IN DE VRUDAGKRANTi l\\\ Reagan zoekt onbewandelde wegen Genève Atv-akkoord na actie in haven Rotterdam Rode Kruis geeft financiële hulp Botha: zwarten in presidentiële raad opnemen IJslandse Miss Wereld PZC vandaag Geef 'n Kangaroo kado! r Tto&elaen STAD ARMERO TOTAAL VERWOEST Europeanen voor Europese munt Somber 228e jaargang no. 263 Vrijdag 15 november 1985 OP DE HOGE, HÓGE DAKEN vrijdagkrant a Autorijscholen Posttarieven Inval politie Vakantie Economie Spakenburg /vongoruu MEXICO-STAD - Een vulkaanuitbarsting in Colombia heeft gisteren aan zeker 20.000 mensen het leven gekost, maar het is zeer waarschijnlijk dat dit dodental zal stijgen tot 30.000. Kinderen HEREN I I I I I I I I I I Aanvankelijk mistbanken, overigens veel bewolking en in de middag af en toe regen. Middagtemperatuur 5 gra den. Een matige en aan de kust vrij krachtige zuidenwind. Rikt' \rijdag ander nieuws... PROVINCIALE PZC Met ingang van 1 juli 1986 kunnen autorijscholen zich aansluiten bij een erkennings regeling van de overheid. De regeling biedt verschillende voordelen. PAGINA 3 De Tweede Kamer gaat ak koord met de verhoging van de posttarieven in 1986. Op een brief moet dan een zegel van 75 cent. PAGINA 5 De politie heeft bij een inval bij drie bedrijven in de Kanaalzo ne vermoedelijk gestolen ma terieel in beslag genomen. PAGINA 9 Ons Zeeuwen bin zünig, maar ook de vakantieganger in Zee land houdt de hand op de knip. PAGINA 9 Staatsraad Verburg pleit voor een economisch ontwikke lingscentrum, als vervanger van het ETI. PAGINA 11 In de Tweede Kamer zijn vra gen gesteld naar aanleiding van de uitschakeling van de voetbalclub Spakenburg in de KNVB-bekerstrijd. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 9, 11, 13 en 15 Sport: 17 V ulkaanramp Colombia eist duizenden doden (Advertentie) Doe 'ns origineel. Geef zo'n handige traphulp van Altrex. n Begeerd kado! past op buna elke trap (Van onze correspondent) de piloot die over het rampge bied heeft gevlogen Het stadje Armero met 30.000 inwoners, aan de voet van de vulkaan, werd bijna totaal verwoest. In dit door lava, modder en steen bedolven stadje zijn intussen al 4.000 stoffelijke overschotten ge borgen. Volgens ooggetuigen heeft 80 procent van de bevol king van Armero de kokende modderstroom niet overleefd. Vanuit de lucht lijkt Armero op een enorm strand, vertelde Het kan nog dagen duren voordat de werkelijke omvang van de ramp, die vergeleken wordt met Pompeii en Krakatau, duidelijk is. Volgens oogge tuigen zijn de meeste inwoners in het getroffen gebied in de slaap verrast door de stroom modder, lava en wa ter. „Ik hoorde mijn broer in het donker huilen, de muren van ons uis stortten in. Ik klampte me aan mijn bed en werd weggedreven", vertelde een jongen uit Armero. Hij zei dat zijn ouders en zeven zuster worden ver mist. De ramp begon donderdag met twee knallen in de krater van de vulkaan, de 5486 meter hoge Nevado de Ruiz (de Besneeuwde van Ruiz). De stof wolken werden tot in Bogota waarge nomen. De hitte deed de eeuwige sneeuw van de gigantische vulkaan smelten. Na bijgelegen rivieren raakten geblok keerd door de gloeiende as en stenen. De wateroverlast ontaardde daarom in een enorme vloedgolf van modder. Fernando Ibarra, een piloot die twee maal over het rampgebied vloog, ver telde aan een Colombiaanse radiozen der dat de rivier Lagunilla een enorme hoeveelheid modder met stenen, as, en resten van bomen, auto's en huizen had meegesleept over een afstand van 40 kilometer. Behalve Armero zijn ook de dorpen van Santuario, Carmillo, Pindolito, Murillo. Casa Blanca en El Libano onder de modderbedolven. Ze ker 100.000 mensen zijn dakloos ge worden. Raul Ramirez, een Colombiaanse ra diojournalist was een van de eersten die het rampgebied wist te bereiken. Donderdagmiddag waren er nog altijd tientallen mensen die in boomtoppen en op daken op hulp zaten te wachten. De reddingswerkzaamheden worden bemoeilijkt omdat het rampgebied door de modder geheel van de buiten- wereld is afgesloten en alleen te berei ken is per helikopter. De Nevado de Ruiz had al bijna 150 jaar niets meer van zich laten horen. Nabij de krater was zelfs een natuur park geconstrueerd. De Colombiaanse minister van bui tenlandse zaken, Octavia Ramirez Ocampo, erkende in Parijs dat de ramp in zekere mate was te voorzien. Voor de Franse televisie verklaarde Ocampo:,,De vulkaan had de afgelo pen maanden tekens gegevens van herleving". Men had enkele voorzorgsmaatrege len genomen, maar het was niet mo gelijk de gehele bevolking te evacue ren, aldus Ocampo. WASHINGTON (AP, RTR, UPI, AFP, DPA) President Ronald Reagan heeft donderdagavond gezegd dat hij naar Geneve voor de topontmoe ting met partijleider Gorbatsjov gaat om „nog onbewandelde wegen" te zoeken bij de samenwerking met de Sowjet-Unie. Ook zal hij een brede culturele uitwisseling voorstellen tussen de VS en de Sowjet- Unie. „Mijn missie, is een vredesmissie", zei Reagan in een uitzending die door het hele land werd uitgezon den vanuit het Witte Huis. „Ondanks onze diepe en blijvende verschillen, kunnen we en moeten we voorkomen dat onze wedijver overgaat in geweld", aldus Rea gan. „We kunnen nog onbewandelde wegen vinden waar Amerikaanse en Russische burgers vruchtbaar kunnen samenwerken ten dienste van de mensheid." Zesendertig uur voordat de presi dent naar Geneve vertrekt liet hij weten dat beide landen bijna zover zijn om een nieuwe overeenkomst te sluiten waarbij culturele en edu catieve, uitwisseling hervat en uit gebreid kan worden. „Stelt U zich eens voor hoeveel goeds wij kunnen bereiken, hoe de zaak van de vrede wordt gediend, als meer personen en families van onze beide landen elkaar beter zouden leren kennen op een per soonlijke manier", aldus Reagan. „Stelt U zich eens voor dat mensen in ons land weer het Bolsjoi Ballet kunnen zien, terwijl de Russische burgers naar Amerikaanse toneel stukken kunnen kijken en naar groepen luisteren als de Beach Boys. En wat dacht U van Russi sche kinderen die naar Sesam straat kijken?" Reagan ging maar kort in op de voortgaande problemen die beide partijen verdelen ten aanzien van de wapenbeheersing. Reagan had wel enige hoop. „Als we beiden ons oorlogswa pens zullen verminderen, dan zijn er geen verliezers alleen maar winnaars", zei hij. Hij verdedigde daaTbij zijn Strategisch Defensie Initiatief voor de ruimte, dat de Russen sterk afkeuren. Allereerst zullen de twee leiders elkaar dinsdag 15 minuten lang privé spreken voor de formele on derhandelingen beginnen in gezel schap van hun delegaties. De eer ste zitting van iets meer dan twee uur vindt dinsdagochtend plaats. In de middag volgt nog een zitting van twee uur. In de eerste zitting wil president Reagan, zo meldde Speakes, de positie van de VS verduidelijken. In de middag zullen de gesprekken zich concentreren rond ontwape ning. Het Witte Huis heeft donderdag het voorstel van het Kremlin ver worpen het aantal te land gestatio neerde strategische kernraketten te beperken in de aanloop naar de topconferentie. De Sowjet-delegatie in Genève heeft een gesprek voorgesteld tus sen een internationale kinderdele gatie en de secretarissen van de Amerikaanse president Reagan en Sowjet-leider Gorbatsjov. Kinderen van Peacework in Genè ve hebben dit van de hand gewe zen en blijven bij hun verzoek om een gesprek met Reagan en Gor batsjov zelf. Vanuit Nederland zullen de voor zitter van het landelijk bestuur van het Comité Kindervuist, Ca- thalijne Anten (14 jaar), en be stuurslid Nanna Nasht (13 jaar), worden afgevaardigd. Dit is door het Comité Kindervuist bekendge maakt. BRUSSEL (GPD) - De meerderheid van de Europese burgers voelt wel voor de invoering van een Europese munt, die in alle landen van de Europese Gemeenschap gebruikt kan worden. Maar men vindt wel dat naast die Euro-munt de nationale munteenheid moet blijven bestaan. Dat blijkt uit een onderzoek dat in opdracht van de Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de EG, is gehouden onder 6500 ingezetenen van de huidige tien EG-landen. ROTTERDAM (ANP) - Nadat duiend Rotterdamse havenarbeiders don derdag het werk hadden neergelegd, Studiebeurzen Als de Tweede Kamer het wetsontwerp studiefinan ciering niet snel aanneemt, kost dat de overheid honderden miljoenen gul dens. Met dat dreigement probeert minister Deetman van onderwijs de Kamer alsnog achter zijn plannen voor de studiebeurzen te krijgen. In een donderdagavond gepubliceerde memorie van antwoord voorspelt de minister dat uitstel van zijn plannen in 1986 114 miljoen gulden zal kosten, en afstel uiteindelijk 144 miljoen gul den per jaar. DEN HAAG (ANP/GPD) - Het Nederlandse Rode Kruis heeft donderdag giro 777 opengesteld voor giften ter leniging van de noden onder de slachtoffers van de vul kaan-ramp in Colom bia. De Nederlandse afdeling heeft naar het Interna tionale Rode Kruis in Genève inmiddels 200.000 gulden overge maakt voor de slachtof fers in Colombia. Het Nederlandse Rode Kruis roept mensen die willen helpen op geld over te maken. Uit Nederland worden geen goederen of hulp verleners naar Colombia gestuurd. Alle hulpgoe deren kunnen in de re gio zelf worden aange schaft, zodat sneller kan worden gewerkt. Dekens, tenten, bloed- plasma en medicijnen. Dat is wat de mensen die de verschrikkelijke vulkaanuitbarsting heb ben overleefd op korte termijn nodig hebben. Dat vertelde telefonisch de persattaché van de Nederlandse ambassade in de Colombiaanse hoofdstad Bogota, Fer- mien Pedro Coronel. Volgens Coronel dreigt voor de Nederlandse ko lonie in Bogota geen ge vaar; de Colombiaanse hoofdstad ligt 170 km ten noordwesten de vul kaan en hoog in de ber gen, aldus Coronel. Advertentie i i i maak een leuk gebaar, voor uw vrouw slaagt u bij De Nobelaer mode en bijouterieën Oost straat 8, Domburg, tel. 01188-2121. Vrijdag avond koopavond. LONDEN (DPA) - De veiling bij Sotheby in Londen van drie kost bare Stradivariusviolen en de "Benvenuto"-cello van dezelfde meester uit het begin van de acht tiende eeuw heeft donderdag niet het verwachte resultaat gehad. Geen van de vier strijkinstrumen ten haalde de gevraagde mini mumprijs. Sotheby had op een totaal bedrag van 3 miljoen pond (ongeveer 16 miljoen gulden) ge hoopt. De "Lady-Ann-Blunt"-Stradiva- rius uit 1721, die in 1864 was gekocht door de kleindochter van de Britse dichter Lord Byron, Lady Ann Blunt, had 1 miljoen pbnd moeten opbrengen, maar kwam niet hoger dan 820.000 pond en dat vond de eigenaar te weinig. Ook de twee andere violen en de cello bleven onder de vraagprijs en onverkocht. Foto: de "Lady-Ann-Blunt"-Stra- divarius wordt tijdens de veiling voorgespeeld. hebben de directie van de Samenwer kende Havenbedrijven (SHB) en de ondernemingsraad overeenstem ming bereikt over de volledige in roostering van de 11,5 arbeidstijdver korting-dagen in 1986. Daarmee is de inroostering van de atv-dagen geregeld voor de helft van de ruim tweeduizend stukgoedwer- kers in de Rotterdamse haven. De vervoersbond FNV bemiddelde bij de gesprekken. In de SHB-arbeidspool zitten 1.100 stukgoed-arbeiders en 600 werkne mers uit de overige sectoren. Ook bij Multi-terminals (Pakhoed, 100 werk nemers) werden directie en OR het donderdag eens over de inroostering. Bij de overige stukgoedbedrijven moet de inroostering nog worden be sproken. De Vervoersbond FNV ver wacht dat de werknemers bij het uitblijven van overeenstemming eveneens in actie zullen komen om volledige inroostering af te dwingen. In de containersector (1.800 werkne mers) is het overleg over een nieuwe cao begin deze week vastgelopen op de door de vakbonden gevraagde ex tra arbeidstijdverkorting van vijf da gen. Acties blijven ook hier mogelijk, aldus de Vervoersbond FNV. Dat geldt ook voor de 500 werknemers bij de contrölebedrijven in de Rotter damse haven, die vooralsnog bij hun werkgevers geen gehoor hebben ge kregen voor hun cao-eisen. In de kolen- en ertsoverslagsector is een ultimatum aan de werkgevers aange kondigd als zij niet bereid zijn de werkweek van 36 naar 32,5 uur terug te brengen. (Advertentie) ITEUTELl HEREN iMODE VOOR ELKE GEWENSTE MAAT JOHANNESBURG (AP) Het Zuidafrikaanse staatshoofd P.W. Botha heeft de Presidentiële Raad, een parlementair advieslichaam, donder dag gevraagd plannen op te stellen om voor het eerst zwarten in de raad op te nemen. De raad telt thans 60 leden: 41 blanken, 13 kleurlingen en zes Azia ten. "Hervorming betekent nieuwe aanpassingen. Het betekent dat nieu we omstandigheden om een nieuwe benadering vragen", aldus Botha tot een bijzondere vergade ring van de raad. Het apartheidsregime heeft stemrecht voor de 24 miljoen zwarte inwo ners van Zuid-Afrika steeds afgewezen. Botha heeft eerder gesteld dat algemeen kiesrecht zou neerkomen op zelf moord van de blanken. (Zie ook pagina 5) LONDEN (AFP/UPI) - Miss IJsland, de 22-jarige Hofi Karlsdottir, is donder dagavond in de Londense Royal Albert Hall gekozen tot Miss Wereld van 1985. Er waren 78 kandidates voor de titel. Miss Verenigd Koninkrijk, de 19-jarige mannequin Mandy Shires, en Miss Verenigde Staten, de 22-jarige studente Brenda Denton, waren twee en drie. De nieuwe Miss Wereld is in het dagelijks leven kleuterleidster in Reykjavik. Zij krijgt voor ongeveer 125.000 gulden aan prijzen en contracten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1