Jeugdnota voor Zierikzee voorlopig niet haalbaar opslag van kernafval agenda Lustrum vogelclub Breskens door fraude-zaak overschaduwd Schouwse burgemeesters willen compensatie voor vertrek Deltadienst Raad Brouwershaven stelde nieuwe kapverordening vast Zeeuws Orkest met aanstekelijke Russen £oet water Recordomzet visafslag in Stellendam \ETHOUDER: PRIORITEIT ANDERE ZAKEN WETHOUDER OPENT VRIJDAG TENTOONSTELLING Brouwershaven boos op Consumentenman Inbraak bij bedrijf in Bruinisse Schoolverzuim vooral in laatste jaar leerplicht TEN BEHOEVE VAN BETERE CONTROLE Aanpassingswerken in Tholen gereed (eus V rachtwagenchauffeur zat in twee dagen 27 uur achter stuur IINSDAG 26 NOVEMBER 1985 Wethouder De Rijke deelt verder desgevraagd door de CDA-fractie mee, dat b en w bereid zijn een onderzoek in te stellen naar eventue- IERIKZEE Het opstellen van een jeugdnota is op korte termijn jtgesloten. De totstandkoming van zo'n nota is ook in 1986 niet haalbaar, tzien de personele bezetting van de betrokken secretarie-afdeling en het tgeven 'dat andere zaken grotere prioriteit hebben'. lethouder P. de Rijke (cda) van on- meer jeugdzaken en openbare erken heeft dit maandag meege- >eld aan de gemeenteraad van Zie- lizee, met name naar aanleiding van tagen in de begrotingsbeschouwing an de PvdA. Verder meldt hij de jcialistische fractie dat het maken an hondentoiletten geen oplossing iedt voor het ongewenste gebruik, at honden van onder meer de gazons iaken. Elke oplossing vraagt steeds de eerste plaats de medewerking an de hondebezitters, aldus De Rij- Een drastische verhoging van de mdenbelasting wijst hij af als een sociale maatregel, waarvan boven- ien weinig effect valt te verwachten. Ie wethouder maakt verder duidelijk, at b en w gevolg willen geven aan de iens van de PvdA-fractie om de aan- van het fietspad Laan van Sint [iiaire-Hoofdpoortstraat niet in 1988 aar al in 1987 uit te voeren, indien iok de andere fracties daarmee in- :emmen. B en w hebben voorts even- ain bedenkingen tegen een PvdA- oorstel om de looproute Weststraat- 'oststraat reeds in 1986 en niet zoals e bedoeling was in 1987 uit te voeren. Slot. van pagina 7) Hij meent dat de afspraken die issen de ministeries van landbouw n visserij en verkeer en waterstaat ierover tot stand kunnen komen, an doorslaggevend belang zijn. „Het een regeringsbeslissing. De beide linisters moeten het eerst eens wor- en", betoogt Engel. 'oordvoerders van de ministeries onden maandag niet aangeven hoe e jongste stand van zaken is. Wel is uidelijk dat de politieke lobby in )en Haag in actie is gekomen. Daar- j wordt in het bijzonder gemikt op lieuwe) toegeeflijkheid van minister mit-Kroes. wegens ooit in het Delta- an gewekte verwachtingen over oet water voor de Delta. Mede met et oog op de naderende Tweede amerverkiezingen in mei 1986 is nder anderen VVD-leider drs E. Nij- els ingeschakeld om wat druk uit te efenen op zijn bewindsvrouw. STELLENDAM - De gemeentelijke visafslag in Stellendam heeft vrij dagochtend om half twaalf een omzet gehaald van zeventig mil joen gulden. Vorig jaar bedroeg de totale omzet van vis en garnalen nog zestig miljoen gulden. G. van Velzen, burgemeester van Goede reede, sprak tijdens een officiële bijeenkomst in de kantine van de visafslag de verwachting uit dat voor het einde van het jaar een totale omzet van 75 miljoen gulden mogelijk moet zijn. De zeventig miljoen gulden omzet werd bereikt met de verkoop van tweehonderd kilo kleine en middel grote tong, aangevoerd door de ge broeders A. Brinkman en H. Brink man van de Goeree 16. Uit handen van de eerste burger ontvingen de handelaren M. Jansen en P. Spelling van de firma Jansen uit Goedereede en de aanbrengers een taart in de vorm van de gemeen telijke visafslag. Het gebouw van de gemeentelijke visafslag kwam in 1972 tot stand. In dat jaar werd een omzet gehaald van vijftien miljoen gulden. Negen jaar later, in 1981, werd de vijftig miljoen gulden om zet al gepasseerd. Weliswaar bleef de aanvoer van vis en garnalen achter in vergelijking met 1984, maar op dit moment wordt meer betaald voor de vis. In 1984 betaalde de handelaren nog een gemiddelde prijs van 4,13 gul den per kilo vis. Tot op heden betaalden de kopers een gemiddel de prijs van 5,21 gulden per kilo aangevoerde vis. Slot van pagina 7) al in een gemeenschap als Borsele nders worden ervaren dan in Klun- ert", betoogde Winsemius. In dit erband vestigde burgemeester drs G. an den Heuvel van Borsele er de andacht op dat de vragen die elders ;esteld Worden, de afgelopen tien jaar llemaal in zijn gemeente al aan de rde zijn geweest vanwege de aanwe- igheid van de kerncentrale van de Provinciale Zeeuwse Energie maatschappij. „Als men ergens an- lers over kernenergie praat, dan is er eel onbekendheid", meende Van den leuvel. linister Winsemius maakte duide- ijk dat de regering eind januari/ legin februari 1986 een keus zal ma- en ten aanzien van de vestigings- ilaats voor het opslaggebouw. De 'weede Kamer zal daar zijn zegje ver kunnen doen. Desgevraagd acht- de bewindsman het niet uitgeslo- en dat de regering twee locaties zal anduiden als mogelijk geschikte estigingsplaatsen (dus zowel Bors ele als Klundert). /insemius: ,,Je kunt je voorstellen lat we als regering zeggen: voor ons is iet lood om oud ijzer, laat de COVRA iINSDAG OES Prins van Oranje, 20 uur: oncert door Zeeuws Orkest m.m.v. laniel Wayenberg (piano); '1IDDELBURG 'Meccano'. 19 uur: alkshow met Pim de la Parra; JSSINGEN St.-Jacobskerk, 20 tur: Weens concert m.m.v. Rudolf Schock. Caroline Kaart en het Mid- leiburgs Mannenkoor; lERGEN OP ZOOM Roxy II. 20.15 'ur: Verlangens van tiener. 18 jr.; -inem'Actueel I, 20 uur: A passage to ■ndia, 12 jr.; inem'Actueel II, 20 uur: Porky's fraak, 16 jr.; -inem'Actueel III, 20 uur: The Killing ields, 16 jr.; OES Grand, 20 uur: Pale rider, l.: lliLST De Koning van Engeland. 10uur: Pale rider, a.l.; 20 uur: Mask. 12 r20 uur: All of me, a.l.; 20 uur: Jonge '°ngetjes, 18 jr.; MIDDELBURG Electro. 20.30 uur: ducating Susan, a.l.; Meccano, 20.30 uur: Paul Chevrolet en Ie ultieme hallucinaties, 16 jr.; TERNEUZEN Luxor, 20 uur: Mad Max, 12 jr.; 20 uur: Het smaragdgroe- 'e oerwoud; 7JSSINGEN Alhambra I. 20 uur: desperately seeking Susan, a.l.; Alhambra II. 20 uur: Once upon a «ne in the West, 12 jr.; Tentoonstellingen EERGEN OP ZOOM Markiezenhof. 11-17 uur: werken van Louis Schrikkel '1925-1985) t/m 6/1; BRUINISSE Hal Gemeentehuis, 0-12 en 14-17 uur: 'Heen en weer': GOES Lunchcafé 9-18 uur: werken van Ineke Otte (t/m 30/11); MIDDELBURG Zeeuwse Museum, Ie mogelijkheden tot verplaatsing van de vestiging dienst gemeente werken Korte Nobelstraat, mede in het kader van de verplaatsing van milieuhinderlijke bedrijven uit de binnenstad. Uit de beantwoording van de wethou der van vragen van alle fracties blijkt, dat het verplaatsen van het bedrijf Groenleer aan de Gravenstraat op financiële gronden niet mogelijk is. In het kader van de hinderwet worden inmiddels eisen geformuleerd voor het in werking houden van het bedrijf ter plekke. Om vervuiling van de bodem tegen te gaan moeten eveneens maatregelen worden getroffen. Voor een gedeelte van het terrein Gravenstraat is nog voor dit jaar een saneringsonderzoek gepland. En b en w willen de raad hiervoor een krediet vragen op grond van een kostenraming, die nog van het provinciaal bestuur moet komen. Wethouder L. J. van Gastel (vvd) van sport en financiën deelt de raad Zie rikzee mee, dat b en w bepaald niets voelen voor de suggestie van de Refor matorische Unie om tot privatisering van de sportaccommodaties over te gaan. Wel zijn wij van mening, dat het exploiteren van een clubaccommoda tie geen gemeentelijke taak is, aldus Van Gastel. In bespreking met de verenigingen is inmiddels een moge lijke herschikking van de clubaccom modaties, waarnaar de VVD en de PvdA hadden gevraagd. Blijkens het antwoord van de wethou der hebben b en w geen bezwaar tegen het voorstel van Pvd A-zij de om in de commissie financiën opnieuw het voe ren van een kwijtscheldingsbeleid ta rieven en belastingen aan de orde te stellen. Het college is overigens wel van mening, dat de mogelijkheden voor een dergelijk door de PvdA voor gestaan beleid praktisch nihil zullen zijn, aldus wethouder Van Gastel. NIEUWERKERK - Tegen een vracht wagenchauffeur uit Nieuwerkerk, de 46-jarige M. M„ is zondagavond pro- ces-verbaal opgemaakt, omdat hij de regels van de rijtijdenwet aanzien lijk had overtreden. Deze wet schrijft voor, dat een vrachtwagenchauffeur per 24 uur niet meer dan 8 uur daadwerkelijk mag rijden. Bij de controle zondagavond om negen uur in Nieuwerkerk constateerde de poli tie dat M. 38 uur onderweg was, waarvan 27 uur - onderbroken voor een nachtrust van zeven uur - bijna constant achter het stuur. De man was zaterdagmorgen om ze ven uur met een lading tomaten ver trokken uit Zuid-Spanje. Hij stopte slechts om te tanken of te eten en gunde zich in de nacht van zaterdag op zondag zeven uur slaap. Zondag morgen vertrok hij weer om zeven uur en reed vrijwel aan één stuk door naar Nieuwerkerk. Hij had in die twee dagen zo'n 2500 km afgelegd. De heer Morel (links) en de heer Brouwer met enkele vogels die ook op de tentoonstelling te zien zullen zijn. het verder beslissen. Ik heb daar nog geen omlijnde gedachten over". Na het bestuurlijk overleg (dat eerst in Klundert en vervolgens in Heinkens- zand gevoerd werd) wacht de minister op het advies van de voorlopige com missie milieu-effect rapportage. Die MER is op initiatief van de Centrale Organisatie Voor Radio-Actief Afval opgesteld. Halverwege december wordt het advies tegemoet gezien. Door de gedeputeerden drs R. Barbé (economische zaken) en E. Maris-Kos- ter (ruimtelijke ordening) is in het overleg gesproken over de risico-bele ving voor de bevolking en over de economische belangen. De vestiging van het afvalgebouw is van provincie zijde zinvol genoemd vanwege de nieuwe arbeidsplaatsen, de uitstra ling van de investering van 300 tot 400 miljoen gulden en de verkoop van grond van het Havenschap Vlissin- gen. Dr Winsemius is nader op de hoogte gesteld van de verschillende vestigingsplaatsen in het Sloegebied. Daarbij speelde een aanbod van de PZEM voor bouw op het huidige energiecentrale-complex mee. De mi nister had nog geen uitgesproken voorkeur voor PZEM of Havenschap, liet hij weten. Hij had de indruk dat de plaatskeus voor de streek zelf om het even is. BROUWERSHAVEN B en w en de raad van Brouwershaven zijn niet bijster te spreken over de televisie uitzending van de Vara Consumen tenman, waarin onder meer Brou wershaven werd aangemerkt als één van de gemeenten, waar mensen met recht op een eenmalige uitkering niet correct behandeld zouden worden. „Het betreft een goed programma, dat echter de grootst mogelijke zorgvul digheid vereist. Het bericht met be trekking tot Brouwershaven bleek niet gecontroleerd omdat daarvoor de tijd ontbroken zou hebben. Maar het blijft nochtans een stijlloze vertoning om niet gecontroleerde berichten de lucht in te slingeren", aldus burge meester C. Slabbekoorn maandag avond tijdens de raadsvergadering, waarin VVD-raadslid J. K. Goemans de gewraakte uitzending aankaartte. Mede naar aanleiding van vragen uit de PvdA-fractie stelde burgemeester Slabbekoorn, dat de gemeente de betrokken inwoners indien maar enig zins mogelijk en binnen de grenzen van de wet de helpende hand biedt. En de mensen die vorig jaar buiten de boot vielen, maar in feite wel voor de uitkering in aanmerking kwamen, kunnen ook in Brouwershaven als nog een formulier invullen, zo verzekerde burgemeester Slabbekoorn. BRESKENS Wethouder J. Vergou we van Breskens opent vrijdagavond de elfde internationale vogeltentoon stelling van de Breskense vogelver eniging 'De Vink'. Hij doet dat in de bovenzaal van de vismijn in Bres kens, waar bezoekers vrijdag tot tien uur welkom zijn. Zaterdag is de expositie van 10.00 tot 22.00 uur ge opend en zondag van 10.00 tot 19.00 uur. Vrijdag brengen leerlingen van de openbare basisschool een bezoek aan de vogelexpo. Het zag er in augustus van dit jaar naar uit dat er helemaal geen tentoon stelling zou zijn. Toen kwam de Bres kense vereniging in het nieuws door dat de voormalige penningmeester zo'n 8.000 gulden verduisterd had. Dat geld is nog steeds niet terug bij de vereniging. Een poging om een rege ling tot terugbetaling te treffen mis lukte. Het zal volgens de bestuursle den Adrie Morel en Bram Brouwer nog wel een half jaar duren voor de zaak rond is. Dertig jaar bestaat 'De Vink', maar met veel plezier zullen het bestuur en de leden door deze affaire niet terug zien op dit zesde lustrum. De belang stelling voor de vogeltentoonstelling van het komend weekeinde is gering. BRUINISSE Onbekenden hebben tijdens het weekeinde ingebroken bij een bedrijf aan de Oude Dijk te Bruinisse. De rayonleider, M. O. uit Oosterland, deed maandag aangifte van braak en diefstal van goederen ter waarde van ongeveer 1300 gulden. De daders braken de hangsloten var de deuren van twee schuren open Twee gereedschapskisten, een accu en een hoeveelheid dieselolie en ben zine verdwenen. Bovendien trachtter de daders een Mercedes-bus mee te nemen, wat niet lukte. Een zijraampje van de bus was vernield. 10-17 uur: Werken Lidy Hoewaer. Scottish hills (t/m 2 1); Zeeuws Kunstenaarscentrum, 14-17 uur: werken van Henk Munnik (t/m 19/12); Kunstuitleen Kuiperspoort: 13.30 uur: werken Ver. van Edelsmeden en Sieradenontwerpers 'Grafitti' van Joop Dam; De Vleeshal. 13-17 uur: 'Architectuur voor een zee-land'; Galerie Montparnasse, 14-18 uur: werken van Jürgen Jörg (t/m 14-12)- OOSTBURG Galerie 66. 14-17 uur: werken van Bob Pingen (t/m 30/11); OOSTKAPELLE fZeeuwse Mu seum Natuurhistorie. 10-17 uur: 'Fos siele schelpen zoeken... en vinden in Zeeland'; VLISSINGEN Stedelijk Museum, 10-12.30 en 13.30-17 zat. 13-17 uur: Schilderijen van Gerard van der Ee- renbeemt (t/m 18/12). Galerie Moreno, 13.30-17.30 zat. 10-17 uur: werken van div. kunstenaars; Reptielenzoo 'Iguana', 14-17.30 uur: levende reptielen, amfibieën en insek- ten; Gevangentoren, 12-14 en 17-21.30 uur: Aquarellen van Jack Vreeke (t/m 14/ 1); IJZENDIJKE Museum, 10-12 en 13.30-17 uur, ledenexpositie weef- kring. Hulpcentra Noord- en Midden-Zeeland Goes, tel. 01100-14444 (ook voor milieuklachten). Zeeuwsch-Vlaanderen Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulance). SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 01180-15551, dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel. 01180-36251. van 10.00-24.00 uur weekends van 20.00-24.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 01184-14645, dag en nacht bereikbaar. Stichting 'Vrouwen bellen vrouwen', tel. 01100-32233. Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel. 01180-38080. dag. van 16-20 uur. ZIERIKZEE De Schouwen-Duive- landse burgemeesters zijn bereid om in Den Haag de belangen van de regio te gaan bepleiten. Daarbij komt met name aan de orde in hoever compen satie kan worden verkregen ingeval van vertrek van de technische dienst van de PTT en van de Deltadienst. „Landelijke ervaringen tonen overi gens aan dat men hierover geen al te grote verwachtingen mag koeste- Burgemeester Th. H. de Meester heeft dit maandag meegedeeld aan de ge meenteraad in antwoord op vragen van CDA en RU naar aanleiding van de begroting 1986. Hij antwoordt ver der dat b en w voornemens zijn door het middel van plaatsen van adver tenties te onderzoeken of het bedrijfs leven belangstelling heeft voor het stichten van een bedrijfsverzamelge bouw. Aan de hand daarvan zullen wij onze koers nader uitzetten, aldus bur gemeester De Meester. Verder geeft hij met name de CDA- fractie als zijn mening dat de nieuwe procedures ingevolge de decentralisa tie van de monumentenzorg ingewik kelder, hoogst onpraktisch en in feite 'onhanteerbaar' zijn. „Het opstellen van een meerjarenplanning voor een periode van vijf jaar is een volstrekt onpraktische en duidelijk centralis tisch bureaucratische benadering. In het bijzonder ten aanzien van particu liere woonhuis-restauraties kan een gemeente niet vijf jaar vooruit kijken. Want de mogelijkheid en bereidheid hangen in de eerste plaats van de particuliere eigenaar af'. „Een deel van het bestuur wilde de tentoonstelling handhaven en een an der deel nam een afwachtende hou ding aan. We zijn daardoor vrij laat in actie gekomen om bekendheid te ge ven aan de expositie", legt Morel uit. Dit heeft geleid tot een mager aantal inzenders. Waren er vorig jaar nog een kleine 400 vogels op de tentoon stelling, dit jaar blijft het bij 250 vogels. „Positief is wel dat we nu meer inzenders uit de eigen vereni ging hebben", vindt de nieuwe pen ningmeester Bram Brouwer. „Van de 25 inzenders zijn er tien van 'De Vink'", weet hij. Niet alleen de affaire met de verduistering heeft invloed op het aantal ingezonden vogels. „Er is ook een internationale tentoonstel ling in Clinge, verder komen de kwe kers uit Brabant niet, omdat er een expositie in Willemstad is en ook in België is er een vogelexpo", aldus Morel. Gelukkig tonen de inwoners van Bres kens ieder jaar weer interesse voor de expo. ,.De belangstelling van de eigen bevolking is hier groter dan elders", volgens de bestuurders. Al enkele jaren gaan er stemmen over een even tuele fusie tussen verenigingen om zo een grotere tentoonstelling te krijgen. „Ik denk dat het over een jaar of vier zover is", aldus Brouwer. Voor vol- ZIERIKZEE Langdurig schoolver zuim komt meestal voor bij kinderen, die in het laatste jaar van de volledi ge leerplicht zitten of die nog partieel leerplichting zijn. Het gaat dan in vrijwel alle gevallen om leerplichti gen, die absoluut niet gemotiveerd zijn voor welk onderwijs dan ook. Wethouder J. Groen (PvdA) van onder meer onderwijs heeft dit maandag de Zierikzeese gemeenteraad laten we ten, naar aanleiding van vragen van de CDA-fractie, die het langdurig schoolverzuim onlangs aan de orde stelde in de begrotingsbeschouwing. Wethouder Groen tekent aan, dat voor de betrokken leerlingen wordt getracht het maximaal haalbare te bereiken, in overleg met de ouders, de leerling zelf en de leiding van de school of het vormingsinstituut. Ook de werkgroep leerplichtambtenaren besteedt aandacht aan het probleem van langdurig schoolverzuim. Wethouder Groen antwoordt voorts de fracties van CDA en PvdA, dat het onderzoek naar de mogelijkheden om de educatieve voorzieningen voor vol wassenen binnen de regio uit te bou wen en verder op elkaar af te stem men momenteel nog gaande is, maar op korte termijn zal worden afgerond. Het alfabetiseringsproject in Zierik zee heeft ongeveer 25 deelnemers. Ongeveer tien personen volgen educa tieve activiteiten voor culturele min derheden. Naar aanleiding van vragen van de PvdA-fractie meldt wethouder Groen, dat b en w van plan zijn een eerste reserve van 25.000 gulden te vormen voor het realiseren van een ouderen beleid. BROUWERSHAVEN De gemeente raad Brouwershaven heeft maandag avond een op de provinciale regelge ving geënte nieuwe kapverordening voor het gehele gemeentelijke grond gebied vastgesteld. De bedoeling is aan de hand van de verordening met name een betere controle op de bewa ring van bossen en houtopstanden te kunnen uitoefenen. Of zoals burge meester C. Slabbekoorn met andere woorden benadrukte: „Onnodig rooi en tegengaan, wat echter niet bete kent zieke bomen bewaren". CDA-raadslid R. J. van der Wekken vond het onnodig om naast de be staande provinciale verordening ook nog een gemeenteverordening 'op het bewaren van houtopstand' (kapveror dening) in te stellen. En hij nam er daadwerkelijk afstand van door tegen te stemmen. Voor het fractielid RPF/ GPV/SGP P. van der Meide ging de nieuwe gemeentelijke regelgeving echter in feite nog niet ver genoeg. Want hij betreurde het, dat in de kapverordening Brouwershaven geen regels zijn gesteld voor de half- en hoogstand (fruit) bomen en evenmin bepalingen voor een instandhou dingsplicht daarvan zijn opgenomen. Van der Wekken (cda) en M. E. Hellen- doorn (pvda) stemden tegen een door de raad vastgestelde nieuwe overeen komst die de gemeente wil aangaan met de stichtingen peuterspeelzaal Brouwershaven en de Knutselhuis ter voortzetting van de verhuur van de voormalige kleuterschool De Blok kendoos. In de nieuwe overeenkomst staat dat de gemeente in bijzondere (dringende) omstandigheden over De Blokkendoos moet kunnen beschik ken. Maar daar hadden de twee raads leden grote bezwaren tegen, onder meer omdat niet duidelijk geregeld is of de gemeente tegenover een eventu eel gebruik aan de peuterspeelzaal en gend jaar heeft het bestuur, dat ver der bestaat uit secretaris Jan Sonne- vijlle, ring-commissaris Johan Vinke, vice-voorzitter Carlos van Renterg- hem en de leden Leen de Lijser en W. Verstraete, al plannen gemaakt. Dan zullen in Breskens de kampioen schappen van Zeeland plaatsvinden. De organisatie is dan zeker van zo'n 800 tot 1000 vogels. „We hadden het dit jaar graag gedaan, maar het was de beurt aan een plaats boven de Westerschelde", weet Morel. Andere plannen voor de kleine 60 leden zijn het organiseren van dia avonden en tafelkeuringen. Zo moet de zwarte bladzijde van 'De Vink' snel vergeten worden. Voor de komende tentoonstelling worden de vogels woensdag gebracht. Donderdag bui gen de keurmeesters C. Akkermans, G. van de Watering en Van Unen en Oerlemans zich over de vogels. Dan zal bekend worden wie hoog gescoord heeft. De grootste kansen zijn onge twijfeld voor Adrie en Piet Morel, die al diverse wereldkampioenschappen op hun naam hebben staan. THOLEN - Gedeputeerde J. D. de Voogd is woensdag 4 december de officiële gast bij de ingebruikstelling van de aanpassingswerken in Sint- Philipsland en Poortvliet-Zuid. Om 15.45 uur is de officiële ingebruikstel ling van de aanpassingswerken in het gemaal in de polder Oude in Sint- Philipsland. Na afloop daarvan is nog een bijeenkomst in De Stadsherberg in Sint-Maartensdijk. In het kader van de Deltawerken naderen de aanpassingswerken hun voltooiing en zullen nog deze maand definitief worden opgeleverd. Door de realisering van de werken is het afwa teringsstelsel in het waterschapsge- bied aangepast aan de nieuwe getijde beweging in het Oosterscheldebek- ken. De werken omvatten de bouw van een gemaal met aanpassing van het waterlopenstelsel in Sint-Philips- land en de bouw van een gemaal in Poortvliet. Aardappeltermijnmarkt Datum 25/11. Bintje, 35-50 mm opwaarts. April: laten 12.00, bieden 11.50, slot 11.50. Stemming: april Kalm. Openstaande posi ties: april: onveranderd 333. Dat: april: 3 x 11.50. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM - Consumptie-aardappelen, los verladen af bedrijf, in gulden per 100 kg, exclusief btw.: klei-aardappelen: Bintje 35-50mm 6,50-7,00, Bintje 35-55mm 10,00-11,00, Bintje 50mm opwaarts 16,00-17,00. Bintje 50mm op waarts (frites) 17,00-18,00, Eigenheimer 35mm opw. in zakken 23,00-25,00. Zandaardappelen: Bintje 35-50mm 6,00- 7,00, Bintje 50mm opwaarts 15,00-16,00. Exportaardappel;en: Bintje klei 45mm op waarts 13,00-13,50. Voeraardappelen: 5,00-6,25 en de stemming was rustig. Aardappeltermijnmarkt Datum 25/11. Bintje, 50 mm opw. April: laten 20.70, bieden 20.60, slot: 20.60. Mei: laten: 22.00, bieden 21.00, slot 21.50. Stem ming: april: goed prijshoudend. Openstaan de posities: april: plus 8 is geworden 7289. Mei: 970. Omzet: april: hoogste prijs 2050, laagste prijs 20.00, laatste zaken 30 x 2050. Dag: april: 123. GROENTEVEILING BARENDRECHT, 25 november 1985. Aard appelen: bintje bonken 12-21, groot 10-15, eigenheimer 15-20, irene 14-19. andijvie A 87-1,76, B 54-1,24, krulandijvie 43-75, bleek selderij 1,02-1,54, bloemkool 67-1,72, boeren kool 13-48, bospeen 2,60, bruine bonen 1,80-1,90, champignons 1,20-1,30, Chinese kool 92-1,09, knolselderij zonder lof 8-33, knolselderij 10: 57-81, 12: 42-71, 15: 25-61, koolrapen 27-30, groene kool 20-73, witte kool 19-45, rode kool 9-61, kroten 12-28, paksooi 78-1,11, peterselie 21-64, prei 1,07- 1,23, selderij 25-70, spitskool 41-1,46, toma ten 7,50-11,50, uien: bonken 20-35, grof 19-25, middel 15-21, drieling 10-14, ge schoond 58-79, winterpeen: grof 16-37, mid del 14-30, fijn 8-17. AARDAPPELTERMIJNMARKT AM STERDAM In bintje 35-50mm werden 3 contracten verhandeld voor levering april tegen ƒ11,50. De stemming was kalm. In bintje 50mm werden 123 contracten verhandeld voor levering april bij een prijs van 20,00 tot ƒ20,50 per 100 kg. De stemming was goed prijshoudend. PAARDENMARKT UTRECHT - Op de paardenmarkt in Utrecht zijn maandag 285 paarden aange voerd. De prijzen luidden als volgt: (in gulden per stuk, slachtpaarden per kg geslacht gewicht) luxe paarden 2600-5000, werkpaarden 2150-3200. oude paarden 1500- 2750. 3-jarige 1600-2750, 2-jarige 1450-2400, veulens 450-1400. hitten 750-1800. pony's 250-1100, oude slachtpaarden 4,60-6,20, jon ge slachtpaarden 4,50-6.00. Handel matig. VEEMARKT BARNEVELD - Aanvoer 391 kalveren, han del redelijk. Prijzen (gulden per kg levend gewicht): extra kwal. 6,90-7,30, le kwal. 6.30-6,55, 2e kwal. 5,90-6,20, 3e kwal. 5,20- 5.80. knutselstichting een schadeloosstel ling zal verstrekken. Onderwijswethouder S. C. J. B. Lo- schakoff-de Kanter onderstreepte na mens het college, dat de nieuwe bepa ling in de huurovereenkomst voort vloeit uit de wettelijke verplichtin gen van de gemeente. In zeer bijzon dere omstandigheden, niet voor wis sewasjes, maar bij eventuele noodsis- tuaties moet de gemeente wel dege lijk ook op De Blokkendoos aan spraak kunnen maken, aldus wethou der Loschakoff. De gemeenteraad Brouwershaven be sloot de stichting Genealogisch Cen trum Zeeland te Oostkapelle een startsubsidie van vierhonderd gulden voor het jaar 1985 te verlenen. Verder werd een bijdrage van 250 gulden beschikbaar gesteld aan de natuur- en vogelwacht Schouwen-Duiveland in de kosten van een avifauna over de vogelwereld in de regio. MIDDELBURG, CONCERTZAAL Het Zeeuws Orkest onder leiding van Louis Stotijn met medewerking van Da niël Wayenberg (piano). Werken: 'Ita liaanse' symfonie van Felix Mendels sohn BartholdyTweede Pianoconcert van Serge Rachmaninow en de Polo- wetser dansen uit 'Prins Igor' van Ale xander Borodin. Herhalingen vanavond - 26 november - in De Prins van Oranje te Goes en - opnieuw - in de Concertzaal te Middelburg op vrijdag 29 november; 20 uur. Toen menig lid van het Zeeuws Orkest zich gisteravond in de pauze van het eerste van drie optredens deze week onder de fans in de koffiefoyer mengde, kon men hier en daar vernemen, dat het Orkest het voorbije half uur in Mendelssohns Italiaanse symfonie „boven zichzelf' was uitgetild. Ik wil de vreugde daarover niet tem peren; en het lijkt me, in technisch opzicht althans, ook zeer wel moge lijk. Nochtans kom ik bij de orde ning der indrukken van het gebo- dene in de eerste helft van het concert niet verder dan de aandui ding, dat Mendelssohn muzikaal bezien redelijk recht werd gedaan. Enige lauweren zou ik willen bewa ren voor het optreden na de pauze, van solist Daniël Wayenberg en het orkest beide. Die scheidslijn in mijn appreciatie hangt nauw samen met de muzika le substantie van de gespeelde werken. Aan Borodin hoeft men zonder ruime technische bagage in alle instrumentale groepen niet te beginnen - maar dat blijkt in het Zeeuws Orkest al geruime tijd aan wezig. En dus leverden de Polo- wetser dansen ook maandagavond kleurrijk geïnstrumenteerd, aan stekelijk geweld op zonder dat er muzikaal diep gegraven hoeft te worden. Stotijn zorgde met zijn manschappen in de instrumentale kleur voor voldoende compensatie. In Rachmaninows tweede piano concert is muzikaal iets meer aan de hand - het is van 1901 en in tijd en spraak muziek van vóór de revolutie. De melodische kracht is direct en aansprekend, en pendelt tussen de ruigheid van de steppe en het parfum van de salon. Daniël Wayenberg was er - ik ben geneigd te zeggen: ouderwets - in op dreef. Een volbloed romantische lezing, opgetrokken met een plastische pianistiek en het Zeeuws Orkest sloot zich bij die benadering pas send en overtuigend aan - met glansrollen voor de diepe strijkers en de blazers. Van de drie uitgevoerde werken stelt Mendelssohns Italiaanse sym fonie - „het opgewektste stuk dat ik ooit schreef', noteerde de compo nist - de hoogste eisen. Z'n vierde symfonie hoort simpel en moeite loos te klinken. De brede melodi sche vlakken van Rachmaninow zijn er afwezig, het muzikale lijnen spel is er licht, subtiel en verfijnd - en dat maakt met name de hoekde- len ook voor volledig professionele orkesten nog weieens tot verrader lijke muziekjes. Dat in het derde deel enige wankeling in het samen spel optrad en dat blazers en strij kers - van mijn plaats uit althans - niet altijd hecht geïntegreerd klon ken, laat onverlet dat de noten er goeddeels waren. Maar dat eiste - naar het mij voorkwam - van vooral de strijkers zoveel, dat men niet altijd moeiteloos de muzikale ma terie oversteeg: wat in die hoekde- len met name ontspannen hoort te klinken, klonk niet zelden licht verbeten, wat te aards en zonder voldoende sprankeling. Een Men delssohn, kortom, met iets te wei nig prik. Er was vooral na de pauze geestdriftige en terechte bijval van een vrijwel volle Concertzaal. Kees Cijsouw

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 23