ONRENDABEL wachten op gas: een kwestie van volhouden? vierde week in cijfers VERWARMING EN ISOLATIE het geheim van mevrouw den teuling Prtl*!j Energietip JfS win een j knotwilgen CE PZEM -de elektrische grill VRIJDAG 22 NOVEMBER 1985 Een beetje verontwaardigd waren ze wel, toen de PZC- meterkaart in het kader van de 'Actie Zuinig Stoken' in de bus viel. Om mee te kunnen doen moet je immers op het gasnet aangesloten zijn. Ria en Adri van der Stoep hebben nog niet van dat voorrecht mogen profi teren. Hun huis aan de Molen weg bij Zuidzande ligt in een zogenaamd onrendabel gebied. Ze moeten de plotselinge win terkou -eerder deze week tem peraturen rond het vriespunt met een straffe noordooster- trotseren met een centrale ver warming op huisbrandolie. Een kostbare aangelegenheid. „Straks is het aardgas in Sloch- teren op, voordat alle mensen in Nederland er plezier van gehad hebben", zegt Ria. Een rustige najaarsmiddag aan de Molen weg. De passerende auto's op een uur tijd zijn op de vingers van één hand te tellen. Het huis ligt net even van de weg af, midden in de landelijke rust. In de achtertuin hoog opgestapel de houtstammetjes onder een afdak. De snorrende voorze- thaard in de woonkamer -een mggesteuntje voor de centrale verwarming- weet er in de kou de novembermaand raad mee. In eerste instantie schreef het echtpaar de PZC een brief waar in de teleurstelling niet onder stoelen of banken werd gesto ken Nadat aanvankelijk was gemeld dat de meterkaart te ruggestuurd zou worden, luidde het post-scriptum: ,,Bij nader inzien sluiten we de kaart toch niet in. We gebruiken hem mor gen om de kachel mee aan te steken". Zo werkte de PZC, zij het anders dan voorzien, toch nog mee aan een kleine bezuini ging. Wat het zuinig stoken betreft betreft hoeft de familie Van der Stoep niet meer in de leer. De winter brengt in het buitenge bied extra stookkosten met zich mee. Vrijstaande huizen waar een noord-ooster op volle kracht rond kan blazen, dat maakt dat er stevig verwarmd moet wor den om een enigszins leefbare binnentemperatuur te realise ren. Bovendien is huisbrandolie, hoe je het ook draait of keert, in alle gevallen duurder dan gas. Ria van der Stoep vertelt dat de buren jaarlijks ongeveer 3000 gulden olie verstoken. Zelf zit ten ze 1000 gulden lager. Dat kost wel de nodige moeite. De voorzetopenhaard, een Godin Colonial, is een nuttige maar ook arbeidsintensieve bij ver warming. Het hout van de knotwilgen langs de Molenweg doet als brandstof dienst. Adri heeft on geveer 300 bomen van het wa terschap Het Vrije van Sluis in beheer. Eens in de vijf tot zes jaar is zo'n boom knotrijp, zo dat hij er elk jaar minstens 50 van hun takkenlast moet ont doen. Hoewel hij de wilgen met een kettingzaag te lijf gaat is het altijd een heel karwei. Knotten, op maat zagen en ver voer naar de achtertuin houden hem urenlang bezig. Eenmaal begonnen moet het werk met de nodige spoed worden uitge voerd. In barre wintertijden zijn er volgens Adri altijd open haard-bezitters die houtstam metjes langs de openbare weg als publiek eigendom beschou wen. Het is een veelgehoorde klacht, ook bij natuurvereni- gingen: als je hout even laat liggen, grote kans dat het de volgende dag weg is. Advertentie Het echtpaar Van der Stoep bezig met zijn 'brandstofvoorziening' Grillgerechten zijn gezond. Ze lijden niet aan verlies van smaak en voedingsstoffen en... ze Zijn gauw klaar. Dit laatste maakt de elektri sche of gasgrill tot een energiebewust appa- Enkele wenken: platte stukken vlees e.d. hoog in de grill Plaatsen. Ronde en grote stukken op een 'agere plaats zetten; leeft het te grilleren stuk vlees een ongelijk matige vorm, snijdt het dan in stukken die elk ongeveer een gelijk gewicht en een gelijke vorm hebben; ■het vet en de vleessappen die van grillge rechten druipen, kunt u beter niet gebruiken voor het maken van saus of jus; bij een grill die alleen bovenwarmte heeft, kan men profiteren van warmteweerkaat- smg. Leg een velletje aluminiumfolie op de Dodem van de grill. Het gerecht wordt dan ook van onderen 'aangestraald'. Wilt o meer weten over energiebesparing? ■•wiwu utci ciici yicucopaimy r>agl de afdeling Voorlichting van de PZEM, 01180-34034. Of (nog beter) bezoek ons °°™™ngscentrum aan de Poelendaelesin- ,e Middelburg. Toegang en adviezen 2lln gratis. Adri kon laatst ternauwernood verhinderen dat een 'jutter' er in een bestelauto met zijn voor raad van doorging. Ondanks die soms minder prettige ervarin gen doet hij het knotwerk graag: „Er gaat zeker veel tijd inzitten. Maar het mes snijdt aan twee, zelfs drie kanten. We gebruiken het hout, de bomen blijven in stand en de vogeltjes komen weer terug. Prachtig toch, als dat zo kan?" Daar komt nog bij dat de stichting landschapsverzorging sinds kort 5 gulden subsidie geeft voor elke wilg die wordt geknot. Een kleine bijdrage in de kosten van de motorzaag. BVsHet enthousiasme neemt niet weg dat het ontbreken van een gasleiding als een gemis wordt gevoeld. Zijn vrouw blikt in de toekomst: „Nu is het nog goed te doen om een boom in te klimmen. Maar een mens wordt ouder, denk eens over twintig jaar, dan ligt dat heel anders". Even leek het erop dat de PZEM hen begin dit jaar op hun wen ken zou bedienen. Een flink aan tal huizen langs de Molenweg werden op het gasnet aangeslo ten. Tegen de tijd dat de familie Van der Stoep in het vizier kwam, ongeveer 2 kilometer buiten de bebouwde kom, wer den de werkzaamheden ge staakt. Nu wil het toeval dat de eerste huizen vanaf Nieuwvliet gerekend bijna allemaal vakan tiewoningen zijn. De verzuch ting van Ria, dat er in West- Zeeuwsch-Vlaanderen meer voor de recreatie dan voor de eigen bewoners wordt gedaan, ligt voor de hand. „Vakantiehui zen worden wel op het aardgas aangesloten. Daar vlak bij het dorp zit er maar één vaste bewo ner. Wij hebben hier zeker vijf reguliere inwoners in de buurt. Die komen niet in aanmerking. Als je hier al 15 jaar woont, dan is dat toch raar". Aankloppen bij de PZEM en de gemeente Oostburg heeft vooralsnog geen resultaat opgeleverd. „We staan al ingetekend. Maar wanneer er iets wordt aangelegd, dat wordt er niet bij verteld". Om de druk op de ketel een beetje op te voeren stelde Ria samen met de omwonenden een brief aan de gemeente op, waar in de situatie aan de Molenweg uit de doeken werd gedaan. Het antwoord liet lang op zich wach ten, maar inmiddels is wel dui delijk geworden dat er van die kant weinig heil verwacht moet worden. „Het heeft niet gehol pen dat we aan de bel hebben getrokken", vertelt Adri. „Ik heb het gevoel dat we er gewoon bij inschieten. Niet alleen vanaf Zuidzande wordt een gasleiding gelegd, ook vanaf Nieuwvliet komen ze onze richting uit. Maar ook daar zijn ze gestopt lang voordat wij aan de beurt waren". Nu de cv-ketel na 15 jaar vrijwel is afgeschreven, zit hij ten einde raad toch maar aan een eigen gastank te denken. Weliswaar een dure aangelegen heid, met veel papieren regels omkleed, maar propaangas lijkt momenteel de beste oplossing. Ria: „Verderop hebben we bu ren met een bunkerkachel en een oliehaard. Als je ziet welke problemen dat geeft, overal roet en bijkomende ellende. Mis schien is een gastank dan zo gek nog niet". Een vergeten gebied. Voor de direct betrokkenen mag dat dan zo lijken, toch is de PZEM sinds 1980 druk bezig zo veel mogelijk gasaansluitingen in het buitengebied te realiseren. In principe wordt er naar ge streefd iedereen in Zeeland van gas te voorzien. Het gaat echter nadrukkelijk om een principe. „Dat woordje 'iedereen', dat moet je wel tussen aanhalings tekens zetten", aldus een PZEM-woordvoerder in Goes. Een inventarisatie in 1980 wees uit dat er ongeveer 7000 Zeeu wen voor een gasaansluiting in aanmerking kwamen. In de eer ste fase werden aansluitingen tot een lengte van 135 meter gerealiseerd. In de tweede fase is een limiet van 250 meter opgenomen. Inmiddels zijn er 4300 bewoners in het buitenge bied van een aansluiting voor zien. De meeste boven de Wes- terschelde, Zeeuwsch-Vlaande- ren ging wat trager van start. De gemeenten spelen in het hele gebeuren een belangrijke rol. Naast de PZEM-subsidie van 2000 gulden per aansluiting wordt er uit de gemeentekas een bedrag bijgespijkerd. De hoogte verschilt per plaats, maar 500 gulden per aansluiting blijkt een aanvaardbaar gemiddelde te zijn. Desondanks moet de 'uitverkorene' nog rekening houden met een forse investe ring van enkele duizenden gul dens. Dat lijkt veel, maar vol gens de PZEM kan dat geld terug verdiend worden. Om schakeling van olie op gas kan een besparing van 1000 gulden per jaar opleveren. Gekoppeld aan de mogelijkheid van ge spreide betaling, die de PZEM biedt, kunnen de kosten en de besparing de eerste jaren tegen elkaar worden weggestreept. De PZEM heeft in totaal 1 miljoen gulden per jaar voor gasaanleg beschikbaar. De situatie bij Zuidzande is wat de nabije toekomst betreft duis ter. Ing. H. Elenbaas van het PZEM-kantoor in Temeuzen vertelt dat er een overzicht wordt gemaakt van de onrenda bele gebieden in Zeeuwsch- Vlaanderen. Of er wordt aange sloten is van tal van factoren afhankelijk. De medewerking van de gemeente is belangrijk en ook moet er met het water schap worden overlegd. De gas leiding langs het eerste stuk van de Molenweg is tegelijk met een pers-riolering aangelegd. Dat drukt uiteraard de kosten. De Oostburgse wethouder A. de Feijter heeft de laatste jaren verschillende pogingen onder nomen om het gemeentelijk bui tengebied sneller van gas te laten voorzien. Tot nu toe met weinig succes. „Als ik zie wat er op Tholen en op Schouwen ge beurt, dan begin ik me toch wel te verbazen over het PZEM- beleid. Hier hebben we alle moeite om conglomeraties, plukjes huizen tegen de kernen aan, aangesloten te krijgen. Bo ven de Westerschelde gaan ze zonder probleem het echte bui tengebied in", aldus de wethou der. De Molenweg is hem een doom in het oog. Eigenlijk had volgens hem de familie Van der Stoep dit jaar al de gaskraan moeten kunnen opendraaien. Dat zal niet meer lukken, maar De'Feijter zegt er alles aan te doen om het de eerste helft van volgend jaar wel zo ver te krij gen. „Met name die Molenweg is voor mij aanleiding om de on derhandelingen met de PZEM aan te scherpen. Het is een provinciale maatschappij, wat dus betekent dat ze Oostburg niet mogen vergeten. Als er vol gend jaar niets of weinig ge beurt, dan begin ik langzamer hand te twijfelen aan de goede wil van de PZEM". Het beslis sende woord moet dus uit Mid delburg komen. Wanneer de be slissing valt, moet worden afge wacht. Als het aan wethouder De Feijter ligt kan de familie Van der Stoep nog maar even wachten met de aanschaf van een nieuwe propaan-gastank. JAN VAN DAMME Normaal verbruik Streefverbruik week Totaal streefverbruik op jaarbasis van 11 t/m 17-11 vanaf 21-10 t/m 17-11-85 800 m3 27 m3 87 m3 1.000 34 108 1.200 41 129 1.400 48 152 1.600 55 173 1.800 62 196 2.000 69 217 2.200 76 238 2.400 82 260 2.600 89 281 2.800 96 304 3.000 103 325 3.300 113 356 3.600 124 390 3.900 134 423 4.200 144 454 4.500 154 487 5.000 172 542 5.500 189 596 6.000 206 650 De uitgever van de 'Welke'-gidsen heeft handig ingespeeld op de grote belangstelling die bij de lezers der GPD-bladen bestaat voor de actie 'Zuinig stoken'. De nieuwste gids gaat over 'verwarming en isolatie'. Er staat onder meer in dat isoleren vaak niet rendabel is bij onvoldoende ventileren. Zuinig stoken lukt het best als een huis goed is geïsoleerd, zo wordt betoogd. Maar als een huis 'potdicht' wordt gemaakt dan kan iedereen bedenken dat er iets niet goed zit. Zogeheten woonvocht moet weg kunnen en een huis dat potdicht is geïsoleerd moet extra goed worden geventileerd. Anders kan de besparing die men verwacht door het huis te isoleren teniet worden gedaan. In een te vochtig huis moet in de regel meer worden gestookt. Vochtoverlast door te slechte ventilatie kan aanzienlijke schade aan vloer en wandbekleding, maar ook aan de rest van de inrichting tot gevolg hebben. De schrijvers van de artikelen in deze gids winden er dan ook geen doekjes om: het verbeteren van de ventilatie is een van de belangrijkste aspecten als een huis van een nieuwe cv-installatie en van isolatie wordt voorzien. Dat ventileren niet meer gewoon 'een raampje open zetten' is blijkt wel uit de vaak geavanceerde ventilatiesystemen met warmterugwin-inrichting. De lucht die aan de woning wordt onttrokken strijkt langs een warmtewisselaar waar de aangezogen koude buitenlucht doorgevoerd wordt. Die is dan al enigszins op temperatuur wanneer ze in de woonvertrekken terecht komt. In dit nummer van de gids wordt ook veel aandacht besteed aan de centrale verwarming. Uitgebreid wordt ingegaan op de energiebewuste systemen. De keus voor een centraal systeem of verwarmen met aparte kachels komt uitgebreid aan de orde. Elke woning en dus elke situatie is weer anders. Ook aan isolatie wordt veel ruimte besteed. Daarbij wordt steeds het rendement als uitgangspunt gekozen, zodat iedereen precies kan vaststellen wat in zijn of haar situatie de beste aanpak is om de stookkosten zo laag mogelijk te krijgen. Verder besteedt de gids nog aandacht aan allerlei produkten op dit terrein: van cv-systemen tot tochtstrips. Daarbij worden leveranciersadressen verstrekt. De Welke-gidsen zijn in de tijdschriftenwinkels te koop voor f 4,95. De eerste oproep aan lezers en deelnemers aan de actie Zuinig Stoken om tips en ideeën aan te dragen, leverde een bemoedigend aantal reac ties op. De brief van mevrouw E. C. G. den Teuling uit Middel burg wordt beloond met de waardebon van deze week. Haar verhaal volgt hieronder: Aanvankelijk leek het me on zinnig, maar daar alle kieren al waren gedicht, er folie achter de radiatoren zat, een dranger op de kamerdeur, en dikke kleren werden gedragen, de gordijnen dicht bleven en om half tien de thermostaat die nóóit hoger kwam dan 18 graden naar 10 graden terugging voor de nacht en ik tóch nog moest nabetalen en fiks, ja toen liet ik de meter geen moment uit het oog! Wat is mijn geheim! Het bleek dat een bad of douche niet zo doorsloeg dus: het moest enkel de verwarming zijn. In een huurhuis heb je geen zeggen over de ketel en het is een oude, ouderwetse en denk ik) onzui nige ketel, maar ik moet het ermee doen! De thermostaat laag laten dat was het niet! De hele winter vanaf 1 oktober zette ik de ther mostaat na een klein uurtje tel kens af 's ochtends. Eerst zo lang mogelijk niet aan doen en dan een klein uur, dan af. Tij dens je huishoudelijk werk blijft het dan best even lekker. Bij boodschappen doen: eerst ther mostaat afzetten, bij thuiskomst zo lang mogelijk wachten met i enere/e i -:::;/v W-m*. -_ii. f i hrip r aanzetten! Tijdens het koken: af! Na het luchten van de kamer een paar uur aan en om half 10 weer af! Dit, aanvankelijk vervelende maar snel wennende gedrag (het staat krenterig!) wierp zo waar vruchten af! Dit jaar in augustus geen nabetaling, maar één maand niets betalen! En dat met die strenge winter!! Er moet bij gezegd worden dat nergens in huis (uitzonderlijke omstandigheden, als ziekte, daargelaten) behalve in de woonkamer de radiatoren open staan, ook niet o af slechts- zelden, in de badkamer! Mijn geheim is dus: steeds spelen met de thermostaat!" Tot zover 'het geheim' van me vrouw Den Teuling. Ze kan de waardebon tegemoet zien. De PZC-reactie wacht graag meer brieven met tips en ideeën van lezers af. Ze kunnen worden gezonden naar: PZC, Zuinig Stoken, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Het motto voor deze uitwisse ling is: Energiewijs? Win een prijs! De inzending-van-de- week wordt dan ook beloond met een waardebon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 37