kleintjes Rietkerk geeft niet toe aan eisen van brandweer \HULTZ: GEEN TOENADERING ONTWAPENING Ravage op veerboot Vlissingen-Breskens deVK vandaag Volgende week debat kruisrakettenbesluit ruimteproeven uitgevoerd Bijna alle Wèstduin Hotel Jaruzelski Hoessein: geen vrede zonder erkenning PLO premier Polen treedt af als Aanslagen Metaal Gerets VRIJWILLIGE VERZEKERING OPHEFFEN MINISTER WIL TOT 1 MAART WACHTEN Loertsjenko Herfstweer Burgerlijk ongehoorzaam ||28e jaargang no. 255 l/oensdag 6 november 1985 Pers-muilkorf in Zuid-Afrika kunt u telefonisch opgeven. Bel PMiddelburg Vlissingen Goes 01180-27651 01184-15144 01100-31800 Temeuzen Hulst Zierikzee 01150-944571 01140-140581 01110- 53801 Vanochtend, opklaringen met af en toe een bui. Vanavond toenemende bewolkinggevolgd door regen. Lang zaam in kracht afnemende wind. Mid- dagtemperatuur 9 graden. Voor de vierde maal binnen twee dagen is dinsdag in België een bomaanslag gepleegd tegen een bankgebouw. PAGINA 3 Ir. Ter Hart van de metaalwerkge versvereniging FME vindt dat de algemene cao in de metaal moet verdwijnen. PAGINA 5 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie: 4 Financiën, economie: 9 Varia: 11 Provincie: 13, 14, 15 en 17 Sport: 19 Eric Gerets Eric Gerets van PSV kampt met een ernstige liesblessure en speelt waarschijnlijk niet mee; bij Sparta zijn er geen blessures, dus ver schijnt de ploeg op volle oorlogs sterkte tegen Borussia M.G. PAGINA 19 OBERPFAFFENHOFEN (REUTER) - Wetenschapsmensen aan boord van het Amerikaanse ruimteveer Chal lenger hadden dinsdag op één na alle voorgenomen proeven in het ruimte laboratorium (Spacelab) uitgevoerd. Dit heeft een woordvoerder van het controlecentrum in Oberpfaffenhofen bij München meegedeeld. Het ruimteveer landt vandaag om 18.44 uur onze tijd op de Amerikaanse luchtmachtbasis Edwards in Califor- nië. Advertentie) HEEFT HET WEL! Op 50 m van zee en strand te Koudekerke bij Vlissingen. 84 mo derne kamers, 200 bedden. Tel. 01185-2510 - Telex 30186. ...Een ZEELAND hotel Twee personenauto's kwamen onder de omgevallen vrachtwagen terecht aan boord van de veerboot Prinses Margriet. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Ka mer vergadert volgende week over het besluit van het kabinet tot plaat sing van de kruisraketten in ons land. In samenhang daarmee zal de Kamer ook het voornemen tot afsto ting van kerntaken, de tekst van de notawisseling met de VS, de brieven Van der Reijden trotseert kamer in ziekenfondszaak DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris Hij zegt dat in antwoorden op het de mening van een kamermeerder- menseri) naar de particuliere markt Van der Reijden (volksgezondheid) eindverslag van de Tweede Kamer heid (CDA, PvdA, D'66, PSP, CPN) moeten. Daartegen bestaat veel ver- voelt niets voor het laten voortbe- over de voorstellen van de regering zet. Tegen indeling van de bejaarden- staan van de vrijwillige ziekenfonds- tot opheffing van de vrijwillige ver- De bewindsman staat erop dat de verzekering in „afgeslankte" vorm. zekering. Hij gaat daarmee in tegen gehele vrijwillige verzekering (800.000 Slot Zie pagina 3 kolOTTl 2 van Sovjet-leider Gorbatsjov en de uitbreiding van de conventionele luchtverdediging behandelen. Het verzoek tot het debat werd dins dag gedaan door vice-fractievoorzit- ter Meijer van de PvdA. CDA, WD en D'66 sloten zich bij het voorstel aan. D'66-fractieleider Engwirda vroeg Ka mervoorzitter Dolman aan premier Lubbers het verzoek van zijn fractie over te brengen dat de premier nog voor het debat een bezoek brengt aan Moskou. De Nederlandse regering liet maandag weten in principe bereid te zijn tot zo'n bezoek. Engwirda wil de uitkomsten van een ontmoeting met de Russische regering in het debat betrekken. Het debat zal twee dagen in beslag nemen. Het handelen van premier Lubbers inzake de kruisraketten kwestie is voorzitter J. Kamminga van de VVD tegengevallen. De libera le voorman zei dit dinsdagavond tij dens een spreekbeurt in Borne. Vol gens Kamminga heeft de minister president zich ten onrechte laten ver leiden in te gaan op de discussie over „zogenaamde aanbiedingen van de Sowjet-Unie". Een groep van voorlopig 70 radicale (Slot zie pagina 8 kolom 5) De PvdA-top heeft het radicale Tweede-Kamerlid Piet de Visser op het matje geroepen vanwege diens handtekening onder een oproep tot burgerlijke ongehoorzaamheid in de strijd tegen de plaatsing van kruisra ketten op de vliegbasis Woensdrecht. Mèt een groep van 70 felle tegenstan ders van de vorige week genomen kabinetsbeslissing ziet deze parle mentariër in burgerlijke ongehoor zaamheid (blokkades, belastingweige ring, stakingen) nog de enige vorm van protest om uitvoering van het kabinetsbesluit te verhinderen. Maar hij gaat daarmee dwars in tegen de lijn van zijn eigen partij, die dergelijke vormen van verzet als actiemiddel afwijst. Ook de FNV - hoezeer ook gekant tegen de komst van de kruis raketten - heeft zich van oproepen in deze richting gedistantieerd. Hetzelf de standpunt neemt het Komitee Kruisraketten Nee (KKN) in: het wil na het volkspetitionnement uitslui tend gebruik maken van legale actie methodes. Het is goed dat rondom de democratische besluitvorming in dit opzicht volstrekte duidelijkheid ont staat. Piet de Visser heeft zijn partij geen dienst bewezen. De PvdA-top heeft daarover geen misverstand wil len laten ontstaan. vdM. Jaruzelski VLISSINGEN - Aan boord van de veerboot Prinses Margriet is gister avond tijdens de oversteek van Bres- kens naar Vlissingen een vrachtwa gen, geladen met 24 ton plastic kor rels, omgevallen. Twee personenau to's kwamen onder de vrachtwagen en de lading terecht en werden volle dig vernield. Er bevonden zich op dat moment geen inzittenden in de auto. Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart voor negen toen de Prinses Margriet ongeveer halverwege de oversteek was. Volgens directeur D. Oostinga van de Provinciale Stoom bootdiensten is het voorval te wijten aan een slechte belading van de truck met oplegger. De lading bestond uit pallets met plastic zakken, gevuld met korrels voor de plasticindustrie. De chauffeur van de vrachtwagen. eigendom van een Rotterdamse transportfirma, wees echter de hoge deining op de Westerschelde als oor zaak aan. De gebeurtenissen veroorzaakten wei nig vertraging in de PSD-diensten. De Prinses Irene, die juist uit dienst was gegaan, lag afgemeerd aan de buiten zijde van de aanlegfuik en omdat de bemanning nog aan boord was, kon het schip onmiddellijk in de vaart worden gebracht. Om elf uur gister avond was de vertraging, die tot dan toe maximaal twintig minuten had bedragen, weer ingelopen. De vrachtwagen werd met behulp van vorkheftrucks weer overeind worden gezet en omstreeks middernacht van boord gesleept. De lading, die be stemd was voor Engeland, werd over geladen in een andere vrachtwagen. (Slot zie pagina 8 kolom 6) Brandweerlieden in de bezette brandweerkazerne De Eenhoorn te Amster- dam. DEN HAAG (GPD) - Minister Riet kerk (binnenlandse zaken) en de amb tenarenbonden voeren vandaag cen traal overleg, maar het staat nu al vast dat de bewindsman er voorlopig"1 niets voor voelt eventuele loontoe- slagen voor brandweerlieden uit de rijksmiddelen te betalen. Uitkomst van het spoedberaad van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten met de minister was gisteravond dat de minister tot 1 maart volgend wil wachten op een lopende studie naar de noodzaak van onregelmatig heidstoeslagen. Gemeenten die eer der op de brandweereisen willen in gaan, moeten dat zelf betalen. In Amsterdam, waar de actie is be gonnen en waar de brandweerlieden de tot nog toe hardste opstelling hebben gekozen, voert de gemeente vandaag een kort geding tegen de plaatselijke afdeling van de Abvai Kabo. De gemeente vindt dat de brandweerlieden te ver zijn gegaan met hun aankondiging dat branden in auto's, containers en slooppanden vanaf vandaag niet meer worden ge blust. Daarmee zijn de grenzen van de veiligheid overschreden. De actie voerders hebben besloten de aange kondigde verscherping van hun acties op te schorten totdat de rechter uit spraak heeft gedaan. In Rotterdam gaat de gemeente, die heeft laten doorschemeren een oplos sing te hebben, vanavond met de actievoerende brandweerlieden on derhandelen. De onderhandelingen worden in de loop van de dag voorbe reid. Inmiddels hebben brandweerlie den ook in Maastricht hun gemeente bestuur een ultimatum gesteld dat vrijdag afloopt. In Tilburg en Breda praten de gemeentebesturen vandaag met de actievoerders. De Haagse brandweer heeft gedreigd komende vrijdag actie te gaan voeren - TTet Zuidafrikaanse Bo- -Lltha-bewind is opnieuw verder opgeschoven in de richting van de dictatuur. De toch al vergaand gemuil korfde pers in het land is enkele dagen geleden nog nadrukkelijker in haar bewegingsvrijheid beperkt. De staats courant Gazette bevatte afgelopen weekeinde de afkondiging van een volledig verbod voor filmers en foto grafen (ook buitenlanders) om opna men te maken van ongeregeldheden, stakingen en ander rumoer op straat. Bovendien is het voortaan verboden om politie en militairen in beeld te brengen. De binnenlandse media in Zuid-Afrika onder zware censuur ge steld - laten het publiek toch al vrijwel volledig in het ongewisse over wat zich in en rondom de zwarte woonwijken aan gewelddadigheden afspeelt. Nu wordt daar een censuur voor de buitenlandse media aan toe gevoegd. De invoering van de nieuwe beperkingen voor de wereldpers gin gen gepaard met felle aanvallen van de kant van de minister die de voor lichting in zijn portefeuille heeft. Tele visiecamera's en fotoapparatuur roe- 'pen geweld op, is de argumentatie. Wanneer de media wegblijven keert de rust vanzelf weer, de luchthartige veronderstelling in Pretoria. Met de jongste persbreidel pro beert het Zuidafrikaanse apart heidsregime de wereld een rad voor ogen te draaien. En daar kan niet scherp genoeg tegen worden geprotes teerd. De in Brussel gevestigde inter nationale journalistenfederatie heeft gisteren in een telegram met onver bloemde inhoud aan president Botha de censuurmaatregelen veroordeeld. De afgelopen maanden hebben schok kende beeldverslagen van de rellen in Zuidafrikaanse zwarte woonwijken en zelfs in de centra van de grote steden de wereld getoond op welke manier het apartheidsregime zich tegen toe nemend verzet in poogt te handha ven. Voor het gezicht van Zuid-Afrika naar buiten toe geen beste reclame. Volgens een heel naïeve filosofie pro beert Pretoria aan die in veel opzich ten hinderlijke beeldvorming een eind te maken. Namelijk deze: wat niet wordt gezien bestaat niet. Het is de bekende truc die ieder bewind toepast zodra het in ernstige moeilijkheden geraakt. Een vorm van struisvogelpo litiek en een duidelijk signaal van toenemende onzekerheid tegelijk. De buitenwereld wordt in Zuid-Afrika voor een belangrijk deel buitengeslo ten. Maar ernstiger nog dan dit effect zijn de gevolgen voor de zwarte bevolking in Zuid-Afrika zelf. Politie en militairen, voorzien van vrijwel onbeperkte bevoegdheden ontler de heersende noodtoestand, krijgen nu helemaal vrij spel. En wat dat bete kent wordt nog een haarscherp aange geven in een rapport dat de Wereld raad van Kerken gisteren publiceer de. Daarin wordt er melding van gemaakt dat de politie in Zuid-Afrika in minder dan een jaar tijdens geweld loze demonstraties 780 mensen heeft doodgeschoten, waarbij zonder enige reden met scherp op de massa is gevuurd. Onlangs uitgezonden na vrante televisiebeelden lieten nog weer eens zien hoe dergelijk politie optreden in zijn werk gaat. Verdekt in een container op een vrachtwagen opgestelde politiemannen openden in een zwarte woonwijk onverwacht het vuur en doodden bij die gelegenheid in het wilde weg verschillende men sen. De Wereldraad van Kerken be schuldigt het Zuidafrikaanse bewind er bovendien van dat het de politie bewust gewelddadig laat optreden en dat steeds meer kinderen het slachtof fer worden van schietpartijen. Tot voor kort was de wereld via beeldver slagen nog getuige van wat zich in Zuid-Afrika afspeelt. De nu afgekon digde persbreidel verhindert ook dat. Een uiterst bedenkelijke ontwikke ling. [IXEMBURG (AP) - De Jordaanse koning Hoessein leeft de Verenigde Staten dinsdag gemaand de PLO te fkennen, omdat anders zijn voorstel tot het houden van En internationale conferentie over het Midden-Oosten Et mislukken gedoemd is. (ijdens een dag van besprekingen met regeringsfunctio- anssen in Luxemburg, momenteel voorzitter van de iuropese ministerraad, ontmoette de monarch ruime eun van de EG voor zo'n conferentie. De Luxemburgse minister van buitenlandse zaken Poos, die sprak namens zijn negen collega's, noemde de voorgestelde internationa le conferentie 'een laatste kans' om vrede te bereiken in het Midden-Oosten. Hoessein betoogde eerder in een toespraak tot het parlement van Luxemburg dat de Verenigde Staten en Israël zijn vredesinitiatieven in het Midden-Oosten ondermijnen door de PLO niet te erken nen. Hoessein WARSCHAU (AP) - Generaal Jaruzelski treedt vandaag af als premier van de Poolse regering en wordt opgevolgd door vice-premier en politbu reaulid Zbigniew Messner. Dit is vernomen van welinge lichte buitenlandse diploma ten en Poolse partijleden. Jaruzelski, die in 1981 de staat van beleg instelde en leider werd van de regering, blijft wel in functie als eerste secretaris van de communistische partij, aldus de zegslieden. Tot het terugtreden van van de vier- sterrengeneraal als premier werd dinsdag besloten op een bijeenkomst van het centrale partijcomité in Warschau. Het persbureau PAP kondigde aan dat buiten het terugtre den van Jaruzelski een groot aantal andere wijzigingen zul len worden doorgevoerd in de bezetting van belangrijke pos ten in de Sejm (het parlement), de staatsraad en de raad van ministers. Een woordvoerder van de partij wilde niet op de wijzigingen voorvt lopen en zei dat die niet eerder dan vandaag officieel bekend zul len worden gemaakt. tandpunten Moskou n VS ongewijzigd MOSKOU (RTR/DPA/UPI) - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, heeft dinsdag in Moskou verklaard dat op een aantal punten de meningsverschillen tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten kleiner zijn geworden maar dat op andere gebieden de verschillen nog even diepgaand zijn als voorheen. Op het punt van ontwape ningsvraagstukken was er volgens hem geen toenadering in de standpunten. Shultz heeft de afgelopen twee dagen in Moskou in totaal 14 uur onderhan deld over de komende topconferentie in Genève tussen president Reagan en partijleider Gorbatsjov. Hij sprak vier uur met Gorbatsjov en tien uur met zijn Russische collega Eduard Sjevardnadze. Op een persconferentie met westerse journalisten verklaarde Shultz dat beide partijen uitvoerig de eigen posi ties hebben uiteengezet. Van Sowjet- zijde heeft men, naar de woorden van Shultz, „voorlopig" gereageerd op de jongste Amerikaanse voorstellen. De tails wilde de hij niet verstrekken. Partijleider Gorbatsjov heeft uit het gesprek met minister Shultz de con clusie getrokken dat een constructief verloop van de top in Genève de betrekkingen tussen de twee landen kan verbeteren en kan leiden tot een stabilisering van de wereldpolitieke situatie. Dit meldde dinsdag het pers bureau Tass. Volgens het agentschap was de ont moeting „open en zakelijk". De Amerikaanse minister, die dins dagavond uit Moskou vertrok, liet weten dat ook na de top in Genève Amerikaans-Russische onderhande lingen zullen plaatsvinden. „Waar het nu om gaat is dat de betrekkingen tussen twee belangrijke landen een keer ten goede nemen", zo zei hij. Shultz verklaarde voorts dat er bij de gesprekken in Moskou geen probleem onbesproken is gebleven. Er is, zei hij, ook uitvoerig over de mensenrechten gesproken. Tijdens zijn onderhoud met Gorbats jov heeft Shultz ook kort de affaire- Joertsjenko aangesneden. Deze KGB- officier heeft maandag op een pers conferentie in de Sovjet-ambassade in Washington verklaard drie maan den geleden door agenten van de CIA in Rome te zijn ontvoerd. Hij had, zei hij, drugs gekregen en men had hem gevangen gehouden en gemarteld. Volgens Shultz is die beschuldiging „volledig vals". Joertsjenko werd door Washington gepresenteerd als een hoge overloper

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1