NOODLOTTIGE ERUPTIES dode vulkanen zijn de gevaarlijkste d: I i MARTEN BEINEMA de legale dissident PZC/ week-in 'Help Colombia' iode vulkanen be- staan niet. Het is daarom erg slordig van die geleerden om te zeggen dat de Nevado de Ruiz niet zou uitbarsten. Vulkanen, zoals die in Columbia, hebben gedurende eeuwen een enorme kracht opgebouwd. Dat zijn de gevaarlijkste". schollen rust landschapspark weert schenk m De afspiegeling binnen de CDA-Tweede Kamerfractie van wat er in de samenleving gaande is, vindt hij „aanzienlijk beter" dan bij andere fracties zoals de PvdA en de VVD. „Binnen een grote politieke partij als de VVD is er een aantal tegenstanders, maar daar merk je niets van. Ook bij de PvdA zijn er nuances, maar het komt in de fractie niet tot uiting". bedreiging brief verkiesbaar? jan dirk van scheyefl ZATERDAG 16 NOVEMBER 1985 De geoloog B. de Vries van het Rijksmuseum voor Geologie heeft het idee dat de geleerden paniek in Armero hebben willen vermijden. ..Het is ook moeilijk om te waar schuwen voor een ramp. Als de uitbarsting die je hebt voorspeld niet komt, gaan de mensen weer terug naar huis. Een tweede keer laten de mensen zich niet meer evacueren". Het rampgebied ligt op de zoge noemde „ring van vuur", een grove cirkel rond de Grote Oceaan, waar op zich in de atlas opvallend veel rode driehoekjes bevinden. Die driehoekjes geven nog werkzame vulkanen aan. Op deze plaatsen bevinden zich relatief zwakke plekken in de aardkorst. De cirkel loopt via de kust van Noord-Ame- rika en Alaska naar de Aleoeten, Japan, de Filippijnen, Indonesië en Nieuw-Zeeland terug naar Zuid- Amerika. Bekende steden op de breukvlakken: Mexico-Stad, San Francisco, Sapporo en nu dus Ar mero in Colombia. De instabiele gebieden ontstaan doordat de bodem van de oceaan als het ware onder het continent schuift. Zowel de oceaan als het land drijven op brokstukken aard korst. (schollen) die tegen elkaar opbotsen of onder elkaar schuiven. „Bij dergelijke landmassa's gaat het op den duur altijd mis". Oceaan-schollen die onder de con tinentale schollen schuiven, vor men meestal gebergten. De onder ste schollen komen in warme aard lagen terecht en smelten gedeelte lijk. Hierdoor onstaat onder meer magma. Als de gasdruk daarbij te hoog oploopt, zal het magma via de zwakste plekken een uitweg zoeken en als lava aan de opper vlakte treden. Dat kan geleidelijk gaan, zoals bij voorbeeld op IJs land vaak gebeurt, maar het kan ook via een explosie, waarbij gas, zand as en lava vrijkomen. Er zijn twee verschillende soorten vulkanen, legt De Vries uit. De minst gevaarlijke zijn de werkende vulkanen op eilanden in de oceaan. Het magma-gesteen- te is vloeibaar. Er is weinig kracht voor nodig om het magma naar buiten te brengen. De lava stromen die dan ontstaan zijn gemakkelijk te omzeilen: „Je doet gewoon een stap opzij". Het andere type ligt op land. De Sint Helens in Noord-Amerika is er zo een. Het magma is van een andere chemische samenstelling. Een belangrijk bestanddeel is gra niet, wat niet zo gemakkelijk is te smelten als het basalt in de oce aanvulkanen. Het blijft taai. Daar door duurt het langer voordat er voldoende druk is opgebouwd om de vulkaan tot uitbarsting te bren gen. De Vries: „Het magma moet naar buiten, hoe dan ook. Het gas daar in is de drijvende kracht. Dat wil naar boven. Bij de dunne olie in de oceaan-vulkanen geeft dat geen enkel probleem. De gasbel stijgt op door de kolom en spat buiten uiteen in een regen van klodders lava". „Bij de continentale vulkanen ligt dat anders. Het magma is een taaie, dikke stopverf. Het kost een enorme kracht om die massa kilo meters omhoog te brengen. Het kan eeuwen duren voordat de druk daarvoor hoog genoeg is. Maar uiteindelijk is de kracht zo groot dat het magma naar buiten wordt geperst. Als het gaat om een vul kaan met een ijskap komt daar nog een modderstroom bij, door dat het ijs smelt en als water naar beneden stroomt. Die explosie heeft dus enorme gevolgen, zoals nu in Colombia blijkt". De Ruiz, een vulkaan die niet als opvallend gevaarlijk bekend stond „rommelde en rookte" toch al enige maanden. De geoloog zegt dat er legio voorbeelden zijn van vulkanen die eeuwenlang hebben gerust. Dat leidde er zelfs toe dat mensen niet eens wisten dat ze op een levende berg- woonden. „In rust gaat het proces beneden in het inwendige gewoon door. Die vulkanen blijven druk opbouwen. Hoe langer de rust, des te groter de klap bij het ontwaken". Voor de grootste plof in de geschie denis zorgde in 1815 de vulkaan Tambora in Oost-Java. De eruptie zorgde voor een enorme hoeveel heid stof in de atmosfeer. Het klimaat in de wereld raak hele maal in de war. In juni 1816 sneeuwde het in Nederland. Het jaar staat bij de geologen bekend als „het jaar zonder zomer". Geen aansprekende titel voor veel Ne derlanders die vanwege andere weersomstandigden diverse jaren al zo in hun hoofd hebben. Het stof van de Tambora zorgde behalve voor prachtige zonsonder gangen ook voor hongersnood. „Daar zijn interessante verhalen over te vertellen. Zo groeiden er geen aardappels in Ierland. Dat was de reden voor veel Ieren om naar Noord-Amerika te emigreren, waar ook niets was". De Ruiz is met zijn 5.400 meter een van de hoogste toppen van Colom bia en maakt deel uit van een keten van zes vulkanen in de centrale keten van het Andesge- bergte, even ten noord-oosten van hoofdstad Bogota. De eerste gere gistreerde eruptie stamt uit 1570, de laatste uit 1829. Of er toen doden vielen is niet bekend. Het gebied om de toppen heen is uitge roepen tot wat in Nederland een Nationaal Landschap zou heten en is tamelijk dicht bewoond. De mensen verbouwen er hoofdzake lijk koffie en suikerriet. De afstand van de top tot aan het stadje Armero bedraagt hemels breed 50 kilometer; het hoogtever schil is ongeveer 5.000 meter van 5.400 naar 400 meter boven de zeespiegel. Hoewel de modder via de dalen ongeveer een weg van 70 kilometer aflegde bereikte de stroom het stadje in anderhalfuur. Blijft de vraag of evacuatie vooraf mogelijk was geweest. Het tijdstip van een uitbarsting is ongeveer te voorspellen, maar het gebied moet dan vol staan met seismologische apparatuur. Toch staat het rode driehoekje in de atlas natuurlijk niet voor niets juist bij de zes vulkanen ten noord oosten van Bogota. De bewoners weten dat ze in een potentieel gevaarlijk gebied leven, maar juist daar is de grond vruchtbaar en is het klimaat goed voor bij voor beeld het verbouwen van koffie, aldus Riezebos. Je mag de mensen niet verwijten dat ze juist hier zijn gaan wonen: als de zeespiegel blijft stijgen staat over enige honderden jaren heel Nederland blank. Dan verklaart iedereen ons voor gek." Een hulpverlener helpt een door de modder nauwelijks herkenbare vrouw in de velden in de omgeving van Armero. foto ap Advertentie) v.v AV. IvX 1 De vulkaan Nevado del Ruiz was ook vrijdag nog getooid met een kleine rookpluim. foto ap :*:j: Marten Beinema foto wim riemen giro 1111222 Mensen in nood, Den Bosch Marten Beinema (52), het christen-democratische Tweede Kamerlid uit Middelburg dat afgelopen week met vijf fractiegenoten steun gaf aan een PvdA-motie tegen de plaatsing van kruisraketten, laat er geen onduidelijkheid over bestaan: de actie was volstrekt legaal en in lijn met het verkiezingsprogramma van het CDA, waarin staat dat de rol van de kernbewapening moet worden teruggedrongen. In dat programma staat ook dat Nederland loyaliteit binnen de NAVO moet betrachten, maar dat neemt niet weg dat je factoren op verschillende manieren kunt afwegen. De een komt dan tot de conclusie dat er geen kruisraketten moeten worden geplaatst, de ander vindt dat dat wel moet gebeuren. Letterlijk zegt het programma dat kernbewapening een „bedreiging van de schepping in het schepsel" is. „Er is een aantal complicaties datje moet afwegen. Als je vóór plaatsing bent is dat goed voor het bevorderen van de eenheid binnen de NAVO, er is meer kans op onderhandelingen. Maar militair-technisch gesproken zeg ik: het hoeft helemaal niet. Er zijn al veel te veel kernwapens en met die overvloed kun je net zo goed pas op de plaats maken en niet plaatsen" Hij vervolgt: „Ik ben geen atoompacifist en ik zeg geen 'nee' tegen wapens onder alle omstandigheden, maar als we een overvloed hebben en het heeft geen militaire betekenis meer, dan moet je het niet doen". Hij is het helemaal eens met CDA-Kamerlid Joep de Boer, die deze week in Vrij Nederland beweert dat de plaatsing een druppel op een gloeiende plaat is. Wat gebeurde deze week? Bij het Kamerdebat over de plaatsing van 48 kruisraketten in ons land, waarmee een meerderheid instemde, wezen de Kamerleden Beinema, Couprie, Kraaijeveld-Wouters, De Kwaadsteniet, Laning-Boersema en Van den Toorn (allen CDA) de plaatsing af door steun te geven aan een motie van PvdA-fractieleider Den Uyl. Daardoor kon de meerderheid alleen tot stand komen met medewerking van SGP, GPV, RPF en de leden Wagenaar en Janmaat. Het ging allemaal betrekkelijk geruisloos, en dat kwam waarschijnlijk doordat CDA-fractieleider Bert de Vries al in eerste termijn verklaarde dat het „niet minder eerzaam" werd „als dan uiteindelijk bij de finale afweging niet alle leden van de CDA-fractie tot hetzelfde oordeel komen". In een stemverklaring namens de zes wees Beinema erop dat de CDA'ers met hun daad geen afkeuring uitspraken ten opzichte van het kabinet en zeker geen afstand namen van de beweegredenen van het CDA om zowel loyaal lid van de de NAVO te blijven als te trachten de kernwapens terug te dringen. Beinema, die al voor de afgelopen Kamerverkiezingen het CDA-partijbestuur een brief schreef waarin hij niet akkoord zei te gaan met het plaatsen van kernraketten, vindt dat de onderlinge verschillen buiten de fractie nogal worden overtrokken. Die verschillende opvattingen zijn in de eerste plaats niet zo groot als ze lijken, en hebben in de tweede plaats het wederzijds respect binnen de fractie goed gedaan. „Zoals ook uit het verhaal van Bert de Vries bleek zijn er op grond van het programma en de uitgangspunten van het CDA drie legitieme stromingen: de atoompacifisten, de mensen die het besluit steunen en de mensen die geen atoompacifist zijn, maar die het overbodig en gevaarlijk vinden de kernwapenspiraal de verkeerde kant uit te laten gaan. Die opvattingen staan eigenlijk ontzettend dicht bij elkaar". „Als je de afgelopen week bekijkt, zie je dat binnen de fractie het respect voor eikaars afwijkende standpunten sterk is toegenomen". Dat is, aldus Beinema, in de jaren vanaf 1979 wel eens anders (zelf zegt hij: „moeizaam") geweest. „De discussie was best fel, maar niet onplezierig". Door al deze discussie vindt Beinema dat het stemgedrag van zijn fractie meer recht heeft gedaan aan wat in de samenleving leeft. „Zowel onze fractievoorzitter als partijvoorzitter Bukman vinden dat het comité CDA'ers tegen kernwapens legaal is." En: „Dat bij de WD een niet onaanzienlijk deel van de partij tegen de plaatsing is, klinkt in die fractie niet door. Bij de PvdA is er sprake van een navenante situatie". Hij zegt het „te betreuren" dat er vanuit het Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening (ICTO) - de tegenhanger van het Interkerkelijk Vredesberaad en het Komité Kruisraketten Nee (KKN) - „een soort reactie gaande is" om deze zes Kamerleden lager te plaatsen op de advies-kandidatenlijst voor de komende verkiezingen. „Dat het hier en daar speelt is duidelijk en dat is jammer, gezien het verhaal van Bert de Vries dat onze actie volstrekt legaal was. Dit soort acties is schadelijk voor de partij, maar je kunt ze niet tegenhouden". Met die ontwerp-lijst, waarop drie van de zes tegenstanders een verkiesbare plaats innemen, zijn dezer dagen de CDA-afdelingen in den lande in de weer. Beinema staat nummer 22, „een uiterst verkiesbarf plaats", zegt hij zelf. „Het bestuur heeft ons, althans ten dele, op een verkiesbare plaats gezet maar dan zie je toch dat er actie op gang komt om dat ongedaan te maken, en dat betreur ik. Het is slecht voor een partij als er interne polarisatie is, zeker gezien het feit dat deze zaak de samenleving toch! erg polariseert". Dat brengt ons op het volkspetitionnement van het KKN, Vindt Beinema dat de miljoenen handtekeningen het parlement hadden moeten doen besluiten de plaatsing af te wijzen? „Zeker niet" beweert hij met stelligheid. „We hebben een parlementaire democratie en de Kamer heeft een eigen verantwoordelijkheid". „Je bent in de Kamer gezet op gront van een partijprogramma zonder last of ruggespraak. Dat betekent dat iedereen naar eer en geweten zij eigen oordeel moet vellen". In zijn stemverklaring zei Beinema woensdag dat de zes „de legitimiteit van een beslissing die de steun van een Kamermeerderheid heeft niet li twijfel hebben willen trekken". Hij wijst er nu ook op dat het volkspetitionnement geen referendum of volksraadpleging is. „Dat kent ons parlementaire systeem niet, en dan moet j e het ook niet als zodanig interpreteren. Het kan geen doorslaggevende factor zijn". Marten Beinema, een Fremdkörpe' met afwijkende standpunten binnei zijn fractie of iemand die juist zuiver in de leer is door zich vastte bijten in het eigen verkiezingsprogramma? Het laatste lijkt eerder het geval. Ook in de kwestie rond de bouw van kerncentrales „heb ik me gewoon aan het programma gehouden", constateert hij kalm als altijd. „Dat programma zegt dat er in deze kabinetsperiode geen centrales moeten bijkomen omdat het afvalprobleem nog niet is opgelost. Uiteindelijk ging de meerderheid akkoord met een tijdelijke oplossing voor dat probleem, maar ik heb me niet laten overtuigen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 28