Praktijkklassen eindexamen MTS Vlissingen zijn te vol Man uit Heinkenszand ging door een reeks problemen in de fout Vos als huisdier Sexhuis Hengstdijk mag open blijven PZC/ provincie WJ-CNV GESCHOKT DOOR UITKOMST ENQUETE ALLE DIEREN ZIJN TAM TE KRIJGEN AAN IEDER KLOKJE HANGT DE PRIJS- KAART. MET EEN STREEP ERDOOR! Inleveren Voorlichting bedrijfsleven over energie DIRECTEUR IN BRIEF AAN BESTUURSCOMMISSIE: Onmogelijk ZITTING POLITIERECHTER MIDDELBURG Onder invloed Bloedproef 11 Oud- hollandsche BISSCHOP WIJN DINSDAG 26 NOVEMBER 1985 Merendeel van werkende jongeren doet overwerk MIDDELBURG - Van de Zeeuwse werkende jongeren verricht zeventig procent regelmatig overwerk, ondanks de hoge jeugdwerkloosheid. Het overwerk blijft in de meeste gevallen beperkt tot vijf uur in de week. In de commerciële dienstverlening en het vervoer echter is ien tot vijftien uur overwerk per week geen uitzondering. Dat blijkt uit de reacties op een enquête naar overwerk en arbeidstijd verkorting, uitgevoerd door WJ-CNV, de jongerenorganisatie van het CNV- district Zeeland. De organisatie noemt die uitkomsten "schokkend" en meent, dat „het overwerk terugge drongen moet worden en dat de ATV nu eindelijk eens banen moet opleve ren". Van de 800 aangeschreven jongeren hebben er 150 gereageerd op de vra genlijsten. Veel jongeren - zo blijkt uit de reacties - vinden het noodzakelijk overwerk te verrichten omdat het opgedragen werk afgemaakt moet worden. In de bouw zijn het vooral de extra verdiensten die het overwerk aantrekkelijk maken. Jongeren werk zaam in de verzorging en de gezond heidszorg noemen het nijpend perso neelstekort als reden voor het over werken. Bij deze groep jongeren be staat er de meeste weerstand tegen. Een opmerkelijke conclusie uit de band tussen overwerk en arbeidstijd enquête acht de CNV-jongerenorgani- verkorting. In de bedrijven en instel- satie Zeeland het aangetoonde ver- lingen waar op het moment van de Advertentie enquête volledige arbeidstijdverkor ting was ingevoerd, wordt vijftien procent meer overgewerkt dan in de bedrijven waar de ATV niet is inge voerd. Men trekt hier uit de „veront rustende" conclusie dat ATV het overwerken bevordert. Camper is een goedkope juwelier, met een uitstekende service, die vanuit z'n eigen werkplaats repareert met vakbekwame mensen, die staan voor degelijk werk en kwaliteit. Kies voor Camper.... we stellen u niet teleur. Zie onze overvolle etalages!!! JUWELIER £AMPER H0RL0GEMAKER LANGE DELFT 51, 4331 AL MIDDELBURG TEL. 01180-13882. MIDDELBURG - De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland houdt vrijdag 29 november een voorlichtingsbijeenkomst voor het bedrijfsleven waar de op bouw van de energienota cen traal staat. Deze begint om 14.00 uur in het gebouw van de Ka mer aan de Buitenruststraat 225 in Middelburg. De bijeenkomst is speciaal be doeld voor bedrijven met een jaarlijks energieverbruik van 100.000 tot 20 miljoen kilowat tuur. Ir P. J. Lokerse. bestuurslid van de Vereniging Krachtwerk tuigen zal het onderwerp toelich ten. De Kamer van Koophandel besloot tot de voorlichtingsbij eenkomst, omdat het energie verbruik een belangrijke kosten post vormt bij de exploitatie van veel bedrijven. Voor de leiding is het van belang een zicht te heb ben op de opbouw van de ener gienota en de mogelijkheden om in aanmerking te komen voor een zo gunstig mogelijke tarief stelling. De Zeeuwse werkende jongeren staan volgens het onderzoek positief tegenover een verdere arbeidstijd verkorting, als daarvoor geen loon ingeleverd hoeft te worden en het arbeidsplaatsen oplevert. Daarover zijn de reacties nogal sceptisch: „ATV levert toch geen arbeidsplaat sen op, het bezorgt mij alleen maar extra overwerk", was een veelge hoorde opmerking. De CNV Jonge renorganisatie meent, dat werkge vers, werknemers en ondernemings raden plus arbeidsinspectie hun ver antwoordelijkheid moeten beseffen en zorgen voor „een betere verdeling van het beschikbare werk". De jongerenorganisatie zal naar aan leiding van de uitkomsten een aantal thema-avonden organiseren over „Wie wordt er beter van ATV, jij soms?" De eerste bijeenkomst is dins dag 3 december in Mideelburg. In januari volgen bijeenkomsten in an dere delen van Zeeland. De te grote aantallen leerlingen dreigen bij de MTS in Vlissingen voor een onveilige situatie te zorgen. Advertentie JBisflrtiojitDim P, 1 Mujy Lichte en geurige wijn. bereid met de allerfijnste kruiden. Een 'gloeiende' trak tatie rond de feestdagen. Vraag uw slijterij/ wijnhandel. 'Delcavè wijn en gedistilleerd Tel. 015)569324 VLISSINGEN - Het hoge aantal leer lingen in de MTS-eindexamenklas- sen leidt met name tijdens de prak tijklessen tot een onveilige situatie. Het is dan ook te overwegen om de minister van onderwijs aansprake lijk te stellen voor de veiligheid tijdens de lessen, aldus M. A. P. Verhoeven, directeur van de MTS in Vlissingen, in een brief aan de be stuurscommissie van deze school. De brief komt woensdag aan de orde tijdens de vergadering van de be stuurscommissie die vanaf 10.00 uur wordt gehouden in het schoolgebouw aan de Marconiweg. Volgens ouders en leerlingen van de afdeling Bouwkunde en Weg- en Wa terbouwkunde is in de loop van het cursusjaar '85'86 een onwerkbare si tuatie ontstaan tijdens de praktijkles sen. De machinale werkplaats, de bankwerkplaats en de stelruimte zijn berekend op maximaal 26 leerlingen, zo schrijven zij in een brief aan het bestuur, de medezeggenschapsraad en de oudercommissie. In de huidige situatie moeten 41 tot 43 leerlingen in deze ruimten werken. Dat heeft in de eerste plaats een onveilige situatie tot gevolg, onder meer door het feit dat de docenten leerlingen onder de acht tien jaar niet meer de verplichte bege leiding kunnen geven tijdens de les sen machinale houtbewerking. De si tuatie heeft verder tot gevolg dat leerlingen hun werkstukken niet kun nen afmaken door de lange wachttij den bij de machines. Tenslotte komt de aandacht van de docenten voor de individuele leerling bij deze bezet tingsgraad in het gedrang. De brief van de ouders en leerlingen wordt onderschreven door de mede zeggenschapsraad en door directeur Verhoeven. Die laat in een brief aan de bestuurscommissie weten de si tuatie 'hoogst onmogelijk' te vinden. Die situatie is een gevolg van bezui nigingen van de rijksoverheid op het aantal leraarlessen. Het dagelijks be stuur van de MTS-bestuurscommis- sie stelt voor een protestbrief te sturf*> aan het ministerie van onder wijs. Het aansprakelijk stellen van de minister vindt het dagelijks be stuur 'weinig zinvol, omdat de direc tie altijd aansprakelijk is voor veilig heid tijdens de lessen'. Tijdens de vergadering van de be stuurscommissie komt verder een voorstel aan de orde de MTS aan te melden voor het vervolgproject 'Parti ciperend leren' en wordt de stand van zaken met betrekking tot de komst van een infortietechnologiecentrum bekendgemaakt. '1IDDELBURG - Een overmaat aan problemen op persoonlijk en zakelijk errein maakten dat de 36-jarige H. B. it Heinkenszand in maart van dit aar twee keer behoorlijk in de fout fing. Op 3 maart weigerde hij de 'loedproef te ondergaan nadat hij bij Ovezande was aangehouden op ver- enking van rijden onder invloed. Bovendien ging hij met een politie man op de vuist toen hij hoorde dat 'jn wagen, die niet verzekerd was, in beslag genomen zou worden. verklaarde op de zitting van de politierechter in Middelburg dat hij gespannen en gehaast was geweest rnidat hij zich verslapen had en zo snel mogelijk naar zaak in Ovezande toe wilde. Hij gaf toe de nacht tevoren flink gedronken te hebben. ok had hij juist te horen gekregen dat er door de belastingdienst beslag was gelegd op de volledige inventaris 'an dat bedrijf. Drie weken later bracht hij al deze goederen over naar -en adres in Goes. Dit werd hem ten aste gelegd als 'onttrekking aan het Deslag'. Voor al deze feiten hoorde hij door officier van justitie mr C. M. P. Nij- meijer donderdag tijdens de zitting van de politierechter in Middelburg een gevangenisstraf van vijf weken, een jaar rijontzegging en 300 gulden boete tegen zich eisen. Verder vond de officier dat de auto verbeurd ver klaard moest worden. Politierechter mr G. H. Nomes vonniste acht weken waarvan vijf voorwaardelijk, een jaar niet rijden en 200 gulden boete. De in beslag genomen auto is B. kwijt. M. H. (44) uit Middelburg werd voor rijden onder invloed veroordeeld tot vijf weken waarvan drie voorwaar delijk en anderhalf jaar rij-ontzeg- ging ondanks het feit dat de bloed proef niet als bewijs kon dienen, daar de politie een fout maakte bij de procedure rond de bloedafname. H. had een aanrijding op de kruising Nederstraat/Breestraat in zijn woon plaats. maar maakte zich na de bot sing snel uit de voeten. De politie vond hem in een tuin, waar hij zich achter een boom had verstopt. H. verklaarde de alcoholgeur die hij verspreidde uit het leegdrinken van een zakflesje jenever tegen de schrik. Hij zou dat in de bewuste tuin hebben weggegooid, maar naarstig speuren van de politie bracht geen flesje aan het licht. H. zei de avond tevoren veel wijn gedronken te hebben en boven dien zou hij een forse dosis librium hebben gebruikt. Zijn advocaat mr B. Boekhout vond dat er onvoldoende bewijs was voor het rijden onder invloed, daar de zeer hoge uitslag van de bloedproef niet als wettig bewijs kon dienen. Politie rechter Nomes vond de bevindingen in het proces-verbaal ruim voldoende aantonen dat H. buitensporig had gedronken. De officier had in zijn zaak vijf weken waarvan twee voorwaarde lijk en anderhalf jaar rij-ontzegging geëist. De Vlissinger R. van O. kreeg drie weken waarvan twee voorwaarde lijk en een jaar rijontzegging opge legd voor het weigeren van de bloed proef en het rijden tijdens een rij ontzegging. Cinwonenden hadden Van O. zien rijden en waarschuwden de politie vanwege zijn vreemde rij gedrag. Toen de agenten arriveerden zat Van O. voor zijn huis aan het stuur van zijn auto te slapen. De motor was nog warm. „Ik weiger de bloedproef omdat ik dronken ben. Excuseer", had hij bij zijn aanhouding gezegd, maar daar van wist hij zich niets meer te herinne ren op de zitting. Toen hij werd ge pakt liep er bovendien nog een rijont zegging van een eerdere veroordeling. Er was twee weken gevangenisstraf en een jaar ontzegging door de officier geëist. R. L. (38), eveneens uit Vlissingen, kreeg drie weken waarvan twee voor waardelijk opgelegd voor het rijden tijdens een ontzegging. Dezelfde dag dat hij zijn rijbewijs moest inleveren zag de politie hem alweer achter het stuur zitten. Zijn zaak werd bij ver stek behandeld. Zijn advocaat mr J. Sap verklaarde namens L. dat hij die dag de remmen van een juist aangeschafte auto test te, omdat zijn vrouw dit niet durfde te doen. Kort na de test had de vrouw achter het stuur gezeten. In L.'s zaak eiste de officier twee weken gevange nisstraf onvoorwaardelijk. Mark Haulez met in zijn armen zijn vosje Rakker. Hij heet geen Reynaert maar Rakker, de vos van Mark Haulez uit Hulst. En verder is het dier eerder schuw dan sluw. Eigenlijk voldoet Rakker nauwelijks aan het beeld van de vos, dat in het Reynaertverhaal wordt geschetst. Het is, maakt zijn baas duidelijk, terwijl hij het beest over de kop aait, een alleraardigst huisdier, En het lot wilde dat Rakker uit een nest in de Veluwe belandde in de tuin van een rijtjeswoning in de Reynaertstad. „Ze zeggen altijd, een vos is een wild beest, die krijg je nooit tam", zegt Mark. „Maar volgens mij is elk dier uiteindelijk tam te krijgen". Mark Haulez doet er in ieder geval zijn best voor. Het dier is, na zeven maanden, al bijna zindelijk, en loopt mee aan de riem als een hond. Rakker is Mark's tweede vos. De eerste heeft hij zo'n twee jaar gele den overgedaan aan zijn vader. Hij kreeg de vos bij toeval in handen. Tijdens een gesprek met een jongen uit de Veluwe, kwamen de vossen ter sprake. Die Gelderlander vertel de Mark dat hij omwille van het wildbestand enkele jonge dieren uit de weg moest ruimen en bood Mark een exemplaar aan. De Hulstenaar geloofde hem aanvankelijk niet. Maar toen de ander eenmaal met een jonge vos kwam aandragen, moest hij het wel geloven en adop teerde het dier. Mark's vader zag wel wat in de vos. Hij nam het dier over. Zo'n zeven maanden geleden had Mark er ech ter spijt van. Hij besloot zelf ook een vos in huis te nemen en zo wederom een 'roodhuid' te redden van een wisse dood. „Ik heb hem met de papfles groot moeten brengen", zegt Mark en hij toont een foto, waarop Rakker nog net zo groot is als een speelgoedhond. De vos groeide evenwel voorspoedig en al snel kon het dier vlees verorberen. Gemalen honden- en kattenvoedsel met pens erdoor. „Maar Rakker is niet kieskeurig", verduidelijkt zijn baas. „Hij eet ook gras, ijs of snoep". Wat drinken betreft houdt het dier het bij water. „Het is weer eens iets anders", zegt Mark over zijn huisdier en daarmee slaat hij de spijker op de kop. De vos blijft, hoe huiselijk soms ook, ergens 'wild'. „Je moet redelijk streng zijn", geeft Mark aan. „Maar hij heeft nog nooit iemand gebe ten". Dat laatste wil toch wel iets zeggen. Rakker heeft tenslotte heel wat te verdragen. Vooral kinderen zijn bijzonder geïnteresseerd in zijn verschijning en hebben daarbij een blijkbaar onweerstaanbare drang het dier te aaien. Mar Rakker weer staat dat voorbeeldig. De praktijk heeft uitgewezen dat de vos zelfs beter reageert op kinderen dan volwassenen. Hoewel het dier steeds tammer wordt, blijft Rakker nog schuw tegenover vreemden. Vooral bij het 'uitlaten' pleegt het dier zich nogal eens te verschuilen achter de benen van Mark, wanneer passanten nieues- gierig dichterbij komen. „Maar het gaat al beter", vertelt Mark. „Zoiets duurt jaren. Die van mijn vader geeft bijvoorbeeld al pootjes". Rakker heeft niet alleen iets weg van een hond, ook kattengedrag is hem niet vreemd. „Vooral het speel se is als dat aan een kat", meent zijn baas. „En dan is het soms een bandiet. Wanneer mijn vrouw naast hem op de bank zit, blijft hij stil, als ik er zit, weet hij dat hij kan spelen en doet hij dat ook". Ook het jachtinstinct van Rakker lijkt op dat van een katachtige. Eén keer, in de achtertuin van Mark, had hij zelfs een tamme kauw te pakken. „Die moest ik snel uit zijn bek trekken", zegt Mark. Rakker heeft, benadrukt Mark, wanneer hij tenminste niet in zijn buitenhok zit, constante begelei ding nodig. „Als ik hem loslaat en ik roep hem, zal hij niet komen", is zijn overtuiging. „Hij moet altijd aan de riem. En binnen moetje hem ook in de gaten houden of hij knaagt aan het meubilair". Toch is het dier aanhankelijk. Wan neer zijn baas het huis verlaat en Rakker zit binnen, springt de vos tegen het raam om vast te stellen waar zijn baas heen gaat. Ook auto ritjes plezieren Rakker. Geheel vrij willig springt het dier in het voer tuig van Mark, wanneer het portier opengaat. En tijdens de autorit zelf, is Rakker, uit het raam turend, verdiept in het landschap buiten. Ondanks alle zorg en last, die het dier met zich meebrengt, zou Mark de vos voor geen geld weg willen doen. Niet alleen is de vos aan de baas gehecht geraakt, ook het om gekeerde is het geval. En bijzaken als een niet altijd even prettige geur, neemt Mark voor lief. Graag zou Mark meer vossen van de jacht redden, maar zover is het nog niet. „Jagers zijn er niet wild op", vertelt de Hulstenaar. „Er was er laatst hier één bij, toen Rakker nog een klein beestje was, die zei: „als ik hem los tegenkom, schiet ik hem dood. Die durfde zelfs niet in de buurt te komen van het beest". Een geluk voor Rakker dus, dat toen hij onlangs zonder toezicht even de benen strekte in de buurt bij een landbouwbedrijf, hij die persoon niet tegenkwam. Overigens liep de vos toen niet weg. Het dier liep angstig rondjes op het veld, wach tend op zijn baas. Mark zou het liefst de 'overtolli ge' vossen van de Veluwe el ders uitzetten. Al zouden de dieren het bijvoorbeeld in Zeeuwsch- Vlaanderen niet lang uithouden. „Die worden gelijk afgeschoten", meent Mark, „en dat vind ik ge woon zonde". De angsten van men sen voor hondsdolheid acht de Hul stenaar ongegrond. Rakker is, stelt hij, kerngezond. Het is, zo blijkt uit reacties van mensen, vaak een kwestie van onwetendheid. Mark: „Als ik er weieens mee wandel, is er heel veel belangstelling. Wat voor hondje is dat, vragen ze dan. En als je dan zegt dat het om een vos gaat, geloven ze je niet. Het is een echt Nederlands dier, maar veel mensen hebben nog nooit een vos gezien...". Er is veel vraag naar vossen als huisdier, zc blijkt als belangstellen den kennis maken met Rakker. Maar Mark wil geen 'rage' in Hulst veroorzaken. Dat kan, zo redeneert hij, problemen opleveren. Hoewel, wanneer de mogelijkheid zich voor doet, zou hij wel met de vos van zijn vader kunnen gaan kweken. Rak ker is een mannetje, terwijl zijn vaders vos een vrouwtje is. De beide Haulez's hebben als eens gefiloso feerd over de mogelijkheid van een vossenpark in Hulst. Het is tenslot te de Reynaertstad. Daarbij zou gedacht kunnen worden aan het zogenaamde 'konijneneiland' in de Veste van Hulst. Een gebied in de Veste, dat ondergraven wordt door konijnen. Met een hekwerk er om heen zouden alle belangstellenden en dat blijken er velen te zijn de vossen kunnen bewonderen. „En met al die konijnen hoef je ze voor lopig geen eten te geven", stelt Mark. Vrijwilligers zouden de dieren kunnen verzorgen. Mark denkt dat er, wanneer de vossen te zien zouden zijn, een overweldigende belangstelling voor zal zijn. Nu toont zijn vader de vos op feestelijke gelegenheden als de Sterrefeesten in Clinge en de Rey naert Ommeganck in Hulst. Voor Mark is Rakker inmiddels niet zo bijzonder meer. „Ach ik ben er aan gewend", zegt hij. „Ik zou er geen afstand meer van willen doen. En... je hoeft er geen hondenbelasting voor te betalen". René Groeneveld (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Het sexhuis aan de Polderweg 3 in Hengstdijk mag van de Raad van State open blijven. Onweersproken staat vast dat het bordeel 's nachts niet is geopend, niet opvallend is verlicht en sedert de vestiging geen klachten van omwonenden heeft gehad. Dit blijkt uit een uitspraak van de afdeling rechtspraak van de Raad van State. De afdeling heeft een besluit van burgemeester en wethou ders van de gemeente Hontenisse geschorst. Het college sommeerde de eigenaren van het pand, mevrouw M. Hertogs uit het Belgische Deurne en L. A. J. Vercammen uit Berchem (eveneens België) op 12 juni van dit jaar de sexclub binnen veertien dagen te sluiten, zulks onder dreiging met politie-ingrijpen. B en w vonden dat ontoelaatbare schade werd toege bracht aan het leefklimaat van de 7.600 inwoners tellende gemeente, waar zich reeds vijf andere sex-inrichtingen bevonden. De Raad van State vindt dat door uitvoering van het besluit van b en w onevenredig nadeel zou ontstaan voor de exploitanten. Ter zitting is gebleken dat de klachten waarop het college zich beriep, dateren van vóór de vestiging. Waarnemend voorzitter van de afdeling recht spraak mr J. M. Polak, wijst er op dat b en w geen aandacht schonken aan de negatieve invloed die van het sex-huis zou uitgaan. Zij volstonden met een verwijzing naar de uitstraling op de omgeving. Het pand ligt eenzaam in de polder, ver buiten de bebouwde kom, zo hebben de Belgen laten weten. Zij wezen er voorts op dat nagenoeg alle omwonenden verklaarden dat hun aanvankelijke bedenkingen onge grond zijn gebleken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 11