Ruimtereisje voor 150.000 gulden TEXAS ROOKT LEKKER TEXAS öiau NAAR ENGELAND VOOR 25 PIEK? JAWEL, ELKEDINSDAG METOLAU. Gooi ook uw oude CV- ketel eruit! Ambtenarenbonden: in 1986 over de koopkracht praten O WA TERSTAA T WIL GERICHTE AANPAK de PZC vandaag Ontvoerders Heineken gaan vrij-uit voor 'ontvoering' Wisselvallig 228e jaargang no. 256 Donderdag 7 november 1985 swtsSüTj?;? Philips Oplossing Kiellegging Doek 2.35 ml 2.50 RADSON Gooi ook uw oude CV-ketel eruit! L Geen pasklare oplossing voor waterschapsfusie Di Een enkele bui, maar ook af en toe zon. Fris met maximum temperatuur rond 10 graden. De sterke westelijke wind neemt vanmiddag en vanavond af. Beestenmarkt 12 Goes 01100-32213 Korte Delft 4 Middelburg 011B0-33830 PITTSBURG (UPI) - Een Amerikaans chirurg heeft officiële toestemming gekregen zes orgaantransplantaties op een en dezelfde patiënt uit te voeren. Het is voor het eerst dat zoveel transplantaties tegelijk worden verricht. Dr. Thomas E. Starzl, chirurg van het presbyteriaans ziekenhuis van de universiteit van Pittsburg, zal de 36-jarige Herbert G. Seal de volgende ruilorganen geven: een lever, een maag, een dikke en een dunne darm, een alvleesklier en een milt. Vier jaar geleden moest bij Seal in twee operaties praktisch het volledige darmkanaal worden verwijderd. Als gevolg van kunstmatige voeding via de aderen begonnen zijn maag, lever en milt het te begeven, terwijl ook de alvleesklier onherstelbare schade opliep. Cadmium -y er y uilin g in Zeeland ernstig MIDDELBURG - Het gebruik van cadmiumhoudende grondstoffen in de Zeeuwse industrie is aanzienlijk. De toepassing van cadmiumhoudende grondstoffen in de provincie ligt hoger dan het landelijk gemiddelde. Hoewel een groot deel van het ingevoerde cadmium (een metaal met kankerverwekkende werking) de provincie weer via het produkt verlaat, zijn maatregelen noodzakelijk. De cadmiumuitstoot in de lucht moet worden teruggedrongen. De cadmiumbelasting van het Westerscheldewater moet omlaag gebracht worden. De belasting van de bodem kan verminderen door gebruik van cadmiumarme meststoffen en beter gebruik van chemische afvaldepots. Dit blijkt uit het rapport 'Cadmium, een probleem voor Zeeland?' van pro vinciale waterstaat. Het rapport is gemaakt vanwege het feit dat de verspreiding van milieugevaarlijke stoffen - zoals cadmium - in het milieu bijzondere aandacht moet krijgen. Het metaal is sterk verwant aan zink en kwik. Het hoopt zich op in levende organismen. Naast het onstaan van kanker kunnen hart- en vaatziekten, bloedarmoede en ontkalking van de botten optreden. Cadmium is zeer mobiel in de lucht. Het zet zich mak kelijk af op bodem en planten. Via plantenwortels wordt het metaal snel in de bodem opgenomen. Mogelijke bronnen van verontreini ging zijn onder meer: gebruik van fosfaaterts, bij Hoechst in Vlissingen- Oost en Zuid-Chemie in Sas van Gent; gebruik van steenkool, bij Ovet in Terneuzen, de Cokesfabriek in PARIJS - De twee nog in Parijs gevangen zittende ontvoerders van de biermagnaat Freddie Heineken zullen in Nederland niet wegens „we- derrechterlijke vrijheidsberoving" en „afpersing" berecht kunnen wor den. De Franse raad van state heeft giste ren bepaald dat de twee Amsterdam mers, C. van H. en W. F. H., alleen op grond van „bedreiging" aan Neder land kunnen worden uitgeleverd. Op „bedreiging" staat in Nederland een maximumstraf van vier jaar gevange nis. Voor ontvoering en afpersing gel den gevangenisstraffen van ten hoog ste twaalf en negen jaar. De Nederlandse justitie had Frankrijk verzocht de twee op 6 maart 1984 in het hartje van Parijs gearresteerde verdachten uit te leveren wegens ont voering, afpersing en bedreiging. De twee eerstgenoemde misdrijven wor den echter niet genoemd in het Frans- Nederlandse uitleveringsverdrag uit 1895. Sluiskil, drogerij Timmerman in Kort- gene en vanaf 1987 bij de nieuwe PZEM-centrale in Borssele; gebruik van aardolie bij Total-raffmaderij in Vlissingen-Oost. De emissiebalans voor Zeeland schat provinciale water staat op totaal 11,2 ton cadmium per jaar. Het meeste komt via water en slib (en lucht, maar daarover ontbre ken gegevens) vanuit het buitenland. De belasting van de lucht is in hoofd zaak afkomstig van procesemissie van de industrie en van een onbeken de hoeveelheid uit het buitenland. Tot nu toe is de enige grotere procese missie afkomstig van Hoechst. De belasting van het water is toegespitst op import via de Westerschelde. De enigszins belangrijke industriële lo zingen zijn direct of indirect gericht op deze zeearm. De belasting van de bodem vindt vooral plaats vanuit verscheidene bronnen, waarbij onder scheid kan worden gemaakt tussen stort, opslag en cultuurgrond. De bij drage van het huisvuil aan de belas ting van de bodem is aanzienlijk. De industriële bijdrage zal straks afkom stig zijn van de kolencentrale van de PZEM. De belasting van de cultuur grond is aanzienlijk, maar wijkt niet af van het landelijk gemiddelde. De kunstmest en de droge en natte neer slag van cadmium zijn hoofdoorza- (Slot zie pagina 14 kolom 1) De winst van Philips is in het derde kwartaal fors gedaald door de grote verliezen in de VS PAGINA 4 Het Landbouwschap wil op zeer korte termijn een oplos sing voor de melkveehouders die door de superheffing in de problemen zijn gekomen. PAGINA 5 Op de werf van de Koninklijke Maatschappij De Schelde is woensdag voor twee marine schepen de kiel gelegd. PAGINA 13 Voor het Nederlands clubvoet bal is gisteravond het doek gevallen over het Europa Cup toernooi. De twee laatste ver tegenwoordigers, PSV en Sparta, werden uitgescha keld. De Eindhovense formatie verloor in de Sowjet-Unie met 1-0 van Dnepropetrovsk en Sparta ging tegen Borussia Mönchengladbach met 5-1 on deruit. In Zeist oefende Leo Beenhakker op die rampdag met Oranje, dat zal moeten proberen het nationale voet bal nog een face-lift te bezor gen. PAGINA 21 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Financiën, economie: 4 Varia: 9 Provincie: 13, 15, 17 en 19 Sport: 21 en 23 RODEN (ANP) Een brand gister avond bij de firma Wientjes op het industrieterrein van het Drentse Ro den heeft zeker tussen de vijftien en twintig miljoen gulden schade aan gericht, aldus directeur B. E. M. Wientjes. Het vuur dat in het magazijn begon werd rond zeven uur ontdekt door een werkster. Negenduizend van de in totaal tienduizend vierkante meter Jp bedrijfsbebouwing is verloren eeaaan. De brandweer was de brand rond tien uur meester. De nabluswerkzaamhe- den zullen nog ten minste een etmaal in beslag nemen. De gebouwen waren ongeveer tien jaar oud. De oorzaak is volgens de politie nog onbekend. Wientjes BV maakt behalve sanitaire produkten ook hoogwaardige onder- - Het ruimteveer Challenger terug op de luchtmachtbasis Edwards in Californië. EDWARDS/DEN HAAG (ANP) - Het Amerikaanse ruimteveer Challenger met aan boord onder anderen de Nederlander Wubbo Ockels heeft woensdagavond on der uitstekende weersomstandig heden een perfecte landing ge maakt op de luchtmachtbasis Ed wards, in Californië. Bij de landing werd voor het eerst gebruik gemaakt van een nieuw rem- en besturingssysteem. Om dit te beproeven stuurde comman dant Hartfield de Challenger enke le meters van het midden van de landingsbaan weg en daarna te rug. Bij vorige landingen deden zich dikwijls problemen voor bij het afremmen en het bij zijwinden in de koers houden van de space shuttle. De eerste indruk was dat de nieuwe systemen veel beter functioneerden. In het ruimtecentrum in het West- duitse Oberpfaffenhofen toonde men zich uitermate tevreden over het verloop van de vlucht. Over twee jaar gaat er weer een Europe se Spacelab de ruimte in. Meteen na de landing van de „Challenger" heeft minister Deet- man van Onderwijs en Weten schappen een telegram verstuurd aan Ockels om hem en de andere bemanningsleden te feliciteren met de succesvolle ruimtereis. WASHINGTON (AFP) - De ver overing van de ruimte is niet langer een zaak voor de weten schap alleen. De industrie toont steeds meer belangstelling voor de mogelijkheden die de ruimte vaart biedt. Twee Amerikaanse ondernemin gen hebben plannen bekendge maakt voor een ruimtestation in 1989, in 1992 gevolgd door toeristi sche reizen in de buurt van de Aarde. Andere bedrijven hadden al eerder aangekondigd 'begrafenis sen' in de ruimte te gaan verzor gen. Het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart, NASA, heeft intussen al contracten gesloten met een twintigtal ondernemingen die van de afwezigheid van zwaartekracht willen profiteren om revolutionaire produkten te vervaardigen welke op Aarde onmogelijk tot stand gebracht kunnen worden. NASA, dat al plannen heeft voor bewoon- ABP-zaak - In het kader van het onderzoek in de ABP-zaak heeft justi tie opnieuw bescheiden uit de finan ciële administratie van bedrijven in beslag genomen. Dit heeft de persoffi cier van justitie in Maastricht, mr. J. Nabben, woensdagmorgen meege deeld. Het betreft dit keer kantoren van twee ondernemingen in Rotter dam, Kruithof Bouwbedrijf en Exploi tatie Maatschappij Pekaro. Arresta ties zijn niet verricht. (Advertentie) (Advertentie) delen van kunststof voor onder ande re de vliegtuig-, auto- en medische industrie. Het bedrijf is volgens de directeur goed verzekerd. Ook de loonkosten voor het personeel zijn meeverzekerd. De handelsafdeling van het bedrijf, dat vergaande plan nen had voor uitbreiding, staat in Nieuw-Vennep. Pakje jN Pakje sigaretten "fh. s^a8 Alleen bij de sigarenwinkeliers. VLISSINGEN SHEERNESS de bases op de Maan en bemande vluchten naar Mars, verwacht dat het aandeel van de industrie in de verovering van de ruimte in snel tempo zal groeien. Ook het toerisme in de ruimte lijkt naderbij te komen. De reisonder neming Faire Society Expeditions liet bij monde van haar dynami sche directeur Frank Swartz er geen twijfel over bestaan dat hij binnen hoogstens 10 jaar toeristen in ruimteveren in banen om onze planeet zal brengen. De prijs is nog niet die van een busreis naar Span je, maar voor het slordige bedrag van zo'n 150.000 gulden zullen de eerste ruimtetoeristen vanuit ge rieflijke fauteuils de Aarde gedu rende acht tot 12 uren van grote afstand kunnen bewonderen. Deze op een grote Apollo-capsule lijken de ruimtereisbus staat al op de tekentafel, zal Phoenix-E heten en met een bemanning van vijf astro nauten 20 passagiers kunnen ver voeren. (Advertentie) Bespaar honderden guldens. Kies de allerzuinigste. konventionele CV-ketel. De ER-Electronic zonder waakvlam Blijvend rendement: 92,7% (o.w.j. Of de Thermo Punaise HR-ketel L)e betaalbare hoogrendementsketel Vraag dokumentatie bij: Radson, Antwoordnummer 67,5960 WJ Panningen(geen postzegel -in open envelop). Of stap naar uw installateur spaart u energie (Advertentie) En pak de bliksems-zuimge ER-Electronic van Radson Zónder waakvlam, waardoor weer zo'n 126.- gespaard Kies de zuinigste konventionele CV-ketel, liefst 92,7% (o.w rendement Vraag 'n folder bi) Radson, Antwoordnr 67, 5960 WJ Pannmgen. (Geen postzegel.) Of bij: RADSON spaart u energie Goes Zuidvlietstrsat 75 telefoon 01100-12420 Alleenvertegênwoordiging voor Z.W. Ned. Levering uitsluitend via de installateur DEN HAAG (ANP) - De ambtenaren- bonden beraden zich op de vraag of ze nog langer met minister Rietkerk zullen praten over hun koopkracht voor 1986?De minister wil de bevrie zing van de inkomens van ambtena ren per 1 januari zo snel mogelijk afronden en wees een verzoek van de bonden af om eerst de feitelijke ont wikkeling van de koopkracht in de eerste maanden van volgend jaar af te wachten. Dan is ook duidelijk hoe het koopkrachtbeeld in het bedrijfs leven ligt. Dat is gebleken na afloop van de eerste overlegronde over de arbeids voorwaarden van het overheidsperso neel tussen de ambternarencentrales en minister Rietkerk, woensdag in Den Haag. Er zijn slechts algemene beschouwingen gehouden en er is niet gesproken over concrete maatregelen. In principe wordt er op woensdag 20 november verder gesproken. De minister heeft de ambtenaren 1,4 miljard gulden aan bezuinigingen in het vooruitzicht gesteld, waarvan het leeuwendeel wordt bereikt door de ambtenaren geen prijscompensatie te geven (bevriezing van de inkomens), het vakantiegeld op 7,5 procent te handhaven en de VUT-opbouw te beperken. Volgens voorzitter De Jong van de CNV-ambtenaren is wel duide lijk geworden dat minister Rietkerk, die zijn pakket overigens eenzijdig kan opleggen, nauwelijks ruimte heeft om zijn voorstellen te verzachten. De ambtenarenbonden willen eenzelf de behandeling als de werknemers in het bedrijfsleven. Maar die is door Rietkerk op voorhand al doorbroken. In de marktsector zal de koopkracht sterker stijgen (tot 2,5 procent) dan bij de overheid (een half procent). Dat komt doordat de bevriezing van de inkomens maar ten dele ongedaan wordt gemaakt door daling van de sociale premies. Bovendien vrezen de centrales dat dit halve procent nog wel eens zou kunnen verdwijnen door dat de prijsontwikkeling tegenvalt. Rietkerk zegde de centrales op hun verzoek woensdag twee onderzoeken toe. Allereerst zal binnenlandse za ken de gevolgen van de arbeidstijd verkorting tot 38 uur per 1 augustus van dit jaar in kaart brengen. Ten tweede komt er een onderzoek naar de onregelmatigheidstoeslagen bij de overheid. ie afgelopen maanden 'hebben de Zeeuwse wa terschappen de één na de ander zich uitgesproken over verdere concentratie, een vraag die hun was voorgelegd door de meerderheid van gedeputeer de staten. Volgens die meerderheid maakt een samenhangend waterbe heer - daarbij speelt vooral de voort schrijdende verontreiniging van het oppervlaktewater een rol - een ver dere samenvoeging van waterschap pen noodzakelijk: van de huidige ze ven (voortgekomen uit meer dan drie honderd vooroorlogse polders en wa terschappen) naar twee. Gedacht wordt aan één waterschap voor Zeeuwsch-Vlaanderen en één voor de rest van Zeeland. Een, men zal het moeten toegeven, ambitieus plan, maar in het licht van de huidige ontwikkelingen alleszins het bespre ken waard. De waterschappen hebben g.s. niet lang in het ongewisse gelaten: zij zijn in overgrote meerderheid mor dicus tegen. De waterschappen zijn nog eens in hun mening bevestigd door de uitkomsten van de door g.s. ingestelde studiecommissie naar de traditionele taken van de Zeeuwse waterschappen. Die taken worden, zo heeft de commissie geconcludeerd, op meer dan voorbeeldige wijze uitge voerd. De Zeeuwse waterschappen zijn volledig berekend voor hun (tradi tionele) taak. Aan die uitgangspunten mag niet worden getwijfeld: de aan hun tijd - jaren zestig en zeventig - aangepas te waterschappen hebben, voortbou wend op een eeuwenlange traditie van de nimmer aflatende strijd tegen het water, de hun opgedragen taken met zorg en toewijding, gepaard aan grote inzet en unieke technische kennis, uitgevoerd. Het waterschapsbestel in Zeeland is in tal van opzichten een bindende factor geweest in de geogra fisch verdeelde Zeeuwse agrarische samenleving. Zonder de polders en waterschappen was Zeeland nooit ge weest wat het nu is. De wortels van het Zeeuwse waterschapsbestel gaan niet alleen eeuwen terug, zij hebben tevens een groeiproces in gang gezet en gehouden dat tot de dag van vandaag zichtbaar is. Het zijn alle maal overwegingen, die een diepe emotionele achtergrond hebben. Ze als onrealistisch afwijzen staat gelijk met een ontkenning van het eigen Zeeuwse bestaan. Wie aan het water schapsbestel gaat tornen moet dan ook van goeden huize komen. Toch zijn er ontwikkelingen binnen de samenleving, die het noodzake lijk kunnen maken dat met alle res pect voor de beste tradities voor een praktische benadering wordt geko zen. Met alle waardering - en die is groot - voor wat het waterschapsbe stel in deze provincie tot stand heeft gebracht, kan niet worden ontkend dat een afdoende antwoord op één van de nieuwe taken, namelijk het beheer van het oppervlaktewater, lang niet optimaal is; in feite onvol doende is. Het positieve in de opstel ling van de waterschappen is dat zij dit ook niet ontkennen. De vraag aan hun kant is eigenlijk veel meer: Waar om fuseren als we de meeste van onze taken voortreffelijk uitvoeren en we het er op één terrein misschien wat bij laten zitten? Zoveel positieve zaken tegenover één enkele negatieve zaak kan in die opvatting nimmer uitko men bij negatief: in de ogen van de waterschappen een verdere samen voeging. Allerlei argumenten als 'het voorstel van g.s. is slecht onder bouwd, het bevat onvoldoende argu menten vóór fusie' en 'groter is logger en ambtelijker', moeten die mening staven. Toch zitten er aanknopingspunten in de visie van voor- en tegenstan ders. Een gemeenschappelijk uit gangspunt is te vinden in de stelling van de waterschappen dat het beheer van het oppervlaktewater bij hen dient te blijven. Weliswaar kan deze visie niet los worden gezien van het financiële plaatje - ruwweg een kwart van de waterschapsinkomsten komt uit de zuiveringsheffing - maar tot nu toe heeft niemand gezegd dat het anders moet. Wél dat het anders kan, zoals gedeputeerde De Voogd zijn minderheidsstandpunt in een tus senoplossing heeft verwoord. De wa terschappen zouden zichzelf echter te kort doen als zij omwille van het behoud van hun zelfstandigheid hun zuiveringstaak zouden overhevelen naar een ander lichaam. Daarmee is geen enkel belang gediend. Gedepu teerde staten hebben vanaf het eerste moment laten weten dat de door hen voorgestelde samenvoeging van ze ven naar twee waterschappen zeker geen heilig moeten is. Het dagelijks bestuur van de provincie heeft ruimte overgelaten voor tegenvoorstellen en andere en betere oplossingen. Nu de waterschappen zich zo onomwonden hebben uitgesproken is de bal weer terug bij g.s., die zich opnieuw zullen moeten beraden hoe verder te gaan. Het standpunt van minister Smit- Kroes dat verdere concentratie alleen al nodig is als gevolg van de in 1986 nieuw te ontstane situatie langs de Noordzeekust maakt de zaak er niet eenvoudiger op. Maar haalbaarheid en wenselijkheid en de grootte van het draagvlak in de Zeeuwse samenle ving zullen gedeputeerde staten daar bij moeten leiden. Een pasklare oplos sing, die ieders instemming heeft, is helaas niet voorhanden. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1