IN DE VRIJDAGKRANT: l\\\ AFSPRAAK VOOR NIEUWE ONTMOETINGEN 01184-25000 IP Boot-patrouille Aanslag CCC in Brussel op Amerikaans bedrijf Gaat u per 1 januari over op de KruisPolis of blijft u liever teveel premie betalen? r PZC Hervormde predikant mag in politiek Bethesda St. Joseph Ziekenhuis te Vlissingen de PZC vandaag Geef'n Kangaroo iado! Diesel duurder Nieuwe mogelijkheden voor Arnestein Hogere toeslag voor militair Bestaansrecht voor dialoog Somber 228e jaargang no. 269 Vrijdag 22 november 1985 vrijdagkrant Onderonsjes mmm êêêêh Rivaliteit Telefoonwijziging Stichting Streekziekenhuis Walcheren Novemberbe sluit Mandela Onderzoek België olé Politie MOGELIJK VERBAND MET BEZOEK REAGAN Ruimtewapens L *vr Zilveren Kruis VGCN Ziektekostenverzekeringen J 1 1 W fcongoruu Veel bewolking. Af en toe motregen. Slecht zicht. Maximum temperatuur drie graden. Zwakke wind uit noord tot noordoost. Kikt' irijdajj ander nieuws.. PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN ROTTERDAM (ANP) - De prijs voor een liter dieselolie aan de zelftankpomp gaat zaterdag met twee cent omhoog tot 127,40 cent. Ook huisbrandolie en petroleum gaat vanaf zaterdag per liter twee cent meer kosten, zo is donderdag in Rotterdam be kendgemaakt. Een week geleden steeg de prijs voor dieselo lie eveneens met twee cent. De prijsverande- ringen zijn het gevolg van de stijging van de internationale produktnoteringen in combi natie met de ontwikkeling van de dollar koers. DOORN (ANP) - Hervormde predikanten mogen voortaan met toestemming van de kerk raad politieke functies bekle den. De Hervormde synode besloot donderdag te Doorn vrijwel unaniem het verbod op staats rechtelijke functies van predi kanten uit de Kerkorde te ha len. Enkele jaren geleden had het toenmalige synodelid ds. A. Polhuis, die nu te Rotterdam staat, voorgesteld de Kerkorde in deze zin te wijzigen. Een speciale commissie, die ook enkele gereformeerde leden tel de, kwam tot de conclusie dat een algemeen verbod op staats rechtelijke activiteiten van pre dikanten geen goede zaak meer is. In navolging van de Gerefor meerde kerken, die zo'n verbod niet kennen, krijgt nu de plaat selijke kerkeraad de zeggen schap hierover. Kerkordelij k wordt deze zaak nu onderge bracht bij het artikel over de nevenwerkzaamheden van pre dikanten. Meer begrip, geen doorbraak in Genève Van onze verslaggever GENÈVE - Het Amerikaanse Star Warsprogramma blijft ook na de top in Genève het belangrijkste knelpunt in de relaties tussen Sowjet-Unie en Verenigde Staten. Het treffen tussen Sowjet-leider Gorbatsjov en de Amerikaanse president Reagan leverde wel beter begrip voor elkaar standpunten, maar geen overbrugging van tegenstellingen op. De top werd gistermorgen, een halve dag later dan voorzien, afgesloten met een gezamenlijke ceremonie in het Internationale Conferentie Centrum, op een steenworp afstand van de Russische en Amerikaanse VN-mis- sies. Ingeleid door de Zwitserse presi dent Furgler legden eerst Gorbatsjov en vervolgens Reagan een verklaring af. Vervolgens ondertekenden de minis ters van buitenlandse zaken Shultz en Sjevardnadze een gezamenlijke ver klaring, waarin beide partijen hebben vastgelegd wat zij in Genève zijn overeengekomen. Uitdrukking van de verbeterde sfeer tussen de super machten is de gezamenlijke wil om in gesprek te blijven ondanks de ernsti ge meningsverschillen. Reagan en Gorbatsjov hebben elkaar uitgeno digd voor bezoeken aan Sowjet-Unie en Verenigde Staten. Diplomaten werken nu uit wanneer die zullen plaatsvinden. Het eerste vermoedelijk in 1986. Voorts zullen de ministers van buitenlandse zaken elkaar geregeld treffen voor politiek overleg. De top in Genève werd geheel be paald door gesprekken van man tot man tussen beide leiders. In de twee- eneenhalve dag hebben zij bijna zes uur met elkaar gepraat, bijgestaan door twee tolken. Gorbatsjov zei gis termiddag na de met champagne af gesloten ceremonie tijdens een pers conferentie in de Sowjet-missie, dat deze persoonlijke ontmoetingen 'be slissend' waren geweest voor de uit komst van de top. Shultz, die gelijktijdig met Gorbats jov tot de pers sprak, zag de tète a tètes zelfs als 'het meest belangrijke dat in Genève heeft plaatsgevonden'. Maar hij moest ook toegeven dat beide partijen elkaar op de meeste in het geding zijnde terreinen (regionale conflicten, wapenbeheersing en men senrechten) elkaar geen millimeter waren genaderd. Ook de beide stand punten over SDI hadden zich in geen enkel opzicht gewijzigd. Gorbatsjov bevestigde dat in de bijna anderhalf uur durende monoloog tot de pers, die aan het vragenstellen vooraf ging, en waarin verschillende waarschuwin gen richting Washington waren ver pakt. De Sowjet-leider benadrukte dat de veiligheid in de wereld het belangrijk ste onderwerp van de besprekingen was geweest. 'We hebben nu een zeke re grens bereikt. Niemand, Sowjet- Unie of Verenigde Staten, moet iets doen dat leidt tot een wapenwedloop in de ruimte. Gebeurt dat toch, dan heeft dat grote gevolgen: een wapen wedloop wordt onomkeerbaar en het zal zeer moeilijk zijn die te controle ren'. Dit dreigement richting SDI spit ste Gorbatsjov later nog toe. 'Ik heb president Reagan gezegd, dat het een schande zou zijn als we niet een andere richting inslaan. Wij hebben daar de macht voor. Als SDI doorgaat verwijnt alle terughouding met de wind'. En: 'Ik kan niet begrijpen dat hij als politiek leider zich met deze wapentechnologie inlaat. Star Wars moet worden gestopt Ik kon niet begrijpen waarom hij voor deze oplos sing heeft gekozen'. Op Reagans vraag hoe hij zijn volk duidelijk kon maken (door niet mee te gaan in de SDI-filosofie die aan valswapens overbodig zou maken; red.) geen reductie in offensieve wa pens na te streven, had Gorbatsjov geantwoord: 'Dat willen wij wel. Maar de deur naar vermindering is gesloten als uw ruimteprogramma DEN HAAG (ANP) - In navol ging van het burgelijk deel van de ambtenarij krijgen ook militairen een verhoging van vijf procent van hun onre gelmatigheidstoeslag. Die verhoging geldt met terug werkende kracht per 1 augus tus 1985 en zowel voor be roepsmilitairen als dienst plichtigen. Staatssecretaris Hoekzema van Defensie (personeel) is dit donderdag overeengekomen met de bonden voor het mili tair personeel in het Centraal Georganiseerd Overleg Mili tairen. GENEVE - Een applaudisserende president Reagan (r.) kijkt hoe de Russische leider Gorbatsjov weer op zijn plaats gaat zitten na zijn toespraak tijdens de slotceremonie donderdag in Genève. NA VO is tevreden Van onze correspondent) BRUSSEL - De NAVO-bondgenoten hebben tamelijk positief gereageerd op het verloop van de topontmoeting tussen president Reagan en partijlei der Gorbatsjov in Genève. De Ameri kaanse president bracht gistermid dag op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel verslag uit van de besprekin gen. Volgens premier Lubbers waren de bondgenoten vooral opgelucht „dat bij de beperkte mogelijkheden die zo'n top toch biedt, in een goede sfeer Advertentie Op vrijdag 22 november a.s. om 14.00 uur wordt het telefoonnummer gewijzigd in het optimum is bereikt". Overbodig wantrouwen is verminderd en er is behoefte gebleken aan een dialoog op alle terreinen die de verhoudingen tussen de grootmachten zouden kun nen verslechteren. De Britse premier Thatcher noemde het verloop van de Geneefse top 'zeer bemoedigend' en een nieuwe impuls voor de ontwapeningsbesprekingen. De Duitse bondskanselier zei 'erg te vreden' te zijn. Reagan zei na afloop van de bijeenkomst dat de bondgeno ten 'erg ingenomen' waren met zijn ontmoeting met Gorbatsjov. De regeringsleiders van de NAVO (Spanje, Frankrijk en Griekenland stuurden alleen hun ministers van buitenlandse zaken) hebben dan ook opnieuw steun uitgesproken voor de Amerikaanse aanpak van de bespre kingen met de Russen, een aanpak die door Lubbers 'openhartigheid zon der vijandigheid' werd genoemd. Lubbers en andere regeringschefs waren tevreden over de afspraak dat over de middellange-afstandswapens wellicht een tussentijds akkoord ge sloten kan worden. Volgens Lubbers verandert dat op dit moment echter niets aan het 1-novemberbesluit tot plaatsing van 48 kruisraketten. „De Sowjet-Unie heeft die plaatsing als feit geaccepteerd". Bij een interim akkoord zou wel het aantal te plaat sen raketten kleiner kunnen worden. Mandela in 1961 De Zuidafrikaanse regering heeft de zwarte leider Nelson Mandela toestemming gegeven om met zijn advocaten te praten. PAGINA 3 Er komt geen onderzoek naar de risico's van bestaande en nog te plaatsen kerncentrales in het Sloe- gebied. PAGINA 9 Burgemeester Van Thijn van Am sterdam wil op korte termijn een klachtencommissie voor politie optreden in de hoofdstad samen stellen. PAGINA 5 De Belgische pers is in jubelstem ming over het resultaat van de Rode Duivels, en vooral is men vol lof over Guy Thijs. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 9, 10, 11 en 13 Sport: 15 doorgaat. Het zou een schild zijn tegen raketten, maar het is een wa pensysteem, dat tot nog meer rivali teit leidt'. Tegenover het verbale geweld van Gorbatsjov richting publieke opinie beperkten de Amerikanen zich tot korte zakelijke verklaringen van Shultz en Witte-Huiswoordvoerder Larry Speakes. President Reagan sprak de pers niet meer toe, omdat hij had beloofd eerst de regeringsleiders van de andere NAVO-landen en het eigen parlement in te lichten. Op de top hebben beide partijen hun onderhandelingsposities herbeves tigd. Shultz noemde speciaal het ge zamenlijke idee voor een tussentijds apart akkoord over de middellange- afstandswapens in Europa (kruisra ketten en Pershing 2 versus SS 20). Daarover was tijdens de top een 'aanzienlijke discussie' geweest, al dus Shult. De gezamenlijke verklaring luidt dus nieuwe onderhandelingen over de ruimtewapens in. Maar gisteren was nog niet duidelijk hoe. DOLORES (ANPIDPA- De politie patrouilleert per boot in de Argentijnse stad Dolores, waar door overstromingen 60.000 mensen zijn geëvacueerd en waar voor miljoenen guldens aan schade is aangericht. (Van onze correspondent) BRUSSEL - Nauwelijks een half uur nadat de Amerikaanse president Reagan op Belgische bodem was ge land om in Brussel de NAVO-bondge noten over de ontmoeting met Sow jet-leider Gorbatsjov in te lichten, ontplofte in de Belgische hoofdstad weer een bom bij een Amerikaans bedrijf. De bomaanslag is het werk van de Strijdende Communistische Cellen (CCC), die hiermee hun 26e terreur daad in dertien maanden pleegden. Volgens de Belgische politie is er (Slot zie pagina 6 kolom 4) (Advertentie) Reagan arriveerde rond kwart voor vier in een zwaar bewaakt Brussel. Hij werd ontvangen door koning Boude- wijn, koningin Fabiola en de Belgi sche premier Wilfried Martens. Na zijn besprekingen op het NAVO-hoofd kwartier vloog Reagan onmiddellijk door naar Washington, om daar het Congres over de Geneefse gesprekken in te lichten. Reagan stond in Brussel de pers niet te woord. Reagan heeft benadrukt dat de Ge neefse top een begin, een nieuwe start is. „Het was meer dan een persoonlij ke kennismaking. Er is de bereidheid om alles bespreekbaar te maken en om elkaar geen vliegen af te vangen", aldus Lubbers. Reagan heeft duidelijk gemaakt dat de tot voor enige tijd door de Russen gewenste koppeling tussen de onder handelingen over strategische wa pens, ruimtewapens en middellange- afstandsraketten van de baan is. „Er is de principe-bereidheid om afspra ken te maken waar dat concreet mo gelijk is", zei Lubbers. Het ruimtewapenprogramma zal, zo heeft Reagan in Brussel nog eens gesteld, doorgaan. „Het is een apart vraagstuk, waarvan Reagan meent dat het de wapenbeheersing dient", zei Lubbers. Reagan heeft verklaard Sowjet-inspectie van het Amerikaan se ruimtewapenprogramma te willen toestaan. De KruisPolis is de volledige èn voordelige ziektekostenverzekering van Zilveren Kruis VGCN, Nederlands grootste particuliere ziektekostenverzeke raar die rechtstreeks werkt en zonder winstoogmerk. Via deze coupon of via het gratis telefoon nummer 06-0444 kunt u informatie aanvragen en een vrijblijvende, persoonlijke offerte. Van Zilveren Kruis VGCN mag u meer verwachten. Naam:DM DV Adres: 1 Postcode: Plaats: Telefoonnr.: Geboortedatum man: vrouw: Geboortedata kinderen: Waar bent u nu verzekerd: 1201 Opsturen naar Zilveren Kruis VGCN, Antwoord nummer 10001, 2200 VB Noordwijk, geen postzegel. U kunt ook even langs komen op onze regiokantoren: Middelburg, Achter de Houttuinen 8;Terneuzen, Vloos- wijkstraat 14; Zierikzee, Havenpark 27. De dialoog heeft weer be staansrecht gekregen. Het gesprek is op gang geko men en er zijn afspraken gemaakt voor nieuwe ge sprekken. Dat is, kortweg, de belang rijkste uitkomst van de top Reagan- Gorbatsjov in Genève. Na een com plete nieuws-stilte van twee dagen zaten de leiders van de twee super machten gistermorgen glimlachend in pluche stoelen op het met Russi sche en Amerikaanse vlaggen gesier de podium in het perscentrum. Een overeenkomst hadden ze niet. Wèl een gezamenlijke verklaring waaruit de wereld enig vertrouwen kan putten voor een verbetering van de weder zijdse betrekkingen tussen de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie, een broodnodige voorwaarde om grote in ternationale wapenconflicten te voor komen. De naar buiten toe twee da gen lang zwijgende gesprekspartners hadden via allerlei uiterlijkheden al laten merken dat ze openhartig, per soonlijk en volgens diplomatiek vak werk met elkaar omgingen. Tussen de verschillende gespreksrondes en avondlijke diners door gaven ze de 3000 toegestroomde journalisten te kennen dat ér 'goed nieuws' op komst was. En zo werd het gaandeweg de topontmoeting van de groeiende ver wachtingen. Per saldo heeft Genève-1985 dan ook méér opgeleverd dan pessi misten hadden voorspeld, maar be duidend minder dan in werkelijkheid nodig is om de wankele vrede tussen Oost en West stabieler te maken en de wapenwedloop te verminderen. Er was in de Zwitserse conferentiestad niet alleen een dubbel propagandacir- cus op de been, maar er was tijdens de opvallend persoonlijke gesprekken van Ronald Reagan en Michail Gor batsjov sprake van de zichtbare aan wezigheid van goede wil. Regelrechte politieke winst is de aankondiging dat de onderhandelingen over wapenbe heersing in (hetzelfde) Genève zullen worden versneld. Jaren geleden in een impasse geraakt en nadien eigenlijk nooit meer goed op gang gekomen hadden juist die besprekingen tussen Amerikanen en Sowjets in Genève over wederzijdse vermindering van de kernwapenarsenalen een oppepper hard nodig. Overigens hebben beide staatsleiders bij alle goede sfeer en hoop voor de toekomst niet de illusie gewekt dat zij al in staat waren om echt 'zaken te doen'. De gezamenlijke verklaring was daar nogal openhartig over: „Bij een aantal kritieke zaken zijn ernstige verschillen van mening blijven bestaan". Het vervolg-op-Ge- nève zal moeten uitwijzen hoe hecht de basis is waarop ook in deze kwes ties een toenadering kan worden ge stoeld. Voorlopig kan slechts worden vastgesteld dat de top Reagan-Gor- batsjov een nieuwe accu heeft opgele verd voor de startmotor die het in de vrieskou van de wederzijdse betrek kingen volledig had laten afweten. Rechtstreeks naar Nederland gere deneerd kan het resultaat van de Geneefse topontmoeting gevolgen hebbeen voor het kabinetsbesluit van 1 november jl. over de plaatsing van 48 Amerikaanse kruisraketten op de vliegbasis Woensdrecht. Minder ra ketten of mogelijk helemaal geen ra ketten. De kans dat er vóór december 1988 - de streefmaand van de feitelij ke stationèring op Woensdrecht - een akkoord komt tussen Russen en Ame rikanen over wederzijdse wapenver mindering is in elk geval sinds deze week gestegen. Er is al afgesproken dat Gorbatsjov volgend jaar Washing ton zal bezoeken en Reagan in 1987 Moskou. Op termijn hebben beide leiders zich dus gebonden aan nieuw overleg. En dat kan na de ambitieuze wilsovereenkomst van de afgelopen dagen toch moeilijk opnieuw blijven bij uitgestoken handen, lachende ge zichten en beschrijvingen van goede sfeer. Murw van de vele teleurstellin gen die in het verleden zijn gevolgd op gewekte verwachtingen bij topoverleg tussen Russen en Amerikanen is er geen plaats meer voor goedgelovig heid. Kernwapens zijn voor miljoenen in deze wereld een ware obsessie geworden. Reagan en Gorbatsjov hebben willen duidelijk maken dat ze die signalen niet naast zich kunnen neerleggen. Wat telt is dat dit besef in daden wordt omgezet. vdM. Oudere werklozen - In september 1984 stonden nog 31.700 werklozen van 57,5 jaar en ouder bij de arbeids bureaus ingeschreven. Dat was negen maanden nadat deze categorie zich niet meer hoefde te laten inschrijven om voor een uitkering in aanmerking te komen. In juni van dit jaar waren nog slechts 8.700 werklozen van 57,5 jaar en ouder via het arbeidsbureau op zoek naar een baan. Het aantal mensen van 57,5 jaar en ouder met een uitkering is in die periode stabiel rond de 55 a 56.000 gebleven. Advertentie M origineel. Geef zo'n handige traphulp van Altrex. 'n Begeerd kado •- PAST OP BUNA ELKE TRAP V V f

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1