Vliegtuigen neergestort op i voorstad van New York Brits Super Channelop de kabel Gastarbeiders Z-Afrika mogen voorlopig blijven Blad: plaatsing van Pershings versneld BOERENKOOL EN GEHAKT HOLADEBOLA! VOOR MAAR25,- ELKEDINSDAG NAAR ENGELAND. DA'S KRAS! uta vandaag WRIJWILLIG ZIEKENFONDS FAILLIET' Excuses Economie VOW Surveillance Wieleramateurs Oranje Proeftuin Marcel van Dam belangrijkste kandidaat- VARA-voorzitter Geen extra geld winterschilder Winterse buien CaU CJ3 GSC5G3 CJ3 C {28e jaargang no. 260 insdag 12 november 1985 Terreurgolf over België d: Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Panklare gesneden ïJJ boerenkool, QQ zak± 400 gram Z/O Gehakt half-om-half, 500 g 5484.48 "7QQ kilo 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. VLISSINGEN 23 SHEERNESS Y- ans op proeftuin olksverzekering )EN HAAG (GPD) - Opheffen van de vrijwillige ziekenfondsverzekering is beter, niet goedkoper. Niet opheffen zal zonder meer duurder worden. Dit betoogde gisteren staatssecre taris Van der Reijden (volksgezondheid) in een „technische" discussie met de Tweede Kamer over de voorstellen tot wijziging van het ziektekostenstelsel. *PZC De AbvaKabo biedt Amster dam excuses aan voor de pro testacties van de brandweer. PAGINA 3 De Nederlandse consumenten zijn in meerderheid optimis tisch over de economische si tuatie. PAGINA 4 Een provinciale werkgroep onderzoekt een mogelijk alter natief voor het VOW-tracè Kruiningen-Perkpolder: de nieuwe verbinding zou dichter bij Terneuzen komen te liggen. PAGINA 7 Bij de Goese politie wordt een roulatiesysteem ingevoerd: re chercheurs komen na vier jaar weer in surveillance dienst. PAGINA 11 Angst en beven bij de Zeeuwse wielrenamateurs over een be leidsplan bij de KNWU. PAGINA 14 Leo Beenhakker zet de selectie voor het Nederlands voetbal elftal niet op z'n kop. Voor de belangrijke wedstrijd tegen België worden alleen gedwon gen wijzigingen doorgevoerd. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 4 Financiën, economie: 5 Provincie: 7, 9, 10, 11 en 13 Sport: 14 en 15 Tot dusver is de meerderheid van de Tweede Kamer (vooral CDA en PvdA) gekant tegen deze voorstellen. In een langdurig debat over deze ingewikkel de kwestie werden misverstanden tus sen de bewindsman en de christen democraten opgehelderd. Het CDA lijkt bereid medewerking te verlenen als de wensen van de ondernemers uit het midden- en kleinbedrijf kunnen worden ingewilligd. Het voorstel mid dels een 'proeftuin' vooruit te lopen op een volksverzekering werd door Van der Reijden niet op voorhand afgewezen. Het CDA wil echter ook dat de inhoud van de hulpverlening beter in beeld komt. Een van de verwijten van CDA- woordvoerder Lansink was dat tot dusver de „kille cijfers" te veel een rol hebben gespeeld. De (uiterst kriti sche) PvdA wacht nu af welke wijzi gingen Van der Reijden kan bieden. Ook de WD kwam op voor de positie van de kleine zelfstandigen, maar bleek overigens als enige bij voorbaat akkoord. De kleine zelfstandigen vormen het merendeel van de 800.000 vrijwillig verzekerden wier „verhuizing" naar de particuliere ziektekostenverzeke ring bij uitvoering van de voorstellen moet worden verwacht. Duidelijk was al geworden dat, gezien de langdurige parlementaire behandeling, die ook nu nog niet voltooid is, de ingangsda tum van 1 januari niet kan worden gehaald. Gemikt wordt nu op 1 april 1986. Van der Reijden gaat nu onderzoeken (samen met de Ziekenfondsraad) of de gedachte aan een „proeftuin" voor de vrijwillig verzekerden van CDA- woordvoerder Lansink mogelijkhe den biedt. De staatssecretaris ziet die mogelijk heid „niet zitten", maar hij wil daar over niet bij voorbaat afwijzend oor delen. In deze „proeftuin" wordt als het ware vooruit gelopen op een toekomstige volksverzekering. Gewerkt wordt dan met eigen risico's (zeker maximum aan kosten dat de verzekerde eerst zelf betaalt). Verder zal Van der Reij den met minister Ruding (financiën) en staatssecretaris Van Zeil (midden- en kleinbedrijf) bezien of de voor de betrokken verzekerden geplande compensatieregeling beter en langdu riger kan worden gemaakt. Van der Reijden zei dat de vrijwillige verzekering wel opgeheven moet worden, omdat zij „failliet" is. De particuliere verzekeraars willen deze verzekering niet meer met behulp van bijdragen (zoals tot dusver was afgesproken) overeind houden. Niet opheffen zal de premies tot f 200 en meer per maand doen stijgen. Daar staat tegenover dat de betrok ken 800.000 verzekerden (bejaarden en uitkeringsgerechtigden gaan naar de verplichte ziekenfondsverzekering) voor een premie van f 165 per maand op de particuliere markt terecht kun nen. De wijziging brengt meer samen hang in het stelsel, maar zal geen besparing op de kosten van de ge zondheidszorg opleveren, aldus Van der Reijden. Handhaven van de „vrijwillige" in deze vorm kan dus niet, ook niet „afgeslankt", vond de staatssecreta ris. Als men tenminste niet wil dat er straks mogelijk onderdelen (als de ziekenhuisverpleging) uit het zieken fondspakket worden gehaald. Na doorvoering van wijzigingen kan wor den gestreefd naar geleidelijke tot standkoming van een volksverzeke ring tegen ziektekosten. Die mogelijkheid is niet geblokkeerd, zoals de kamermeerderheid meent, maar Van der Reijden kan op die weg niet verder. Belangrijke reden is dat hij na anderhalf jaar nog het advies van de Sociaal-Economische Raad niet heeft. DEN HAAG (ANP) - De vaste kamercommissie voor de volksgezondheid boog zich maandag in de Grote Zaal van de Tweede Kamer over het wetsontwerp dat moet leiden tot de opheffing van de vrijwillige ziektekostenverzekeringOp de foto: staatssecretaris Van der Reijden, rechts mevrouw G. M. P. Cornelis- sen. voorzitter van deze kamercommissie. DEN HAAG (GPD) - Het PvdA-Tweede-Kamerlid Marcel van Dam is de belangrijkste kandidaat voor het voorzitterschap van de VARA. Vrijdag vergadert het VARA-bestuur over de voordracht. Hoogstwaarschijnlijk wordt Van Dam als eerste op die voordracht geplaatst. Van Dam, die met waarnemend voorzitter Van Wijk de enige kandidaat voor de functie is, heeft nog niet beslist of hij die baan wel wil. Vrijdag vindt er nog een gesprek plaats tussen het VARA-bestuur en hem, waarna hij zal beslissen. De vorige voorzitter van de VARA, Albert van den Heuvel, legde enkele maanden geleden zijn functie neer om een baan te aanvaarden bij het bestuur van de NOS. Als Van Dam voorzitter van de VARA wordt, verdwijnt daarmee weer een van de mogelijke opvolgers van Den Uyl uit de landelijke politiek. Eerder verliet de ex-minister van onderwijs, Van Kemenade, de Tweede Kamer om voorzitter van het bestuur van de universiteit van Amsterdam te worden. De brandweer van New York bestrijdt de vuurzee in een door vlammen helverlichte nacht. 11 11- V; x11V,,. x1:,!:1:';!;'!;";" CLIFFS1DF, PARK (AP) - Zeker vijf mensen zijn om het leven gekomen toen twee zakenvliegtuigen boven een voorstad van New York met elkaar in botsing kwamen en neer stortten. Op de grond raakten acht mensen gewond toen de wrakstuk ken vijf gebouwen in lichterlaaie zetten. Aanvankelijk vreesden de autoriteiten dat 10 gezinnen in de vuurzee waren omgekomen, maar in de loop van maandag deelde de politie mee dat slechts één bewo ner werd vermist. Drie doden werden gevonden bij het wrak van een propellervliegtuigje, dat tegen de gevel sloeg van een gebouw van twee verdiepingen in de voorstad Fairview. Het andere toestel, een driemotorig straalvliegtuig met twee inzitten den, kwam neer in e wijk Cliffside Park. Twee huizen werden met de grond gelijk gemaakt en er ont stond een enorme brand, die nog drie woningen in brand zette. Fami lieleden van de vermiste man vrees den dat hij nog sliep toen het onge luk gebeurde. Volgens de autoriteiten hebben de twee piloten van het straalvlieg- tuigje luttele minuten voor de bot sing via de radio gemeld dat er problemen waren. Opklaringen afgewisseld door buien. Soms hagel en kans op natte sneeuw. Vrij krachtige wind uit west tot noord west. Afnemend in de avond tot matig. Maximum temperatuur 7 graden. 1 ,v/»J J Z° IOS 'e kruDpen- Ul' kran' 'e balen \i\niu\ (Van onze correspondent) LONDEN - De 16 commerciële omroepen in Engeland hebben gisteren besloten in beginsel akkoord te gaan met Ue oprichting van „Super Channel", een satelliet-tv- \anaal dat is bedoeld voor de kabelnetwerken in heel Vest-Europa. \>uper Channel moet volgend jaar herfst van start gaan, in zijn inkomsten moeten zien te krijgen uit pan-Europese [eclame. Het zal daarmee een rechtstreekse concurrent oorden van het kanaal „Sky Channel". Wat Super Channel voor zal hebben op Sky Channel is de kwaliteit van de programma's. Sky Channel zendt veel oude Amerikaanse films en tv-series uit, terwijl Super Channel gebruik zal kunnen maken van het beste dat alle Britse omroepen te bieden hebben. Dat geldt niet alleen voor de commerciële omroepen, maar ook voor de BBC, die al heeft verklaard te willen meedoen aan het satellietkanaal, en ongeveer een derde deel van de uit te zenden programma's zal leveren. ke schrik zit er goed in bij 'de Belgen. Drie bloed baden van de 'Bende van Nijvel' op winkelcentra in de provincie Brabant met on geveer dertig slachtoffers hebben een verlammende uitwerking op de sa menleving bij onze zuiderburen. Het onheilspellendste in de overvallen, gepaard gaand met schietpartijen op alles wat beweegt, is nog dat er nog steeds geen enkele aanwijzing is uit welke hoek ze eigenlijk afkomstig zijn. Datzelfde geldt in feite voor de in tempo en brutaliteit toenemende aan slagen van de organisatie die zich aanduidt met de letters CCC (Strij dende Communistische Cellen). Ook bij het onderzoek naar de achtergron den van die beweging, of wat het dan ook mag zijn, niet veel meer dan vermoedens en giswerk. Kortom, Bel gië is in een minimum van tijd bezig het land te worden dat in Europa met het grootste terreurprobleem raakt opgescheept. Of er verbindingen zijn tussen de groepen die het land op het ogenblik terroriseren is niet duidelijk. De - versnipperd werkende - politie diensten en binnenlandse inlichtin genorganisaties staan voor een com pleet raadsel. En dat maakt de ter reurgolf nog alleen maar beangstigen der. Als je zelfs op koopavond in winkelcentra van betrekkelijke rusti ge plaatsen je leven al niet meer zeker bent treedt er langzamerhand een vorm van ontregeling van de maat schappij op. Kritiek en woede op het uitblijven van een 'antwoord' op dit alles beheersen na een week van schrik over deze opeenstapeling van geweld de Belgische publieke opinie. En daarbij moeten vooral de gebrekkige politie-organisatie en het politieke on vermogen om daarin verbetering te brengen het ontgelden. De afgelopen jaren is bij verschillende noodsitua ties (het voetbaldrama in het Brussel se Heizelstadion en de reeks van bomaanslagen en overvallen) pijnlijk duidelijk geworden dat het beleid bij de bestrijding van misdaad en geweld in België op belangrijke punten faalt. Allerlei politie- en rijkswachtdiensten werken langs elkaar heen. Bevoegd heden zijn niet scherp afgebakend. De onvermijdelijke taalproblemen spelen ook hier dwars door organisatiepatro nen en verantwoordelijkheden heen.' Op kritieke momenten zijn er kenne lijk meer vragen dan voorschriften, zodat het resultaat is dat er eigenlijk niets gebeurt. In pers en parlement van België is deze machteloosheid van justitie en politie al vaak gehe keld. Maar consequenties werden daaruit niet getrokken. Minister Gol van justitie heeft afgelopen weekend erkend dat alles wat tot nu toe aan nieuwe maatregelen en extra voorzie ningen voor de strijd tegen terreur en zware criminaliteit is toegezegd in de praktijk nog weinig heeft opgeleverd. Volgens hem zal het gehele beleid op dit punt op de helling moeten. Bij dat alles kan de wetgeving op het gebied van het wapenbezit in België niet buiten beschouwing blij ven. In afwijking van wat in veel landen al lang niet meer kan, kennen de Belgen nog steeds een vrije ver koop van jacht- en sportwapens. Dat onder dergelijke omstandigheden ie dere beperking op het gebruik en de verspreiding van wapens binnen de samenleving onhaalbaar is en iedere controle onmogelijk, begint België zich angstig bewust te worden. En dat is niet het enige. De liberale wapen handel heeft ook haar uitwerking naar buiten. Nog vorige week werd bekend dat zich in de jaren 1980 tot 1983 een gigantische wapensmokkel via Belgisch grondgebied heeft vol trokken. Honderdduizenden raketten, mitrailleurs, pistolen en granaten vonden langs Belgische afvoerwegen hun bestemming bij guerillabewegin- gen en terreurorganisaties en landen in oorlog in Afrika, Azië en Europa. Ook op kleinere schaal is België 'ex portland' van wapens. Smokkel van schiettuig in royale variatie verdwijnt over de grenzen, ook richting Neder land. Pogingen om in Beneluxver- band de wapenwetgeving van België, Nederland en Luxemburg op elkaar af te stemmen zijn volledig gestrand. Tientallen slachtoffers, uitzonder lijk veel schade, toenemende angst en onzekerheid en het gevaar voor een begin van ontregeling van het publieke leven zijn er de sympto men van dat België kampt met een gigantisch probleem van binnenland se veiligheid. Kabinetsformateur Mar tens mag dan bogen op een formida bel verkiezingssucces bij de laatste stembus voor het Belgische parle ment, - een golf van terreur en zware criminaliteit moet hem tegelijk heb ben duidelijk gemaakt dat de stabili teit van de samenleving in zijn land gevaarlijke risico's begint te lopen. vdM. DEN HAAG (ANP) - Minister Winse- mius voelt er niets voor om geld dat het rijk overhoudt aan de mislukte fiscale aftrekregeling voor onder houd aan de eigen woning, te gebrui ken voor financiering van de winter schilder. De bouwminister heeft dit de Tweede Kamer maandag duide lijk gemaakt, nadat de PvdA in een motie had gevraagd om dat geld te besteden aan bestrijding van de werkloosheid onder bouwvakkers. (Van onze correspondent) KAAPSTAD - De Zuidafrikaanse mi nister Du Plessis van werkgelegen heid heeft ontkend dat op zeer korte termijn vele duizenden zwarte gast arbeiders het land zullen worden uitgezet. Deze ontkenning volgde op een bericht in het toonaangevende dagblad Bussiness Day, maandag ochtend, dat de regering tot deze maatregel besloten had in reactie op het dreigement van het westen om Zuid-Afrika nog meer te treffen met economische sancties. De minister erkende overigens wel dat de regering de mogelijkheden voor uitwijzingen bestudeert 'als een van de noodzakelijke maatregelen ter verlichting van de werkloosheid' in Het dagblad Bussiness Day baseerde zijn bericht op bronnen binnen mijn- werkgeverskringen, die vrijdag reeds waren benaderd door de regering om een reactie op de plannen. Er zijn op dit moment circa 1,5 miljoen zwarte gastarbeiders in Zuid-Afrika, van wie slechts een klein deel, 350.000, legaal. Van deze legale gastarbeiders komen de meesten uit het Lesotho (139.000), Mozambique (60.000), Malawi (30.000), Botswana (26.000) en Swaziland (17.000). Op beperkte schaal worden deze illegale arbeidskrachten al door de regering over de grens gezet. De inkomsten van de gastarbeiders in Zuid-Afrika zorgen voor een aanzien lijk deel van het bruto nationaal pro- dukt van de moederlanden. Direct na de melding van mogelijke uitwijzingen barstte de kritiek los in kringen van het Zuidafrikaanse za kenleven. Er werd maandag gevreesd voor een nieuwe sterke daling van de Zuidafrikaanse rand, die het afgelo pen jaar al in waarde was gehalveerd. Ook werd de verwachting uitgespro ken dat Zuid-Afrika opnieuw zou wor den getroffen door een krachtige in ternationale veroordeling. Hoewel minister Du Plessis opnieuw ontkende dat de regering op korte termijn zal besluiten om over te gaan tot het terugsturen van zwarte gastar beiders naar hun moederlanden, klon ken zijn woorden toch als een dreige ment: „Wij moeten ons dagelijks bera den over de effecten van de sanctie veldtocht tegen Zuid-Afrika. Desal niettemin zijn wij er op geen enkele wijze op uit om onze buurlanden met een vergeldingsactie te treffen. Doch als het westen doorgaat met het ne men van sanctiemaatregelen, zullen wij wel gedwongen worden tot zo'n stap, gezien de sterk stijgende werk loosheid onder inwoners van Zuid- Afrika zelf', aldus Du Plessis. Ook presdient Botha heeft zich eerder op soortgelijke wijze uitgelaten. De Nationale Bond van Mijnwerkers in Zuid-Afrika, die ongeveer 150.000 mijnwerkers vertegenwoordigt, heeft gewaarschuwd dat de bond een landelijke staking zal afkondigen als de regering tot uitwijzing zou over gaan. DEN HAAG (ANP) - In de Bondsrepubliek zijn inmiddels alle 108 Pers- hing-II-raketten gesta tioneerd die daar krach tens het NAVO-dubbel- besluit moesten komen. Het Amerikaanse mi nisterie heeft de instal latie van de raketten versneld uit angst dat op de komende top tus sen president Reagan en Sowjet-leider Gor- batsjov besloten wordt tot een onmiddellijke plaatsingsstop. Dit meldt het Westduitse weekblad „Stern" in zijn maandag versche nen nummer. Het blad beroept zich op een hoge ambtenaar van het Pentagon, die zou hebben bevestigd dat al le 108 Pershings zijn aangekomen op de ba ses in Neckarsulm, Schwabisch-Gmünd, Neu-Ulm en Heilbronn. Oorspronkelijk zouden de laatste raketten pas eind december worden gestationeerd. Een woordvoerder van het Westduitse ministe rie van defensie zegt van niets te weten. „Een ver snelling van de opstel ling heeft niet plaatsge vonden", zo verklaart hij. De woordvoerder toont zich eveneens verrast door berichten als zou de NAVO-opperbevel- hebber in Europa, de Amerikaanse generaal Rogers, de Verenigde Staten officieel hebben verzocht extra Pers- hing-raketten naar de Bondsrepubliek over te brengen. Advertentie n

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1