VS nemen aanbod van Moskou voor raketreductie aan Bescherming voor Lubbers in Goes bleek overbodig TEXAS ROOKT LEKKER GOEDKOOP! Challenger mogelijk langer in de ruimte NA AANDRANG CDA EN PvdA de PZC vandaag PZC/ sport Hoge opkomst verkiezingen in Guatemala FRANSEN BEKENNEN IN GREENPEACE ZAAK Dader dodelijke schietpartij op snelweg gepakt 2.35 2.50 Drugsbende in Mexico doodt 21 agenten Eerst zon, later regen 28e jaargang no. 253 flaandag 4 november 1985 Censuur Belofte Concessie Timman-Tal BIJ VERGELIJKBARE SYSTEMEN Zonnige perioden. In de nadmiddag toenemende bewolking. Vanavond ge volgd door regen. Middagtempera- tuur twaalf graden. De zuidenwind neemt geleidelijk toe naar krachtig. Later hard. De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-15144. EN HAAG (ANP) - Er vindt geen plechtigheid plaats bij el tekenen van de overeenkomst met de Verenigde laten inzake de plaatsing van 48 kruisvluchtwapens op ederlands grondgebied. Minister Van den Broek van uitenlandse zaken heeft, daartoe gemachtigd door het abinet, zijn handtekening overigens al gezet. Vanmorgen •ordt die overeenkomst vervolgens ter tekening voorge- aan de Amerikaanse ambassadeur in ons land, Paul renter III. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken zondag meegedeeld. Volgens de woordvoerder behoeft de tekening in gevolge de Ameri kaanse wet geen bijzondere plechtigheid. „Het gaat formeel om de ondertekening van brieven, niet om de ondertekening van een verdrag. In zo'n geval is wel een bijzondere procedure vereist". Nadat de overeenkomst zal zijn getekend wordt de tekst ervan onmiddellijk aan de Staten-Generaal gezonden, zo heeft het kabinet vrijdag de Tweede Kamer schriftelijk laten weten. esprek Lubbers- latov verwacht DEN HAAG (ANP) - Premier Lubbers zal vandaag ambassa deur Blatov van de Sowjet-Unie ontbieden, naar aanleiding van de verklaring van de ambassadeur dat premier Lubbers nog steeds welkom is in Moskou. De Zuidafrikaanse overheid sluit de pers uit van gebieden waar de noodtoestand heerst. Dit besluit ontlokt felle kritiek van oppositie, pers en vakbon den. PAGINA 3 Internationals Minerals, het Amerikaanse bedrijf dat zich mogelijk aan de Verlengde Ze- venaarhaven zal vestigen, zegt Terneuzen zuivering van het afvalwater toe. PAGINA 5 Johan Cruijff begint nu toch concessies te doen. Tegen het gevreesde FC Den Bosch liet hij Ajax veel minder aanval lend spelen dan in de voor gaande weken. En met succes: Ajax won met 0-3. „Maar thuis gaan we weer volop in de aanval", beloofde Cruijff. PAGINA 9 In de race naar een duel om de wereldtitel mag Jan Timman extra werk verrichten. De Ne derlandse grootmeester plaat ste zich in Montpellier niet direct voor de volgende stap, maar moet een herkamp spe len met Michael Tal. PAGINA 16 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,14,15 en 16 Deze verwachting hebben kringen rond het kabinet zondagavond uitge sproken nadat ambassadeur Blatov zaterdagavond in het NOS-journaal zei dat uitstel van het plaatsingsbe- sluit geen absolute voorwaarde voor het bezoek van Lubbers was. „Ik vrees dat wij verkeerd begrepen zijn aldus Blatov. Naar aanleiding van die uitlatingen drongen de fractieleiders van CDA en PvdA, De Vries en Den Uyl, aan op onderzoek om na te gaan of een bezoek van Lubbers aan Moskou een nuttige functie kan vervullen in het proces van wapenbeheersing. Onder zoek naar de precieze betekenis van de uitlatingen van Blatov is al bezig, zo deelde defensieminister De Ruiter zondag op zijn beurt via de NOS- televisie mee, maar volgens De Ruiter moet de regering niet na elke uitnodi ging zeggen „nu gaat de minister president naar Moskou". Den Uyl sprak zaterdagavond van een ernstig verzuim van premier Lubbers om na te gaan of hetgeen door Neder land werd beschouwd als een voor waarde vooraf, geen plaatsingsbe- sluit, ook aan Russische zijde inder daad zo werd uitgelegd. Verkiezingen Argentinië - De tweede Argentijnse parlementsver kiezingen sinds het herstel van de democratie stonden zondag in het teken van de eind oktober ingestelde staat van beleg. Maar tot de sluiting van de stemlokalen waren uit geen van de steden incidenten gemeld. Vrijdag had Lubbers bij de perscon ferentie na het plaatsingsbesluit al laten weten dat hij nog altijd tot een gesprek met Moskou bereid is. Maar, en dat werd door De Vries zaterdag duidelijk benadrukt, het plaatsings besluit laat geen ruimte meer voor een eigen Nederlandse opstelling. Ons land, aldus De Vries, kan niet meer op eigen houtje ingaan op nieu we Russische voorstellen, ook niet als die een eenzijdige vermindering van het aantal SS-20 raketten zouden in houden. „Alle kaarten zijn weer gezet op onderhandelingen in bondgenoot schappelijk verband", aldus De Vries zaterdag in een discussie met Den Uyl voor de VARA-radio. Het besluit van de Nederlandse rege ring Amerikaanse kruisraketten te plaatsen is een fatale vergissing en verhoogt de nucleaire dreiging waar Europa mee te maken heeft. Zo rea geerde het Russische partijblad de Pravda zondag op het Nederlandse plaatsingsbesluit. „Het besluitbe rooft Nederland van de werkelijke kans die het geboden was invloed uit te oefenen op het proces van wapen beperking", aldus het partijblad. Het hoofd van het Amerika-instituut van de Sovjetunie en een van de belangrijkste Russische regeringsad viseurs, Arbatov, denkt dat door het 1 novemberbesluit van de Nederlandse regering de relatie tussen ons land en de Sowjet-Unie grondig bedorven is. Arbatov verklaarde dit zaterdag avond voor de televisie. PAGINA 3 RUST IN WOENSDRECHT WASHINGTON/GENE VE (DP A/REUTER/ AFP) - De Amerikaanse president Ronald Rea gan gaat akkoord met het Sowjet-voorstel om het aantal offensieve kernraketten te halve ren. In zijn wekelijkse radiotoespraak beklem toonde de president echter dat de verminde ring betrekking moet hebben op vergelijkba re systemen. Reagan verklaarde ver der dat voor een „nieu we start" in de betrek kingen met Moskou ook vooruitgang nodig is ten aanzien van de mensen rechten, de regionale conflicten en de bilate rale relatie. Daarover wil hij met Sowj et-leider Michaïl Gorbatsjov spreken tijdens hun top ontmoeting op 19 en 20 november in Genève. Volgens Reagan waren de voorstellen die Gor batsjov in oktober lan ceerde eenzijdig, maar bevatten ze ook enige positieve elementen. Een daarvan was het voorstel voor een reduc tie met 50 procent van „bepaalde soorten nu cleaire wapens". Reagan verwees met zijn nadruk op 'verge lijkbare systemen' naar het standpunt van de Sowjet-Unie dat onder de halvering van de stra tegische wapens ook de Amerikaanse Pershings- II en kruisraketten in West-Europa moeten vallen. Moskou stelt dat dit ook strategische wa pens zijn omdat ze Sow- jet-grondgebied kunnen bereiken. Washington wijst dit echter af en meent dat de Pershings en kruisraketten thuis horen in de Geneefse werkgroep die onder handelt over de middel- In het voormalige concentratiekamp Dachau werden ter gelegenheid van de zaligverklaring van Titus Brandsma bloemen gelegd bij zijn portret. VATICAANSTAD (ANP) - Paus Jo hannes Paulus II heeft zondag tij dens een plechtige eucharistievie ring in de geheel gevulde Sint Pieter te Rome de Friese karmeliet Titus Brandsma als martelaar van het christelijk geloof zalig- verklaard. Brandsma werd in 1905 tot priester gewijd. Vanaf de oprichting van de Katholieke Universiteit in Nijme gen was hij als hoogleraar in de wijsbegeerte en de geschiedenis der vroomheid aan deze onderwijsin stelling verbonden. In de oorlog bezocht hij in opdracht van aartsbisschop J. de Jong van Utrecht de directeuren en hoofdre dacteuren van de katholieke kran ten om hen af te houden van elke medewerking met de Duitsers. Brandsma werd in januari 1942 in Nijmegen gearresteerd en kwam op 26 juli 1942 in net concentratie kamp Dachau om het leven. De procedure van de zaligverklaring werd in 1955 op gang gebracht. De paus herinnerde in zijn preek, waarvan hij het laatste gedeelte in het Nederlands uitsprak, eraan dat de bron van inspiratie en de stuwen de kracht van Brandsma's „verras send veelvuldige" activiteiten gele gen waren in het gebod van de liefde „tot in zijn uiterste consequenties". Hij prees ook de inspanningen van Brandsma voor de oecumenische beweging. De paus werd tijdens de dienst geassisteerd door onder meer kardi naal J. Willebrands, president van de congregatie voor de eenheid der christenen, kardinaal J. Ratzinger, hoofd van de congregatie voor de geloofsleer, de aartsbisschop van Utrecht, kardinaal A. Simonis en bisschop J.G. ter Schure van Den Bosch. Behalve kardinaal Simonis en mgr. Ter Schure woonden nog vier ande re Nederlandse bisschoppen de plechtigheid bij: bisschop Möller van Groningen, mgr. Bar van Rot terdam, mgr. Bomers van Haarlem en hulpbisschop Niënhaus van Utrecht. Uit Nederland waren naar schatting ongeveer tweeduizend mensen voor de zaligverklaring naar Rome geko men, onder wie vele Friezen. Onder hen waren ook familieleden van Titus Brandsma. Twee vertegenwoordigsters van de Friese pelgrims overhandigden de paus een aantal produkten uit Friesland, zoals kaas en Berenburg, in de officiële mededeling voor de pers „wijn" genoemd. De paus deelde tijdens de eucharis tieviering mee, dat de feestdag van Titus Brandsma 26 juli zal zijn, de dag waarop de nieuwe zalige stierf. GUATEMALA STAD (UPI) - De in woners van Guatemala zijn zondag in groten getalen gaan stemmen voor een nieuwe burgerpresident en een nieuw parlement. De verkiezingen moeten een einde markeren van het militaire bewind dat 31 jaar geleden aan de macht kwam na een door de Amerikaanse inlichtingendienst CIA gesteunde staatsgreep. Voor de stembureaus stonden lange rijen mensen. Ongeveer 2,7 miljoen van de 8,3 miljoen Guatemalteken is kiesgerechtigd. De eerste resultaten worden niet voor vanavond verwacht. Acht kandidaten strijden om het pre sidentschap. De belangrijkste kandi daat lijkt Vinicio Cerezo van de cen trum-linkse christendemocratische partij. WESSEM (ANPDDe32-jarige F.O. uit Eindhoven, die zondagmorgen in zijn woonplaats zijn ex-vriendin had doodgeschoten en daarna per auto op de vlucht sloeg, is enkele uren daarna op de autoweg Eindhoven - Maas tricht nabij Wessem overmeesterd en gearresteerd. De aanhouding veroorzaakte grote consternatie omdat de met een dub belloops jachtgeweer gewapende Eindhovenaar op de politie dreigde te schieten wanneer zij zijn auto zou naderen. De leden van de algemene verkeersdienst die via een megafoon met de man onderhandelden, riepen een speciaal arrestatieteam uit Eind hoven te hulp. De tien leden van dit team wisten de gewapende man te uiteindelijk overmeesteren. Er is daarbij geen schot gelost. De snelweg is twee uur afgesloten geweest. De man was door de politie klem gereden nadat duidelijk was geworden dat O. bij een schietparij betrokken was geweest. Hij had de 19-jarige Judith Beelen in haar wo ning neergeschoten. Zij overleed kor te tijd later in het ziekenhuis. De politie kon nog niets meedelen over het motief. lange-afstandsraketten. Op verzoek van de VS is dit wapenoverleg vrij dag tot 7 november ver lengd. De New York Times en de Washington Post be richtten zaterdag dat Reagan ook heeft voor gesteld dat de twee su- permogendheden hun plannen voor de plaat sing van op land gesta tioneerde, mobiele inter- contintentale raketten opgeven. De Amerikaanse minis ter van buitenlandse za ken, George Shultz, die zondag een bezoek bracht aan Finland, zal vandaag en morgen in Moskou de Geneefse top en de jongste Ameri kaanse ontwapenings voorstellen bespreken. Het Sowj et-persbureau Tass noemde deze voor stellen vrijdag echter al „oude wijn in nieuwe zakken". GOES - Het bezoek van minister-president Lubbers en zijn echtgenote zaterdagmorgen aan Goes is met de nodige veiligheidsmaatregelen gepaard gegaan. In verband met het de dag daarvoor genomen kruisraketten-besluit van het kabinet werd rekening gehouden met protestacties. De Goese politie had dan ook het nodige werk verzet om alles in de hand te houden. AUCKLAND (RTR) - Twee Franse agenten, die in Nieuw-Zeeland terecht moeten staan in verband met het tot zinken brengen van de Rainbow War rior van de milieu-organisatie Green peace, hebben maandag bekend schuldig te zijn aan doodslag en sabo tage. Hun bekentenis kwam nadat de Nieuwzeelandse politie besloten had de twee niet te vervolgen wegens moord maar wegens doodslag. Er werd geen verklaring gegeven voor het laten vallen van de oorspronkelij ke aanklacht. Het gebeurde komt voor een in Auckland begonnen hoor zitting tegen kapitein Dominique Prieur (36) en majoor Alain Maf art (35). Het paar, dat in dienst is van de Franse geheime dienst DGSE, kwam met de onverwachte bekentenis nog voordat er in de rechtszaak enig bewijs is overlegd. Voor het gerechtsgebouw toonde Greenpeace-voorzitter David McTag- gert (foto) in het weekeinde een poster die geld bijeen moet brengen voor de milieu-organisatie. Onder het motto 'Een regenboog breng je niet tot zin ken' riep Mc Taggert nog eens de ondergang - op 10 juli - van het Greenpeace-vlaggeschip in herinne ring. Dat bleek zeer gemakkelijk te zijn want er vertoonde zich zaterdag bij de Prins van Oranje waar Lubbers een toespraak hield en lunchte, niet één demonstrant of actievoerder. Ook Lubbers zelf hield rekening met pro blemen, want hij arriveerde met een gepantserde Mercedes in plaats van de gebruikelijke BMW. Bij de ingang van de Prins van Oranje stond een medewerker van de Goese politie ge kleed in een onopvallende regenjas die de bezoekers in de gaten hield. Ook in het gebouw liep een handvol rechercheurs rond. Verder was band- opname-apparatuur aanwezig om eventuele dreig-telefoontjes op te kunnen nemen en werd de voordeur nog eens extra met een monitor be waakt. Tevens hield de politie een oogje in het zeil bij de treinen die in Goes stopten om te zien of daar 'verdachte' personen uitkwamen en was er overleg geweest met de autori teiten in Woensdrecht over de situatie daar. Ook de Nieuwstraat waaraan de Prins van Oranje gelegen is, was in de beschermende maatregelen opgeno men. Daar werden vorige week nog herbestratingswerkzaamheden uitge voerd. Dat werk moest echter vrijdag klaar zijn en ook alle losse stenen moesten uit de buurt van de Prins van Ontvoeringszaak Van Dam - De tweede verdachte in de ontvoerings zaak van Gijs van Dam jr is door de rechter-commissaris te Amsterdam vrijdag op vrije voeten gesteld. Dit heeft de Amsterdamse hoofdofficier van justitie mr Van Steenderen zater dag bevestigd. Het gaat om de 23-jarige Ben V. uit Lelystad. Oranje worden afgevoerd. Een andere voorzorgsmaatregel was het achter de hand houden van de Mobiele Eenheid in Goes. Al dat werk en de wekenlan ge voorbereiding van de politie bleken zaterdag bij nader inzien echter niet nodig. De kwestie van de kruisraketten kwam zelfs helemaal niet ter sprake. Slechts één van de aanwezigen wilde van de minister-president weten of hij de voorgaande nacht goed gesla pen had. Het antwoord van de heer Lubbers „Nee", gaf aanleiding tot nogal wat hilariteit onder de aanwe zigen. (Zie ook pagina 5) Advertentie Pakje sigaretten Pakje shag Alleen bij de sigarenwinkeliers. OBERPFFAFENHOFEN (RTR) - Vrijwel alle experimenten aan boord van het Amerikaanse ruimte veer Challenger verliepen zondag naar behoren, nadat een aantal klei ne technische moeilijkheden waren verholpen. Volgens functionarissen van de vluchtleiding in het Beierse Oberpffafenhofen kan de 7-dagen durende missie echter met twee dagen worden verlengd, om het tijd die verloren is gegaan aan repara ties in te halen. De Challenger moet woensdag aanstaande naar de aarde terugkeren. Een besluit tot eventu eel uitstel zal vandaag worden geno men. Zondag werd onder andere de proef waarbij het groeiproces van kristal len in speciale ovens wordt bestu deerd voortgezet. Ook bij dit experi ment waren aanvankelijk problemen opgetreden met de oven. Zaterdag hadden verbindingsmoei lijkheden tot gevolg dat een gesprek tussen de Nederlandse astronaut en natuurkundige Wubbo Ockels en mi nister Van Aardenne vier uur werd uitgesteld. In het we«keinde bleek dat Ockels - ondanks vaak onaangename proe ven met onder meer misselijk wor den in de ruimte - zijn goede humeur niet had verloren. „Wubbo, je ziet er schattig uit in je korte broek", meldde de functionaris in het controlecentrum Oberpfaffen- hofen die de communicatie met het laboratorium onderhield zaterdag ochtend. „Dat is voor de Nederland se vrouwen", kaatste Ockels terug, met een verbazingwekkende gevat heid voor een natuurkundige die al ruim acht uur experimenten onder ging en uitvoerde op 324 km hoogte in Spacelab, waar een temperatuur van 26 graden heerst. In de nacht van vrijdag op zaterdag is uit de kast voor bio-experimenten aan boord van het ruimtelaborato rium een vlieg ontsnapt. Er zal geen jacht op de vlieg worden gemaakt, want hij vormt geen bij zondere bedreiging. MEXICO-STAD (RTR/AFP) - Een groep van 21 Mexicaanse politiemannen is zaterdag vermoord door drugssmokke laars, na in een hindernis te zijn gelokt in het zuiden van de deelstaat Santa Cruz. Dit heeft de politie zondag ver klaard. De politiemannen waren een dorp binnengegaan om een grote lading marihuana te on derscheppen, toen zij in een hindernis liepen en door zo'n 50 met machine-pistolen en automatische geweren gewa pende mannen werden neerge schoten. Na twee uur te heb ben gevochten slaagden twee politiemannen erin te vluch ten, maar de 21 anderen, van wie de meesten gewond waren, werden gevangengenomen, vastgebonden en door de drugssmokkelaars meegeno men. Later werden zij op een andere plaats in koelen bloede doodgschoten, zo getuigden boeren ter plekke. Dit werd door de eerste lijkschouwin gen bevestigd. De politie en het leger hebben honderden mensen ingezet om de daders op te sporen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1