het weer Door fraude bij Britse bank mogelijk ruim vier miljard verdwenen Israëlische excuses voor VS in spionage-zaak Van Agt boos over plan elektriciteitstarieven PZCfi Van Mierlo: na goedkeuring raketverdrag ook uitvoeren IETKERK: ALS BONDEN NIET PRATEN Simonis: geen toelating tot sacramenten na scheiding VERONTWAARDIGING IS MISPLAATST' PTT Post Infocentrum. Daar hebt u alles op'n rijtje. Wagenaar met AR '85 naar verkiezingen AANVULLING ONTWERPPROGRAMMA Dy66 MAANDAG 2 DECEMBER 1985 PZC/binnen-buitenland N HAAG (GPD) - Als woensdag de ambtenarenbonden met minister Rietkerk van b nnenlandse zaken niet willen overleggen over het arbeidsvoorwaardenbeleid voor 1986, llen de ambtenarensalarissen voor volgend jaar worden bevroren. Alleen door de daling vin de belastingen en sociale premies zullen de ambtenaren er in koopkracht een half ocent bij krijgen. Vandaag Hoog water Laag water Nautisch bericht Vooruitzichten Welke spaarvorm komt u 't beste uit? Waar moet u op letten als u iets koopt? Op simpele maar praktische vragen als deze vindt u voortaan een even simpel als prak tisch antwoord bij het PTT Post Infocentrum op uw postkantoor. Daar krijgt u dit soort informatie-van de overheid, Postbus 51, instellingen en het bedrijfsleven - netjes en overzichtelijk, keurig op een rijtje. Gratis en geheel vrijblijvend. Deze maand zijn ervan de Rijksoverheid folders overo.a.: Kopen met't koppie, Vuurwerk, Doe meer met een museumjaarkaart, Zo werkt het arbeidsbureau, Premie-koopwoningen A en B. Daarnaast vindt u er folders over Giro, Sparen, Lenen, Hypotheken, Postzegels verzamelen, Cassettepost en een |^S«T«T^T9H boekenaanbod van de Staatsuitgeverij. mbtenarensalarissen n '86 mogelijk bevroren brief geschreven waarin hem wordt meegedeeld dat we een beroep doen op de commissie-AIbeda. Dit bete kent, dat er met ons woensdag niet meer te praten valt over de arbeids- De bonden willen niet verder praten m de minister. Zij willen wachten to maart-april volgend jaar omdat dl i pas duidelijk is wat er met de ca 's en de koopkracht in het bedrijfs- I0i :n gaat gebeuren. V< ige week hadden de bonden dit si ïdpunt al ingenomen en tegen de nister gezegd dat werd overwogen e| beroep te doen op de geschillen- c mmissie-Albeda. Voor de radio zei H tkerk zaterdag alsnog woensdag ef poging tot een gesprek te wagen, billen de bonden niet dan houdt het Dan zullen de salarissen voor ^end jaar worden bevroren. Er zit r geen verdere stijging meer in", zei ;tkerk. |on de Jong, de voorzitter van de PO zei verbaasd te zijn over dit ndpunt van de minister. „Wij heb- :n de minister als vier centrales een uimte-constructie Twee Ame- iaanse astronauten zijn zondag- i/ond 40 minuten eerder dan op pro- nma stond, hun tweede ruimte- andeling begonnen. Ze zullen twee ucturen van buizen bouwen als lefening voor de constructie in de ruimte van een ruimtestation. Zo'n 35 niljard gulden kostend station moet de jaren negentig in de ruimte worden gebouwd. voorwaarden voor volgend jaar. Wij willen eerst weten wat er met de koopkracht in de marktsector ge beurt". De minister zei vast te zitten aan het n het weekeinde drong met een uiden wind zachte lucht Zeeland binnen. Gisteren liep de temperatuur tijdens zonnige perioden op naar 12 graden. De komende dagen blijft de aanvoer van vrij warme lucht door gaan. Dat gebeurt met een zuidweste lijke stroming, die in stand gehouden wordt door een depressie boven de oceaan. Een bijbehorende storing trekt vanxniddag over de Britse eilan den de Noordzee op. De storing zorgt voor veel bewolking waaruit van avond enige regen valt. De wind is matig tot vrij krachtig uit zuid tot zuidwest. Vanavond neemt de wind aan de kust toe naar krachtig. De temperatuur bereikt vanmiddag op nieuw de 12 graden. uur cm uur cm Maandag 2 december Vlissingen 11.11 187 23.11 152 Terneuzen 11.44 201 23.42 164 Zierikzee 0.00 123 12.20 147 Hansweert 12.05 220 Wemeldinge 0.10 139 12.25 162 Dost.mnd. 11.17 143 23.44 114 Bruinisse 0.20 142 12.40 166 Dinsdag 3 december Vlissingen 11.55 182 23.58 143 Terneuzen 12.26 195 Zierikzee 0.40 119 13.00 147 Hansweert 0.06 182 12.48 213 Wemeldinge 0.50 134 13.00 163 Oost.mnd. 12.02 142 Bruinisse 1.00 137 13.15 166 ROME (ANP) Kardinaal Simonis, aartsbisschop van Utrecht, heeft zicht afgelopen weekeinde in Rome weinig gelukkig getoond met de interventie van de voorzitter van de Oostenrijkse bisschoppen, Karl Berg, die gepleit heeft voor verbetering van de positie van gescheiden mensen in de kerk. Berg hield onder meer een pleidooi om gescheidenen toe te laten tot de sacramenten van de kerk. Simonis zei dit op een bijeenkomst met de Nederlandse pers in Rome. Sinds vorige week zondag wordt daar de buitengewone bisschoppensy node gehouden. Het evangelie is inzake de ontoelaatbaarheid van echtscheiding heel duidelijk", aldus de kardinaal. „En de paus heeft in zijn encycliek over het gezin, Familiaris Consortio, duidelijk laten weten, dat toelating van gescheidenen tot de sacramenten niet mogelijk is". Overigens gaat het bij deze kwestie om een „immens pastoraal probleem", aldus de kardinaal. binnenhalen van de geplande bezui nigingen voor volgend jaar van twee miljard gulden. Hij zegt dit bedrag te kunnen halen door de bevriezing van de inkomens en door een verlaagde afdracht van pensioenpremies aan het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds. Rietkerk is van mening, dat een vol gend kabinet ook zal moeten kijken naar de ambtelijke bezetting van de overheidsorganen. De afgelopen jaren is het aantal ambtenaren in volume met vier procent teruggebracht. „Het aantal ambtenaren is wel gelijk geble ven. Het terugdringen van het volume kon gebeuren doordat veel meer amb tenaren in deeltijd zjjn gaan werken en het opvullen van door arbeidstijd verkorting vrij komende uren. „Daardoor behoefden er geen ge dwongen ontslagen te vallen", aldus Rietkerk die opmerkte dat een vol gend kabinet nadrukkelijk moet gaan kijken naar overbodige regelgeving. Door het schrappen van deze overbo dige regelgeving, bijvoorbeeld bij on derwijs, zouden er volgens Rietkerk nog meer arbeidsplaatsen bij de over heid kunnen verdwijnen. „Wel zal een hebben gedwongen ontslagen te voor- komen", zei hij. RAJNEESHPURAM (AP) De Texaanse autohandelaar Robert Roethlisberger (links) poseerde zaterdag tijdens zware sneeuwval in Rajneeshpuram (Oregon) met één van de 84 Rolls-Royces die hij gekocht heeft uit de verzameling van Bhagwan, die inmiddels naar India is uitgeweken. De vermoedelijke prijs, die de autohandelaar betaald heeft ligt waarschijnlijk rond de vijf miljoen dollar (ongeveer 15 miljoen gulden). In het midden staan Roethlisbergers zoon en daarnaast zijn advocaat Wincorn. LONDEN (RTR/AFP) - Door fraude bij de Brit se bank Johnson Mat- they Bankers (JMB) en bij een aantal Britse fi nanciële instellingen is mogelijk in totaal een miljard pond sterling (ruim 4,2 miljard gul den) verdwenen, zo heeft het Britse dagblad „The Times" zondag be kendgemaakt. Volgens de krant, die zich zegt te baseren op hogere politiefunctiona rissen, is er geknoeid in handelsovereenkom sten met Nigeria en wa ren daarbij behalve JMB ook de overheids- afdeling voor export garanties en aantal an dere banken betrokken. Vorige week maakte de Londense politie be kend dat er bewijzen voor fraude waren ge vonden tijdens een on derzoek naar het faillis sement van Johnson Matthey Bankers vorig jaar. De bank werd kort daarna overgenomen door de Britse centrale bank, Bank of England, om voortzetting van de financiële activiteiten mogelijk te maken. Hoofdcommissaris Kel ly verklaarde dat de ge vonden bewijzen betrek king hebben op onregel matigheden in 1981, maar hij weigerde ver dere details bekend te maken. Hoewel de politie blijk baar geen bewijzen heeft gevonden voor betrok kenheid van de Britse centrale bank, een be schuldiging die het Brit se parlementslid Brian Sedgemore heeft geuit, is de zaak uitermate pijnlijk voor de Bank of Engeland. Deze had na melijk eerder laten we ten geen bewijzen voor fraude bij JMB gevon den te hebben. Samen met zijn ambtgenoot van jus titie, Korthals Altes, zal Rietkerk binnen zeer korte tijd komen met een wet waardoor bij de gemeenten klachtencommissies ingesteld kun nen worden. Dit zijn commissies die gaan functioneren als de commissie- AIbeda op nationaal niveau. Riet kerk zei dat de instelling van deze commissies was versneld door de problemen rond de in de Amsterdam se politiecel overleden kraker Hans Kok. Zimbabwe - Douglas Lilford, 77, een rijke boer en naaste medewerker van de vroegere premier van Rhodesië, Ian Smith, is vrijdagavond vermoord gevonden op zijn bedrijf bij Harare, de hoofdstad van Zimbabwe. Dit is zater dag bevestigd door de politie. Lilford was mede-oprichter van Smiths Rhodesische Frontpartij (RF), die in 1965 eenzijdig Rhodesië's onaf hankelijkheid van Groot-Brittannië uitriep. Elton John - De Britse popzanger en componist Elton John en zijn voorma lige tekstdichter zijn in het weekeinde met ruim 20 miljoen gulden schade loos gesteld voor nooit uitgekeerde royalties op ruim 140 songs. Elton John had aangevoerd dat hij maar 60 miljoen gulden had ontvan gen van een platenverkoop die meer dan 840 miljoen gulden zou hebben opgebracht. JERUZALEM (DPA/RTR/AFP) - De Israëlische regering heeft zich zon dag bij de Amerikaanse regering ver ontschuldigd voor activiteit van de Israëlische geheime dienst in de Ver enigde Staten. „De Verenigde Staten bespioneren is totaal in tegenspraak met ons beleid", verklaarde de Israëlische premier, Shimon Peres, tijdens hef wekelijkse kabinetsberaad. Vorige week had de Israëlische regering een diepgaand onderzoek beloofd naar de Ameri kaanse beschuldiging dat twee Israë lische diplomaten betrokken zijn ge weest bij de affaire-Pollard. Jonathan Pollard, een analyst bij de inlichtin gendienst van de Amerikaanse mari ne, werd onlangs aangehouden op verdenking te hebben gewerkt voor een Israëlisch spionage-netwerk in de VS. Hij zou Amerikaanse militaire geheimen hebben doorverkocht aan de Israëlische diplomaten. De diplo maten zijn inmiddels door Jeruzalem teruggeroepen. De Verenigde Staten hebben het Is raëlische excuus toegejuicht. Israëli sche functionarissen hebben zondag in de dagbladen verklaard dat de Amerikaanse verontwaardiging over de zaak misplaatst is. „Technisch gezien hebben we mogelijk spionage gepleegd, maar het materiaal van Pollard maakt uitermate duidelijk dat het geen eenrichtingsverkeer was", haalde de Jerusalem Post aan. Volgens het blad leverde Pollard Is raël gegevens over China, Taiwan en andere landen die geen formele be trekkingen onderhouden met de jood se staat. Hij verkocht ook „gedetail leerde informatie over de kracht van Russische wapensystemen die in ge bruik zijn bij Arabische legers". Deze informatie zou „via de bekende inlichtingen-kanalen toch aan Israël moeten zijn overgebracht, gezien de hoeveelheid soortgelijke gegevens die Israël ter beschikking stelde en nog stelt aan de Verenigde Staten". Advertentie V/ind: zuid tot zuidwest 4 tot 5, aan de kust 5 tot 6 Bft, zicht: matig tot goed, temperatuur kustwater: 6 graden, af wijking waterstanden: geen afwijking van betekenis, maximale golfhoogte monding Scheldes: omstreeks een halve meter. Voor morgen: een zwakke rug van hogedruk trekt over de regio. Morgen overdag af en toe zon en droog. Middagtemperatuur 12 graden. Een vrij krachtige zuid westen wind. Voor woensdag tot en met vrijdag: lagedrukgebieden zijn bepalend voor het weer. Veel bewolking en af en toe regen. Middagtemperatuur 10 gra den. Over makkelijk sparen en I verstandig uitgeven. DEN HAAG (GPD) - De plannen van minister Van Aardenne van economi sche zaken om de elektriciteitstarie ven in ons land gelijk te schakelen, zijn in Noord-Brabant op verzet ge stuit. Van Agt, de Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant waar het laagste bedrag voor elektriciteit wordt betaald, zei het afgelopen weekeinde voor de NCRV-radio dat de rechtvaardigheid gebiedt dat Van Aardenne zijn zin niet krijgt. Van Aardenne betwijfelt echter of door zijn elektriciteitswet de tarieven in Noord-Brabant omhoog zullen moeten. „Mijn opzet is niet de lage tarieven te verhogen, maar de hoge regionale tarieven te verlagen", aldus denken, de bewindsman in het VARA-pro- gramma de Rooie Haan. Minister Van Aardenne benadrukte dat op grond van de nog door het parlement te behandelen wet de elek triciteitswereld zelf de nieuwe tarie ven zal vaststellen. „Het enige wat de toekomstige minister van economi sche zaken kan doen, is deze afspraak al of niet goedkeuren". Het stoken van de elektriciteitscen trales in Noord-Brabant met kolen en niet met het duurdere aardgas, is volgens van Aardenne een van de oorzaken van de lage tarieven in deze provincie. ZWOLLE (ANP) - Wagenaar, het Tweede-Kamerlid dat enige tijd gele den uit de RPF is gestapt, zal met zijn nieuwe partij Anti Revolutionairen '85 meedoen aan de komende verkie zingen. AR'85 besloot daartoe op een bijeenkomst in Zwolle. De partij verwacht één a twee zetels te kunnen behalen. Hoewel de kandida tenlijst nog niet is vastgesteld, wordt algemeen verwacht dat Wagenaar lijsttrekker wordt. Ook zal in een aantal gemeenten aan de raadsverkie zingen worden deelgenomen. Het voormalige CDA-Kamerlid J. N. Scholten ziet af van een kandidatuur op enigerlei lijst voor de Kamerver kiezingen van mei 1986. Scholten zei dat zaterdag in Vara's Rooie Haan. Hij hoopt binnenkort besprekingen te kunnen afronden die resulteren in een overstap naar de PvdA. Ook ex-PPR- kamerlid Erik Jurgens zou hierover Gevangenenkoop - De Bondsrepu bliek heeft dit jaar 2500 Oostduitsers vrijgekocht die om politieke redenen in de DDR gevangen zaten. Volgens de Westduitse organisaties die zorgen voor de opvang van de Oostduitsers is dit aantal een absoluut record. (Advertentie) uur cm uur cm 1 Maandag 2 december Vlissingen 4.36 210 16.59 203 Terneuzen 5.01 229 17.24 221 Zierikzee 5.55 127 18.30 130 Hansweert 5.48 235 18.10 232 Wemeldinge 6.15 149 18.45 152 Oost.mnd. 4.47 139 17.09 143 Bruinisse 6.45 152 19.15 156 Dinsdag 3 december Vlissingen 5.23 188 17.49 192 Terneuzen 5.47 207 18.13 211 Zierikzee 6.30 114 19.25 125 Hansweert 6.32 215 18.59 224 Wemeldinge 7.00 135 19.35 146 Oost.mnd. 5.33 123 17.59 135 Bruinisse 7.25 137 20.00 151 Door de Deltawerken kan het getij in dt Oosterschelde soms sterk afwijken van de in deze getijtafel vermelde waterstanden. Dagelijks informatie telefoon Deltaweerbe richt 01110-7058. Een vermoeide Hans van Mierlo wrijft na zijn rede de ogen droog. Naast de vermoedelijke lijsttrekker staat Maarten Engwirda, fractie-voorzitter van D66. BREDA (GPD) - D66-voorman Hans van Mierlo vindt dat een eenmaal goedgekeurd verdrag met de Ver enigde Staten over de plaatsing van kruisraketten in ons land, ook uit gevoerd moet worden. Van Mierlo voelt niets voor heronderhandelin gen, omdat „de Nederlandse poli tiek niet nog eens vier jaar verlamd mag worden door de hypotheek van de kruisraketten", aldus de kandi- daat-lijsttekker zaterdag tijdens een D66-congres. De Tweede en de Eerste Kamer zullen het plaatsingsverdrag nog voor de verkiezingen behandelen. Het ziet ernaar uit dat een meerder heid in de beide kamers zich voor goedkeuring zal uitspreken. Met zijn uitspraken completeerde Van Mierlo zaterdag het ontwerp- verkiezingsprogramma van de De mocraten. Bij de presentatie van het program, eind oktober, was de ra- kettenparagraaf opengelaten, om dat volgens de Democraten toen nog niet te overzien was hoe. het 1- novemberbesluit zou uitpakken en hoe de Geneefse onderhandelingen zouden aflopen. In het januari-con- gres zal het verkiezingsprogram de finitief worden vastgesteld en zal Van Mierlo naar alle waarschijnlijk heid tot lijsttrekker worden geko zen. Van Mierlo gaf ook duidelijkheid over de partijen waarmee D66 even tueel een nieuw kabinet wil vor men. De PvdA is voor de Democra ten als regeringspartij eerste keus, maar een kabinet samen met CDA en WD wilde Van Mierlo niet uit sluiten. Dat laatste is echter onwaarschijn lijk omdat CDA en WD het gevoer de kabinetsbeleid tot inzet van de verkiezingen willen maken. „Het is uitgesloten dat D66 een beleid waar tegen zij oppositie heeft gevoerd aan een meerderheid helpt", aldus van Mierlo. Hij riep de PvdA op voor de verkie zingen duidelijk te maken tot welke concessies de socialisten op het ge bied van de kruisraketten bereid zijn. Tot nu toe houdt de PvdA vast aan een onwrikbaar nee tegen de plaatsing. De fractievoorzitters van CDA en WD, De Vries en Nijpels, hebben de grootste oppositiepartij onlangs ge waarschuwd voor nog eens vier jaar oppositie, wanneer de PvdA blijft vasthouden aan het ingeno men standpunt. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. KANTOREN Vlissingen: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Opening kantoren Van maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 08.00 tot 10.30 uur. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Telefoonnummers buiten kantoor uren voor dringende zaken: Expeditie: (01194) 511. Advertentie-afdeling: (01100) 20281. Redactie (01184) 14796. Abonnementsprijzen per kwartaal 65,40; franco per post 77,50; per maand 22,50; jaarabonn. 250,-; jaarabonn. fran co per post 300,-; losse nummers 1,- (alle bedragen inclusief 5 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 129 cent per mm; minimumprijs per advertentie 19,35; ingezonden mededelingen 2V2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 3