alkenisse verhoogt laantal belastingen 'pslag van kernafval agenda Lustrum vogelclub Breskens door fraude-zaak overschaduwd Middelburgse hockeyers lijden zware nederlaag Nog geen oplossing voor gebrek ruimte wijkcentrum Goes-Zuid Zeeuws Orkest met aanstekelijke Russen loet water Recordomzet visafslag in Stellendam VEN PROCENT OP REINIGINGSRECHTEN Bromfietser bij slippartij Goes gewond geraakt WETHOUDER OPENT VRIJDAG TENTOONSTELLING A. Bergshoef lijsttrekker CDA-Middelburg Kandidatenlijst VVD Valkenisse Kruisvereniging Walcheren Biljarten 3e klas GEEN GELD VOOR INGRIJPENDE VERBOUWING ieus V racht wagenchauffeur zat in twee dagen 27 uur achter stuur GOES KOPLOPER IN VIERDE KLAS niNSDAG 26 NOVEMBER 1985 koUDEKERKE - De commissie financiën van de gemeente Valkenisse heeft donderdagavond ingestemd met de verhoging van een aantal gemeentelijke Mastingen en heffingen. De verhoging van de reinigingsrechten met tien fcrocent was in de ogen van A. Dommisse (SGP), L. Jakobsen-Huibregtse IpvdA/PPR) en J. W. de Regt niet nodig, maar kreeg na een uiteenzetting van lurijemeester drs W. J. Plomp toch hun goedkeuring. De verhoging van de reinigingsrech- voorstel akkoord", aldus mevrouw Ja- »en levert de gemeente een bedrag tan 20.000 gulden per jaar op. Dom- ïisse vond de verhoging 'nogal rigo- leus', een opvatting waarin hij werd bijgevallen door Jakobsen en De Regt. Over het feit dat de reiniging de fcemeente meer kost dan de rechten fpbrengen zei Dommisse: „De ge meente heeft reserves, daar kan best ten beroep op worden gedaan. Boven dien wordt aan de uitgavenkant altijd vim begroot en hebben we steeds Ivergehouden". Burgemeester Plomp Les de commissieleden er echter op, Hat de kosten van het ophalen van Huisvuil in de toekomst fors omhoog Jiunnen gaan. „Het storten van huis- j-uil kost ons nu 17 gulden per ton. pat kan straks oplopen tot 56 gulden fer ton of nog veel meer". Die toena me zal worden veroorzaakt door een ndere manier van huisvuilverwer- dng. die minder een aanslag op het lilieu betekent dan de huidige. „Als Hat betekent dat we straks actief bunnen zijn met het gescheiden opha len van huisvuil, dan ga ik met dit ISlot van pagina 7) lie". Hij meent dat de afspraken die lussen de ministeries van landbouw In visserij en verkeer en waterstaat lierover tot stand kunnen komen, lan doorslaggevend belang zijn. „Het (s een regeringsbeslissing. De beide ministers moeten het eerst eens wor- betoogt Engel. Woordvoerders van de ministeries konden maandag niet aangeven hoe He jongste stand van zaken is. Wel is Eindelijk dat de politieke lobby in Den Haag in actie is gekomen. Daar bij wordt in het bijzonder gemikt op (nieuwe) toegeeflijkheid van minister pmit-Kroes, wegens ooit in het Delta- bian gewekte verwachtingen over loet water voor de Delta. Mede met pet oog op de naderende Tweedè Kamerverkiezingen in mei 1986 is bnder anderen VVD-leider drs E. Nij- pels ingeschakeld om wat druk uit te iefenen op zijn bewindsvrouw. kobsen. De verhoging van de honden belasting met tien procent kreeg niet STELLENDAM - De gemeentelijke visafslag in Stellendam heeft vrij dagochtend om half twaalf een omzet gehaald van zeventig mil joen gulden. Vorig jaar bedroeg de totale omzet van vis en garnalen nog zestig miljoen gulden. G. van Velzen, burgemeester van Goede reede, sprak tijdens een officiële bijeenkomst in de kantine van de visafslag de verwachting uit dat voor het einde van het jaar een totale omzet van 75 miljoen gulden mogelijk moet zijn. De zeventig miljoen gulden omzet werd bereikt met de verkoop van tweehonderd kilo kleine en middel grote tong, aangevoerd door de ge broeders A. Brinkman en H. Brink man van de Goeree 16. Uit handen van de eerste burger ontvingen de handelaren M. Jansen en P. Spelling van de firma Jansen uit Goedereede en de aanbrengers een taart in de vorm van de gemeen telijke visafslag. Het gebouw van de gemeentelijke visafslag kwam in 1972 tot stand. In dat jaar werd een omzet gehaald van vijftien miljoen gulden. Negen jaar later, in 1981, werd de vijftig miljoen gulden om zet al gepasseerd. Weliswaar bleef de aanvoer van vis en garnalen achter in vergelijking met 1984, maar op dit moment wordt meer betaald voor de vis. In 1984 betaalde de handelaren nog een gemiddelde prijs van 4,13 gul den per kilo vis. Tot op heden betaalden de kopers een gemiddel de prijs van 5,21 gulden per kilo aangevoerde vis. [Sïof van pagina 7) la) in een gemeenschap als Borsele Inders worden ervaren dan in Klun- lert", betoogde Winsemius. In dit lerband vestigde burgemeester drs G. lan den Heuvel van Borsele er de landacht op dat de vragen die elders lesteld worden, de afgelopen tien jaar lülemaal in zijn gemeente al aan de Irde zijn geweest vanwege de aanwe zigheid van de kerncentrale van de RV Provinciale Zeeuwse Energie maatschappij. „Als men ergens an jers over kernenergie praat, dan is er reel onbekendheid", meende Van den fleuvel. llinister Winsemius maakte duide lijk dat de regering eind januari/ pegin februari 1986 een keus zal ma ten aanzien van de vestigings plaats voor het opslaggebouw. De Tweede Kamer zal daar zijn zegje twer kunnen doen. Desgevraagd acht- le de bewindsman het niet uitgeslo ten dat de regering twee locaties zal landuiden als mogelijk geschikte Vestigingsplaatsen (dus zowel Bors- |ele als Klundert). iVinsemius: „Je kunt je voorstellen pat we als regering zeggen: voor ons is pet lood om oud ijzer, laat de COVRA het verder beslissen. Ik heb daar nog geen omlijnde gedachten over". Na het bestuurlijk overleg (dat eerst in Klundert en vervolgens in Heinkens- zand gevoerd werd) wacht de minister op het advies van de voorlopige com missie milieu-effect rapportage. Die MER is op initiatief van de Centrale Organisatie Voor Radio-Actief Afval opgesteld. Halverwege december wordt het advies tegemoet gezien. Door de gedeputeerden drs R. Barbé (economische zaken) en E. Maris-Kos- ter (ruimtelijke ordening) is in het overleg gesproken over de risico-bele ving voor de bevolking en over de economische belangen. De vestiging van het afvalgebouw is van provincie zijde zinvol genoemd vanwege de nieuwe arbeidsplaatsen, de uitstra ling van de investering van 300 tot 400 miljoen gulden en de verkoop van grond van het Havenschap Vlissin- gen. Dr Winsemius is nader op de hoogte gesteld van de verschillende vestigingsplaatsen in het Sloegebied. Daarbij speelde een aanbod van de PZEM voor bouw op het huidige energiecentrale-complex mee. De mi nister had nog geen uitgesproken voorkeur voor PZEM of Havenschap, liet hij weten. Hij had de indruk dat de plaatskeus voor de streek zelf om het even is. 3INSDAG jOES Prins van Oranje, 20 uur: poneert door Zeeuws Orkest m.m.v. Daniel Wayenberg (piano); [MIDDELBURG 'Meccano', 19 uur: talkshow met Pim de la Parra; P'LISSINGEN St.-Jacobskerk, 20 pur: Weens concert m.m.v. Rudolf Pchock, Caroline Kaart en het Mid- pelburgs Mannenkoor; iERGEN OP ZOOM Roxy II, 20.15 iur: Verlangens van tiener. 18 jr.; Inem'Actueel I, 20 uur: A passage to ndia, 12 jr.; linem'Actueel II, 20 uur: Porky's iTaak, 16 jr.; linem'Actueel III. 20 uur: The Killing ields, 16 jr.: UOES Grand, 20 uur: Pale rider, 1.1.; IULST De Koning van Engeland, Muur: Pale rider, a.l.: 20 uur: Mask, 12 120 uur: All of me, a.l.; 20 uur: Jonge ongetjes, 18 jr.; MIDDELBURG Electro, 20.30 uur: Educating Susan, a.l.; Meccano, 20.30 uur: Paul Chevrolet en ie ultieme hallucinaties, 16 jr.; TERNEUZEN Luxor, 20 uur: Mad Max, 12 jr.; 20 uur: Het smaragdgroe- le oerwoud; 'LISSINGEN Alhambra I. 20 uur: Desperately seeking Susan, a.l.; Alhambra II, 20 uur: Once upon a wie in the West, 12 jr.; Tentoonstellingen BERGEN OP ZOOM Markiezenhof. H-17 uur: werken van Louis Schrikkel 11925-1985) t/m 6/1; BRUINISSE Hal Gemeentehuis. 1-12 en 14-17 uur: 'Heen en weer'; GOES Lunchcafé 9-18 uur: werken jan Ineke Otte (t/m 30/11); MIDDELBURG Zeeuwse Museum. de instemming van De Regt. „Er staat niets tegenover die belasting. Eigena ren van katten en paarden worden ongemoeid gelaten". A. van Vlaande ren (CDA) hield er een andere mening op na: „Het houden van honden is een luxe en daar mag best voor betaald worden". De verhoging van de preca riorechten, de marktgelden (met drie procent) en de woonforensenbelasting (van 1,5 naar 1,6 promille) en de leges kreeg ieders instemming. Voor wat betreft de begrafenisrechten kreeg het college meer dan waarom was ge vraagd. B en w wilden de tarieven voor eigen graven verhogen van 200 naar 225 gulden. „Daar zit financieel iets goed scheef', aldus Van Vlaande ren en hij pleitte er dan ook voor de grafrechten met meer dan tien pro cent te verhogen. Dat vond weerklank bij de overige commissieleden, zodat b en w de raad nu zullen voorstellen de tarieven voor eigen graven te bren gen op 400 gulden. De commissieleden stemden zonder enige discussie in met het gelijk blijven van de onroerend-goedbelas- ting, de toeristenbelasting en de straat- en rioolaanlegbelasting. Een voorstel om bijna 13.000 gulden uit te trekken voor de uitvoering van het hinderwetprogramma kreeg aan vankelijk niet de steun van De Regt. Die vond de controle op naleving van de hinderweteisen bij bedrijven in de gemeente 'betutteling'. „Als er klach ten komen kan altijd worden opgetre den", zo zei hij, „Zolang je niets hoort zit het wel goed". Burgemeester Plomp wees hem op de positieve gevolgen die een dergelijke controle kan hebben: „Als dit vroeger was gebeurd, waren we nu misschien niet geconfronteerd met de enorme bo demverontreiniging in Nederland". De VVD'er De Regt bleek nog niet overtuigd. „Ik zeg nog geen ja en nog geen nee. Ik wil dat eerst eens in m'n fractie bespreken". De commissie boog zich vervolgens over de begroting voor 1986. Die sloot aanvankelijk met een post onvoor zien van ruim 142.000 gulden, maar door enkele bijstellingen blijft daar voorlopig bijna 90.000 gulden van over. De commissieleden beperkten zich maandag tot een nauwkeurige beschouwing van de verschillende posten. De fracties in de gemeente raad houden donderdag 12 december de algemene beschouwingen. Het col lege van b en w antwoordt daar een week later op. Beide vergaderingen beginnen om 19.30 uur. GOES - P. G. N. uit Heinkenszand heeft maandagmorgen hersenletsel opgelopen toen hij op de Antony Fokkerstraat in Goes met zijn brom fiets slipte. Een ambulance bracht hem naar het Bergzichtziekenhuis. NIEUWERKERK - Tegen een vracht wagenchauffeur uit Nieuwerkerk, de 46-jarige M. M„ is zondagavond pro ces-verbaal opgemaakt, omdat hij de regels van de rijtijdenwet aanzien lijk had overtreden. Deze wet schrijft voor, dat een vrachtwagenchauffeur per 24 uur niet meer dan 8 uur daadwerkelijk mag rijden. Bij de controle zondagavond om negen uur in Nieuwerkerk constateerde de poli tie dat M. 38 uur onderweg was, waarvan 27 uur - onderbroken voor een nachtrust van zeven uur - bijna constant achter het stuur. De man was zaterdagmorgen om ze ven uur met een lading tomaten ver trokken uit Zuid-Spanje. Hij stopte slechts om te tanken of te eten en gunde zich in de nacht van zaterdag op zondag zeven uur slaap. Zondag morgen vertrok hij weer om zeven uur en reed vrijwel aan één stuk door naar Nieuwerkerk. Hij had in die twee dagen zo'n 2500 km afgelegd. De heer Morel (links) en de heer Brouwer met enkele vogels die ook op de tentoonstelling te zien zullen zijn. BRESKENS Wethouder J. Vergou we van Breskens opent vrijdagavond de elfde internationale vogeltentoon stelling van de Breskense vogelver eniging 'De Vink'. Hij doet dat in de bovenzaal van de vismijn in Bres kens, waar bezoekers vrijdag tot tier uur welkom zijn. Zaterdag is de expositie van 10.00 tot 22.00 uur ge opend en zondag van 10.00 tot 19.00 uur. Vrijdag brengen leerlingen van de openbaTe basisschool een bezoek aan de vogelexpo. Het zag er in augustus van dit jaar naar uit dat er helemaal geen tentoon stelling zou zijn. Toen kwam de Bres kense vereniging in het nieuws door dat de voormalige penningmeester zo'n 8.000 gulden verduisterd had. Dat geld is nog steeds niet terug bij de vereniging. Een poging om een rege ling tot terugbetaling te treffen mis lukte. Het zal volgens de bestuursle den Adrie Morel en Bram Brouwer nog wel een half jaar duren voor de zaak rond is. Dertig jaar bestaat 'De Vink', maar met veel plezier zullen het bestuur en de leden door deze affaire niet terug zien op dit zesde lustrum. De belang stelling voor de vogeltentoonstelling van het komend weekeinde is gering. „Een deel van het bestuur wilde de tentoonstelling handhaven en een an der deel nam een afwachtende hou ding aan. We zijn daardoor vrij laat in actie gekomen om bekendheid te ge ven aan de expositie", legt Morel uit. Dit heeft geleid tot een mager aantal inzenders. Waren er vorig jaar nog een kleine 400 vogels op de tentoon stelling, dit jaar blijft het bij 250 vogels. „Positief is wel dat we nu 10-17 uur: Werken Lidy Hoewaer, Scottish hills (t/m 2 1 Zeeuws Kunstenaarscentrum, 14-17 uur: werken van Henk Munnik (t/m 19/12); Kunstuitleen Kuiperspoort: 13.30 uur: werken Ver. van Edelsmeden en Sieradenontwerpers 'Grafitti' van Joop Dam; De Vleeshal, 13-17 uur: 'Architectuur voor een zee-land'; Galerie Montparnasse, 14-18 uur: werken van Jürgen Jörg (t/m 14-12); OOSTBURG Galerie 66, 14-17 uur: werken van Bob Pingen (t/m 30/11); OOSTKAPELLE fZeeuwse Mu seum Natuurhistorie. 10-17 uur: 'Fos siele schelpen zoeken... en vinden in Zeeland'; VLISSINGEN Stedelijk Museum, 10-12.30 en 13.30-17 zat. 13-17 uur: Schilderijen van Gerard van der Ee- renbeemt (t/m 18/12). Galerie Moreno, 13.30-17.30 zat. 10-17 uur: werken van div. kunstenaars; Reptielenzoo 'Iguana', 14-17.30 uur: levende reptielen, amfibieën en insek- ten; Gevangentoren. 12-14 en 17-21.30 uur: Aquarellen van Jack Vreeke (t/m 14/ 1); IJZENDIJKE Museum, 10-12 en 13.30-17 uur, ledenexpositie weef- kring. Hulpcentra Noord- en Midden-Zeeland Goes, tel. 01100-14444 (ook voor milieuklachten). Zeeuwsch-Vlaanderen Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulance). SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 01180-15551, dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel. 01180-36251, van 10.00-24.00 uur weekends van 20.00-24.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 01184-14645, dag en nacht bereikbaar. Stichting 'Vrouwen bellen vrouwen', tel. 01100-32233. Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel. 01180-38080, dag. van 16-20 uur. MIDDELBURG In derde klasse B (heren) van de hockeycompetitie speelde Middelburg uit tegen De Waele. Het werd voor de oranje- zwarten een teleurstellende wed strijd, want zij hadden een complete off-day waarvan de thuisclub dank baar profiteerde. Het werd een 5-1 nederlaag. Het maken van goals was voor Mid delburg, ondanks vele kansen, bijzon der moeilijk. De Waele kon beter het net vinden en stond daardoor bij de thee reeds met 2-0 voor. Direct na de hervatting werd het 3-0 en eerst toen wist Gerard van de Elshout de eer te redden: 3-1. Het bleef bij dat ene doelpunt en omdat De Waele nog tweemaal scoorde werd het een sma delijke 5-1 nederlaag voor Middel burg. Olympia Terneuzen ontving thuis Ze- venvergen, speelde wel goed maar stond tegen ieders verwachting na twintig minuten met 2-0 achter. Toch sloot de eerste helft af met een 2-2 stand dankzij Luc de Jong en Cees Delzenne. Het lichte overwicht van Olympia bleef ook in de tweede helft aanwezig. Pas vlak voor het einde slaagde Cees Delzenne erin zijn team op 3-2 te brengen, waardoor de punten in Zeeuwsch-Vlaanderen bleven. Goes maakte in vierde klasse F korte metten met HCGO. Goes won thuis met 9-2. Dit betekent tevens dat Goes bij de winterstop lijstaanvoerder is in zijn klasse. Bij de dames kwamen alleen HSD en Middelburg in het veld en dat gebeur de rtVZierikzee. Beide teams versche nen in hun sterkste opstelling. Mid delburg miste door ziekte haar keep- ster, maar Olio Kootstra was een waardige vervangster. Enkele jonge speelsters waren bij Middelburg opge steld en de beide jeugdige teams speelden een goede wedstrijd. In het begin zag het ernaar uit dat de be zoeksters met twee punten naar huis terug zouden keren, want vlak na de pauze kwamen de oranje-zwarten met 2-0 voor. Beide goals kwamen op rekening van Maijke de Jong. De thuisclub zette daarna alles op alles via twee doelpunten van Aleid Hoos werd het nog 2-2. Middelburg bleef daardoor ongeslagen en is goede tweede na Olympia. De winterstop gaat nu in en de veld- competitie wordt hervat op 1 maart 1986. meer inzenders uit de eigen vereni ging hebben", vindt de nieuwe pen ningmeester Bram Brouwer. „Van de 25 inzenders zijn er tien van 'De Vink'", weet hij. Niet alleen de affaire met de verduistering heeft invloed op het aantal ingezonden vogels. „Er is ook een internationale tentoonstel ling in Clinge, verder komen de kwe kers uit Brabant niet, omdat er een expositie in Willemstad is en ook in België is er een vogelexpo", aldus Morel. Gelukkig tonen de inwoners van Bres kens ieder jaar weer interesse voor de expo. „De belangstelling van de eigen bevolking is hier groter dan elders", volgens de bestuurders. Al enkele jaren gaan er stemmen over een even tuele fusie tussen verenigingen om zo een grotere tentoonstelling te krijgen. „Ik denk dat het over een jaar of vier zover is", aldus Brouwer. Voor vol gend jaar heeft het bestuur, dat ver der bestaat uit secretaris Jan Sonne- vijlle, ring-commissaris Johan Vinke, vice-voorzitter Carlos van Renterg- hem en de leden Leen de Lijser en W. Verstraete, al plannen gemaakt. Dan zullen in Breskens de kampioen schappen van Zeeland plaatsvinden. De organisatie is dan zeker van zo'n 800 tot 1000 vogels. „We hadden het MIDDELBURG De afdeling Mid delburg van het CDA heeft maandag de heer A. Bergshoeff (wethouder financiën, volkshuisvesting en ruim telijke ordening) als lijsttrekker voor de komende gemeenteraadsverkie zingen aangewezen. Ook vier jaar geleden bezette hij de eerste plaats. Collega-wethouder M. Vinke (sociale zaken en volksgezondheid) staat nummer twee. Van de acht zittende raadsleden ke ren er twee in ieder geval niet terug in de nieuwe raad. Dat zijn de heren M. L. Almekinders (raadslid sinds 1962) en A. Pijnenburg (vanaf 1970 in de raad). Beide oudgedienden hadden vooraf te kennen gegeven niet meer voor een nieuwe periode in aanmer king te willen komen. De overige zes van de huidige raadsleden zijn allen op verkiesbare plaatsen terecht geko men. De heer A. P. van Mourik en fractievoorzitter mr J. A. R. M. Dou- wes staan, net als vier jaar geleden, derde en vierde. De vrouwelijke CDA- raadsleden, E. M. J. van Brummen- van Wilgen en A. Westhof-Hubee kre gen de nummers vijf en zeven. Tussen hen in nestelde zich de heer P. M. Bruinooge (niet-raadslid) als zesde. De maandag, tijdens een besloten vergadering vastgestelde, lijst luidt verder als volgt: 8 P. M. Hoondert, 9 H. W. Hietkamp, 10 Y. A. H. M. Brekel- mans-Pijnenburg, 11 J. Louwerse, 12 L. A. den Boeft, 13 mevrouw P. van de Voet-Wagter, 14 J. J. Eleveld, 15 C. J. Voordauw, 16 A. J. Peeck, 17 A. L. Geelhoed, 18 A. B. J. Boogaard, 19 G. A. Boonstra, 20 J. Bimmel, 21 R. E. Hartman, 22 J. Dekker, 23 J. B. Bijle- veld, 24 J. M. van de Bruggen, 25 W. H. Vermaas, 26 F. W. Jasperse. GOES - Er is nog geen oplossing in zicht voor het ruimtegebrek waar mee wijkcentrum de Pit in Goes-zuid te kampen heeft. Weliswaar heeft de stichting Buurtwerk Goes-zuid enke le kleine veranderingen in het ge bouw aangebracht sinds zij het pand vorig jaar januari in eigen beheer heeft gekregen van de gemeente, maar voor een ingrijpende uitbrei ding van het wijkcentrum is geen geld. Dit zegt buurtwerker Leen de Waal over het reeds lang bestaande tekort aan ruimte in De Pit. „Over het ruimtegebrek hebben we in het verleden al eens zeer hard aan de bel getrokken bij de gemeente, maar ik denk dat we het station van een eventuele verbetering zijn gepas seerd", zegt De Waal. Hoewel volgens hem geen schokkende verbetering van het gebouw nodig is, schrikt de gemeente terug voor de relatief hoge kosten. „Dat was destijds tenminste zo, en ik zie niet in waarom het nu anders zou zijn", legt hij uit. De verbeteringen die het gebouw inmid dels wel heeft ondergaan heeft de stichting volgens De Waal toen maar in eigen beheer uitgevoerd uit de exploitatie-begroting (waarvan de ge meente overigens ieder jaar de even tuele tekorten dekt). Zo is een schuif wand tussen de grote en kleine zaal van het wijkcentrum vervangen door een stenen muur. „Dat kostte ons zeseneenhalf duizend gulden", ver zucht de buurtwerker. Verder zijn er rolluiken aangebracht voor de ramen om de energie-kosten te drukken en inbrekers te weren. „Dit heeft ons vorig jaar in ieder geval al een terug betaling van vijfendertighonderd gul den opgeleverd van de PZEM", merkt De Waal tevreden op. De Pit blijft echter zitten met een te dit jaar graag gedaan, maar het was de beurt aan een plaats boven de Westerschelde", weet Morel. Andere plannen voor de kleine 60 leden zijn het organiseren van dia avonden en tafelkeuringen. Zo moet de zwarte bladzijde van 'De Vink' snel vergeten worden. Voor de komende tentoonstelling worden de vogels woensdag gebracht. Donderdag bui gen de keurmeesters C. Akkermans, G. van de Watering en Van Unen en Oerlemans zich over de vogels. Dan zal bekend worden wie hoog gescoord heeft. De grootste kansen zijn onge twijfeld voor Adrie en Piet Morel, die al diverse wereldkampioenschappen op hun naam hebben staan. KOUDEKERKE - De ledenvergade ring van de afdeling Valkenisse van de WD heeft de kandidatenlijst vastge steld voor de gemeenteraadsverkie zingen in 1986. Daarop nemen de zittende raadsleden I. Ovaa, J. W. de Regt en F. H. L. van 't Westende de eerste drie plaatsen in. De lijst ziet er verder als volgt uit: 4. mevrouw L. Jobse-Schreyenberg, 5. T. J. van den Broeke, 6. A. G. Nauta, 7. J. J. P. A. L. van der Voort, 8. J. Wielemaker, 9. H. J. Vader, 10. C. J. L. van Zwieten-van der Veen, 11. P. C. Pattenier, 12. P. J. Prins, 13. J. Simonse, 14. J. Melis, 15. A. A. Gillissen. OOSTKAPELLE De kruisvereni ging 'Platteland Walcheren' houdt donderdag een algemene ledenverga dering in het hervormd gemeentecen trum in Oostkapelle. De vergadering begint om 19.30 uur. De agenda vermeldt onder meer een bestuursverkiezing, het jaarverslag en de rekening over '84 en de begroting '86. De heer C. H. van Lavieren van de provinciale vereniging Het Zeeuwse Kruis spreekt over de tuberculosebe strijding. Aardappeltermijnmarkt Datum 25/11. Bintje, 35-50 mm opwaarts. April: laten 12.00, bieden 11.50, slot 11.50. Stemming: april Kalm. Openstaande posi ties: april: onveranderd 333. Dat: april: 3 x 11.50. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM - Consumptie-aardappelen, los verladen af bedrijf, in gulden per 100 kg, exclusief btw.: klei-aardappelen: Bintje 35-50mm 6,50-7,00, Bintje 35-55mm 10,00-11,00, Bintje 50mm opwaarts 16,00-17,00. Bintje 50mm op waarts (frites) 17,00-18,00, Eigenheimer 35mm opw. in zakken 23,00-25,00. Zandaardappelen: Bintje 35-50mm 6,00- 7,00, Bintje 50mm opwaarts 15,00-16,00. Exportaardappel;en: Bintje klei 45mm op waarts 13,00-13,50. Voeraardappelen: 5,00-6,25 en de stemming was rustig. Aardappeltermijnmarkt Datum 25/11. Bintje, 50 mm opw. April: laten 20.70, bieden 20.60, slot: 20,60. Mei: laten: 22.00, bieden 21.00, slot 21.50. Stem ming: april: goed prijshoudend. Openstaan de posities: april: plus 8 is geworden 7289. Mei: 970. Omzet: april: hoogste prijs 2050, laagste prijs 20.00, laatste zaken 30 x 2050. Dag: april: 123. GROENTEVEILING BARENDRECHT, 25 november 1985. Aard appelen: bintje bonken 12-21, groot 10-15, eigenheimer 15-20, irene 14-19, andijvie A 87-1,76, B 54-1,24, krulandijvie 43-75, bleek selderij 1,02-1,54, bloemkool 67-1,72, boeren kool 13-48, bospeen 2,60, bruine bonen 1.80-1,90, champignons 1,20-1,30, Chinese kool 92-1,09, knolselderij zonder lof 8-33, knolselderij 10: 57-81, 12: 42-71, 15: 25-61, koolrapen 27-30, groene kool 20-73, witte kool 19-45, rode kool 9-61, kroten 12-28, paksooi 78-1,11, peterselie 21-64, prei 1,07- 1,23, selderij 25-70, spitskool 41-1,46, toma ten 7,50-11,50, uien: bonken 20-35, grof 19-25, middel 15-21, drieling 10-14, ge schoond 58-79, winterpeen: grof 16-37, mid del 14-30, fijn 8-17. MIDDELBURG/GOES In Middel burg en Goes begon in het afgelopen weekeinde het kampioenschap biljar ten libre derde klas van het district Walcheren-Bevelanden. Na vier ron den zijn De Baar van DOS uit Ovezan- de, Hoondert van LBV uit Lewedorp en Nolet van Dampoort uit Middel burg nog ongeslagen. De tussenstand na vier ronden is: Goes: 1 Wies de Baar, DOS Ov. 8-3.07-19; 2 Jan Lahr, Dampoort 4-2.27-16; 3 J. van Belle, TOG 4-2.23-12; 4 A. Verdonk, De Toekomst 4-2.02-14; 5 C. Heyboer, BVM 4-1.96-10; 6 A. van Liere, De Smidse 4-1.76-9; 7 G. Schouten, BVW 2-1.89-15; 8 L. Hui- bregtse, 't Bruine Café 2-1.84-11. Middelburg: 1 A. Hoondert, LBV 8-2.99-15; 2 J. Nolet, Dampoort 8-2.58-19; 3 A. Simons, 't Raedhuys 4-2.41-14; 4 J. Ebert, VEG/ABV 4-2.39-12; 5 W. Plantainga, 't Raedthuys 4-2.12-12; 6 J. Rentmeester. OBK 2-2.17-10; 7 L. Rfjsdijk, Delta Col. 2-2.02-13; 8 M. Raas, LBV 0-1.82-11. klein gebouw, zegt De Waal. Volgens hem is er nog steeds behoefte aan een spreekkamer en aan een opslagruim te. „Het eerste is nodig om onge stoord met mensen te kunnen praten over soms gevoelige zaken, het twee de bijvoorbeeld om onze (te kleine) voorraden niet langer te hoeven op-' slaan in het hok voor de centale verwarming". Een groter kantoor is volgens de buurtwerker ook geen overbodige lu xe. „We beschikken nu met drie man over een ruimte van acht vierkante meter waarin bovendien drie bureaus en wat kasten staan". Desondanks heeft de stichting geen plannen om te proberen de gemeente alsnog te ver murwen voor een verbouwing, zegt De Waal. „We moeten realistisch zijn. De oude tekeningen van een groter ge bouw moeten in ons archief blijven liggen als Goes geen geld heeft". MIDDELBURG, CONCERTZAAL Het Zeeuws Orkest onder leiding van Louis Stotijn met medewerking van Da niël Wayenberg (piano). Werken: 'Ita liaanse' symfonie van Felix Mendels sohn Bartholdy; Tweede Pianoconcert van Serge Rachmaninow en de Polo- wetser dansen uit 'Prins Igor' van Ale xander Borodin. Herhalingen vanavond - 26 november - in De Prins van Oranje te Goes en - opnieuw - in de Concertzaal te Middelburg op vrijdag 29 november; 20 uur. Toen menig lid van het Zeeuws Orkest zich gisteravond in de pauze van het eerste van drie optredens deze week onder de fans in de koffiefoyer mengde, kon men hier en daar vernemen, dat het Orkest het voorbije half uur in Mendelssohns Italiaanse symfonie „boven zichzelf' was uitgetild. Ik wil de vreugde daarover niet tem peren; en het lijkt me, in technisch opzicht althans, ook zeer wel moge lijk. Nochtans kom ik bij de orde ning der indrukken van het gebo- dene in de eerste helft van het concert niet verder dan de aandui ding, dat Mendelssohn muzikaal bezien redelijk recht werd gedaan. Enige lauweren zou ik willen bewa ren voor het optreden na de pauze, van solist Daniël Wayenberg en het orkest beide. Die scheidslijn in mijn appreciatie hangt nauw samen met de muzika le substantie van de gespeelde werken. Aan Borodin hoeft men zonder ruime technische bagage in alle instrumentale groepen niet te beginnen - maar dat blijkt in het Zeeuws Orkest al geruime tijd aan wezig. En dus leverden de Polo- wetser dansen ook maandagavond kleurrijk geïnstrumenteerd, aan stekelijk geweld op zonder dat er muzikaal diep gegraven hoeft te worden. Stotijn zorgde met zijn manschappen in de instrumentale kleur voor voldoende compensatie. In Rachmaninows tweede piano concert is muzikaal iets meer aan de hand - het is van 1901 en in tijd en spraak muziek van vóór de revolutie. De melodische kracht is direct en aansprekend, en pendelt tussen de ruigheid van de steppe en het parfum van de salon. Daniël Wayenberg was er - ik ben geneigd te zeggen: ouderwets - in op dreef. Een volbloed romantische lezing, opgetrokken met een plastische pianistiek en het Zeeuws Orkest sloot zich bij die benadering pas send en overtuigend aan - met glansrollen voor de diepe strijkers en de blazers. Van de drie uitgevoerde werken stelt Mendelssohns Italiaanse sym fonie - „het opgewektste stuk dat ik ooit schreef', noteerde de compo nist - de hoogste eisen. Z'n vierde symfonie hoort simpel en moeite loos te klinken. De brede melodi sche vlakken van Rachmaninow zijn er afwezig, het muzikale lijnen spel is er licht, subtiel en verfijnd - en dat maakt met name de hoekde- len ook voor volledig professionele orkesten nog weieens tot verrader lijke muziekjes. Dat in het derde deel enige wankeling in het samen spel optrad en dat blazers en strij kers - van mijn plaats uit althans - niet altijd hecht geïntegreerd klon ken, laat onverlet dat de noten er goeddeels waren. Maar dat eiste - naar het mij voorkwam - van vooral de strijkers zoveel, dat men niet altijd moeiteloos de muzikale ma terie oversteeg: wat in die hoekde- len met name ontspannen hoort te klinken, klonk niet zelden licht verbeten, wat te aards en zonder voldoende sprankeling. Een Men delssohn, kortom, met iets te wei nig prik. Er was vooral na de pauze geestdriftige en terechte bijval van een vrijwel volle Concertzaal. Kees Cijsouw

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 13