INDE VRUMGKRANT: l\\\ ENEVE KONDIGT NIEUWSSTOP AF lG verscherpt jedragscode luid-Afrika Bezetting hogeschool in Athene geëindigd PvdA: stelselherziening tegen bezuinigingen op inruilen Oiau LPG duurder de PZC vandaag BEN IK TOCH MOOI GISTEREN EVEN VOOR 25,- NAAR ENGELAND GEGAAN! Blijvend koud 8e jaargang no. 267 ensdag 20 november 1985 Operatie Vitrite verhuist vrijdagkrant mtm NA ERNSTIGE RELLEN Gevecht Banen VLISSINGEN SHEERNESS Bruto-netto Winst Opening Voetbal Top in Genève: nieuw begin? jeel bewolking en af en toe wat notsneeuw. Matige noordoosten oind. Maximum temperatuur om- treeks nul graden. Elke \rijdaj> ander nieuws.. (Van onze correspondent LONDEN - Britse tv-kijkers zijn gisteravond getuigen geweest van een zeldzaam schouwspel: hun premier, de „IJzeren Dame", die huilend herinneringen ophaalde aan haar jeugd. De tranen kwamen, toen mevrouw Thatcher tijdens een lang interview vertelde over haar vader, een kruidenier, aan wiens loopbaan in de plaatselijke politiek vroegtijdig een einde kwam toen de gemeenteraad waarin hij zitting had van samenstelling veranderde. „Ik herinner me zijn laatste rede, die erg emotioneel was. Hij zei: ik nam eervol deze taak op me, ik leg hem nu eervol weer neer". De ogen van de premier vulden zich daarop met tranen, haar stem brak, en met een zakdoek moest ze zich haar ogen drogen. Het interview met de arts dr. Miriam Stoppard was in meerdere opzichten opzienbarend, omdat de premier er zo opvallend open in praatte. Zo vertelde ze voluit over haar angsten en zorgen toen 30 jaar geleden haar tweeling werd geboren. Ook sprak ze over de armoedige omstandigheden waaron der ze opgroeide, de manier waarop ze haar man Dennis leerde kennen, haar kleding, haar politieke aspiraties, de manier waarop kritiek haar kan verwonden en haar grote opluchting toen de Falklandoorlog voorbij was. angdurige gesprekken eagan en Gorbatsjov Van onze verslaggever) NÈVE - Ronald Reagan en Michail Gorbatsjov hebben hun Geneefse treffen gisteren ut voor langdurige persoonlijke gesprekken. Dat was de verrassing van deze eerste top ksen een Amerikaanse president en een Sowjet-leider in zes jaar. Volgens Gorbatsjov liepen de gesprekken in een goede, zakelijke sfeer. Van Amerikaanse kant werd dit estigd. Over de gesprekken zelf is niets naar buiten gebracht, omdat Amerikanen en wjets een absolute nieuwsstop voor de duur van de besprekingen zijn overeengekomen. beide delegaties opnieuw ruim een hun tolken en een fotograaf, naar een uur met elkaar. In tegenstelling tot de belendend zomerhuis met zwembad, ochtendzitting was ook de coördina- waar zij ongeveer drie kwartier met tor van de Geneefse wapenonderhan delingen, Paul Nitze, aanwezig. Hij werd door Reagan voorgesteld aan Gorbatsjov. Nitze's aanwezigheid sug gereert dat het onderwerp wapenbe heersing aan de orde is gekomen. jisdagmorgen al liep het gesprek sen Reagan en Gorbatsjov uit tot een uur, terwijl de Amerikanen fen uitgegaan van ongeveer een artier. Op de vraag van een televi- (,'erslaggeefster of dit een goed te- was, antwoordde Gorbatsjov via tolk: „Ik denk het wel". I dit eerste, als kennismaking om- Ireven gesprek voegden de beide pers zich bij de wachtende delega- in de grote onderhandelingsruim- |/an Ville d'Eau, het buiten aan het van Genève waar de Amerika- deze eerste dag gastheer waren, ama volgde een onderhandelings- Ide van ongeveer een uur. jjdens de middagsessie spraken de elkaar converseerden. Speaks grapte over een 'boswandeling', omdat de iUSSEL (ANP) - Europese bedrij- met dochterondernemingen, fi- |en of andere zakelijke belangen in d-Afrika krijgen te maken met nieuwe EG-gedragscode. De mi ers van buitenlandse zaken van tien plus de kandidaat-leden nje en Portugal hebben dinsdag russel afgesproken op welke pun- de code zal worden aangepast. De e, die moet bijdragen tot de af- affing van apartheid in Zuid-Afri- blijft echter een vrijblijvend ka ter houden. Luxemburgse voorzitter van de isterraad Jacques Poos, erkende lil sdag dat er geen sancties worden e|ioemd tegen bedrijven die niet ewerken. Maar volgens hem zijn de els wel verscherpt. Zo zou het slag dat de ondernemingen jaar- :s moeten uitbrengen over de ma- r waarop ze met zwarte werkne- jrs omgaan een „transparanter" ka der krijgen. De rapporten moeten Europa openbaar worden gemaakt. (Advertentie) Voor uw winterse jas naar.. Steutel! Ook aan Sowjet-kant was er een nieuw gezicht, maar de Witte-Huis- woordvoerder Larry Speaks en Sow- jet-zegsman Lomeiko deelden niet mee om wie het ging. Speaks wenste ingevolge de gemaakte afspraken zelfs niet te zeggen welke onderwer pen op de agenda stonden Volgens Speaks heeft Reagan na een uur praten Gorbatsjov voorgesteld een wandeling te maken. De beide leiders begaven zich, vergezeld van ROTTERDAM (ANP) - LPG wordt met ingang van donder dag 21 november 1,6 cent per liter duurder. De adviesprijs komt dan uit op 72 cent per liter. Dit heeft BK-Gas BV dinsdag meegedeeld. BK-Gas voorziet in ons land voor veertig procent in de behoefte. tuin van het buiten wordt omgeven, door hoge naaldbomen. Een incident was gisteren de ont vangst van Reagans politieke vijand en voormalige presidentskandidaat, de zwarte leider Jesse Jackson, door Gorbatsjov. De Sowjet-leider kreeg, in de Russische missie, na de och tendzitting van Jackson 1,2 miljoen handtekeningen van Amerikanen die bevriezing van kernwapens willen. Het gesprek tussen Gorbatsjov en Jackson werd geheel door de Russi sche televisie opgenomen en duurde ongeveer veertig minuten. Gorbatsjov maakte gisteren een zeer vitale indruk. Reagan daarentegen scheen wat meer gespannen en rea geerde tijdens korte vragen van tv- joumalisten die even in Fleur d'Eau mochten filmen minder alert dan zijn Russische gesprekspartner. Op de vraag, waarom hun gesprek veel langer had geduurd dan het eerder aangekondigde kwartier, ant woordde Reagan: „Men had ons te weinig tijd gegeven". Gorbatsjov be vestigde dat en voegde er, na een vraag over mogelijke resultaten van de top aan toe: „Overhaast de dingen niet en probeer niet voortijdig alles aan de weet te komen". STEUTELl I HEREN MODE •aw... BEMELEN - In Nederland is dinsdag de eerste sneeuw van deze winter gevallen. De foto toont de omgeving van het Zuidlimburgse Bemelen, waar enkele centimeters sneeuw lag. De sneeuwval elders in Europa was veel heviger. In de Oostenrijkse hoofdstad Wenen ontstond tengevolge van zware sneeuwval een chaos in het verkeer. De meeste automobilisten bleken niet voorbereid tezijn op dit vroeg invallen van de winter. In Wenen viel achttien centimeter, in Karinthië 25 centimeter sneeuw. De temperatuur in de Alpen daalde tot vijftien graden onder nul. ATHENE (UPI) - De bezetting van de technische hogeschool van Athene, die maandag was begonnen, is dins dagavond vreedzaam geëindigd toen de bezetters zich voegden bij een stoet die een demonstratie tegen de regering hield naar de universiteit van de Griekse hoofdstad. Eerder waren er hevige rellen uitge broken toen de oproerpolitie probeer de de betogers te verwijderen van het terrein van de hogeschool. Hierbij vielen 58 gewonden. Aan de mars naar de universiteit namen naar schatting van de politie 7.000 jongeren deel. De bezetting was gevolgd op het dood schieten van een 15-jarige jongen zon dag door een politieman. Deze is dinsdag in staat van beschuldiging gesteld. De jongeman had meegedaan aan rellen die waren uitgebroken na een vreedzame optocht van circa 100.000 mensen naar de Amerikaanse ambassade in Athene. Deze optocht werd gehouden ter nagedachtenis van het neerslaan van een studentenop stand op de technische hogeschool in 1973. Deze opstand versnelde de val van de militaire junta, die in 1974 haar biezen pakte. De begrafenis van de jongeman in een buitenwijk van Athene, waar onge veer 500 mensen bij aanwezig waren, verliep zonder incidenten. Maar de politie sprak van een „gespannen sfeer". Tijdens de bezetting van de techni sche hogeschool zijn volgens de poli tie 37 mensen aangehouden. Valse strippenkaarten - Naar eerst dinsdg bekend is gemaakt heeft de politie van Rijswijk op 2 november twee mannen aangehouden die gepro beerd hebben valse strippenkaarten in omloop te brengen. De strippen kaarten, in totaal 200.000 met een waarde van 1,6 miljoen gulden, zijn in beslag genomen. GENÈVE - Op de eerste dag van de Amerikaans-Russische topconferentie in Genève begroette de Amerikaanse president Ronald Reagan (l.) zijn tegenspeler, Sowjet-leider Michail Gorbatsjov, bij de villa Fleur d'Eau van de VS waar de eerste besprekingen plaatsvonden. In een luchtgevecht heeft de Israëlische luchtmacht twee Syrische vliegtuigen neerge schoten. PAGINA 3 (Advertentie) DEN HAAG (GPD) - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer is bereid mee te werken aan maatregelen waardoor uitstel van de herziening van het stelsel van sociale zekerheid tot na de verkiezingen de schatkist niets hoeft te kosten. PvdA-woordvoerster E. ter Veld heeft dit dinsdag bij de behandeling van de begroting van sociale zeken gezegd. De PvdA heeft de kabinetsplannen met de sociale zekerheid tot nu toe telkens scherp bekritiseerd, en meent dat de kiezers zich erover uit moeten kunnen spreken. De regering daaren tegen wil de zaak voor de verkiezin gen afgerond hebben. Volgens de PvdA kan de financiële schade voor de schatkist van uitstel beperkt blijven, door samenvoeging van de werkloosheidswetten ww en wwv los te maken van de hele discus sie over de stelselherzienning. Die samenvoeging levert volgend jaar de belangrijkste bezuiniging op. CDA en VVD toonden zich tijdens de uiterst rustige eerste ronde van de begrotingsbehandeling - minister J. de Koning komt vandaag pas aan het woord - behalve tevreden over het gevoerde beleid, ongerust over de grote kloof tussen bruto- en netto inkomen. Beide partijen willen maatregelen om die kloof te verklei nen. VVD-kamerlid R. de Korte sprak zelfs van een „erger kwaad dan het financieringstekort". Grote verschil len in bruto-loon verhullen volgens de WD dat de netto-verschillen bij zonder klein zijn. De „wig" is, aldus De Korte, „één van de grootste obsta kels op weg naar meer economische groei". Beide regeringspartijen vinden ook dat doorgegaan moet worden op de weg van iets grotere inkomensver schillen en differentiatie tussen be drijfstakken. De PvdA diende daaren tegen juist een motie in om de inko mensontwikkeling „de komende ja ren" meer gelijk te laten zijn. CDA en PvdA hebben elkaar wel gevonden op een voorstel volgend jaar 10 miljoen meer uit te geven aan het sociaal beleid voor jongeren. Ministers, vakbondsbestuurders en ondernemers bewijzen het land geen dienst met al hun waarschuwingen tegen een eventuele loongolf. Alleen al de suggestie dat de situatie van 1970 zich zou kunnen herhalen, leidt tot een „loongolf-psychose", betoogde De Korte. De Korte meende dat hetzelfde geldt voor de discussies rond arbeidstijd verkorting. „Wanneer maar lang ge noeg geroepen wordt dat arbeids duurverkorting geen zin meer heeft, gaat men het nog geloven ook". Zijn oproep tot zwijgzaamheid weer hield de WD'er er overigens niet van zelf een mening te geven: spontane koopkrachteisen via een loongolf zouden een „misdaad" zijn tegenover de werklozen. En met de spreiding van werk moet worden voortgegaan. Als de automatisering bij de Raden van Arbeid is doorge voerd zullen er 1500 volledige banen verdwijnen. PAGINA 5 In de eerste negen maanden van dit jaar heeft het Hoechst- concern een brutowinst ge boekt van 2,7 miljard gulden. PAGINA 7 Minister Deetman heeft giste ren de officiële opening ver richt van de christelijke mavo in Tholen. PAGINA 11 Vanavond moet het dan ge beuren voor het Nederlands elftal, zal Beenhakker kiezen voor één spits of zullen Hout man en Van Loen beiden in de spits staan. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 9, 11, 13 en 15 Sport: 17 Met ingehouden adem volgt de wereld op het ogenblik de bewegingen van de Amerikaanse president Ronald Reagan en de Russi sche partijleider Michail Gorbatsjov bij hun topontmoeting in Genève. Meer dan zes jaar van bittere vrieskou in de betrekkingen tussen Oost en West zijn gepasseerd sinds het vorige persoonlijk overleg tussen de leiders van de twee supermachten. In juni 1979 stonden Jimmy Carter en Leonid Brezrjnev oog in oog met elkaar in Wenen bij de ondertekening van het SALT Il-verdrag (beperking van stra tegische kernwapens). Wat er daarna is gebeurd heeft iedere poging tot toenadering tussen Amerikanen en Sowjets gefrustreerd. Diep wantrou wen over en weer bepaalde het 'kli maat'. De wederzijdse vijandsbeelden werden tot gevaarlijke proporties aangescherpt. Kernwapenarsenalen groeiden. Aan de onderhandelingsta fels over wapen- en troepenverminde- ring in Genève en Wenen werd geen enkele zichtbare vordering gemaakt. De grens tussen zwaar bewapende vrede en koude oorlog stelde niet veel meer voor. Kortom, wat er nog van het overleg was overgebleven had slechts trekken van uitzichtloosheid. Om al die redenen was er dus meer dan ooit behoefte aan een nieuw initiatief. Op neutraal terrein, in twee villa's aan de noordoever van het Meer van Genève, speelt het zich in deze dagen af. De Amerikaanse presi dent Reagan, bezig aan zijn tweede en laatste ambtstermijn, heeft zich er eindelijk toe gezet om een duidelijk gebaar te maken. Tegenover zich treft hij - anders dan zijn voorgangers - een jonge, dynamische, ambitieuze Russische partijleider Gorbatsjov. Een man met een totnogtoe ongebrui kelijk élan en een geheel eigen stijl, waarin eveneens de politieke wil is te herkennen om tot een gesprek te komen. Maanden van moeizame voor bereiding zijn aan deze topontmoe ting voorafgegaan. Maanden waarin duidelijk is geworden dat de menings verschillen tussen Moskou en Was hington torenhoog liggen opgetast. Vooral op het centrale thema van de wapenbeheersing is in de aanloopfase naar 'het gesprek in Genève' weinig ruimte voor beweging tussen de standpunten ontdekt. Met gevoel voor werkelijkheidszin moet het dan ook een wonder heten wanneer aan de vergadertafels tijdens de vier rondes van besprekingen waaruit dit top- overleg volgens het protocol bestaat meer dan schuifelend toenadering zou kunnen worden bereikt. Na jaren van vergeefse hoop op ontspanning tussen Oost en West op zijn best een nieuw begin? Er is - vooral van Amerikaanse kant - de laatste weken ernstig gewaarschuwd voor al te hoge verwachtingen van deze topontmoeting in Genève. Een mager resultaat wordt al snel als een mislukking uitgelegd. Tenslotte kun nen regeringsleiders die zulke diep gaande tegenstellingen vertegen woordigen en zo huiveringwekkend veel wapens tegenover elkaar in stel ling hebben gebracht niet in enkele dagen een sfeer scheppen die op een ommekeer in de betrekkingen duidt. Daarvoor bestond tot aan het eerste moment van handen schudden tussen Reagan en Gorbatsjov voor de came ra's van de wereldpers te veel onzeker heid en te veel achterdocht. Natuur lijk, de propaganda-machines hebben de afgelopen weken op volle toeren gedraaid. Maar ze vertelden toch te weinig over de werkelijke bereidheid om compromissen te sluiten. De meeste van de na-oorlogse topont moetingen tussen de leiders van de grote mogendheden voltrokken zich terwijl de resultaten van het overleg ruim tevoren bekend waren. Er werd maar weinig aan het toeval overgela ten. De overeenkomsten lagen vast. Wat in de persoonlijke contacten nog moest worden geregeld was door gaans de ondertekening van een ak koord. Ditmaal is het volstrekt an ders. Vrijwel niets staat vast. Op de smalste zijsporen zijn de meningsver schillen nog groot. Toch is bij alle gebrek aan optimis me, bij alle gokwerk op de uit komst van het overleg deze topont moeting Reagan-Gorbatsjov een unieke gelegenheid om de Oost-West verhouding nieuwe kansen te geven. Na zes jaar van wederzijdse scheld partijen is het van grote psychologi sche betekenis dat de leiders van de twee supermachten het hebben kun nen opbrengen om elkaar tegemoet te reizen voor een persoonlijke confron tatie. De bereidheid om naar elkaar te luisteren, om in ieder geval een vleug je meer begrip te tonen dan in jaren voor mogelijk werd gehouden zou een stimulans kunnen worden om de on derhandelingen over wederzijdse wa penverminderingen uit het slop te halen. Wanneer zoiets het netto-resul taat zou kunnen worden van de top in Genève hoeft de wereld niet met een kater te blijven zitten van deze po ging. Met ingehouden adem en niet meer nieuws voorhanden dan twee glimlachende heren in eikaars nabij heid wacht de wereld op wat Genève in het belang van de vrede oplevert. De aanwezigheid van hoop is de enige zekerheid. vdM. Vliegtuigbom - Bij het bouwrijp maken van een nieuwe woonwijk in de Leidschendam is een niet tot ontplof fing gekomen vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog gevonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1