IN DE VRUDAGKRANT: l\\\ Sneeuwstorm vertraagt komst Grivnina Flatgebouw opgeblazen OUWEN STRENGER BEWAAKT PEEN, UIEN EN VARKENSLAPPEN Bhagwan bij vlucht uit de VS aangehouden PZC Spionagezaak in Engeland eindigt met vrijspraken de rU vandaag Nijpels: Lubbers zet deur naar PvdA op een kier Opklaringen 228e jaargang no. 248 )insdag 29 oktober 1985 Funcar maakt hartverscheurend debuut. vrijdagkrant Monroe Scholing Smeerpijp Havenschap Leiding Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Kilo gewassen winterpeen kilo uien, samen Magere varkenslappen, 500 g&484.98 OOO 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Vanochtend nog bewolkt, later meer opklaringen en droog weer. Zwakke tot matige noordwestenwind. Middag- temperatuur rond 10 graden. PROVINCIAL] Elke \rijdag ander nieuws... i EUWS 1 AMSTERDAM (GPD) - Burgemeester Van Thijn van Amsterdam heeft na overleg met de gemeenteraad de eisen van de Amsterdamse kraakbeweging maandagavond onverbiddelijk van de hand gewezen. Eerder op de dag had Van Thijn spoedoverleg met hoofdcommissaris Valken van politie en mr. Van Steenderen, hoofdofficier van justitie over deze eisen: terugtrekken van de politiemacht uit de Staatsliedenbuurt, vrijlating van gearresteerde krakers en aanhangers plus het terugkeren van de uit haar huis gezette vrouw naar haar woning in de Schaepmanstraat. De fracties zeiden in grote lijnen achter Van Thijns beleid te staan. Van Thijn kondigde aan zo nodig bijstand te vragen aan andere politie korpsen om in de hoofdstad de orde te herstellen. Na een gerechtelijke ont ruiming vorige week van een woning in de Schaepmanstraat in de Amster damse Staatsliedenbuurt en een dag later de dood van een gearresteerde kraker in een politiecel, zijn in de hoofdstad en in enkele andere steden op grote schaal vernielingen aange bracht aan vooral openbare gebou wen. Ook vonden er op grote schaal gewelddadige confrontaties plaats tussen politie, demonstrerende kra kers en hun aanhang. Burgemeester Van Thijn kondigde aan onwrikbaar verder te gaan met zijn beleid, waarbij de politie gereor ganiseerd wordt in wijkteams om meer contact met de burgerij te heb ben, ook in de Staatsliedenbuurt. In die buurt is de komst van het wijk team door de krakers gezien als een aanval op de kraakbeweging in de wijk, die geldt als een bolwerk van de kraakbeweging. Ook wat het ontruimingsbeleid aan gaat, blijft Van Thijn onverzettelijk. De uitkomsten van gerechtelijke pro cedures zullen indien noodzakelijk met geweld woren uitgevoerd. Volgens Van Thijn heeft de nieuwe taktiek van de krakers (verspreid over de hele stad opereren met kleine groepen) de politie aanvankelijk ver- (Van onze correspondent LONDEN - Het Lagerhuis wil mi nister Heseltine (defensie) op het matje roepen nadat gisteren de duurste en langdurigste spionage zaak uit de Britse geschiedenis in vrijspraak voor alle zeven ver dachten eindigde. Een jury had eind vorige week al vijf verdachten, allen van spionage verdachte militairen die tot begin dit jaar werkten bij de grote afluis- terpost die de Britten op Cyprus hebben, op vrije voeten gesteld. Gisteren werden de laatste twee militairen ook vrijgesproken. De rechtszaak tegen het zevental begon in juni, duurde 119 dagen en speelde zich voor het overgrote deel achter gesloten deuren af. De zeven militairen werden ervan verdacht uiterst geheime informa tie, waartoe ze op grond van hun werk toegang hadden, te hebben doorgegeven aan de Sowjet-Unie. Dat zou begonnen zijn in 1982, toen ze dreigden gechanteerd te worden vanwege deelname aan homosek suele orgieën op Cyprus. Tijdens de marathon-zittingen bleek de bewijsvoering op vele es sentiële punten niet te kloppen. Wat de jury nog meer vraagtekens bezorgde, was de manier waarop de Britse militaire politie aan de be kentenissen van het zevental was gekomen. De zeven militairen werden tij dens de verhoren onder zo'n grote psychische en fysieke druk gezet, dat ze op het laatst niet meer wisten wat ze deden, en van alles bekenden om maar met rust te worden gelaten. rast, maar volgens hem werd snel ingespeeld op de nieuwe situatie. Hij kondigde aan dat vitale overheidsge bouwen strenger zullen worden be waakt. De kraakbeweging in Amsterdam be raadt zich op eventuele nieuwe acties. Maandagavond was het rustig in de stad. De schade door krakers in de nacht van zondag op maandag bleef beperkt tot enkele brandjes. De schade bleef beperkt. De politie heeft twee mannen aangehouden die in het bezit bleken te zijn van een benzinebom. In Haarlem hebben onbekenden in de nacht van zondag op maandag met brandbommen voor enkele tonnen schade aangericht aan overheidsge bouwen. Het pand van Bouw- en Woningtoezicht brandde geheel uit. Ook het stadhuis en het gerechtsge bouw liepen brandschade op. Een woordvoerder van de Haarlemse politie sprak van gecoördineerde ac ties door de kraakbeweging. Tijdens dezelfde nacht moesten in Utrecht de ruiten van het stadhuis en een politie post het ontgelden. In een postbureau van de Zwolse politie is in de nacht van zondag op maandag brand gesticht. De daders gooiden een plastic fles met benzine naar binnen. De brandstichting ging gepaard met een sterke rookontwik keling. De brandstichting was maan dag nog niet door een persoon of groepering opgeëist. Het Paleis van Justitie in Zwolle is in de nacht van zondag op maandag beklad met de leus „Smerismoord overal. Frankfort, Amsterdam...". Op er verband bestaat tussen deze acties en het stichting van brand in de politiepost, weet de politie niet. PZC £2 SCHIPHOL (GPD) - Tientallen journalisten hebben gisteravond op de luchthaven Schiphol vergeefs gewacht op de Russische dissidente Irina Grivnina, haar man en hun twee kinderen. Grivnina zou maandagavond uit Moskou in Nederland aankomen waar zij zich zal vestigen. Haar vliegtuig liep door een sneeuwstorm echter motorstoring op, zo werd later door de Boekovsky Stichting meegedeeld. Daardoor moest de dissidente in Wenen overnachten. Volgens de Boekovsky Stichting komt Grivnina vanmiddag, rond twaalf uur, in Nederland aan. Grivnina kreeg op 17 oktober te horen dat zij met haar gezin de Sowjet-Unie mocht verlaten. Het was echter de bedoeling van de autoriteiten dat het gezin zich in Israël lrina Grivnina zou vestigen, hoewel mevrouw Grivnina altijd gezegd heeft dat ze naar Nederland wilde. De dissidentë verloor het Sowjet staatsburgerschap we gens haar jarenlange inspanningen voor de politieke gevangenen in psychiatrische inrichtingen. Gisteravond even over achten stapte het gezin in het vliegtuig naar Nederland. Een lid van de Nederlandse ambassade vergezelde hen naar het vliegveld. Door de vertraging miste Grivnina in Wenen echter het KLM- toestel naar Amsterdam. Voor de verzamelde pers was er toen toch nog een nieuwtje. Een medewerkster van Radio Liberty uit München, Russin van origine, vertelde dat de Duitse televisie had gemeld dat de vrouw van prof. Sacharov, Jelena Bonner toestemming had gekregen drie maanden naar het buitenland te gaan voor medische behandeling. Er moet een nieuw onderzoek komen naar de dood van Ma rilyn Monroe: nieuwe elemen ten stellen de zelfmoord-versie ter discussie. PAGINA 2 Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond is bereid het Stichtingsakkoord '82 aan te vullen met maatregelen voor scholing. PAGINA 5 Deskundigen onderzoeken de gevolgen van de Antwerpse smeerpijp op het Scheldewa- ter: pas daarna valt er een beslissing over eventuele inge bruikname van de pijp. PAGINA 7 Het Havenschap Terneuzen trekt een ton uit voor diensten van DGSM. PAGINA 9 Jan Timman staat nu mee aan de leiding in het kandidaten toernooi in Montpellier. PAGINA 13 Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 4 Provincie: 7, 9, 10 en 11 Sport: 13 PORTLAND (AFP-UPI) Douane ambtenaren hebben in de nacht van zondag op maandag Bhagwan Shree Rajneesh met twaalf volgelingen gearresteerd op het internationale vliegveld van Charlotte in de Ameri kaanse staat North Carolina. Bhagwan en zijn volgelingen reisden in twee vliegtuigen die in beslag zijn genomen. Volgens de douane-autori teiten was Bhagwan klaarblijkelijk op weg naar Bermuda toen hij door de autoriteiten werd gedwongen te lan den in Charlotte. Onderzocht wordt nog of sprake is van een poging tot illegale smokkel van een groot bedrag Britse mijnwerkers Tegen de zin in van voorzitter Arthur Scargill heeft het dagelijks bestuur van de Britse Nationale Bond van Mijnwer kers (NUM) maandag besloten zich bij het hooggerechtshof ('High Court') in Londen te verontschuldigen, om de 8 miljoen pond sterling (ruim 34 miljoen gulden) terug te krijgen die tijdens de vruchteloze kolenstaking van een jaar werden bevroren. Het hof legde in december 1984 beslag op het geld nadat de bond van mijn werkers een vonnis had veronacht zaamd dat de staking ongrondwettig verklaarde omdat de leden van de bond niet waren geraadpleegd. uit het land, omdat in de vliegtuigen een aanzienlijke som geld is aange troffen. Charlotte ligt ongeveer 3500 kilome ter ten oosten van Rajneeshpuram in Oregon waar de Bhagwan tot zondag verbleef. Ddirecteur Carl Houseman van de immigratiedienst verklaarde dat een federale rechtbank donderdag de reli gieuze leider in staat van beschuldi ging heeft gesteld omdat hij voor de immigratiedienst valse verklaringen zou hebben afgelegd en mogelijk ille gale immigranten heeft hebben ver borgen. Vorige maand vluchtte een aantal aanhangers, onder wie de secretaresse van Bhagwan, Ma Anand Sheela, na een conflict uit de commune. Bhag wan verklaarde toen tegenover de pers dat Sheela en haar aanhangers de commune tot een „fascistisch con centratiekamp" wilden maken en het water van een naburige stad wilden vergiftigen. Voorts zouden zij 55 mil joen dollar (ongeveer 165 miljoen gul den) hebben verduisterd. Eind vorige maand kondigde de Bhagwan het einde van zijn religie aan. De volgelingen hoefden niet lan ger in het rood gekleed te gaan en alle exemplaren van het rode boekje waarin zijn opvattingen werden uit eengezet, werden verbrand. Advertentie eisen af Walrus eindelijk te water ROTTERDAM (GPD) - Mevrouw Ria Lubbers-Hoogeweegen echtgenote van de minister-president heeft maandagmiddag de doop verricht van de eerste onderzeeboot van de Walrus-klasse. De plechtigheid vond plaats bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij RDM). De doop vond ruim twee jaar te laat plaats. De Walrus is de eerste van een serie van vier onderzeeboten die bij de RDM worden gebouwd. De tweede, de Zeeleeuw, zal midden volgend jaar te water gaan. De twee schepen hebben de afgelopen jaren een politieke storm veroorzaakt door de almaar oplopen de kosten. Die zijn tussen 1978 en 1984 opgelopen van 429 miljoen tot uitein delijk 940 miljoen gulden. In de toe spraken van de werfdirecteur ir. W. den Duik en van ir. C. R. Van den Berg, de directeur materieel van de Koninklijke Marine, werd er echter met geen woord over gerept. Den Duik begon wel met te zeggen: „De Walrus, wat is daar nog over te zeggen na wat er reeds gezegd of gerappor teerd is?". Volgens de RDM directeur is iedere gulden die aan de Walrus is uitgege ven goed besteed geld geweest. „Het is een produkt om terecht trots op te zijn. Ir. Van den Berg zei na de doopplechtigheid door mevrouw Lub bers, de premier zelf was niet aanwe zig, dat de Walrus „heel diep kan duiken". Hoe diep verklapte hij niet, maar een voorlichter van de marine sprak over „een paar honderd meter". De Walrus, waarvoor precies zes jaar geleden de kiel werd gelegd, is geen nucleaire onderzeeboot maar een con ventionele met diesel- en elektromo toren. Desalniettemin kunnen de Wal rus-klasse onderzeeboten gerekend worden tot de meest geavanceerde boten die in de jaren '80 op zee worden gebracht. Juist door de jarenlange aanvullende en nieuwe wensen van de marine is het schip zoveel duurder uitgevallen als eerst de bedoeling was. In een rapport schuift de Algemene Reken kamer de schuld hiervan voor een groot deel in de schoenen van de marinetop. De volgende serie van twee onderzee boten die de RDM gaat bouwen, kosten overigens een kleine 200 mil joen gulden minder. Het zal nog tot het voorjaar van 1987 duren voordat de Walrus geheel is afgebouwd en met de eerste proefvaart kan begin- MEXICO-STAD (AFP) In de Mexicaanse hoofdstad wordt een reusachtig flatgebouw opgeblazen nadat schade als gevolg van de aardbevingen in september onherstelbaar bleek. In de komende dagen zullen nog meer gebouwen, waarvan er verschillende op instorten staan, door middel van explosieven met de grond gelijk worden gemaakt. kilO 2 3 4 5 FRANEKER (ANP) - Premier Lub bers heeft de deur naar samenwer king met de PvdA op een kier gezet met zijn uitspraak dat het geen van zelfsprekende zaak is dat het CDA zich bij de nieuwe kabinetsperiode in eerste instantie richt op voortzetting van een coalitie met de VVD. Dit concludeerde VVD-fractievoorzitter Nijpels maandagavond op een spreekbeurt in Franeker. Nijpels toonde zich verbaasd over de opmerking van Lubbers (zaterdag op de partijraad van het CDA) dat het CDA de verkiezingen ingaat met zijn eigen verkiezingsprogramma en niet in de eerste plaats met het kabinets beleid. Het CDA moet niet weglopen van zijn verantwoordelijkheid dit ka binetsbeleid te verdedigen, aldus Nij pels die vond dat Lubbers met zijn uitlatingen de politieke duidelijkheid niet heeft bevorderd. Hij herhaalde dat wie het kabinetsbeleid de komen de jaren voortgezet wil zien beter op de WD kan stemmen dan op het CDA. Bhagwan Shree Rajneesh.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1