AB VA -KABO STEUNT LOONEIS Brinkman in Veere: lijst moet vlucht kunst over de grens voorkomen Van den Broek onder z ware druk CDA over kerntaken 99 Vraag een schoonmaakbedrijf niet alteen hoe het schoonmaakt, maar vooral hoe 't zijn huiswerk doet. 99 Ohago swissanix de PZC vandaag De schoon makers van Nederland. Kamer: gif sneller uit bodem Weer vondst van hemicaliën in 3ostenrijkse wijn PvdA winnaar verkiezingen stadsdeelraden in Amsterdam 1 1 LUBBERS WIL KOPPELING MET RAKETBESLUIT V Somber I 228e jaargang no. 250 donderdag 31 oktober 1985 Aanslag Staking Kwaliteit Geen kind Proeven Brief V Veel bewolking en later op de dag enige regen. Middagtemperatuur 7 graden. Zwakke tot matige verander lijke wind. Beestenmarkt 12 Goes 01100-32213 Korte Delft 4 Middelburg 01180-33830 PROW HILVERSUM (ANP) - Premier Lubbers heeft woensdag van de Russische ambassadeur in Den Haag, Blatov, een telegram gekregen, waarin hij wordt uitgenodigd op korte termijn te gaan overleggen met de Russische premier Ryzjkov over de vraag of Nederland al dan niet moet overgaan tot het plaatsen van kruisraketten. Dat heeft de zakenman Van Eeghen, die goede contacten onderhoudt met Russische regeringskringen, woensdagavond gezegd voor de NOS. Van Eeghen zei dinsdag zelf in Moskou aanwezig te zijn geweest bij de ipstelling van het telegram aan Lubbers. Uit de uitnodiging blijkt volgens de Aerdenhoutse zakenman dat de Russen bereid zijn om het Nederlandse 1 juni-besluit van vorig jaar als basis voor het gesprek te aanvaarden. Het is onmogelijk dat het gesprek tussen beide premiers nog voor morgen, 1 november de datum waarop de Nederlandse regering wil beslissen te houden, aldus Van Eeghen. Dat bekent dat het raketbesluit uitgesteld zou moeten worden. Volgens Van Eeghen zijn de Russen bereid de ontmoeting niet per se in Moskou maar ook elders te houden, bij voorbeeld in Wenen. De Rijksvoorlichtingsdienst wilde woensdagavond het bestaan van het telegram aan Lubbers bevestigen noch ontkennen en wilde -net als de Russische ambassade in Den Haag- op de uitlatingen van Van Eeghen geen commentaar geven. Acties van brandweer ook buiten Amsterdam AMSTERDAM (GPD) - De bezettingsactie bij de Amsterdamse brandweer lijkt een landelijk larakter te krijgen. Sinds gistermiddag wordt in Rotterdam de regionale alarmcentrale lezet en het hoofdbestuur van de AbvaKabo verwacht dat andere korpsen in het land zullen olgen. Utrecht en Den Haag worden genoemd als volgende plaatsen waar de brandweer in ictie zal komen voor een betere betaling. De centrale van de ambtenarenbond AbvaKabo ondersteunt de eisen tot oonsverhoging van de in continu- iienst werkende ambtenaren in de verschillende gemeenten. De bond tan echter niet zelf het voortouw lemen, omdat de onderhandelingen jp gemeentelijk niveau plaatsvinden. De arbeidsvoorwaarden kunnen ook Der gemeente verschillen. De brandweer in Amsterdam gooide ie „knuppel in het hoenderhok" met en eis van 400 gulden netto loonsver- lüging en een betere verlofregeling. In ie bezette centrale kazerne in Am- terdam werd woensdag een actiebij enkomst gehouden, die onder meer verd bijgewoond door delegaties van Drandweerkorpsen uit Den Haag, Rotterdam, Enschede, Maastricht en eeuwarden. De actie in Amsterdam wordt in ieder geval tot zondag voorgezet. Tot die tijd wordt alleen uitgerukt voor blus- singswerkzaamheden. Voor andere vormen van dienstverleningen is de brandweer niet inzetbaar. Het overleg met wethouder Van den Klinkenberg leverde gistermiddag niets op. AbvaKabo-bestuurder Regeer ver wacht dat b en w van Amsterdam een kort geding tegen de bond willen aanspannen. Het college wijst in een brief aan de AbvaKabo op de risico's wat betreft de paraatheid van het korps. De volgende ontmoeting met de wethouder staat voor morgen, vrijdag op het programma. VENEN (DPA/RTR) In Oostenrijk lreigt een nieuw wijnschandaal. Voensdag werd bekend dat bij on derzoek naar wijn uit Burgenland in 000 hectoliter twee chemische stof- ën zijn aangetroffen, een natrium- erbinding en monobroom-azijnzuur. Tot dusver zijn 117 proeven geno- nen. In 40 gevallen werd ontdekt dat r chemicaliën aan de wijn waren oegevoegd. De natrium-verbinding kan een plot- eling verlaging van de bloeddruk tot evolg hebben, zo heeft een zegsman fan het ministerie van volksgezond- ïeid in Wenen verklaard. De hoeveel- eid in de wijn aangetroffen stof is iet van dien aard, dat voor zo'n ilotselinge verlaging gevreesd moet orden. vlonobroom-azijnzuur, aldus de zegs- nan, kan aantasting van het zenuw- telsel tot gevolg hebben. In Rotterdam blijven tot vrijdag con tinu vier bondsleden op de alarmcen trale van de brandweer om de eis voor verhoging van loon en onregelmatig heidstoeslag kracht bij te zetten. De hulpverlening en brandbestrijding on dervindt geen hinder. In Rotterdam hebben vorige week alle gemeente-ambtenaren die 24- uursdiensten draaien, een nieuwe toeslag onregelmatige diensten ge kregen, die neerkomt op een loons verhoging van 660 gulden per maand bruto. Een woordvoerder van de Ab vaKabo zegt dat de ambtenarenbond dergelijke looneisen van continu diensten draaiende ambtenaren el ders van harte zal ondersteunen. BOSTON iAPi Een lid van een medische hulpploeg probeert met mond-op- mond beademing het leven van een kind te redden. Het kind was kort daarvoor uit een brandend huis in de Amerikaanse stad Boston gehaald. Niet bekend is of het kind de gevolgen van brand en rook heeft doorstaan. Een ander kind en een vrouw vonden de dood. Staatssecretaris Koning mag niet ingrijpen in individuele belastingaanslagen. PAGINA 3 De scholierenstaking tegen de mogelijke plaatsing van kruis raketten krijgt in Zeeland maar weinig navolging. PAGINA 13 De Noordbrabantse Christelij ke Boerenbond wil een nieuwe landbouwkoers uitzetten: het accent moet op nog meer kwa liteit komen te liggen. PAGINA 17 Feyenoord had geen kind aan MVV en bereikt moeiteloos de volgende ronde van de Neder landse beker. PAGINA 21 Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 7 Varia: 9 Provincie: 13, 15, 17, en 19 Sport: 21 VEERE - De eigenaren van waarde volle schilderijen of andere kunst objecten mogen die vanaf heden niet zonder meer naar het buiten land vervoeren of verhandelen zon der toestemming van de minister van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC). Mr drs L. C. Brink man maakte dat woensdag bekend tijdens zijn bezoek aan Veere waar hij de nieuwe archiefbewaarplaats opende. De minister heeft een zoge naamde 'Lijst van beschermde voorwerpen en collecties' vastge steld, die zó belangrijk zijn dat ze voor Nederland behouden moeten blijven. De lijst valt onder de Wet tot Be houd van Cultuurbezit, die dit jaar in werking is getreden. De lijst zal begin volgende week openbaar zijn, overigens zonder vermelding van de eigenaren. Want dat zou volgens de minister 'té uitnodigend zijn voor potentiële kunstliefhebbers'. De lijst omvat onder meer schilderijen en tekeningen van Rembrandt, een groot aantal beelden uit kerkelijk bezit, maar er staan bijvoorbeeld ook meubelen met een historische waarde op. De minister noemde verder unieke weefsels uit de Middeleeuwen, ma nuscripten, klokken en een zwaard uit de middenbronstijd. In totaal staan op de lijst 125 voorwerpen en ongeveer twintig verzamelingen. De minister deelde in Veere ook mee dat de ministerraad vrijdag heeft ingestemd met het vooront werp van de nieuwe Monumenten wet. De vorige wet dateert uit 1961. Brinkman: ,,In de nieuwe wet is geprobeerd zowel recht te doen aan het streven naar decentralisatie, als aan het streven naar een vereenvou diging van de aanwijzing van monu menten en beschermde stads- en dorpsgezichten. Ook willen we met de nieuwe wet in de hand de monu menten-onder-water veilig stellen en zullen de bepalingen op het terrein van het oudheidkundig bo demonderzoek drastisch worden herzien", zo zei de minister in het Veerse stadhuis. De gemeenten Haarlem en Leiden hebben boos gereageerd op de nieu we rijksregeling, die in '86 zou moe ten worden ingevoerd. De regeling is veel ingewikkelder dan de huidi ge, vinden de beide gemeenten. (Zie ook pagina 15) AMSTERDAM (ANP) - De PvdA is woensdag als grote winnaar uit de bus gekomen van de stadsdeelraads verkiezingen in Amsterdam-Noord en Amsterdam-Osdorp. Van de 35 zetels in Amsterdam-Noord kreeg de PvdA er 15 tegen 11 in 1981. In Amsterdam-Osdorp kreeg de PvdA er 9 van de 23 zetels tegen 6 vier jaar geleden. Volgens een onderzoek van het bu reau Inter View van M. de Hond bevestigt deze verkiezingsuitslag de trend van de opinieonderzoeken naar de uitslag van de verkiezingen voor de Tweede Kamer in maart 1986: winst voor de PvdA, vérlies voor CDA en WD en herstel van D'66, terwijl de CPN dramatisch achteruit zou gaan. De opkomst van de kiezers in Osdorp en Noord, respectievelijk 44,3 procent van de 27.526 kiesgerechtigden en 38,9 procent in Noord van de 64.790 kiesge rechtigden, was overigens laag. Voor zijn vertrek met de Challenger bood Wubbo Ockels prinses Margriet (rechts) een model van het ruimteveer aan. Op de foto kijken de prinses en Pieter van Vollenhoven toe, terwijl Ockels laat zien hoe het Spacelab in het 'ruimtevaartuig' past. Naast de Nederlandse astronaut staat zijn vrouw Joos. CAPE CANAVERAL (AP/ANP) - Woensdagavond 18.00 uur Neder landse tijd is onder het toeziend oog van prinses Margriet, Pieter van Vollenhoven en andere geno digden het ruimteveer Challenger 'vlekkeloos' gelanceerd vanaf Cape Carnaveral. Aan boord bevinden zich de Nederlander Wubbo Ockels (38), twee Westduitsers en vijf Ame rikanen. De Challenger heeft daar mee een recordaantal bemannings leden aan boord. De twee Westduitsers aan boord van de Challenger zijn Reinhard Furrer en Ernst Messerschmid, de Amerikaanse bemanningsleden Henry Hartsfield, de gezagvoerder, Steven Nagel, Bonnie Dunbar, Guion Bluford en James Buchli. Hartsfield heeft al twee keer eerder met de shuttle gevlogen. Hartsfield gelooft dat het grootste probleem van de vlucht met het ruimteveer een probleem van huis houdelijke aard zal worden. De be manning zal in twee ploegen werken en slapen, maar bij het wisselen van de wacht zal iedereen waarschijnlijk tegelijk willen eten en wassen. -ie. Het ruimteveer Challenger kort na de lancering op de rug van een draagraket op weg naar een baan in de ruimte. Het ruimteveer is voor deze 22ste reis van een shuttle gecharterd door West-Duitsland voor proeven in het ruimtelaboratorium Space lab. De vlucht wordt geleid vanuit het centrum in Oberpfaffenhofen bij München. In het Europees wetenschappelijk laboratorium Dl zullen Ockels en de twee Westduitsers 75 experimen ten uitvoeren, waaronder een ne gental Nederlandse. De experimen ten worden uitgevoerd voor institu ten in landen die lid zijn van de Europese ruimtevaartorganisatie ESA en voor enkele Amerikaanse instellingen. Bij de Nederlandse proeven gaat het om een studie van de processen die optreden bij het verdampen van stoffen uit een vloeistofmengsel, het dynamisch gedrag van vloeistoffen in de ruimte, geleide stolling van ijzer, de bevruchting en ontwikke ling van padde-eitjes en diverse andere, fysiologische proeven en proeven in verband met de zwaarte kracht en gewichtloosheid. Ockels zal tijdens de vlucht rond de aarde de werking demonstreren van een koppelingskabel voor ruimte vaartuigen, die is ontworpen door Fokker en vervaardigd door TNO. Prof. C. de Jager van de Utrechtse Sterrewacht heeft woensdagavond meegedeeld dat de shuttle waarin Ockels zich bevindt om 18.21 uur is gezien bij het „passeren" van Ne derland. De waarneming is gedaan in Texel, waar de shuttle werd gezien als „een heel helder licht punt dat zich snel tussen de wolken door bewoog". Desgevraagd zei prof. De Jager, dat het om een betrouwbare waarneming gaat: „Het was mijn dochter". Minderheden De 165 gemeenten die de tijdelijke bijdrageregeling ex tra bestuurskosten (TBEB) uitvoeren, hebben in 1983 gezamenlijk ongeveer zevenhonderd miljoen gulden uitge geven ten behoeve van etnische groe pen. Advertentie DEN HAAG (GPD) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) staat onder zware druk van de CDA-top om zich neer te leggen bij het schrappen van vier van de zes Nederlandse kernwapentaken. De CDA-top wil vermindering van het aantal kernta ken koppelen aan het morgen te nemen plaatsingsbesluit over de 48 kruisraketten. Het conflict tussen Van den Broek enerzijds en premier Lubbers, CDA-fractievoorzitter in de Tweede Kamer De Vries en partij voorzitter Bukman anderzijds is zó hoog opgelopen, dat de eerste te verstaan heeft gekregen bij verder verzet een voortzetting van zijn mi nisterschap wel te kunnen vergeten. Ook aan de vierde plaats die hij thans op de CDA-kandidatenlijst voor de komende kamerverkiezingen in neemt, moeten geen verdere conse quenties worden verbonden, zo is Van den Broek onlangs door de CDA-top onder de neus gewreven. Van den Broek wordt in dit conflict gesteund door de VVD-ministers en vooralsnog zijn CDA-collega's Braks (landbouw) en Ruding (financiën). Als gevolg van de ruzie is de relatie tussen Van den Broek en Lubbers, die tot voor kort nog zeer goed was, aanzienlijk bekoeld. Volgens een di rect betrokkene bij het conflict is daarentegen de verstandhouding tus sen Van den Broek en zijn defensiecol lega De Ruiter, die de laatste tijd nogal te wensen overliet, sterk verbe terd. Lubbers wil vanavond in principe de knoop in het kabinet doorhakken. De WD wil een besluit over de kern taken al in principe alleen accepteren, wanneer het bij de NAVO door de beugel kan. Oppositieleider Den Uyl (PvdA) houdt eraan vast dat de Tweede Kamer voor morgen vertrouwelijk op de hoogte gesteld dient te worden van de inhoud van de brief van Sowjet-leider Gorbatsjov, over wa penbeheersing. Den Uyl zal daarover vandaag een motie indienen. Premier Lubbers zei woensdag in de Kamer die informatie niet te kunnen geven, zolang Moskou niet heeft laten weten daartegen geen bezwaar te hebben. De PPR vindt dat in verband met het naderende rakettenbesluit de Tweede Kamer moet worden ontbonden en dat er nieuwe verkiezingen moeten worden uitgeschreven. Het PPR-Ka- merlid Lankhorst deed die „uitda ging" aan het adres van CDA en WD woensdag op een spreekbeurt in Leeu warden. Tel. 045 - 7194 66. Vestigingen te Amsterdam - Rotterdam - Groningen - Almelo - Apeldoorn - Roosendaal - Eindhoven - Maastricht - Heerlen. DEN HAAG (GPD) - De meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat de schoonmaak van de bodem in ons land veel te langzaam gaat. Het op ruimen van het gif moet sneller en beter, zeiden Pvda, CDA en D'66 gisteren tijdens de behandeling van de milieubegroting. De PvdA wil dat er volgend jaar 50 miljoen gulden extra wordt besteed aan de bodemsanering, zodat de vaart er weer inkomt. Het CDA haakte bij dit voorstel af. Woordvoerster me vrouw Oomen-Ruyten zei zich neer te leggen bij de vertragingen voor zover die te maken hebben met geldgebrek. Meer dan de geplande 184 miljoen gulden per jaar wil het CDA niet uitgeven. De PvdA'er Veldhoen noemde het beleid voor de bodemsanering „knud de". Tommei (D'66) stelde dat de hele schoonmaak-operatie aan een herbe zinning toe is. •f

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1