Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? Weer incident rond Grivnina GEEN BESLISSING O VER SALT 2 flMÜKlÜT Miljoen voor tekening Kans op overlevenden in Colombia steeds kleiner Korte staking vrachtrijders Van Loen of Valke de PZC vandaag ZUURKOOL EN ZUURKOOLSPEK Gesprek EG leent Griekenland 4, 5 miljard Onderwijs blijft tegen lyceum LANGZAAM-AANACTIEBIJ VAN GEND EN LOOS Arbeidstijd Tekort Kernenergie Van Gend en Loos cn Winters 228e jaargang no. 266 Dinsdag 19 november 1985 GRATIS OGEIMTEST Optica „H. KAMPMAN" Zuurkool naturel, pak 500 gram Zuurkoolspek, zonder zwoerd, vacuüm verpakt 100 gram 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Wolkenvelden, kans op wat sneeuw. Middagtemperatuur rond nul graden. Een krachtige, aan de kust af en toe harde noordoosten wind. PROVINCIALE ZEEUWSE 00 1 (Van onze verslaggever) GENÈVE - Voor de tweede maal in twee dagen is in Genève een incident ontstaan rond de voormalige Sowjet-dissidente Irina Grivnina. Vladimir Lomeiko, woordvoerder van het Russische ministerie van buitenlandse zaken, brak een net begonnen persconferentie af, nadat de in de conferentie zaal verzamelde pers zich spoedde naar de plaats waar Grivnina luidkeels protesteerde tegen een Zwitserse veiligheidsagent die haar uit de zaal wilde hebben. Lomeiko poogde de orde in de zaal terug te brengen door de journalisten voor de keus te stellen naar hem te luisteren dan wei de bijeenkomst te oeeindigen. Aan die oproep werd maar door weinigen gehoor te geven. Terwijl Grivnina nog steeds in een spervuur van camera's bezig was zich te verdedigen, riep Lomeiko: „Deze dame is in een staat van euforie. Zij is uit op persoonlijke publiciteit, die niet bijdraagt aan het produktieve werk dat wij hier doen. Er kunnen geen twee mensen tegelijk aan het woord zijn. De verantwoordelijke organisatoren moeten dit oplossen". Lomeiko verliet vervolgens, onder applaus van een deel van de journalisten, het podium om niet meer terug te keren. Grivnina verliet even later ook de zaal, omdat zij haar vliegtuig naar Nederland moest halen. Het visum van de statenloze ex-Russische liep maandag af. Top in Genève begint met grote reserves (Van onze verslaggever) GENEVE - De toonzetting van de Amerikanen over de topontmoeting tussen de Amerikaanse president Ronald Reagan en de Russische partijleider Michail Gorbatsjov, die vandaag in Genève begint, was gisteravond nog gereserveerder dan eerder het geval was. De adviseur van Reagan inzake nationale veiligheid, Robert McFarlane, herhaalde dat de president vastbesloten is uit zijn gesprekken met Gorbatsjov zoveel mogelijk resultaat te halen. Maar hij voegde er tevens aan toe dat woensdagavond nog niet gezegd zal kunnen worden of de top nu geslaagd is of niet. McFarlane herinnerde eraan dat drie vorige topontmoetingen werden gevolgd door internationale crises. „Vrede is niet gebaseerd op ontmoe tingen als deze, maar op een stevig fundament van wederzijds begrip", aldus McFarlane, die meent dat een definitiever oordeel over deze top pas over een jaar te geven zal zijn, als blijkt dat er werkelijke stabiliteit is in de betrekkingen tussen de super machten en hun bondgenoten. Uit zijn woorden bleek ook, dat Mos kou en Washington nog diep verdeeld blijven over niet alleen kernbewape ning en mensenrechten, maar ook de zgn. regionale problemen in de we reld. De Amerikanen meenden dat voor conflicten in Afghanistan en Midden-Amerika alleen een oplossing was als de Sowjet-Unie zich zou ont houden van export van de revolutie. illusies' over de wezenlijke verschillen tussen Moskou en Washington. Van uit een positie van kracht beginnen wij aan een realistische dialoog, die moet leiden tot meer onderling be grip, zo werd gesteld. Speaks bestreed de indruk dat de beide leiders alleen in algemene ter men met elkaar zullen praten en dat van werkelijke onderhandelingen geen sprake zal zijn. „Ook in de ontmoetingen onder vier ogen kan het tot nemen en geven komen", aldus Speaks. Maar uit zijn toelich ting bleek dat beide partijen elkaar op weg naar Genève alleen genaderd zijn op het punt van verdieping van culturele betrekkingen. Daarover zullen beide leiders hier mogelijk een akkoord ondertekenen. Waar de Sowjets zondag stelden dat Reagans plannen met de ruimtewa pens (SDI) moeten worden ingetrok ken, zei Speaks maandag dat Reagan de Sowjets op dit punt nu en in de toekomst niet tegemoet zal komen. SDI is geen inzet van onderhandelin gen, aldus Speaks. McFarlane en Speaks herhaalden gis teren dat Reagan nog geen beslissing zal nemen over verlenging van Salt 2, (Slot zie pagina .4 kolom 5) De eerste ontmoeting tussen de lei ders van beide supermachten in zes jaar begint vanochtend in villa Fleur d'Eau (Waterbloem), aan de oever van het meer van Genève, met een korte ontmoeting tussen Reagan en Gorbatsjov, slechts vergezeld door twee tolken. Voor dat gesprek, in een kleine kamer naast de eigenlijke on derhandelingsruimte, zijn vijftien minuten uitgetrokken, maar Reagans woordvoerder Larry Speaks zei maandag dat het geheel van beide heren afhangt of er langer doorge praat wordt. In die tijd zullen de beide delegaties zich in de onderhan delingskamer 'informeel' met elkaar onderhouden. Gorbatsjov kwam maandag om kwart voor twaalf op het koude en zwaarbe waakte vliegveld Cointrin van Genè ve aan. Hij werd verwelkomd door de Zwitserse president Kurt Furgler. Een deel van de Russische delegatie, naast Amerika-expert Arbatov, ook Kremlin-woordvoerder Zamjatin en expert voor de kernbewapening in Europa generaal Tjervov, zijn hier al sinds vrijdag. Gorbatsjov werd verge zeld door minister van buitenlandse zaken Sjevardnadze. President Reagan, die al sinds zater dag in het luxe buiten La Maison de Saussure aan het meer van Genève verblijft, liet maandag via Speaks nog weten het komende gesprek 'vol ver trouwen' tegemoet te zien. „De resul taten van onze ontmoeting zullen niet worden beoordeeld door de kranten koppen van morgen, maar de komen de jaren door een meer stabiele vre- dessituatie tussen de beide super machten", aldus Reagan. Er zijn aan Amerikaanse kant 'geen GENEVE - De Russische partijleider Gorbatsjov snuit zijn neus bij aan komst op het vliegveld van Genève. Links mevrouw Raisa Gorbatsjov. (Advertentie) Lange Vorststraat 57 - Goes Telefoon 01100-30214 AMSTERDAM (ANP) - Een tekening van Hendrick Goltzius 1558-1617 „Venus, Adonis en Cupido", heeft maandagavond op een veiling van Sotheby Mak van Waay in Amsterdam 1.035.000 gulden opgebracht. Dat is het hoogste bedrag dat ooit in Nederland voor een tekening van een oude meester werd betaald. Deze pas ontdekte tekening in pen en gewassen bruine inkt met een afmeting van 19,6 X 12,7 centimeter, werd gekocht door een anonieme verzamelaar (Van onze correspondent) BRUSSEL - Griekenland krijgt van de Europese Ge meenschap een lening van bij na 4,5 miljard gulden. De mi nisters van financiën van de EG besloten maandag in Brussel om de Griekse rege ring op deze manier te helpen bij het gezond maken van de Griekse economie. Voorwaarde voor de verstrek king van de lening was het doorzetten van het plan van de regering-Papandreou om de overheidsfinanciën in de komende twee jaar drastisch aan te passen. Zo zal de infla tie, nu 19 procent, volgend jaar moeten worden teruggebracht tot 15 procent en in 1987 tot 10 procent, zo stelden de EG- ministers. Ook zal het begrotingstekort met 4 procent moeten worden verminderd en moet de uit breiding van de binnenlandse kredieten worden verminderd. De lening valt veel hoger uit dan de 2,5 miljard gulden waarmee aanvankelijk reke ning was gehouden. Grieken land heeft voorts van de EG toestemming gekregen om pas op 1 januari 1987 in plaats van 1 januari 1986 btw in te voeren. De btw is in de EG de basis voor de bijdragen van de lid staten aan de Gemeenschap. Een reddingswerker rent met een nog zwaar bemodderd kind naar een eerste hulpstation, terwijl hij om assistentie roept. De foto werd overigens zondag genomen. De bedolven stad Armero is inmiddels vrijwel onbereikbaar. ZOETERMEER (GPD) - Een meerderheid van vertegenwoor digers uit het onderwijs houdt grote bezwaren tegen de ly ceumplannen van staatssecreta ris Ginjaar-Maas van Onder wijs. Vooral de aansluiting van het Mavo op het lyceum is nog niet goed genoeg geregeld. Het hele onderwijs verwerpt de suggestie van de hbo-raad om voor toela ting tot het hoger beroepsonder wijs, twéé vakken op het hoogste niveau verplicht te stellen. Dat is het maandagavond be kend geworden resultaat van het slotoverleg tussen Ginjaar-Maas en de overkoepelende onderwijs organisaties. De staatssecretaris heeft toegezegd binnen enkele weken een definitieve nota over vorm en inhoud van het lyceum naar de Tweede Kamer te stu ren. (Van onze correspondent) BOGOTA - De kans op overlevenden in het rampgebied in Colombia be gint steeds kleiner te worden. Tot twee uur 's middags plaatselijke tijd (acht uur 's avonds in Nederland) waren er maandag in de loop van de dag slechts drie overlevenden gered. Alle drie de slachtoffers bevonden zich reeds in staat van ontbinding en konden elk moment in coma raken. Artsen hadden het over wormen op verschillende plaatsen van het li chaam. Ze voorspelden dat de kans dat de drie geredde personen, onder wie een jongetje van zeven jaar, in leven zouden blijven, uiterst klein was. Op bevel van de Colombiaanse minister van gezondheid Rafael de Zubiria is het Colombiaanse leger inmiddels begonnen met de ontrui ming van het grotendeels onder het modder begraven Armero. Tegelijker tijd zal echter het zoeken naar overle venden door blijven gaan met de helikopters. Het gevaar voor uitbreken van epide mieën is extra groot vanwege het gebrek aan water. Maandag moesten twee operatiezalen van het ziekenhuis in Bogota worden gesloten omdat ze besmet waren door vanuit Armero gearriveerde gewonden. In het ramp gebied zelf zijn al verschillende geval len van tyfus geregistreerd. Inmiddels is al het verkeer richting Armero geblokkeerd. Het leger in de rampzone heeft opdracht gekregen om met scherp te schieten op even tuele plunderaars. Maandag werd er in een van de hoge gedeelten van Armero een man betrapt die overle venden van de ramp met een pistool in de hand wilde beroven. Op het moment dat Colombia in de rouw is vanwege de vulkaanramp Moord in Libanon - Een Grieks- katholieke vicarus en zijn neef zijn maandag in hun woning in Oost- Libanon door onbekenden doodge schoten. Dit heeft de Libanese politie gemeld. Volgens de Grieks-katholieke bisschop van Zahle is de aanslag een poging het vredesproces in Libanon te ondermijnen. hebben guerrillero's maandag een dorp bezet. Het gaat om het plaatsje Hurau, zo'n 50 kilometer ten zuidwes ten van de stad Medellin. De regering heeft extra troepen naar het gebied gestuurd. Onverminderd duurt de koude oorlog voort tussen Leo Beenhakker en Guy Thijs, de bondscoaches van het Nederlandse en het Belgische voetbalelftal. Zo maakte Beenhakker gisteren slechts tien spelers bekend voor de interland van woensdagavond in de Rotterdamse Kuip. De elfde man wordt of spits John van Loen (FC Utrecht) of middenvelder Michel Valke PSVBeenhakker heeft zijn keus natuurlijk al lang gemaakt, maar om de Belgen in het onzekere te houden gaf hij zijn beslissing nog niet prijs. Johan Cruijff geeft in ieder geval de voorkeur aan John van Loen en Peter Houtman naast elkaar in de spits van oranje. Op de foto gebaart Leo Beenhakker (rechts), terwijl Van Loen toekijkt. Meer over de interland Nederland-België op pagina 15. Minister De Koning vindt dat er dit jaar een doorbraak bereikt moet worden op het gebied van arbeids tijdverkorting. PAGINA 3 Op langere termijn dreigt er in Zeeland een tekort aan leerkrach ten voor het basisonderwijs. PAGINA 9 De gemeenteraad van Middelburg is akkoord gegaan met uitbreiding van kernenergie in Borssele. PAGINA 11 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Financiën, economie: 7 Provincie: 9, 10, 11 en 13 Sport: 14 en 15 (Advertentie) DEN HAAG (GPD/ANP) - De chauf feurs bij vier transportbedrijven hebben een korte stakingsaktie uit gevoerd. Tot blokkades van grens overgangen, waarmee was gedreigd, is het niet gekomen. Met de acties die in de nacht van zondag op maandag begonnen, wilden de chauffeurs de werkgevers dwingen met betere cao- voorstellen te komen. Een vakbonds bestuurder kon gisteravond niet zeg gen of verdere acties deze week van de baan zijn. Bij het bedrijf Binfurst in Hendrik Ido Ambacht heeft de directie toegezegd de wensen van het personeel door te geven aan de onderhandelaars. Bij Lensveld in Vlaardingen gingen de rijders weer aan het werk nadat de directie beloofde er bij de werkgevers organisaties op aan te dringen de cao-onderhandelingen te heropenen op basis van de eisen van de vervoers- bond FNV. De bedrijfsleiding van Wever BV in Emmen heeft een juiste toepassing van de cao toegezegd. Vooruitlopend op een vergadering eind van de week met het voltallig personeel, gingen de chauffeurs van Heemex in Borne weer aan het werk. Aan de al enige tijd dreigende acties hebben in totaal 180 chauffeurs mee gedaan. De Vervoersbond FNV kon zich officieel niet achter de wilde acties stellen, omdat de onderhande lingen met de werkgeversorganisa ties nog lopen. De actiebereidheid van de chauffeurs werd echter toegejuicht. De werkge vers hebben voor het komende jaar 1,4 procent loonsverbetering voorge steld - zo'n veertig gulden in de maand - en twee kleine verhogingen in 1987. Zij weigeren echter te praten over de meeste voorstellen van de bonden. De chauffeurs eisen onder meer uitbe taling van de prijscompensatie die ze al driejaar moeten missen, het herstel van de overwerkvergoeding en het instellen van een 'pool' voor chauf feurs. Volgens de Vervoersbond FNV is dui delijk geworden dat vooral de grote bedrijven meer kunnen betalen en inwilligen dan de onderhandelingsde legatie tot nu toe heeft geboden. Volgens de werkgeversorganisatie NOB is met de FNV- en CNV-bond een afspraak gemaakt om op 12 december verder te praten. Bij de besteldienst van Van Gend en Loos in Tiel is maandagmorgen een langzaam aan-actie begonnen. De otigeveer 50 niet-administratieve personeelsleden protesteren daarmee tegen het plan van Van Gend en Loos (VGL), de besteldienst in Tiel per 1 juli 1986 op te heffen. De Vervoers bond CNV heeft laten weten dat de bond de actie steunt en de Vervoers bond FNV heeft bemiddeling aange boden. Beide bonden noemen het plan van VGL in strijd met afspraken over instandhouden van de besteldienst die vorig jaar over de reorganisatie zijn gemaakt. Volgens een woordvoerder van Van Gend en Loos is er - in tegenstelling tot wat de bonden beweren - geen sprake van vertragingen. De woord voerder gaf geen verder commentaar in afwachting van het gesprek dat Van Gend en Loos vandaag met de bonden zal hebben. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. «1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1