IN DE VRUDAGKRANT: Lubbers: geen nieuws uit Moskou E RUITER: NOG BERAAD IN KABINET AVO tegen minder erntaken Nederland ƒ150.000,- metTelelot! cd Rabobank Q vandaag Emotievolle ontvangst voor Irina Grivnina Bonn houdt ex-aanhangers Bhagwan op verzoek VS aan Bakker wordt (w)armer Westduin Hotel B Letterkundige dr P. J. Meertens (86) overleden Wolkenvelden Cruijjf TfÏÏkffrft De Ruiter Krakers Roken Geheim Weinig moeite Nederlandse Onderscheid in onderscheidingen Burgemeester van Zierikzee kritiseert decoratiebeleid Zwakke oostelijke wind. In de och tend mistbanken, later veel bewol king. Temperatuur omstreeks acht graden. \2&e jaargang no. 249 Ifoensdag 30 oktober 1985 Elke \rijdag ander nieuws. |glV HAAG (GPD) - Minister-president Lubbers heeft gisteren andermaal vestigd dat de tweede brief van de Russische partijleider Gorbatsjov geen nleiding geeft tot wijzging van het Nederlandse raketstandpunt, premier schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer. PvdA-leider Den Uyl ■oeg gisteren in de kamer nogmaals om openbaarmaking van de correspon- ntie tussen Lubbers en Gorbatsjov. Wat betreft dit laatste schrijft Lubbers mieuw dat Gorbatsjov is gevraagd in hoeverre de inhoud van de briefwisse- pg publiek kan worden gemaakt. Daaruit kan worden afgeleid dat Gorbats jov nog steeds geen antwoord op dit verzoek heeft gegeven. Lubbers en minister Van den Broek buitenlandse zakenhadden vorige week al laten weten dat de tweede brief van Gorbatsjov geen nieuwe elementen bevatte die wijziging van het Nederlandse standpunt zouden rechtvaardigen. Dit standpunt houdt in dat Nederland op 1 november vrijdagzal besluiten tot plaatsing van 48 kruisraketten, wanneer er dan meer dan 378 SS-20 raketten in de hele Sowjet-Unie staan opgesteld. Volgens de laatste NAVO-telling staan er thans 441 middellange-afstandsraketten in de Sowjet-Unie. Van onze correspondent kRUSSEL - De NAVO zal negatief adviseren indien het kabinet-Lubbers per 1 november |esluit het aantal Nederlandse kernwapentaken drastisch te verminderen. Dat viel gisteren het NAVO-hoofdkwartier in Brussel te beluisteren, waar de defensieministers van het bondgenootschap bijeen zijn om over de nucleaire strategie van de NAVO te praten. |olgens verschillende goed geinfor- ieerde NAVO-bronnen legt het voor men van het kabinet-Lubbers om n besluit tot plaatsing van kruisra- tten te koppelen aan een beslissing er de Nederlandse kernwapentaken ■en ware last" op het Bondgenoot- hap. Maar er wordt in Brussel wel |eseft dat voor de plaatsing van kruis- ketten in Nederland een politieke |rijs" moet worden betaald. De NA- 0 dringt echter al jaren aan op rgroting van het Nederlandse aan- |eel in de nucleaire bewapening van de NAVO. Een kabinetsbesluit, inge geven door de CDA-eis om het aantal taken van zes tot twee terug te bren- )EN HAAG (GPD) - Enkele tiendui- enden van de 3.743.455 handtekenin- en behorend bij het volkspetition- lement zijn vals. Dit blijkt uit de ontrole die het onderzoeksbureau ilPO heeft verricht, vlak voordat de litslag zaterdag werd bekend ge naakt. len zegsman van het Komitee Kruis- aketten Nee (KKN), de organisator an de aktie, verklaarde dinsdag dat e 'afval' gecompenseerd wordt door e handtekeningen die de afgelopen agen nog geteld zijn. De 'echte' eind- itslag zal daarom weinig afwijken an het aantal dat het KKN zaterdag lekend maakte tijdens de symboli- che overhandiging aan premier Lub- lers. Vrijdag zal het KKN het gecorri- eerde aantal openbaar maken. Advertentie Minister De Ruiter TIJD VOOR 'N WARME JAS OF JACK! (Advertentie) Overjarige vaste plant die op alle grondsoorten groeit en in enkele maanden tijd een luchtzuiverend, milieuvriende lijk BAMBOE-GORDIJN (ca 2m hoog) vormt, waar alles achter schuil gaat. maar storm, geluidhinder en inkijk vóór blijft, jaar in jaar uit. ZEER GESCHIKTE AFRASTERING (AFSCHEIDING) en zetfs gunstig voeder gewas voor rundvee. Plantafstand 50 tot 60 cm. Per 25 stuks voor ca 15 m. lengte f 100,- per 100 f 350,- franko thuis met uitgebreide plantaanwijzing. KWEKERIJ SIJSENAAR, Rijksweg t/o Motel bij verkeerslichten Pb. 7, 5390 AA NULAND Nbr 04102-2167-2425 Giro 4439412. Uw leven lang geen verdriet achter een gordijn van levend Bamboe-sierriet!1 Bezoek onze kwekerij te NULAND aan de Rijksweg s-Hertogenbosch-Oss t/o Motel bij verkeerslichten De voormalige Ajax-trainer Aad de Mos meent dat Johan Cruijff de beperkingen niet wil zien. PAGINA 17 Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie, achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 9, 11, 13 en 15 Sport: 17 Advertentie Koop de envelop met loten voor alle 12 spelweken. Dat is 12 x kans f -y"n op f 150.000r. \v tumuu mnm-aki* J SPELEN VOOR VELEN J albert heijn Tbleloten zijn te koop bij: v LO 640107311SO d d 8 ,jh 1985 gen, zal daarom niet de instemming van de NAVO krijgen, aldus deze bronnen. de PZC De Amsterdamse justitie is weinig gelukkig met het be sluit om de krakers weer op vrije voeten te stellen. PAGINA 3 Niet-roken moet de norm wor den: de Stichting Volksge zondheid en Roken ijvert voor een volledig verbod op tabaks reclame. PAGINA 5 Uit voorlopige getuigenverkla ringen blijkt dat FME-voorzit- ter Ter Hart mogelijk op de hoogte was van (je geheime betalingen aan de FNV. PAGINA 9 Minister De Ruiter zei gisteren dat het kabinet zich nog over deze kwes tie beraad. Hij wilde verder geen enkele mededeling doen en pas op 1 november moet blijken welke be leidsvoornemens het kabinet heeft met de kernwapentaken. Daarna wordt het Bondgenootschap om een oordeel gevraagd, alvorens Neder land op 1 december zelfstandig een definitieve beslissing neemt, zo bena drukte De Ruiter. In Brussel wordt overigens wel ver wacht dat Nederland de huidige zes kerntaken zal verminderen tot twee. De vervanging van de circa 600 Nike- luchtdoelraketten door de conventio nele Patriot zal de komende jaren haar beslag krijgen, en het besluit om de circa 350 nucleaire landmijnen op te ruimen, behoeft nog slechts formeel te worden bekrachtigd. Van de vier andere taken zullen moge lijk de nucleaire dieptebommen tegen vijandelijke onderzeeërs die door de Orion's van de marine worden afge worpen, en de nucleaire taak van de F-16 gevechtsbommenwerper, ver dwijnen. Slechts de mogelijkheid dat het 155 km-geschut van de landmacht behalve gewone ook kerngranaten kan afvuren, en de Lance-kemraket die in feite een artilleriefunctie heeft, zouden worden gehandhaafd. VVD-fractievoorzitter Nijpels zei maandagavond in Franeker nog dat zijn partij „grote waarde hecht aan het oordeel van de NAVO. Nederland moet niet opnieuw een buitenbeentje in het bondgenootschap worden", al dus Nijpels. De WD-ministers verde digen in het kabinet handhaving van vier „atoomtaken". De andere twee, de atoommij nen en de Nike-Hercules luchtafweerraket, kunnen als gevolg van het NAVO-besluit tot verminde ring van de nucleaire arsenalen in de nabije toekomst worden beëindigd. Volgens zegslieden in Brussel zal de NAVO relatief weinig moeite hebben met het opgeven van de kernwapen- taak voor het Orion-vliegtuig van de Koninklijke Marine. De effectiviteit en afschrikkende werking van de nu cleaire dieptebommen van dit Lock- heed-toestel voor de onderzeebootbe- strijding wordt ook door de militairen betwijfeld. Bovendien kan deze taak gemakke lijk worden overgenomen door de ma rine van Engeland en die van de Verenigde Staten, die deze taak geza menlijk met Nederland in hetzelfde Atlantische gebied uitvoeren. Voor afschaffing van de nucleaire taak die 36 F-16-toestellen van de luchtmacht hebben voelt de NAVO echter niets. Tijdens het NAVO-beraad in Brussel tracht de Amerikaanse defensiemi nister Casper Weinberger de bondge noten over te halen tot een veroorde ling van Sowjet-schendingen van be staande wapenbeheersingsverdra- gen. Naar wordt aangenomen zullen de NAVO-ministers van defensie van daag in hun eindcommuniqué hun zorg daarover uitspreken zonder dat het tot een algemene veroordeling komt. SCHIPHOL - De Russische dissidente Irina Grivina werd op Schiphol verwelkomd door Ed Nijpels en kamervoorzitter Dirk Dolman. De dissidente arriveerde met haar man (r) en haar twee kindertjes. AMSTERDAM (GPD) - „Nee, ik was niet bang dat er iets met ons zou gebeuren toen het vliegtuig waarmee we vanuit Moskou richting Wenen vlogen, terug moest omdat er ijs op de motoren zou zitten. Ik wist dat we op weg waren naar onze vrijheid en dat niemand in de Sowjet-Unie ons daarvan af kon houden". Zo reageerde de na een emotievolle ontvangst op Schiphol aangedane Russische dissidente Irina Grivnina gistermiddag bij haar aankomst. Jarenlange druk vooral vanuit ons land, met WD-fractievoorzitter Ed Nijpels als een van de grote pleitbe zorgers en veel actie van vooral de Boekovski Stichting, resulteerde uiteindelijk in de zo begeerde uit reisvisa voor Irina, haar man Vladi mir Neplekhovitsj en hun twee dochtertjes Masja van 13 en Jana van 3. De reis naar Nederland, het land waar Irina zo graag heen wilde, duurde door motorstoring en een overnachting in Wenen langer dan gepland. Ed Nijpels noemde het 'de mooiste dag' uit zijn leven toen hij gisteren met bijna een dag vertraging toch de dissidente op Schiphol mocht verwelkomen. Nijpels was overi gens niet de enige politieke figuur die aanwezig was, ook kamervoor zitter Dolman en WD-Kamerlid Voorhoeve verwelkomden het ge zin. Irina Grivnina pleitte vrijwel direct voor hulp voor haar lotgeno ten die nog gevangen zitten in Sowj et-cellen of -kampen. Samen met Robert van Voren van de Boekovski Stichting kondigde Nijpels een nieuwe actie aan om andere Sowjet-dissidenten hier te krijgen. De Sawjet-journalist Viktor Louis heeft dinsdag Westduitse berich ten bevestigd als zou Jelena Bon ner, de vrouw van de dissidente kerngeleerde Sacharov naar het westen mogen voor medische be handelingen. Louis - die vaker als spreekbuis voor Moskou dient - verduidelijkte dat mevrouw Bon ner zich mag laten behandelen aan een oogkwaal, maar wel terug moet keren. Haar binnenlandse verbanning is daarna weer van kracht. Sacharov mag het land zeker niet verlaten, zo bleek uit de woorden van Louis. De in de Verenigde Staten gearresteerde Ma Prem Arup bij het betreden van het gerechtsgebouw in Portland^ BONN (GPD/Reuter/DPA/UPI) - Het is vrijwel zeker dat de in de nacht van maandag op dinsdag in de Bondsrepubliek gearresteerde secre taresse van Bhagwan, Ma Anand Sheela, aan de VS zal worden uitgele verd. Sheela, in het dagelijks leven mevrouw Silverman, werd samen met twee andere naaste ex-medewer kers van Bhagwan op verzoek van de Amerikaanse justitie gearresteerd. Rond het middaguur deelde de hoog ste Westduitse openbare aanklager mee, dat de drie zijn gearresteerd op verdenking van poging tot moord op de lijfarts van Bhagwan. De drie zou den met een injectiespuit de arts om het leven hebben willen brengen om dat zij hem als tè gevaarlijk voor hun eigen plannen beschouwden. Over de uitlevering beslist uiteinde lijk de Westduitse minister van justi tie, maar het is nog nooit gebeurd dat Bonn een Amerikaans uitleverings verzoek heeft geweigerd. Ma Anand Sheela kwam ruim een maand geleden met een aantal volge lingen in West-Duitsland aan om daar een nieuw leven te beginnen. Zij be schikte over een enorm geldbedrag waarmee ze onder meer in het Zwarte Woud een hotel wilde kopen. Dat laatste werd toen al verhinderd door de dorpsautoriteiten. Onder de aanhaners van Bhagwan die in de Verenigde Staten werden gearresteerd tijdens de vlucht naar Bermuda is de 40-jarige Nederlandse Ma Prem Arup, zo blijkt uit de aan klacht. Ma Prem Arup - die onder meer in Nederlandse televsiepro- gramma's het woord voerde namens de beweging - werd geboren als de bankiersdochter Maria Gemma Kor- tenhorst. Zij is een kleindochter van de oud-KVP-politicus Kortenhorst. Bhagwan en zijn medereizigers is vrij lating op borgtocht geweigerd. Zij blijven tot hun voorgeleiding - mor gen - gedetineerd in Charlotte. Bhagwan, die lijdt aan astma, diverse allergiën en rugklachten, had ook aangeboden zelf een verblijf in het ziekenhuis te betalen. De voornaamste beschuldiging tegen de voormalige Rajneesh-leiding luidt samenzwering tegen de immigratie wetgeving. ZIERIKZEE „Het decora tiebeleid is gebaseerd op maatschappelijke normen, die niet meer relevant zijn. De eisen die gesteld worden om voor een onderscheiding in aanmerking te komen, zijn enorm verschillend. Daarbij speelt nog het verschil in ca tegorie en de plaats die inge nomen wordt op de maat schappelijke ladder. Dit be leid is zeer ondemocratisch". Deze kritiek uitte burgemees ter T. H. de Meester van Zie rikzee dinsdag bij de af scheidsbijeenkomst van twee gemeenteboden. Eén van hen, S. J. van der Heide, kreeg de eremedaille in zilver, behoren de bij de orde van Oranje- Nassau, de ander J. de Masier niet. Hij viel volgens burge meester De Meester door het 'scheve' decoratiebeleid niet in de juiste categorie. Ge meentebode Masier zelf had er overigens niet zo'n moeite mee en was blij dat zijn vriend en collega deze onderscheiding kreeg. MIDDELBURG - De letterkundige dr P. J. Meertens is maandag op 86- jarige leeftijd in zijn woonplaats Am sterdam overleden. Hij werd 6 september 1899 in Middel burg geboren, maar vertrok voor zijn studie naar Utrecht en later naar Amsterdam. Zeeland heeft echter al tijd een warm plekje in zijn hart behouden, wat onder meer tot uiting kwam in zijn vele publicaties, die onder meer het Zeeuwse dialect en de Zeeuwse letterkunde tot onderwerp hadden. Voor zijn vele verdiensten werd hem in 1964 de Zeeuwse Prijs voor Kunsten en Wetenschappen toe gekend. De Koninklijke Academie van Wetenschappen eerde hem door het instituut waar hij in 1930 zijn carrière begon naar hem te vernoe men. (Zie ook pagina 15) urgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee heeft gisteren op een feeste lijke bijeenkomst in de Vier schaar van het stadhuis met forse kritiek uitgehaald naar het deco ratiebeleid van de rijksoverheid, de toekenning van koninklijke onder scheidingen. Hij had daartoe alle re den, want hij stond voor een vrij pijnlijke opdracht. Op dezelfde mid dag gingen twee gemeentebodes met een vergelijkbare staat van dienst tegelijk met VUT. De één kon een koninklijke onderscheiding worden opgespeld, de ander niet. Beiden had den zich tientallen jaren achtereen in een hooggeprezen samenwerking voor de Zierikzeese samenleving ingezet. De één viel in de prijzen voor een lintje, de ander niet. Kortom, de Zie rikzeese burgervader zat er lelijk mee, had vooraf veel zendingswerk verricht om op het moment van de uitreiking misverstanden en vervelende situa ties te voorkomen en vond het daar om een geschikt moment om zijn gram op de hele gang van zaken bij de toekenning onderscheidingen te ha len. Met dit praktijkgeval in eigen huis als toetssteen noemde hij de maatschappelijke normen die in het decoratiestelsel worden aangelegd zonder betekenis, de eisen bij de aan vraag enorm verschillend en de inde ling in categorieën (brons, zilver, goud, ridder) misplaatst. Zijn erger nissen samengevat betitelde de Zie rikzeese burgemeester het stelsel als 'ondemocratisch'. Aan de ene kant een oud verhaal. Al enkele tientallen jaren doen achtereenvolgende kabinetten toe zeggingen dat het totaal verouderde systeem van eremedailles en linten zal worden veranderd. Maar steeds opnieuw blijken het loze beloftes. En alsof het breed ongenoegen over het verstarde, op rangen en standen be rustende, volledig achterhaalde stel sel niet bestaat worden de oude regel tjes bij elke aanvraag toegepast met een precisie, een betere zaak waardig. Dat alles levert voortdurend niet al leen ergernissen, maar ook maat schappelijke onrechtvaardigheden op. Het Zierikzeese geval is daarvan een opvallend voorbeeld. Toch ziet het er niet naar uit dat een herziening van het decoratiestelsel snel zal wor den geboren. Nog vorige week werd duidelijk dat voorstellen in die rich ting voor de zoveelste keer vertraging hebben opgelopen. Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) heeft een onder deel van zijn herzieningsplannen niet door het kabinet kunnen krijgen. De grote schoonmaak in het vaderlandse onderscheidingswezen laat ander maal op zich wachten. Volgend jaar op de dag vóór Koninginnedag zal de traditionele lintjesregen nog even feo dale trekken hebben als dit jaar. En bij iedere koninklijke onderscheiding daartussendoor zal worden vastge steld dat waardering van de overheid voor maatschappelijke verdiensten wordt uitgedrukt via maten en ge wichten. Het is onbegrijpelijk dat er zoveel tijd verstrijkt eer het mogelijk is te zorgen voor een eigentijdse demo cratisering en emancipatie in de gang van zaken bij het toekennen van koninklijke onderscheidingen in Ne derland. Vier jaar terug nu al weer zette de toenmalige minister van bin nenlandse zaken Van Thijn een com missie aan het werk om hem te advi seren over een herziening van het decoratiestelsel. Sindsdien zijn pogin gen ondernomen de zaak grondig op de helling te zetten, maar iedere keer opnieuw duiken problemen op die te maken heben met - wat wordt ge noemd - 'de ingewikkeldheid van het onderwerp'. Het netto resultaat is dat er nog steeds niets is gebeurd. Een slechte zaak voor de 'waardering' van een koninklijke onderscheiding. Veel gedecoreerden zouden graag af willen van het onderscheid dat bij de beoor deling van mensen volgens de versle ten meetlat wordt gemaakt. Daar staat tegenover dat aanvragen soms zoveel hindemissen moeten passeren en aan zoveel willekeurigheden onder hevig zijn dat de indieners ervan zich soms wel tien keer bedenken eer zij eraan beginnen. Het decoratiestelsel is dus al jarenlang bezig ernstig te devalueren. Kritiek op deze tergend trage gang van zaken en het volslagen gebrek aan fantasie in Den Haag kan niet hard genoeg zijn. Onderscheid in onderscheidingen blijkt iets heel hardnekkigs te zijn. vdM. Brits spionageproces De Britse regering heeft dinsdag een onafhanke lijk onderzoek gelast naar de achter gronden van het duurste en langste spionageproces in het land, waarin alle beklaagden uiteindelijk zijn vrij gesproken. De laatste twee kregen maandag vrijspraak. Advertentie HEEFT HET WEL! Op 50 m van zee en strand te Koudekerke bij Vlissingen. 84 mo derne kamers, 200 bedden. Tel. 01185-2510 - Telex 30186. ...Een ZEELAND hotel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1