feyenoord is van links naar rechts gestuurd. We hebben bewezen het voetballend te kunnen". Frank Arnesen speelde bij de tot standkoming van de 5-0-zege geen opvallende rol, hoewel hij met Frans van Rooy, Michel Valke en Ton Lok- hoff deel uitmaakte van een ijzer- sterk viermans middenveld. PSV speelde dan ook, zoals Hans Kraay het altijd heeft gewild, met twee spitsen (Thoresen en Van der Gijp) en een sterk middenveld met buitenom komende mensen. Het antwoord van Feyenoord bleef uit. Trainer Ab Fafié moest al na een kwartier in het reservemateriaal dui ken, nadat Van der Gijp Stanley Brard dol had gedraaid. Maar ook het inbrengen van Andre Hoekstra deed de Rotterdammers geen goed, omdat van Rep en Eriksen voorin geen drei ging uitging terwijl Mario Been (vlak na rust gewisseld voor de herstelde Ling) en Jan Sörensen een off day hadden. PSV-trainer Jan Reker na afloop: „Wij waren op alle fronten beter. De hele Simon Tahamata was voor Feye noord al snel veranderd van held in Klein Duimpje. Zijn baardige oppo nent Eric Gerets had voor de gelegen heid zijn scheermes voor de dag ge haald en tegen dat wapen was de Molukker piet opgewassen, hoewel hij na afloop zijn persoonlijke nederlaag niet toe wenste te geven. Dat deed Ab Fafié wel in alle open heid: „Vier of vijf spelers van ons zijn in de mentale sfeer niet opgewassen gebleken tegen de situatie. Ja, ik weet die situatie door ons zelf ge creëerd was, maar dan moet je ook een grote vent zijn en niet zomaar bla bla roepen als je er zelf onderdoor gaat. In de rust heb ik nog gepro beerd orde op zaken te stellen. We zouden agressiever gaan spelen en meer over de middenlijn komen". Dat lukte echter niet en Feyenoord, zonder de geblesseerd toekijkende Wijnstekers, had op dat moment nau welijks reden om in een goed resultaat te geloven. Door doelpunten van Van Rooy en Van der Gijp (na een perfecte aanval) leidde PSV halverwege al met 2-0. Na rust was het binnen elf minu ten 5-0. Thoresen (twee maal) en Van der Gijp bezorgden de Rotterdamse defensie met Duut en Nielsen in het zwakke centrum, haast nachtmerries. Feyenoord-doelman Joop Hiele (in de rust met twee hechtingen geholpen aan een gescheurde lip na een botsing met Frans van Rooy) en de noncha lance bij PSV voorkwamen een nog groter debacle voor de Rotterdam mers. Jan Reker: „We zijn uitgeschakeld in de Europa Cup en we liggen uit het bekertoernooi, maar we staan nu met vijf punten voor in de competitie en dat mag je best positief benaderen". Met 29 punten uit 16 duels (vorig jaar 26 punten), een doelsaldo van plus 45 (tegen vorig jaar plus 31) en vijf punten voorsprong op de naaste con currentie, is PSV op weg naar de titel. Om zover te komen kocht PSV sinds 1978 - het laatste succesjaar met het behalen van de UEFA-cup en de landstitel - maar liefst 25 spelers. Het resultaat van de eerste opleiding is op dit moment praktisch nihil te noemen. Alleen Frans van Rooy speelt momenteel op niveau. Succes wordt duur betaald. PSV - Feyenoord 5-0 (2-0). 29. Van Rooy 1-0, 36. Van der Gijp 2-0, 51. Thoresen 3-0, 56. Thoresen 4-0, 57. Van der Gijp 5-0. Scheids rechter Thomas, toeschouwers: 26.500 (uit verkocht). Gele kaart: Troost en Duut (Feyenoord). Foto boven: Rene van der Gijp glipt langs Stanley Brard, die tevergeefs zelfs zijn handen gebruikt. Even later zou de verdediger van Feyenoord gewisseld worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 9