Wijziging van lintjesregen is vertraagd IGORBA TSJO V MELDT NIETS NIEUWS Bevrijdingsraad: Bouterse wil bij aanval dam opblazen Politie zet eerste injiltranten in Mysterieuze ontvoering zoon Amsterdamse zakenman de rU vandaag Senaat VS: geen wapens Jordanië an Aardenne in VN: gezag Internationaal Hof versterken Handvest van een brandweer Afnemende wind 228e jaargang no. 244 )onderdag 24 oktober 1985 SWISSHBK Zeggenschap Auto's Aktie Europa cup Vandaag tussen 4 en 7 uur uw laatste kans: zet uw handtekening bij het postkantoor Medewerkers van het KKN nemen nog uw handtekening in ontvangst. Ook als u de kaart kwijt bent, kunt u terecht. Vandaag tussen 4 en 7 uur bij het postkantoor. Komitee Kruisraketten Nee. tel. 020-238672. Giro: 77555 Amsterdam Zonnig en heiig weer, middagtempe- ratuur omstreeks 13 graden, tot matig afnemende zuidoostelijke wind. Beestenmarkt 12 Goes 01100-32213 Korte Delft 4 Middelburg 01180-33830 OEN HAAG (ANP) - In het kabinet bestaan grote bezwaren tegen een voorstel ïan minister Rietkerk (binnenlandse zaken) om het zogenoemde primaat (de bevoegdheid) van het aanvragen van koninklijke onderscheidingen voortaan te leggen bij de burgemeester. Het voorstel van Rietkerk werd in de jongste Vergadering van het kabinet niet overgenomen. Door het niet overnemen van dit onderdeel van het herzieningsvoorstel loopt de wijziging van het decoratievoorstel opnieuw vertraging op. Het voornemen van Rietkerk om de Kamer „zo spoedig mogelijk" de wijzigingsvoorstellen te doen toekomen - een toezegging uit mei van dit jaar - is als gevolg van de afwijzende opstelling van het kabinet niet haalbaar. abinet nam laatste orde in raketdebat EN HAAG (GPD) - Sowjet-leider Gorbatsjov heeft in een dinsdag door premier Lubbers ntvangen brief niet gemeld hoeveel SS 20-raketten staan opgesteld in het Aziatische deel an de Sowjet-Unie. Het totale aantal blijft ruim boven de 378 die er volgens het kabinet 1 ovember maximaal zouden mogen staan om plaatsing van 48 kruisraketten in Nederland te oorkomen. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) liet dat gisteren blijken in het weede-Kamerdebat over het kruisraketverdrag dat met de VS zal worden afgesloten. DA, WD en de kleine rechtse partij- geval zeer gering of nul, aldus Van den roepen van de „general alert", de Broek. Volgens De Ruiter echter kan Neder land ten allen tijde, ook na de laatste alarmfase, als er feitelijk oorlog wordt gevoerd, de inzet van kruisraketten verhinderen. Eén mogelijkheid is, dat Nederland niet instemt met het uit- fcn, steunden het kabinet in de opvat ting dat deze overeenkomst moet en worden afgesloten, niet strijdig is net de grondwet en derhalve met een bewone meerderheid in de Volksverte genwoordiging kan worden bekrach- Set kabinet nam, door die steun van feen Kamermeerderheid en de brief ban Gorbatsjov, in feite de laatste horde naar een besluit tot plaatsing fian kruisraketten. Gorbatsjovs brief was een antwoord op een verzoek van Lubbers om nadere informatie over pet Sowjet-standpunt. Nederland en de Verenigde Staten uilen nota's uitwisselen, waarin het ;r van de in 1988 op de basis Voensdrecht te plaatsen kruisraktten wordt geregeld. De tekst van deze [iota's wordt vervolgens naar parie nent ter goedkeuring en Raad van State voor advies toegestuurd. Dp 1 december dient het kabinet dan |de goedkeuringswet in, die beide no- a's tot een volkenrechtelijke overeen komst maakt. Tevens wordt dan de öefitieve beslissing over het aantal joekomstige Nederlandse kernwapen- jtaken bekendgemaakt. Oppositieleider Den Uyl wond zich bisteren zeer op over de haast die het kabinet maakte. In het juni-besluit pan vorig jaar, zo zei hij, is gesteld dat Be goedkeuringswet per 1 januari 1986 pou worden ingediend. De Raad van State heeft nu slechts enkele weken tijd om zich te buigen over de traag of de tekst van de overeen komst (de beide nota's) niet in strijd is net de grondwet. Hij noemde het |)ptreden van de regering „in hoge nate laakbaar" en „ongehoord". Centraal in het debat stond de vraag bf Nederland zeggenschap houdt over pe eventuele inzet van de in Woens- drecht te stationeren kruisraketten, li'olgens het kabinet is de Nederland se invloed op een beslissing tot inzet van deze wapens dankzij de NAVO- bverlegprocedures „optimaal, voor- pover tijd en omstandigheden dat joelaten". Van den Broek en De Ruiter gaven dat bij verrassingsaanvallen, die ben onmiddellijke en mogelijk nu- pleaire reactie van het bondgenoot- 3 vragen, er geen mogelijkheid ot overleg tussen de bondgenoten is. Ie Nederlandse invloed is in zo'n (Van onze correspondent) NEW YORK - Nederland wil dat het bezag van het Internationale Hof van ïustitie in Den Haag wordt versterkt, pmdat het een hoeksteen is van de Verenigde Naties wordt. Jit heeft vice-premier G. M. V. van lardenne woensdag in New York ge legd bij de viering van de 40e verjaar- pag van de volkerenorganisatie. Van Aardenne betoogde ook dat we reldbelangen soms boven nationale pelangen moeten worden gesteld, üj pleitte voor een reeks verbeterin gen in de procedures van de VN en een fctievere rol voor de secretaris-gene- en zijn staf. Als binnen de Alge- nene Vergadering geen verbetering bomt in het overleg tussen regeringen tal het politieke proces in verval (aken, zo zei hij. hoogste alarmfase. In dat geval zou den de kruisraketten niet vanaf Ne derlands grondgebied worden afge vuurd. Volgens De Ruiter en Van den Broek is uitgesloten dat de Amerikaanse president opdracht kan geven de ra- WASHINGTON (AFP/UPI/DPA) - De Amerikaanse Senaat heeft woensdag besloten voorlopig geen goedkeuring te geven aan de verkoop van wapens aan Jordanië. Met de transactie is een bedrag gemoeid van 6 miljard gul den. De opschorting geldt tot 1 maart volgend jaar. Begint Jordanië voor dat tijdstip 'betekenisvolle' vredeson derhandelingen met Israël, dan kan de transactie eerder plaatsvinden. Dit compromis was zowel voor de Repu blikeinse als de Democratische partij aanvaardbaar. Een woordvoerder van Richard Lugar, de voorzitter van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, verklaarde dat presi dent Reagan akkoord is gegaan met het compromis. ketten op Woensdrecht af te vuren, mede op grond van de overeenkomst met de Verenigde Staten waarin na drukkelijk de geldende NAVO-proce- dures worden vastgelegd. Engwirda (D'66) betwijfelde of de Amerikanen daaraan dezelfde uitleg geven als het kabinet en wilde per motie bereiken dat de interpretatie van De Ruiter en Van den Broek in de overeenkomst wordt opgenomen. Van den Broek ontraadde de motie, omdat die teveel de nadruk zou leg gen op de rechten en niet op de plichten van Nederland als NAVO-lid. Hij stemde wel in met een motie van de CDA'er De Boer, die de christen democraat indiende om „een einde te maken aan alle onduidelijkheid over de vraag strijdig met de grondwet of niet". Die duidelijkheid zou worden be reikt, zo stelt de motie, door in de overeenkomst met de Verenigde Sta ten op te nemen, dat, zoals de Raad van State in zijn advies al als voor waarde had genoemd, „de inzet van kruisraketten in elk geval niet aan vaardbaar is, als dit buiten bondge nootschappelijk kader zou plaatsvin den en dat Nederland optimaal in vloed moet uitoefenen op de te ne men beslissing omtrent de inzet". Somohardjo toonde op een kaart van. Suriname de ligging van de Afobaka-dam. NEW YORK (ANP) - De Surinaamse leider Desi Bouterse heeft voorbe reidingen getroffen om in geval van een invasie of militaire staats greep in Suriname, Paramaribo on der water te laten lopen door de Afobaka-dam op te blazen. Dat heb ben leden van de bevrijdingsraad voor Suriname dinsdag meege deeld op een persconferentie in New York. Volgens Rehwatpersad Ghiraw, een deserteur uit de Echobrigade - de commando-eenheid van Bouterse - zou de Surinaamse bevelhebber in geval van onraad van de verwarring gebruik willen maken om in een boot te ontsnappen. Bij de overstro mingen als gevolg van het opblazen van de dam zullen zeker 35.000 doden vallen, zo zei vakbondsleider R. Hoos, één van de aanwezige leden van het Surinaamse verzet. De dam ligt ongeveer honderd kilo meter van Paramaribo. Volgens de bevrijdingsraad worden in Suriname internationale terroris ten opgeleid door 248 Libische advi seurs. Deze huurlingen moeten ac ties uitvoeren in landen als Frans Guyane en Guadeloupe. Een woordvoerder van de Suri naamse regeringsvoorlichtings dienst noemde de beschuldigingen „om te lachen". P. Somohardjo, lid van de bevrijdingsraad, zei gisteren in Rotterdam dat minister Van den Broek van buitenlandse zaken bij de Surinaamse regering stappen in de Afobaka-zaak moet onderne men. De beroemde 'Pfaltz' bij Kaub, een middeleeuws tolhuis dat onder normale omstandigheden op een eilandje in de Rijn ligt is nu zonder natte voeten te bereiken. ARNHEM (ANP) - Het water in de grote rivieren zakt nog steeds als gevolg van het uitblijven van neerslag in het stroomgebied van de Rijn. Bij Lobith werd woensdagavond een stand van ongeveer 7.61 meter geregistreerd, 15 centimeter lager dan vorige week. Als het rivierwa ter nog 8 centimeter zakt, wordt het record van 1947 gebroken. Het Rijnwater bereikt dan de laagste stand van de afgelopen honderd jaar. Woordvoerder L. Jansen van rijks waterstaat in Arnhem verwacht dat het record inderdaad gebroken zal worden. Die scheepvaart ondervindt vol gens hem steeds meer hinder van de lage waterstand, waardoor slechts een smalle vaargeul over blijft. Op een aantal plaatsen zijn al beperkende maatregelen genomen voor het scheepvaartverkeer. Problemen dreigen ook ten aanzien van de waterkwaliteit. AMSTERDAM (ANP) - Binnen een jaar heeft Nederland een kleine twin tig officieel opgeleide infiltranten, undercover agents. Zes politiemen sen hebben inmiddels de cursus „rol lenspel" achter de rug en staan klaar om te infiltreren in het milieu van de georganiseerde misdaad. Dit zeiden de Amsterdamse officieren van justi tie mr. H. Wooldrik (persofficier) en mr. L. de Wit (hoofd van de afdeling Opiumdelicten) woensdag in een ge sprek met het ANP. Voor twee jaar kruipen de infiltranten in de huid van een ander: de misdadi ger. Ze kopen drugs met als doel de grote jongens achter de heroïne- en cocaïnehandel te laten pakken; ze doen zich voor als gokkers om de bazen van casino's te achterhalen of ze schudden met geld om grote helers voor het voetlicht te krijgen. Tiental len politiemensen solliciteerden de afgelopen maanden naar een baantje als infiltrant. Bij het selecteren van de aspirant infiltranten -tot nog toe allemaal mannen- werd door psychiaters en psychologen vooral gelet op het ka rakter van de politiemensen. „Ze moe ten allereerst een geweldig acteur zijn: Iedereen in de hele misdaadwe reld moet geloven dat ze één van hen zijn. Een ijzeren geheugen is daarbij onontbeerlijk, omdat de infiltrant an ders de kans loopt zichzelf te verra den. In een cursus van een paar weken leren de infiltranten vooral zichzelf te verplaatsen in de rol van een ander. Na die cursus krijgt de infiltrant een gedaanteverwisseling. Twee jaar lang -de maximum tijd- maakt hij slechts in naam en op de salarislijst deel uit van het politiekorps. De contacten met zijn collega's gebeuren in het geheim. Van tijd tot tijd wordt hij ingezet bij een infiltratieklus. Meestal opereert hij daarbij alleen, althans voor het oog. Maar buiten het zicht van het „mi lieu" zijn altijd begeleiders aanwezig. Ook zij zijn speciaal opgeleide politie mensen. Justitie stelt speciale richtlij nen voor infiltratie vast. Zij moeten hem kunnen ontzetten als dat nodig PZC De verkoop van personenau to's in ons land in de eerste negen maanden is met bijna 7 procent gestegen ten opzichte van vorig jaar. PAGINA 7 Een groep mavo-leraren is een actie gestart tegen het onver wacht wijzigen van de opga ven voor het eindexamen mo derne talen. PAGINA 15 PSV en Sparta kunnen de volgende ronde in de Europa cup wel vergeten, gezien hun gelijkspel in de thuiswedstrij den. PAGINA 21 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie: 4 Financiën: 7 Varia: 9 en 11 Provincie: 15, 17, 18 en 19 Sport: 21 en 23 is. Maar het mes snijdt hier aan twee kanten. Ook zullen zij erop moeten toezien dat hun undercover collega niet op het slechte pad raakt. Sociaal plan hbo - De Centrale van Middelbare en Hogere Functionaris sen bij overheid en onderwijs (CMHA) gaat niet akkoord met het nieuwe sociaal plan van minister Deetman voor het hoger beroepsonderwijs (hbo). Er zijn een groot aantal ondui delijkheden in Deetmans voorstel. De centrale wil daarover eerst ophelde ring hebben. (Advertentie) In Goes tijdens koopavond van 19-21 uur. AMSTERDAM (GPD) - De Amster damse politie is sinds gisteren bezig met een onderzoek naar een myste rieuze ontvoeringszaak. Het gaat om de kidnapping van de 18-jarige Gijs van Dam, zoon van een rijke Amster damse zakenman. Politie en justitie willen geen mededelingen doen over de ontvoering, maar voor de vrijla ting van Gijs van Dam zou een los geld van miljoenen worden ge vraagd. In het belang van het onderzoek wordt er niets gezegd, zo liet politie woordvoerder Wilting gisteravond we ten. „Wij weten echter alles van de ontvoering". De Amsterdamse officier van justitie mr. Wooldrik wilde alleen kwijt dat er een behoorlijk bedrag aan losgeld is gevraagd, cijfers noemde hij niet. Zeker is dat de jongen dinsdag in Amsterdam is ontvoerd. Het losgeld wordt geëist van de vader van de jongen, de 50-jarige Gijsbertus van Dam, een bekend figuur in de paarde- sport en -handel. Het is volgens de Amsterdamse poli tie nog onduidelijk wie er achter de ontvoering van Gijs van Dam zitten. Het huis van Van Dam sr. in het centrum van de hoofdstad maakt een onbewoonde indruk. Hij beschikt ech ter over meerdere woonadressen in Amsterdam. Ondervraging van buurt bewoners heeft tot nu toe niets opge leverd. De ontvoerde Gijs van Dam kwam vaak bij paardentrainer John van Exter, die aan de rand van Noordwijk woont. Behalve een aantal eigen paar den verzorgt Van Exter ook de ren paarden van de vader van Gijs. Maan dagavond nog had de jongen met de trainer afgesproken dat hij de volgen de ochtend langs zou komen om te helpen. „Maar dinsdagochtend is hij hier niet verschenen", aldus Van Ex ter. „Wat er precies is gebeurd, weet ik niet. Het nieuws van zijn ontvoering hoorde ik op tv". De jongen ging regelmatig naar Noordwijk om de paarden van zijn vader te verzorgen en te trainen. „Net als zijn vader is hij een groot paarden liefhebber", aldus Van Exter. De Amsterdamse politie heeft een speciaal rechercheteam geformeerd dat zich met deze zaak bezighoudt. Veertig jaar proberen en falen. Vandaag herden ken de Verenigde Naties (VN) het feit dat op 24 okto ber 1945 het Handvest van kracht werd. Het volkenrechtelijk do cument waarin de hooggestemde idealen werden vastgelegd die de lid staten (op het ogenblik 159 in getal) op papier samen zeggen na te streven. De Tweede Wereldoorlog was net ach ter de rug en er was behoefte aan een platform voor internationaal overleg en diplomatie. Vrede, rechtvaardig heid en vooruitgang was kortweg de driehoek van doelstellingen, die de oorspronkelijke ondertekenaars (on der wie Nederland) via een vrijwillige samenwerking wilden zien te berei ken. En dat willen de huidige lidsta ten nog steeds. Maar ze moeten tege lijk erkennen dat er in al die veertig jaar sinds de oprichting van de VN bitter weinig is terechtgekomen van de verheven bedoelingen. De verhou dingen in de wereld zijn volstrekt tegendraads aan de tekst van het Handvest. Van gelijkheid en onafhan kelijkheid van alle lidstaten is alleen cijfermatig sprake. Twee supermach ten, de Verenigde Staten en de Sow jet-Unie staan balancerend op een griezelige militaire evenwichtsbalk te genover elkaar. Veel van wat in Was hington en in Moskou wordt beslist is bepalend voor wat er op het interna tionale toneel gebeurt. Aan de econo mische wanverhoudingen is in vier maal tien jaar ook nog weinig veran derd: arm en rijk zijn maar een scha mel eindje naar elkaar opgeschoven. Honderden grote en kleine oorlogen hebben in de voorbije jaren miljoenen mensenlevens gekost en een perma nente, onvoorstelbare vluchtelingen- ellende achter zich gelaten. Met de mensenrechten is het - voor zover bekend - bar slecht gesteld. Om over wat zich buiten het gezichtsveld af speelt maar te zwijgen. Veertig jaar proberen en falen. Is er eigenlijk wel grond voor een grootscheepse jubileumviering, zoals zich op het ogenblik voltrekt in het hoofdkwartier van de VN, het paleis van natuursteen en glas in New York? De Verenigde Naties zijn als organisa tie toe aan het jubileum van hun eigen onmacht. Opgericht om oplossingen te helpen vinden voor conflicten en ernstige problemen tussen landen on derling en om op te treden bij kwes ties die het algemeen welzijn van de mensheid raken is ze veertig jaar later nog steeds het slachtoffer van haar eigen tekortkomingen. En die tasten de geloofwaardigheid van de mam moetorganisatie danig aan. Naar bui ten is bijvoorbeeld de jaarlijkse Alge mene Vergadering een maandenlange praatfabriek. Eindeloze stoeten spre kers beklimmen de katheder in de grote vergaderzaal om over dezelfde problemen steeds opnieuw dezelfde standpunten te herhalen. Van gelijk gezindheid is allang geen sprake meer. In telkens terugkerende blok vorming komen groepen landen - zoals de Derde Wereldlanden - tot scherpe veroordelingen zonder dat oplossingen voor vastgelopen proble men worden aangedragen. Met de slagvaardigheid van een orgaan als de Veiligheidsraad is het al even somber gesteld. Het Handvest kent dit VN- orgaan vergaande bevoegdheden toe om geschillen te regelen en wapenge weld tegen te gaan. Gebrek aan een stemmigheid is er de oorzaak van dat de invloed van de Veiligheidsraad vaak uiterst betrekkelijk is gebleken. Komt bij dat de VN als organisatie voor samenwerking en overleg is dichtgeslibd tot een moeras van inge wikkelde procedures en omslachtige bureaucratie. Kortom, de moeizame werkelijkheid van de Verenigde Na ties van vandaag staat in scherp contrast tot de inspiratie waarmee in 1945 het Handvest werd geformu leerd. Veertig jaar proberen en falen. Toch is het een wonder dat de Verenig de Naties het als ontmoetingspunt al die tijd heeft uitgehouden. En de vraag mag ook wel eens worden ge steld hoe de wereld van vandaag er zou hebben uitgezien zonder de VN. die toch altijd nog appelleert aan het geweten van de 159 deelnemende lan den. Misschien is de VN nog wel het best herkenbaar op grote afstand van het hoofdkwartier in New York. In de vluchtelingenkampen van Thailand en Soedan bijvoorbeeld waar een brok nood van wat landen elkaar aandoen wordt gelenigd. In de projecten van Unicef, het kinderfonds van de we reldorganisatie, waar bestrijding van sterfte onder baby's voorop staat. In de programma's voor drinkwatervoor ziening ten behoeve van straatarme ontwikkelingslanden. In specialisti sche hulp bij de opzet van projecten voor verbetering van landbouw en voedselvoorziening. Op de soms ge vaarlijke posten tussen frontlinies - zoals in het roerige Libanon - waar blauw gehelmde soldaten van VN- vredeskorpsen proberen strijdende partijen uit elkaar te houden. Op veel terreinen is de VN veertig jaar lang een brandweer geweest die zichzelf nogal eens in de wielen reed. Maar dat is altijd nog beter dan een wereldsa menleving die voortdurend in vuur en vlam staat zonder brandweer. vdM. Staking Franse Spoorwegen - Een deel van het personeel bij de Franse spoorwegen houdt vandaag een staking van 24 uur. Dat heeft tot gevolg dat van de vier treinen die dagelijks tussen Amsterdam en Parijs rijden er maar twee zullen vertrekken. Niet uit Amsterdam vertrekken de treinen van 08.55 en 10.55 uur. De treinen van 07.00 en 22.28 uur rijden wel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1