BINNENKORT BEGIN BOUW SURFCENTRUM ARNEMUIDEN MATTENROLLEN PIJLERDAM VOOR DE SLOOP VERKOCHT Onroerend-goedbelasting in Wissenkerke omlaag B en w Sas van Gent blijven bij verhoging erfpachtcanons PZC/ provincie DOMBURGSE WETHOUDER WATTEL: Gedeputeerde in geweer tegen subsidiestop voor opleiden van doventolken Burgemeester van Zierikzee stapt in '86 op Vergadering Goes over oprichten consumenten- en patiëntenplatform OPERATIE KOST GEMEENTE 28 MILLE Openbare training reddingshonden ONDANKS DREIGING JURIDISCHE STAPPEN Aanpassingen 9 INFORMATIEDAG DOVEN IN GOES DINSDAG 26 NOVEMBER 1985 MELISKERKE- Kampeerboeren op Walcheren hebben met treurnis ken nis genomen van een plotseling opste kende verzamelwoede bij het wegschap Walcheren, die was gericht op het woud aan verwijzingsborden naar plekjes waar bij de boer gekam peerd kan worden. Op tal van plaat sen werden langs de openbare weg geplaatste borden verwijderd. Voorzitter P. Lampert van de belan gengroepering VEKABO maakte tij dens een vergadering van de Wal- cherse afdeling - maandagavond in het Dorpshuis van Meliskerke - gewag van een 'complete razzia' Om de vakantiegangers die op zoek zijn naar een plaats waar ze hun tent of caravan kunnen neerzetten in de luw te van de hoeve toch wegwijs te maken, is daarop naarstig gezocht naar een oplossing in de vorm van het ontwerpen van een uniforme beweg wijzering in de ANWB-blauwe kleur. „Maar daar komt niks van in", ver woordde de heer Lampert de reactie van het wegschap. En ook de provin cie zou zich volgens zijn uitspraken op het standpunt stellen dat borden met het opschrift 'minicamping' langs de openbare weg uit den boze zijn. Deze verwijzingsmogelijkheid zou thuisho ren op het boerenerf zelf of op eigen akkerland. Alleen in uitzonderingsge vallen kan mogelijk een ontheffing worden verleend. De heer Lampert verheelde niet, dat sommige borden 'een aanfluiting wa ren, met al die hanepoten'. Pleidooi voor betaalbaar houden kamperen bij boer MELISKERKE De Domburgse wethouder L. Wattel heeft maandagavond vurig gepleit voor het betaalbaar houden van het kamperen bij de boer in Zeeland. Hij liet die waarschuwing horen toen hij optrad als gastspreker tijdens de in het Dorpshuis van Meliskerke belegde afdelingsvergadering van de VEKABO, de vereniging voor kamperen bij de boer op Walcheren. Een recente enquête van de PPD, de provinciale planologische dienst, heeft aangetoond dat het kamperen bij de boer wordt beschouwd als een welkome uitbreiding van de toeristi sche verblijfsaccommodatie. Die posi tieve beoordeling kan volgens Wattel alleen gehandhaafd worden wanneer de kampeerboeren ook kritisch blij ven kijken naar de prijs die ze bedin gen voor een standplaats op of nabij het boerenerf. Met name op Walcheren, waar het kamperen bij de boer erg in trek is geraakt, kan de verleiding erg groot worden de prijs van het product af te stemmen op de vraag. Hij zag daarin een gevaarlijke ontwikkeling. Beter achtte hij het dat de prijs in overeen stemming wordt gebracht met wat men te bieden heeft als kampeerboer. „U zult van mij niet horen dat u te duur bent, maar ik vraag u wel om u ten aanzien van de prijsvorming kri tisch op te stellen. Let op het behoud van uw product", zo betoogde de heer Wattel. Voorzitter P. Lampert van de Wal- cherse kampeerboerenbelangengroe- pering herinnerde in zijn openings woord aan de dezer dagen uitgebrach te enquete-uitslag, waarbij was ko men vast te staan dat de grote aan trekkingskracht van het kamperen bij de boer bestaat uit de klein kleinscha lige opzet en de sfeer van rust, die daarmee kan worden gehandhaafd. ZIERIKZEE Burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee wil is voornemens per 1 septem ber 1986 ontslag nemen. Zijn afscheid is inmiddels bepaald op dinsdag 26 augustus, zo blijkt uit een mededeling van b en w naar aanleiding van de begrotingsbeschouwingen van VVD en CDA. De benoeming van een opvolger van burgemeester De Meester zal volgens b en w wellicht pas begin 1987 z'n beslag krijgen. „Dit hangt mede af van de snel heid van handelen van het mi nisterie van binnenlandse za ken. Ook in het verleden zijn er soms lange burgemeester-loze tijdperken geweest", aldus b en w. Verder delen zij mee, dat de openstelling van de vacature plaatsvindt voordat de gemeen teraad een profiel van de nieuwe burgemeester heeft geschetst. In de profielschets kan de raad zijn opvattingen en eisen van be kwaamheid en geschiktheid van de nieuwe burgemeester ken baar maken aan de commissaris van de koningin, die voor de vervulling van de vacature een aanbeveling zendt aan de minis ter van binnenlandse zaken. Verder antwoordden b en w de raad dat wanneer de raad dat wenst, met de commissaris over de te stellen eisen van gedachten kan worden gewisseld. Bij de verdere procedure kan eventueel een door de raad in te stellen vertrouwenscommissie worden betrokken. B en w willen daar over tezijnertijd het oordeel van de raad vragen. Burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee. Mede beschouwd tegen de achter grond dat de vakantieganger met het neerzetten van een tent of caravan bijdraagt tot een in bepaalde gevallen noodzakelijke aanvulling op het inko men van de agrariër, pleitte hij voor de toelaatbaarheid van tien eenheden gedurende het gehele seizoen. Momenteel wordt er achter de be stuurlijke schermen hard gewerkt aan een aanpassing van de situatie rond het kamperen bij de boer aan de eisen van de nieuwe Kampeerwet. Uit con tacten met politiek Den Haag meende de heer Lampert te kunnen afleiden dat een teruggang naar vijf kampeer GOES - Een werkgroep die zich heeft beziggehouden met de voorbereidin gen voor een Zeeuws patiënten-en consumentenplatform houdt morgen woensdag, een vergadering. Het is de bedoeling op deze vergadering te komen tot de officiële oprichting van een dergelijk platform. In de consept-statuten staat als doel stelling dat het platform moet funge ren als ontmoetingsplaats voor pa tiënten-en gebruikersorganisaties voor informatie uitwisseling, overleg en samenwerking. Verder moeten de gemeenschappelijke belangen van pa tiënten en gebruikers worden behar tigd en moeten deze organisaties on dersteund. versterkt en gestimuleerd worden. De oprichtingsvergadering van het platform wordt gehouden in 'Terminus' in Goes en begint om 20.00 uur. middelen op het boerenerf er niet in zit. Een regionale vertegenwoordiger van het ministerie van landbouw en visserij wenste staande de vergade ring dat optimisme niet voorshands de onderschrijven. Er ontspon zich tijdens de discussie een debat dat was gericht op een aantal planologisch- juridische aspecten die met de inwer king treding van de kampeerwet sa menhangen. De Domburgse wethou der Wattel vond dat er duidelijke positieve kanten aan die nieuwe wet zitten. Met name de consumentge richtheid van die wet sprak hem zeer aan. Zowel voorzitter Lampert als een af gevaardigde van Recron, de organisa tie van de reguliere campinghouders toonden zich voorstander van meer samenwerking in plaats van een zich afzetten tegen elkaar. „Wij hebben veel dezelfde raakvlak ken. En de enquete-uitslag heeft aan getoond dat er behoefte is aan een diversificatie in de kampeerver- blijfsmogelijkheden", zo meende de VEKABO-voorzitter. Van Recronzij- de werd daar nog wel aan toegevoegd dat de VEKABO zich dan ook aan de spelregels moet houden en zich niet moet laten verleiden tot een oneerlij ke concurrentie. ARNEMUIDEN - Wethouder van recreatie Jac. van Belzen geeft vrij dag 29 november om drie uur het startsein voor de bouw van het surfcentrum op rerceatieterrein De Kleine Piet in Arnemuiden. Aan dit gebeuren is een periode van drie jaar moeizame besluitvorming voorafgegaan. Een bezwaarschrift van de landbou wer Van 't Westende was tot maan dag de laatste hinderpaal. Deze pacht weiland aan de Muidenweg, waar het surfcentrum zal verrijzen. B en w en de bezwaarde zijn maan dagmorgen echter volledig tot over eenstemming gekomen en het be zwaarschrift kan vervallen, zo deel- Een maquette van het nieuw te bouwen surfcentrum bij Arnemuiden. de wethouder Van Belzen maandag avond mee. De kwestie van de ruil- gronden (die de landbouwer terug krijgt voor de afgestane percelen) was één van de laatste geschilpun ten. Dat is maandag uit de weg geruimd. De agrariër krijgt nu vier in plaats van drie hectare. De ge meenteraad, die al driemaal voor stellen over de aanleg van het cen trum behandelde, heeft het laatste woord over de overeenkomst. De kwestie komt in de vergadering van maandag 23 december aan de orde. De heer Van Belzen ging er gisteren van uit dat de gemeenteraad dan geen roet in het eten zal gooien. Burgemeester M. M. Markusse toonde zich er gisteren bijzonder verheugd over dat het plankzeilcen- trum nu eindelijk van de grond komt. Plezierige bijkomstigheid voor .de gemeente is dat de tot standkoming haar geen cent kost. De exploitatie van het centrum komt in handen van de heer en mevrouw Buysrogge, tevens eige naars van camping De Witte Raaf in Arnemuiden. Het streven bestaat dat de bouw per 1 juni volgend jaar afgerond is. „Maar we proberen om het centrum al met de Pinksteren of op Hemelvaartsdag te kunnen ope nen", aldus de heer Buysrogge maandag. De mattenrol Twensis, die werd gebruikt voor het leggen van de funderingsmatten. NEELTJE JANS - Rijkswaterstaat heeft de stalen rollen verkocht met behulp waarvan de funderings- en de blokkenmatten voor de stormvloedkering in de Oosterscheldemonding zijn getransporteerd en afge zonken. Het metaalhandel- en sloopbedrijf Heuvel man Staal BV in 's-Gravendeel heeft de twee grote rollen Ensis en Twensis en de kleinere Dos en Donax gekocht. Voor het eind van het jaar moeten ze uit de Oosterschelde zijn verdwenen. De rollen zullen wor den gesloopt en het staal verkocht. Sloper H. P. Heuvelman weet nog niet waar hij de mattenrollen zal slopen. De afmetingen van de Ensis en de Twensis (15 meter in doorsnee en 65 meter lang) maken het nog net mogelijk de twee gevaarten in 's-Gravendeel te krijgen. Maar mogelijk zullen ze ergens anders worden ontmanteld. Heuvelman ver wacht vier a vijf weken met de ontmanteling in de weer te zullen zijn. Hij wilde niet zeggen wat hij voor de vier rollen heeft betaald. De Ensis en de Twensis (Ensis is Latijn voor zwaard schelp; Twensis betekent niet meer dan Ensis nummer 2) zijn gebruikt voor het leggen van de funderingsmat- ten. De 200 meter lange ondermatten en de 60 meter lange bovenmatten (van elke soort 65 stuks) zijn uit de mattenfabriek op de rollen gedraaid, daarmee naar de mattenlagger Cardium getransporteerd en vervolgens werden de matten op de Oosterscheldebodem afgerold. Omdat deze rollen bij de Cardium horen zijn ze vorig jaar bij de grote verkoop van overtollig Oosterschelde- materiaal niet te koop aangeboden. Nu de afgelopen jaren is gebleken dat de kopers voor de mattenlegger niet bepaald staan te dringen, is besloten de rollen toch maar van de hand te doen. Met de Dos en de Donax zijn aan weerszijden van de stormvloedkering op vele honderden vierkante meters van de bodem blokken matten gelegd. Deze uit kunststofdoek met daarop blokken beton bestaande matten moeten voorkomen dat zand wegspoelt op plaatsen waar dat ongewenst is. WISSENKERKE - De onroerend- goedbelasting in Wissenkerke gaat komend jaar omlaag. Dit is het resul taat van een pleidooi dat de fracties van CDA, VVD en Vrije Gemeente Belangen maandag in de raadsverga dering over de begroting 1986 hiel den. De verlaging wordt doorgevoerd door het instellen van een belasting vrijstellingsvoet voor permanent be woonde woningen. Wissenkerke en Oostburg zijn de enige gemeenten in Zeeland, waar de onroerend-goedbe lasting omlaag gaat. In de overige gemeenten zijn voorstellen gedaan deze belasting te verhogen of in het gunstigste geval gelijk te houden. De raad besloot tot een vrijstelling van 21.000 gulden. Pas over de waarde MIDDELBURG - De Reddings Hon den Werkgroep Zeeland (RHWZ) houdt zondagmiddag 1 december een 'openbare training' op het terrein van de voormalige Vitrite-fabriek aan de Maisbaai in Middelburg. Van 13.30 tot ongeveer 16.00 uur kan men daar zien hoe honden zich bewegen op zeer moeilijk terrein en hoe ze vervolgens een persoon opsporen die onder het puin begraven ligt. De RHWZ maakt daarbij dankbaar gebruik van het feit dat daags tevoren op het terrein een toren is opgeblazen, waardoor een vergelijkbare situatie ontstaat als bij een aardbeving. In verband met dit gevaarlijke terrein, moeten de toeschouwers wel op een afstand blijven. van het huis boven dit bedrag moeten de inwoners van de gemeente Wissen kerke in 1986 onroerend-goedbelas ting te betalen. Het systeem van een vrijstellingsvoet is verhoudingsgewijs gunstig voor mensen met goedkopere woningen. De belastingvrije voet geldt niet voor zomerwoningen. Deze operatie kost de gemeentekas ruim 28.000 gulden. Het college van burgemeester en wethouders bracht het voorstel op tafel, nadat het de pleidooien in de algemene beschou wingen had gehoord. Bij die beschou wingen maaide de CDA-fractie het gras weg voor de voeten van de VVD door een belastingverlaging van 5 procent te bepleiten. VVD'er C.J. Die- leman had om een verlaging van drie procent gevraagd. J.A. Remijnse van de Vrije Gemeente Belangen maakte in zijn beschouwing gewag van een procentage cent'. 'tussen vijf en tien pro- Het CDA-voorstel van vijf procent schoot bij de VVD'er in het verkeerde keelgat. De liberaal verweet de CDA- fractie dat deze een jaar eerder niet thuis had" gegeven toen hij steun zocht voor een belastingverlaging van drie procent. Ook verzette de VVD'er,- en met hem de Vrije Gemeente Belan gen en de SGP, zich tegen belasting verlaging in de vorm van een belas tingvrije voet. De drie eenmansfrac ties stelden zich op het standpunt dat de verlaging van de onroerend-goed belasting ook ten goede moest komen aan bedrijven. Met de steun van de twee grootste partijen in de raad, CDA en PvdA. aan het alternatief van b en w waren de kaarten echter geschud. Het gemiddelde voordeel per bewoner is circa 25 gulden. SAS VAN GENT - Het district Zee land van het CNV en van de FNV zijn vast besloten juridische stappen te ondernemen tegen het gemeentebe stuur van Sas van Gent wanneer de raad niet van plan is met de verho ging van de erfpachtprijzen te her zien. De vakorganisaties hebben hier toe al een advocatenkantoor inge schakeld. Tijdens de vergadering van september besloot de Sasse raad -met uitzondering van de CDA-fractie, die hevige kritiek uitte- om de waarde van de erfpachtgronden in de ge meenten fors -soms met zelfs met 500 procent- te verhogen. Eerder ging daar al een verhoging van het rente percentage aan vooraf. Het besluit bracht een golf van kritiek teweeg. Een zestigtal gedupeerden reageerde met een handtekeningactie furieus op het besluit en ook de vakbewegingen CNV en FNV kwamen in actie. Voorts ontving het Sasse college van b en w boze brieven van de juridische ledenservice van de Consu mentenbond en van de Vereniging Eigen Huis. Deze laatste organisatie noemt het besluit van de Sasse ge meenteraad 'juridisch uiterst du bieus', omdat het besluit gebaseerd is op een algemene regelgeving, terwijl met de erfpachthouders in het verle den een individuele, afwijkende, rege ling werd getroffen. En die regeling - waarin van drastische verhogingen geen sprake is- moet volgens de Ver eniging Eigen Huis en de Consumen tenbond, worden nageleefd. De Ver eniging Eigen Huis is het ook niet eens met het verhoogde rentepercen tage tot 8,5 procent, omdat commer ciële hypotheekverstrekkers op dit moment een rente van 8 procent of minder in rekening brengen. Boven dien vindt de vereniging de opnieuw vastgestelde waarde van de grond onaanvaardbaar en stelt dat de geno men besluiten moeten worden herroe pen om 'een juridische blunder te voorkomen'. Voert het Sasse gemeen tebestuur het besluit toch uit, dan overweegt de Vereniging Eigen Huis alsnog juridische stappen om het voorstel ,,te torpederen." Dat het Sasse college bepaald niet onder de indruk is van die gespierde taal blijkt uit een voorstel aan de raad dat vandaag, dinsdag, tijdens de raadsvergadering aan de orde komt. B en w voelen er niets voor om de verhoging ongedaan te maken en wijzen een voorstel van de CDA- fractie om over te gaan tot een trend matige verhoging met tien procent, van de hand. In de oktobervergadering van de ge meenteraad kwam de CDA-fractie al met een voorstel om voor de erfpacht canons een betalingsregeling te tref fen. Toen staakten de stemmen, van daar het voorstel vandaag opnieuw op de agenda staat. Het college voert drie argumenten aan om niet op de voorstellen in te gaan: de betreffende erfpachters hebben jarenlang een te lage vergoeding betaald, gedeputeer de staten van Zeeland dringen al jaren aan op effectieve maatregelen ten aanzien van de erfpachtproblema- tiek en de nota's van de opnieuw vastgestelde prijzen worden pas in het najaar van 1986 verzonden.„Erfpach ters hebben daarmee ruim de gelegen heid zich op de betaling voor te bereiden", aldus b en w. Het college is overigens wel bereid in schrijnende gevallen een passende be talingsregeling te treffen. Zo'n rege ling zal echter wel van geval tot geval moeten worden bezien. De raad staat vanavond ook stil bij de eventuele benoeming van een derde wethouder. Als het aan b en w ligt, komt er in het college (vooralsnog) geen derde wethouder meer. Wel is er na het vertrek van wethouder J. Ram- meloo in het college een vacature. „Niet opvullen", adviseert het college de raad met een verwijzing naar de nog steeds penibele fianciële situatie van de gemeente. De Sasse raad gaat vanavond overi gens een marathonzitting tegemoet: de jaarlijkse behandeling van de ge meentebegroting, inclusief de belas tingvoorstellen staan op de agenda. Tenslotte is er een reeks subsidiever zoeken. De vergadering in het stad huis begint om 19.30 uur. GOES - De Zeeuwse gedeputeerde W. Don denkt erover staatssecreta ris J. P. van der Reijden van WVC nader 'aan de spreken' over diens besluit geen subsidie voor het op leiden van doventolken beschik baar te stellen. Gedeputeerde Don maakte dit kenbaar tijdens een in Goes gehouden informatiedag voor doven en slechthorenden in Zeeland. Daar maakte met name voorzitter H. Katsman van de pril le Zeeuwse Stichting Welzijn Do ven (ZSWD) teleurgesteld en ver ontwaardigd gewag van de aan de Dovenraad meegedeelde beslis sing. „Want daarmee worden we weer teruggeplaatst in de tijd van de doofstommen", zo richtte hij zich rechtstreeks tot de in 'De Kring' samengekomen Zeeuwse doven en slechthorenden, terwijl zijn geba rentaal voor de horenden werden vertaald door een doventolk. Katsman vreesde dat de doven er ten gevolge van het gewraakte be sluit voortaan opnieuw niet meer 'bij' zullen behoren. „Ook horende kinderen van dove ouders worden hier misschien de dupe van". Directeur drs. F. Mulders van de Zeeuwse Stichting voor Revalida tie zag het realiseren van een rui mere tolkenfaciliteit dan nu be schikbaar is als een belangrijk aan dachtspunt voor de Zeeuwse Stich ting Doven. „Vergeleken met ande re provincies is de inzetbaarheid van slechts één in Zeeland woonachtige gediplomeerde tolk voor doven minimaal". Hij wees er verder op dat ongeveer één op de elf Nederlanders in meer dere of mindere mate met slechtho rendheid te maken krijgt, en boven de 60 jaar zelfs één op de drie personen. Drs. Mulders legde uit dat voor dove en slechthorende kinderen reeds op jonge leeftijd speciaal onderwijs nodig is en een goede voorlichting of begeleiding van de ouders. Hij signaleerde ook belangrijke gevolgen van de betref fende handicaps bij het vinden van een beroep na de opleiding en in een bestaande werksituatie. Het optreden van slechthorendheid bij werknemers bijvoorbeeld leidt in veel gevallen te snel tot een afkeu ring wegens arbeidsongeschiktheid met een hoog percentage (soms tot 80 procent). Drs. Mulders voegde daaraan toe dat vergeten wordt dat technische hulpmiddelen en afspraken de ge volgen voor het functioneren op de arbeidsplek toch effectief kunnen ondervangen. De directeur van de Zeeuwse Re- validatiestichting vond het te recht dat de afdeling Zeeland van de Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden wijst op het nog ontbreken van goede technische aanpassingen in openbare - alge mene - gebouwen, zoals ringlei dingen, de aanwezigheid van aan gepaste intercomsystemen bij lo ketten en bruikbare op- en om roepsystemen in onder meer wachtruimten en op stations. Deze voorzieningen voor de grote groep slechthorende gebruikers in Ne derland behoren tegelijk te wor den aangebracht met aanpassin gen voor lichamelijk gehandicapte burgers, aldus drs. Mulders. Hij vond het gelukkig dat de tech nische 'know how' op het gebied van de ringleidingapparatuur bij de afdeling Zeeland van de Neder landse Vereniging voor Slechtho renden (NWS) aanwezig is, en ook inzetbaar voor advies en controle actie voor de aanwezigheid van goede ringleidingen in de Zeeuwse verzorgings- en verpleeghuizen voor ouderen, en het nagaan of deze ook daadwerkelijk functione ren. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 9