OPPERRECHTER EN GUERRILLA 'S GEDOOD 3e PZC Kritiek op functioneren van Belgische politie Zelfmoord Russin houdt geen verband met vertrek Joertsjenko vandaag PvdA voert capitulatie strategie" Geef'it Kangaroo kado! Justitie pakt door Wallraff beschreven koppelbaas DPZC- Keukens Parket Kasten Tegels Benzine goedkoper De tweede week in cijfers DE JAGER-TOLHOEK Let op actie 'zuinig stoken' Onbestendig ;228e jaargang no. 257 Vrijdag 8 november 1985 GOES MIDDELBURG VLISSINGEN 1001 bouwmaterialen onder één dak! Radiopraatje Reagan wordt uitgezonden naar Rusland I Het Amerikaanse staatshoofd zal „over zijn hoop op vrede en op een welslagen van de topconferentie" met Sowjetlei- I der Gorbatsjov (op 19 en 20 november in Genève) praten, Maxikaart Verwaarlozing Economie Robot VAN DEN BROEK: Via garage V. Gedenksteen Monstertocht ixongaraa CANADESE POLITIE: Milieu-overleg een grensgeval Veel bewolking en af en doe regen. Maximum temperatuur rond 13 gra den. Een krachtige zuidelijke wind. 1 ,j| Houtkade 7 Korte Noordstraat 1 Industrieweg 11 WASHINGTON (DPA/REUTER) - De Verenigde Staten zullen zaterdag het wekelijkse radiopraatje van presi dent Reagan over de hele wereld uitzenden. De rede, die I om 18.06 uur onze tijd begint en tien minuten duurt, i wordt in 42 talen vertaald en is in het bijzonder bedoeld voor de inwoners van de Sowjetunie. aldus Witte-Huiswoordvoerder Larry Speakes donderdag. Hij deed een beroep op de Sowjet-Unie, de toespraak van Reagan niet met elektronische middelen te storen. De Amerikaanse regering heeft tevergeefs geprobeerd, een optreden van Reagan op de Sowjettelevisie te krijgen. Het vraaggesprek dat de Amerikaanse president vorige week met vier Sowjetjoumalisten hield en dat maandag in de regeringskrant Izvestija verscheen, was door Moskou gecensureerd. De censoren in Moskou hadden enkele kritische passages doorgehaald. Reagan Leger maakt eind aan bezetting in Bogota Er komt een 45-strippenkaart voor het openbaar vervoer die naar verhouding goedkoper is dan de huidige kaarten, aldus minister Smit-Kroes. PAGINA 3 Als gevolg van de bezuinigingen in de geestelijke gezondheidszorg worden veel patiënten verwaar loosd. PAGINA 5 (Van onze correspondent) BOGOTA - Het Colombiaanse leger heeft gisterenavond met een bliksemaanval kans gezien het al langer dan 24 uur door guerrillastrijders bezet gehouden Hoge Gerechtshof in de hoofdstad Bogota te ontzetten. Volgens officiële woordvoerders zou de bezetting aan in totaal 35 mensen het leven hebben gekost. Onder hen bevinden zich de president van het Hoge Gerechtshof, Alfonso Reyes, en verschillende leiders van het commando van de Beweging van de 19de april, beter bekend als M-19. De bliksemactie van het Colombiaan- bezetters een aantal gewonde gij ze- se leger werd ingezet met dynamiet en laars begon te evacueren. Kort voor projectielen op het moment dat het de actie had de Colombiaanse presi- Rode Kruis met toestemming van de dent Belisario Betancur nog eens her- DEN HAAG (GPD) - Minister Hans van den Broek (buiten landse zaken) lanceert een keiharde aanval op de PvdA. In een interview met deze krant zegt de minister omon- wonden, dat het nee van de PvdA tegen de kruisraketten een „capitulatiestrategie" is. Het „buitengewoon impro- duktieve standpunt" van de PvdA is een gevolg van het feit dat de socialisten zelfs een „begin van begrip missen voor de grenzen die de inter nationale werkelijkheid ons stelt", aldus Van den Broek. De uitlatingen van de be windsman leggen een zware hypotheek op eventuele coali tiebesprekingen tussen CDA en PvdA na de verkiezingen van mei volgend jaar. Over de PvdA-belofte dat de kruisra ketten er nirt zullen komen, zegt hij: „Heronderhandelen over het raketverdrag met de Verenigde Staten is in de hui dige omstandigheden uitge sloten. Ik zou dat zien als een diepe inbreuk op onze geloof waardigheid". De bewindsman verwacht niet dat de NAVO het eenzijdig schrappen door Nederland van de kemwapentaken van de F-16 en de Orion zal afkeu ren. Hij rekent, zo blijkt uit het interview, op een „kritische maar instemmende" reactie uit het Brusselse hoofdkwar tier, omdat het plaatsingsbe- sluit en de versterking van de conventionele luchtverdedi ging afdoende compensatie bieden. Van den Broek wenst nadruk kelijk de in het verleden door het CDA altijd fel bestreden nuclearisering van het 155mm geschut van de landmacht open te houden. De NAVO wenst sinds jaar en dag dat de Nederlandse brigade in West- Duitsland deze nucleaire taak krijgt. In het 1-novemberbe- sluit van het kabinet wordt dit politieke strijdpunt om zeild. (Zie ook pagina 4). haald dat hij niet bereid was om met de bezetters te onderhandelen. Betan cur stelde dat hij hen alleen een eerlijk proces kon garanderen. Het gijzelingsdrama in Bogota begon woensdagmiddag. Naar schatting honderd guerrilleros van M-19 dron gen de ondergrondse parkeergarage (Slot zie pagina 6 kolom 5) Prof. Rutten, secretaris-generaal van het ministerie van economi sche zaken ziet genoeg kansen voor versnelde groei van de econo mie. PAGINA 5 De hogere technische school in Vlissingen krijgt binnenkort als eerste school in Zeeland een robot. PAGINA 10 De eerste van in totaal 20 storm vloedgedenkstenen is donderdag onthuld in Nieuwerkerk. PAGINA 11 Ad Polak en Sylvester Aarts reden in Amerika een monsterrace en kwamen terug met wïld-westver- halen. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 9, 10, 11 en 13 Sport: 15 Advertentiei Doe 'ns origineel. Geef zo'n handige traphulp van Altrex. 'n Begeerd kado! PAST OP BUNA ELKE TRAP BRUSSEL (ANP) - De naaste bloed verwanten van de twee postbeamb ten, die afgelopen maandag bij een gewelddadige overval in Verviers om het leven kwamen hebben, tijdens een persconferentie in Brussel kri tiek geuit op de manier waarop de politie optreedt tegen zware crimine len en terroristen. Een dochter van een van de slachtof fers noemde het onvoorstelbaar dat de politie kennelijk nog geen enkel resultaat geboekt heeft in het onder zoek naar de overval. Volgens haar genieten de bandieten een of andere vorm van bescherming. Gisteren hingen de vlaggen van alle Belgische postkantoren halfstok om de laatste eer te bewijzen aan de twee postbeambten. De twee werden don derdag in Eupen en Verviers begra ven. De begrafenissen werden bijgewoond door de Belgische staatssecretaris voor PTT-zaken, Paula D'hondt. Om elf uur donderdagmorgen namen de PTT'ers in het hele land een minuut stilte in acht om hun twee vermoorde collega's te herdenken. In sommige postdistricten werd donderdag uit so lidariteit niet gewerkt. De Belgische politie was er donderdag nog niet in geslaagd de daders van de overval te pakken te krijgen. (Zie ook pagina 4) Arrestatie Jan Kozlowski (56), een oud-lid van het bestuur van het verbo den Poolse vakverbond Plattelands- solidariteit, zit sinds 23 oktober vast op verdenking van verboden vak bondsactiviteit. Dit is donderdag van- onafhankelijke zijde in Warschau ver nomen. Onbekend is waar hij wordt vastge houden en of hij al veroordeeld is. SDI-wapen - De vliegtuigfabriek Lockheed gaat een „anti-raket-raket" bouwen en beproeven die tot doel heeft naderende kernraketten in de ruimte te vernietigen. De strijdkrachten en het bureau voor het Strategische Defensie-Initiatief hebben donderdag meegedeeld dat de proeven in de komende vijfjaar zullen worden gedaan vanaf vaste lanceer- platforms op de grond en het ABM- verdrag van 1972 niet schenden. (Van onze correspondent) BONN - Ruim een week nadat 200 werknemers van de koppelbaas Rem- mert in het Westduitse Oberhausen een solidariteitsdemonstratie had den gehouden voor hun baas, is Rem- mert gearresteerd. Remmert, die door Günter Wallraff in zijn boek 'Ik, Ali' zeer scherp is aangevallen, is een van de grote bazen in de Westduitse koppelbazenbranche. In Wallraffs boek wordt hij vooral beschuldigd van het ontduiken van wetten op het gebied van de arbeidstijd en de werk omstandigheden. Zijn arrestatie, die door het Westber- lijnse dagblad TAZ wordt gemeld, volgt nadat de openbare aanklager in Duisburg een onderzoek heeft inge steld. Eerder werd Remmert's onder aannemer Vogel opgepakt. Integen- stelling tot Vogel blijft Remmert we gens 'vluchtgevaar' in de cel. Inmiddels zijn van het boek van Wall raff in Duitsland 650.000 exemplaren verkocht of besteld. Nog nooit eerder heeft een boek in zo'n korte tijd een dergelijke oplage gehaald. BOGOTA - Met behulp van een tank forceerde het Colombiaanse leger donderdag een toegang tot het bezette paleis van justitie in Bogota. Postzegelboycot - In West-Duits- land is behoorlijk opwinding ontstaan over een stukje getand, gegomd pa pier van 6 cm2. De Westduitse post heeft iedereen die brieven wil sturen naar landen in het Oostblok, dringend geadviseerd de volgende week (12 november) verschijnende bijzondere postzegel '40 Jahre Eingliederung hei- matvertriebener Deutscher' niet op die brieven te plakken. De DDR, Polen en Bulgarije hebben namelijk aangekondigd brieven met deze zegel als onbestelbaar terug te sturen. ROTTERDAM (ANP) - Super- en normale benzine worden met ingang van vandaag één cent per liter goedkoper. De prijs aan de zelftankpomp zal dan respec tievelijk 1,81 en 1,75 gulden be dragen. Dit is donderdag in Rot terdam bekendgemaakt. De prijsverandering is het ge volg van internationale produkt- notering in combinatie met de ontwikkeling van de dollarkoers. AMSTERDAM (ANP) - Burgemeester Van Thijn van Amsterdam en zijn huismeester zijn in de nacht van woensdag op donderdag de ambtswo ning aan het de Herengracht uitge vlucht na een melding door de politie dat in een leegstaand pand naast hun huis brandbommen lagen. Rond vijf uur vertrokken de burgervader en zijn huismeester naar het stadhuis, waar zij de rest van de nacht door brachten, aldus voorlichting van de gemeente. Tegen dne uur 's nachts werd de politie gebeld door het VU-ziekenhuis met de mededeling dat een Neder lands sprekende man het ziekenhuis gebeld had, die vertelde dat in een kraakpand bij de ambtswoning brandbommen zouden worden ge plaatst. In welk kraakpand dat zou gebeuren vertelde de onbekende er niet bij. Na een onderzoek in de ambtswoning zelf en een kraakpand in de Schaepman- straat (Staatsliedenbuurt), werd het aangrenzende pand aan de Heren gracht onderzocht. In dit pand hing, volgens de politie, een sterke benzine lucht. Op de derde etage werden twee tankjes met benzine, met daaraan een tijdmechanisme en een ontstekings mechanisme gevonden. Hierop wer den de burgemeester en huismeester Aalberts door de politie uit bed ge haald. De Explosieven Opruimings Dienst maakte vervolgens de bom men onschadelijk. TORONTO (AP) - Politie, veiligheids dienst en regeringsfunctionarissen in Canada hebben donderdag tegenge sproken dat er een verband zou be staan tussen de zelfmoord van de vrouw van een Russische handels vertegenwoordiger in Toronto en de terugkeer vanuit de VS naar zijn vaderland van de Russische KGB- agent Vitali Joertsjenko, die een stukgelopen liefdesrelatie met haar zou hebben gehad. Een zegsman van de CIA in Washing ton verklaarde donderdag weliswaar dat Joertsjenko de afgelopen weken enkele malen naar Canada was ge gaan om een ontmoeting te hebben met de vrouw van een Sowjetdiplo- maat, waarmee hij een verhouding had. Hij ontkende echter dat dit de 47-jarige Svetlana Dedkova was. Deze verhouding zou één van de redenen van Joertsjenko's overlopen zijn ge weest. Nadat de relatie stuk gelopen was besloot de KGB-agent terug te keren naar de Sowjet-Unie en een naar het oordeel van veel waarnemers volledig verzonnen verhaal op te han gen dat hij onder dwang van de CIA naar de VS was gebracht. Overleg tussen Neder land en België over mi lieuvervuiling die de grens passeert blijkt steeds op nieuw door de feiten te wor den ingehaald. Twee Nederlandse mi nisters hebben dat de afgelopen da gen in antwoorden op vragen van WD-kamerleden tussen de régels door laten weten. Begin vorige maand kwam de Belgisch-Nederlandse mi: lieuvereniging Benegora naar buiten met een reeks bevindingen waaruit de conclusie werd getrokken dat de luchtvervuiling in Antwerpen en naaste omgeving veel ernstiger is dan in het Rijnmondgebied. Uitstoot van giftige en kankerverwekkende stoffen, waarvan een niet onbelangrijk deel overwaait naar het grensgebied van West-Brabant en Oost-Zeeland. De uitkomsten van de studie waren nogal alarmerend. Vandaar dat aan minis ter Winsemius (milieubeheer) kamer vragen werden gesteld. De bewinds man stelt nu in zijn reactie vast dat hij niet over duidelijke en betrouwbare gegevens beschikt van wat er in het Antwerpse haven- en industriegebied aan vervuilende stoffen de lucht in gaat, maar hij vecht de studiegege- vens van Benegora ook niet hard aan. Winsemius wil de provinciebesturen van Zeeland en Noord-Brabant in hun contacten met de Belgische grenspro vincies niet voor de voeten lopen, maar hij is bereid om de gesignaleerde verontrusting over de gegevens van Benegora bij zijn ambtgenoot in Brus sel aan te kaarten. Dat zegt al genoeg. Een andere kwestie van grensover schrijdende milieuvervuiling die de laatste tijd nogal wat rumoer heeft veroorzaakt is de nieuwe afvalwater- pijpleiding Tessenderlo-Antwerpen, die de kwaliteit van het water in de Westerschelde ernstig zal doen ver slechteren. Minister Smit-Kroes (ver keer en waterstaat) heeft in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer ge zegd dat ze het 'zeer zou betreuren' als de Belgische autoriteiten toestem ming zouden geven om die omstreden afvalpijp in bedrijf te stellen. Tussen België en Nederland zijn in 1976 af spraken gemaakt over een drietal 'waterverdragen', waarin garanties zouden worden opgenomen over de kwaliteit van het water in de grensri vieren tussen beide landen, de Maas en de Schelde. De ontwerp-verdragen (verder zijn de principe-afspraken nog nooit gekomen) zijn tien jaar lang opgehouden. De Belgen hadden er nogal wat binnenlandse problemen mee. Voor Nederland is de mogelijk heid om afspraken over de bestrijding van lucht- en waterverontreiniging die de landsgrenzen passeert in ver dragen vast te leggen nogal aantrek kelijk. Vandaar dat al die jaren de bereidheid heeft bestaan om met de Belgen te praten over veranderde verlangens van die kant. Kort geleden nog was er vanuit Brussel de medede ling dat het met de afronding van die verdragen de goede kant opging. Maar minister Smit-Kroes vindt dat de Belgen dan niet eerst nog even snel een nieuwe smeerpijp naar de Wester schelde in bedrijf moeten stellen. In dat geval kan er van bekrachtiging van de waterverdragen voorlopig geen sprake zijn. Milieuvervuiling over de lands grenzen heen blijft een probleem dat heel moeilijk grijpbaar is. Om het werkelijk te kunnen aanpakken is overleg nodig dat kan stoelen op volledige opening van zaken. Er kun nen prachtige afspraken worden ge maakt dat overheden elkaar op de hoogte zullen houden van wat er aan weerszijden van de grens speelt, maar waterdicht zijn afspraken zelden of nooit. Ieder heeft zijn eigen belangen. En het komt nogal eens voor dat die belangen de mededeelzaamheid bepa len. Wat de laatste tijd aan gegevens over milieuproblemen vanuit België naar Nederland overwaait buiten het overlegcircuit om, bevestigt dat nog eens. Het deze week verschenen rap port 'Cadmium, een probleem voor Zeeland?' heeft aan de twee voorbeel den, hierboven omschreven, de bevin ding toegevoegd dat het Westerschel- dewater eveneens verontreiniging met deze kankerverwekkende stof vanuit België aanvoert. Kortom, er zijn plotseling weer aanknopingspun ten genoeg om het overleg tussen België en Nederland in kwesties van grensoverschrijdende milieuvervui ling te verbeteren. Gebeurt dat niet, dan zal dat overleg op papier heel wat lijken, maar in de praktijk toch altijd een grensgeval blijven. vdM. (Advertentie) AMSTERDAM - Het pand rechts naast de ambtswoning van de Amsterdamse burgemeester Van Thijn dat is onderzocht op de aanwezigheid van brandbommen. In het pand hing, volgens de politie, een sterke benzinelucht. Ook vond men ontstekingsmechanisme met daaraan verbonden een tijdklok. I r'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1