Rampgebied Colombia tot kerkhof verklaard CPB voorziet voor volgend jaar daling werkloosheid Grivnina woedend PZC' sport de r&l vandaag CHERPE REACTIE SOW JET-UNIE 1 Guur 228e jaargang no. 265 flaandag 18 november 1985 Defensiebelasting Ambtenaren Kampeerboeren PANIEK NA EXPLOSIES IN VULKAAN Vlissingen wint 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Al onze margarine is met ingang van vandaag, in prijs verlaagd. 25-urige werkweek Oranje Gorbatsjov soepelerdan voorgangers Perioden met zon. In de vroege och tend lichte vorst. Middagtemperatuur 2 graden. Vrij krachtige en koude wind uit oost tot noordoost. Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-15144. PROVINCIAL PZC De Politieke Partij Radikalen heeft zijn leden opgeroepen tot weigeren van het betalen van belastinggeld voor defensie. PAGINA 3 Minister Rietkerk vindt dat een volgend kabinet de ambte naren moet ontzien. 'De grens van het inleveren is bereikt'. PAGINA 3 B. en w. van Mariekerke ne men stelling tegen het provin- ciebeleid voor kampeerboe ren. Het college spreekt van een 'slecht sociaal beleid'. PAGINA 5 LAATSTE NIEUWS Reddingswerkers proberen het 12-jarige meisje Omagra Sanchez te redden dat tot haar kin vastzit in de modder. Na drie dagen van wanhopige pogingen haar los te krijgen is zij overleden. ARMERO (AP/GPD) - De Colombiaanse regering heeft de weggevaagde stad Armero tot kerkhof verklaard omdat het vrijwel onmogelijk is de duizenden doden te bergen die na de uitbarsting van de vulkaan Nevado del Ruiz onder een dikke modderlaag zijn begraven. Minister van volksgezondheid Ra fael Zubiria, die dit bekend maakte, zei dat lijken verbrand zullen wor den om het uitbreken van ziektes te voorkomen. Zubiria zei dat het aantal doden en vermisten in Armero en omliggende dorpen de 22.000 is gepasseerd. De autoriteiten houden intussen de Lagunilla, de Guali en de drie ande re rivieren die op de vulkaanhellin gen ontspringen, nauwlettend in het oog. Aanleiding is de paniek die zaterdagmiddag in dorpen langs de rivieren uitbrak na een overigens onjuist gebleken melding van een nieuwe lawine. De Guali, die langs Mariquita, 19 km ten noorden van Armero loopt, heeft al een week een lage stand. De vrees bestaat dat de rivier is geblok keerd door een dam van stenen en modder die het ieder moment kan begeven. De paniek van zaterdag volgde op een bevel van de Colombiaanse autoriteiten de hele vallei te ontrui men na twee explosies in de krater van de vulkaan. Men vreesde nieu we lawines en overstromingen, die een nog grotere ramp zouden ver oorzaken dan die van woensdag toen Amero werd bedolven. Ron 60.000 mensen; inwoners, hulpverle ners en journalisten, probeerden zo snel mogelijk weg tte komen uit het gebied. Pas nadat de regering het ontruimingsbevel via de radio her riep kwam een eind aan de uittocht. Het afgelopen weekeinde arriveer den in Colombia meer dan 50 vlieg tuigen met hulpgoederen uit een groot aantal landen. De verbindingen met het rampge bied worden onderhouden met heli kopters. Een adviseur van de Ame rikaanse dienst voor buitenlandse rampenhulp, Paul Bell, verklaarde dat veel overlevenden met modder zijn bedekt en op een afstand van meer dan 15 meter nauwelijks nog zichtbaar zijn voor de zoekende helikopterbemanningen. Een 12-jarig meisje dat sinds de uitbarsting tot aan haar nek vastzat in water, modder en puin is zater dagmiddag na drie dagen van wan hopige reddingspogingen gestor ven. Dit hebben ooggetuigen in Ar mero gezegd. Ondanks mond-op-mond beade ming raakte Omayra Sanchez in een coma, zo zei de Franse fotograaf Frank Fournier. Omayra gold voor heel Colombia als symbool van de tragedie. Omayra, die beklemd zat onder een deur, had aan de reddingswerkers verteld dat zij met haar voeten het lijk van haar tante kon voelen. Ook haar vader ligt nog onder het puin van wat eens hun huis was. Via de radio werd na het bekendworden van het overlijden van het meisje om een minuut stilte gevraagd. Oranje-supporters lieten za terdag in Utrecht geen gele genheid onbenut om te trach ten een glimp op te vangen van de oefenwedstrijd van hun coryfeeën tegen Excelsior. In een hermetisch afgesloten Galgenwaard-stadion won Oranje met 4-0. Bondscoach Leo Beenhakker houdt niette min zijn twijfels. Houtman en! of Van Loen in de spits. PAGINA 9 Vlissingen heeft zijn eerste thuiszege geboekt in de eerste klas. Tegen ODC werd het 3-1. Oostkapelle won in de eerste klas van het zaterdagvoetbal met minimale cijfers van Ex celsior Maassluis: 1-0. PAGINA 16 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,15 en 16 KOEWEIT (RTR) - Een aantal olieproducerende lan den zetten de wereldoliemarkt onder druk om een groter aandeel te kunnen krijgen in de wereldomvat tende verkoop van olie. Daarom is het niet ondenkbaar dat de olieprijs gaat dalen en een prijs van vijftien dollar per vat (159 literis dan ook niet onmogelijk. Dit heeft de minister van olie van Koeweit, Ali al-Chalifa al-Sabah, verklaard in een vraaggesprek met een Koeweits dagblad. Op het ogenblik schommelt de olieprijs op de wereldmarkt iets onder de 28 dollar. Zelfs binnen de OPEC Organisatie van Olie Exporte rende Landen) zijn er leden die proberen hun markt aandeel te vergroten ondanks de vermindering van de vraag naar OPEC-olie, aldus de minister. Als de prijs daalt komt dat hard aan voor landen als Groot- Brittannië en Noorwegen. De inkomsten van de over heden van die landen zullen dan verminderen, evenals de investeringen in nieuwe olievelden. De bewindsman liet verder weten dat Koeweit bij het huidige produktietempo voldoende olie heeft voor een produktie van 200 jaar. Krachtens de produktie- overeenkomst van de dertien landen van de OPEC mag Koeweit per dag 900.000 vaten produceren. Het land heeft een bewezen oliereserve van 66 miljard vaten. Als de omvang van de laatste jaren ontdekte reserves exact is vastgesteld kan die reserve toenemen tot honderd miljard vaten, zo is vernomen in diploma tieke kringen in Koeweit. Irina Grivnina tijdens haar 'actie' in Genève. GENEVE (UPI/RTR) - De Sowjet-dissidente Irina Grivnina is zon dag in Genève woedend uitgevallen tegen een groep hoge Sowjet- functionarissen die aan de vooravond van de top tussen Reagan en Gorbatsjov de interna tionale pers te woord stonden. Grivnina, die twee we ken geleden toestem ming kreeg de Sowjet- Unie te verlaten en naar Nederland vertrok, was tot de persconferentie el rond brief einberger ïENEVE (REUTER/UPI/AFP/DPA) - Vlak voor het begin van zijn topontmoeting met Sowjet-leider Michail Gorbatsjov is de Amerikaanse president Ronald Reagan in Genève in verlegenheid gebracht door een brief van zijn minister van defensie Caspar Weinberger, rerwijl de president probeerde de schade van het incident beperkt te houden, zei een Sowjet-woordvoerder het schrijven te zien als een poging het aanstaande topgesprek te doen lislukken. Gorbatsjov arriveert vandaag in Genève. I Advertentie) DEN HAAG (GPD) - De werkloosheid zal volgend jaar dalen. Het Centraal Planbureau (CPB) verwacht dat in 1986 nog 700.000 mensen op zoek zijn naar een baan. Nu staan 750.000 men sen als werkloos geregistreerd. Aan vankelijk verwachtte het CPB vol gend jaar nog een lichte stijging van het aantal werklozen. Zondag heeft directeur De Ridder van het Planbu reau voor de radio gezegd dat die verwachting te pessimistisch was. Hij neemt aan dat in 1986 het aantal werklozen in ieder geval niet meer zal stijgen. De Partij van de Arbeid heeft zater dag in een radioprogramma een plan gelanceerd dat langdurig werklozen weer aan de slag moet helpen. De PvdA-Kamerleden Vermeend en Moor komen met een initiatief-wets ontwerp waarin wordt voorgesteld werkgevers vier jaar lang een premie van twintig procent van de loonkos ten te geven voor het in dienst nemen van mensen die langer dan twee jaar zonder werk zitten. Het plan kost ongeveer 100 miljoen gulden en helpt tussen de dertig en veertigduizend mensen aan werk, zo verwachten de PvdA-Kamerleden. Eveneens voor de microfoon heeft de Nijmeegse onderzoeker drs. H. van Daalen gepleit voor een andere moge lijkheid om de werkloosheid terug te dringen. Volgens Van Daalen is invoe ring van de 25-urige werkweek bij overheidsinstellingen organisatorisch gezien goed mogelijk. De kantoor uren worden verlengd tot tien uur per dag, waarvan twee ploegen elk vijf uur voor hun rekening nemen. Het in één klap invoeren van de 25-urige werk week is goedkoper dan geleidelijke arbeidstijdverkorting. Immers, als de twee ploegen na elkaar werken kun nen ze gebruik maken van eikaars werkplekken. Daardoor wordt be spaard op huisvestings- en inrich tingskosten. Het CDA heeft dit weekeinde voor de radio aangekondigd, iets extra's te willen doen voor de oudere werklozen. In tegenstelling tot de regering, wil het CDA-Kamerlid S. Weijers niet de leeftijd, maar het arbeidsverleden van de oudere werklozen de hoogte van zijn of haar uitkering laten bepalen. Mensen die lang gewerkt hebben, moeten een hogere uitkering krijgen dan mensen die maar een kort ar beidsverleden hebben. Weijers wil dat dat principe in het nieuwe stelsel voor sociale zekerheid wordt opgenomen. Hij verwacht niet dat dat stelsel al op 1 mei 1986 van kracht zal worden. De regering heeft tot nu toe gezegd te streven naar die datum. toegelaten als journalis te van het weekblad El- seviers Magazine. Toen zij uitriep dat er in de Sowjet-Unie honderden politieke gevangenen zijn en de vrijlating eiste van de gevangenzitten- de psychiater Anatoli Korjagin, kreeg zij het aan de stok met Leonid Zamjatin, de woordvoer der van het Kremlin. Hij ontkende dat er in de Sowjet-Unie politieke gevangenen zijn en zei dat hij daarentegen wel de namen kon noemen van duizenden politieke gevangenen in het wes ten. Ook verwierp hij be schuldigingen als zou den er dissidenten wor den opgesloten in psy chiatrische klinieken. Toen Grivnina probeer de door te vragen waar schuwde de Sowjet- functionaris die de pers conferentie leidde dat men de politie zou vra gen haar te verwijderen als zij de persbijeen komst opnieuw zou on derbreken. Grivnina was in de Sow jet-Unie lid van een werkgroep die het mis bruik van de psychiatrie aan de kaak stelde. We gens die activiteit werd zij 11 maanden vastge houden in de Lefortovo- gevangenis van de in lichtingendienst KGB om uiteindelijk te wor den veroordeeld tot vijf jaar binnenlandse ver banning. Verscheidene Nederlandse parlemen tariërs hebben regelma tig bij de Sowjet-autori- teiten aangedrongen op haar lotsverbetering. SCHIPHOL (ANP) - De Russische leider Gorbatsjov „wekt de indruk" veel soepeler te staan tegenover dissi denten en de emigratie van joden uit de Sowjet-Unie dan zijn voorgangers. Hij erkende bij voorbeeld in geval van de Russische joden, dat zijn land in het verleden van „de juiste weg is afgeweken, maar dat dit niet meer zal voorkomen". Iet Nederlandse uitgeversduo Theo knippenberg en Suzan Gabrielle ver klaarde dit zondagavond op Schiphol ia hun terugkeer uit Moskou. Zij oden daar woensdag een pleidooi :oor ontwapening aan'van ruim zes- 'ig winnaars van een Nobelprijs, 'k zou het jammer vinden als onze ontmoeting door de Russen zou zijn misbruikt voor propagandadoelein den, zei Knippenberg in een reactie op ie mededeling dat de Russische tv tamelijk veel aandacht aan het ge sprek besteedde. Knippenberg denkt werigens dat het wel meevalt, gezien iet feit dat bij voorbeeld ook Lech Valesa uit Polen tot de onderteke naars van de boodschap behoorde. GENEVE (ANP) - Duizenden mensen uit verschillende landen namen zaterdag deel aan een vredesdemonstratie in Genève. Hier dragen demonstranten een spandoek met de tekst Wodka-coca (cola) ja - SS20 Pershing nee'. In de brief dringt Weinberger er bij president Reagan op aan zich hard op te stellen op het terrein van de wapen beheersing tijdens de gesprekken die hij dinsdag en woensdag met Gor batsjov zal hebben. De minister advi seert Reagan zich niet langer te hou den aan het Salt-II-verdrag ter beper king van de strategische bewapening. Volgens de minister schendt de Sow jet-Unie dit akkoord op vele punten. Kort na de aankomst van Reagan in Genève, zaterdagavond, beaamde een Amerikaanse regeringsfunctionaris in een gesprek met journalisten dat Weinbergers brief neerkomt op sabo tage. Maar toen Reagan zondag, kort voor een ontmoeting met zijn adviseurs, gevraagd werd of hij dacht dat de top wordt gesaboteerd door een lid van zijn regering zei hij met klem „neen". Eerder probeerde zowel de woord voerder van het Witte Huis, Larry Speakes, als Reagans nationale-vei- ligheidsadviseur, Robert McFarlane, de invloed van Weinbergers epistel te verkleinen met het argument dat de opvattingen van de minister wel be kend zijn. McFarlane noemde het uitlekken van de brief ongelukkig, maar naar zijn mening hoeft het geen consequenties te hebben voor de top. Van Sowjet-zijde werd echter meteen woedend gereageerd. Georgi Arba- tov, Amerika-deskundige van het Kremlin, zei dat als deze brief waar is „het een poging is het hele proces van wapenbeheersing te torpederen". Speakes deelde ook mee dat er een onderzoek naar het lek zal worden ingesteld. Weinberger zelf wilde geen commentaar geven. Het Salt-II-verdrag werd in 1979 on dertekend door president Jimmy Car ter en Sowjet-leider Leonid Brezjnev tijdens de laatste top tussen de twee supermogendheden. De overeen komst werd nimmer bekrachtigd door de Amerikaanse Senaat, maar beide regeringen beloofden zich te houden aan de bepalingen uit het akkoord zolang de andere partij dat ook deed. Het incident met de brief werpt op nieuw licht op de meningsverschil len die binnen de Amerikaanse rege ring bestaan als het gaat om de problematiek van de wapenbeheer sing. De harde standpunten van de „haviken" van het Pentagon botsen hierbij vaak met de gematigder op stelling van het ministerie van bui tenlandse zaken en het Witte Huis. PAGINA 4: BIJ AKKOORD TOCH RAKETPLAATSING Minister "Weinberger

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1