M/EEK-UIT \NEEK-IN Historisch akkoord over Noord-Ierland getekend FNV: PAS OP MET UITLOKKEN VAN LOONEISEN irapoi Extra vrije dagen voor soldaten REES VOOR NIEUWE UITBARSTING de PZC vandaag 01184 - 25000 bOGOTA - Uit vele delen van de wereld stroomt de hulp binnen voor de slachtoffers van de iitbarsting van de vulkaan Nevado del Ruiz, die het Colombiaanse stadje Armero aan de voet ran de 5400 meter hoge berg, onder een dikke laag modder bedolf. Ten minste 20.000 inwoners jan Armero zijn gestikt in de woeste modderstroom die hen in de slaap had verrast; 1500 inderen wisten zich het vege lijf te redden door bliksemsnel op een dak te klimmen of zich rast te klampen aan voortrazende boomstammen in kolkende rivieren. Ruim 4000 Jlachtoffers zijn met het oog op epidemieën zonder identificatie zo snel mogelijk begraven. I Werk Ziekte-vakantie Ter Meuten Doe-Het-Zelf Demonstratiecentrum Nationale Poppenshow Tf Hobby/modelbouw- centrum vT Woningverbetering Creatieve vrijetijds- besteding vr Alles over tuinieren PRACHT PUMP PRACHT PRIJS Telefoonwijziging Bethesda St. Joseph Ziekenhuis te Vlissingen Stichting Streekziekenhuis Walcheren Gooi ook uw oude CV-ketel eruit! Y erzoening in Ierland Rustig weer ford-centrum Westhavendijk15CD,Goes. ~Fël.OTlOO-204<40 128e jaargang no. 264 Saterdag 16 november 1985 PROVINCIALE ZEEUWS \tRECHT (ANP) - De landmacht krijgt in het kader van arbeidstijdverkorting geen later ochtendappel op laandag. In plaats daarvan krijgen militairen elke jaand een vrije dag erbij, die op vrijdag moet worden \genomen. Dit is besloten in het overleg tussen de (ilitaire bonden en de landmachtleiding. Ie soldatenvakbond VVDM, die sterk had gepleit voor een \htendappel om 10 uur in plaats van om 8 uur op de laandag, vindt het 'treurig' dat de andere bonden dit '.el niet hebben gesteund. Met de vrije dagen die nu extra worden toegekend schieten soldaten niets op, aldus de VVDM, omdat een dienstplichtige bij zijn afzwaaien nu al een gemiddeld overschot van tien verlofdagen heeft. De ambtenarenbonden van het burgerpersoneel bij de landmacht hebben de maandelijkse vrije vrijdag als vorm van korter werken afgewezen. De bonden zullen nader overleg voeren met de landmacht leiding over hun wensen voor verspreide inroostering van de extra vrije dagen. ulp acties voor olombia op gang (Van onze correspondent De economische groei en de herverdeling van werk hebben een onverwacht gunstige in vloed op de werkgelegenheid. Premier Lubbers wil het tekort aan opleidingen voor nieuwe beroepen aanpakken. PAGINA 3 Langdurig zieken zullen in de toekomst minder vakantieda gen kunnen 'sparen'. PAGINA 3 Het warenhuisconcern Ven- dex neemt het postorderbe drijf Ter Meulen over. PAGINA 5 Binnen- en buitenland: 2 en 3 Financiën, economie: 5 Sport: 6 en 7 Provincies: 9, 10, 11, 13 en 15 Louis Stotijn leidt (ander maal) het Zeeuws Orkest Letters Letteren: Columnis ten en hun tijdstekenen Tom Lanoye in de slagerij Multa- tuli en Mulisch De shockthe rapie van Günter Wallraff Filmfestival voor de jeugd Radio en tv-programma's voor het weekeinde. PAGINA 19, 20. 21. 23 en 25 Boodschappen doen in Vlis singen: open huizen, dichte deuren Marten Beinema, een legale CDA-dissident Colombia, oord der verschrik king Genève: verwachtin gen en kansen Jutten langs de vloedlijn Rode Duivels en Oranje Leeuwen vechten om de tickets voor Mexico. PAGINA 27, 28, 29, 31 en 33 Hoeveel mensen om het leven zijn gekomen in de nabijgelegen plaatsen Libano, Santa Isabel, Anzoategui, Honda, Ambalema, Fresno en Mar- quito is nog onduidelijk. Radiosta tions meldden dat in de plaats Chin- china ten minste 1.000 mensen in de modder zijn gestikt. Terwijl reddingsploegen koortsachtig naar overlevenden zoeken is de vul kaan Nevado Del Ruiz opnieuw be gonnen met rommelen. Er wordt ge vreesd voor nieuwe uitbarstingen. Volgens de Spaanse vulkaanspecia list, Vicente Arana, is het niet uitge sloten dat het hele systeem van vulka nen, waarvan de Nevado del Ruiz deel uitmaakt, van slag is geraakt door de uitbarsting. Arana beschuldigde de Colombiaanse autoriteiten ervan on voldoende voorzorgsmaatregelen te hebben genomen tegen de gevolgen van mogelijke uitbarstingen. Minister Schoo van ontwikkelingssa menwerking heeft 2 miljoen gulden beschikbaar gesteld, maar ze mag van premier Lubbers nog enkele mil joenen uitgeven als dat nodig is. „Het geld is er, maar het moet wel verant- «mT .M woord worden uitgegeven", zei Lub bers. Artsen zonder grenzen in Amsterdam stuurde vrijdag een hulpteam van zes mensen naar het gebied. Het team neemt onder meer medicijnen (anti biotica en infuusvloeistof) en ver bandmateriaal mee om 30.000 mensen voor een periode van twee maanden te kunnen behandelen. De Colombiaanse regering heeft het VN-bureau voor de rampenhulp (UN- DRO) gevraagd de hulpacties te coör dineren. De goederen die het hardst nodig zijn zijn dekens, tenten, draag bare generatoren, lampen en keuken- benodigheden. Er zijn ook dringend helikopters nodig om de geisoleerde gebieden te bereiken. Duizenden mensen wachten in bomen, op daken en hoge gelegen plekken, op redding. De EG-commissie in Brussel heeft 1,25 miljoen gulden ter beschikking gesteld en een medisch team naar Bogota gestuurd. De voozitter van de commissie, Jacques Delors, verklaar de dat er nog meer Europees geld ter (Slot zie pagina 3 kolom 5) Na het tekenen van het akkoord schudden de Britse premier Thatcher en haar Ierse collega FitzGerald elkaar de hand. (Van onze correspondent) HILLSBOROUGH - De Britse premier mevrouw Thatcher en haar Ierse collega FitzGerald hebben gisteren in het kasteel van Hillsborough, in de buurt van Belfast, het historische akkoord getekend dat Ierland voor het eerst een stem geeft in de manier waarop Noord-Ierland wordt bestuurd. Ierland krijgt een raadgevende rol in Noordierse zaken en gaat daar mee optreden als bewaker van de belangen van de katholieke minder heidsgroep, de katholieken vinden dat de Britse regering onvoldoende oor heeft voor de klachten vanuit deze groep, die zich achtergesteld voelt. Dat heeft de laatste jaren tot een toenemende radicalisering van deze minderheid geleid, wat blijkt uit de sterk toegenomen aantrekkings kracht van Sinn Fein, de politieke vleugel van het verboden Ierse Re publikeinse Leger (IRA), die nu door 30 procent van de katholieken wordt gesteund. De Ierse en Britse regeringen hopen dat het verdrag dit proces terug draait en dat de katholieken weer met vertrouwen en op constitutio nele wijze aan de Noordierse poli tiek gaan deelnemen, dat wil zeg gen: met verwerping van geweldda dige methoden. Het akoord voorziet in de vorming van een raad die zal worden samen gesteld uit Ierse en Britse ministers. Deze raad zal zich over alle Noord ierse zaken buigen en daarbij gsteund worden door een perma nent secretariaat van Britse en Ier se ambtenaren, dat in Belfast zal worden gevestigd. Noord-Ierland, zo stelt het akkoord, blijft Brits zolang de meerderheid van de bevolking daar dat wil. Die meerderheid wil dat op dit moment ook, zo luidt een passage in het rapport dat een belangrijke conces sie van Ierland betekent. In de Ierse grondwet namelijk wordt uitgegaan van de eenheid van heel Ierland. FitzGerald erkent nu defacto dat Noord-Ierland Brits is. De samenwerking tussen Ierland en Engeland op het gebied van veilig heid en rechtspraak zal worden uit gebreid. Mevrouw Thatcher sloot gisteren in dit verband niet uit dat het in de toekomst tot de vorming van gemengd Iers-Britse rechterlij ke colleges zal komen. De protestantse politici in Noord- Ierland verwerpen het akkoord, dat zij als een uitverkoop aan Ier land zien, in de meest krachtige bewoordingen. Zij eisen van de Britse regering een volksraadple ging over het verdrag en hebben met maatregelen gedreigd als daar van geen sprake is De IRA heeft bekendgemaakt het verdrag als on belangrijk te beschouwen. DEN HAAG (GPD) - Als de werkgevers zich halsstarrig blijven verzetten tegen verdergaande arbeidstijdverkorting, is de kans aanwezig dat de FNV-bonden hogere looneisen gaan stellen. Een woordvoerder van de vakcentrale heeft die waarschuwing vrijdag geuit. Advertentie beurs op DHZ-, Hobby- en Vrijetijdsgebied IS TOTAAL VERNIEUWD!!! Een vrouw, die de uitbarsting van de Nevado del Ruiz heeft overleefd wordt door Colombiaanse soldaten weggedragen. (Advertentie) De FNV gaat er overigens voorlopig van uit dat de aangesloten bonden eensgezind de doelstelling van een 36-urige werkweek blijven nastreven. Van een door de Industriebond gecon stateerde „chaotische verdeeldheid" binnen de vakcentrale over het korter werken, is volgens FNV-woordvoerder J. Maat geen sprake. Volgens hem is dit eerder deze week gebleken tijdens overleg van de FNV-bond over het arbeisvoorwaardenbeleid. De cao-coördinator van de Industrie bond, J. Schermer zei donderdag dat „verdeeldheid troef' is binnen de vak centrale. De „poenacties" van de brandweerkorpsen dreigen volgens hem hun uitstraling te krijgen naar de industrie. Hij zei te vrezen dat ook de leden van de Industriebond nu hogere looneisen gaan stellen, en de realise ring van de 36-urige werkweek daar door in het gedrang komt. FNV-woordvoerder Maat noemt deze voorstelling van zaken „niet juist" en de discussies over een loongolf „voor barig", maar waarschuwde de werkge vers wel tegen 'uitlokken' van loonei sen. (zie ook pagina 3) (Advertentie) zeggen LANDBOUWDESKUNDIGEN! Overjarig veredeld Bamboe-siemet (Mis- cantnus gig.rob) Groeit in 6 tot 8 weken Z\ m hoog. Plantalstand ca. 50 cm. Voor gevogelte een Lustoord, voor vee een Lekkernij, voor tuin en park een Sierraad. Zeer geschikt als windkering, afscheiding, geluidswal en uitstekend bodemverbeterend Wisselgewas v. maiscultures en voor u... Een leven lang plantaanwijzmg of vraag documentatie! Stuur betaalkrt. of stort op giro 4439412 f 10.- v. één proefex. of f 25,- v. 5 exemp. of f 100.- v 25 stuks franko ths. Grootgebruik v boeren, mdustrrecre atie etc per 1000 st. f 2.500,- franko ths. onder rembours. SIJSENAAR'S Kwekeriien (n|ksw. t/o Motei bi| verkeersl.) postb 7 NULAND N-Br 5390 AA tel 04102-2167 of 2425 (Advertentie) modieuze leder damespump in diverse modellen en aktuele kleuren. Maten 36 - 41 Winkelprijs 59.95, maar bij Bristol minder dan de halve prijs alléén De Stichting Streek ziekenhuis Walcheren is ontstaan door fusie van het Bethesda- St Joseph Ziekenhuis te Vlissingen met het Gasthuis te Middel burg Het Streekzie kenhuis is één organi satie op twee lokaties, met een gezamenlijke kapaciteit van 462 bedden en 900 medewerkers Op vrijdag 22 november a.s. om 14.00 uur wordt het telefoonnummer van gewijzigd in Middelburg - Markt 45 (naast de NMB) tel. 01180 - 29911 donderdag koopavond tot 21.00 uur Goes Zuidvlietstraat 75 telefoon 01100-12420 En pak de bliksems-zumige ER-Electronic van Radson. Zónder waakvlam, waardoor weer zo'n 126,- gespaard. Kies de zuinigste konventionele CV-ketel, IfADaON liefst 92,7% (o.w.) rendement. Vraag 'n spaart Uenense folder bij: Radson, Antwoordnr. 67, 5960 WJ Pannmgen. (Geen postzegel.) Of bij: Alleenvertegenwoordiging voor Z.W. Ned, Levering uitsluitend via de installateur De overeenkomst tussen Groot-Brittannië en de Ierse Republiek over Noord- Ierland de noordelijke provincie Ulster, die onder Brits bestuur staat luidt een perio de in van een nieuw, op verzoening gericht, proces, dat vrede moet bren gen in dit door geweld verscheurde gebied. Het door Margaret Thatcher en Garret FitzGerald ondertekende 'historisch akkoord' is het lang ver wachte document, dat een eind moet maken aan het politieke geweld in Noord-Ierland. Voorlopig kan er nog geen sprake van zijn, dat Ulster bij de Ierse Republiek wordt gevoegd, want in het verdrag is een bepaling opgeno men dat een meerderheid van de Noordierse bevolking moet instem men met aansluiting bij de republiek. De huidige tweederde protestantse meerderheid zal niet zo snel een der gelijk besluit nemen. Daarvoor voelen de inwoners van Ulster de band met Londen nog te sterk. Wel staat vast dat de meerderheid van de bevolking, zowel katholieken als protestanten, een eind willen zien komen aan de huidige uitzichtloze situatie. Zeven tien jaar van niet aflatend geweld door fanatieke katholieken en extre me protestanten heeft diepe wonden geslagen in de Ierse samenleving. Rust en vrede is alles wat de Noordie ren nu nog vragen. De kloof tussen katholieken en protestanten wordt als feit aanvaard. Als de katholieke minderheid in Ulster haar dromen van hereniging met de katholieke Ierse Republiek uit beeld wil houden en als de protestantse meerderheid daadwerkelijk bereid is evenredige politieke invloed aan de katholieken te geven, bestaat een kans op oplos sing van het meer dan zestig jaar oude 'Ierse probleem.' Voor het eerst sinds 1921 krijgt de Ierse Republiek enige invloed op het gebeuren in de noordelijke provin cies, die 65 jaar geleden binnen het Britse rijk bleven, toen een Iers-En gels verdrag leidde tot de stichting van de Ierse Vrijstaat. Daaraan was een drie eeuwen durende Engelse be zetting van Ierland vooraf gegaan. Met name na de Slag bij de Boyne werd Ierland een kolonie van Enge land. In dat jaar versloeg de Nederlan der Willem III kort daarvoor met de macht van het Engelse koningschap bekleed zijn rivaal voor de Engelse troon, de katholieke James II. De Schotse en Engelse protestantse kolo nisten kregen het vanaf dat moment voor het zeggen in de noordelijke provincies, waar zij ten opzichte van de katholieken een meerderheid gin gen vormen. De nu gedachte Ierse invloed houdt een vorm van intergou vernementele samenwerking in, dat wil zeggen dat Dublin Londen officieel met raad en daad zal bijstaan in Ierse zaken en in een later stadium een nieuw geïnstalleerd eigen bestuur in Noord-Ierland zal adviseren. Dat de 'vrije' Ieren zich het lot van de rooms- kathoüeke minderheid in Ulster zul len aantrekken, wordt als een vanzelf sprekende zaak beschouwd. De over eenkomst tussen Thatcher en FitzGe rald doet op tal van punten erg kunst matig aan, maar in de huidige om- standheden is het juist de betrekkelij ke vrijblijvendheid naar beide kanten die hoop heeft voor de toekomst. Godsdienstkwesties het Noordierse probleem is in feite niets anders vragen nu eenmaal een subtiele bena dering, waarin aan alle standpunten zoveel mogelijk recht wordt gedaan. Mevrouw Thatcher heeft in elk geval getoond, dat zij met een minder fraai koloniaal verleden wil afrekenen. Ook als protestanten en katholie ken op basis van gelijkwaardig heid bereid zijn de handen ineen te slaan, bestaat het gevaar van een hernieuwde confrontatie. De IRA, het ondergrondse Ierse republikeinse le ger vormt een bedreiging, evenals de extremistische protestanten van de strijdbare dominee Paisley. De IRA is door de jaren zo vergroeid met terreur en geweld dat zij moeilijk zal zijn te overtuigen van de noodzaak de gewa pende strijd te staken. Aan de andere zijde staan de fervente aanhangers van Paisley, die Ulster tegen elke prijs Brits willen houden. Elke concessie in de richting van de katholieken het nu gesloten akkoord wordt als zoda nig opgevat is in hun ogen verraad. Weliswaar wil de overgrote meerder heid van de Noordierse bevolking in rust en vrede leven, maar het is juist het handjevol terroristen van katho lieke en protestantse huize dat het nu in gang gezette proces van verzoening kan frustreren. Dat bijna de helft van de Ulster-katholieken duidelijk sym pathie heeft voor de politieke tak van het verboden Ierse Republikeinse Le ger komt meer voort uit een gevoel van onmacht dan uit werkelijke poli tieke overtuiging. De gematigde par tijen kunnen aan invloed winnen nu, zij het nog beperkt, uitzicht wordt geboden op een oplossing van het schrijnende Ierse probleem. Voor een te groot optimisme dient echter te worden gemaakt. Zeventien jaar van terreur en vele honderden doden, kun nen door geen enkel verdrag worden weggeredeneerd. Maar sinds gisteren is er toch weer hoop voor Noord- Ierland. Die hoop geeft vertrouwen op een betere toekomst voor het verdeel de eiland. Dim Staatsgreep Liberia - Generaal Thomas Quiwonkpa, die eerder deze week een mislukte staatsgreeppoging in het Westafrikaanse land Liberia deed, is vrijdag bij een schietpartij gedood. President Doe verklaarde dat Quiwonkpa door regeringsgetrouwe troepen was neergeschoten toen hij op weg was naar het vliegveld. In de ochtend plaatselijk mist. Overi gens af en toe zon en droog. Van avond toenemende bewolking. Mid- dagtemperatuur 7 graden. Een zwak ke tot matige zuidwesten wind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1