fit' Snuffelt U ook al itussen de Kleintjes? «fePZC r Iran laat Nederlandse sleepboot vertrekken Kaper overleeft bestorming Lubbers optimistisch over werkgelegenheid bij opening Vitrite Smit-Kroes: Schiphol wordt extra beveiligd PREI EN BRAADWORST rr 1.25 vandaag VOLKSVERTEGENWOORDIGING IN '87 Hockeyploeg terug naar Perth Drie doden door ontploffing op Nederlands schip Enkele buien 228e jaargang no. 272 Dinsdag 26 november 1985 PvdA Gehandicapten Zoet water Overwerk 60 DODEN OP MALTA De 'schaarste' op Boeren vrezen gevolgen van kaasstaking de arbeidsmarkt 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Braadworst, 500 gérfff 4.48 7QQ kilo zt-i 5 RADSON Gooi ook uw oude CV-ketel eruit! Wisselend bewolkt en enkele regen- oj sneeuwbuien. Middagtemperatuur 4 graden. De wind neemt toe naar vrij krachtig en draait van west naar noordwest. PROVINCIALE ZEEUWSE C N De Partij van de Arbeid wil na de volgende verkiezingen toch streven naar een coalitie met het CDA of de VVD. Overigens stelt Den Uyl zich een regeer akkoord voor. waarin de bouw van een basis voor kruisraket ten wordt opgeschort. PAGINA 3 De Tweede Kamer wil snel gesubsidieerde thuishulp voor gehandicapten. PAGINA 5 Het rijk wil 15 miljoen gulden bijdragen in de aanleg van een zoetwatervoorziening voor Schouwen-Duiveland: er res teert een 'gat' van 5 miljoen gulden. PAGINA 7 Het merendeel van de Zeeuw se jongeren doet regelmatig overwerk, zo blijkt uit een on derzoek. PAGINA 9 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 4 Provincie: 7, 9, 11, 12 en 13 Sport: 15 ^Vxxxxx^xHxjxxxx VVxxxxXxXy .'ix^xKy^V^^xxxxxX''- DEN HAAG (ANP) - De Iraanse autoriteiten hebben de Nederland se sleper Amsterdam" vrijgege ven, zo heeft een woordvoerster van het ministerie van buitenland se zaken in Den Haag maandag meegedeeld. Het schip was sinds 9 november vastgehouden door Iran. Iran zei op 19 ^november dat de sleper wegens de moderne communi catieapparatuur en de krachtige radars die aan boord waren aan getroffen, beschouwd werd als een 'spionageschip'. Dit werd door Wijsmuller tegengesproken. Een woordvoerder van Wijsmuller heeft maandag meegedeeld dat de Amsterdam" koers zet naar Du bai. Daar zal het schip weer ge woon worden toegevoegd aan de zogenaamde stationsdienst. Wijsmuller is bijzonder blij dat het schip is vrijgegeven en dat de bemanning het goed maakt. „Ze zijn in ieder geval uitstekend be handeld en er zijn gelukkig geen rare dingen gebeurd", aldus de woordvoerder van de firma. MIDDELBURG - Met een druk op de knop, die verwerkt was in een wat bovenmaatse lampvoet, opende minister-president drs R. F. M. Lubbers maandag het nieuwe complex van Vitrite op het industrieterrein Amestein in Middelburg. De premier liet deze handeling gepaard gaan aan enkele bemoedigende opmerkingen over werk en werkloosheid. Zo meende hij dat Zeeland model staat voor de op verbetering van de economie gerichte inspannin gen en voorspelde dat het mogelijk moet zijn de komende tijd het aantal werklozen jaarlijks met vijftigduizend te doen dalen. De voortzetting van het economisch herstel is, volgens Lubbers, echter ook afhankelijk van opleiding, vakbekwaamheid en kennis. Verder stelde hij, met instemming van de Philips-directie, dat het loonmatigingsbeleid 'goed heeft gewerkt', zodat het kabinet voorlopig op deze weg zal voortgaan. Zie pagina 7 VALLETTA (RTR/UPIt - De kaping van het Egyptische verkeersvlieg tuig die zondagavond op de lucht haven Lucga van Valletta op Mal ta werd beëindigd, heeft volgens een officiële opgave in totaal aan zestig mensen het leven gekost. Het was 's werelds bloedigste ka ping tot nog toe, zo zei de woord voerder van de Maltese regering, Paul Mifsud, maandagavond. Egypte heeft in een verklaring de schuld voor de kaping bij een splin tergroepering van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) ge legd. Volgens de verklaring onder houdt de groepering banden met een Arabisch land dat bekend staat voor zijn steun en het geven van onderdak aan terroristen. Het land werd niet met name genoemd, wel heeft Egypte langs de grens met libië een verhoogde staat van pa raatheid afgekondigd. Een van de kapers van het Egypti sche verkeersvliegtuig heeft de be stormingsactie door een Egypti sche commando-eenheid overleefd en bevindt zich samen met 29 andere gewonden in een zieken huis op Malta. De vier andere mannen die als kapers werden geïdentificeerd, zijn gedood. De Egyptische minister van buitenlandse zaken, Ahmed Esmat Abdel-Maguid, zei in Parijs dat het ging om vier Palestijnen en een Syriër. Een vooraanstand neurochirurg die naar Malta is gekomen voor de behandeling van twee bij de kaping gewond geraakte Israëlische vrou wen, zei maandag dat een van hen „niet meer te redden" is. De twee vrouwen werden uren voor de Egyptische bestorming van het vliegtuig - door de kapers neerge schoten en op de landingsbaan geworpen, waar ze uren bloedend bleven liggen voordat ze konden worden weggehaald. Volgens een Australische passagier aan boord van de gekaapte Boeing van Egyptair hebben de Egypti sche commando's in het wilde weg geschoten toen ze het vliegtuig bestormden. De Egyptische com mando's wisten niet wie de kapers waren, en iedereen die werd dood geschoten werd vermoedelijk door de Egyptenaren gedood", aldus de Australiër. De Verenigde Staten hebben maandag hun steun uitgesproken voor de Egyptische bestormingsac tie van het gekaapte vliegtuig op Malta, ondanks het grote aantal doden dat daarbij gevallen is. De 39-jarige gezagvoerder van de Egyptische Boeing, Hani Galil, heeft tijdens de bestorming door Egyptische commando's één van de kapers met een bijl gedood toen die op hem schoot. Op de foto is de licht gewonde gezagvoerder te zien tijdens een persconferentie. dan 27 maanden vanaf januari 1985. Bouterse, Lachmon, Arron en Soemi- ta, zullen hun politieke dialoog voort zetten, zo werd verder aangekondigd. De dialoogpartners zullen, aldus de verklaring, voorts de „vreedzame overgang garanderen" van de Suri naamse samenleving naar een „de mocratische en sociaal rechtvaardi ge samenleving". In de verklaring werd gezegd dat Lachmon, Arron en Soemita alleen in het topberaad zullen deelnemen voor wat betreft zaken aangaande politiek- bestuurlijke vernieuwingen. In de maandagavond voorgelezen geza menlijke politieke verklaring werd zo als verwacht over een toekomstige positie van het militair gezag niets gezegd. Lachmon, leider van de VHP, heeft maandag zijn vertrouwen uitgespro ken in de uitvoering van het akkoord tussen het militaire gezag en de lei ders van de „oude" politieke partijen. Lachmon zei ervan „overtuigd" te zijn dat „de overeenkomst naar letter, strekking en geest en te goeder trouw door alle betrokkenen zal worden uit gevoerd". „Er zijn vandaag geen winnaars en overwonnenen. Er is maar één over winnaar dat is het Surinaamse volk". Dat verklaarde de Surinaamse leger leider, Desi Bouterse, maandagnacht in Paramaribo bij de bekendmaking van het politieke akkoord dat afgelo pen zaterdag werd gesloten met de „oudé*4 politieke leiders. Bouterse deed in zijn rede geen belangrijke inhoudelijke mededelingen. Suriname wil herstel banden met Nederland LEEUWARDEN (ANP) - Lege trans portbanden in de kaasfabriek 'De Toekomst' in Nicolaasga. De achtdui zend boeren in de drie noordelijke provincies die melk leveren aan de zuivelcoöperatie Noord-Nederland maken zich zorgen over de stakings actie die maandag bij 6 van de 23 fabrieken is uitgebroken. Volgens voorzitter G. de Jong van het hoofdbe stuur van het concern, zijn de boeren bang dat de actie hen rechtstreeks in de portemonnee zal treffen. (Zie pagina 4) Een van de belangrijkste knelpunten op de ar beidsmarkt lijkt in de ko mende jaren het gebrek aan scholing en opleiding bij personeel te worden. Vooral het be drijfsleven laat geen gelegenheid voorbijgaan om daarop met grote nadruk te wijzen. Op plaatsen waar werkgevers, overheid en vakbeweging elkaar ontmoeten is de bezorgdheid over deze 'nieuwe schaarste' meteen onderwerp van discussie. Zo ook gis teren in Middelburg bij de officiële opening van het nieuwe fabriekscom plex van Vitrite op het industrieter rein Amestein. Daar stelden minister president Lubbers èn de topman van de Nederlandse Philipsbedrijven, mr. ir. Rauwenhoff beiden vast dat het welslagen van de volgende fase van het economisch herstel in Nederland voor een belangrijk deel afhankelijk wordt van (wat daar werd genoemd) de kwaliteit van het 'menselijk kapi taal' in de ondernemingen. Volgens Rauwenhoff zullen hoge werkloosheid en groot tekort aan geschoolde men sen, om wie het bedrijfsleven langza merhand zit te springen, hand in hand gaan. En premier Lubbers voorspelde dat bij een afname van de werkloos heid van 50.000 mensen per jaar in 1986 en daarna snel zal duidelijk worden dat overheid, onderwijs en bedrijfsleven de koppen bij elkaar zullen moeten steken om te voorko men dat handicaps in het opleidings niveau van toekomstige werknemers stagnatie in de ontwikkeling van de economie in Nederland gaan veroor zaken. PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - De voorzitter van de Nationale Assemblee in Suriname, Riek Aron, heeft maandag nadrukkelijk de hoop uitgesproken dat de dialoog tussen de „oude" partijen en het militaire gezag zal bijdragen tot herstel van de banden met Nederland. In een toespraak ter gelegenheid van de tiende verjaardag van Suriname's onafhankelijkheid deed hij een beroep op de „democraten in Nederland, die bekend staan om hun uitgesproken voorkeur voor de dialoog". Een multinational als Philips ziet het vraagstuk van het gebrek aan opleiding levensgroot op zich afko men. Academici en hoger opgeleiden voor de sleutelposities in de moderne kennisindustrie zijn voorhanden. Aantrekken van ongeschoold perso neel is ook geen probleem. Waar het aan ontbreekt is: geschikte mensen voor kaderfuncties. Rauwenhoff legde in zijn toespraak bij de opening van de nieuwe Vitrite-fabriek een recht streeks verband met de praktische inpassing van verdergaande arbeids tijdverkorting in ondernemingen waar het moeilijk wordt om geschikte mensen voor functies op niveau te krijgen. De 'opbrengst' van ATV via invoering van roostervrije dagen maakt de 'schaarste' aan personeel met een opleidingsniveau in de mid dencategorie volgens de Philips-top- man alleen maar groter. Als gevolg daarvan voorspelde hij op termijn schade aan de concurrentiepositie van de bedrijven die met dit probleem kampen en juist verlies aan werkgele genheid. De vakbeweging proeft uit de woorden van Rauwenhoff nu al dat de komende CAO-onderhandelingen stroef zullen verlopen en dat de werk gevers bij Philips zich zullen verzetten tegen verdere arbeidstijdverkorting in uren over de hele linie. VIANEN (GPD) - „Gezien het nog steeds stijgende aantal kapingen in het luchtverkeer, zijn extra maatre gelen voor de beveiliging van luch treizigers dringend gewenst. In over leg met mijn collega Korthals Altes heb ik daarom besloten de veilig heidsmaatregelen te verbeteren". Dit zei minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) maandagavond tijdens een VVD-bijeenkomst in Vianen. Zij noemde extra veiligheidsmaatregelen op de luchthaven Schiphol noodzake lijk, ondanks het feit dat Schiphol op zich een veilige luchthaven is. Om de veiligheid op Schiphol te ver groten zullen de werknemers op Schiphol vanaf 1 januari hun legiti matiebewijs zichtbaar moeten dra gen. Ook nu al is dat verplicht, maar daaraan wordt nauwelijks de hand gehouden. De controle daarop zal worden verscherpt. „Misbruik van de toegangsbewijzen zal worden bestraft met intrekking van het bewijs", aldus de minister. De Internationale Vereniging voor Luchttransport (IATA) heeft alle rege ringen maandag opgeroepen de veilig heid van vliegtuigen en passagiers te verbeteren. (Advertentie) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. SINGAPORE (ANP) - De terugreis van de nationale hockeyselectie naar Nederland is maandag ernstig ver traagd. Halverwege de vlucht van Perth naar Singapore besloot de pi loot terug te keren naar het Australi sche vliegveld waar hij vandaan kwam wegens een kapot venster in de cockpit. De landing verliep zonder problemen. Het duurde evenwel negen uur voor dat het euvel was verholpen en op nieuw kon worden opgestegen. Het gezelschap kwam veilig aan in Singe- pore, waar de nacht wordt doorge bracht. Vandaag wordt de reis voort gezet. Toch is het ook binnen de vakbewe ging bepaald geen pais en vree over de mate waarin arbeidstijdver korting naast verbetering van koop kracht bij CAO-onderhandelingen moet worden bevochten. Het beginsel ATV als middel om de werkloosheid te bestrijden staat hoog genoteerd. Om de problemen die zich voordoen bij de bedrijfsorganisatie en de veelal achterblijvende herbezetting met nieuwe arbeidsplaatsen kan de vak beweging niet heen. Het kabinet heeft ATV ook nog steeds hoog in het vaandel. Minister De Koning (werkge legenheid) heeft de werkgevers bij herhaling gekapitteld over de absolu te noodzaak van ATV. Maar ook in het Catshuis wint kennelijk de ge dachte terrein dat verkorting van de werkweek zeker niet de enige metho de is om een betere spreiding van de het werk over meer mensen te berei ken. Premier Lubbers liet dat gisteren in Middelburg doorschemeren toen hij het verschijnsel deeltijdwerk (bij de Vitrite nogal opvallend aanwezig) aanprees als een oplossing voor aller lei praktische problemen bij inpas sing van ATV binnen tal van onderne mingen. De moderne industrie van straks in Nederland krijgt te maken met de knelpunten van straks op de arbeids markt. De laatste tijd begint het zicht daarop duidelijk te worden en wordt de pijn ervan voelbaar. Over de kwali teit van het onderwijs komen geen beste berichten af. Onlangs nog ver scheen een vernietigend rapport over de achterstand die Nederland tegen over het buitenland heeft opgelopen. Het probleem van de naderende te korten aan goed opgeleid personeel is van een vage vrees onderwerp van actuele discussie geworden. Als het goed is blijft het niet bij opmerkingen zoals gisteren gemaakt rondom de opening van de Vitrite-fabriek in Mid delburg, maar buigen alle betrokken partijen zich over de vraag hoe dat gat in de arbeidsmarkt snel en afdoende op te vullen. vdM. (Advertentie) Bouterse, Lachmon, Arron en Soemi ta. Volgens de door R. Aron voorgelezen verklaring zullen de vaststelling van grondwet en de samenstelling van de volksvertegenwoordiging geschie den „overeenkomstig de beginselen van een waarachtige democratie". De vaststelling van de grondwet en de samenstelling van een volksvertegen woordiging werden aangekondigd als „maatregelen die de beëindiging van de overgangsfase moeten begeleiden. In de verklaring werd benadrukt dat de overgangsfase niet langer zal duren Suriname zal voor april 1987 een grondwet en een volksvertegenwoor diging krijgen. Verder zullen de „ou de" politieke leiders Lachmon van de Hindoestaanse VBHP, Arron van de Creoolse NPS en Soemita van de Javaanse KTPI zitting nemen in het zogenoemde topberaad, het hoogste bestuursorgaan. lachmon, leider van de Hindoestaan- se VHP Assembleevoorzitter Aron las op het Onafhankelijkheidsplein maandag de gezamenlijke politieke verklaring voor die zoals gemeld afgelopen zater dag was ondertekend door legerleider ROTTERDAM (ANP) - Drie beman ningsleden zijn omgekomen aan boord van het koelschip Pacific Ba roness van Rederij Primlaks uit Rot terdam. De slachtoffers zijn de eerste machi nist J van Woerden (50) ui Rotter dam, de tweede machinist K. C. H. van Hekelen (36) uit Rotterdam en de matroos M. F. J. Roosenstein (18) uit Voorschoten. Dit heeft Rederij Prim laks maandagavond meegedeeld. Het ongeval deed zich voor in volle zee, ruim 200 kilometer van Abidjan. De Pacific Baroness was op weg van Abidjan naar Douala, Kameroen, en ls maandag met sleepboothulp in Abidjan teruggekeerd. spaart u enenje En pak de bliksems-zuinige ER-Electronic van Radson. Zónder waakvlam, waardoor weer zo n 126,- gespaard. Kies de zuinigste konventionele CV ketel, liefst 92.7% (o.w.) rendement. Vraag 'n folder bij: Radson, Antwoordnr. 67, 5960 WJ Pannmgen. (Geen postzegel.) Of bij: óoes Zuidvlietstraat 75 telefoon 01100-12420 Alleenvertegenwoordiging voor Z.W Ned Levering uitsluitend via de installateur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1