Lubbers opende nieuw complex Vitrite-fabriek in Middelburg Borsele scoort pluspunt voor opslag van radio-actief afval Rijksbijdrage te weinig voor zoetwateraanvoer B en w Hulst morren over begroting van de Bestuursacademie WIS TER-PRESIDENT IN MIDDELBURG: UITVLOEISEL ACTIES KANAALZONE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT bedrijfsleven Investeringen ZEELAND MODEL VOOR VERBETERING ECONOMIE MINISTER WINSEMIUS IN HEINKENSZAND MINISTERS WILLEN 15 MILJOEN GEVEN Afspraken ONVOLDOENDE GEGEVENS PAGINA 7 Tekenen I» TJ r ZEELAND" DINSDAG 26 NOVEMBER 1985 I tERNEUZEN Opnieuw heeft een onbekende potjes met, voor kinderen Igevaarlijke medicijnen gedeponeerd voor de ingang van een school in herneuzen. IWerd vorige week een potje kalmeringstabletten, voorzien van een sticker met Idaarop de beeltenis van Sinterklaas, voor de deur van een kleuterschool in de IHandellaan aangetroffen, maandagochtend werden twee soortgelijke potjes bij de voordeur van de Jacob Catsschool in de Jacob Catslaan in Terneuzen gevonden. Dit maal deed een leerkracht de vondst, vorige week was het een moeder, die haar kind naar de kleuterschool bracht. De potjes waren nu voorzien van een sticker met daarop een zwarte piet. Ze bevatten een eetlustbevorderend middel en een kalmeringsmiddel. De politie van Terneu zen heeft de zaak in onderzoek. Maar veel aanknopingspunten heeft men nog niet. Aantal werklozen kan per jaar met 50.000 omlaag [MIDDELBURG - Volgens minister-president drs. R. F. M. Lubbers moet het mogelijk zijn de komende jaren het aantal werklozen in Nederland jaarlijks met vijftigduizend te verminde- |ren. Lubbers zei dat maandagochtend in Middelburg, waar hij de officiële opening verrichtte |van het nieuwe bedrijvencomplex van de Vitrite Fabriek. iLubbers zei, dat arbeidsduurverkor ting en deeltijdarbeid een nuttige Ibijdrage kunnen leveren aan de oplos- Ising van het werkloosheidsvraagstuk. ■Hij hamerde op de noodzaak om een [betere aansluiting tussen het onder lijs en de arbeidsmarkt tot stand te Ibrengen. Lubbers constateerde dat de [groeimogelijkheden worden afge remd, doordat er in bepaalde beroeps groepen gebrek is aan goed opgeleid |personeel. „Het is mijn vaste overtui- |ging, dat voortzetting van het econo misch herstel nauw samenhangt met Ide mate waarin wij succes boeken op |het terrein van opleiding, vakbe kwaamheid en kennis". Volgens Lub bers is daarbij niet alleen een taak [voor het onderwijs weggelegd, maar look het bedrijfsleven zelf zal daar |bijzondere aandacht aan moeten he lsteden. Wij roepen in dit hoekje deze week, met de nadering van Sinterklaas, maar uit tot de week van het kind. Dat maakt het ons des te ge makkelijker te verhalen van die Middelburgse basisschool, waar een groep van 7 en 8- jarigen door de leerkracht van dienst werd genood een teke ning te maken, gewijd aan de betabberde kindervriend. „En zetten jullie je leeftijd er maar bij", ried ze de klas aan. Een kwartiertje later stak Ka rin van acht rellerig de vinger op, met een steelse blik op haar bankgenootje. Juf," riep ze, „Ella weigert haar levertijd op te zetten". negatieve aanslag van de WIR. „Het suggereert, dat ondernemend Neder land de achterstand, die het in de afgelopen tien jaar heeft opgelopen, weer volledig te boven zou zijn. Veel bedrijven dragen nog de littekens van die jaren met zich mee". Rauwenhoff maakte maandag van de gelegenheid gebruik om te pleiten - en Lubbers bediende hem op z'n wenken - voor een voortzetting van het loon- kostenmatigingsbeleid.De loonkos tenmatiging is wellicht de belangrijk ste aanleiding tot herstel in Neder land geweest. De kosten van de factor arbeid in Nederland zijn in vergelij king met het concurrerende het bui tenland nog steeds hoog. Voortgezet te loonkostenmatiging is dan ook een eerste vereiste". ■Lubbert meent, dat ruime financiële Jsteun aan het bedrijfsleven noodza kelijk blijft. „Maar het gaat om de |maatvoering". Volgens Lubbers is de [overheid daarbij in het verleden ['heel ver gegaan'. De minister-presi- dent vindt het echter tijd om dat beleid 'geleidelijk aan iets om te (schakelen, omdat de overheid ook ■nog wel enkele andere dingen te doen [heeft'. [Volgens Lubbers heeft het loonmati- [gingsbeleid 'goed gewerkt'. Hij kon- Jdigde aan, dat het kabinet voorlopig [op die weg zal voortgaan. [Mr. ir. F. C. Rauwenhoff, voorzitter [van de hoofddirectie van de Neder landse Philipsbedrijven, had het [maandag over een 'navrante situatie |in Nederland, waarin een hoge werk loosheid hand in hand gaat met een [groot tekort aan goed opgeleid perso neel'. Evenals Lubbers constateerde [hij, dat dat tekort belemmerend op de [ontwikkeling werkt. „Voor een effi- [ciente en effectieve aanpak van het [opleidingsvraagstuk is een nauw [overleg tussen onderwijsinstellingen |en het bedrijfsleven een voorwaarde", [aldus de Philips-topman. Hij signa leerde, dat er de laatste jaren op dat [vlak van een duidelijke verbetering sprake is. Maar het tempo waarin dat gebeurt, ligt volgens Rauwenhoff niet hoog genoeg. Hij plaatste een aantal kritische kant tekeningen rond de invoering van collectieve arbeidstijdverkorting. Vol gens Rauwenhoff levert collectieve arbeidsduurverkorting maar weinig werkgelegenheid op voor laagge schoolde produktiemedewerkers, ter wijl het tekort aan beter geschoold personeel er door wordt vergroot. Vooral voor internationaal opereren de bedrijven, zo waarschuwde hij, kan dat schade berokkenen aan de con currentiepositie en op termijn zelfs tot verlies van werkgelegenheid leiden. Philips verwacht voor 1986 opnieuw een stijging van de investeringen. Philips zal dit jaar in Nederland 1,1 miljard investeren. Dat is ongeveer de helft meer dan in 1984. De Philips-directeur zette zich af te gen de recente afschaffing van de De hoge gasten werden rondgeleid door het nieuwe Vitrite-complex, waarbij ze, over de schouder van een medewerkster, het productieproces van de lampvoeten konden bekijken. Vlnr burgemeester Rutten van Middelburg, Philips-topman Rauwenhoff, minister-president Lubbers, commissaris van de koningin Boertien en Vitrite-directeur Gruyters. MIDDELBURG - Minister-president drs. R. F. M. Lubbers heeft maandag in Middelburg het nieuwe complex van Vitrite officieel geopend. Vitrite, onder deel van Philips-Nederland en productiecentrum voor lampvoeten, was tot voor kort gehuisvest op twee complexen: één aan de Maisbaai in het centrum en één op het industrieterrein. De concentratie van alle activiteiten op één complex - het industrieterrein Arnestein - heeft ongeveer 55 miljoen gulden gekost. Vitrite is waarschijnlijk de grootste producent van lampvoeten ter wereld. De jaarproductie bedraagt nu ongeveer drie miljard lamp voeten. Zestig procent is voor intern Philips gebruik, de overige veertig procent wordt door derden afgenomen. Lubbers constateerde maandagmorgen in Middelburg, dat Zeeland model staat voor de inspanningen gericht op verbetering van de economie. Hij stelde vast, dat er in een reeks van jaren in de provincie veel tot stand is gekomen op het gebied van industrialisatie, recreatie en infrastructuur. In dat verband merkte Lubbers op, dat de werkloosheidscijfers in Zeeland gunstig afste ken bij het landelijke percentage. Vitrite-directeur P. F. M. Gruijters zei maandag dat zijn bedrijf is uitgegroeid tot een 'voor zijn activitei ten uniek bedrijf, dat toonaangevend genoemd mag worden in de hele lampvoetenwereld en daarnaast een rol speelt in de Nederlandse economie en de Zeeuwse gemeenschap'. De heer Gruijters toonde zich bijzonder erkentelijk voor de medewerking die de gemeente Middelburg Vitrite heeft verleend bij de realisering van de nieuw bouw op Arnestein. Als blijk van waardering overhan digde hij burgemeester mr. Ch. G. J. Rutten van Middelburg acht Oudhollandse straatlantarens, die een plaats moeten krijgen in de omgeving van het monu mentale pand (het vroegere Vitrite-kantoor) van de voormalige Vereenigde Oostindische Compagnie. Burgemeester Rutten noemde het bijzonder belangrijk een bedrijf als Vitrite binnen de gemeentegrenzen te hebben. Hij beschouwt de bouw van het nieuwe fabriekscomplex als 'een schoolvoorbeeld van succes vol ondernemen'. Minister Winsemius bestudeerde in het gemeentehuis van Heinkenszand de plattegrond van de gemeente Borsele. HEINKENSZAND - Het gemeentebestuur van Borsele gaat zonder voorwaarden vooraf akkoord met de vestiging van een nationaal opslaggebouw voor radio-actief afval in het Sloegebied. De enig overgebleven 'concurrent' Klundert (industriegebied Moerdijk) daaren tegen stelt een reeks eisen, onder meer ten aanzien van veiligheid en planologie. In bestuurlijk opzicht scoort Borsele hiermee een pluspunt. Dit kwam maandag naar voren tijdens overleg van minister dr P. Winsemius (volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu) met de betrokken gemeente- en provinciebesturen. Na afloop van het gesprek met vertegenwoordigers van de colleges van burgemeester en wethouders van Borsele en gedeputeerde staten van Zeeland in Heinkenszand, zei Winsemius dat het 'bestuurlijk kli maat' in het Zeeuwse beter is dan dat in Noord-Brabant. Hij schreef dat onder meer toe aan de grotere bestuurlijke en maatschappelijke ervaring in Borsele met kernener gie. „Dat is belangrijk, omdat op veel plaatsen in Nederland echte emotionele bezwaren bestaan tegen kerenergie. Ik vind dat de mensen het recht mogen hebben gevoelsma tig te reageren hierop. Het is een mee te wegen factor", aldus dr Winsemius. De bewindsman wees erop dat het bij de vestiging van een afvalopslag- gebouw om een langere periode, 50 tot 100, jaar gaat. Ook stelde hij dat radio activiteit en radio-actief afval anders worden benaderd dan bij voorbeeld chemisch afval. „We moe ten er serieus rekening mee houden dat kernenergie en radio-actief af- (Slot zie pagina 13 kolom 1) VLISSINGEN - De ministers van landbouw en visserij en van verkeer en waterstaat zijn in beginsel bereid geld beschikbaar te stellen voor de aanleg van een buisleiding voor zoetwateraanvoer naar Schouwen-Duiveland. Zowel minister ir G. Braks (landbouw en visserij) als minister drs N. Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) denken daarbij aan een bedrag van elk 7,5 miljoen gulden. Die rijksbijdrage van 15 miljoen gulden is echter lang niet genoeg om de transportleiding vanuit het toekomstige Zoommeer naar Bruinisse te kunnen betalen. Er resteert een gat van ongeveer vijf miljoen gulden. Daarvoor zou de provincie Zeeland moeten opdraaien. De provincie heeft echter steeds op het standpunt gestaan dat verbete ring van de zoetwatervoorziening op Schouwen-Duiveland - na het wegval len van een zoete Oosterschelde en Grevelingen - een (financiële) zaak is voor de rijksoverheid. Op rijksniveau is tussen Braks en Smit-Kroes al geruime tijd een 'gevecht' aan de gang over de vraag wie ruimte moet zien te vinden op de krappe begrotingen. Zowel de minister van landbouw als die van waterstaat stonden aanvan kelijk op het standpunt dat ze geen geld beschikbaar hadden. Ze speelden elkaar over en weer de bal toe. Daarin is in zoverre verandering gekomen, vooral onder politieke druk, dat nu bedragen worden genoemd. Gedeputeerde J. de Voogd (water staat) zegt dat er tot nu toe bij het provinciaal bestuur geen officiële me dedelingen van de rijksoverheid zijn binnen gekomen over de zoetwater aanvoer voor de boeren op Schouwen- Duiveland. Hij is informeel op de hoogte van de strijd tussen de twee ministers en de bedragen die daarbij spelen. De Voogd beklemtoont dat de Zeeuwse staten bij het innemen van een standpunt over de zoute of zoete Grevelingen aan duidelijkheid niets te wensen over hebben gelaten. „Er is gezegd: wat ons betreft blijft de Gre velingen zout, mits een zoete pijp wordt aangelegd naar Schouwen-Dui veland op kosten van het rijk", aldus de gedeputeerde. Hij voegt eraan toe dat gedeputeerde staten nog altijd aan dit uitgangspunt onverkort vast houden. „Als Den Haag daar niet of niet voldoende op in zou willen ste ken, dan moeten we terug naar de staten. Dat doe ik pas, als er een officieel verzoek vanuit Dgn Haag komt. Ik heb begrepen dat de hoofdin genieur-directeur van rijkswaterstaat in Zeeland de aangewezen persoon is om met de regio te overleggen". Hoofdingenieur-directeur ir H. Engel meldt dat er van hem voorshands geen actie te verwachten is. „Ik wacht bericht af van mijn ministe- Slot zie pagina 13 kolom 1) Rijkspolitie legt beslag op opleggers Kapels bedrijf TERNEUZEN/KAPELLE - De rijkspolitie heeft maandagmorgen met een inval bij het verhuurbedrijf Dingemanse bv in Kapelle dertien opleggers en de bedrijfsadministratie in beslag genomen. Het materieel is vermoedelijk van diefstal afkomstig. De 53-jarige directeur J. D. is aangehouden; de man wordt verdacht van heling. De inval houdt rechtstreeks verband met de grootscheepse actie van de rijkspolitie tien dagen geleden bij drie bedrijven in de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone. Bij die actie werden vier opleggers, twee k-anen en een container in beslag genomen. De bedrijfszoekingen zijn een gevolg van de arrestatie van de 34-jarige Terneuzenaar C. H. half oktober in België. De man werd aangehouden in verband met de diefstal van containers, trucks, opleggers en wegenbouwma- chines in en om Antwerpen. Evenals dat bij het in beslag genomen materieel in Zeeuwsch-Vlaanderen het geval is, vermoedt de politie dat de opleggers in Kapelle afkomstig zijn van de diefstallen in België. Een woordvoerder van de rijkspolitie zei gistermiddag evenwel dat nader onderzoek de herkomst van het materieel moet uitwijzen. Bij de inval bij het verhuurbedrijf in Kapelle werkte het rechercheteam van de rijkspolitie samen met het plaatselijke korps, de rijksverkeersinspectie en de belastingdienst. Bij de bedrijfszoeking was ook rechter-commissaris mr. R. Fibbe aanwezig. HULST - Burgemeester en wet houders van Hulst zijn ontevre den over de manier waarop de Zeeuwse Bestuursacademie de fi nanciële zaken heeft geregeld in de begrotingswijziging '84/'85 en '86 van de academie. De academie, meent het college, heeft in de wijziging onvoldoende gegevens verstrekt. Daarnaast twijfelen B en W over de noodzaak van de post onderhoud, die de academie heeft opgevoerd. Al met al vrezen de Hulster bestuurders dat de gemeentelijke bijdrage hoger is uitgevallen dan nodig was. B en W vinden het allereerst onre delijk dat de academie verzuimd heeft de gevolgen aan de gemeen ten te vermelden van de vermin derde bijdragen van de water schappen aan de bestuursacade mie. Naar mening van het college hadden de financiële gevolgen voor beide gelijktijdig moeten wor den behandeld. Door de kleinere bijdragen van de schappen, dienen de gemeenten namelijk meer geld op tafel te leggen. En wanneer de gemeente die gevolgen zou weten, zou gelijktijdig bezwaar gemaakt kunnen worden, redeneren B en W. Daarnaast blijkt uit de begrotings wijziging dat de academie in het laatste kwartaal van '85 meeval lers heeft van 20.000 gulden en 15.000 gulden, in verband met gun stige inkomsten van cursussen. De gemeentelijke bijdrage, vindt het college, kan daardoor met 16 cent per inwoner worden verlaagd. Dat is evenwel niet gebeurd. De acade mie wil van dat extra geld 10.000 gulden besteden aan het onder houd van het gebouw. „Daar heb ben we bezwaren tegen," aldus burgemeester mr. F. A. W. Jacobs van Hulst. „Wij kennen helemaal geen onderhoudsschema en kun nen derhalve zo niet met de wijzi ging instemmen." Tenslotte wil het college weten of de gunstige financiële gang van zaken ook in het volgend jaar wordt verwacht. Er is daar namelijk geen rekening mee gehouden en dat is wellicht onterecht, zo concluderen B en W.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 7