IN DE VRIJDAGKRANT: Van Thijn: Den Uijl kan beter opstappen ONTWERP LOUIS VAN GASTEREN de PZC vandaag Protest tegen stuk van Fassbinder Reagan kondigt nieuw voorstel in Genève aan *De Ttoielaen GEBAAR MOSKOU ONVOLDOENDE Neemt u perl januari deKruisPolis of wilt u alternatieve geneeswijzen voor eigen rekening nemen? Euthanasie Wapens Opheffing Crisis Spelen St VS: WAPENO VERLEG WEEK VERLENGEN De afschaffing van overkanten Meer wind 228e jaargang no. 251 /rijdag 1 november 1985 EERSTE CIJFERS VAN DE ACTIE ZUINIG STOKEN vrijdagkrant Dames- en kindermode ZilverenKruisVGCN verzekeringen L Veel bewolking en af en toe regen, 's Middags enkele opklaringen maar later in de avond opnieuw regen. Middagtemperatuur zeven graden. Een naar vrij krachtig toenemende westelijke wind. Elke \rijdag ander nieuws... PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN èj AMSTERDAM (ANP) - „Verder kij kend denk je dan toch dan Den Uyl beter op kan stappen". Dat zegt bur gemeester Van Thijn van Amsterdam (PvdA) in een interview in het deze maand verschijnende boek „Joop Den Uyl: politiek als hartstocht" van de journalisten John Jansen van Ga len en Bert Vuijsje, waarin nog 19 andere vraaggesprekken zijn opgeno men. Van Thijn gaat in een voorpublicatie (Slot zie pagina 3 kolom 4) Commissie maakt keuze Neeltje Jans DEELTJE JANS - De komende jaren zal op het eiland Neeltje Jans in de Oosterscheldemon- ling een grootschalig recreatief-educatief project worden uitgevoerd, volgens idee van een (roep ontwerpers rond de Amsterdamse kunstenaar Louis van Gasteren. De adviescommis- iie voor de inrichting van Neeltje Jans geeft de voorkeur aan het ontwerp-Van Gasteren >oven dat van de Amerikaanse combinatie Harrison Price Company/Bob Howard. De litgangspunten van het door de commissie uitverkoren plan - de kosten bedragen meer dan lOO miljoen gulden - zijn actie en rust: concentratie van samenhangende voorzieningen onder tnorme koepels bij het bouwdok Schaar en voor het overige een (begeleide) natuurlijke mtwikkeling. )p korte termijn zal aan gedeputeer- le staten van Zeeland advies worden litgebracht over Nederlands grootste ecreatief-educatieve project. De ad- 'iescommissie, die onder leiding staat ;an de oud-minister van verkeer en vaterstaat, drs T. Westerterp, buigt ',ich momenteel over de juiste formu- ering van een nadere uitwerk-op- iracht. Als het advies van de commis sie wordt overgenomen, betekent dit het dat de eerste spa al op korte ermijn de grond ingaat. Er moet nog •en lange procedurele weg worden tfgelegd. Ook de financiering van het iroject zal vooraf zeker dienen te vorden gesteld. /oor de inrichting van Neeltje Jans :ijn op uitnodiging van het provin- haal bestuur twee ideëen ingeleverd, ïén door de groep rond de filmmaker- (Het euthanasieplan van D'66 krijgt de steun van een meer derheid in de Tweede Kamer. beeldhouwer Van Gasteren en één door de Amerikaanse combinatie Harrison Price Company/Barry Ho ward Associates. In het begin van oktober '85 zijn beide ideéenschetsen tijdens een bijeenkomst in het Top- shuis (bedieningsgebouw stormvloed kering) op Neeltje Jans gepresen teerd. De schetsen gaan beide uit van de strijd tegen het water en Nederland PAGINA 3 be- De bewapeningswedloop staat niet: de meeste landen uitgezonderd de supermo- gendheden, hebben hun mili taire uitgaven nauwelijks op geschroefd. PAGINA 5 Het CNV vreest voor de ophef fing van een groot aantal mid delbare scholen in Zeeland. PAGINA 9 De beide PvdA-wethouders in Middelburg mogen niet samen in het nieuwe college terugko men: een nieuwe bestuurscri sis moet worden voorkomen. PAGINA 11 Een IOC-adviseur is positief over de kandidatuur van Am sterdam voor de Olympische Spelen. PAGINA 17 Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie, achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 9, 11, 13 en 15 Sport: 17 Voor- en tegenstanders van toneelstuk in felle discussie. FRANKFORT (RTR) - Betogers hebben donderdagavond in een theater in Frankfort het toneel bestormd toen de wereldpremière werd gegeven van een volgens hen antisemitisch toneelstuk van wij len filmregisseur Rainer Werner Fassbinder. Het stuk werd stopgezet kort nadat het doek was opgegaan. Ruim twintig joodse betogers weigerden het toneel te verlaten, hoewel de acteurs een verklaring voorlazen waarin zij erom vroegen door te mogen gaan omdat van anti-semi- tisme geen sprake zou zijn. Voor het gebouw riepen nog eens ongeveer duizend betogers leuzen tegen het stuk. Er brak handge meen uit met de politie toen enkele demonstranten probeerden door een cordon te breken. Het toneelstuk, "Der Müll, die Stadt und der Tod", speelt in de rosse buurt van Frankfort en gaat over de rol van een gewetenloze joodse huizenspeculant, die wordt aangeduid als "de rijke jood". als grensgebied tussen zout en zoet. De commissie Westerterp, bemand met 'zwaargewichten' en voor de beoordeling van de inrichtingsplan nen de belangrijkste adviseur van gedeputeerde staten, vindt de opzet van Van Gasteren cs het best. De Amsterdamse kunstenaar heeft zich verzekerd van de steun van enke le befaamde architecten: de Oosten rijker prof. Wilhelm Holzbauer (ont werper van onder meer het stadhuis muziektheater in Amsterdam), de Duitser prof. Frei Otto (constructeur van het Olympisch stadion in Mün- chen) en het Engelse bureau Ove Arup (makers van de opera in Syd ney). Voor de verwezenlijking van het plan is tenminste 100 miljoen gulden nodig. Daarbij wordt ervan uitgegaan dat de grond, eigendom van het rijk, (Slot zie pagina 10 kolom 5) Astronaute Bonnie Dunbar (links) en Wubbo Ockels controleren de lading van het ruimtelaboratorium. OBERPFAFFENHOFEN (DPA/UPI/AFP) De Westduitse vluchtleiding van de Chaliengermissie met het Europese ruimtelaboratium Spacelab heeft de Nederlander Wubbo Ockels donderdag bij het einde van zijn dienst met enige aandrang naar bed moeten sturen. Overigens past ook dat bij zijn taak want Ockels neemt onder mee proeven met betrekking tot het slapen in de ruimte". „Wij hebben met de beste beman ning te maken, die wij ons kunnen denken. Alle acht astronauten zijn „enorm gemotiveerd", werd door de vluchtleiding geconcludeérd. Het begin van de werkzaamheden in Spacelab vijf uur na de start gaf via tv-beelden een soort een ballet voor een dame en drie heren te zien. Astronaute Bonnie Dunbar toonde zich, in de gewichtsloze toestand de behendigste. De drie mannelijke wetenschap pers, de Westduitsers Messersch- midt en Furrer en Wubbo Ockels, leken veel voorzichtiger in hun ge baren en grepen steeds met een voet of hand in de van zeilplanken bekende riemen, die speciaal zijn bevestigd op de bodem van Space lab. De bemanning van het ruimteveer heeft donderdag ook een in de Bondsrepubliek omstreden defen siesatelliet in een baan om de aarde gebracht. Lubbers wil geen uitstel raketbesluit DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers zal het besluit over de plaatsing van kruisraketten, zoals dat vorig jaar 1 juni is aangekondigd, niet tot na vandaag -1 november - uitstellen nu de Sowjet-Unie hem heeft uitgenodigd voor een gesprek. Volgens Lubbers bevat de Russische uitnodiging, die hem woensdagmorgen door Sowjet-ambassadeur Blatov is overhandigd, geen elementen die zo'n uitstel zouden rechtvaardigen. De opvattingen van Lubbers werden de voorwaarde wordt verbonden dat gisteren in de Tweede Kamer door VVD en CDA gesteund, waardoor pogingen van de oppositie om de Russische uitnodiging als argument te gebruiken om het besluit uit te stellen, schipbreuk leden. Een motie- Den Uyl, die dit beoogde, werd ver worpen. Datzelfde gold voor een mo- tie-Engwirda (D'66), waarin het kabi net niet werd gevraagd het nemen van een besluit uit te stellen, maar wel de overeenkomst met de Verenigde Sta ten die de plaatsing moet bezegelen. Lubbers en CDA-ffactieleider De Vries betoogden gisteren dat in de Russische uitnodiging weliswaar wordt aangekondigd dat „een positie ve respons" zal worden gegeven in dien de Nederlandse premier naar Moskou komt, maar dat daaraan wel het besluit moet worden uitgesteld. De Vries zag nog een tweede voor waarde, namelijk dat de Sowjets al leen wilden spreken over de raketten in het Europese deel van de Sowjet- Unie. „Ons criterium is altijd geweest het totale aantal SS 20's in de hele Sowjet-Unie, ook die in het Aziatische deel dus". De oppositie slaagde er niet in De (Slot zie pagina 3 kolom 5) Advertentie (Van onze correspondent WASHINGTON - De Verenigde Sta ten zullen vandaag, vrijdag, in Genè ve een nieuw voorstel op tafel leggen dat moet leiden tot „zeer betekenis volle en evenwichtige vermindering" van de kernbewapening. Dit heeft president Reagan donderdag aange kondigd, nadat hij in de aanloop naar de top een 'historisch' vraaggesprek Advertentie ook kinderschoenen van dit merk. Excl. Wij hebben leuke kadobonnen! byjou I De Nobelaer mode Ooststraat 8-Domburg-tel. 01188-2121 Ma. t/m za. open van 9-18 uur U kunt voor de winkel parkeren. Vrijdag koopavond en maandagmorgen gesloten. I I I I I I I I I I I li had toegestaan aan vier Russische journalisten. De VS willen een verlenging van de huidige onderhandelingsperiode (die vandaag af zou lopen) met een week, zo zei Reagan, opdat de Amerikaanse delegatie het voorstel* volledig kan aanbieden en over de details met de Russen kan discussieren. „Ons voor stel is serieus", zei Reagan, „het bouwt verder op de zeer concrete verminderingsvoorstellen die onze on derhandelaars eerder hebben gedaan alsmede op de Sowjet-voorstellen". Naar verluidt zou Reagan willen voorstellen de raketten voor de mid dellange afstand niet tot de strategi sche wapens te rekenen en vervol gens over gaan tot een vermindering van het aantal kernkoppen voor in tercontinentale raketten met 50 pro cent. Dit zou de Sowjet-Unie nopen veel dieper te snijden in zijn te land opgestelde intercontinentale wa pens, dan in Gorbatsjovs voorstel was voorzien. Reagan vatte de kern van de Ameri kaanse tegenvoorstellen als volgt sa men: „vergaande vermindering (van kernwapens), geen betere kansen voor een van de partijen om tot een eerste aanval over te gaan, onderzoek naar defensieve wapens en geen bedrog". Hij zei bovendien aan het begin van het gesprek met de Russische journa listen dat het Amerikaanse 'oorstel zal aantonen dat de VS sommige Russische cijfers hebben overgeno men. De Amerikaanse president maakte nogmaals duidelijk dat hij zijn Starwars-plannen niet laat varen, zoals Moskou geëist heeft. De Verenigde Staten en de Sowjet- Unie zijn "voorlopige besprekingen" begonnen over een tweede topconfe rentie tussen Reagan en Sowjet-leider Gorbatsjov, zo is bekendgemaakt door een Amerikaanse regeringsfunc tionaris. Over de kwestie is nog geen besluit genomen, maar zij staat op de agenda voor het overleg dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz maandag in Moskou zal voeren met Gorbatsjov en zijn Russische ambtgenoot Sjevardnadze. De KruisPolis is de volledige èn voordelige ziektekostenverzekering van Zilveren Kruis VGCN, Nederlands grootste particuliere ziektekostenverzeke raar zie rechtstreeks werkt en zonder winstoogmerk. Via deze coupon of via het gratis telefoon nummer 06-0444 kunt u informatie aanvragen en een vrijblijvende, persoonlijke offerte. Van Zilveren Kruis VGCN mag u meer verwachten. Naam:M V Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnr.: Geboortedatum man: vrouw: Geboortedata kinderen: Waar bent u nu verzekerd: 1147 Opsturen naar Zilveren Kruis VGCN, Antwoord nummer 10001, 2200 VB Noordwijk, geen postzegel. U kunt ook even langs komen op onze regiokantoren: Middelburg, Achter de Houttuinen 8;Terneuzen, Vloos- wijkstraat 14; Zierikzee, Havenpark 27. Sinds gisteravond heeft Zeeland er opnieuw een vaste oeververbinding bij. In de monding van de Oos- terschelde werd de laatste verkeerskoker voor de weg over de stormvloedkering ingelegd: daarmee werd het mogelijk om te voet van de kop van Schouwen rechtstreeks de noordwestpunt van Noord-Beveland te bereiken. Het zal nog bijna een jaar duren voordat - op 4 oktober 1986 - de pijlerdam in de Oosterschelde in ge bruik komt en daarna nog enige tijd vergen eer het wegverkeer erover wordt toegelaten. Maar de verbinding is gelegd en dat markeert opnieuw een opvallend moment in Zeelands gang naar de volledige afschaffing van overkanten. Met een weg over de stormvloedkering in de Oosterschelde wordt het laatste hiaat van betekenis opgevuld in de zogeheten Dammen- route, een rechtstreekse verbinding langs de kust, van Walcheren naar Den Haag, over de koppen van de eilanden in het zuidwesten van het land. Meer dan dertig jaar geleden, bij de opzet van de eerste conceptie van het Deltaplan gold de noord-zuid- route aan de westkant van de Zeeuw se en Zuidhollandse eilanden, met de 'sprong' over de Oosterschelde daarin opgenomen, als het toekomstvisioen voor de ontsluiting van Zeeland. De archipel van grote en kleine eilanden zou uit zijn isolement worden ge haald, Zeeland bij de Randstad Hol land op de stoep. Het is allemaal wat anders gelopen dan destijds, bij de eerste schet sen van het Deltaplan op papier, de verwachting was. De stormvloedke ring in de Oosterschelde, het veilig heidsslot voor overstromingen dat on der normale omstandigheden het ge tij zijn gang laat gaan, is acht jaar later gereed dan oorspronkelijk met de dichte dam de bedoeling was. Voor het patroon van nieuwe wegverbin dingen door Zeeland heeft die 'vertra ging' geen wezenlijke nadelen opgele verd. Immers: in december aanstaan de is het al weer 20 jaar geleden dat de Zeelandbrug over de Oosterschelde werd opengesteld, de vijf kilometer lange brug die ervoor zorgde dat dit gewest op slag een rechtstreekse ver binding kreeg in noordelijke richting. Middelburg en Rotterdam waren el kaar toen een belangrijk stuk dichter genaderd. Zeelandbrug en Haring vlietbrug, beide bewijzen van particu lier initiatief dat met visie en fantasie inspeelde op de mogelijkheden van het Deltaplan. Provincies en gemeen ten zagen hun kansen voor het grij pen, bouwden bruggen met daarop tolheffing en zorgden ervoor dat ver keersstromen dwars door het hart van zuidwest-Nederland werden geleid, die er anders misschien nooit waren gekomen. Kort geleden is op de dam door de Zandkreek een gedenksteen ont huld die eraan herinnert dat al weer een kwart eeuw is verstreken sinds de eerste vaste oeververbinding van het Deltaplan (die tussen Zuid- en Noord- Beveland) een feit werd. Zeeland was daarvóór een land van overkanten, zoals het vaak is omschreven, waar de capaciteit van veerdiensten de gren zen van de samenleving in veel op zichten bepaalde. Het Deltaplan gaf als samenhangend waterbouwkundig project in de jaren daarna het stra mien aan voor een verkeerstechnische ontsluiting van Zeeland. En daarmee werd tegelijk de basis gelegd voor een economische en planologische ont wikkeling van dit gewest, waarvan in de eerste tijd eigenlijk maar weinigen zich een duidelijke voorstelling kon den maken. Groei van werkgelegen heid, uitbreiding van de bevolking, betere onderwijsvoorzieningen, een toeristische en recreatieve invasie: alles wat zich hier in dertig jaar heeft ontwikkeld is in oorsprong terug te voeren naar een snelle ontsluiting van deze provincie. Nieuwe wegen via del- tadammen en bruggen, een dubbel- baans rijksweg A 58, verbeterde vaar wegen, een veerverbinding met Enge land, - het is allemaal de gewoonste zaak van de wereld geworden. En de laatste verkeerskoker over de pijlerdam in de Oosterschelde is in dat patroon voorlopig in ieder geval als het sluitstuk te beschouwen. De Dammenroute waarvan deze schakel onderdeel uitmaakt, eindigt op Wal cheren. Zoals ook de Zeelandroute eindigt op Zuid-Beveland. Het Delta plan als raamwerk voor veel van de naoorlogse ontwikkeling in zuidwest- Nederland heeft kennelijk nog niet die spankracht kunnen leveren, nodig om ook de Westerschelde voor het weg verkeer te overbruggen. Plannen, po gingen en moeite genoeg in die rich ting. Maar gebrek aan politieke wil. En zo blijven er ook na een nieuwe wegverbinding dwars door de mon ding van de Oosterschelde nog steeds overkanten in Zeeland. Overkanten die nog niet aan afschaffing toe zijn, maar aan de lijn zijn gehouden. Ten slotte kent ieder perspectief zijn eigen mistbanken. vdM. Mariabeeld Drie jongelui die met bijlen en voorhamers waren gewa pend hebben donderdag onder het oog van gelovigen die aan het bidden waren, het Mariabeeld kapotgeslagen waarvan werd gezegd dat het zich bewoog. Het beeld in een grot langs de weg in het gehucht Ballinspittle in het graaf schap Cork, heeft sinds augustus enorme menigten getrokken sinds een groepje plaatselijke bewoners had ge- zegc dat het zich bewoog.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1