Beroemde schilderijen uit museum in Parijs gestolen florad Conflict tussen rechter en regering in Argentinië Krakers trekken spoor van vernielingen door Amsterdam Dode bij caféruzie DPZC- de PZC vandaag Ontvoerders Gijs van Dam bekennen Coalitie van Groenen met SPD in Hessen LUBBERS KRIJGT 3,75 MILJOEN HANDTEKENINGEN Gisteravond meterkaart ingevuld? Jaarlijks 4000 mensen in coma Irina Grivnina naar Nederland Weer ontvoering in El Salvador Vliegveld Brussel dicht door mist Let op actie 'zuinig stoken' De handtekeningen zijn geteld. Somber 228e jaargang no. 247 Maandag 28 oktober 1985 Florad reklame/marketing typiste Respect Strijd Zuid-Afrika Zegereeks Beste tijd Aanvaringen Kampioen Het verwerken van uw éénmalige machtiging duurt nog even. Alvast onze dank voor uw financiële ondersteuning. Komitee Kruisraketten Nee Postbus 927,1000 AX Amsterdam Gironummer: 77555 Doorgaans veel bewolking en nevelig. Vanavond wat motregen. Zwakke, la ter matige wind uit noord-noordwest. Middagtemperatuur rond 8 graden. De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-15144. 'ARIJS (REUTER-AFP-DPA)- Een ewapende bende heeft zondag op [laarlichte dag negen bekende schil- ierijen van impressionistische schil lers, onder wie Renoir en Monet, jestolen uit het museum Marmottan in Parijs. Tot de buit behoort Claude Monets "impression, soleil levant", een schil derij van een zonsopgang waaraan de impressionistische school zijn naam dankt. Ook het bekende tafereel van badende vrouwen, "Baigneuses", van Pierre-Auguste Renoir is onder de gestolen werken. De conservator van het museum, Jo- sette Tavera, schatte de waarde van de gestolen schilderijen op honderden miljoenen francs.De zonsopgang van Monet alleen al wordt geraamd op zeker 30 miljoen francs (10 miljoen gulden). Ze wisten precies wat ze wilden hebben, zei de conservator. Volgens de politie stormden drie ge wapende mannen zondagochtend om kwart over tien het museum binnen. Ze dwongen acht suppoosten om op (Slot zie pagina 7 kolom 4) PARIJS Het schilderij 'Impressions, soleil levant' van Claude Monet, dat zondag uit een museum in Parijs werd gestolen. 4>. KKN: voor 1 november positieve stap Russen DEN HAAG (GPD) - Het Komitee Kruisraketten Nee heeft 'de sterke verwachting' dat de Sovjet-Unie nog voor 1 november stappen zal nemen die de plaatsing van 48 kruisraketten in Woensdrecht kunnen tegenhouden. KKN-secretaris Mient Jan Faber ziet een 'lichtpuntje' na de uitspraken van premier Lubbers zaterdag tijdens de symbolische overhandiging van de 3,75 miljoen handtekeningen behorend bij het volkspetionnement. „Ik heb gebeden en gehoopt dat er voor 1 november nog een wonder gebeurt", zo zei de premier zaterdag. „Als de Sovjet Unie het aantal SS 20-raketten terugbrengt tot minder dan 378 hoeft Nederland niet te plaat sen. Het is helaas niet zover gekomen. Tweede Franse kernproef - Frankrijk heeft op het atol Mururoa in de Stille Oceaan een tweede onder grondse kernproef gehouden. Dit heeft de regering van Nieuw-Zeeland zondag meegedeeld. Waarnemend premier Geoffrey Pal mer zei dat de proef, waarbij een lading tussen 12 en 14 kiloton ge bruikt zou zijn, zondagmorgen geregi streerd is. Advertentie (Advertentie) Florad zoekt een uitstekende die ook goed en snel notuleert en artikelen schrijft. Part time werk in Goes, thuis en soms op lokatie. Vereisten: Goede schooloplei ding, accuraat en snel, op wisse lende tijden inzetbaar, jong en dynamisch en in bezit van een rijbewijs. Aanbevolen: Ervaring aan tekst verwerker, woonachtig in Goes of omgeving. Florad reklame/marketing Zusterstraat 17a 4461 JA Goes Tel. 01100-13959 Maar hoop doet leven, als het moet ook na 1 november". Lubbers sprak zijn speech in de Haag se Houtrusthallen uit tegen 25.000 vredesaktivisten die massaal hun rug naar hem keerden en met de arm in de lucht het V-teken maakten. Lubbers werd het spreken enkele keren moei lijk gemaakt doordat radicale aktivis- ten joelden, stampten en hoempapa- muziek ten gehore brachten. Na af loop van de manifestatie hebben zich volgens de Haagse politie geen onge regeldheden voorgedaan. Woordvoerders van CDA en VVD zeiden respect te hebben voor het KKN dat zoveel handtekeningen heeft weten te verzamelen. De rege ringpartijen houden echter vast aan het uitvoeren van het 1 juni-besluit, waarin plaatsing doorgaat wanneer het aantal Sowjet-raketten niet wordt teruggebracht. PvdA-voorzitter Max van den Berg zag zich door de uitslag van het petitionnement gesterkt in de strijd tegen de kruisraket. „Een kabinet met de PvdA zal de kernwapens niet plaatsen", aldus Van den Berg. AMERSFOORT (ANP) - In ons land raken ieder jaar vierduizend mensen in coma. De oorzaak hiervan is altijd hersenbeschadiging. Drieduizend mensen raken als gevolg van een verkeersongeval in coma, duizend als gevolg van zuurstofgebrek, vergifti ging, een hersenoperatie of een ziekte van de hersenen zelf. Dat zei prof. dr. B. Smalhout, hoogleraar anaesthe- siologie in Utrecht, zaterdag bij de oprichting van de Coma Vereniging Nederland in Amersfoort. Volgens Smalhout gaat een groot deel van de comapatiënten na korte of lange tijd dood. Smalhout hield een pleidooi voor een speciaal revalidatie centrum voor ex-comapatiënten om dat de verpleeghuizen voor wat be treft de opvang en behandeling van comapatiënten en ex-comapatiënten vele verschillen vertonen. DEN HAAG (ANP) - Irina Grivnina, de Russische dissidente die door de Sowjet-autoriteiten werd gelast de Sowjet-Unie voor eind oktober te verlaten, zal vanavond in Nederland Het Interkerkelijk Comité voor Twee zijdige Ontwapening (ICTO) onder streepte bij monde van voorzitter Janssen van Raay de zinloosheid van het volkspetitionnement. Tijdens een ICTO-bij eenkomst in Zwolle hekelde hij verder de onbetrouwbaarheid van de tellingen van de handtekeningen. Ook het NIPO kan via een steekproef geen zekerheid geven over het aantal fraudegevallen, aldus Janssen van Raay. Het NIPO komt in de loop vaA de week met een rapport waaruit moet blijken hoeveel van de 3,75 miljoen handtekeningen vals zijn. Uit een onderzoek van het bureau Inter/View is gebleken dat de helft van de ondertekenaars van het volks- petitionnement PvdA-aanhanger is. Acht procent zegt CDA te stemmen en vijf procent WD. Inter/View ba seert deze uitspraken, die zaterdag bekend werden gemaakt, op een steekproef onder 2250 Nederlanders van 18 jaar en ouder. Premier Lubbers verwacht, dat de komende verkiezingscampagne zal uitlopen op een strijd tussen hem en oppositieleider Den Uyl. PAGINA 3 In Zuid-Afrika worden 'krachtige maatregelen' verwacht tegen de buitenlandse pers. PAGINA 3 Simon Tahamata op weg naar een doelpunt in de derby Feyenoord- Sparta. De grote havens in het gebied van de Gouden Delta lijken hun beste tijd te hebben gehad, aldus prof. L. H. Klaassen van de Erasmusuni- versiteit in Rotterdam. PAGINA 5 Bij twee aanvaringen op de Wes- terschelde zijn het afgelopen week einde vier schepen zwaar bescha digd. PAGINA 5 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,14, 15 en 16. De zegereeks van Feyenoord gaat onverminderd door. Gisteren ver sloeg de Kuip-formatie plaatsge noot Sparta met 5-2. PSV versloeg VVV met 3-0 en Ajax maakte korte metten met Haarlem: 5-1. Niette min wil technisch-directeur Johan Cruijff op korte termijn twee nieu we spelers voor zijn selectie, die erg smal is. PAGINA 9 Vlissingen is in de eerste klas van het zondagvoetbal de kampioen van de gelijke spelen. De remise van gisteren was de achtste op rij: 1-1 tegen Germert in een ermbarme- lijke partij. Oostkapelle liep in Nieuw-Lekkerland tegen de plaat selijke zaterdag eerste klasser te gen een onnodige nederlaag op 4-2. PAGINA 16 SAN SALVADOR (AFP/UPI/REU- TER) - In El Salvador is zaterdag weer een vooraanstaande functiona ris ontvoerd. Naar president Duarte meedeelde, gaat het om luitenant kolonel Carlos Aviles, die directeur is van de nationale luchtvaartmaat schappij. Hij was tot juni hoofd van de lijfwacht van president Duarte. Voor de ontvoe ring heeft zich nog niemand verant woordelijk gesteld. Deze ontvoering - volgens een militai re zegsman het werk van de linkse guerrillabeweging - komt nog geen drie dagen na de vrijlating van Duar- te's dochter Ines. De regering van Honduras heeft twee weken geleden een zending Ameri kaanse hulp voor de rechtse opstan delingen in Nicaragua in beslag geno men. Zij wil dat de Verenigde Staten deze goederen terugnemen, zo heeft minister van buitenlandse zaken Ed- gardo Paz Bamica zaterdgg ver klaard. AMSTERDAM (ANP) - De 22-jarige P.H. en de 23-jarige P.T. (beiden uit Amsterdam) hebben tijdens de ver horen tegenover rechercheurs van de Amsterdamse politie bekend dat zij vorige week de 18-jarige Gijs van Dam hebben ontvoerd. Dit heeft een woordvoerder van de Amsterdamse politie zondagavond meegedeeld. De 23-jarige P.V. en de 17-jarige vrouw M.H. zeggen van de ontvoering niets te weten. Ze hebben verklaard alleen hun woning in Lelystad aan de twee bovengenoemden ter beschikking te hebben gesteld. (Van onze correspondent MEXICO-STAD - Raul Alfonsin, de Argentijnse burgerpresident, ligt overhoop met zijn eigen juridische apparaat. De inzet van de onenigheid is het ontbinden van een ultra-rechts complot tegen de eind 1983 herstelde Argentijnse democratie. Zes van de twaalf militairen en burgers die Al fonsin per decreet achter de tralies had willen zetten, zijn inmiddels door een rechter weer in vrijheid gesteld. De affaire begon met de reeks van ultra-rechtse bomaanslagen die vori ge maand losbarstte. Wat de emmer deed overlopen was een bomaanslag, vorige week zondag, tegen een buitenverblijf van generaal Hector Rios Erenu, de stafchef van het Argentijnse leger. Die aanslag kon alleen maar gepleegd zijn door mili- DEN HAAG Premier Lubbers nam zaterdag in de Haagse Houtrusthallen symbolisch in de vorm van een oorkonde de bijna 3,75 miljoen handtekeningen tegen kruisraketten in ontvangst. Van onze correspondent) BONN - De groene basis in de West- duitse deelstaat Hessen heeft gister avond het groene licht gegeven voor een coalitie met de sociaal-democra tische SPD van minister-president Holger Bomer. Het vroegere groene bondsdaglid en voormalig aanvoer der van de Frankfortse buitenparle mentaire oppositie Joschka Fischer zal minister voor milieuzaken wor den. Hij krijgt een partijgenoot als staatssecretaris. Daarnaast wordt de groene Marita Heibach staatssecreta ris voor vrouwenzaken. De beslissing om met de SPD te gaan regeren kwam toch nog vrij onver wacht. Aan de vooravond van de emotionele basisvergadering van on geveer 1000 Groenen in het Hessische Neu Isenburg had het hoofdbestuur van de partij in Bonn nog duidelijk stelling genomen tegen het regeerak koord in Hessen. Pas tegen de avond kwamen de Groenen toe aan de dis cussie over een eventuele regerings deelname in Hessen. tairen en dat deed Alfonsin besluiten tot het arrest van zeven militairen, onder wrie de in het Braziliaanse Sao Paolo verblijvende generaal Suarez Mason, en vijf burgers. Ultra-rechts bleek echter te kunnen rekenen op steun van het sinds de militaire dictatuur vrijwel in tact ge bleven juridische apparaat. Een eer ste gevangene, kolonel Alejandro Arias Duval, werd op vrije voeten gesteld. Om zijn decreet „grondwettelijk" te kunnen maken en vanwege het feit dat zijn maatregelen een nieuwe golf van bomaanslagen had uitgelokt, be sloot president Alfonsin vrijdag tot het afkondigen van de noodtoestand voor zestig dagen. Kolonel Arias ver dween weer in de gevangenis. Dit weekeinde werd Arias echter weer met vijf mede-gevangenen op vrije voeten gesteld door rechter Luis Ve- lasco. Velasco redeneerde dat het af kondigen van de staat van beleg „volkomen gerechtvaardigd" was. Maar, zo stelde hij, tegen de gevange nen bestaat geen enkele bewijs. AMSTERDAM (ANP) - Amsterdamse krakers en medestanders hebben dit weekeinde een spoor van vernielin gen getrokken door de hoofdstad. De omvang van de schade is nog niet vastgesteld maar loopt waarschijn lijk in de honderdduizenden guldens. De politie arresteerde in verband met de vernielingen vijf mensen. De nachtelijke acties volgden op de ontruiming van een pand aan de arriveren. Dit heeft een woordvoer-' Stadhouderskade afgelopen donder der van de Boekovski-stichting zon dag bekendgemaakt. Grivnina, die lid is geweest nan een onafhankelijke groep die onderzoek heeft verricht naar het gebruik van de psychiatrie in de Sowjet-Unie voor politieke doeleinden, kreeg vorige week te horen dat haar staatsburger schap haar was ontnomen en dat ze vóór 1 november het land diende te verlaten. (Advertentie HAARLEM (ANP) - Onenigheid over het lastig vallen van een meisje is volgens de Haarlemse recherche de oorzaak geweest van een vechtpartij in café De Crack aan de Haarlemse Lange Veerstraat in de nacht van vrijdag op zaterdag. Bij deze vecht partij is de 18-jarige Ben Jansen uit Haarlem door een pistoolschot in de hartstreek om het leven gekomen. Eerder op de avond was het meisje in een andere gelegenheid lastig geval len door zes jongelui. In café De Crack kwamen drie vrienden van het meisje, onder wie het slachtoffer, het zestal tegen. Er ontstond een vechtpartij waarbij is geschoten. dag. en het overlijden in een politiecel van de tijdens de ontmiming aange houden 23-jarige kraker Hans Kok, afgelopen vrijdag. Grote schade ontstond zaterdagnacht door het tot op de grond toe afbran den van het gebouw van de dienst parkeerbeheer van de Amsterdamse politie. Brandstichting door krakers is volgens de politiewoordvoerder van de Amsterdamse politie de oorzaak. Dezelfde nacht werden twee bij het bureau Warmoesstraat geparkeerde politieauto's in de brand gestoken. Ook elders in de stad was zaterdag nacht sprake van brandjes die door de politie aan krakers worden toege schreven. Eenzelfde beeld gaf de nacht van vrijdag op zaterdag te zien. In totaal zaten zondagavond 46 mensen vast. Negen van hen werden gearresteerd t prdnivfri"»a'm'"/fmsrprrtfpfripn AMSTERDAM Een agent wordt tijdens de rellen rond de krakersdemonstratie zaterdagmiddag aangevallen nadat 'hij is gestruikeld. De ME-er kwam ten val toen hij een meisje aan de haren wegsleepte, waarop haar vrienden de (Slot Zie pagina 7 kolom 4) politieman onder het oog van een aantal fotografen begonnen te schoppen. BRUSSEL (ANP) - Dichte mist heeft zondag het luchtverkeer op de Belgische internationale luchthaven van Zaventem bij Brussel vrijwel geheel stilge legd. Inkomende vliegtuigen die op Zaventem moesten landen zijn uitgeweken naar Schiphol of naar de Franse luchthavens Charles de Gaulle en Orly bij Parijs. De situatie werd nog ver ergerd omdat ook de luchtha vens van Frankfort en Düssel- dorf in West-Duitsland wegens de mist gesloten waren. In de loop van zondagmiddag zijn bussen ingezet om de dui zenden op Zaventem gestrande passagiers zoveel mogelijk af te voeren naar de luchthavens van Parijs, naar Schiphol, Luxem burg en Oostende.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1